BINNENLAND, GEMENGDE BERICHTEN. meldt, dat de Chineesche Regeering be richten heeft ontvangen, volgens welke een geheim tractaat is gesloten tusscheu Rusland en Korea, waarbij Korea ouder Russisch protectoraat wordt gesteld. De Times herinnert daarbij aan het bekende pamflet van den Heer Denny, ad viseur voor Buitenlandsche Zaken van den Koning vau Korea, dat onder deze om standigheden bijna als een manifest der Regeering van Korea kon beschouwd wor den en waarin een hevige aanval werd gedaan op de Chineesche Regeering, we gens haar gedrag jegens Korea. Ook wordt herinnerd, dat de Grootvorst Alexauder Michaelovitch onlangs Korea bezocht en door den Koning zeer hartelijk werd ont vangen. Als men bedenkt, dat China suzereiniteit over Korea wil oefenen en herhaaldolijk met kracht van wapenen geoefend heeft, dan ziet men het groote belang van het bericht in. Is de zaak waar, dau zal zij ernstige gevolgen na zich slepen. De Weeuer correspondent van de Daily News verzekert, dat het de uitgesproken wensch van Keizer Wilhelm is geweest, dat Keizer Frans Jozef en de Czaar hem tegelijkertijd te Berljju zouden bezoeken. De Keizer van Oostenrijk weigert echter den Czaar te ontmoeten, wanneer deze niet een zeker aantal der aan de O istenrijksche grens opgestelde divisiën terugtrekt. Keizer Wilhelm moet thans al zjjn best doen, om den Czaar, in het belang van den vrede, tot die concessie te bewegen. Uit Haïti wordt gemeld, dat er een Amerikaansch schip in beslag is genomen wegens het aan boord hebben van contra bande. Hun schip is door de Haïtische rechtbank prjjs verklaardde diplomatieke vertegenwoordiger der Vereeuigde Staten is tegen deze uitspraak in verzet gekomen en uit Bostou is een oorlogsschip afge zonden om aan zjjn verzet kracht bij te zetten. Ruim 200 katholieke vereenigingen in ons land hebben hare instemming betuigd met de reao- lutiën, door de vereeniging Recht en Orden te Amsterdam in zake de Romeinsche quaestie aan genomen, en adhaesieformulieren aangevraagd, ongerekend de afdeelingen der H. Familie, welke mede het voornemen hebben te kennen gegeven, zich bij die resolutiën aan te sluiten. (De Tijd. Ook ten Vaderlander! Onze gewezen land genoot, de al te befaamde prof. Moleschott, ma terialist en kerkvervolger, die het in Italië tot Senator heeft gebracht, heeft zich in die hoeda nigheid onderscheiden door eene heftige redevoe ring ten gunste der anti-godsdienstige strafwet. Tot een der bestrijders van het strafwetboek het woord richtende, zeide deze //denker": //Alle waarheden zyn betwistbaar; een echter is het niet: het vaderland!// Treffend!Maar dezelfde vaderlandlievende man oatzag zich niet zijn vaderland Nederland, te verlaten en zich als Italiaan te doan natura- liseeren! Ab uno disce omnes, teekent de //Moniteur de Rome// hierbjj aan en wy zeggen dit het blad volmondig na. {Centrum.) Tot onze blijdschap wint het denkbeeld van scheiding tusscheu de financiën van Moeder land en Koloniën, die ook wy reeds sinds 1878 verdedigen, in onze hoogere kringen steeds meer veld, zegt De Standaard. Onze Minister vau Koloniën is er voor. Naar men vertrouwen mag, is heel de Rech terzijde er voor. En gelijk nu bleek, vindt dit denkbeeld ook steun aan de linkerzijde, o. a. bij den Heer Le- vysohn Norman, eene Indische specialiteit. Dit verlevendigt de hoop, dat de tijd voor deze gewichtige hervorming rijp is, en nog onder dezen Minister zoo aanmerkelijke verbetering van onze beheerswys in Indië zal worden in gevoerd. (Centrum.) Op hetzelfde aanbeeld moet steeds geklopt worden. Eene