GEMENGDE BERICHTEN. Voor geest en hart. Huiselijk geluk. Allerlei. artikelen in opgenomen, die getuigen van een drukke bespreking dezer zaak in katholieke kringen, in katholieke vereenigingen en gezinnen. Tusschen de verzamelaars van adhaesie-betui- gingen aan verschillende reeds genomen reso- lutiën, is een ware wedstrijd ontstaan. Een en ander getuigt voorzeker van een ijver en eene voortvarendheid, die zeer goed passen bij de kinderlijke geestdrift, waarmede ons katholieke volk bezield wordt, als het de geschonden, de vertrapte rechten geldt van den algemeenen Vader der geloovigen. Intusschen, met hoeveel welgevallen men ook op al deze demonstratiën moge neerzien, er mag kier zeker in alle bescheidenheid eene opmerking worden gemaakt, die noch de goede meening, noch den op zich zelf niet te laken wedijver in deze betreft, maar alleen den vorm, waarin thans de protestbeweging is overgegaan. Het zou ons namelijk leed doen, indien onder de concurrentie het woord dringt zich als van zelf op tusschen de verschillende resoluties van Rotterdam en Amsterdam de waardigheid en de ernst, waarmede deze zaak dient te worden behandeld, ook maar eenigermate schade gingen ljjden. Als men toch, zooals reeds nu geschied is, in eene stad reeds drie verschillende corporaties heeft, die ieder afzonderlijk optreden; als men verder vermeld vindt, dat de //werklieden van Paus Leo XIIIde //Leovereeniging// het //Zang koor van Leo den Groote" en een der beide Piusvereenigingen, allen te Amsterdam zich heb ben aangesloten bij de resoluties van Rotterdam als men op het lijstje van redacties, die voor Rotterdam zouden hebben partij gekozen, ook eene vermeld vindt, die (later zelf tegen deze voor barigheid is opgekomen als men dit en nog andere dingen ziet en leest en hoort, dan mag zeker eene welwillende waarschuwing aan onze vrienden, een „vooral niet te veel ijver/' niet over bodig heeten! "Wjj blijven, zegt Eet Centrum, dan ook bij ons gevoelen, dat, ook al heeft thans het parti culier initiatief tot afzonderlijk demonstreeren reeds grooten bijval mogen ondervinden, het optreden van den //Algemeenen Bond// en van een Centraal Comité van bevoegde en algemeen erkende autoriteiten, dat men thans bezig is te vormen, niet te laat, maar ter rechter tjjd is ge schied en dat men thans, met zeer veel vrucht voor de zaak zelve, allen wedijver tusschen ver schillende resolutiën zou kunnen omzetten in éen algemeen en vlijtig streven, om de groote ver gadering te Utrecht te doen gedijen tot een alge meenen Katholieken-dag. Waar nu, zegt liet Centrum zeer terecht, van alle zijden en uit alle oorden des lands, van noord tot zuid en van oost tot west, zoovele be- wjjze van eenstemmigheid, tot zucht naar een heid worden gegeven, waar bovendien overal gewezen wordt op het voorbeeld der Duitsche Katholieken, wier machtig protest als een model wordt aangeprezen, mogen wij zeker hier te lande hopen op een krachtig en voor ieder het meest bevredigend resultaat. Het hoofdbestuur van het //Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap// heeft een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal gezonden, strekkende om haar met aandrang te verzoeken, aan het voorstel der Regeering tot geheele af schaffing van het beurzen-stelsel aan de Rijks kweekscholen voor onderwijzers hare medewerking te onthouden. Na den uitslag der verkiezing voor de Tweede Kamer in het district Schiedam, waar een liberaal is vervangen door een anti-revolu- tionnair, heeft de rechterzijde eene meerderheid van 10 stemmen. De sterkte der partij is thans 54 liberalen, 28 anti-revolutionnairen, 26 katho lieken, 1 conservatief en 1 socialist. Door het