BI K V I. A i> meer dan gewone burgers Moeten de recht banken twee verschillende talen aannemeD, eene voor de volksvertegenwoordigers, eeu andere voor de burgers, die hun het mau- daat geven om wetten in hun naam te maken. De democratie streeft er naar de prero gatieven aan de Kroon te ontnemen en deze in grootere hoeveelheid aan de Afgevaardigden te geven, die misbruik maken van de Constitutie te hunnen bate. Het staat aan de Regeering dezb volks vertegenwoordigers tot eeue nauwkeuriger interpretatie van de Grondwet te roepen. Een radikale Afgevaardigde prees nog onlangs in volle Kamerzitting de afschaf fing van het Parlementair stelsel aan. Do Afgevaardigden toonen geeue be langstelling voor de openbare zaak, en verlaten den parlementairen voorhof om op alle spoorwegen des Rijks rond te rijden en de burgers te beleedigen; deze vinden slechts op eenige uitzondering na discrediet en minachting in het land en in de regeeringskringen. Het volk zal op den een of anderen dag niets beters kunnen doen dan de Af gevaardigden het venster uit te werpen eu een slot te hangen op de Kamer. En op dien dag zal het volk misschien geen ongeljjk hebben. Dit zeide ous heden-ochtend op een zeer droevigen, toon, een geloofwaardig eu ge acht Kamerlid een der weinigen, die eene uitzondering maken. De democratiegaat vooruit als de kreeften. Men houde bij dit lang niet vleiend scbil- derjj over het Italiaausche Parlement in het oog dat la Gazzetta d' Italia der Re geering met name den Heer Crispi zeer is toegedaan. De Hougaarsche Minister van lands verdediging heeft in de zitting van de financiëele commissie der Kamer van Af gevaardigden verklaard, dat het Gouverne ment niet voornemeus is de effectieve legersterkte op voet van vrede te verhoogen, maar de kaders wil aanvullen, zonder dat daaruit eene rerhooging der uitgaven voort vloeit. De commissie, hiervan akte nemende, heeft het ontwerp van den Minister aan genomen. Men meldt uit Athene, dat de Sultau eneigd zou zjjn in de definitieve aan- echting van Oost-Rumelië aan Bulgarije toe te stemmen, op voorwaarde dat Prins Ferdinand zich verbindt van elk oogmerk met betrekking tot Macedonië voor goed af te zien. GEMENGDE BERICHTEN. dokter hield zich alsof hij misnoegd wa9 en zeide op zachten toon, //Je moest je echsmen. De arme kerel is bijna uitgehongerd. Geef hem dtdelijk een biefstuk en eeu kan porter.* voorkoming van ongevallen." De Keizerlijke Ad miraliteit en de groote stoombootreederijen te Hamburg en Bremen zullen een aantal modellen van vaartuigen en van voorwerpen in natuurlijke grootte inzenden, benevens vele oartographische schetsen en beschrijvingen. Naar wij vernemen, zegt De Tijd, hebben reeds 112 afdeelingen der H. Familie in ons vaderland met 46,634 leden hare volle adhaesie geschonken aan de resolutiën van Recht en Orde te Amsterdam in zake het protest ten gunste van den H. Stoel. De Maasbode meldt, dat nog adhaesiën aan de Rottetdamsche resolutiën zijn ontvangen van de redactie der Graafsche Courant, de II Vincentius- Vereeniging te Kuik en verscheidene vereenigingen te Venloo. Terwijl ons Parlement er op roem mag dragen, dat zelfs bij het verst uiteenloopend verschil van beginselen en denkbeelden de goede vormen en de beschaafde toon by het debat in den regel blijven gehandhaafd, werd Woensdag en Donderdag daarop eene betreurenswaardige uitzondering gemaakt. Niet alleen onze geloofs- genooten en politieke vrienden, maar ook libera len, naar wij vertrouwen, sullen geërgerd zijê door de