noodzakelijkheid is het thans meer dan ooit onverdroten voor de goede zaak, voor goede grondbeginselen testrijden. Het goede moet verdedigd worden, want de boozen rusten niet, om de christelijke beginselen een voor een af te breken. Alles stellen zij in het werk, om den eenvoudigen armen man, wiens grootste en eenige schat hier op aarde de godsdienst is, hem dezen te ontnemen en hem aan vertwijfeling en wanhoop prijs te' geven. Spot en ernst, kwink slagen en wijsgeerige vertoogen worden in dag en weekbladen, in vlugschriften en lijvige boek- deelen onder het volk verspreid, om den gods dienst in het algemeen, maar vooral om den katholieken godsdienst afbreuk te doen, en, ware het mogelijk, totaal uit te roeien. Onze zoogenaamde liberaal-katholiekendie zoo gaarne voor verlichte lui doorgaan, en hunne quasi wetenschappelijkheid bij elke gelegenheid, te pas en te onpas, trachten te luchten, geven zich daardoor een brevet van geestesarmoede aan degelijke kennis van godsdienst niet alleen, maar ook van karakterloosheid. Een jood of protestant, die in kerk noch kluis komen, en zich om den godsdienst zoo min be kommeren ais om den baard van den profeet Mohamed, zullen hunne geloofswaarheden nimmer aanvallen, en ook niet dulden dat die aangevallen worden door andersdenkenden, of ze hebben ten minste de kordaatheid allen godsdienst over boord te werpen. De liberaal-katholieken, de would-be geleerden, de zoogenaamde sterke geesten zijn, ofschoon aan godsdienst doende, alleen in staat met de geloofswaarheden te spotten, of ze be lachelijk te maken. En de grondoorzaak van dit treurig verschijnsel is doorgaans, óf hoogmoed, óf een streven om daardoor tekortkomingen van velerlei aard voor hun eigen geweten te vergoelijken. (V. W.) In het vervolg zijn postpakketten met droge bloembollenzonder inachtneming van eenige formaliteit van de zijde des afzenders, ter verzending naar Italië toegelaten. In de Tweede Kamer, bij het voortgezet algemeen debat over de Indische Begrooting, bracht de Heer Domela Nieuwenhuis hulde aan den Minister voor diens moed om het onrecht aan den Heer Sol te herstellen, en voor zijn streven om den toestand in Atjeh buiten de ofliciëele rapporten te leeren kennen. Hij spoorde den Minister aan om te komen tot een vergelijk in zake Atjeh, daar die oorlog een eeuwig schan daal voor ons is. De pacificatie van Atjeh zou de schoonste overwinning voorden Minister zijn. Toch zal spreker tegen deze begrooting stemmen, omdat hij het koloniaal stelsel afkeurde, als eene bestendiging van het stelsel van roof, plundering en onrecht. De Heer Mees deelde verklaringen mede van den gewezen voorzitter der beri-beri-eommissie, waaruit zou volgen, dat de Minister alleen uit voorliefde voor den Heer De Rochemont de com missie zou ontbonden hebben. De Heer Zaayer wees op de reactie in den hygiënischen toestand van Indië te verwachten van dezen Minister, bij de bestrijding van de syphilis, beri-beri en de vaccine. De Heer VanAsch Van Wijck betuigde groote sympathie voor 's Ministers streven om het zen dingswerk te bevorderen. De Heer Geertsema wilde minderen omslag bij de uitgifte van woeste gronden. De Heer Schimmelpenninck Van der Oije was vóór de opium-regie. By het gisteren voortgezet debnt over de In- dische-Begrooting kwam de Heer Veegens op tegen de volkomen losmaking van Indië van Nederland en de vaststelling van de begrooting buiten de vertegenwoordiging. De Heer Rutgers keurde goed verscheidene daden van den Minister, o. a. Sol's benoeming en den nieuwen spoorwegaanleg, maar