N IE U WE No. 1327. Vrij lag 7 December 1888. 13de Jaargang. De toestand in Italië. BUiTENLA N D. De verborgen schat. 7) HAARUMStHI 00(IRAlT. ABONNEMENTSPBIJ8 Per 3 maanden voor HaarlemI 0.85 Voor de overige plaatsen in Nederland tr. p. p. 1.10 Voorliet Buitenland 1,80 Afzonderlijke Nummer»0,03 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en Z ATERDAG. B BE A U: St. Janstraat Haarlem. ■TEM AlNTlXNDKi i AGITE MA NON AGITATE. PBIJS DÏÏB ADVEBTENTIÉN Van 16 regels.30 Cents. Slke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentie n worden uiterlijk Maandag-, Woensdag en V r ij d a g- a v o n d voor 6 uur ingewacht. Uitgevers, KÜPPEES L AURE Y. Het is eene bekeude zaak, die dagelijks nog meer en meer bewezeu wordt, dat Italië zijue eenheid duur betaleu moet, dat dit land zich in uiterst moeilijke fiuauciëele omstaudigheden bevindt, waaruit het zich wellicht nimmer of althaus uiet dan met de grootste iuspauning zal kunnen redden. Wij lazen onlangs hierover zeer onver- dacbtelijke oordeelvellingen in twee bla den, die overigens met nieuw-Italië nogal op hebben, namelijk in de Frankfurter Zeitung en de Münchener Allg. Zeitung. Het eerstgenoemde blad heeft kort geleden medegedeeld, dat in het optimisme van den Italiaanschen Minister van Financiën door niemaud meer wordt gedeeld. De Massowa- affaire heeft veel geld gekost; het leger en de marine hebben veel meer geld verslon den dan men vermoedde en de economische crisis is door het afbreken der haudels- relatiëu met Frankrijk hachelijker gewor den dau ooit. Eindelijk is het ook geen geheim meer, dat de Ministers van Oorlog en van Marine nieuwe, outzetteud hooge eischeu aau de Staatskas stollen. De Romeinsche correspondent der All- gemeine Zeitungontwerpt eveneens een zeer treurig beeld van deu fiuamiëeleu toestand vau Italië. »Men kent wel is waar,« zoo schrijlt deze correspondent, »het budget-ontwerp van deu Minister vau Financiën, Magliaui, nog niet in alle bizon- derheden, wanneer men echtei de berichten van zekere goed onderrichte bladen ge- loovea mag, dan sluit de begrootiug met een deficit vau 90 millioen lire. Een ba gatel! Aan eene bezuiniging der uitgaven is niet te deuken. Behalve de in aaubouw zijnde spoor- en straatwegen, die immers moeten voltooid worden, moet men blijven offeren aau den Moloch van het milita risme, die de Staten verarmt en ruïneert. De andere groote mogendheden van Europa vermeerderen hunne krijgstoerustingen, ver- grooten hunne legers en bouwen steeds nieuwe vestiugen. Italië wil derhalve niet achterblijven? Het oorlogsbudget al leen is dus iu staat alle maatregelen en bere keningen van deu Minister van Fiuanciën te verijdelen. Er bljjft thans slechts een uitweg, een middel ter voorziening in deu dringenden nood, nameljjk: nieuwe bronnen van in komsten te creëeren. Docb hierin ligt juist het grootste bezwaar. Het volk is reeds met belastingen overladen. De landbouwers zitten tot over de ooren iu de schulden eu weten geen uitweg in hunne ellende te vinden. Zij zien reeds sinds langen tijd tevergeefs naar redding uit. Elk jaar worden houderden kleine grondbezitters van hun eigendom beroofd, omdat zjj niet kunnen voldoen aau de ouverzadeljjke eischeu van den fiscus. Het land wordt daarenboven door de emigratie ontvolkt. Hoe zal men nu bij de reeds zoo druk- F E V ILL ET ON. (Vervolg.) Wat een verschrikkelijke tijd, zoo'n achttien dagen op zee, op het koninklijk mailschip wDondat naar Kingston, Jamaica, bestemd was. Dat ondervond James Milford, vooral met dat geheim van John Cann, dat hem dag en nacht drukte, nu hij niets anders te doen had, om zijne brandende energie eene andere afleiding te geven, dan uur op uur naar het eentonig schuimende water te zien. Eindelijk kwam er toch een einde aan deze zeereis, en James Mit- ford was geen vier-en-twintig uur in //Date Pree Hall,/, het eenige