BINNENLAND. de Eugelschen Egypte zullen verlaten zoodra de rust hersteld zal ziju,is demotie-Churchill met 231 tegen 189 stemmen verworpen. Blijkens eene thans openbaar gemaakte statistieke opgaaf, werden er in 1881, in de verschillende gouvernementen van Britsch- Indië, 131,618 lepra-lijders gevonden waar van 98,982 van het mannelijk geslacht. Het aantal vrouwen moet echter veel aan zienlijker zijn dan het overschietende cijfer, want de lijderessen houden zooveel mogelijk hare kwaal verborgen. Bovendien sterven eene menigte kinderen aan ovei geërfde le pra. Niet meer dan een honderdste gedeelte der lijders wordt iu openbare gestichten verpleegd: al de anderen zijn daarvan af- keerig en geven aan het leven op kosten der algemeene liefdadigheid de voorkeur. De veiligheid in den omtrek van Sevilla moet veel te wenschen overlaten. Een in de stad verschijnend blad El Es- panol verhaalt dat eene pachthoeve door acht mannen overvallen is, die twee be woners verwondden en zeven zakken graan medenamen. -De Deensche Minister-President Es- trup heeft te Kopenhagen in eene open bare vergadering eene redevoering gehouden, waarin hij de levendige verwachting uit sprak op een gunstig resultaat der aan- staaude verkiezingen voor den Rijksdag. Hjj verklaarde dat de verdedigingswerken vau Kopenhagen geen ander doel hebben dan de bescherming van Denemarken's on zijdigheid. Hij hoopte in de aanstaande Tweede Kamer, zoo nog geene meerdorheid, dan toch een groot aantal lieden te vinden, die er ernstig naar zouden streven om het met de Regeering bestaande conflict uit den weg te helpen ruimen. Adres aan Z. H. den Paus. Door tusschen- komst van Mgr. RiDaldini, Pauselijk Internuntius te 's Hage, werd het volgend schrijven opgezonden aan Z. H. den Paus: Vogelenzang, 30 Nov. 1888. A llerheiligste Vader\ De leden van de Aarfsbroederschap der H. Pamilie in Nederland, altijd bezield met de on onwrikbare getrouwheid jegens den H. Stoel, nog vol erkentelijkheid voor de uitstekende gunst van den apostolischen zegen, ontvangen bij ge legenheid van het priester-j ubilé van Uwe Hei ligheid, innig verknocht aan hunne hoogwaardige en zeer beminde Bisschoppen, zijn diep geschokt en bedroefd wegens de heiligschennende aansla gen tegen de vrijheid en de goddelijke rechten der Kerk en van haar Opperhoofd. Bij het vernemen van de resolutiën, genomen door de katholieke vereeniging „Recht en Orde," te Amsterdam, den 9en November 1888, hebben de leden der Aartsbroederschap van de H. Fa milie zich vereenigd in 168 vergaderingen ver spreid over het geheele Land, en onder het voorzitterschap van hunne geestelijke bestuurders hebben zij, ten getale van 66,464, luide getui genis afgelegd, zooals zij nu en altijd getuigenis afleggen, van hunne trouw aan den H. Stoel, en den vurigsten wensch uitgesproken, en spreken dien op dit oogenblik uit: dat Uw Heiligheid weldra hersteld moge worden in Uwe tijdelijke macht, die de eenige waarborg is voor de noodzakelijke vrijheid van het Opperhoofd der Kerk in de uitoefening van zijne verhevene zending. Allerheiligste Vader, ik ben gelukkig dit pro test te mogen onderteekenen in naam van 168 geestelijke bestuurders, met de leden hunner Congregatie ten getale van 66,464, die mij de uitstekende eer geschonken hebben, Uwe Heilig heid te mogen verklaren: dat dit de vurige wenschen van hunne harten zijn; dat dit hét onderwerp is van hunne gebeden in de Kerk en van hunne gesprekken in de chris telijke huisgezinnen; dat dit het