wijze, waarop de Heer Rutgers van Bozenburg eerst den Minister van Koloniën, later den heer Schaepman heeft aangevallen. De benaming van «Christen-hadjie,// ten opzichte van den Heer Keuchenius gebruikt, behoort in eene vergadering als de Tweede Kamer der Stnten- Generaal onder de rubriek scheldwoorden te worden gerangschikt. Wat de beoordeeling aan gaat der persoonlijkheid van den heer Schaepman in verband met diens levensgeschiedenis en geestelijk karakter, niemand zal tusichen deze zaken en de Indische Begrooting, welke aan de orde was, eenigen samenhang kunnen ontdekken. De zucht om grof en hatelijk te wezen scheen hier den spreker geheel meester. Waar moet het heen, indien de leden der Tweede Kamer op die wijze onderling elkanders karakter, verleden enz. tot onderwerp van beschouwing kiezen en bjjv. de vraag trachten uit te vorscheD, wat deze of gene wel zou gedaan of gezegd hebben, in dien hjj van zjjne jeugd af voor een auderen levensstaat ware bestemd geweest, enz. Het meest ongepast misschien was aan het •lot der rede de bedreiging met nog erger grof heden, indien do Heer Schaepman spreker niet ongemoeid wilde laten. Nu is, gelukkig, de Heer Schaepman er niet de man naar, om zich door bangmakerij van dergeljjken aard een slot op den mond te laten leggen. {Centrum.) In het Dagblad voor Nederland komt sedert Maandag eeu feuilleton voor, //de Vreemdelinge" genaamd, een verhaal van Konrad Mahly. Dat verhaal is eene aaneenschakeling van groven leugen en laster het kloosterleven betreffende, een schandelijk verdichtsel en gemeene ver dachtmaking, waarbjj de gewone lasterpraatjes, zooals dat van den Kapelaan van Bornebroek, maar kinderspel zyn. Het Dagblad voor Neder land wordt veel door de Katholieken gelezen, omdat de hoofdartikelen in den regel degelijk en onpartjjdig zijn, omdat de Redactie alle hatelijkheden tegenover de Katholieken ver mijdt, maar daarom komt het ons ook onver klaarbaar voor, dat de Bedactie thaos een der gelijk walgelijk, lasterlijk feuilleton aan zijne Katholieke lezers durft voorleggen. Wij geloo- ven dan ook liever, dat zij daarbij niet gekend is, en dat de directie het zonder haar advies heeft geplaatst. Ofschoon het vies verhaal geen nadeeligen invloed zal uitoefenen op de katho lieke lezers, die dergelijke vuile producten van papenhatende letterkundigen na inzage met verontwaardiging ter zijde leggen, meenen wij hun toch de vraag te moeten stellen, of zij zieh verantwoord achten door een blad finan- ciëel door abonnementen en advertentiën te blijven steunen, wanneer het voortgaat met verhalen te geven, die ons Katholieken in onze godsdienstige gevoelens kwetsen? Amstelbode Het Handelsblad releveert een geestig gezegde van den Heer Keuchenius in de Ka merzitting van jl. Vrijdag, toen Z.Exc. bekeude, dat een Minister zeker anders moest spreken dan een Kamerlid, maar dat het hem zelf, na een negenjarigen dienst al» Afgevaardigde, even moeilijk is, nu al den waren ministeriëelen toon te treffen, als bijv. met den Heer Rutgers Van Rozenburg het geval zou wezen! In het einde van het volgende jaar zal weder eene tienjaarlijksche volkstelling worden gehouden. Zooals men weet, is o. a. in de Ver eeniging voor de statistiek er op aangedrongen, dat bij die gelegenheid tevens gegevens zullen worden verzameld voor eene beroepsstatistiek. De Minister van binn. zaken heeft nu mede gedeeld, dat het voldoen aan dien wensch een punt van overweging bq liem uitmaakt. De wenschelijkheid en de mogelijkheid eener verza meling van zulke gegevens zal worden nagegaan. De Minister merkt echter op, dat hoe meer ge gevens men verzamelen wil, des te langer de resultaten der telling moeten uitblijven en hoe grooter de kosten zullen worden. Men mag daartegenover stellen, dat de uit komsten niet alle tegelijkertijd behoeven te wor den openbaar gemaakt, en dat eene vertrouwbare beroepsstatistiek, met het oog op de sociale wetgeving, wel de kosten waard zal zijn. