MARKTBERICHTEN, BEURSBERICHTEN. Laatste Berichten. Voor geest en hart. Verhoovaardig u nimmer, indien gij een an er m kracht of in rijkdom mocht over- treflen. Len oogeublik toch kan alle meu- schelijke grootheid vernietigen. Laat ons arbeiden, de arbeid heeft onder meet andere voordeelen ook dit van de jaien te verkorten en toch het leven te verlengen. De grootte van het monument kan den man niet goed maken. Menig genie heeft fiasco gemaakt door gebrek aan talent. Het is schooner het zedelijkste dan het machtigste volk te zjjp. Heerlijke gezichten. Er zijn gezichten,waar verkleumde harten zich aanj warmen, gezichten, van welke men zegt, dat zij in de kamer schijnen. Allerlei. STEDELIJK NIEUWS. Verder werden benoemd; tot onderwijzeres aan de Tussehenschool mej. F. H. v. Egmondtot onderwijzeres aan de kostelooze school B mtj. A. A. W. Donk; tot curator van het Gymnasium mr. N. G. Cnoop Koopmans; tot leden der com missie van toezicht op het lager onderwijs: Dr. II. Brongersma, J. Van Gorkom en G. Pilger; tot lid der commissie van toezicht ep het Stedelijk Museum Dr. C. Ekama. Amsterdam, 5 December 18 88. Prijzeii der onderstaande effecten y3noloer. premie-leenin gen. BERLIJN, 5 December. Z. H. de Pans heeft de Orde van St. Gregorius den Groote met brillanten aan deu Vorst von Lich- tensteiu geschonken, om hem te bedanken voor zijn aanbod, diens Vorstendom be schikbaar te stellen voor den H. Vader, wanneer deze Rome mocht verlaten. LONDEN, 5 December. Het Hoogerhuis heeft bij tweede lezing de bill tot het ver- koopen van pachthoeven iu Ierland goed gekeurd. ROME, 5 December. De Kamer van Af gevaardigden beeft met 232 tegen 71 stem men bet voorstel goedgekeurd om een enkel hof van cassatie iu strafzaken op te richten. WEENEN, 5 December. Keizer Frans Jozef had deu wensch geuit, dat men de gelden, bestemd voor feestvieringen en ge- scheuken ter gelegenheid van bet gedenk feest zijuer 40-jarige regeeriug, liever zou geven voor liefdadige doeleinden, en die wensch is vervuld.Er is ongeveer 15,000,000 in contant geld bijeengebracht en ongeveer een gelijk bedtag is geschonken in den vorm van legaten. Er zullen nil scholen, ziekenhuizen, kerken, enz. gebouwd worden ter herinneriug aan bet feest. In bijna alle gemeenten in een «Keizers- eik» geplant eu er zijn gedenkpenningen geslagen ter eere van het jubilé. ATHENE, 5 December. Na eene rede voering vau Sotiropulos tegen de fiuauci- ëele politiek van het Kabinet, beeft de Kamer met 85 tegen 54 stemmen eene motie van vertrouwen iu de Regeeriug aangenomen. WASHINGTON, 5 December. Uit het verslag van den Amerikaanschen Minister van Financien blijkt, dat het opgeloopen overschot den 29eu September bedroeg 96,444,845 dollars. De Minister verklaart hierna, dat, indien de inkomsten even hoog blijven, de schuld voor 1890 gedelgd zal zijn. Ten slotte toont de Minister aau, dat een hervorming van den grondslag der staatsinkomsten eu het belastingstelsel noo- dig is. MEDEDEELINGEN, a 10 cents per regel. Pate Regnauld, het meest aangename geneesmiddel iu te nemen tegen de te slim ste hoest. Overal verkrijgbaar fl. 0.75 de doos fl. 0.37Ya de halve doos, ving in den loop dezer week twee dier stukken en bemerkte eerst te laat, dat hij was bedrogen. De aanstaande President der Vereenigde Staten, de Heer Harrison, ondervindt, nog voor bij eigenlijk verkozen is, alreeds het een en ander van de lasteD, aan dat ambt ver bonden. Hij ontvangt stapels brieven met gelukwen- schingen, verzoeken enz. Verleden week beant woordde hij niet minder dan 44 