protest is van een christelijk volk, 't welk blijmoedig de hoogste oflers voor den H. Stoel heeft gegeven en nog bereid is te geven, en dat geene rust en geen geluk zal kennen voor dat de vrijheid en de rechten van den H. Stoel zullen hersteld zijn. Van Uwe Heiligheid de nederigste en getrouwste zoon, Scheibezling, Pastoor, redacteur van het Zondagsblad der H. Familie. Volgens de eerste lijst van inschrijvingen voor het monument te Brixham was op 15 Nov. jl. ingeteekend voor bijna 700p.st. Boven aan de lijst staat onze Koning voor een gift van 100 p.st. Er is nog 500 pd. noodig. Na het gesukkel om aan het geld te komen (van het groote, rijke Engeland is 1200 een bagatel) bljjkt wel hoe volkomen koud de ver standige en ontwikkelde Engelschen zijn gebleven bij het opgeschroefde herinnerings-feit. (Centrum). De Zutfensche Ct. vei neemt, dat de Mi nister van Buitenl. Zaken zich tot onzen Gezant te Berlijn heeft gewend, om weder onbelemmer- den invoer van ons vee van de Duitsche Regee ring te verkrijgen. Het resultaat van die bemoei ingen is, dat voor het oogenblik het verbod "beperkt is tot herkomsten uit Gelderland," met andere woorden dus, dat het Nederlandsche vee in Duitschland mag ingevoerd worden, wanneer dit niet uit Gelderland afkomstig is. Gelijk men weet, is de Fransche Regeering overeengekomen met onze Regeering, om het geschil over de grensregeling in Guiana door een scheidsrechter te laten beslissen. Naar uit Parijs wordt gemeld, zal Keizer Alexander wor den verzocht als scheidsrechter op te treden. In zake de Protest-meeting kunnen wij mededeelen, dat eerstdaags door het comité eene circulaire tot de Katholieken wordt gericht, ge- teekend door het Bestuur van den Centralen Bond en een vijftigtal leden van de Eerste en Tweede Kamer, van Provinciale en Gedeputeerde Staten, hoofdredacteurs van Katholieke bladen, voorzitters van Katholieke vereenigingen enz. De nieuwe postzegels van 7V2 ct- zullen bruin van kleur zijn (gebrande oker), die van 221/2 et- blauwachtig groen (donker) en die van f 1 paarsblauw. De Tweede Kamer heeft het debat voort gezet over vier ontwerpen tot bekrachtiging van provinciale heffingen in Friesland. De Heer Zaaijer bestreed den Heer Veeg ens hij achtte drie dezer heffingen billijkalleen niet die voor het kanaal NieuwezijlenHarlingen. Het geldt hier geene verhooging, maar betere verdeeling van de tollen. De Heer AVan Dedem zag ook geen bezwaar in evenredig hoogere rechten voor de stoom vaart. Hij en de Heer Oppedijk verdedigden de vier heffingen, terwijl de Heer Oppedijk partij trok voor Ged. Staten van Friesland. In de zitting van gisteren hield, bij de be handeling van de Surinaamsche begrooting, de Heer Smidt eene uitvoerige rede, waarin hij het belang van Suriname aantoonde voor ons land, voor handel en nijverheid. Hij drong aan op vervorming van de Koloniale Staten in een ad- viseerend college met municipaliteits-bevoegdhe- den, detacheering van Nederlandsche ambtenaren ter uitvoering van de verordeningen, bevordering van de groote cultures, aanvoering van meerdere werkkrachten uit de Nederlandsche werkloozen en op aankweeking van het particulier initiatief. De Heer Van Bijlandt sloot zich hierbij aan. De Heer Schimmelpenninck van der Oije vroeg inlichtingen omtrent de emigratie en de tabaks cultuur. De Minister deelde in hoofdzaak mede de denkbeelden van den Heer Smidt, maar wilde ook de voorlichting van den nienwbenoemden Gouverneur afwachtenHet nieuw emigratie-con tract met