keurde af de aanranding van het beginsel vnn scheiding van Kerk en Staat door de verhooging van ver schillende posten voor bizonder onderwijs, en de circulaire aan de zendelingen om aan te spoien den Islam te bestrijden. Ook vond hij verkeerd Ministers houding in zake de koffie-cultuur. Hij sprak van uitspattingen van vroomheid by den Mi nister, betitelde hem zelfs als den Christen-Hadji. Hiertegen protesteerde de Heer Schaepman warm en nam 's Ministers politiek in bescher ming. Ook bestreed hij de evacuatie van Atjeh, vooral met het oog op den Islam. De Heer Sanders drong vooral aan op ma tiging in de heffing van bedrijfsbelasting. De Minister van Koloniën betoogde, dat het tijdsbestek te kort- was geweest voor de indiening van meer plannen. Hij was vóór vaststelling van de begrooting in Indië, doch met bekrach tiging bij den wetgever in Nederland. Uit het verslag van de sterfte in de pro vincie Noord-Holland over het jaar 1887, uit gegeven door het Geneeskundig Staatstoezicht, blykt dat het getal inwoners dier provincie op 31 Dec. 188S was 786,116; dat in 1887 overleden zyn 17,338 personen (waaronder 748, die geene geneeskundige behaudeling ondervonden) of van iedere 4000 inwoners 22,05 (tegen 24.82 in 1887.) Het grootste aantal sterfgevallen per gemeente kwam voor in Wijk-aan-Zee-en-Duin, waar van de 1760 inwoners 43 overleden zijn, en het kleinste in Petten, waar van de 389 inwoners 3 personen zyn overleden. In het district Schiedam zyn by de eer gisteren gehouden verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal (vacature- Patijn) 2398 geldige stemmen uitgebracht. Ge kozen werd Mr. A. Ph. R. C. Baron Van der Borch Van Verwolde, (anti-rev.) met 1265 stemmen. Op Jhr. Mr. W. Six (lib.) waren 1129 stemmen uitgebracht. Bij de vorige verkiezing in Maart werd Mr. J. G. Patijn (lib.) bij herstemming gekozen met 1328 stemmen, tegen 1103 op den Heer L. W. Jansen (kath.) Het distriet telt 2671 kiezers. Gistere n-m id dag is liet Fransche barkschip Ango voor Scheveningen gestrand en met met man en muiB vergaan. De reddingboot heeft tweemalen vruchteloos beproefd het schip te naderen; ook de vuurpijlen misten het doel. Van het echip is niets meer te zien dan een gedeelte van den mast. Men heeft 12 man in den mast zien klimmen. T-vee man zyn levend, maar bewusteloos aangespoeld. Het schip, thuis behoorende te Valines, ko mende van Grimsby, was bestemd naar Buenos- Ayres. De twee aangespoelde nog levende man schappen Eugene Guerre en Franqois Pesonique zijn bijgebracht en worden verpleegd iu het Kur- huis door Dr. De Niet, bygestaan door zijn broeder, candidaat in de medicijnen. Later kwam ook Dr. v. d. Mandele hulp verleenen. Voortdurend spoelen stukken van hel wrak aan. Ook de scheepspa pieren zijn gevondeu. De gemalin van den Duitschen Rijkskanselier had dezer dagen de gelegenheid om met de aansluiting van Hamburg aan het Duitsche tolverbond even onverwacht als onaan genaam kennis te maken. De benoodigdheden voor de huishouding (te Friedrichsruhe worden door de Vorstin meestal zelf te Hamburg aan gekocht. Dit was onlangs weder geschied, twee dagen voordat de Duitsche Keizer Von Bismarck's gast zijn zou. Ongelukkig kwam zij bij den terugkeer te last aan den trein en moest zij twee uur wachten. Zij bleef toen met haar proviand in hel lijtuig zitten en liet zich eens door het gebied van de vryhaven rijden. Toen zy terug- keereude wedei aan de grens van het tolgebied kwam, verscheen plotseling een der groenrokken aan het portier en den in het rijtuig geborgen voorraad