BUITENLAND, BINNENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. Eergisteren is de biographie van Keizer Friedrich verschenen, welke de Kei zerin-weduwe aan den Engelschen diplomaat R. Rodd had opgedragen te schrgven. Door de Keizerin-weduwe zelve is de voorrede geschreveiwaaruit eene warme liefde en een diep gevoel spreken. Hertog Maximiliaan van Beieren is eer- gisteren-ochtend te Munchen overleden. Na eenige discussie in de Fransche Kamer is het voorstel van den Afgevaar digde Basly, strekkende tot schorsing van de heffing van invoerrechteu op grauen en meel, door den voorsteller ingetrokken. Ingevolge het verlangen van den Minister Floquet hervatte de Kamer daarop de be raadslagingen over de begrooting van open bare werken. In den loop der discussie hadden er rumoerige tooneelen plaats en werden er heftige woorden gewisseld tus- scheu Floquet, Rouvier en De Cassagnac, waarvan men verwacht dat het zenden van getuigen het gevolg zal wezen. De protest-beweging ten gunste van het herstel der wereldlijke macht des Pausen doet zich thans ook in Frankrijk gevoelen. De Salut public van Lyon meldt, dat in deze stad op 2 December a. s. eene groote bijeenkomst van Katholieken zal worden gehondeD, onder voorzitterschap van den senator Lucien Brun en waar twee bekende redenaars het woord zullen voeren over de onafhankelijkheid des Pausen en de rech ten der Kerk. De Univers spreekt de ver wachting uit, dat het voorbeeld van Lyon op tal van andere plaatsen navolging zal vinden. De Gaulois meldt, dat de Beiersche Bis schoppen aan den Prins-Regent een collec tief schrijven hebben ter hand gesteld, waarin zij de onafhankelijkheid des H. Va ders eischen. In een nieuw rescript van het Vati- caan wordt aan de Bisschoppen in Ierland gemeld het vroegere rescript betreffende het campagne-plan en het boycotten krach tig na te leven. Den Bisschoppen wordt opgedragen hunne Geestelijken te verzoeken tegen die handelwijzen te prediken, en niet alleen hoegenaamd niet er aan mede te doen, maar ook zich met alle mogelijke middelen er tegen te verzetten. De Douro, de Taag en de Liso zijn buiten hare oevers getreden. De overstroo ming heeft schade veroorzaakt. De stad Lheria is afgebraud. Multatuli-vereerders. Wij lezen in het //Dag blad voor Ned.//: //In een openbare vergadering van de Vereeni- ging Multatuli, die Zaterdag-avond in het Nuts- gebouw werd gehouden, trad als spreker op de Heer Gauthey, leeraar aan de H. B. S. te Zaandam, die, hoewel Franschman van geboorte en opvoeding, op welsprekende wijze in de Ne derlandsche taal het onderwerp //Godsdienst en Yrijheid// behandelde. Zijne rede was eene doorloopende aanklacht tegen het Christendom, dat, vooral geput uit de joodscke en Egyptische godsdiensten, een ware hinderpaal was geweest voor de vrijheid van het menschdoui. Het oefende een verlammenden in vloed op wetenschap, kunst en poëzie. Spreker toonde dit door tal van voorbeelden uit de ge schiedenis der beschaving en der kunst aan. Het thans nog bestaande Christendom, meende spreker, ten slotte, droeg er mede de schuld van, dat het volk zich voorbereidt op eene nieuwe revolutie, opdat de menschheid haar eigen weg vrij en ongeschonden zou kunnen bewandelen. Na het sluiten der talrijk bezochte vergadering werd een bedrag van dertien (gelukkig niet meer, Red.) gulden voor de werkstakers te En schede bijeengebracht.// En zulke mannen, die openlijk het Christen dom verguizen en belasteren, daarbjj door soci alisten aangestookte werkstakingen ondersteunen, worden door Staat en gemeente bezoldigd, om de opvoeding van kinderen van christen-ouders op zich te nemenl Zoowel overheden als ouders schijnen te meenen, dat bij dagelijkschen om gang van kinderen met een dergeüjken onder wijzer, de godsdienstige begrippen ongedeerd zullen blijven en een geslacht, van Christenen en welgezinde staatsburgers zal worden aange kweekt. Wij vragen: Kan het onnoozeler? {De Tijd.) Uit Friesland komt in de //N. Rott. Ct.