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Maandag 3 December, des avonds te 8 uren. In de gisteren gehouden zitting der Tweede Kamer is de motie-Levyssohn Norman (Heeren diensten op Java en Madura) verworpen met 47 tegen 31 stemmen. Art. 37a, onderafd. 44-47 der Indische be grooting werden goedgekeurd. Twee schepen randoEngelsche marine de Orion en de Espoir, hebben onlangs eene belangwekkende proef genomen, om in volle zee op groote afstanden zich met elkaar te onder houden. Dn Espoir stoomde van Singapore naar Hongkong, en de Orion bleef in de haven van Singapore achter. Op 60 mijlen afstands zond de Orion aan de Espoir een telegram, door een sterk electrisoh licht in den vorm van kotte en lange flikkeringen op de wolken ta werpen, door welke het licht teruggekaatst werd, zoodat men het duidelijk aan boord van de Espoir koa zien. Al hangt nu zulk eene „wolkeu-telegraphie" van het weder af, toch blijkt dan nu de mogelijk heid te bestaan, om, bij bedekte lucht, des nachts op 60 mijlen afstands zonder draad te lelegra- pheereu. Voor de vuurtorens zal van dtze be vinding ong twijfrld groot nut te trekken zijn. Door opeenvolging van korte en lange lichtflik- keringen zal men een alphabet kunnen samen stellen in den treat van Morse. Stotteraars. Elke remedie tegen stot- tereu is te probeeren. Eui Amerikaanscli blad segtAls men de hand van een stamelaar inde zijne neemt en tusschen elk woord, dat hij zegt, licht drukt, zal de lastige kwaal minder sterk zich uiten. Eene geregelde aanwending van dit eenvoudige middel kan den ergsten stotteraar genezen. Het geheim ligt iu bet afleiden der aandacht en dien ten gevolge mindere irriteeren der zenuwen in de keel. Nadere berichten uit Bern mel den het volgende over den President van den Zwitserschen Bond, den Heer Hertenstein, wien, gelijk de telegraaf gemeld heeft, eergisteren een been is geamputeerd. De Heer Hertenstein heeft eenige weken geleden de onvoorzichtigheid begaan van een tocht op den St. Gutthard te maken, terwijl hij nog last had van een wondje aan den rechtervoet, veroorzaakt door het uitsnijden van een likdoorn. Thuis gekomen, was hij geuood- zaakt het bed te houden doch levendig eu werk zaam man als bij is, kon de Heer Hertenstein de volkomen genezing van het wondja niet af wachtenhij verliet te vroeg het bed, en de wond verergerde zeer. Da toen ontboden pro fessor Xocher achtte insnijdingen in den voet noodzakelijk. Inmiddels openbaarden zich bij den lijder hevige koortsaanvallen. Door de genees kundigen werd toen eene amputatie onvermijde lijk geacht De kwaal schijnt intusschen zoo ernstig ie zijn geworden, dat die amputatie niet tot den voet bspaald kou blijven. Het rechter heen 19 tot boven de knie motten afgezet worden. Clievreuil, de bekende Fran- sche geleerde, is nu 103 jaar. Voor enkele dagen wandelde hij nog door de tentoonstellingszalen van het //uyverheidspaleis" te Parijs. Een recruut beweerde, dat hij zijn gehoor bijna geheel kwijt was, eu de ge tuigenis van zijne kameraden bevestigde zijne verklaring. De