provinciaal bestuur van Noord- Holland is bij enkele inschrijving aanbesteed: het onderhouden en herstellen van het plantsoen om de Rijks-Museumgebouwen te Amsterdam, met het leveren en plaatsen van planten en boo- men, van 1 Januari 1889 tot 31 December 1890. (Ramibg 2580.) Minste inschrijver de Heer./. P. R. Galeslont te Nieuwer-Amstel, voor 2475. In de zitting der Tweede Kamer van Don derdag volgden bjj de behandeling van de Indische begrooting, nadat de Minister van Koloniën zijne rede had geëiudigd, eenige replieken. De Heer Norman drong nader aan op de wederbenoeming van eene Staatscommissie in zake de beri-beri. De Heer Bool, bestreed de opium regie en drong aan op krachtige bestrijding van den sluikhandel in opium. De Heer Schreinemacher bestreed 's Ministers hygiënische politiek, vooral in zake de vaccine, die hjj als heilaanbrengend kenschetste. De Heer Rutgers repliceerde en viel den Heer Sehaepman aan, van wien hij meende, dat als hij niet door zjjne ouders Geestelijke was gemaakt, hij links zou zitten. Hij vergeleek hem met de fratres gaudentes der Middeleeuwen, die de geestelijke {dichten opperbest met de aardsche functiën wis ten overeen te brengen. De Voorzitter interrum peerde herhaaldelijk deze rede. In de zitting van gisteren is het algemeene debat over de Indische Begrooting afgeloopen, nadat de Minister van Koloniën de vasttelling van de begrooting bjj de wet was bljjven afkeuren en zich bereid verklaard had om mede te werken tot herstel van het onrecht, aan Indië aangedaan, en zijn standpunt in de vaccine-quaestie nader had verdedigd. Bij Hoofdstuk II verklaarde de Minister geene verlaging maar evenmin verhooging van trakte menten der ambtenaren in Indië te zullen voor atellen. Tot verbetering van het reglement voor de Burgerlijke Rechtspleging voor Inlanders is de Gouverneur-Generaal gemachtigd. Het hoofdbestuur der Maatschappij van Geneeskunde heeft besloten, een onderzoek in te stellen omtrent het niet-toelaten van genees kundigen tot het lidmaatschap van den Gemeen teraad, op grond van art. 23 der gemeentewet. Het heeft daartoe de leden der Maatschappij uitgenoodigd, alle feiten, hun daaromtrent be kend, aan het hoofdbestuur mede te deelen, opdat het blijke, hoe in verschillende streken van «na land in dat opzicht wordt gehandeld. Amsterdam, 23 Nov. De katholieke kies- vereeniging Recht en Orde besloot gisteren-avond de candidatuur van den Heer Bonnike voor de herstemming van een lid der Provinciale Staten op aanstaanden Dinsdag te handhaven, nadat de Voorzitter, Mr. Farensbach, had medegedeeld dat het bestuur der antirevolutionnaire kiesver- eeniging Nederland en Oranje bericht had, dat deze kiesvereeniging zich bij Recht en Orde zou aansluiten. Omtrent de verdere beweging voor de wereld lijke macht van den Paus, deelde de Voorzitter mede, dat reeds meer dan 200 corporatiën en katholieke kiesvereenigingen brieven van adhaesie hadden gezonden aan de besluiten in de jongste vergadering van deze kiesvereeniging genomen alsmede dat de centrale bond van katholieke kiesvereenigingen in Nederland zich aan het hoofd dier beweging zal stellen, tot welk einde bin nenkort eene vergadering van afgevaardigden van verschillende kiesvereenigingen te Utrecht zal worden belegd om te beramen hoe in deze te handelen. Rotterdam, 23 Nov. H. Woensdag werd met bizondere plechtigheid het Leo-monument onthuld in de parochiekerk der H. Martelaren van Gorcum te Feijenoord. Des morgens werd eene H. Mis gecelebreerd en eene feestrede uit gesproken door den Zeereerw. Heer J. W. Brouwers Pastoor te Bovenkerk. Het koor zong bij deze gelegenheid het Te Deum van Haller. Een groot aantal geloovigen