brieven, waarin hem werd meegedeeld, dat pasgeboren kinderen naar ham, Benjamin Harrison, genoemd wareD, en zijne vrouw ontving een aantal dergelijke brie ven omtrent kleine woreldburgeressen, die men „Carry Harrison" had genoemd. De Heer Harrison heeft ook gedarende den jongsten verkiozings-veldtocht een maseum van kleinoodiën en geschenken van allerlei aard ont vangen, o. a. ook eene verzameling van ongeveer 50 wandelstokken. Een daarvan, hem door een krijgsmakker te Sharon geschoukeo, bestaat uit 10,500 stukjes hout, van 38 verschillende soor ten, en elk niet grooter dan een gewone spij kerkop. Te Nieuwediep viel Dinsdagnacht de matroos J. Zoom, van een der aldaar lig gende Middelharnisehe vischsloepen, over boord en in de haven, waar hij bij het sterke ebgetij zeker zou zijn verdronken, indien niet zijn hulp geschreeuw was opgemerkt geworden door deo mariue-havenwachter H. W. Jongstra, die, niet tegenstaande de heerschende duisternis, in een vlet sprong en later bijgestaan door een inmid dels toegeschoten loodsleerling en eenige vissohers, het geluk had den reeds zinkenden drenkeling te grijpen en met veel moeite in de vlet te brengen. Aan boord van de sloep mocht men er in slagen de reeds gedeeltelijk uitgedoofde levensgeesten bij den drenkeling weder op te wekken. Door de gemeentepolitie teGroningen is procesverbaal opgemaakt tegen den soldaat H.H. van de 3a comp. 3d bat. Ie reg. iaf., dia, als figurant dienstdoende in den schouwburg, zich aldaar eene portemonnaie, inhoudende ruim ƒ11, heett toegeëigend, welke toebehoorde aan een der zangers van de Duitsche opera, en door dezen achter het tooneel was verloren. Bij zijne arrestatie was H. nog slechts in het bezit vau 2,64. Hij zal voor den krijgsraad terechtstaan. Te Jacksonville (Florida) komen nog steeds nieuwe gevallen vau gele koorts voor. Sedert het uitbreken van ds epidemie, zijn er bijna 4700 menschen door de ziekte aangetast. Z a t e r d a g-n acht bebben dieven in- gebroken bij den landbouwer Nicolaas Tijssan te Ingber-Gulpen. T., die in de benedenverdieping sliep, werd wakker, en zag dat zij licht ontsto ken hadden hij wapende zich met eeu revolver en loste een schot, waardoor men gelooft dat een getroffen werd, want de kogel is niet te ruggevonden. Terwijl T. de andere huisgenooten wekte, namen de dieven de vlucht. De opbrengst der Haarle mZ a n d- voort Spoorweg-Maatschappij in de maand Oc tober heeft bedragen ƒ2282,07V<j, zijnde ƒ8.66 per dagkilometer. Verleden week heeft een iuite- nant ter zee, op last van Z.Exc. den Minister van Marine, iu vereeuiging met den directeur van de reddingboot te Seheveuiugen, den Heer W. Groen, de opmeting verricht van het wrak, van de Ai go af tot aan het hoogste punt der zee op den dag der stranding. Die afstand bleek te bedragen 334 meter, onverminderd de afstand van het wrak naar de Moerbank waarop het schip strandde, maar waarvan het sedert ten minete 100 meter meer naar den wal is geraakt. Tevens werd geconstateerd uit de gegevens der vroeger gehouden proefnemingeu met vuuipijleu, dat de verste draagkracht dezer pijlen g.en 300 meter heeft bedragen. D e Amst. Ct. verneemt, dat de uil- breiding der geneeskundige inrichting te Wies- baden, waaraan Dr. Mezger zich hall verbonden, r.iel tot stand zal komen, wegens onvoldoende deelneming. Ook ons, schrijft De Tijd, is dit vau geloof waardige zijde verzekerd. Op de leeuing, iu handen van de firma Jas, Van Berenstcyn 4' Co., was door verschillende particulieren voor 500,000 mark ingeschreven, doch de inschrijvers werden