N I E W E No 1325. Zondag 2 December 1888. 13de Jaargang. Niet langer te dulden. BUITfiNL A N D. B 1 N N L A N I). De verborgen schat. DAiliL ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlemt 0.8è Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het Buitenlaud 1,80 Afzinderljjke Nummers0,03 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en Z ATERDAG BUREAU: St. Janstraat Haarlem. ïitNniur. AGITE MA NON AGITATE. ?BIJS DER ADVERTENTIE» Van 1 6 regels.30 Cents. Elke regei meer 5 Groote letters wordeu berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie h Contant Adverteutiën worden uiterlijk Maaudag-, Woensdag en Vrijdagavond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: K UPPERS LAUREY. De vrijheid kan geen vuriger voorstauders hebben dau wij zijn. Wij hebben haar op recht en innig lief. Maar de vrijheid, welke wij voorstaan, is niet die, welke geeue grenzen kent; de losbandigheid haten wij, als een verderf voor de samenleving. De groote Eeideu-apostel, de II. Paulus, heeft den aard der vrijheid treffend ge- teekend, waar hij haar omschrijft, als die vrijheid, met welke Christus ons heeft vrij gemaakt. Aan die vrijheid deuken wij, zoo dikwerf wij vau de vrjjheid gewagen; zij toch is niet af te scheiden van de vrijheid in bur- gerljjkeu zin, want die laatste vrijheid ont leent hare hoogste wijding aan de hoogere vrijheid, van welke de H. Paulus spreekt. De revolutiounaire vrijheid is geeue vrij heid, maar baudeloosheid. Tegeu haar wen- sehen wij opnieuw te waarschuwen en zulks naar aauleiding der voortdurende woelingen der sociaal-democratie. Iu de hoofdstad eu te Hoorn is het reeds tot bloedige botsingen gekomen. Moet dat alles zoo maar worden geduld? Behoort niet door buitengewone maatregelen de orde te worden gehaudhaafd. Wij weten het, als de onlusten er zijn, treden de verschillende machten handelend op, dan wordeu de uit barstingen bedwongen. Dat is echter niet genoeg. De uitbarstiugen moeten worden voorkomen. Tegen de sociaal-democratie moet niet alleen repressief maar ook pre ventief worden te werk gegaan. Van nature zijn wij tegen exceptioneele wetten gekant, omdat zij dikwijls te alge meen wordeu toegepast, waardoor zij op houden eene uitzondering te treffeu. Toch zouden wij uiet onvoorwaardelijk afkeerig zijn vau het denkbeeld om tegen do sociaal- democratie exceptioneel te doeu ageeren Aan alle richtingen, welke zich houden binnen de grenzen onzer staatswetten en staatsregeling moet bewegingsvrijheid wor den gelaten. De sociaal-democraten staan echter niet op den bodein onzer wetten eu instellingen. Het zou dus geeu onrecht zijn, als het recht voor hen werd verscherpt. Niettemin deinzen wij toch nog voor eene uitzondering sta et terug, zoozeer zijn wij aan den rechtsregel geheclU. De vraag dient echter te worden overwogen, of de bestaande wetten wel tegenover de sociaal-democratie worden toegepast. Eu dat gelooveu wij niet. De wet verbiedt toch om iu het opeubaar het gezag te hooueu eu den godsdienst aan te vallen. Oudauks tegen die beide overtredingen straf is bedreigd, laat men de sociaal-democraten maar hun gang gaan als zij eene menigte ophitsen iu zaleu eu zaaltjes. Eerst als zij naar buiten treden, als de vaan vau den opstand wordt ont rold, dan komt het gezag om orde eu vei- F Ell ILL E T O N, 5) Vervolg.) «Ethel,// zeide James Mitford plotseling, daar bij het beter vond, maar met de deur in buis te vallen, /rik kwam van avond eens met u praten over een middel, waardoor ge zonder iets te wagen uw klein inkomen vertienvoudi gen kunt. Niet door les geven, Ethel mijn lie - v?li''g; niet door les geven. Ik kan liet niet uitstaan, dat ge de fraaie toppen van die lieve vingertjes afslijt door toonladders op de piano e ameren voor een zootje domme, onhandige sc ooimeisjes; neen, op eene veel eenvoudiger wijze ik weet eene jieej vej|jge bejaging voor r.le '10"derd pond, die ge in de Nieuw- ee anc sc e 4. percent-fondsen hebt gestoken. Hebt ge wellicht a] gehoord, dat die fondsen erg wrak staan? «Erg wrak James?