BINNËNLAftl). GEMENGDE BERICHT EN. doch vergissen wij oms niet, dan reisde deze over Java incoguito onder den naam van Graaf Esbach, terwijl Graaf Hugo eau van de Heeren was van zijn gevolg, de naam van den laatsten werd echter altijd als die van den hoofdpersoon genoemd, en zoo kan de vergissing zijn ontstaan. Is het werkelijk een Landgraaf van Hessen geweest, die zich van kant maakte, dan was hi) het hoofd van den niet regeeren den tak der familie en 34 jaar oud, een oomzegger van den laatsten Keurvorst van Hessen-Kassei. Uit officiëele bron verhaalt een later nummer van de Straits-Times nog het volgende: de Landgraaf had lang in de tropen gereisd en te Batavia veel last van de hitte. Den 12den October gevoelde hij zich echter beter en besloot naar Singa pore te gaan en van daar naar Siarn of Europa. Den 13deu was hij aan boord van de Volga na het eten bizonder vroo- lijk en opgewekt. Het is buiten twijfel, dat de Landgraaf door de tropische hitte tijdelijk in zijn verstaud gekrenkt, geheel onbewust vaa hij deed, door het raampje van zijne hut is gekropen en zoo den dood in de golven heeft gevonden. En er is geen quaestie van opzettelijken zelfmoord. De Duitsohers te Singapore zijn zeer be droefd over den dood van Prins Frederik Willem, Landgraaf van Hessen en zijn bijna allen in den rouw gegaan. De //Maasbode" is over het wetsontwerp tot het tegengaan van overmatigen arbeid voor jeug dige personen en vrouwen, te vreden, maar niet voldaan. Het brengt ons wel eene belangrijke schrede vooruit, maar geeft niets tot lotsverbe tering van den man, den meerderjarigen arbei der. Ook voor hem diende gezorgd te worden. En dan de toekomst van den werkman? Hoeveel duizenden zijn er, die bij ziekte, hoogen ouder dom of verzwakking niet meer kunnen werken? Zou het niet op den weg liggen van den Staat, vraagt De Maasbode, ook hier als gezaghebbende op te treden voor eene talrijke klasse der maat schappij? Die regeling van fmanciëele verhouding tus- schen patroon en arbeider zal men zeggen, is een renzenarbeid. Maar zegt De Maasbode, het naburige Duitschland heeft ons hier een prachtig voorbeeld gegeven in zijn Gewerbe- Gesetz. lu dat groote rijk zijn de ziekenpensioen- en weduwenfondsen op uitstekende wijze gere geld. De industriëelen zijn er mede tevreden, de arbeiders uiterst gelukkig. Waarom zouden hier dergelijke bepalingen niet uitvoebaar zijn? Daarbij, wij hebben het geluk van een Minister van Justitie te bezitten, die ook geen alledaagsch man is. Dat zal vriend noch tegenstander be twisten. Het blad hoopt, dat des Ministeis be stuur lang genoeg moge zijn, om hem gelegenheid te verschaffen door nieuwe wettelijke voorschrif ten krachtig mede te werken tot de lotsverbete ring der meerderjarige werklieden. Jack the Ripper. Reeds zijn te Londen in zekere buurt door dit monster acht vrouwen van gering allooi op gruwelijke wijze verminkt en vermoord, In een brutaal schrijven heeft hij aangekondigd, dat hij binnen kort nog twee moorden zal plegen op eene moeder en hare dochter. Niettegenstaande al de nasporingen van de Engelsche politie, die eene van de best georga niseerde is, heeft men tot nog toe geen enkel spoor van dit onmensch kunnen ontdekken. De politie moet hare onmacht bekennen. De speur honden, die men er op nahoudt, de groote geldsommen, welke men belooft aan hem, die tot ontdekking aanwijzingen geeft, niets mag baten. De dader blijft onbekend. En toch zijn er nog altijd menschen, die meenen, door wetten eu politie-agenten, zonder godsdienst de maatschappij te kunnen bestieren. By het lezen van zulke gruweldaden