BINNENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. genootschap van Oostenrijk is gezocht als dat van een machtigen en trouwen boud- genoot. Omtrent de nieuwe kieswet, die weldra bp de' Spaausche Kamer zal worden inge diend, kan nog het volgende worden ge meld. Er zal op elke 50,000 inwoners een afgevaardigde komen. De minderheden zullen vertegenwoordigd worden in dezelfde verhouding als thans het geval is. De land bouw- en eenige andere vereenigingen komen zich aansluiten om een afgevaar digde te kiezen op elke 5000 leden. De meerderjarigheid, die in het burgerlijk wet boek gesteld is op den 23jarigen leeftijd, zal, ter verkrijging van bet stemrecht, eerst bereikt worden op 28jarigeu ouderdom. Dit is geschied om het aantal door het algemeen stemrecht te verkrijgen kiezers te beperken. Uit Athene wordt gemeld, dat be richten uit Albanië den toestand v an het volk beschrjjven als allerellendigst. De drukkende belastingen richten het volk ten gronde, waaraan bovendien dwangarbeid wordt opgelegd. De bevolking verlaat het land. De Turkscho landvoogd doet niets tot verzachting, maar steekt zelfs een per centage der bloedbelasting in zijn zak. De Heer Mr. Joan Bohl geeft zich in het Handelsblad van Zaterdag-avond de moeite, Jhr. Rutgers Van Rozenburg's nfratres gaudentesn in een pakje te steken, waarmee ze, naar zijn oor deel, gevoegelijk in ons Parlement konden ver schijnen. Hadde de Heer Bohl het daarbij ge laten, men zou misschien een woord van lof hebben gevonden voor eene vaardigheid van coupe als waarin de Haarlemsche rechtsgeleerde slechts door weinigen wordt geëvenaard. Nu evenwel de Heer Bohl zich de hem geboden gelegenheid ten nutte maakt om allerlei onbewezen grofheden te debiteeren aan het adres van onze Katholieke Kamerfractie, valt ons slechts de profanatie te betreuren van een talent, dat, naar het ons voor komt, nuttiger en vooral edeler werk had kunnen vinden! (De Tijd.) In De Tijd wordt door M. aan katholieke ouders het volgende ter overweging gegeven: Nu het St. Nicolaasfeest weder ophanden is, en, natuurlijk, vele ouders aangename leesboeken tot de beste geschenken voor hunne kinderen reke nen, acht ik den tijd gekomen om hunne aandacht eens op het volgende te vestigen. Als lectuur voor het aankomend geslacht zijn tegenwoordig de werkjes van Jules Verne zeer in zwang. Gèen wonder waarlijk! Velen met mij zullen dikwijls tot zichzelven gezégd hebben, dat door de leerzame en vermakelijke verhalen van dien kundigen en geestigen Franschman onze kinderen er vrij wat beter aan toe zijn dan wij op hunne jaren, toen goede kinderboeken schaars waren. Nochtans, de latere vertellingen, door Verne geschreven, of op zijn naam uitgegeven, zijn van veel minder allooi dan de vroegere. Sommige, zooals bijvoorbeeld //Het Loterijbriefje// zjjn bepaald flauw en langdradig, en op menige plaats zullen zij, in stede van den jongen lezer te onderhouden, hem vervelen. Doch dit is het ergste gebrek niet. Er komt bovendien in som mige dier sprookjes een tendenz, waardoor de kleinen gevaar loopen historische gebeurtenissen in een partijdig en valsch licht te leeren bezien. Dit is bijvoorbeeld het geval met //De strijd tusschen Noord en Zuid,// waarin de Ameri- kaansche successie-oorlog wordt behandeld, en in nog veel hinderlijker mate met //Op weg naar Frankrijk.