// een verhaaltje voor van de wjjze, waarop de kinderen in alle Friesche gemeenten gewoon zjjn op St. Maarten rond te trekken om kleine gif ten te verzamelen. Aan het slot zegt de schrijver. //Het is natuurlijk een feest ter herinnering aan Luther, aldus tot een heilige gepromoveerd. Het zingen zal wel [dus minder natuurlijk?] doe len op het feit, dat de groote hervormer als knaap op die wijve, voor een deel, in zijn on derhoud voorzag. Dat de feestvierenden van die beteekenis onkundig zijn en er zich volstrekt het hoofd niet mede breken, blijkt hieruit, dat roomsch-katholieke en Israëlitische knapen en meisjes met evenveel animo het feest van den lutherschen Sint medevieren met hunne protes- tantsche makkertjes." //De schrijver, zegt De Tijdis volstrekt niet op de hoogte. Het gebruik is van veel oude ren datum dan het bestaan van den zoo'ge- naamden grooten hervormer Luther, en ook niet specifiek Fricsch. Het heerscht sedert on heugelijke tijden ook in de zuidelijke provinciën Van ons land-, met name in Noord-Brabant, waar evenwel de kindereu meestal geen centen maar appelen en noten van de gegoede ingeze tenen te grabbelen krijgen, 't Is eene herinnering aan het feit, dat de II. Martinus zijn mantel in tweeën scheurde en de eene helft aan eene arme schonk, om er zich mede te dekken. Niet de katholieke kinderen dus brengen indirect hulde aan den ketter Maarten Luther, maar de protestantsche kinderen aan een werkelijken Sint. Wij hopen nu maar, dat na deze verklaring de kinderen der Friesche protestanten zich voortaan niet van deze //afgoderij// zullen moeten ont houden.// Bij het vernemen van den uitslag der jl. Dinsdag te Amsterdam gehouden verkiezing, roept de Maasbode zeer ter snede uit: //Een Katholiek candidaat voor de Prov. Sta ten in herstemming te Amsterdam, dat belooft wat en toont dat de tijden geducht veranderen!// Schrik voor het kruis. Eindelijk heeft de Parijsche gemeenteraad zijn zin. Hel groote vergulde kruis, dat op den koepel van de kerk der II. Genoveva, thans het Pantheon, prijkte, is neergehaald. Alles wat nog aan de vroegere kerk herinnert moet verdwijnen. Uit haat tegen den godsdienst der vaderen moet alles verwij derd worden, wat aan dezen godsdienst her innert. Indien de lui hun zin kregen, zou er weldra niets meer overblijven van alles wat slechts^een kenmerk draagt van christelijke kunst of christelijken godsdienst. En toch beweren de lui, dat zij voor de vrij heid strijden, en aller opinie eerbiedigen. P. W.) Tot rapporteurs over het wetsontwerp, houdende maatregelen tegen overmatigen arbeid van jeugdige personen en vrouwen, zijn door de afdeelingen der Tweede Kamer gekozen de Heeren Van Alphen, Goeman Borgesius, Van Houten, Schaepman en Ileldt. Door den Minister van Binnculandsche Zaken is eene beslissing genomen, die het zware onderwijsbudget eenigszins zal verlichten. Vroe ger nl. werd door het Rijk 30 pCt. vergoed van de uitgaven voor nieuwe schoolmeubelen, ook al werden die niet ineens aangeschaft. Thans echter is door den Minister bepaald, dat alleen voor de eerste aanschaffing 30 pCt. van de kosten zal worden vergoed. Naar aanleiding van een voorstel van den Gouverneur van Suriname is in Juli jl. de In dische Regeering uitgenoodigd, ernstig te onder zoeken of het mogelijk zou zijn, een 30-tal Javaanschc gezinnen te bewegen om naar Su riname te verhuizen, teneinde eene proef met die emigratie te nemen. Wij vernemen met zekerheid, dat het Be stuur van den Algemeenen Bond van katholieke Kiesvereenigingen in Nederland voornemens is eene Algemeene Vergadering te houden te Utrecht, ten einde een adres te richten aan Z. II. den Paus. Tot die vergadering zal hot uitnoodigon alle belangstellende katholieke Nederlanders, al of niet leden van katholieke Vereenigingen. Om het algemeen karakter van deze bijeenkomst duidelijk te doen uitkomen, heeft het Bestuur verschillende Nederlandsche Katholieken van naam uitgenoodigd tot het vormen van een Comité en reeds verscheidene hebben toezegging gedaan en beloofd, dat op hun steun en mede werking te rekenen is. Door het optreden van den Algemeenen Bond en het te vormen Comité van Katholieken uit alle streken des lands, kan gevoeglijk hot af