u w e: igf%> No. 1320. Wocnsslaz 21 November 1888. 13de Jaargang. De middeleeuwen. HUITE\LA I). SÉpl Een goedkoop diner. Koloniën. Van den dood gered door een vogel. IBOSHEMEWTSPBIje Per 3 maanden voor Haarlemt 0.8c Voor de overige plaatsen in Nederland ir. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 AfzJnderljjke Nummers0,03 Dit blad versohjjni eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Janstraat Haarlem. issS »ss8ö«s*r (vWr* PRIJS BSE iDVEMTESTIÈB 30 Cents. O MAlSTUiNDR.t,; AGIÏ'Ï MA NON AGITATE. Van 1t) regeis Blke regei meer Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Ceuts per advertentie a Contant Adverten trien worden uiterlijk Maandag-, Woensdag en V r ij d a g- a v o ri d voor 6 uur ingewacht. U i t g k v i-, rs: K U ,P P 1 H S liA UKE 1. CVervolg Wij hebben met sympathie de beschou wing, iu hoofdzaak, overgenomen, welke door den Heer J. Margadant aan de inid- deleeuwsche kunst werd gewijd. De groote beteekenis iu dat betoog ligt vooral (men zal bet beseffen) in de door ons reeds gereleveerde omstandigheid, dat de schrijver tot de Protestautsche Kerk be hoort. Niet allen zijn zoo onpartijdig eu oprecht als hij. Meestal wordt met de grootste par tijdigheid euonwetendheid over de middeleeuwen gesproken. Volgtns het oordeel van vele half ge leerde en eenzijdig deukende geschied schrijvers, zou men iu de periode der mid deleeuwen iu eeu toostand van halve be schaving en slavernij hebben geleefd. Van hoogere ontwikkeling zou men geen spoor hebben vertoond. Hoe geheel anders oordeelt (en zeer te recht) de Heer Margadant. Wat hij mede deelde is betrekkelijk niets nieuws, maar dat hij het zegt is van belang. Vau hem zal tocti wel niet gezegd kunnen worden, dat hij door kerkelijk fanatisme wordt ver blind. Reeds vroeger hebben wij eene lans voor de middeleeuwen gebroken tegenover de oppervlakkigheid eu den godsdiensthaat. Het was daarom eene heerlijke voldoening iu den Heer Margadant eeu schrjjver te ontmoeten, die ook eens, van zijn stand punt, aan de middeleeuwen recht deed weder varen. Zij, die het bedoelde tijdvak iu de ge schiedenis zoo geringschatten, veroordeeleu eigenlijk iets, wat zij niet kennen. Er is geen gevaarlijker meusch denkbaar, dan hij, die zich een oordeel aanmatigt over toestanden en verschijnselen, welke hij niet verstaat, omdat hjj ze uiet ernstig genoeg heeft bezien eu nagegaan. De middeleeuwen vooral worden iu hooge mate miskend, omdat zij uiet worden be grepen. Men moet door de liefde voor den godsdienst bezield ziju, om de groote, de onvergelijkelijke kracht der middeleeuwen te beschrijven. Die gave bezit blijkbaar de Heer Marga dant. Hij wordt bewogen door den mach tigen religieuzen adem, welke uit de mid deleeuwen allen, die het waarlijk willeu leeren verstaan, vau welke godsdienstige zienswijze zij ook mogen wezen, tegeuwaait. Dat zij uiet enkel op het gebied der kunst eeu heilzameu invloed hebben ge oefend, maar ook aan de zaak der bescha ving en der burgerlijke vrijheid, onschat bare dieusteu hebben bewezen, zulks heb ben wij reeds vroeger aangetoond. De beschaving is van de hoogte der burchten in de vlakten gedaald, terwijl de FEUILLETON. Het gebeurde op zekeren dag, een week of wat geleden, dat ik een restaurant binnenliep, schrijft een Eugelsckman, waar ik een of tweemaal te voren was geweest. Ik had maar negen-en-veer tig stuivers in mijn zak en berekende welken maaltijd ik voor dat bedrag zou kunnen nemen, toen een kellner zich naar mijn tafebje haastte, dekte en verschillende glazen en een schoon bord voor mij neerzette, toebereidselen, welke mij, met het oog op mijne financiëele omstandigheden, vrij overdreven voorkwamen. Juist, terwijl ik het tarief wil raadplegen, wordt er een bord geurige schildpadsoep voor mij geplaatst. Ik heb dit niet besteld, zeide ik tot den kellner. hij grinnikte en antwoordde: 't Is in orde, mijnbeer. Maar, het is eene vergissing, ik heb geen schildpadsoep besteld. 