Britsch-Indië heeft de Minister niet bekrachtigd wegens de ongunstige voorwaarden. De Minister van Buitenlandse/ie Zaken deelde mede de teekening door Frankrijk van eene con ventie omtrent de regeling van de grensscheiding tusschen Suriname en Cayenne door arbitrage. De conventie zal onderworpen worden aan de Staten-Generaal, waarna een arbiter zal gekozen worden. GEMENGDE BERICHTEN. Het Tijdschriftvoorgeneeskun- de toont aan dat in 1887 de pokkensterfte in Frankrijk ruim 8 malen grooter was dan in Engeland. In Frankrijk bedroeg het cijfer der sterfge vallen aan pokkon in 51 steder met meer dan 30,000 inwouers 1956 of 0,31 per mille. In Eugeland daarentegen in 28 steden met meer dan 70,000 zielen slechts 332 of 0,03 per mille. In Engeland heerechte de ziekte alleen epi demisch te Sheffield, terwijl daarentegen Nizza 1,2, Toulouse 1,37, Avignon 2,84, Calais 2,98 en Breit 3,58 sterfgevallen aan pokken op 1000 inwoners opleverden. In Parijs kwamen van 1 Januari tot 1 Juli des vorigen jaars 185 sterfgevallen aan pokken voor; iu Londen 5. Zooala men weet, wordt in Engeland aan de ineuting zeer groote zorg gewijd, en worden bij het heerschen van epidemieën sanitaire maatre gelen toegepast. D e 14-j arigezoon van de d blee- ker J., aan den Spuiweg te Dordrecht, die 26 Nor., bij bet aansteken van de illuminatie, zoo noodlottig viel, is aan de gevolgen overleden. Een welgevoed rnensch heeft a 1- tijd een troost. Bvb.: Mijnheer N. gaat eenigszius opgewonden de trap van het koffiehuis af, glijdt uit en breekt den linkerarm. „Wees blij, dat het den rechter niet is", troosten hem zijne vrienden, die hem den volgenden dag aan zijn ziekbed komen opzoeken. Had bij nu den rechterarm gebroken, dan zouden zij opmerken: „Het had net zoo goed een voet kunnen zijn, wees blij, dat gij tenminste nog loopen kunt". Had hij een voet gebroken, dan heette het: //Ge moogt wel van geluk spreken, ge hadt best den Dek kunnen breken.// En wanneer hij wer kelijk den nek gebroken had, zouden allen zeg gen; „Het ia een geluk voor den maD, dat hij niet lang heeft geleden!// M n c h e n, het „D u i t s c h e A t h e n e", zal eene vermaarde schildeiijeuverzameling ver liezen, nl. die van Graaf Schack. Deze kunst vriend, die eerlang naar elders vertrekt, heeft reeds zijue galerij gesloten. Hij moet voornemens wezen zijn» schild/rijen aan Pruisen te ver maken. Omtrent den nieu tv en telegraaf kabel tusschen Duitschland en Denemarken meldt men, dat deze uit éen stuk is gemaakt en eene zwaarte heeft van 6000 centenaars. Van dezen kabel, die uit vier geleidingen bestaat, zullen er twee voorloopig dienen voor de directe verbin ding BerlijnKopenhagen en een daarvan voor de verbinding der beide beurzeD. De derde ge leiding is bestemd voor het verkeer tusscheu Rostock, Warnemüude, Gjedser en Nykjöbing, terwql de vierde geleiding voor reserve dient. De Heer II. S., veehouder te Oost- stellingwerf, kuilde dezen zomer gras in, of, beter gezegd, maakte van plaggen een dichten kelder boven den grond, legde daariu 't gras en daarop eene zware laag aarde, zoodat het gras sterk in elkaar werd geperst. Dezer dagen heeft men den kelder geopend en is men be gonnen het vee dit voedsel te voeren. In plaats vat) groen, is de kleur bruin; het heeft een aau- genamen reuk en woidt door het vee met graag te gegeten, terwijl de koeien meer melk geven dan bij toediening van het beste hooi. Daar deze proef met zoo goeden uitslag bekroond is geworden, heeft de Heer S. btsloten 't