ontdekkende, vroeg hij daarvoor de ver schuldigde invoerrechten. De verzekering, dat een en ander niet in het gebied der vrijhaven, maar in de stad zelf gekocht was, hielp haar niets, evenmin als de mededeeling van de gezelschaps juffrouw, dat hij de vrouw van den Rijkskan selier voor zich had; de kommies bleef onver biddelijk en er moest betaald worden. De eenige troost, die hij geven kon, was, dat er gelegenheid open bleef om te reclameeren 1 Tegen eene boerin teNieuw-Ap- pelscha, die een mengsel van gekookte aardap pelen en vet, omkleed met eene laag boter van gewone stukboter, bij den koopman bracht, is proces-verbaal opgemaakt. Met de nieuwe verbeterde phono- graaf van Edison is in de drukkerij van de World eene zeer belangwekkende proef genomen. De redacteur dezer courant hield eene voordracht in een lokaal, waar een phooograaf werkte. Iu de drukkerij werd de voordracht door de pho- nograaf langzaam weergegeven en door geoefende zetters dadelijk na bet hooren van den zin, ge zet. Het bleek dat de drukproeven veel minder fouten bevatten, dan dit bij het zetten naar dikwijls onleesbnie handschriften het geval is. Dezer dagen werden door den landbouwer S. te Anna Paulowna, bezig zijnde met diepploegen op de schorgronden in het Oostdeel, een vijftal doodkisten gevonden, elk een geraamte bevattende. Van tijd tot tijd wor den ook in andere deelen van die gemeente in den grond de bewijzen gevonden, dat die plaats ook in vroegere eeuwen is bewoond geweest. Te Chicago is men onlangs be gonnen, een groot, steenen fabrieksgebouw, dat eene oppervlakte van 100 bij 125 voet beslaat, door middel van hefboomen en sterke domme krachten in de hoogte te werken. Dit is nood zakelijk geworden door deu bouw van eene brug, met eeu hellenden oprijweg, daar anders het gebouw 7 voet lager zou gestaan hebben dan de weg. Met bet werk zijn 300 arbeiders bezig, de kosten er van zullen ongeveer 40,000 dollars bedragen. De zoetigheden der aarde hebben Zaterdag de Groningsche politie geholpen iu het opsporen van eene misdaad. Zij kwam nl. door middel van een vat met stroop op het spoor van een deugniet, die zich door in- klimming toegang tot de woniug van een inge zetene had verschaft. De zaak is deze: Een bakker hield Zaterdag-avond omstreeks 11 uur inspectie over zijne bakkerij su trof al daar in het donker een persoon aan, die op zijne komst de vlucht nam. De bewoner ging nu naar de huiskamer om licht te halen, maar de indringer maakte van die gelegenheid ge bruik om de plaat te poetsen. De politie, die dadelijk gehaald werd, zag dat de indringtr aanvankelijk om zich te Verschuilen in eeu vat was gekropen, dat gedeeltelijk met stroop ge vuld was. Althans iu de bakkery vond men voetsporen door stroop afgeteekend en die spo ren volgende, kon men nagaan, dat de indrin ger achter de woning vrrachillende schuttin gen was overgeklommen en door aangreuzende tuinen de vlucht had genomen. Evenals Klein Duimpje de wegg<worpn steeotjes naging volgde de politie liet stroopspoor. Eindelijk vond zij een vrij grooten plas stroop «óor de gaarkeuken liggen. In de laatste nach ten nu had een persoon in de gaarkeuken ge logeerd, die vroeger bij den bakker dienstbaar was geweest en rteds wegeus diefs'al onder ver zwarende omstandigheden een vonnis had onder gaan. Die persoon werd Zoudag-morgen ge- arresleeerd eu men vond, dat zijne schoenen en pantalon nog met de kleverige stroop bemorst waren. Ontkennen zal hem dus moeilijk vallen. Met 4 December reeds wordt in (de Provincie Frieslaud dit jaar de korte jacht