vulde het versierde kerkgebouw. Het monument bestaat uit een groot geschil derd venster, in het oostelijk transept der kerk geplaatst. Het bevat vier tafereelen. Het hoofd tafereel stelt voor Paus Leo, gehuldigd door alle rangen en standen der maatschappij. Daarboven is een tafereel, voorstellende de aanbidding der drie Koningen. Onder het hoofdtafereel bevinden zich twee andere, voorstellende de opwekking van Jaïrus' dochtertje, als de zinnebeeldige her stelling der bisschoppelijke hiërarchie in Neder land en van de aanbieding der //Neerlandia Catho lics" te Rome. Naast deze tafereelen bevinden zich de beelden der HH. Joann. Berchmans, P. Clavet, Alph. Rodriguez en Edm. Campion. Het geheel wordt bekroond door 35 portretten van Heiligen en de spreuk //Vicit Leo de Tribu Juda// en doet de fabriek der firma Nicolas alle eer aan. Na de onthulling werden door de Zouaven- vereeniging, de Vereeniging voor katholiek on derwijs en de Leovereeniging kransen aan het monument gehecht. Eene vrouw en een man, die met vier kinderen langs de deur gaan met lucifers, werden eergisteren-miridag op de Heerengracht te's-Hage aangetroffen in een verregaanden staat van dron kenschap, de vrouw was reeds met het jongste kind, dat zij een doek gehouden om liet ljjf droeg, gevallen, waardoor het kind deerlijk scheeu bezeerd te zijn; de hulp der politie werd inge roepen, die het beschonken ouderpaar met hunne ongelukkige kinderen naar het politiebureau bracht. Uit Oud dorp wordt gemeld: Eene vreeselijke schipbreuk bad- Woensdag namiddag omstreeks 3 uur aan het Noorderstrand onder de gemeente Ouddorp plaats. Een tot nog toe onbekend Noordsch barkschip, naar men verneemt met 13 koppen bemand, werd totaal verbrijzeld. Weldra zag men er een wrak van naderen, waarop zich vier personen bevonden, die alleu door het toewerpen van eene lijn be houden aan het strand werden gehaald, doch daarna zag men ook nog een drietal schepelingen zich krampachtig vastgeklampt houden aan een stuk hout, dat door de hooge rollende zeeën al nader en nader, naar het strand werd voortge- zweept. Dadelijk begaven eenige personen zich zoo ver mogelijk gekleed te water en na een kort poosje de drenkelingen te hebben gevolgd, mocht het genoegen worden gesmaakt, ook dat drietal aan de woedende golven te ontrukken. Nauwelijks waren de laatste drie uit het water gehaald of de arts Braakenburg uit Leiden, tij delijk de geneeskundige praktijk te Goedereede uitoefeueude, en de candidaat-arts J. L. C. Wort- man, te Leiden, thans te Goedereede gelogeerd, die beiden zich gelukkig aan het strand bevonden, begaven zich dadelijk met onvermoeide krachten aan het welk, em de lerensgeesteu, bij die dren kelingen op te wekken. Ruim drie uren hebben de beeren Braakenberg en Wortman met de meeste inspanning aan de drenkelingen gewerkt, en zij mochteu bun menschlieveud hulpbetoon beloond zien, door twee van de drie drenkelingen in het leven terug te brengen. Vermoedelijk hebbeu bjj deze schipbreuk zes personen der bemanning hun graf in de golven gevonden. Het strand is lijjna geheel met baddings en bulkeu bedekt, terwijl nog een groot gedeelte der lading bij het afzenden van dit bericht in zse drijvende is. Het barkschip is genaaamd A tlantic, komende van Rigor, bestemd voor Antwerpen. De prefect van politie t e P a r ij a heeft het gaan op de openbare straat van reclame mannen en het rijden met rijtuigen, welke met advertenties beplakt zijn, verboden. Het laatste vooral omdat vele paarden er van schrikten. Als een bewijs, dat deTilburgsche fabrikanten goed op de hoogte van hun vak zijn, kan dienen, dat de firma Van Dooren Dames en G. Bogaers Zn. aldaar onlangs in