regiments-chirurgijn liet hem iu het hospitaal opnemen en stelde hem op diëei. Negen dagen lang liep bij hem bij zijne dage- lijhcha bezoeken opzettelijk voorbij, zonder notitie van hem te nemen. Op den tienden dag voelde hij hem den pols en beduidde hem, (lat hij zijue tong moest uitsteken. Toen vroeg hij den hospitaal-sergeant wat voor diëet hij hem gaf. Lepelkost, autwoordde de sergeant. De Nu kon de recruut zich niet langer bedwingen. Met een gezicht, stralende van blijdschap en dankbaarheid, zeide hij: „God zegene u. Zoo'u best heer heb ik in langen tijd niet gezien Teresina Tua, de beroemde viool- speelster, is onlangs, op den spoorweg tusschen Dunaburg en Smolensk, byna om het leven ge komen. Terwijl zij, tegen eeu der portieren van den coupé geleund, naar buiten keek, giug het niet goed gesloten portier plotseling open, en de kunstenares viel op de loopplank van den waggon. Slechts met groote moeite gelukte het twee medereizigers, die haar bij de kleederen vatten, haar behouden weder in den coupé te trekken. Wat eene courant is. O n 1 a n g s is er een e Fransche uitgave verschenen van een oud reis boek uil Spanje, in de Arabische taal geschreven door een Marokkaauichen Gezant aan Koning Philips. De geleerde Scheik vertoefde in 1690 en 1691 ta Madrid, en was op zijne wjjze een scherp opmerker. Onder andere «olireef hij over drukkerij- en krantenwszen het volgende: „Men bezigt te Madrid nog een ander middel dan brieven om berichten te verspreiden. Dat gaat aldus: wanneer er een bericht uit verre landen komt, is daarvoor een huis met een sckrijfmolen er in, bestuurd door een enksl man, die er den Koning bij het begin vau elk jaar eene bepaalde som voor betaalt. Telkens, al» hij wat nieuws hoort of ontdekt, verzamelt hij daarvan zoo veel bijseii als bij kan, gooit al die berichten in den molen en drukt er duizend bladeu van, die hij zeer goedkoop ver koopt. Eeu man, die er een groot pak van in de hand heeft, roept: „Wie wil het nieuws uit dit of uil fiat laud koopeu Dan koopeu de genen, die het lezen willen, zulk een blad. Dat noemen zij eene krant. Men leest er hel nieuws in, maar dit is meestal overdreven en leugen achtig om da nieuwsgierigheid van de menschen te prikkelen. Eene hevige cholerin e-e p i d e m i e is dezer dagen in Christiauia uitgebroken. Duizen den bij duizenden worden ziek eu alle doktoren hebben de handen vol. Men vermoedt, dat de ziekte ontstond doordat het drinkwater veront reinigd werd bij gelegenheid van eene groots varkensslachterij. Bloemen behouden hare natuur- lyke kleur, wanneer men ze in frieschen toestand tusichen twee bladen vloeipapier legt eu met eeu heet strijkijzer daaroverheen strijkt, totdat de bloemen gedroogd zijn, wat zeer spoedig het geval is. Bloemen op deze wijze geperst en gedroogd, zijn zeer aardig te gebruiken voor lampenkap pen, menu's, felicitatiekaarten, photographiestan- daards uit karton, enz. Ook kan men ze op kleine voorwerpen van hout, die anders beschil derd worden, plakken en, om ie duurzamer te maken, kleurloos vernis er met een penseel over heen strijken. Nieuw soort uurwerken. De grootsWsll- ham-watch-company heeft eeu nieuw soort hor logee in den handel gebracht, die buitengewoon groot zijn. De kast en de plaat, waartusschen de raderen zich bewegen, zijn geheel vau berg kristal vervaardigd, zoodat men altijd kan zien, hoe het raderwerk zich beweegt. Te Liverpool is eenigen t ij dg e- leden esne goed geslaagde proef genomen met eene methode, om brd boord van schepen een