gesloten omdat er over het algemeen zoo weinig wild is. In het'bizonder is de pat'ijztnhrotd als mislukt te beschouwen. Eene ongepaste aardigheid. Aan de „Javabode" wordt uit Samerang het volgeude gemdd. De zoon van de inlandsche vrouw Mbok Moos, Mirkam, woonachtig in de Kampong Ka- poeran, haalde de grap uit om op re i fraai paard de stad roud te rijden, waarvan het zadel en bet tuig bezaaid waren met distinctieven van officie- te en hoofdambtenaren, zelfs tot die vnn .'en Gouverneur-Generaal toe. De politie maakte aan deze ongepaste aardigheid een einde, door man en paard aan te houden en in te rekenen. Het preije kostte Mirkam eene boete van f 100. De vrederechter Lejeune, die zijn oangetrouwden bloedverwant Thuillier in een tweegevecht dood schoot eu deswege tot gevangenisstraf veroordeeld werd, is door den /Tuchtraad" der balie vau Luik voor zes maan den geschorst. Volgens de Temps heeft een make- laar iu suiker dior valsche aangifte de Frausche schatkist voor 900,000 frs. benadeeld. Dezer dagen, aldus meldt men aan de Goesche Ct., kwam by een bakker te Goes iemand, die hem een middel aanprees om het deeg te doen rijzen, of minder go<d meel smakelijker te maken, dat veel goedkooper is dan wat de bakkers tegenwoordig gebruiken. De bakker kocht wat van dat nieuwe middel eu liet het door twee apothekers onderzoeken, die beiden, geheel onafhankelijk van elkander, tot de ontdekking kwamen, dat het bijna geheel uit ammoniak-aluin, vermengd met een Weinig curcu ma, bestoud, dat schadelijk voor de gezondheid is. Ook Dr. Couvéa te Middelburg onderzocht be doelde stof, door den leverancier //cerais-poeder" genoemd, en zija onderzoek leverdo hetzelfde re sultaat. Jammer genoeg, noemt de G. C. niet dei naam van den leverancier. In Zweden heerschtnoginso ra- mige plaatsen het zonderlinge gebruik, dat wan neer «en man of vrouw sterft, voor de niet over ledene echtgenoot ook een doodkist wordt gemaakt, die natuurlijk dikwijls jaren lang op hare eigen lijke bestemming wachten moet en tea laatste soms niet meer past. De doodkist wordt in dien tusschentijd gebruikt tot het bewaren van allerlei huishoudelijke voorwerpen. Omtrent het verongelukken van het Hollaudsche stoomschip Astrea nabij Pdlau wordt het volgende gemeld: Het schip was met koffie en wyn bevracht, en naar Köaigsberg bestemd. Op Zaterdag in de vroegte geraakte het bij slecht weder te dicht onder da Pruisische kust, eu liep op eeu rif. Da bekomen schade was zoo groot, dat het stoomschip terstond zonk. De gcbeele bemanning van 17 koppen werd van het naburige reddingsstatiou met de grootste moeite gered, met achterlating van alles, en keerde over Köaigsberg per spoortrein naar haar land terug. Een hevige storm schijnt het wrak uiteen te slaan, zoodat de kostbare lading waarschijnlijk geheel verloren zal zyn. Examen voor huurkoetsiers! Overeen- komstig een onlangs door den Parijschen gemeen teraad genomen besluit, heeft de Prefect van po litie bepaald, dat huurkoetsiers voortaan een examen moeten ondergaan en voldoende proeven van bekwaamheid afleggen, alvorens hun vergun ning tot rijden wordt verleend. De examen-com missie bestaat uit 2 pikeurs en 3 koetsiers. Concurrentie. Ik heb eens twee bar biers gekend, die in eeue straat vlak tegenover elkander woonden. De eene had op zijn uit hangbord lateo schilderen: /,Hier wordt beter geschoren dan aan de overzij?" Het volgende staaltje is echter nog een graadje sterker. Iu de hoofdstraat van een dorp nabij Parijs, wonen twee kappsrs, waarran do eene, om klanten te lokken, zijn