beseft ieder denkend lezer, dat de godloochenaar Renan gelijk heeft als hij zegt: Nous ne subsistons que par un reste de vertus, d. i. de instandhouding der maatschappij hebben wij slechts te danken aan de denkbeelden van godsdienst, die ons nog zjjn bijgebleven. VW.) De naweeën van den Duitschen kuituurkamp. Wie had ooit kunnen vermoeden, dat voor Von Bismarck de kultuurstryd nog onaangename ge volgen konden hebbendat deze hem in zijn ouden dag nog zorgvolle oogenblikken zoude beiokkenen, en toch is het zoo. Van alle kanten verweert hij zich, om te bewijzen, dat hij niet de hoofdrol heeft gespeeld. Vader Ealk, de ge wezen Minister, boet zijn doldriftigen ijver tegen de Katholieken in 't stadje Hamm, waar hij zich met het postje van rechter moet ver genoegen. De zoo veel ophef makende man is voor de politieke wereld morsdood. En Bismarck zou wel willen, dat de bladen den kuituurkamp met al den aankleve van dien, maar eenvoudig doodzwegen. Daar dit echter niet gaat, wil hij zich evenals Pilatus de handen in onschuld was- schen. De getuigen, die Pastoor Majunke echter tegen hem doet optreden, kan hij slechts logen straffen. Wat geschreven staat blyIt. En uit de brieven van Von Arnim en uit het dagboek van Keizer Erederik blijkt het maar al te zeer, dat alles geschiedde op Bismarcks hoog bevel. Nu de groote man ziet tot welk ellendige resultaten de onzalige strijd heeft geleid, wil hij er liefst geen deel aan hebben. Nog de gevan genneming van Professor Geffcken, noch de huis zoekingen bij Keizer Frederiks intiemen vriend Roggenbach, zullen den Kanselier iets baten. De waarheid breekt zich baan en Bismarck liegt er zich hoe langer hoe dieper in. Niet zeer eervol voor den man, die Willem I. en II. naar zijn pjjpen liet en nog laat dansen. (F. W- Het is thans bepaald, dat het Koninklijk gezin dezen winter op het Paleis het Loo zal blijven vertoeven. De gezondheidstoestand van Z. M. blijft geluk kig bevredigend. Door de gemeentepol it ie te'sHer- togenbosch is verleden week ontdekt, dat aldaar Benige valsche guldensstukkeu van Koning Willem Til en het jaartal 1864, zonder randschrift, in omloop waren gebracht. Het ingesteld onderzoek vestigde het vermoeden op een sedert veertien dagen aldaar vertoevend Duitscher, en leidde Donderdag tot de zekerheid, dat de valsche muntstukken ten huize vau een herbergier (ook een Duitscher), werden vervaardigd. Bij eene huiszoeking werden werkelijk stoffen tot het vervaardigen van valsche munt gevonden en in beslag genomen. Bovendien werd ontdekt, dat de materialen en instrumenten te 's Hertogen bosch waren aangekocht. De dader, die reeds 8 jaren gevangenisstraf in Duitschland, wegens muntsckennis, heeft ondergaan, is voortvluchtig, doch wordt opge spoord. Edison hoeft thans eene fabriek van phonografen, waarin een vijfhonderdtal arbei ders werken. Met Januari hoopt hij met de af levering te kunnen beginnen. Zij zullen voor 100 gulden worden verhuurd. De toestellen moeten uitstekend werken. Vooral de mensche- lijke stem wordt volkomen weergegeven; zelfs wanneer zij fluistert. Hij neemt thans proeven om phonogrammen op te vouwen, teneinde ze in een brief te kunnen verzenden. De phonograaf is ook als speelgoed iagericht: er zijn thans poppeu, die geheele verzen opzeggen. De Eiffel toren De Par ij se be Eiffel- toren beeft, naar aan de Voss. Ztg. wordt be richt, de hoogte van 180 meter bereikt en is dus thans reeds, daar de Keulscke dom slechts 157 meter hoog is, bet hoogste bouwwerk der aarde. Intusscben kan men er dezen naam nauwe lijks op toe passen, want de Eiffel-toren