't Is in orde, mjjnheer, 't is in orde. Ietwat ongerust, maar met smaak gebruikte ik de soep, want ik was hongerig. Nauwelijks ben opkomst der stelen, alzoo van handel en bedrijf, de vrucht is van de liefde, die de Vorsten voor do aan hen verknochte bur gerij gevoelde. Huisgezin en maatschappij waren door trokken vau den religieuzen geest. Het geloof bewerkte zulke edele burgers en gaf zulke eene heerlijke wijding aan elk streven, dat op het hoogste was gericht. De kunst was nog een overbrengen van de gods dienstige gedachte, zij had nog niet ge boeleerd met de booze machteu van ziuue- dri'ft en vorm vergoding. Eu omdat alles zoo was, hebben de middeleeuwen zulke heerlijke gewrochten vau kunst zien geboren worden. Het genie was machtig, wijl het boog voor den almacbtigen God. Slot volgt.) Naar aanleiding van mededeeliugen van den Duitschen Gezant te Parijs heeft de Heer Lepatiéh, correspondent te Berlijn van het Parijsche blad La Francevan de Berlijusche politie bevel gekregen om die stad te verlaten. Het Congres der Oostenrijksche ka tholieken, dat deze maand zou gehoudeu worden, is uitgesteld tot Mei a. s. wegens politieke overwegingen van de zijde der Regeeriiig, die in hare zwakheid alles schijnt te willen vermijden, wat onaangenaam kan zijn voor het gouvernement van haar boud- geuoot Italië. De Parijsche gemeenteraad heeft reeds eenige dagen beraadslaagd over sinds ge- ruimen tijd aauhaugige voorstellen: a, tot weder-iuvoering van de broodzetting (bij de nog bestaande wet vau 1791 is zij voor de gemeenten facultatief' gesteld), en b, tot oprichting van gemeente-bakkerijen, waar over de Heer Donaat «en uitvoerig en met veel zorg bewerkt rapport bad uitgebracht, strekkende om zoowel het eene voorstel als het andere te verwerpen. Hjj toonde op breedvoerige economische gronden aan, dat wanneer het te doen is om de bevolking goedkoop brood te verschaffen, er geen beter middel is dan de broodprijzen aan de vrjje mededinging over te laten. De weder- iuvoering der broodzetting zou aanleiding geven tot zekere knoeierijen bij de ver menging, die kwalij*. te coutroleeren zijn, en bij het oprichten van bakkerijen van gemeentewege zon de burgerij bedrogen uit komen, daar de gemeente onmogelijk zoo goedkoop kan werken als de particuliere nijverheid. Die overwegingen henben echter niet mogen baten. De socialistische Raad heeft dezer dagei met 44 stemmen tegen 34 besloten gemeentelijke bakkerijen op te richten, en vervolgeus is eeu voorstel aan genomen, waarbij eene commissie van acht leden zal worden beuoeiud, om dezen tak ik hiermede half gereed, of ik hoor hetonlkur- keu van eene flesch, en, gerechte hemel! de kellner schonk me een glas champagne in. Houd op, man, houd op, riep ik, «ik heb dien wijn niet besteld en ik zal hem uiet betalen ook. Hi, hi, hi, lachte de kellner. //Ik kan het niet helpen, mjjnheer, maar ik doe naar me ge zegd is." 't Was vreemd. Ik nam, tersluiks, een vork van de tafel eu stak er mede iu mijn rechterbeen, om te zien of ik droomde. Ik droomde uiet. Na de soep kwam een schotel met visch eu saus en weet ik, wat niet al! Het was delicieus. Ik at en dronk naar hartelust. Toen kwam nog een glas sherry, toen dessert en fromage de Brie, toen een heerlijke kop koffie en een paar fijne sigaren alles, met de vriendelijkste oplettend heid opgediend. Ten slotte begon ik te begrijpen, dat het tijd werd om heen te gaan. Ik gevoelde me alles behalve op mjjn gemak. Juist terwijl ik mij afvroeg, welke outknooping de