NIEUWE No. 1322. Zondag 23 November 1888. 13de Jaargang. Rusland en Bulgarije. B IJ IT E N L A N I). KIN NE NL AND. Worfa vmolgd.) 'I HiiRLÏMM abonnementsfbijb Per 3 maanden voor Haarlem0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland Ir. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Afzonderlijke Nummers 0,03 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG BUREAU: St. Janstraat Haarlem. ÖSSSHr; ((tl 114 AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÉN Van l6 regels.30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiëu worden uiterlijk Maandag-, Woensdag en Vrijdag- avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: K UPPERS Sc I, A URE Y. Het gaat de Russische diplomatie niet "aar don zin; zij ondervindt veel verdriet. Wij doelen, dit zeggende, niet zoo zeer op het beklagei swaardige voorval, waardoor het leven en de gezondheid van .deu Czaar «u der gezamenlijke keizerlijke familie in gevaar werd gebracht, dan wel op het ge bied der buitenlaudsche politiek. Servië wil Tan den Russisehen invloed niets meer weten, Humeuië zoekt er zich eveneens meer en Heer aan te onttrekken eu in Bulgarije komt de regeeriug van Prins Ferdinand, die volgens Ruslaud onwettig werd geko zen, oogeuschijnlijk op een vastereu basis. Wjj zulleu thaus niet onderzoeken, of dit Heer aan de persoonlijke bekwaamheid van deu Vorst, waarvan hjj tot dusverre echter Weinig bewijzeu heeft gegeven, dau wel aan zijn rijkdom is toe te schrijven; het feit «ebter bestaat. Dat de regeering van Piius Ferdinand 'augzamerband eeu solider fundament ver- krjjgt, kau men duidelijk waarnemen in de harmonie tusscheu de troourede en hot Hires van antwoord der Sobranje, het wet gevend lichaam in Bulgarjje. »Wijcousta- teereu met blijdschap,aldus sprak de Vorst den 27 October, »dat de rechtvaar dige zaak van Bulgarjje zich van dag tot dag bevestigt.Het adres van antwoord herhaalt deze woorden ietterljjk en voegt daarbjj de hoop, dat de Regeeriug alles in het werk zal stellen om voor Bulgarije eene schittereude toekomst te erlangen eu te Terzekeren. De troonrede beschouwt de °peniug van deu spoorweg Zaribrod-Bakarel ftls eene der merkwaardigste gebeurteuissen Tan Bulgarije eu in het adres van antwoord heet het: »De gelukkige opening vau deu spoorweg Zaribrod-Bakarel vei vult het hart Tan het Bulgaarsche volk met rechtmatigeu trots.c De troonrede roemt de genomen maatregelen voor de ontwikkeling en ver betering vau het leger, »dat voorzeker in tjjd van nood zal beautwoordeu aau de hoop en het vertrouwen, 't welk vaderland ®u Troon er in stellen.* Het adres van antwoord is ook in deze aangelegenheid de He6st getrouwe echo: »De uatiouale ver tegenwoordiging, zoo heet het, is overtuigd, dat Bulgarije onder de uitmuntende leiding Tan Uwe Koniukljjke Hoogheid, steeds een goed gevormd eu flink gedisciplineerd leger Zal bezitten, bereid zijne taak waardig te T«rvuhen.< Behalve deze overeenstemming met de troonrede, die .het adres van antwoord bijna als eene oraschrij ving van Ferdinands rede- Toering doet schijuen, vindt men in het antwoord der Sobranje ook eene groote Hale van warmte en hartelijkheid 7oor den Tegeereaden Vorst. Men prijst Prins Fer dinand en roemt hem, wjjl hij zijn leven aan den dienst van het vaderland heeft gewjjd. FEUILLETON. De verborgen schat. 