volgende jaar op dezelfde wijze met het wintervoeder te handelen. Inkuilen in den grond geeft niet zulke go^de resultaten: men heeft dan meer last van broeiing door geheele afsluiting. N a b ij den huize //S c h a ff e 1 a a r", te Barneveld, bewoond door den Heer W. Baron Van Nagell, is Maandag een groote arend ge scholen, welke eene vlucht had van 2 meter 40. Het dier was in de laatste dagen ver scheidene malen waargenomen iu het Schaffe- laarsche bosch. De proefneming met vélocipe- disten bij de in den afgeloopen zomer gehouden oefeningen heeft zeer goed voldaan. Blijkens medtdeeliug van de leiders dezer oefeningen is gebleken, dat vélocipedieten, in bepaalde om standigheden, zoowel te Velde als iu onze liuiëu en stellingen, zeer nuttige diensten zullen kun nen bewijzen, Het voornemen tol het oprichten van een korps militaire wielrijders bestaat bij de Re geering voorshauds evenwel niet. Bij de onder vonden en zeer te waardeeren vrijwillige mede werking van zeer bedreven en intelligente burger- jongeliedeu, die zich met hunne rijwielen ter be schikking der militaire autoriteit stellen, en bij de ruime schaal, waarop het rijwiel tegen woordig bij ous te lande vooral ouder jonge lieden uit den beschaafden stand in gebruik is, mag vertrouwd worden, dat eventueel een vol doend aantal ontwikkelde en geoefende wiel rijders hunne diensten aan het leger zullen aan bieden, zoodat er vooralsnog geene aanleiding bestaat voor den vélocipède-dieust een nieuw militair korps te vormen. De rechtbank te Dordrecht heeft iemand veroordeeld tot 100 boete, omdat hij tijdens den dienst iu de synagoge aan een an der beleedigende woorden had toegevoegd. Reeds van hetjaar 1808 af heeft de gezoudsheidsraad in Frankrijk gewaarschuwd tegen het gevaar van het gebruik van cham pignons, en bepalingen omtrent deu verkoop vast gesteld, 0. a. verboden het verkoopen van cham pignons die meer dan éeu dag oud wareD, terwijl de verkoop slechts op éene plaats mocht ge schieden. Langzamerhand zijn die bepalingen echter in onbruik geraakt. Naar aauleiding van gevallen van vergiftiging, ook van oorspronkelijk niet-vergiftige champignons, maar di-, door eenige dagen staan, bedorven waren, en van on derzoekingen, van Houdé waaruit bleek, dat na 3 a 4 dagen na het plukken zich vergiftige cryptomaineu in de champignons ontwikkelen, heeft de raad thans besloten te adviseeren, dat in het vervolg slechts in een bepaald aangewezen paviljoen champignons (met uitzondering vau enkele soorten) mogen verkocht worden, bestemd om iu de stad Parijs geconsumeerd te worden; dat verboden zal zijn verkoop van verdachte champignons en van champignons van deu vorigen dag; «at de verkoop ouder deskundig toezicht zal staan, en deze gekeurd moeten worden al vorens tot den verkoop te worden toegelaten. Alleen op denzelfden dag van den inkoop in het groot in het paviljoen zullen de champignons in het kleiu mogen verkocht worden op de vruch- teumarkten en in fruitwinkels. Het venten langs de huizen moet verboden, en overtredingen moe ten gestraft worden. De nieuwe chef der Londensche politie, James Monro, heeft een lammen arm en kan niet te paard zitten. In Bengalen zette hij eens te paard een misdadiger na, viel en bezeerde zich zoodanig, dat hij nooit geheel her stelde. Toch vindt zijne beuoeming grooten bijval, daar er omtrent zijne geschiktheid slechts éen roep gaat. Het salaris van het hoofd der Lou- de.ische poli 1 ie bedraagt 18000 gulden. Bij de Topographische Inrich- tiug