// De stof van dit verhaal is genomen uit het jaar 1792, toen Pruisen, tegen derevo lutie opgetrokken, Frankrijk bedreigde, waar de Jacobijnen reeds den boventoon voerden. Bij een Franschen schrijver mag men, tot zekere hoogte, door de vingers zien, ,dat in zijn oog Pruisen de verfoeilijkste wezens zijn, die men zich kan voorstellen, en men zal er zich dan ook niet te sterk over verwonderen, dat zij in het genoemde werkje als woestelingen en boos wichten van de schrikkelijkste soort worden be schreven. Geen verschooning of verzachtende omstandigheden kunnen worden aangevoerd voor "Verne's voortdurende ingenomenheid met de Ja cobijnen en hun aanhang, waarvan hij hier blijk geeft. Afschuwlij ker gespuis dan de Fran- sche Jacobijnen toch heeft wel nooit de bladen der wereldgeschiedenis met zijne euveldaden be zoedeld. Het schijnt voorts of er iets van den satanischen geest, die deze snoodaards bezielde, in den beroemden schrijver is overgegaan, ten minste nu en dan legt hij zijne personages hunne goddelooze taal in den mond. Een van hen, iemand van eene schrale gestalte beschrijvend, zegt, dat hij //zoo mager was als een misouwel.// (Hollandsche vertaling, bz. 93). Op eene andere plaats (ibid. 193) wordt melding gemaakt van een Franschman, in Duitschland wonende,die zij no nationaliteit wilde handhaven. Hij was de zoon van ouders in Frankrijk geboren, en //indien het bovendien nog noodig was, dat hij in Frank rijk gedoopt werd, welnu, dit was in den slag van Valmy geschied, een vuurdoop, die wel gelyk staat met een met water in de kerk!" Ik onthoud mij van opmerkingen, en veroor loofde mij deze schandelijke citaten alleen, om de ouders, die naar leesboeken voor hunne kinderen omzien, te overtuigen dat het zaak is geworden, op zijn hoede te wezen tegen Jules Verne. M. Leugen en verdachtmaking Dit zijn de twee geliefkoosde wapens van al wat anti-katho liek is. Geen week gaat er voorbij of wjj zouden daarvan staaltjes kunnen aanhalen. Officieuze zelfs oflficiëele organen versmaden deze wapens niet. De Pruisische kuituurpers maakt er bij voorkeur gebruik van. -De vorige week werd van niets anders ge bazeld dan van de groote beweging te Rome. Van alle kanten lieten de bladen zich schrijven dat de Paus (nota bene) met Rusland en Frank rijk ijverig in de weer was, om het drievoudig verbond te verbreken. Verder heette het, dat de Duitsche Bisschop pen naar Rome waren ontboden. Aan hunne spits zou zich dan natuurlijk bevinden de zoo gevreesde Dr. Windthorst. De kleine Excellenz, de man, die het plan de campagne zou ontwerpen en met de leiding der zaken zou belast worden. Hjj toch was de rechte man op de rechte plaats, hjj, de aanvoerder van het Centrum, had van den H. Vader een felicitatiebrief ontvangen wegens den goeden afloop der verkiezingen, dit althans wisten de reptiliën-schrijvers gansch bepaald. En wat is nu van al het beweerde waar? Geen tittel of jota. Niet een bisschop van Duitschland is naar Rome gereisd. Dr. Windthorst is te Berlijn, waar hij in Rijks- en Landdag openlijk zal verklaren, wat hjj in het schild voert. Wat hij te zeggen heeft stopt hij niet onder banken of stoelen en hjj is er de man niet naar, om een blad voor den mond te nemen, waar de zaken van de Kerk en de Katholieken moeten verdedigd worden. Het ware te wenschen, dat overal de katho lieke mannen, die gewicht in de schaal leggen, zoo onverschrokken voor onze rechten uitkwamen. Onze zaken zouden niet zoo slecht staan »ls ihaus, en de vijand zou ons en onze rechten eerbiedigen. V. W) Nader vernemen wij, dat de algemeene vergadering der Nederlandsche Katholieken, om te protesteeren tegen den toestand des Pausen, niet den 10, maar den 17 December te Utrecht zal gehouden worden. Het hoofdbestuur der Maatschappij van Geneeskunde, heeft zich ingevolge de uitspraak, onlangs op de algemeene vergadering gevallen: dat de geneeskundigen