historie zou hebben, naderde een welvarend uitziend heer, dien ik voor den kastelein hield, mijn tafeltje en nam tegenover mij plaats. //Wel, begon hij, //ik hoop dat het diner u goed heeft gesmaakt." Uitstekend, antwoordde ik, «maar wat van dienst der gemeente te orgauiseeten. De Parijsche Afgevaardigde-Maillard heeft het voornemen te kennen gegeven, om bij de Kamer een voorstel in te dienen ter overbrenging vau de asch vau Batulin uuar het Pantheon. De Afgevaardigde Michefin, die Baulangist is, heeft daarop verklaard, dat zoodra dit voorstel bij de Kamer inkomt, hij een soortgelijk voorstel zal doen met betrekking tot het gebeente van Gambetta. De commissie voor de grondwetsherzie ning gaat voort met hare beraadslagingen, waarop besluiteu volgen, die echter opge houden hebben eenige belangstelling te wekken. Zoo zijn er weer besluiten genomen met 4 stemmen tegen 3, terwijl de com missie bestaat uit elf leden. Steeds achten verscheidene leden het raadzaam, uiet in de zitting te verschijnen of, er zijnde, zich van stemming te outhouden. Curieus is het, dat de commissie, die reeds (ook al met 4 stemmen tegen 3) besloten had tot opheffing van den Senaat, daarna is gaan beraadslagen over de wijzigingen, bij de nieuwe grondwet iu de bevoegdheid van dat lichaam te brengen. Sedert den aanmaak van yalsche bank biljetten van 500 fr. heoft het bestuur der bauk besloten een nieuw type voor hare biljetten te vervaardigen, zoo vernuftig be dacht eu uitgevoerd, dat de bedriegerij ke namaak bijna niet denkbaar is. Sinds eenige dagen zijn er reeds biljetten van 100 en 50 fr. gedrukt. Zoodra hiervan eeu voldoend aantal gereed is, zullen ze iu omloop worden gebracht. De biljetten vau 1000 eu 500 fr. zullen nog vóór het einde van dit jaar worden uitgegeven. De Academie frai^aise heeft de gouden medaille toegekend aan Carmen Sylva (de Vorstin van Rumenië) voor haar werk: Pensées d'une Reine. De Italiaanscbe Senaat heeft bij ge heime stemming met 101 tegen 33 stemmen het n euwe zoo zeer gewraakte strafwetboek aangenomen. Deze uitslag werd nog wel met luide toejuichingen begroet. De Epoca verklaart het volgende over Spauje's onzijdigheid, waartoe zij zegt ge machtigd te zijn, zoodat dienaangaande geen twijfel kan bestaan: «Wij doen aan Europa weten dat Spanje voor niemand bizoudere voorkeur heeft. Wij ziju voor Frankrijk eu voor Duitscblaud trouwe eu loyale vrienden. Een verzoekschrift met 4500 band- teekeuingen, legen hetHeilsleger* gericht, werd onlangs der Regeeriug vauhetZwit- serscbe kanton Basel aangeboden. Die Re geering heeft alle bijeenkomsten vau het »leger« buiten zijn eigen gebouwen ver boden. Een staaltje van de trouweloosheid der Atjehers werd den 19u September jl. ver moet dit alles beteekenen? Ik heb niets besteld." Dat doet er niet toe, zeile de lieer vrien delijk lachende, //als u maar voldaan is. Dat on geluk speet me erg. Maar, u ziet we kunnen onze habitués als //gentlemen// behandelen en dat doen we ook, zooveel als we kunnen. Ik hoop mijnheer, dat ge uw bezoek zult herhalen.// En dit zeggende stond hij op, boog en 'ging heen. Daler vernam ik, door een toeval, dat den dag te voren een der kellners een volle soepter rine op de zijden japon van eene dame had laten vallen, waardoor het kleed geheel was bedorven. Haar echtgenoot, die bij haar was, geleek sterk op mij en zoo gebeurde het, dat de kastelein mij voor hem had aangezien. De Hemel zegene mijn evenbeeld! De Grieksche Keizer Bazilius had zijn zoon Leo ter dood veroordeeld, op de valsehe beschul diging van een zijner vertrouwelingen, dat deze een komplot tegen het leven van zjjn vader had gesmeed. In hare smart en angst trachtte de Keizerin door alle mogelijke middelen het hart van kaar