hótel in Kingston, of hij had al eene boot gehuurd en zeilde, dwars door de gloeiende heete haven van Port-Royal, om op het treurige, zandige kerkhof te zoeken naar eenig teeken van John Cann s graf. Een oude neger met grijs haar, die een nieuw graf dolf, droeg zorg voor het kerkhof, en tot hem richtte zich James Mitford maar dadelijk, kende lastennieuwe heffiugeu kunnen voegen De landverhuizing, zegt de reeds ge noemde correspondent, neemt iu Italië ont zaglijke verhoudingen aan. Zij neemt jaar lijks meer en meer toe. De quaestie werd reeds in de Kamer behandeldzij werd er door Crispi zeiven ingebracht. De emigratie in Italië heeft, ondanks alle pogingen om deu kwijnenden landbouw, de nijverheid, de credietbanken en spaarkassen ter hulp te komen, zoodanig toegenomen, dat zij alle cijfers der overige Europeesche Staten overtreft. De overzeesche laudverhuiziug is iu Italië vau 22,392 hoofden in het jaar 1876 tot 133,191 iu het vorige jaar onaf gebroken gestegen. Naar de oorzaken be hoeft men uiet lang te zoeken zjj geven van Itaiië'8 ecouomischen toestand eene zeer ongunstige getuigenis. Er zjjn provinciën, waar de emigratie iu een tiental jaren in zoo hooge mate heeft toegenomen, dat zij de natuurlijke volksvermeerdering in dubbele mate overtreft. De Italiaau koestert eene zeldzaam groote liefde voor zijn geboorte grond; hij is aan zijn vaderland op buiten gewone wijze gehecht. Als duizenden onge leerde, onbemiddelde landbouwers, die met de taal, de zeden, den volksaard eu toe stand vau andere Staten eu volken totaal onbekend zijn, hun geboortegrond verlaten eu met vrouw en kinderen naar een ander werelddeel vertrekkeu, dan kan slechts de bitterste ellende hen tot eene dergelijke onderneming aansporen of noodzaken. De Regeering stelde nog een onderzoek naar de oorzaak der overgroote landver huizing iu. Alsof deze voor iemand, die ooit met eene troep landverhuizers iu aan raking kwam, nog twijfelachtig mag ge- heeteu worden. De gezamenlijke Prefecten of districtshoofden antwoordden dan ook schier eenstemmig. »'tls de ellende, die de boeren tot landverhuizing dwingt. Daaraan zal dus het voorstel der Re- geeriug, dat ten doel heeft de emigratie te bemoeilijken, niet veel verandereu. In plaats van de oorzaken te verwijderen, wil men de resultaten bestrijden. De Regeeriug wil een verscherpt toezicht instelleu op de laud verhuizers-agenten, voorts bemoeilijking in het geven vau toestemming tot emigratie, poiitie-maatregelen eu knevelarij voor die ongelukkigeu, welke elders een nieuw, min der stiefmoederlijk vaderland gaan zoeken. Door dergelijke maatregelen wordt echter de economische en financiëele toestand van Italië niet verbeterd. Waar toch blijven de gouden bergen, die men de bewoners van het nieuwe ko ninkrijk eeumaal met zooveel zekerheid be loofde Zij lieten zich tot dusverre nog steeds wachten en zullen stellig ook nimmer zich vertoonen. Ook op financiëel gebied verkeert Italië dus iu een droevigen toestand. Het spreek woord: »Ourechtvaardig goed gedijt met« om te weten te komen of er eene zerk daar ter plaatse was, die den naam van John Cann droeg. De oude man herhaalde werktuigelijk eenige malen den naam van John Cann, om die zorg vuldig in zijn stompe hersenen te overwegen en schudde toen zijn zwaar grijs hoofd met eene bepaald ontkennende beweging. //Massa John Cann, zegt u,// zei hij op twij felenden toon. //Ik heb hier niemand begraven van dien naam van massa John Cann. Ik kan dat met zekerheid zeggen, want ik was dood graver op 't kerkhof hier, de laatste vijftig jaar, en ik Ken het graf van iederen heer, die hier begraven werd, sinds ik hier kwam.// James Mitford schudde driftig het hoofd. //Sinds gjj hier kwaamt, mijn goede man,// zei hij met diepe verachting. //Sinds gij hier hot eerst kwaamt. Wel, John Cann werd hier be graven eeuwenlang vóór gij geboren waart, of denken kondet.