aan de maatschappijen van levensverzekering geene verklaringen behoeven af te geven ten opzichte van de patiënten, die zjj in hunne laatste ziekte behandeld hebben, tot de Regeering gewend met verzoek om bij eene wettelijke regeling van de levensverzekering, het eischen van de bedoelde geneeskundige verkla ringen als voorwaarde van uitbetaling eener ver zekerde som, te verbieden. De Tweede Kamer heeft jl. Zaterdag de Indische Begrooting afgehandeld. Het Middelen- Hoofdstuk werd aangenomen, na eene discussie over vermindering van den canon der particu liere ondernemingen, welke de Heeren Cremer en Norman aanbevalen, maar waartegen de Mi nister bovenal financiëele bezwaren opperde. Verder zijn aangenomen eenige kleinere ont werpen tot onteigening voor den locaalspoorweg Enschede—Oldenzaal, en tot overbrenging van het vrouwengesticht van Veenhuizen naarOegst- geest. Beverwijk, 3 Dec. Zondag-avond had de aangekondigde vergadering alhier plaats van de B. K. Centrale Kiesvereniging Beverwijk c. a. De zeer talrqke opkomst der Leden bewees wel dat het ten gewichtig punt gold voor ieder goed Katholiek, namenlijk de protestbeweging trgen het onrecht den H. Vader aangedaan. Bjj afwezigheid van den Voorzitter, den Heer J. J. W. Van Waterschoot Van der Gracht(die door ongesteldheid verhinderd was te verschijneu) opende de Heer W. De Wildt Jr., Ondervoor zitter, de vergadering, en na voorlezing der notulen gaf hij het woord aan den Heer H. W. Kouwen- hove ran Overveen, die in eeue boeiende rede den toestand des Pausen daghelder uiteenzette, en de noodzakelijkheid der protestbeweging duidelijk maakte. Overtuigend bewees Spreker de noodzakelijk heid der protestbeweging door eenige aanhalingen uit de beroemde redevoeringen van den gevier- den Dr. Windhorst te Freiburg gehouden, en ook vooral door het antwoord des H. Vaders zeiven aan den President van het Congres aldaar gehouden, in de toespraak tot de Napelsche pelgrims enz. enz. De flauwheid van sommige Katholieken in deze zaak beschouwde hij alleen als een gevolg der lectuur van liberale bladen, eu drong daarom krachtig aan tot het steunen der Katholieke pers. Nadat Spreker op de voorbeelden der kerk- vervolgers had gewezen, vooral op de beide Na- poleous, meende hij dat men niet behoefde te vreezen, dat Italië's rijk standvastig zoude zijn, een rijk dat door revolutie-mannen als een Gari baldi, Cavour enz. is gesticht, dus, met gerust heid mocht men de herstelling van het tijk des Pausen verwachten, maar, tot dieu tijd, moest meu alle wettige middelen niet ongebruikt laten. Een opwekkend woord om den protestdag te Utrecht te helpen volmakeu, achtte Spreker in de eerste plaats bijna overbodig, maar hij wilde toch zeggen dat die vergadering uit de kern van het Nederlandsche Katholieke volk moest be staan, en zoo indrukwekkend moest zijn, als Neder land er nog geen aanschouwd had, en wjj dus waar dige opvolgers moesten blijken van Duitsohlands Katholieken, opdat als alle landen ens voorbeeld volgen, eindelijk de eischen zullen worden ver vuld, en wij de voldoening mogen smaken, dat Nederland weder de eerste is geweest in de reien der verdedigers, eo wij daardoor die zoete woorden mogen hooren herhalen, welke wij len de engelachtige Pius IX zoo gaarne tot onze Zouaveu richtte, en hen daardoor met moed den dood deed ingaan: „mijue brave Hollanders". De waarnemende Voorzitter sprak voorzeker een waar woord, toen hij uit naam der verga dering den Spreker dank zeide voor de goedgekozen en kernachtige woorden en de hoop uitsprak dat de Vereeniging zich nog jaren in het bezit van zijn lidmaatschap