te 's-Hage worden de bladen der stafkaart voortaan op zoogenaamd Japansch papier gedrukt, hetwtlk zoowel door sterkte en taaiheid als door geringe kostbaarheid uitmunt en waarbij het opplakken der kaarten overbodig is. Daar het papier evenwel door regen spoedig onbruikbaar wordt, zullen de kaarten, bij ongun stig weder, worden gebruikt in eene tasch met doorschijnenden voorkant, die door de zorg van de Topographische Inrichting aan de korpseu kosteloos zal verstrekt worden. Honderd-en-v ij ftig militairen zijn sedert eergisteren-morgen ter beschikking gesteld van den diiecteur van het postkantoor te Amsterdam, om hulp te verleenen gedurende de St. Nicolaasdrukte. Wiesbaden werd in het jongste seizoen, lot 25 Nov. II. loopeude, door 86,481 vreemdelingen bezocht, een cijfer, dat tot hier toe nog niet werd bereikt. Er heeft zich te Goes een geval van trichinose voorgedaan bij een jong meisje. Het is gebleken dat zij vleesch genuttigd heeft van een varken, dat eerst op trichinen is onder zocht en daarvan werd vrij bsvonden, hoewel nu bij nader onderzoek wel tiichinen, maar in zeer geringe mate, zijn aangetroffen. Het vleesch was af komstig van een varkeu van zekeren De Jager, die de helft vau het best aan Wingender, den vader van het meisje, had overgedaan. Ook iu de andere helft van het beest, dia De J. voor zich behield, zijn trichinen ontdekt. Aan het uiterst gering aantal trichinen, dat blijkbaar iu het varken aanwezig was, moet het worden toegeschreveu, dat vau het groot aantal personen, dat van het vleesch heeft gebruikt, slechts éen is aangetast door trichinose, en hierin moet dan ook de verklaiiug gezocht worden vau het feit, dat iu de stukjes vleesch, die tot on derzoek waren genomen, geene trichinen werden gevonden. Had men toevallig een ander stukje onder het microscoop gelegd dan waien zij wellicht wel ontdekt. Intnsschen zij ook hier vermeld, dat het door triehinose aangetaste meisje ook van het rauwe vleesch heeft gegeten. Prinses Mathilde Bonaparte is van Parijs naar Amsterdam vertrokken om daar eenige dagen bij de ex-Keizerin Eugénie door te brengen. Inde bakende Calumet en Hf cl a kopermijn te Marquette, in Michigan, is een hevige brand uitgebroken, die volgens de laatste berichten nog niet was gebluscht. Toen het vuur zicb vertooudebovonden zich twee honderd lieden in de mijn. Zij konden ontsrappen, op 8 na, die den dood vonden. Volgens den bericht gever der Times te Philadelphia, is de brand met opzet aangestoken, en dat wel klaarblijkelijk met het doel om invloed te oefenen op de markt waarde der aandeeleu van deze maatschappij. Te Berlijn heeft men besloten tot de opriclitiBg van een afzonderlijk stedelijk Gasthuis voor boratlijders, welke inrichting 400 verpleegden kan bevatten. In het havenbassin La Joliette, t e Marseille, is eergisteren-morgen vroeg de stoom ketel van de bij het baggerwerk aldaar gebruikte boot Vosier ontploft. Zeven menschen werden doodelijk gewoud. Ecu der baggerlieden werd tot op 40 meter afstand van de boot wegge slingerd, en 300 meter ver vond men nog stuk ken van den ketel of de boot. De aangerichte verwoesting ia groot. De gevolgen van het on geluk zouden nog treuriger zijn geweest, indien de ontploffing een paar uren later had plaats gehad, als de kade vol leven eu bedrijvigheid was. Door Z. M. den Koning is gunstig beschikt op een request van C. M., machinist bij de Stoomtramweg-Maatschappij te Bergen op Zoom, om gratie van de hem opgelegde hech- tenis8traf van 