zonderlijk protesteeren en het opzenden van re- solutiën naar Rome in verschillende kringen worden gestaakt, wijl op de vergadering te Utrecht alle katholieke Vereenigingen zich kun nen doen vertegenwoordigen en alle bizondere personen kunnen samengaan met het geheel genaamdhet katholieke Nederland. Wij achten het dan ook overbodig, het si reven van den Bond en van het te vormen Comité hier nog nader aan te bevelen. Het zal voorzeker van zelf in geheel Nederland de algemeene be langstelling en de meest hartelijke medewerking ondervinden. De Tweede Kamer heeft gisteren het debat over de Indische Begrooting aangevangen. Bij de algemeene beschouwingen betoogde de Heer Bool dat het Rcgeeringsreglement wegens zijn aard en door toepassing tot heil van Indië strekt, zelfstandig bestuur voor Indië van het hoogste belang is, en tijdige hervorming bepaald noodig. De Heer Levyssohn Norman beschouwde ook de losmaking van de Indische en Nederlandsche marine als de eenige ware oplossing der kolo niale quaestie; de begrooting moest in Indië vastgesteld worden, onder bekrachtiging door den Koning, door den Raad van Indië, uitge breid met buitengewone leden, daarna behande ling bij den Kolonialen Raad in Nederland, en eindelijk goedkeuring door de Staten-Generaal. Voorts betoogde spr. de noodzakelijkheid van vermindering van den belastingdruk van de in landers, door beperking van de landrenten en opheffing van de pacht der pandjeshuizen. Wij vernemen, dat de Minister van Ma rine, de Heer Dyserinck, eergisteren-avond met gunstigen afloop eene operatie heeft ondergaan, dat hij den nacht rustig doorbracht en zijn toe stand naar omstandigheden wel is. De Minister lijdt aan een zoogenaamd negenoog. Amsterdam, 16 November. In het Concert gebouw werd gisteren-avond eene „nationale feest viering// gehouden, onder de leuze „Oranje boven!// georganiseerd door den Zeereerw. Heer Brouivers, Pastoor te Bovenkerk. De zeker niet onbelangrijke bate, welke deze feestviering afwierp, kwam der Vereeniging van gepensionneerde onderofficieren en minderen van het Nederlandsche leger ten goede. Het Zangkoor der Nationale Zangschool, directeur de Heer W. B. Van der Vliet, en een mannenkoor, bestaande uit dilettanten, zongen vaderlandsche liederen van Nederlandsche com ponisten, en in de pauzeeringen sprak de Zeereerw. Heer Brouwers eene schitterende rede uit. Eergisterenavond werd te Vlis- singen gedurende de oefening van het Heilsleger door een der aanwezigen de kennisgeving gedaan „past op je zakken, want hier zijn zakkenrollers." Der politie, die dit vernam, mocht het spoedig gelukken twee gezusters op te 9poren en aan te houden, die ia het bezit waren van twee ont vreemde portemonnaies met geld en een paar pols mofjes. De jongste, een meisje van elf jaren, bekende die voorwerpen uit de mantelzakken van de liet leger bezoekende dames ontvreemd en met hare andere zuster gedeeld te hebben. Dew ij 1 in het Noorden des lands de sluikhandel in sterke dranken en spiritus weer tot het normale is teruggekeerd, ne.emt de sluikhandel in varkens een ongekenden omvang aan. Vooral in Westerwolde wordt veel daaraan gedaan. Door rijksambtenaren in de gemeente Vlachtwedda werden dezer dagen acht stuks binnengesmokkelde varkens in beslag genomen. Te Meiningen zal eene tentoon stelling plaats hebben van alle openbare ge schriften, die den dood hebben verkondigd van Keizer Willem I. Het aantal dagbladen, dat men verzameld heeft, bedraagt 250 in 54 talen ge schreven, onder anderen uit Amerika, Australië, Azië en Afrika. Van elk dier 250 bladen heeft men 6 exemplaren weten te bekomen, die in zes banden gebonden worden, waarvan den Keizei, de Groothertogin van Baden, den Hertog van Meiningen, Prins Von Bismarck, Veldmaarschalk Von Moltke en het Germaansch Museum een exemplaar zal aangeboden worden. In Rusland zijn per regiment in fanterie een officier en twee onderofficieren van rijwielen voorzien. In den laatste n tijd, zoo verhalen Parijsche bladen, waren eenige onbekende nacht wandelaars in de Fransche hoofdstad er op uit, belknoppen van de woningen af te