brand te blueschen, uitgedacht door de Heeren Coatee en Carver te Manchester. Deze methode berust daarop, dat men verbrandiugsproducteu der stoomketels doet binnendringen in de ruimte, WHar zicb de brand vertoont, omdat het kool stofzuur en de kooloxyde, die zich daarin be vinden, goede blusohmiddelen zijn. De proef vond plaats op eene ponton, in welker ruim eeu groot vuur van hout en steenkolen, met creosoot doortrokken, werd aangestoken, nadat de mangaten geopend waren om een behoorlijken luchtstroom te verkrijgen. Het vuur was weldra gebluscbt door middel van de gassen, die voort kwamen uit de verbrandingskamer van een klei nen stoomketel, die tot dit doel op de ponton was geplaatst. Eenmaal h. t vuur uitgedoofd zij:.de, werd van het toestel gebruik gemaakt om versche lucht in het ruim der ponton te brengen, zoodat eeDige minuten later een kind zich daarin kou begeven, zonder eeuig gevaar voor verstikking. Te G r o 0 t-K a n i z z a in Hongarije woont een man, die Franz Nagy geheeten 132 jaar oud is. Hij nam als huzaar deel aan de be grafenisplechtigheid van Keizerin Maria Thereeia. Onder het Italiaansche spoor- Wi gpersoneel heeft men eene rooverbende ont dekt, die door hare uitstekende organisatie en door de gestrenge tucht, die er onder de leden heeischte, een reeks van belangrijke dief stallen straffeloos had kunnen plegen. De Itali aausche spoorwegen stonden reeds lang niet meer in een goeden reuk, zoodat de directie tot een zeer dodtrtffend middel hare toevlucht nam oaa do dieven op te sporen. Zij onderzocht op een en denzelfden dag alle beambten, die van medeplichtigheid werden verdacht. Da uitkomst was zeer verrassend. Bij verschillende hoofd- en andere conducteurs, bij beambten vau het goe derenkantoor enz. vond men loopers, breekijzers en allerlei andere voorwerpen, die voor het edele handwerk noodig zijn. De beate vangst deed men te Treviso, waar, naar het schijnt, het hoofd kwartier ?an de bende gevestigd was, die lang de Italiaansche spoorwegen onveilig maakte. Te Berlijn zal in 1889 eene ten toonstelling plaats hebben van „voorwerpen ter In en om Glasgow bestaan ho n- derdrn zelfwerkende telephoonposten, meestal op gehangen iD winkels. De geabonneerden ontvangen van de tele- phoonmaatscbappij penningen of fiches, en daar mede kunnen zij in een dsrgelijken post, door er eenvoudig een iu eeue sleuf te werpen, aan sluiting verkrijgen met het hoofdbureau en veider met ieder geabonneerde. Niet-geabouueerdou kuu- neo, door 3 stuivers te offeren, eene aansluiting verkrijgen met de bewoners vau de stad en voor 6 stuivers met de buitengemeenten. De toestel vereiacht geane bewaking en is men zal het begrijpen gebouwd naar 't zelfde beginsel als zoo vele andere automatische toe stellen. Een vreemdsoortig jubilé. De „Tetschen- Bondebacher Zoitung" vau Boheme heeft verleden Woensdag groot feest gevierd. Dit blad vrat immers dien dag op order van den Procureur des Koningt voor de 300 maal in beslag genomen. Deze 300 inbeslagnemingen zijn iu den betrekkelijk korten tijd van twaalf jaar geschied. Verleden jaar b. v. is het blad niet minder dan 26 maal gesrquestreerd eu in den loop van dit jaar 19 maal. Te Londen naikt teg en voor dig eene groote schilderij van den Busaischen schilder Gortky veel opgang. Het stuk heet: //eene prorf van loyauteit onder Iwan den Wreede", en stelt een joukman voor, wiens moeder op last van ge noemden Keizer i* ter dood gebracht en die, voor het lijk zjjner moeder staande, 's Keizer* gezoudheidheid