haar volgens de nieuwste mode draagt, terwijl de andere het zijne in een slecht geknipteu en verwilderden toestand laat neerhangen. Iu den afgeloopen zomer ge raakte een stedeling bij den laatsten verzeild en vroeg, voor hij deu winkel Verliet: „Hoe komt uw haar zoo slecht geknipt, terwijl ge toch zelf kapper zijt?" „Omdat ik het zelf niet snijden kan, maar het doormijn collega moet laten doen, die hoegenaamd geen verstand van zijn vak hee ft.» z oo, dan maakt gij zeker wederkeerig zijne coiffure in orde?" //Natuurlyk! en oordeel nu zelf of 't niet netter en eleganter is!// De Russische h,o fachilder Zichy heeft van deu Czaar de opdracht ontvangen, eene groote schilderij te maken van het spoorweg ongeluk te Borki, waarvan de schilder zelf ge tuige was. Een van de eigenaardigheden van het Engebche parlementslid, deu heer Jos. Chamberlain, is zyne liefhebberij voor oichideën. Het is een ware hartstocht voor hem, evenals houthakken voor deu heer Gladstone en Zhlm- visaclieu voor den heer Bright. Hij houdt er een orclii.letë.i-hoek op r.a, waarin de prijzen en oorsprong zijner bloemen als hare verschillende bloeiwijzen worden opgeteekeud. Zijne planten hebben eene waarde van 8000 p. st. ongeveer, en voortdurend worden er weer nieuwe aange kocht. Er zijn 9 broeikassen, waarvan de grootste 18 voet hoog is. Zr loopen alls in elkaar uit, kunnen droogvoets uit huis bereikt worden, en wordeu door electriciteit verlicht. Het huis vau den „lord Highbury" is een fraai gebouw, op 5 mijlen afatauds van Birming ham, waarmede het door telegraaf en telephoon ia verbonden. De zaak van het Vlaamse li in Bel- gië heeft een flioken steun ontvangen van den Generaal Brassine, die aan zijne officieren aan bevolen heeft zich in staat te stellen de taal hunner Vlaamsche manschappen te spreken. Toen er onlangs een Waalsch officier verklaarde dat hij wel Vlaamach kon spreken, maar niet goed durfde, heeft de Generaal hem tol spreken aangemoedigd en hem daarua voor het front van de troepen hartelijk geluk geweuscht. Photographisch onderzoek van eene inktvlek. Met hoeveel scherpzinnigheid vervalechers soms te werk gaan, ste.ds wordt er een middel gezon den om het bedrog te ontdtkken een bewys hiervoor werd, volgens eene mededeeliug in het Photogr. Archiv. door den heer Ferraud te Lyon geleverd. Iu een der postkantoren aldaar was eeu brief met 50,000 frks. ontvreemd. Uit de iu het register geboekte nommers bleek duidelijk, wie der beambteu voor bet verlit s aansprakelijk was; doch het nommer iu quaestie was door eeue dikke inktvlekt onzichtbaar gemaakt. De heer Ferrand, die als deskundige door de rechtbank met het onderzoek werd belast, bevond zich in niet geringe verlegenheid; want de drie beambten bedienden zich van verschillende inktsoorten; die van den eersten bestoud uit campêche-hout, aluin, gom en chloorzure kali, die van den tweeden uit galluszuur ijzer en die van den derden uit ecu mengsel van beide. By vereche vlekken nu ia het gemakkelijk deze door een middel van zekere zoutoplossingen gedeeltelijk te verwijderen waardoor het zicb daaronder bevindende schrift zichtbaar wordt. Doch bij oude vlekken loopt men door he.t vele wasschen met sterke zuren en alca- liën gevaar, het schrift tegelijk met de vlek te doen verdwijnen. Hier was de zaak nog erger, want hut kon licht gebeuren, dat iloor toepassing van eeu oplossend middel voor campêohe-iukt, wanneer deze voor het schrift was gebezigd, het schrift vernietigd werd, terwijl de vlek onveran»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2