wordt niet zoozeer gebouwd daa wel geklonken. De werklieden hebben niets andets te doen, dan de gereed gemaakte ijzeren platen en banden op te hijschen en vast te klinken. Eene verge lijking met eenig ander bouwwerk van eenige beteekenis, valt niet ten gunste van den Eiffel- toren uit. Hij maakt een veel geringeren indruk. De Kuulsche dom brengt den aanschouwer in verrukking, de Eiffel-toron ziet er zoo mager uit als Sarah Beruardt en men heeft moeite te gelooven, dat hij zoo hoog is, als waarvoor men hem uitgeeft. Hij gelijkt een wanstaltig aninueweb en heeft niets aantrekkelijks. Het merkwaardigste en gewichtigste aan den Eiffel- torec, zal miuder zijne buitengewone hoogte zijn, dan het feit, dat de bouwmeesters zich in hunne berekeningen niet hebben vergist. De stevigheid van den toren, zijn weerstandsvermogen bij wind en stormweer zijn thans reeds genoegzaam ge bleken, om voor hei nog te bouwen gedeelte geene bezorgdheid meer te hebben. In Januari zal de toren gereed zijn, daar hij elke week tien tot twaalf meter rjjst, tenzij het weder te outstuimig is om het werk voort te zetten. On geveer vier vijfde van het benoodigde ijzer is reeds verbouwd, verktouken. Het oog en het hart van den Ne derlander, die tegenwoordig Loudens groote winkelstraten doorloopt zal menigmaal getroffen worden door de woorden „Dutch bulbs", welke de uitstalling van den bloemist of zaadhande laar kenmerken en prijken boven eene weidsche etalage van in talrijke soorteu afgedeelde, reels met lichtgroene, tengere kiemeu versierde bloem bollen, welke tegen het voorjaar de tuintjes en woonkamers van den Eugelschen stedeling zullen sieren met fraaie gekleurde en welriekende cro- cussen, tulpeö, hyacinten en narcissen. En wie zijn oog laat dwalen over den breeden oceaan van advtrtentiën, welke als een zware ballast de Britfiche leidende organen op hun tocht over de wereld vergezellen, zal in dezen tijd eveneens verwijlen bij aankondigingen van 'l geen de Nedi rlandsche Elora hij uitnemendheid in den vreemde beroemd maakt, van „the pick of Hol land", 't zij de knollen afkomstig zijn van ,/Overveeu near Harlem," 't zij van een ander dorp uit die buurt. Ea als men 't nog niet weet uit de sierlijke catalogi van Engelsche bollen- handelaars, zal men uit de aankondigingen kun nen lezen, dat voor den luttelen prijs ran éen guinea meer dan duizend knollen te bekomen zijn, wier welluidende namen reeds een voor smaak geven van de kleur en den geur, welke Ze zullen verspreiden wanneer de lente in 't land zal zijn gekomen. Ook al is de hartstocht voor de Hollandsche bloembollen niet meer zoo groot als in den tij 1 toen aan de knol van een enkelen tulp gansche fortuineu hingen, toch hechten de Britten nog veel san de sierlijke voorjaarsbloemen en maken deze r.og steeds den rechtmatigen trots uit vaii itder, die over eenig vierkante meiers grond kan beschikken. Niettemin is het niet onmogelijk dat de bonte velden tusschen Leiden en Velzen eer lang geduchte medediugers zullen krijgen. Daar gelaten nog de twijfelachtige juistheid der bewe ringen van groote Londeusclie firma's als die van Mtssre. Carter and Co., volgens welke binnen een vijftigtal jaren geheele districten van Enge land tusschen Southend en the Wash in een hyacinten- en crocussentuin zouden worden her schapen, waar bloemen zullen worden gekweekt nog fraaier dan die van haar would countree;" ook andere, zelfs ver verwijderde landen trachten heden eene plaats te veroveren op de markt. Japan, de bakermat der in hare tinten zoo gril lige chrysanthemum zendt ontelbare leliën uaar