// antwoordde Ethel ver wonderd. el, de heer Carturight verzekerde mÜ n°£ ver c e" w®eh, dat ze zoo zeker zijn, als de Engelsche Bank.// püe heer Caituright is een oude domkop,// ligheid te handhaveu en te beschermen. Doch dat noemen wij het strooien toe te laten vau het zaad, waaruit revolutiou naire tooneeleu ontstaan. Men moet naar onze overtuiging er voor waken, dat het zaad des oproers niet in de vorens der me nigte wordt uitgestrooid. Als de sociaal-democraten in hunne bij eenkomsten deu Kouiug en onze consti- tutioneele-monarcliale staatsinstellingen op de laaghartigste wijze aanvallen en bespot telijk rnakeu, dau wotdt zulks aangehoord. Slechts een zeer enkel maal hebben wij gehoord vau eene vervolging. Diezelfde lijdelijkheid wordt getoond wanneer al wat den godsdieustigen meuscb heilig is door hen door het slijk der ge meenheid wordt gesleurd, als de gevoelig heid van allen, die nog gelooveu iu God en Zijne Openbaring, op de schandelijkste manier wordt opgewekt. Voortaan moest dat niet meer worden toegelaten; de vergaderingen moeten, des noods met geweld, uiteen worden gedreven. De wet geeft daartoe het recht, omdat wel degelijk de openbare orde in gevaar koiut. Waarop toch staat de opeubare orde? Op de groudvesteu vau Altaar eu Troon. Worden die aangevallen, dan is de opeu bare orde als van zelf daarin betrokken. Da vigeereude wet geeft dus den autori teiten een afdoeud wapen in handen. Zij moeten er gehruik van maken. Dat ei sc ii C het nationaal belang. Door te zwak tegenover O O de sociaal-democraten te werk te gaan, maakt meu hen sterk. Kw'de samenspre- kingen bederven de goede zeden. Slot volgt.) Van het wetsvo irstel-Coremans, over het gebruik der Nederlandsche taal bij de recht banken van Vlaamsch België, is het eerste artikel aangenomen. Het luidt als volgt; »In de proviuciëu West- eu Oost-Vlaan- deren, Antwerpen eu Limburg, alsook iu het arrondissement Leuven, zal de rechts pleging in strafzaken in het Vlaamsch ge schieden en zal het vonnis iu deze taal uitgesprokeu wordeu, behoudens eenige be perkingen.» In den laatsten tijd heerscht er eene on rustbarende gisting ouder de mijnarbeiders iu het Bassin du Centrein het bizouder te Morlauwelz en la Louvière. In meeting op meeting is door socialistische redenaars de algemeeue werkstaking, la grève noire gepredikt en in menig gemoed heeft hunne opruiende taal weerklank gevonden. Ru moerige vergaderingen zijn er gehouden, aan verschillende mjjueu weigerden enkele ploegen iu de mijn af te dalen, de over heid deed op enkele plaat eu de gendarmerie versterken eu geregeld patrouilleereu, euz. Maar sedert eergisteren is er eenige ver antwoordde James met nadruk. Omdat de lee ning wordt gesloten in Treadneedlestreet en de dividenden daar worden uitbetaald, denkt hij, dat de Nieuw-Zeelandsche kolonie eene veilige geldbelegging is. Nu dan, ik ben werkzaam in het departement van koloniën en ik weet wel beter. Nicuw-Zeeland heeft meer geleend, dan het ooit kan betalen, dat Verzeker ik u, veel meer; en er is vroeger of later eene sterke daling te wachten. Let op hetgeen ik u zeg, Ethel, lieveling: als ge die Nieuw-Zeelandsche 4 percent niet verkoopt, zult ge zien, dat uwe drie honderd in één oogenblik gedaald zijn tot honderd vijftig.// Ethel aarzelde en keek hem verwonderd aan. //Uat's toch raar," zeide zij, //de heer Carturight wilde juist, dat ik die paar effecten van Midland zou verkoopen en het alles in de Nieuw-Zee landsche effecten zou steken. Hij zegt, dat ze zoo zeker zijn en zoo gjed betalen.