draaien. Men trachtte te vergeefs hen te ontdekken, zij deden hunne zaken daartoe te handig. Maar bij eene poging om ook ten huize van Sarah Bernhardt, Boulevard Pcreire, den belknop te „moeren" werden zij ontdekt. Iu dit huis, waar alles anders ingericht is dan elders, luidden, zondra zij het beproefden, een aantal schellen te gelijk. Op dat helsch rumoer kwam de portier toesnellen, hij liep de beldieven drie iu getal na, en met behulp van twee politie-agenten werden deze allen gevat. Esn hunner had niet minder dan 27 belknop pen in den zak, welke hij in diu buurt had buit gemaakt. Het geval is alweer eene rinkelende reclame voor de betrokken kunstenares. Het is te probeeren. Tegen sprin- gende handen I Een theelepel vol zuivere honing in een kopje r.genwater opgelost, daarmee de handen ghwas- schen en goed ingewreven, geeft veel verlichting van pijn. Men moet echter vooraf de huid zui veren. Drie- a viermaal dagelijks en zoolang wrijven tot de handen van zelf droog worden. Men trekke een paar oude zachte handschoenen aan, en houde de handen zooveel mogelijk droog. Onder het bij de firma Koster te Amsterdam in de zomermaanden verkocht oud papier, zijti bij het sorteereu geldswaardige papieren gevonden. De somnambule. Heeft u wel eens gasten gehad, die aan slaapwandelen leden? vroeg ik aan een logementhouder. Dat moet in een hotel «1 zeer lastig wezen! Of ik die gehad heb? Verb dan week nog een. J»? Hoe droeg zich dat tot? 's Morgens zeer vroeg was ik toevallig bij de hand en merkte een man op, die beneden kwam met zijn valies in de hand. Hij keek strak voor zich uit en scheen niets om z:ch heen te zien, evenals 'ii zuigeling van drie weken. Ik volgde hem stil, tot aan de buitendeur, en toen greep ik hem bij den kraag. Waaat isdat? stamelde hij en deed net als iemand, die plotseling is ontwaakt. O niets, antwoordde ik. Waar ga jij heen? Hé, beu ik niet in bed? riep bij in ds hoogste verbazing uit. Voor 't oogenblik toevallig niet, gaf ik ten antwoord. Dan moet ik geslapen hebben 1 mompelde hij en de man zag er uit als een houd, dia eene lichamelijke kastijding heeft ondergaat. Dat kan best mogelijk wezen; maar je kunt gerust het bedrag vau je rèkening hier ver wedden, dat ik goed wakker ben. Ik bracht hem binnen en verzocht hem te betalen, vóórdat hij soms weer insliep. Het bleek dat bij hiertoe niet bij machte was. Toen maakten de portier en ik hem goed wakker, door hom de deur uit te werpen. Uit het bovenstaande leid ik af, dat som nambules in logementen doorgaans hunne nota niet voldoet); tenzij ze hebben te doen met een hotelhouder, die wakker is. Bij een der compagniën van het 5e bataljon jagers te 'e-Gravenhage is eene reeks vervalschinseu iu de administratieve bescheiden ontdekt. De gewezen sergeant-majoor dier com pagnie, de fourier en de korporaal-kleermaker bevinden zich reeds in arrest; ze zullen voor den krijgsraad terecht staan. Te Padua is Zondag, tijdenshet Blinden-Congres daar ter stede, een concert ge geven door de leerlingen van de Blir.den-Insti tuten van Rome, Napels en Genua, dat zeer wotdt geroemd. De uitvoering van de Fantaisie uit Lohongrin, van da Nocturne van Chopin en de ouverture van de Euryanthe wekte vooral de algemeene bewondering; de grootste lauweren werden echter behaald door den violist Natini, wiens meesterlijk spel het publiek geheel in ver voering bracht. Ook de tentoonstelling van verschillende, door de blinden vervaardigde voorwerpen trekt zeer de aandacht. Vooral een grafkrans, door de blinden van het Instituut te Napels vervaardigd, moet bizor.dcr fraai zijn. Ook is er eeue machine om mede te schrijven, waarmede ean bliude een stenograaf op zijde kan streven. Generaal Greely van hetweer- kundig kantoor te New-York profeteert, dat de 25 Januari a. s., de koudste dag vau den winter zal zijn. „Als deze voorspelling," zegt een Amerikaansch blad, „juist zooals alle andere vau Generaal Gredy uitkomen, dan kan hij dien dag in zijne hemdsmouwen gaan zitten." Om aardappelen tot Juni goed en smakeljjk te koudst), wordt aangeraden ze in kisten te doen, met droge eiken- of notenbladeren er tusscben. De heks van Oberhausen. Voor geruimsn tijd weid een kind van l!