// De oude neger keek vragend tot hem op. Verachting is hetgeen een neger het minst van alles verdragen kan, en hij antwoordde op min achtenden toon: „Dan kan ik toch nog wel te weten komen, of hij hier ooit hegraven werd, zooals u zegt. We hebben een register hier. Wij en de volksspreuk: »De aankoop van ge roofde kloostergoedereu brengt niet dan onheil aau,« worden hier weer op duide lijke wijze bewaarheid. Dezelfde oorzaken zullen te allen tijde dezelfde gevolgen na zich aieepen. Brachten de geroofde kerkelijke en kloostergoederen aau de Fransche Repu bliek voorspoed en welvaart? Neen, juist het tegendeel. Wie keut uiet het lot der assignaten, die tot op eene waarde vau 40 milliarden werden uitgegeven Op som mige plaatsen heeft men er nog als treurig aandenken bewaard, die de nomiuale waarde van bondetd duizei d franks vertegenwoor digden eu eindelijk volstrekt geen waarde meer hadden. Ook dezen weg zal nieuw-Italië onge twijfeld opgaan. Let besluit van den Burgemeester van Brussel, om het houden van optochten op deu openbaren weg te verbieden, hetwelk door den Gemeenteraad is bekrachtigd, is door deu Heer Buis genomeu ingevolge de onhebbelijkheden der socialisten, die Zondag vau de meeting in de open lucht terug- keereude, niet slechts het verkeer belem merd maar ook de Koningin beleedigd hebben. Met luide teekeuen van bijval heeft de gemeenteraad eenstemmig zijne goed keuring aau liet besluit gehecht. De Politisclie Nachrichten verklareu zich tegeu de deelneming van Duitschland aan de nieuwe Russische leeniug. De con versie, zegt het blad, is slechts eeu voor wendsel, om geheel andere, verder strek kende bedoelingen der Russische politiek te bemantelen. Het zou meer dan een ver grijp, het zou eene ernstige fout zijn, in dien door Duitsch kapitaal het panslavis- tisch eu chauvinistisch streven van Rusland werd bevorderd, in plaats van de gelegen heid aau te grijpen, zich los te maken van de verbinteuisseu met Rusland. Het schijnt vast te staan, dat Vorst You Bismarck er niet aan denkt den Rijksdag te ontbinden vóór 1890. Men bracht de verlenging der socialisten-wet in verband met eene vervroegde ontbinding van deu Rijksdag, maar de verlenging, ja zelfs mis schien verscherping dier wet, is reeds zoo goed als zeker: de Dnitsche heeren so ciaal-democraten maken het er niet naar, denkt Von Bismarck, om hun vrij spel te laten. In antwoord op de vraag van deu Heer Eugen Richter, of het bericht in de Kul- nische Zeitung omtrent eene uitbreiding der artillerie juist was, heeft de Minister vau oorlog verklaard, dat, wegens de groote uitrustingen van artillerie in het buiteu- laud, wel de quaestie is gesteld, hoe die wanverhouding zou kuunen worden ver effend; maar wanneer er tot eeue uitbrei ding wordt overgegaan, dan blijft hst toch zijn geene onwetende heidenen. Ik heb in de kerk een register van iederen persoon, die hier ooit hegraven werd, van het begin af aan; van het jaar van de groote aardbeving af. Welk jaar stierf dan nu die massa John Cann? Welk jaar, zeg! James spitste de ooren, toen hij hoorde van het register, en antwoordde onmiddellijk: //In het jaar 1669." De oude neger ging bedaard op eene platie zerk zitten en antwoordde met een glimlach van boosaardigen triomf: Dan zijt ge een zeer on wetend persoon voor een edelman, oprecht ge sproken, als ge denkt, dat gij zijn graf in dit kerkhof hier zult vinden. Laast ge dan nooit in uw geschiedenisboek, dat geheel Port-Royal onder ging in de aardbeving van 1692? Wij hebben hier een register van elk jaar, van af het jaar 1692, maar de graven, en het kerkhof en het register van vóór 1692 werden alle verzwolgen in de aardbeving. De Heer zij ons genadig!