2) (Vervolg.) Deze zonderlinge overeenstemming was voor den jongen Mitford eene verrassing en schrik te gelijk. Dan was immers John Cann geen mys tieke, voorhistorische held, geen tooverkoning, geen spook van de volksverbeelding, maar een Werkeljjke persoon van vleesch en bloed, die over zijne stoute krijgsbedrijven met niemand minder dan met Cromwell zelf had gecorrespondeerd, ^an dat oogenblik wijdde James zieh geheel aan het opsporen van de vergeten geschiedenis van den ouden boekanier. Hjj liet den geleerde, die de staatspapieren van het gemeentebestuur in het archief in bewaring had, geen rust, en stelde zieh door middel van briefwisseling in persoon lijke betrekking met twee of drie klerken in het secretariaat van het departement van koloniën te Kington, Jamaica, die hjj overhaalde hem be hulpzaam te zijn in het opsporen van de verloren geraakte geschiedenis van John Cann's levens loop. Langzamerhand verzamelde James Mitford nu »Het volk, zoo leest met in het adres, zal zich steeds de groote offers herinnereu, welke gij gebracht hebt voor zijn recht eu vrijheid en het zal te allen tijde bereid wezen, ziju Souvereiu en leider te bescher men en te verdedigeu. Deze laatste woorden zijn ergerlijk voor de Russische Regeeriug. Zij geven duidelijk te verstaan, dat eene poging om Prins Ferdinand gewelddadig te verwijderen, op een gewapeudeu tegenstand der Bulgaren zal stöoten eu de krijgstoorts in het Oosten zal ontsteken. Eene poging om eenige woorden van dankbaarheid aan het adres van Rusland in dit antwoord der Sobrauje binnen te smokkelen, mislukte. De Afgevaardigde, die bij de beraadslagingen eeu voorstel in dien geest deed, moest ondervinden, dat hem van alle kanten teekeue» van afkeuring werden gegeven. De vriend der Russen stoud met zijne meening geïsoleerd. De Bulgareu willen thans van Ruslaud niets meer weten, want zij zijn op politiek gebied, niet zoo onrijp, als de Russische diplomatie veron derstelt. Dat de Vorst en de Regeering van Bul garije met een zeker vertrouwen vervuld zjjn, zulks bewijst volkomen de aankon diging van eene wet betreffende de erf opvolging. Zulk eene wet bestaat tot dus ver nog niet eu als de Russische nieuws bladen in hunne beschouwiugeu oyer de Bulgaarsche toestanden gelijk haddeu, dan zou zulk eene wet (j eheel en al overbodig mogen genoemd worden. Iu het ontwerp eu bjj de beraadslagingen van deze erfop- volgiugswet zal eeu zichtbaar vertrouwen iu de houdbaarheid eu den duur vau den tegen woordigou toestand worden uitge drukt, zij zal eeu protest tegen Rusland rnngen genoemd worden, iugrijpeuder en duidelijker dan tot dusver werd aange- teekend. De Russische nieuwsbladen hebben in- dertjjd op hunne bekende hoogmoedige wijze verkondigd, dat eene tussckenkomst van Ruslaud iu de Bulgaarsche zaken, niet noodig zal zijn. De Bulgareu, zoo meldden zij, zulleu zelf wel zeer spoedig hun Vorst uit hun land jagen. In deze verwachting wordt de Russische pers echter teleurgesteld. En al mocht zij vroeger voor eeue tusscheukomst van Rus laud eeuigeu schijn van recht hebben ge had, dn toestanden zgu thans gekeerd, uu Prius Ferdinand orde op de zaken heeft gesteld. Eene tusscheukomst van het Noord- sche Rjjk zal nu wel onmogelijk zijn. Europa is daarmede zeer gediend want eeue inmenging van Ruslauds zijde in de Bulgaarsche zaken, zou ongetwijfeld deu zoo zeer gewenschten wereldvrede óp jam merlijke wjjze storen. stukje voor stukje eene wonderlijke massa berich ten, die onder hoopen oude manuscripten en stapels stoffige documenten begraven hadden ge- Ugen, omtrent het leven en de daden van dien schrik der Spaansche wateren. John Cann was afkomstig uit Devonshire, ge heel een kind van de zeventiende eeuw, zwerf- ziek en dartel. Hij werd te Davey Fracy, aan den zoom van den Dar!moor geboren en opge voed, en was de laatste van die zeerobben van Devon, die onder bevel van Drake, Raleigh, Trobister en Hawkins uitzeilden om een nieuw vast land te ontdekken en te veroveren. Als jongen had hij met zijn vader op zee ge varen in een schip, dat kaperbrieven van de Koningin had, om de Spaansche galjoenen af breuk te doenj op middelbaren leeftijd bad hij een zonderling, zwervend leven geleid half dat van ,eeu zeeroover en half van een kaper, met het doel des Konings vijanden te straffen door rijke Spaansche schepen te