België hebben aangenomen de leveliug van eene partij (1000 Meter) fijn laken voor de posterijen, voor een bedrag van 100,000 frs. Deze levering van de wakkere industritëlen kan Tilburg slechts ten goede komen. Het onderzoek in zake de bedrie- gelijke praktijken bij het regiment jagers te 's Hage, zal zeer omvangrijk worden. Een nauw keurig onderzoek naar de gosderen van ruim 4000 man blijkt noodig. Niet alleen de compagnies-commandant, kapt. B.. maar ook de beide luitenants van de com pagnie jagers, waarbjj kwade administratie heeft plaats gehad, zullen, wegena niet voldoend ioe- zioht op da administratie worden vervolgd. Namens de ouders verzoekt de Burgemeester van Heemstede opsporing van de minderjarige Willempje Mooser, oud 18 jaren, sedert 12 November uit de ouderlijke woning te Heemstede vermist. Zij is lang 1.65, met ge- aonde kleur en bruin haar, gekleed in blauwge- blocmde japon en zwarten mantel. Vermoedelijk zwerft zij in gezelschap van W. De Mauueke, gehuwd en laatsieljjk wonende te Leiden. In een meteoorsteen, die bij Novo Krei, in het Gouvernement Pensa, in Rusland, ie neergevallen, heeft men een groot aantal lichte, grauwe lichaampjes gevonden, die uit zuivere koolstof bestonden en uitermate hard waren. Dat kunuen dus niets anders ziju dan diamanten. Sinds vele jaren had men zoo iets reeds ver moed, vooral nadat was gebleken, dat het dia- manthoudend mineraal Kimberlit in Zuid-Afrika, eene in het oog loopende overeenkomst heeft, naar bouw en samenstel, met de meteorieten. Bij gelegenheid van de viering van het onafhankelijkheidsfeest herinnert De Historiestem aan een voorval, dit bij het. gouden feest onzer onafhankelijkheid zou hebben plaats gehal. Op den Scheveniugschen weg wandelde een gezet heer, in wijde overjas gehuld en met een hoogen zwarten hoed op het hoofd. Een visechersjongen, ziende, dat de in die dagen al gemeen gedragen oranjekleur aan het kostuum van den wandelaar ontbrak, schold dezen uit voor „Kees", de bekende scheldnaam uit den patriottentijd. De oranjelooze heer liep bedaard voort, doch informeerde aan het tolhek wie de knaap was, die in de verte volgde, steeds roepen de: „Kees! leelijke Kees!'-'. Naam en adres werden opgegeven, en men verbeelde zich de verbazing en een angst van den vitschersjongen, toen hij den volgenden dag op het Paleis ont boden werd de heer, dien hij voor „leelijke Kees// gescholden had, was de Koning geweest 1 Vader was gelukkig op zee, zoodat de knaap eene eerste kastjjding, eeu pak ransel, vrijliep; moeder schreide en jammerde; de jeugdige Oranjeklant voelde zich alles behalve op zija gemak maar, wat er aan te doende Koniug had hem ontboden; dus hij moest komen. Op den bepaaldot) tijd was de jongen dan ook, in zijn zondagspak gestoken, op het paleis, met onrustig kloppend hart wachteude op de dingen, die komen zouden. Eindelijk, daar was de Koning, in uniform, met eeu oranjeijerp om •/Wel, manneke," sprak Z. M., „hou jij zoo veel van oranje, dat je alle menscheu naroept, die het niet dragen?" „Ja, Mijnheer Sire Majesteit," stot terde de bedremmelde knaap, aan zijn pat plukkende. „Nu, vriendje," hernam de Vorst, „het speet me, dat jrf mij voor een Kees hebt gehouden, en ik heb je txprea eens bjj mij laten komen, om je te doen zien, dat ik ook wel oranje heb. Zie je dat wel?.,. Geef mij nu een hand en heb den Koniug lief uit het Huis van Oranje. En hier heb je nog iets om een nieuw oranja- strikje te koopen, als dat, 't welk je nu draagt, versleten is.