mocht verheugen opdat men dan nog meermalen 't genoegen mocht smaken hem te hooren. Op voorstel van den Heer H. W. Kouwenhove, werd nu besloten het Dagelijksch Bestuur naar Utrecht at te vaardigen om daar onze Katholieke Kiesvereeniging van ruim 800 leden, op waar- dige wijze te vertegenwoordigen. Aan de orde was nu, de rekening en verant woording van den Penningmeester, wiens beheer uitmuntend kan genoemd worden, daar de Ver eeniging in het eerste jaar vau haar bestaan, ondauks de enorme uitgaven voor de stemming en herstemming voor de Tweede Kamer, toch nog een klein 9»Ido kou aanwyzen. Het woord van dank van den waarnemenden Voorzitter was voorzeker hier wel op de rechte plaats. Alsnu volgde de verkiezing van het definitief Bestuur, waarna de Heer H. Booten Lzn. het woord vroeg om hier openlijk hulde te brengen aan den ijver en de nauwgezette plichtsbetrachting van het voorloopig bestuur. ZEd. stelde dus voor, om het voorloopig tot een definitief Bestuur bij acla- matie te benoemen. Een daverend applaus bewees, dat de vergadering met het voorstel instemde. Het laatste punt ter behandeling was, het vast stellen van het reglement. Het concept-Reglement werd met enkele wijzingen goedgekeurd. De behandeling van een voorstel om in elke gemeente eeu afdeelingsbestuur te vestigen, werd (met het oog op het ver gevorderde uur) ver daagd, tot eeue volgende vergadering. Hierna werd de vergadering met een woord van dank door den waarnemenden voorzitter ge sloten. Het Duitsche woud. Het Duitsche woud is de lieveling van het Duitsche volk. Dichters hebben het tallooze malen verheerlijkt en oor logen zijn om ziju bezit gevoerd. De waarde der Duitsche bosschsn in klinkende munt te berekenen, is moeilijk, maar bij hectaren boscb, die in Europa nog staan, bezit het Duit sche rijk er 13.9 millioen. Op enkele plaatsen van Duitschland is de kapitaalswaarde van bepaalde woudstreken be rekend; o. a. schatte man die in het koninkrijk Saksen op 292 millioen Mark. Naar deze schat ting zou de kapitaalswaarde vau alle bosschen in Duitschland, in eene ronde som, 24 milliardeu Mark bedragen. Een aardig nationaal vermogen, dat dank zij de betere voorzorgen der moderne houtvesterij, voor het verste nageslacht kan be houden blijven. De beide geredde schipbreuke lingen van de verongelukte bark Ango zijn Woensdag van Den Haag naar Rotterdam ver trokken, om zich van daar naar Duinkerken in te schepen. Zij gaven aan eeue zeereis de voor keur boven deu trein. Twee duizend Turksche solda- ten, wier diensttijd was afgeloopen, hebbeu zich in drie stoombooten ingescheept om naar het land, waar z(j thuis hooren, terug te keeren. Voor hun vertrek eischten zij hunne achterstallige soldij en toen de Regeeriog zich oumachtig ver klaarde die te betalen, doofden zij de vuren der stoombooten uit en zeiden niet te zullen vertrekken, voor zij waren voldaau. Na veel over eu weer praten werd hun- ten laatste het verschuldigde betaald, waarna zij afreisden. De Sultan beeft bevolen, dat eeu onderzoek naar dezr zaak worde ingesteld. De toren van Eiffel heeft eer- gisteren de hoogte bereikt van 200 meter, dat is omstreeke 600 voet. Eene reusachtige vlag wapperde van den top om de bevolkiug met dit nieuws bekend te maken. Waarschijnlijk zal de toren vroeger gereed zijn om geverfd te worden dan bij het bestek was bepaald. Melk tegen bijensteken. Volgens een Duitsch landhuishoudkuudig tijdschrift moet het gebleken zijn, dat melk een voortreffelijk uit wendig middel tegen bijensteken is. Het één jarig zoontje van den berichtgever had ongeveer 30 bijensteken aan hoofd, hals en