// James Mitford voelde op dat oogenblik de aarde onder zieh schudden, even duidelijk als Port-Royal zulks in 1692 had. gevoeld. Hij greep zich aan een der hoeksteenen vast, om niet te onwaar, dat daartoe 40 a 50 millioen zou worden vereischt. Deuzelfden dag waarop Boulanger te Nevers onthaald werd en geredevoerd heeft, werd aldaar ook eene anti-Boulan- gistische vergadering gehouden, die door omstreeks 1000 personen werd bijgewoond eu waarvoor de Afgevaardigden Basly en Brialou uit Parijs waren overgekomen. Beiden, zoomede eenige anderen, hebben gesproken. Basly verklaarde onder meer, dat Boulanger aan iederen eerlijken Repu blikein wantrouwen moet inboezemen. Wij willen niet naar Cayenne gaan, sprak hij verder. Het cesarisme steekt weer het hoofd omhoog. Toen de sprekers geëindigd hadden, werd er met eenparige stemmen op vier na eene motie aangenomen, waarbij de vergadering verklaarde zich aan te sluiten bij de hulde aan Baudin, de slachtoffers der tirannie te vereeren, verzet aan te teekeuen tegen de plebiscitaire woelingen vau een Generaal, die verraad pleegt jegens het vaderland eu de Republiek, en de valsche democraten te brandmerken, die de slippeudragers ge worden zijn van den navolger van Bona parte. De Zeereerw. Heer Coulon, in der tijd Kapelaan te Reckem, (West-Vlaanderen), laastelijk Kapelaan te Halluin, is door het Fransche Gouvernement uit Frankrijk ver bannen. De Zeereerw. Heer Coulon had iu overleg met den Pastoor aldaar op den berg van Halluin een6 Zusterschool met kapel gebouwd. Behalve deze Zusterschool heeft hij nog eene bizondere school voor jongens gesticht. Wat eigenlijk de misdaad van dezen Gees telijke is, kan men oumogolijk begrijpen, daar hij zelfs geene gelegenheid had, om iu openbare predikaties gelijk een liberaal blad hem durft verwijten vijaudig tegen de Regeering los te trekken.Zijne eenige misdaad moet zijn, dat hij gevolg gevend aan de roep stem van een eerbiedwaardig Prelaat, met opoffering van zijn eigen vermogen in een vreemd land aan de verspreiding van het Evangelie heeft gearbeid. Hij is thans verdreven uit bezittingeu, die hij zijn eigen dom kan noemen, terwijl hij op verbouwde gronden voornemens was nog eene kerk te bouweu voor eene bevolking vau tweedui zend zielen, die heinde en verre verspreid op een afstand van vier kilometer van de parochiekerk wonen. De Zeereerwaarde Heer Coulon wordt ondanks zijne groote belange loosheid en vrijgevigheid uit Fraukrijk ver- bauuen, waar de grootste onrustzaaiers den Staat slechts kommer en zorg baren. Iu het Lagerhuis heeft Lord Randolph Churchill het uitzenden van de expeditie naar Soeakiu afgekeurd. Hij stelde voor, de vergadering te verdagen, bij wijze van protest. Nadat de Minister Vau Oorlog de nood zakelijkheid van de expeditie had aange toond en de verzekering had gegeven, dat vallen en ging, duizelig als hij was, op de platte zerk zitten, naast den ouden grijzen neger, als iemand, die volkomen den moed heeft verloren, liet was maar al te waar; lioe ter wereld had hij zulks over het hoofd kunnen zien, bekend als hij was met John Cann's geschiedenis en in het algemeen met de zaken, die de West-Indische koloniën betroffen! Het graf van John Cann lag dus vijf vademen diep begraven, ongetwijfeld onder de blauwe golven van de Caraïbische zee: en daarvoor had hij dan nu dwaselijk zijne be trekking aan het ministerie van koloniën weg geworpen daarvoor nu Ethels geld verspild; daarvoor nu zijn geweten bezwaard met een wereld van leugens: alles om op het einde te ontdekken, dat John Cann's geheim verborgen lag onder vijf vademen van de tropische lagune onder de verspreide en door het water bedolven ruïnen van Old Port-Royal. Zjjne kracht ont zonk hem voor een enkel oogenblik; hij verborg zijn gelaat in beide handen en barstte daar, onder de verschroeiende middaghitte van die doodelijke zandbank, in tranen uit eu snikte als eeu kind voor de oogen van den nu zachter gesleinden neger en doodgraver. {Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 1