Londen; Italië, Noord-Amerika en Zuid-Afrika leveren een overvloed van sneeuwwitte tuberosen en die orcbideeachtige trigidia's met bare een- dagsbloemen, hebben reeds de gunst van het planten- en verandering minnende publiek weten te veroveren. MogeD dus de Hollandsche kweekers op hunne hoede wezen. Dagblvan Z. H. en 's Gravenhage). Tegen slapeloosheid. Menigeen zal bij de volgende twee recepten tegen slapeloosheid baat vinden. Het eerste bestaat uit het concentreeren vau alle gedachten op een denkbeeldig perspectief, eene rij boomen, bij voorbeeld. Het vereischt weinig oefening zich hieraan te gewennen, en het in gedachten volgen der verdwijnende reeks zal meestal het gewecschte resultaat hebben. Het tweede recept schijnt op wetenschappe lijke basis gegrond. Droomeu ontslaan in de linkerhelft van onze hersenen, en alles, wat de rechterhelft bezig houdt, ontrooft ons den slaap. Tellen en wellicht ook het hierboven aanbevolen volgen van een denkbeeldig perspectief zijn dus geschikter ons wakker te houden, dan in slaap te wiegen, en zij werken waarschijnlijk door negatieve invloeden slaapwekkend. Da Amerikaansche geneesheer, welke deze op merkingen, maakt, raadt aan: te deuken aan een te voren gedroomden droom, en beweert, dat hij, door d^zs methode, geheel genezen werd van de hardnekkigste slapeloosheid. De Keizer van Rusland heeft, naar men verhaalt, bij het spoorweg-ongeluk te Borki opnieuw een bewijs gegeven van zijne be kende groote lichaamskracht. Hij moet nl. de instortende zoldering van den waggon met beide armen eenige minuten lang tegengehouden heb ben, zoodat die niet op de hoofden van zijne vrouw en kinaeren kon vallen. Botanische nieuwtjes uit Canada. Onder de nuttige voorbrengseleu van het plantenrijk, wel ker exploitatie door de bladen wordt aanbe volen, telt Canada eene theesoort: de Labrador thee, de gedroogde bladen van Ledum Latifo- lium. Wellicht zou die plant ook bij ons wassen, en daar de smaak dezer thee door velen gelijk gesteld wordt met goede Chineesohe thee en de plant sterk groeit, is het wellicht der moeite waard eene proef te nemen met het verbouwen in ons land. Treprang, de eetbare zeekomkomraer, welke in deu Maleisch li Archipel zulk een belangrijk handelsartikel is, wordt ook in de Noordelijke wateren gevonden. Men heeft in Oost-Canada proeven genomen met dit vreemdsoortige zeepro duct en verklaart, dat het een goed, smakelijk voedsel is. Het doet aan kreeft denken. De Flora Canadensis kent 30 soorten van orchideeën, sommige zeer algemeen, andere hoogst zeldzaam. De calypso borealis wordt als de schoonste genoemd; maar zij is in alle eenigs- zius toegankelijke streken bijna uitgeroeid. De arethusica volgt in schoonheid op de calypso, en is betrekkelijk algemeen. Engelsche plauten-firma's hebber vaste explorers in de wouden van Canada, die speoimsn voor hen verzamelen. Als een bewijs dat tortelduiven nogal oud kunnen worden, verdient vermelding, dal Lieven Braber te Stad aan 't Haringvliet reeds gedurende 25 jaren zulk eene duif bezit. Het diertje is nog in goeden staat, want het kirt van den morgen tot den avond. Een misgreep. Onder de Regeering van Lodewijk Philips las men op zekeren morgen in den Constitutionnel«Zijne Majesteit de Ko ning heeft den Heer Thiers bij zich ontboden om hem de vorming van een nieuw Kabinet op te dragen. De groote staatsman antwoordde: «Het spijt mij slechts, dat ik u niet als een hoen den hals kan omdraaien!" Twee of drie kolommen verder las men het volgende bericht: «Het onderzoek der politie is met goed gevolg bekroond. De moordenaar is in hechteuis genomen