/3 jaar plotseling ziek. l)e eeue verzwering brak ua de andere uit. Het anders aoo gezonde kind scheen weg te kwijnen. Geen der vele en kundige dokters, die de Heer Wölker ontbood, kendeu den aard der ziekte en wisten niet, waaraan de verzweringen waren toe te schrijven. Het kon dus niet anders, ot het kind moest door eene kwade hand ziju aangeraakt. Onlangs verzorgde de moeder de urine kleine. Zij gleed met hare band over eene nieuwe ver- zweriug, en voelde iets spits. Bij nader onderzoek zag zij, dat hel puntige voorwerp zwart was. Zij haalde het uit de zweer eu zag tot hare ver bazing dat het eeue verroeste naainaald was. Na dien tijd nam het kind iu beterschap toe en op dit oogenblik is het gansch gezond. Wie had het kind behekst? De nalatige en onvoorzichtige verzorgsters van het arme wicht, die zoo als er helaas! maar al te veel zij», naaldeu en spelden, in plaats van deze op een kussen, op haar omslagdoeken of japonnen steken. Vermist in den nacht van 8 op 9 Nov. jl. bij C. K. rentenier te Nieuw-Helvoet: f 1000 metaliiek-papier 1 Mei1 Nov. No. 363,816; R. 625 Rusland 1880; No. 956, 961— 65 R. 125, Rusland 80 No. 48707. De Burge meester van Nieuw-Helvoet verzoekt opsporing eu bericht. De commissaris van politie te Wageuingeu waarschuwt tegen de handelingen van een persoon voorgevende genaamd te zijn Van Saudwijk, die ouder een of ander voorwend sel, zich het metst voordoende als geëxamineerd docent, bij tamiliëu indringt geld tracht los te maken en losmaakt, 't welk hij na eenige dagen zal terugzenden. Onlangs heeft hij die praktijk te Veenendaal en Wageningen reeds voor de 2e maal in toepas sing geuracht; ua de gelden bekomen te hebben laat hij niets meer van zich hooren. Uit Antwerpen komt het bericht, dat de dichter Jar. van Beers, na eene ziekte van slechts weinige dageD, is overleden in den ou derdom van 67 jarett. Een brigadier der politie te Amsterdam vond Zondag ouder eeue brug een slapeudeu sluisbewaker, die braudde. De man had zijue pijp, welke nog niet uit was, iu den zak gestoken en wa9 iu slaap gevallen. De politiebeambte dompelde hem iu het water, eu met brandwonden bedekt, werd de nu ontwaakte waktr iu eene raderbaar naar het gasthuis ge bracht. Te Hamburg is, onder leiding vau eene voorname scheepstnakelaarcfuma, eene maatschappij opgericht tot instelling van eene directe gemeenschappelijke stoombootdienst tus scben Hamburg eu de Oost-Indische havens. Aan het station teVenlookwa- men dezer dagen uit Weenen aan 7 stieren, begeleid door drie Spanjaarden, met het doel om daarmede te Amsterdam en elders voorslellingeu te geven. Met het oog op den verboden invoer vau vee in Nederland, namen da ambtenaren de stieren iu beslag eu leverden ze aan de politie over. De eigenaar echter begaf zich persoonlijk naar den Minister in den Haag en was zoo gelukkig den invoer te verkrijgen. Tuaschen Duisburg en Rotter dam wotdt binnenkort het nieuw vervoermiddel voor petroleum op den Rijn in werking gebracht; namelijk in daartoa bizottder ingerichte ijzeren schepen met takken, waarin de olie wordt ge pompt otn op de plaats van bestemming op ge lijke wijze te worden gelost. Onder de visscben in den Moezel, inzonderheid ouder de snoeken en baarssoorten, heerscht reeds sedert eeoige maanden eene kwaadaardige ziekte, die steeds toeneemt. De visschen krijgen op het lijf zweren, die ter grootte eener noot opzwellen en waaruit bij opening eene gels stof vloeit. Langs de taluds der rivier oevers vindt men dagelijks talrijke doode vis schen. In het begin van Juni dacht men dat de ziekte een gevolg van eene plotselinge groote hitte was, maar juist sinds het weder is opge koeld, heeft zij zich meer verspreid, zonder dat men nog de oorzaak heeft kunnen ontdekken. Iu het district Saurburg is van Regeeringswege een onderzoek ingesteld. De gepensionneerdeOffieierMar- tin, die oulatigs, het bezoekersboek der „Ko ninklijke Tapijtfabriek" te Windsor wegnam, dat

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2