in 't gelaat gekregen, en 5 aan de hand. De vader kwam op den inval, dat zoete melk daartegen zou kunnen baten. De angels werden uitgetrokken en compressen van warme melk op de gestokeu plekten gelegd. De opzwollingen waren na eenige uren verdweneu. Rteds denzelfden avond was de kleine weer gezond en vrooiijk. De melk is be paald het middel geweest om het kind in 't leven te behouden. Het is gebleken, datdevervaar- diger van den valschen wissel, bij de Amster- dam/che Bank ter betaling aangeboden, niet wel bij het hoofd is. Hy was reeds in een krank zinnigengesticht verpleegd. De Heer Maurice Lév y, hoofdin genieur van bruggen eu wegen, heeft eeu zeer vernuftig en toch zeer eenvoudig middel uitge vonden om vaartuigen voort te bewegen laDgs de biuneuwateren. Tot nu toe geschiedt dat, zoo als in Nederland wel bekend is door middel van paarden, of ook door middel van een ketting, die op den bodem van het water ligt, en waarlangs eene sleepboot zichzelve voorttrekt, die tegelijk een zeker aantal schuiten achter zich voortsleept. Dit laatste middel heeft hel nadeel dat een schip moet wachten totdat eene sleep boot beschikbaar is, die dan zeker aantal vaar tuigen tegelijk verplaatst, evenals eeue locomotief op den spoorweg zeker aantal goederenwagens voorttrekt. Dit middel van binnenlaudsche scheep vaart is dus duur en omslachtig. Nu heeft de Heer jLevy deze zaak van een anderen kant opgevat. In zijn stelsel ligt de ketting niet onder op den bodem van het water, maar is hij drie meter hoog boven het oude jaagpad langs den oever gespannen, en beweegt hel vaartuig zich niet meer langs den ketting, zooals bij die kettingsleepers het geval is, maar ia het vaartuig vastgehaakt aan den ketting, en het is deze, die voortbswogeu wordt door eene vaste machine, die op den oever staat. Ziedaar in korte trekken het hoofdbegiusel. Dit stelsel is bij wijze van proef uitgevoerd op een klein ge deelte van de Marne, bjj Joinville-le-pout, en dezer dagen hebben daarmede proeven plaats gehad, welke goed hebben voldaan. TeParijs heeft eendentist iemand dien hij met gebruik van chloroform een kies zou trekken: leelyk beet gehad. Toen de patiënt uit zijne verdooving ontwaakte, gevoelde hij eerst eene geweldige hoofdpijn, daarna bemerkte hij dat de dentist er niet was, vervolgens dat eene portefeuille met 50000 frank in bankbiljetten uit zijn zak was verdwenen. Maar de kies zat er nog. De redactie van het Maandblad tegen de vervalsching van levensmiddelen en handels- artikelen heeft eenige uit Hillegom afkomstige ulevellen onderzocht, na welker gebruik zich bij kinderen vergiftingsverschijnselen hadden voorgedaan. Bij onderzoek bleek het pipier waarin ze ge wikkeld waren licht groen geglaceerd papier sterk vergiftig te zjjn. In het blad (no. 5) komt ter kennismaking een strookje van zulk papier voor. De redactie voegt er bij, dat verschillende leveranciers ge waarschuwd zijn en dat zij de partgen, die zij in voorraad hebban, zullen vernietigen. Intnsschen mogen da ouders oppassen. Te Oosterwolde (Fr), had eene vrouw het ongeluk op een hooiplukker te valleo, zoodanig, dat het ijzer haar dwars door den arm heen drong. Het moest nu eerst door den smid doorgezeild worden, alvorens de genees heer het kon verwijderen. Met de grootste koel bloedigheid doorstond de vrouw de pijnlijke operatie. Eene Rumeensche Gravinheeft naar een Duitsch vakblad meldt in Enge land patent genomen voor eene, volgens haar uitmuntende, in alle gevalle zeer wonderlijke manier van boterbereiding. De methode, die niet geschikt is om een hoog denkbeeld te geveu van den trap vau