echtgenoot te verteederen, maar te vergeefs. tooud. Dien dag, omstreeks 1 uur in den namiddag, vervoegde een Atjeher zich hij den commandant vau Lampeueroet ter er- langiug vau een pas. De vont was gewoon dagelijks iu de benting fe Lampeueroet te komeu om pa seu voor lieden, die binnen do linie wenschëti te komen, aan te vragen, en zoo werd hij een goede bekende bij de bezetting, Ziju wapen gaf hij gewoonlijk aan de wacht af en nam het terug wan neer hij naar de kampong terugkeerde. Dit geschiedde bijna eiken dag. Zoo tot den 19n, toen hij naar buiten gaande ziju wa pen opnam, maar dit onverhoeds tot den op post staandeu soldaat keerde, eu dezen eene zware, hoewel niet levensgevaarlijke woud, in de borst toebracht. Decomtnau- dant, die er vlak bij stond, nam onmiddel lijk het geweer van de schildwacht, eu stak deu Atjeher daarmede zoo heftig, dat de bajonet dezen doorboorde eu met kracht in den pagger drong. De Atjeher bleef dood stian; later had men moeite de bajonet los te trekken. De A'jek-corrospondent van do Loco motief schrijft dd. 1 October: De droeve tonen van den doodenmarsch, die bjjna dagelijks hier gehoord worden, hebben Kot a-Radja's stemming nog bedrukter ge maakt dan zij was. De berri-berri heeft dezer dagen vele offers geëisciit, bet ziekte- cijfer is zeer boog. Het militair hospitaal is overvuld. De evacuatie's gedurende de maand September tot heden bedroegen ruim 500 herri-lijders, alleen aan onder officieren en manschappen, de dwangar beiders er uiet bij gerekend. Morgen zullen 203 lijders naar Padang worden geëvacu eerd, ouder toezicht van deu officier van gezondheid le kl. Sörenzen. Yau de iu Iudië aangekomen out- stu6ttiugsovens is er slechts eeu te Batavia achtergebleven, eu zijn de andere naar Atjeb gezonden. Do betrekking van referendaris bij het departement van O., E. en N. is in getrokken. De officier van gezondheid II. A. Coheu 13 te Soerabaia vau het paard gevallen eu aan de gevolgen overleden. Iu bet strafproces voor den Raad van Justitie te Soerabaia hangende tegen ka pitein Sikkemeier van de Samarangwelk stoomschip der Rotterdamscbe Lloyd de bekende koperen plaatjes beeft aangevoerd, is door het Openbaar Ministerie eene boete gcëischt van ƒ5700 en verbeurdverklaring van liet goed. De Straits- Times bericht dat de Volga die op zijne laatste reis van Batavia ouder de passagiers ook een Graaf Von Hugo had, zonder dezeu te Singapore aankwam. Men veronderstelt dat hij zelfmoord heelt gepleegd, door zich uit de patrijsjioort iu zee te werpen. Het blad voegt er bij dat de Graat een Landgraaf was van Hessen, Den dag voor (le terechtstelling zat zij, door hare vrouwen omringd, te jammeren over het vreese- lijk lot van haar zoon. Een lievelingsjiapegaai, die zich in eene kooi in het vertrek van de Keizerin bevond, werd op haar bevel naar eene eenzame plaats in den tuin van het paleis gebracht, omdat zij in hare wan hoop zijn gekakel en gekrijsch niet kon velen. Kort daarop kwam de Keizer het park binnen en Het zich op eene bank neervallen. Hij had daar nog niet lang gezeten, toen hij eene klagende stem de woorden hoorde spreken: O, Leo, mijn zoon, mijn zoon! De Keizer sprong op en luisterde en wederom hoorde hij de stem jammeren: O, Leo, mijn zoon, mijn zoon! gevolgd door een hartverscheurende!! kreet. Het was de papagaai, die daar tusschen het loovcr verborgen, in zijne kooi was ojigehangen, en dm zijne meesteres de laatste weken onophou delijk deze woorden had hooren uitroepen. Innig getroffen, snelde de Keizer terug naar het paleis en beval, zijn zoon onmiddellijk in vrijheid te stellen. Kort daarop werd het geval opgehelderd en kwam Leo's onschuld aan den dag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 1