# En den knaap gleden vier achterwielen in de hand Is bet wonder, dat geheel Scheveniu- gen een uur later van het geval wial; dat de moeder het niet onder stoelen of banken stak, dat het haar jongeu was, die bij den Koning was geweest? Nader meldt men uit Scheveningen van 23 Nov.: Duizenden nieuwsgierigen uit de resi dentie bewogen zich heden aan het strand om de aangespoelde overblijfselen van het gisteren ver ongelukte schip te zien. Daarvan steken nog twee wrakken boven de zee uit, het een nabjj het Kurhaus, het auder nabij het artilleriepark. Omtrent de ramp valt nog mede ie deelen, dat gisteren reeds voor twee uren van den vuur toren het gevaar waarin het schip verkeerde werd opgemerkt. Van daar was geseind, dat het anker moest worden uitgeworpen en men hulp zou afzenden. De equipage had zulks niet opgemerkt. De beide opvareuden, die gered zijn, bevinden zich zeer wel en werden heden-morgen andermaal vanwege de Franiche legatie verhoord, door een harer secretarissen en den cousulairen agent van Frankrijk, den heer Parser. De eerste bracht den directeur-generaal van het Kurhaus den dank zjjner regeering over voor de verleen de hulp. De beide mannen hebben behalve het reeds vermelde opgegeven, dat de geheele bemanning te Quibéron te buis behoort; dat de kapitein, zoomede de tweede stuurman gehuwd waren, en dat de vrouw van eerstgenoemde nog te Grimsby afscheid van hem had genomen. De kapitein was 42 jaar oud en werd het eerst over boord geworpen, nadat hjj door het kappen van een mast zwaar was verwond. De overige equipage was ook door stortzeeën over boord gegooid, maar de meesten, die konden zwem men, hadden zich door den sterken stroom laten meevoeren, terwijl de beide geredde mannen recht op den wal waren aangezwommen. De strandvonderij bracht gisteren-avond reeds alles van eenige waarde in veiligheid, terwjjl heden tal van Scheveningsche vrouwen en man nen, met toestemming van den adjunct-strandvoogd, groote hoeveelheden aangespoelde steenkolen en wrakhout verzamelden en met zich voerden. Ie Dec. a. s. wordt aanbesteed het gedeelte van het Merwedekanaal van Nichte- vecht tot den Haarrijn in de gemeente Breukelen. De lengte van dit gedeelte is 15,625 M. Over het kanaal komen 4 dubbels draai bruggen en een hooge voetbrug bij het station Nieuwersluis. Verder zullen een vjjftal ponten worden gelegd om het verkeer der beide oevers ta onderhouden. De werken moeten gereed zjjn op 1 Juli 1891. De kosten zjjn geraamd op ƒ1,692,000. Volgens de United Service Qaiette i u 1- len in Engeland proeven genomen worden met een nieuwen Vuurmond, waarvoor de Heer Fechtlei octrooi heeft genomen. Dit oorlogswapen zou, op een suelloopenden kruiser geplaatst, aan dalj vaartuig ren veel grooter vernielingsvermoge" geven dan het grootste en duurste pantserschip thans bezit. Het vuur van het kanon Fechller, waarmede 60 granaten per minuut afgeschoten kunnen worden, is onhoorbaar en onzichtbaar De kanonnen zija van verschillend kaliber vat 3 tot 17 duim en hebben een of meer loopen- Zij worden door middel van stoom afgevuurd met eene drukking van 13,6 atmosferen, en d' aanvankelijke snelheid komt overeen met een« voortdrijvende kracht van 100 ton buskruit. Hut gewicht bedraagt alechts een ton, en zjj kunnet eene granaat, gevuld met 50 kgr. ontplofbare atof, verscheidene Eag. mijlen ver schieten. Met verzekert dat het kanon niet blootstaat aan aprin' gen, geen terugloop heeft eu slechts 250,000 franks kost. Als alles, wat omtrent bet kanob Fcchtler medegedeeld wordt, juist blijkt, dan i' daarin ztker een vernielingswerktuig van d' grootste kracht gevonden. Aan den Heer J. F. W. Conrad inspecteur van den waterstaat te Graven- hage, die als lid der internationale „Cammiaaiou des travaux" voor het Suezkauaal de jaarver gadering onder leiding van Ferdinand De Les*ep< hoeft bijgewoond, viel, naar