15 dagen, wegens het overrijden van een kind in April j. 1. De straf is nu ver minderd tot 3 dagen. Eene aangename verrassing viel den bewoners van liet eiland Urk te beurt. Door de buitengewoue schaarschte der visscherij was bet voor enkelen, neen voor velen zelfs, niet mogelijk de uoodige turf voor den winter op te doen. Zelfs kwam hier zeer weinig turf; van den enkelen turfschipper, die hier iu de laatste dagen kwam, werd ze al dadelijk opgekocht. Doch wat gebeurt? Eene groote ijzeren tjalk zat Donderdag morgen geladeu met korte turf en talhout aan de noordzijde van het eiland aan den grond. Aan boord gekomen, zei de schipper „ik ga lossen" en gooide van de lading iu zee. Toen gingen booten, sloepen eu a! wat maar een weinig diep gang had om turf en hout te halen. Duizenden turven en honderdduizend talhouten lagen biu- nen enkele uren op liet strand, en te 3 uren was de schipper vlot. Het schip kwam van Kuiure en ging naar Amsterdam. Vrijdag werd op de beursteGenua eene doos gevonden, waarin zich een dynamiet- patroon, benevens eene uitgedoofde lont bevonden; waarschijnlijk werd de doos er den vorigen avond geplaatst, en heeft men het alleen aan de om standigheid te danken, dat de doos niet vaa luchtgaaljfs was voorzien, waardoor de lont uit doofde en dus geene ontploffing heeft plaats gehad. De politie doet ijverig ouderzoek. Te Aalsmeer z ij n in de laatste weken de mazeleu zoozeer toegenomen, dat reeds twee onderwijzers, twee onderwijzeressen en de bewaarsc'noolhonderes buiten dienst ziju gesteld. Vooralsnog is de ziekte, welke een goedaardig verloop heeft, niet epidemisch verklaard. Als administrateur der vennoot- schap „De Koninklijke Paketvaart- Maatschappij" welke den len Januri 1891 den dienst zal over- lumen van de „Ned.-Indische Stoomvaart-Maat schappij" is benoemd de oud-mariue-ofiicier L. P. Op Ten Noort. Er worden 2 types van schepen gebouwd, waar van de belangrijke orders binnenslands zijn ge plaatst. Uitgezonderd een der schepen, dat om der lichtheids- en diepgangswille van staal wordt gebouwd, worden de schepen van ijzer vervaar digd volgens de regelen voor de hoogste klasse door „Veritas" g.steld en ruimschoots voorzien van alles wat veilige eu snelle vaart en het aangenaam verblijf der op arenden kan waarborgen. Ten gerieve der passagiers zullen worden aan getroffen goed geventileerde hutten met patent- kooien, een ruim wandeldek, ijs- en koude luchtkamers en eeue complete eleetrische ver lichting. Een Amerikaansch luohtreizi- ger, Vandegrift geuaamd, is te Columbus (Ohio) op treurige wijs om het leven gekomen. Hij zou met zijn ballon opstijgen en met een valscherm neerdalen. Toen hij hoog in de lecht was, zagen de toeschouwers (ongeveer 15,000 in getal) tot hunne ontzetting, dat de ballou sprong en snel begon te dalen. Met veel tegenwoordigheid van geest maakte Vandegrift het valscherm los en daalde nu met groote snelheid, maar juist boven de zeer onstuimige Chatahoochee-rivier. Men hoorde hem, niet ver meer boven het water, om hulp roepen. Eenige visschers, die in de buurt waren, roeiden snel raar de plaats waar bij moest neerkomen; doch zij kwamen daar een paar miButen, nadat de luchtreiziger iu bet water was gevallen. Vandegrift greep, toen hij weer boven kwam, den kant vau de boot; maar hij kon zich uiet lang genoeg vasthouden eu zonk weg in de golven. Te Echt (L) zijn valsche gouden- tienmarkstukken in omloop. Een wiokelier ont«

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2