in eene kroeg in de rue du Pot de fer. Voor den rechter van instructie ge bracht, had de booswicht de onbeschaamdheid hem toe te roepon: «God en de menschen zijn mijne getuigen, dat ik nooit eene andere eerzucht heb gekend, dan die van uw persoon en mijn vaderland getrouw te dienen!" De zetter, of liever de opmaker der courant, aan wiens «misgreep// deze zotte omzetting te wijten was, beliep een geducht standje. Te Finsterwold worden proeven geuomen om de bijen binnenshuis te laten over winteren. Do honingvoorraad zal veel geringer kunnen zijn, daar de diertjes beter warm kun nen blijven en daardoor minder voedsel noodig hebben. De geleerden, door Pasteur naar Australië gezonden om de konijneuplaag zoo mo gelijk te bezweren, ontdekten op hunne onder zoekingstochten eene epidemische ziekte onder de schapen. Naar hun verzekerd wordt, sterven er jaarlijks wel 300,000 dieren aan die ziekte. Men noemt het daar de Cumberland-ziekte. Na onderzoek bleek het niets anders te zijn dan miltvuur, de bekende en gevreesde ziekte. Daar Pasteur's methode van inenting tegen die ziekte ook door genoemde geleerden meermalen was toegepast, stelden zij zich onmiddellijk met de Regeeriug in betrekking, ten einde krachtig te kunnen optreden in 't bestrijden der kwaal. De autoriteiten hebben met beide handen de aangeboden hulp aangenomen. In Washington Territory heeft men onlangs proeven genomen met eene machine, welke eene spoorbaan legt. Twaalf man met deze machine doen der. ar beid van 75 man en het werk is opmerkelijk door regelmaat en sterkte. De proef slaagde volkomen. De 300 personen, die er bij tegenwoordig waren, waren hoogst ingenomen met de verkregen resultaten. Dit is de eerste machine van dien aard, welke nog ooit in werking gesteld werd; doolt het is te verwachten, dat er spoedig meerdere zullen gemaakt worden. De Duitsche Keizerin heeft dezer dagen van eene commissie van Berlijnsche dames als eeregeschenk een voorschoot ontvangen, van witte zijde en kostbare kant, waarop, in roze- knoppen, de namen harer vijf zoontjes staan geborduurd. De Keizerin betoonde zich zeer verheugd over dit geschenk. «Uwe keus," zoo sprak zij tot de dames: vereert mij zeer, als een bewijs van ver trouwen; want het voorschoot is van oudsher het zinnebeeld der echte Duitsche huisvrouw.// Daarop deed zij het voorschoot voor en zei: Mijn man ziet altijd gaarne dat ik thuis ecu voorschoot draag; gij hebt dns ook hem met uw geschtmk genoegen gedaan." De stad Dusseldorf is veroor deeld tot betaling eener schadeloosstelling aan iemand, die tijdens de gladheid viel op een trottoir, dat niet met zand of asch bestrooid was, eu die, ten gevolge daarvan, eene wonde aau het been had gekregen. Teelt van vrucht boomen wordt aanbevolen als een middel om den toestand te helpen verbeteren. Wil men daarmee eenig gunstig resultaat bereiken, dan moet er voor alles een markt Toer de producten zijn. Zulk eene markt, zegt dr. Brümmer, directeur van de landbouwschool te Kappelin (Sleeswijk), zou vooral zijn te vinden voor de producten van de bessenteelt, mits men zich slechts meer wilde toeleggen op de fabricatie van bessenwjjn. Aal bessen, kruisbessen en braambessen toch groeien ook in onze noordelijke streken overvloedig, zonder dat zij al te veel zorg vereischen. Zij zouden velen eene ruimere verdienste kunnen verschaffen dan thans wanneer de vervaardiging en het gebruik van den bessenwijn meer ingang vond. Een dubbel voordeel zou daardoor be reikt worden. De teelt toch van bessenstruiken zou kunnen plaats hebben op plekken, die tot dusverre woest bleven