het Dgbl. meldt, aa» het einde der werkzaamheden eene bizondere onderscheiding te beurt. Den Hollaudscheu ing"' nieur werd, juist op den verjaardag der opening van het Snezkanaat (17 November 1869), eeO waterstaatswerk waaraan de naam Conrad me' roem verbonden is, een eerepeuning aangsbodeO' Op eene cartouche, omvlochten met eikeulooü leest men: „J. F. W. Conrad, commission de< travaux,# boven dien lauwertak de dagteekeniug der opeuiog van bet kanaal, en als randschrif' den naam der Maatschappij. AU vrucht van de werkzaamheden der inter- nationale commissie kan gemeld worden, dat i" do vergadering van de vorige week definitief zij" vastgesteld de plannen voor het zoetwaterkanaal naar Port-Saïd, een der belangr jjkste onderdeden van de verbreeding en verruiming van het Snel' kanaal. Tjjaetii de vergadering ontving De Lesaep' het bulletin van ontvangsten der kaoaalgeldaUi die van i Januari tot dien dsg (17 November) bedragen hadden ruim 57 millioen franks, tegefl 50 millioen in hetzelfde tijdvak van 1887. De wakkere De Lesseps beeft, niettegenstaande hij Maandag (19 November) zijn 83e jaar heef' bereikt, nog niets van zjjne veerkracht verloren' Uit het verslag over 1887 vau ha' Japansche spoorwegbureel blijkt, dat de aanleg van spoerwegrn, hoe mei die in Japan ook word' voortgezet, een buitengewoon groot aantal moei lijkheden te overwinnen heeft ten gevolge dsf gronitgeatddheid vaD dal land. Bjj eene spoorweg- lijn van 205 mijlen lengte moesten 10 tunuei' tan 16,000 voet leugte, worden geboord en ll rivieren worden overbrugd. Een dezer riviere" heeft bjj hoog water eene stroomsnelheid van SJ voet in de seconde en bij eene andere moeiten de luudceriugen der atecuen pijlers tachtig voet diep Üggen. Ook liep de weg over eeue bergke ten op eene hoogte 1468 voet. Van eene ander" ljjn stijgt een gedeelte tot de hoogte vau 3144 voet. Gedurende vijf maanden van het jaar is d" voortzetting van het werk oumogeljjk door d# sneeuw. Soms wordt ook in den zomer doof eene cholera-epidemie het werk belemmerd. De hartstocht werpt den wii ter aarde en knevelt hem. Alles rukt en sleept bjj mede. De redelijke kracht eens menscheu bljjkt eerst dan, als de omstandigheden hem uit zjjne gewone sfeer hebben ge rukt. Leer u te onderscheiden door edele hoedanigheden en vromen zin, doch loop met uwe deugden niet te koop. De laster is de wraak der klein' geestigen. Takt eischt veel fjjnheid van gevoel en een goed oordeel. De weg tot huiselijk geluk is met kleinfl steentjes bezaaid. Nietige omstandigheden zjjn de struikelsteenen voor vele huisge zinnen. Hoe fjjner het gevoel is, zooveel te pijnlijker is ook de wond. Eeu koud en onvriendelijk woord kan op eens den bloe sem eener innige liefde doen verwelken: evenals de fjjue wijngaardranken bezwijken voor het minste tochtje. Een ongelukkig leven sprnit soms uit eeu9 enkele toevallige opmerking voort. Zwitsersche discipline. Een Zwitsersch sol daat (een tamelijk gemoedelijk soortje) vraagt/ buiten dienat een luitenant tegenkomende, dezen om vuur voor zijne sigaar. „Daar heb je 't# zegt da officier, een weinig gekrenkt over de familiariteit. Maar het is eigen lijk niet zooalt 't hoort. In Pruiaen zou je dat wel laten 1# „Maar in Pruisen zou u ook nooit luitenant wezen," waa het kalme antwoord. Gevolgtrekking. Bedelaar. Als-ja-blieft een kleinigheid Heer. Om dan later weer te verdrinken, niet waar Bedelaar. O, zoo, U heeft zeker vroeger ook gebedeld. Medelijdend. Iemand werd door het hondj" eener dame zoo hevig in den vinger, gebeten dat hij onwillekeurig uitriep: „Het is tot op bet been toel" „Ia het waar!" sprak de dame»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2