moet drinken. De schilderij werd, pas voltooid, te St. Peters- burg van Begeeringswege in beslag genomen „wegens het opwekken van haat en verachting". Slechts met groote moeite kreeg de kunstenaar zijn werk terug, onder voorwaarde, dat het ner gens in het Btissische Bijle zou tentoongesteld worden. Ook verbood de Begeering in hare zorg voor den goeden naam van den 16en eeuwsohen Ciaar, aan alle bladen, van dit schilderstuk mel ding te maken. Te Rodenkirohen bij Keulen is in den Bijn een snoek gevangen, die eeue lengte had van 90 centimeters. Iu zijn ingewanden vond men eeue schildpadden snuifdoos. Om het vleesch van oude koeien zacht te maken, deelt eene vrouw het volgende aan het Rott. Nbl. mee Onze vette koe van verleden jaar had den aanzienlijken ouderdom van 19 jareu I Als voor treffelijke melkkoe was zij zoolang blijven leven. Ofschoon zij iu de laatste drie jaren niet gekalfd heeft, gaf zij onafgebroken eene groote massa melk. Ten slotte moest zij hel lot van al het aardeche deelen en werd zij voor de slachtbank bestemd. Een aangenaam vooruitzicht voor eene huisvrouw, haar keuken den geheelen winter van taai, mis schien ongenietbaar vleesch te zien voorzien. Des morgeDS van den slachtdag liet ik hasr daarom een liter azijn ingeven, omdat ik eens gehoord had, dat het vleesch vau een oud dier daardoor de lederachtige taaiheid verloor. Eu de uitkomst? Iu twee lot derdehalf uur was het vleesch vol komen week. Iu azijn gelegd en als pekelvleesch behandeld, was het uiet van dat eener driejarige koe te onderscheiden. Te Driel, gemeente Heteren, heeft een man ten gevolge van het weerlicht plotseling zijn gozichtstermogen verloren. Zuiver citroensap als geneesmiddel. D e g e- netsboer dr. Gartoyski van Californië bericht in de „Lancet," dat hij iu de hevigste gevallen van diphtheritis, zeuuw-ziukingkoorts, het eten van versche citroenen, of het sap in den vorm van zuivere limonade met het gunstigst gevolg heeft voorgeschreven. De Chineezen gebruiken in het „Hemeische rijk" citroeusap algemeen ala huis middel tegen veel soorten van kwalen. Vooral wauueer de diphtheritis epidemisch ia, wenden zij het gebruik van citroenen op alle mogelyke wijeen aan, en bewezen dat zij de schrikbarende ziekte met gunstig gevolg kunnen b< strijden. De proeven door den bovengenoemden geneesheer, die langen tijd in China vertoefde, genomen, hebben, naar hij beweert, steeds goede resultaten opgeleverd. Par ij s wordt bedreigd met de aan- komst van eeu orkest, bestaaude uit 48 lluasische pianisten, die met hun 96 handen op 24 piano's spelen 1 Het bestuur der Turksche pro- vincie Aïdin heeft deu wevers van Sinyruatapijten aangezegd, voorlaan niet andera dan plantaardige kleurstoffen te gebruiken en geene aniline-kleur- atoffen. Zij, die deze order niet opvolgen, zullen zwaar worden gestraft. Ben moord onder bizondereo m- standigheden heeft te Hamburg veel opzien gewekt. Zaterdag-morgen liet een jonkman aldaar een koffer door eeu kruier wegbrengen nanr de Ame- rikaausche stoomboot. Toen die koffer daar een poos gestaan had, ontdekte men, dat hy bloedige sporen naliet. Het slot werd nu door de politie opengestoken en men vond in den koffer het lijk van een be kenden expediteur, Hülseberg genaamd, blijkbaar gewelddadig vermoord. Men begon onmiddellijk met nasporingen naar den vermoedelijken moordenaar, wien» naam Dan is; maar tot dusverre werd hij nog niet gevat. Diefstal was de beweegreden tot de misdaad.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2