plunderen en de neuzen van Cubaansche slavenhandelaars af te snijden; op lateren leeftijd was de woeste, half wilde, oude zeerob vervallen tot zeeroovery en werd vervolgd als een vyand der maatschappij door de dienaren van den Lord Protector, en later zelfs door de Kapiteins-Generaal en Gouverneurs- Meu schrijft uit Rome aau het H. v. Antwerpen Alvorens iets over den algemeeneu toe stand te zeggen, wil ik u over een bericht spreken, hetwelk de vorige week de ronde heeft gedaan door de pers, en nu op nieuw wordt opgedischt; waarschijulijk zal het ook aan u ziju medegedeeld. De vorige week namelijk las ik in ver schillende bladen, dat het bestuur der Ci- vilta cattolica eene som vau 5 millioen lire aan deu II. Vader bad ter hand ge steld. In het begin sloeg ik er geen acht op, maar nu deze week vond ik het be- rieht opnieuw in de krant staan. «Eene flinke som, dacht ik, zoo twoe weken na elkander, elke week 5 millioen, dat zegt wat. Het scheen mij toch wat veel en ik stelde mij voor er eens onderzoek naar iu te stellen, toen ik het geluk had den Eerw. Pater Ballerinihoofdredacteur der Civilta cattolicazeiven aan te treffen. Ik vroeg hem onmiddellijk wat er van waar was, eu Zijne Eerw. verklaarde in de stelligste bewoordingen, dat er vau wege het blad noch deze week noch de voorgaande week eenig geld aan Z. H. was gezonden, veel minder dus 5 millioen. Het bericht is ge heel en al onwaar. By nader onderzoek bleek het weer ver- zounen te ziju geweest iu het beruchte persbureau van het Italiaansche Ministerie. Op mijne vraag wat het doel hiervau kon wezen, zeide de Pater dat hij meende, dat het eenvoudig een nieuwe list der loge is, om te doen voorkomen alsof de Paus on ophoudelijk groote geldsommeu outvangt, en zoodoende van den éeneu kant de kwade begeerten van het gepeupel op te wekken, eu van den anderen kant de buitenlaudsche Katholieken af te keeren van den St.-Pie- terspenniug, wijl de Paus het toch niet noodig heeft. Wees dus op uwe hoede tegen alle be richten eu telegrammen uit Italië, waut ik herhaal het u, geen enkel er van is te vertrouwen. De Rijksdag is jl. Douderdag in de witte zaal van het koninklijke slot met groote plechtigheid geopend. De Keizer las persoonlijk de troonrede voor, waarvan de plaatsen, waarin gespro ken wordt van deu bevredigeuden toestand van deu laudbouw eu de hooge vlucht der sociale wetgeving, met luiden bijval werden ontvangen. Bötticher verklaarde daarop den Rijksdag voor geopend. Bij het binnenkomen van den Keizer bracht Vice-president Buhl en bij het heengaan het Beiersche lid van deu Bonds raad Von Lerchenfeld een stormachtig toe gejuicht Hochop den Keizer uit. Generaal in West-Indië. Want wat onder de regeering van koningin Elizabeth beschouwd werd als wettig oorlog voeren, werd later onder de regeering van Karei, snoode zeerooverij genoemd. Maar James Mitford had nog met volkomen zekerheid iets anders ontdekt, n. 1. dat in den zomer van 1660, de boekanier, die zoo lang ver volgd en verkeerd beoordeeld was, een geheim bezoek aan Engeland had gebracht en den ge- heelen voorraad had medegebracht, dien hij ge durende zestig jaar van geoorloofde en onge oorloofde zeerooverij bijeen had gegaard in de West-Indische en Spaansche wateren. Over dezen bijeen gegaarden schat, dien hij ergens in Devonshire verborgen had, hield hij eene levendige correspondentie in zijne moeder taal, maar in cijferschrift met zijn broeder Wil liam, te Lavistock, en den sleutel tot dat cijfer schrift, waarop van buiten stond: „Sleutel van het geheimschrift van mijn broeder John,// had James Mitford bjj geluk opgedolven uit de ver teerde hoopen perkament van het archief. Maar een brief, de laatste en belangrijkste van alle, die, naar hij giste, de openbaring van de plaats moest bevatten, waar het geld geborgen lag, was lang aan alle