ontwikkeling, waarop de zuivelbereiding zich in Rumenië bevindt, be rust op het volgende: Een grove linnen zak wordt gevuld met dikke room en vervolgens gesloten in een tweeden zak van fijner linnen. Het geheel wordt stevig toe- gebonden, zoodat er geene vreemde stoffen in in den room kunnen komen. De beide zakken worden dan iu den grond begraven. Daartoe wordt een gat gemaakt van ongeveer twintig duim diepte, 't welk, als de zak er in is gelegd, met de uitgegraven aarde wordt aangevuld. Vier en twintig uren later wordt de kuil weder geopend en bij onderzoek zal dan blijken dat de binuenste zak da beste boter bevat, geheel ontdaan van de wei. De Gravin voegt er hij, dat men ook andere dan linnen zakken met even goed gevolg kan gebruiken. De dokter en de koks. Philips Hocquet, een dokter uit de zeventiende eeuw, ging, wan neer hij bij een rijken patiënt werd geroepen, eerst iu de keuken en omarmde daar de koks met de woordenmijne vrieuden, welk een dank ben ik u niet verschuldigd voor de goede diensten, die gij den doktoren bewijst; want zonder u en uwe giftmenging kon de geheele geneeskundige faculteit wel gaan bedelen." De Berlijnsche politie heeft, in vele galanteriewinkels beslag gelegd op een groot aantal speelpenningen met bet borstbeeld van Keizer Frederik, welke zeer veel geleken op geldstukken van 10 en 5 Mark en door be driegers licht voor echt geld uitgegeveu konden worden. Voor liefhebbers van visch. De waregas- trouomeu vinden den kop van den kabeljauw het lekkerste van den geheelen visch; de kieuwen worden eene uitgezoohte lekkernij geacht. In New- Foundlaud, waar de kabeljauwvangst op eene groote schaal wordt uitgeoefend, worden de kieuwen af zonderlek ingezouten eu voor uitvoer toebereid. Hetzelfde geschiedt met de zwemblazen, die ook voor eeue lekkernjj worden gehouden. Meu kan ze roosteren, koken of in vet braden. "Wil men ze koken, dan worden zij, nadat men ze in warm zoutwater gewascchen en gereinigd heeft, in melk en water Week gekookt en met eene pikante saus opgedischt. De kieuwen kan men ook, met fijn gehakte oesters, anejovisch, wat geraspt brood, boter, eierdooier en de noodiga kruiden opvullen en ze dan met eens oestersaus laten opdisschen. Te Neeritter is door de mar ét chaus:éa proces-verbaal opgemaakt tegen L. K., wonende aldaar, wegens het onbevoegd uitoe fenen der geneeskunde. Eenige fleschjes met door hem vervaardigde medicijn zijn in beslaggenomen. Kort geleden werd in de stad Bu- dapest een werkman ziek en zijne vrouw ging niet naar een geneesheer maar naar eene juffrouw, die voor alle ziekten raad heette to weten. De juffrouw gaf den raad eene goed gekurkte flssch met spiritui op den haard te zetten en dan ferm te stoken; de genezing zou dan dadelijk volgen. De raadgeviug werd werkelijk gevolgd; 's mor gens om zeven uur plaatste de vrouw de fiesch met spiriritus op den haard en begon ferm te stoken. Eensklaps ontplofte de flesch, de spiritus vatte vlam en iu een oogwenk stond de zoldering in brand. Binnen tien minuten tijds sloegen de vlammen reeds uit het dak van het huis en slechts met groote moeite slaagden de bewoners onder welke de zieke, er in om zich te redden. Eerst toen de brandweer krachtig optrad, slaagde men er in den brand te blusschen. Da politie tracht de gevaarlijke raadpleegster in han den te krijgen. Door de Leo-vereenigiag Pro Petri Sede te Amsterdam, zal op Zondag 9 December eene protest-meeting ten gunste van den H. Stoel belegd worden, waarbij do Zeereerw. heer J. W. Brouwers, Pastoor te Bovenkerk, als spreker zal optreden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2