liggen; de beide-ontgin ning zou zoodoende in de hand worden ge werkt. Tevens zou 't gebruik van bessenwijn onder de arbeidende bevolking gelijk bijv. in Zuid-Duitscliland bet gebruik van appelwijn bet jeneververbruik enorm doen afnemen. Daarbij komt nog de meerdere verdienste, die zeker uiet te versmaden is. Men waarschuwt tegen het geven van kuollengrocn, dat bevroren is geweest, ais voeder aan het rundvee. In de omstreken van Deventer werden er eenige dieren ongesteld van, terwijl men vermoedt, dat er ook reeds een door is gestorven. Te Londen werd dezer dagen een gevaarlijke boef in arrest genomen en naar de gevangenis gezonden. Nauwelijks hier aangeko men veinsde hij erg ongesteld te zijn. De ge- neerheer onderzocht hem en gelastte, dat hij naar de infirmerie moest worden overgebracht. Hij werd in bed gestopt en een cipier zou bij hem waken. Deze bewaker verwijderde zich evenwel toen hij dacht, dat de schurk was ingeslapen. Deze profiteerde echter van de gelegenheid, opende behoedzaam het venster en sprong tamelijk on gekleed op de straat. Een koetsier, die juist in 'l holst van den nacht voorbijreed eu den man in nachtgewaad zag, wierp hem ziju bokjes toe. Nauwelijks echter was de koetsier een paar hui zen verder of hij bedacht zich, doch 't was te laat. De schurk was aan den haal. Te Napels heeft, voor eenige d a- gen de inwijding plaats gehad vun het nieuwe stedelijke Museum Filangierie, zoo geheeten naar den gever der verschillende aldaar verza melde kostbaarheden en antiquiteiten, welke bi zonder groote kunstwaarde moeten hebben en waaronder zich zeer kostbaie verzamelingen van schilderijen, poiseleinen en wapenen bevinden, benevens eene groote boekerij en eene collectie van de zeldzaamste muziekinstrumenten. Ook het gebouw zelf, Pataszo Como geheeten, is eene antiquiteit uit de 4do eeuw, waarop de Napolitanen met recht trotsch zijn en dat eerst oulaugs met de meeste zorg afgebroken en steen voor steen weder is opgebouwd, eenige meters meer naar achteren dan de plaats, waar het ge staan had, nadat de aanleg eener nieuwe straat de slechting er van noodzakejijk had gemaakt. Ook de inwendige inrichting van het gebouw, welke alles, wat van dien aard in Italië bestaat, in smaak en aanleg moet overtreffen, geschiedde op kosten van Prins Filangieri, welke het Mu seum daarna aan den gemeenteraad ten geschenke heeft aaugeboden. Reeds is het eerste deel van den catalogus verschenen, welke eveneens, door de uitvoerige beschrijving van elk voorwerp, op zich zelf een waar kunst- en geduld-werk mag worden ge heeten. Witte vlekken op fijn gepoli- toorde tafels, kasten enz., welke ontstaan door heete voorwerpen er op te plaatsen, laten zich goed verwijderen, door eenige druppels olie er op te gieteo, daarop fijngestoten zout te strooien en met een flanellen lapje nu flink te wrijven, tot de sporen der vlekken geheel zijn verdweuen. Het is niet onvermakelijk te w e- ten op welke wijze zij, die een lot in de Brus- selsche tentoomtellingsloterij genomen hebben, hun prijs in handen moeten krijgen, wanneer vrouw Fortuna hen heeft begunstigd. Iemand had een prijs ter waarde van 50 frs. getrokken. In ruil voor zijn lot onving hij een bon, waarop vermeld stond, dat hij in de Zweedsche afdee- liug zich voor eene waarde van 50 frs. aan voor werpen mocht kiezen. Nu zou de gelukkige prijswinuer hiermede zeer te vreden zijn wanneer er maar wat te kiezen viel. Ia de eerste plaats is de Zweedsche afdeeling zóó klein, dat vele der tentoonstellingsbezoekers haar niet weten te vin-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2