nasporingen ontsnapt; en die brief nu lag daar eindelek open voor rijn dui- Het, Departement vau Buitenlaudsche Zaken heeft, met het oog op do groote weder/,ijdsche haudolsbelangen, besloten, te Rotterdam niet een onbejioldigdea con sul, zooals earst het voornemen was, maar eeu bezoldigden baroepscousul te benoe men, terwijl voor dit ambt de vice-cousnl bestemd is, die een inkomen zal ontvan gen van 12,000 Mark, terwijl naast hem een secretaris zal worden benoemd. Daar het Duitsche Gezantschap te 's Gra- veuhage in een eigen hotel gevestigd is, wordt met April a. s. de bezoldiging vau deu Gezaut met 45,000 Mark verminderd. De Keizerin-weduwe Augusta heeft aan het seminarie voor Oostersche talen, als zjjnde, »de laatste groote scheppirrg van haren gemaal op het gebied van open baar ouderwijseeue schenking gedaan, die jaarlijks eene aanzienlijke som zal op leveren, uitsluitend bestemd ten behoeve der sameustelling eu uitgave vau geschrif ten, uitgaande yau de inrichting zelve. In de rteds vermelde memorie, betref fende de uitbreiding der marine, wordt ter oudersteuuiug van de gevraagde sommen gezegd: Duitschland bezit thans slechts eeue goede torpedovloot, maar niet éeu groot oorlogsschip, dat geheel beantwoordt aau de eischen van den laatsteu tijd. De gelieele Duitsche oorlogsvloot bestaat uit nog betrekkelijk bruikbare maar niet meer op de hoogte van onzen tijd staande sche pen. Zeer ongunstig oordeelt het bestuur der Duitsche marine over liet denkbeeld, dat ook bij andere volken overwogen werd, om iu oorlogstijd snelvarende handels- stoom booten als kruisers te bewapeueu. Daar de bemanuing van zoodanige booten niet voorbereid is op oorlogvoeren en on geoefend hierin, is een eeuigszins noemens waardige uitslag daarvau niet te verwachten. De Memorie eindigt met de opmerking, dat Duitschlands oorlogsvloot weder geljjk moet komen aan die van Staten van den tweeden rang. De fleer Delapoite, Oudër-secrëtaris, van Koloniën, verdedigde in de Fransch'ë Kamer de begrooting voor Ton king. tije. Heer Lanessan stelde voor, haar te verr minderen met vijf millioen. De Minister Floquet bestreed dit voorstel eu stelde, namens de Regeering, de quaestie van ver trouwen. Het geheele krediet, ten bodrage vau 15 millioen, dat de Regeeriug verlangt, werd toegestaan met 278 tegen 223 stemmen/ //Met een waar genoegen, zegt Het Centrum, zien wij het denkbeeld eener krachtige protest beweging ten gunste van de rechten des H. Vaders op zijn wereldlijk gebied in het katholieke Neder land meer en meer veld winnen. In de laatste dagen vooral verscheen geen katholiek blad, of men vond er berichten en zelende blikken op een kieinen lessenaar in zijn gewoon hoekje. Het papier was door de eene of andere vergissing tusscheu de documenten ge raakt, die betrekking hadden op de beschuldiging tegen Cyriack Skinuer, als medeplichtige van het complot in Rye house. Hoe het daar kwam, wist niemand te zeggen en misschien ware niemand, behalve James Mitford, er ooit in geslaagd het geheim op te lossen. Terwijl James Mitford daar zoo staarde op het kostbare stuk stoffig 'en vettig papier, ge heel beknibbeld met het slechte schooljongens- schrift van den wilden, ouden zeebonk, kon hij zich voor een oogenblik nauwelyks bedwingen een kreet te slaken. Een onmetelijk vermogen zweefde voor zijne blikken; hij kon nu. Ethel huwen en haar in een eigen rijtuig laten rijdep. Hij was zoo opgewonden en zso overgelukkig, dat hij zelfs de woorden niet kon lezen. Maar na eenige oogenblikken kreeg hij zijne kalmte voldoende terug om het gekrabbel te gaan ontcij feren, dat hem dadeljjk gelukte, omdat hy zich in dit cijferschrift reeds lang genoeg geoefend had; hot was hem zoo gemeenzaam geworden, dat hij niet eens den sleutel behoefde te ge bruiken,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 1