// //De heer Carturight, wel dat spreekt van zelf,// riep James verachtelijk. «Wat ter wereld kan die er ook van weten. Was hij het niet, die u raadde, niets dan 3 percents te koopen en u dan wat van die Portugeesche 3 percents liet koopen legen 50 percent, dat eigenlijk 6 percents zijn, en heel noodlijdend ook. Ik zon wel eens willen weten hoe gij u op zoo'n man kunt verlaten. Neen, Ethel, als ge mijn raad betering in den toestand merkbaar, en de berichten van gisteren houden in, dat de partiëele werkstaking als de zoozeer ge vreesde grève noiregelijk een correspondent zich uitdrukt, »doo Igeborenis, en dat zij geenerlei kans heeft van uitbreiding noch van langen duur. Het Centrum heeft een besluit bij den Rijksdag ingediend, dat zich verklaart teu voordeele van alle pogingen tot het invoeren van alle christelijke zeden iu Duitschlaud, vooral deu slavenhandel eu de slavenjach ten bestrijdt eu de hoop doet kennen, dat alle andere mogeudhedeu zich bij Duitsch laud zullen aansluiten. Eeu nieuw politiek sensatie-geschrift wordt aangekondigd: »Bismarclc dévoilé«. ra o dat »de meest onwederlegbare bewijzen van de politieke valschheid van Prius Vou Bis marck» zal bevatten. O. a. zal de schrijver de echtheid der Bulgaarsche stukkeu betoo- geu eu een eu ander vertellen van de ver- trouwelijke besprekingover die stukken in Frankrijk, Rusland, België, Duitschlaud eu Bulgarije. De Nordd. Allg. Zeit. wenscht, de Fran- scheu geluk met deze vermeerdering van hun politiek-literair bezit, eu zegt: »van het standpunt der psychiatrie beschouwd, is de zaak iu zooverre vau belang, dat zij aantoont tot welk een graad vau gemeen heid de baat tegeu Duitscbland de groote kringen iu Frankrijk heeft gebracht.» Ondanks strenge voorzorgen is iu den nacht vau 27 op 28 dezer bij bet Duitsche consulaat te Havre ingebroken. Nadat de dief eene kast opengebroken had, heeft hij te vergeefs getracht eene geldkist te openen. Meu weet niet of het hem te doeu was om geld te stelen, dan wel zich van schrift uren meester te maken. Het agentschap Stcfani logenstraft uit drukkelijk het bericht dat Eugeland voor nemens is Italië's medewerking te vragen ter verdediging vau Suakim. o ra De correspondent vau de Times teCou- stantinopel spreekt het gerucht tegen, dat de Porte den Turkscheu Commissaris te Caïro zou hebben doen weten, dat zij maatregelen uemeu zou ter verdediging vau Suakim. De Movimieuto catfolico, meldt dat reeds 22 Spaausche Aartsbisschoppen eu Bisschoppen hunne adhaesie liebbeu geschou- keu aau het plan tot het houdeu van een algemeen Congres dor Spaausche Katho lieken in April e. k. In eene vergadering vau de leden der meerderheid van de Cortes heeft de Mi nister-President Sagasta de wetsontwerpen opgesomd, die de Regeeriug bij liet parle ment zal indienen. Iu de eerste plaats zullen de begrooting eu eene wet tot in voering van het algemeen stemrecht wordeu aangeboden. De Kouing van Servië heeft, ten wilt volgen en ik ben bizonder goed in de gelegenheid dan verkoopt ge uwe Nieuiv-Zee- landsche stukken en belegt ze op eene veel betere wijze, die ik u zul vertellen. En als ik u was, dan zeide ik er niets van aan den heer Cartu right." «Maar James, ik doe nooit iets in geldelijke zaken, zonder hem te raadplegen. Ik zou bang wezen, geheel verkeerd te handelen." James nam hare hand met oprechte teeder- heid. Ofschoon hij trachtte haar om den tuin ie leiden voor haar eigen bestwil had hij haar toch in den grond zijns harten oprecht lief en verfoeide zich zeiven wegens het bedrog, dat hij vol gewetenswroeging jegens haar ging plegen. Toch zon hij om harentwil de zaak tot het einde voortzetten. «Ge moet er u langzamerhand aan gewennen mij te vertrouwen, in plaats van hem, lieveling,// zei hij zachtjes. «Als ge vror altoos de mijne zijt, dat naar ik hoop, spoedig zal gebeuren, dan volgt ge natuurlijk mijn raad in al zulke zaken, niet waar? En ge kunt evengoed begin nen dien nu in te winnen. Ik koester een blij vertrouwen, dat binnenkort mijne omstandigheden zich zoo zullen verbeterd hebben, dat ik in staat zal zijn u te huwen, ik weet nauwelijks hoe poedig misschien, zelfs nog voor Kersttijd, Maa gevolge vau het protest der kiezers tegen de inmenging der politie ia de verkiezingen voor den Seuaat, de algemeeue verkieziugeu uitgesteld tot 15 December. De bijeenkomst der Skupschtina is bepaald op 23 December. Barou Vou Rothschild heef-, ter ge legenheid vau 's Keizers 40-jarig Regeerings- jubilaeum, eene gift van 100,000 fl. aan het Oosten rijksch Museum voor kunst- industrie geschouken. De r9nte van dit geld is bestemd voor de uitbreiding der bibliotheek, voor den aankoop van kunst voorwerpen. eu voor beurzen ten behoeve van arme maar talentvolle leerlingen. Door deze vorstelijke gift heeft Baron Von Roth schild aan de Oostenrijksche kunstnijver heid een ouschatbaren dienst bewezen. De taal der officieuze pers in Italië. Te oordeelen naar de taal dier bladen, is het lot der koninklijke familie alles behalve benijdens waardig. De Kroonprins, die volgens de loopende ge ruchten, naar de hand eener Belgische Prinses dingt, wordt er op zijn zachtst genomen met geringschatting besproken. Men spot met de op voeding, die liij genoten heeft, die volgens die zelfde pers in 't geheel niet meer gelijkt op die van de Erfprinsen uit het oude, deftige huis van Savooie. Iu verband met de huwelijksplannen schrijft zij: «Met betrekking tot de oudheid, de dap perheid en den luister kan die van het Belgische vorstenhuis geenszins met die van dat van Sa vooie worden vergeleken. De Prinses leeft er in eene atmosfeer van clericalisme en papisme. Leo pold II bezit noch de schranderheid, noch het politieke doorzicht van zijn vader. Hij heeft veel van zijn prestige verloren, dat hij bezat, toen hij den troon besteeg. Indien hij zijn troon wil behouden, moet hij de sleepdrager worden van eene andere mogenheid (van Pruisen?) en hij raag zich gelukkig achten, zoo de triomf der cleriealen zijn ondergang niet na zich sleept. Onlangs huwde eene dochter met den Erfprins van Oostenrijk. En dat is in 't geheel niet be moedigend voor ons. Sedert Aartshertog Rudolf met Prinses Stephanie trouwde, is de clericale invloed aan het hof van Weenen dusdanig, dat de Keizer niets meer wil hooren van eene reis naar Rome. Maar wat nog erger is, de zuster van Leopold II, welke met Keizer Maximiliaan van Mexico huwde, is krankzinnig. Zonder twijfel werkten de gebeurtenissen, die den dood van haren echtgenoot veroorzaakten, sterk op hare geestvermogens. Men meent echter, dat zjj krank zinnig werd voor de catastrophe van Queretaro en geenszins daarna. Mogen wij ons aan het gevaar blootstellen, dat een atoom van zulk eene gevaarlijke ziekte zich mededeele aan het Sa- vooisclie ras //Verdienen dan niet d« Prinsessen van het genie der Prinsen van Monaco of Wurtemberg de voorkeur «Waarom kunnen wjj die enghartige onder- derscheidingen van godsdienstige gezindten niet eenvoudig ter zijde stellen Als de Crispis organen met zulk eene min achting van zijn Kroonprins durven schrjjven, intusschen lieveling, moet ik u wat mededeelen, dat u voor het oogenblik misschien verdriet zal doen, hoewel het voor uw eigen bestwil is. De Minister van koloniën heeft mij uitgekozen om naar Jamaica te gaan, met eene geheime zen ding van het Gouvernement, die mij daar on geveer drie maanden zal bezig houden. Het is verschrikkelijk zoolang van u weg te gaan, Ethel; maar als ik de zaak gelukkig ten einde breng en dat zal ik, dat weet ik dan word ik bij mijne thuiskomst bevorderd, erg bevorderd zelfs, misschien tot chef van het de partement; en dan kunnen wij dadelijk gaan trouwen i/O James, naar Jamaica, hoe vreeseljjk ver. En als gij daar nu eens de gele koorts krjjgt of wat anders. «Maar dat zal ik niet, Ethel; ik hoop het althans zeker niet. En dan, denk eens aan de bevordering. Slechts drie maandjes en dan kom ik terug en trouwen wij. Het is een buitenkansje en ik hoorde het pas van morgen. Ik had geene rust voor ik het u had verteld." Ethel wischte in stilte een traan weg en ant woordde slechts: //Als gij gelukkig zijt, James ben ik het ook." Wordt vervolgd,)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 1