reeds van hunne verbintenis ontslagsn, en ook bovenbedoelde firma heeft zich, na overleg met hare lastgevers, van de zaak teruggetrokken. Volgens sommigen zou Br. Mezger besloten heb ben te Amsterdam te blijven; volgens anderen moet hij voornemens zye, zich in Den Haag te vestigen. Men meldt ons uit Enkhuizen, 5 Decrmber: De spoorbooten Holland en Friesland zijn tegen elkaar aangevaren. De Friesland is gezonken. De opvarenden zijn gered. Naïef. Strenge vader (een stok aelit r den rug houdende, onder een luom, waarin de steun ziju3 ouderdoms appelen hoeft zitten eten): „Karellje, beste j ongen, kom naar beneden; het begint te donderen." Karei. Best pa, ik kan er hier wel naar luisteren! 't Grootste ongeluk. Gouvernante. Probeer dit eens te onthouden: Milton, do dichter, was blind. Denk je, dat je dit kan onthouden? Jawel, juf. Nu wat was Miltons grootste ongeluk? 't Was een dichter. In de klem. „Excuseer, Mejuffrouw! Ik her kende u niet. U is een beetje veranderd!" „Tot mijn nadeel toch niet, hoop ik?// is de ietwat coquette vraag der dame. „Hoe kan u dat vragen? Kan u anders ver anderen dan in uw voordeel?" Zeer begrijpelijk. Den soldaat L. van het Indische leger wordt op expeditie, den avond vóar eene ontmoeting met de opstandelingen, gevraagd waarom het eten hem niet smaakt. Dat is nog al duidelijk, antwoordt hij: ik heb nooit den waren appetijt, als ik niet weet of ik 't eten naar heitorren kan verleren! Raak! Een heer, die aau eene open tafel zat, vroeg den persoon, die nanst hem was gezeten, of hij zoo goed wilde zijn, hem den mosterd aau te reiken. Meneer, zeide de aangesprokene, ziet gij mij aan voor eeu bediende? O neen, mijnheer, was het antwoord, ik zag u aan voor een fatsoenlijk man. Laatste middel. Aan eene Duitsche universi teit ziju onlusten uitgebroken. Niets helpt om er eeu einde aan te maken. Te vergeefs proclameert de Hec tor Magnificus. Zelfs de algemeen beminde Professor B. blijkt onvermogend om de opgewonden ge moederen tot bedaren te brengen. In 't eind komt een jong Hoogleeraar op een lumineuzen inval. Hij laat iu eeu paar open rijtuigen alle kleermakers en wijnkoopers vau het stadje tiaar het tooneel der onlusten brengeu. Op dat gezicht beginnen aller gewetens te klop pen en slaat allen de vrees om het hart. Binnen tien minuten was er geen student meer te zien en het oproer geëindigd 1 Een deskundige. Kleermakersjongen. Het suist me vandaag zoo in miju rechteroor. Schoenmakersjongen. Zoo dan ia j iu baas zeker linksch. Haarlem, 6 D^c. De Burgemeester dezer ge meente brengt ter keunis dat de Vee- en Kaas- mark'en, die zouden gohoudeu worden op 26 De cember e. k. dit jaar zullen plaats bebben op Donderdag 27 December. Ingevolge een request voor eenigen tijd door 216 ingezetenen aau deo Gemeenteraad in gediend ten einde verbetering te brengen in den toestand van het stedelijk muziekkorps, hebben B. en W. in de ziiting van den llaad van gis- tereu voorgesteld het gansche korps tegen 1 Jan. a. s. te ontbinden en Van dien tij 1 af aan den kapelmeester te geven eene jaarlijkache gratificatie van f 550. Verder zal naar dit voorstel door den Raad, op aanbeveling van B. en W., eaue commissi; van 6 leden worden benoemd. Deze commissie zal bestaan uit e'/u lid van den Gemeenteraad, commandant of officier der schutterij, éen lid van de besturen der Sociëteiten „Trouw moet Blijken" en de „Vereeuiging", van de Bachvereeuiging en van de Haarlemsche afdeeling van Toonkuust. Deze oommissie zal den kapelmeester benoemen en de leden van het korps,in overleg met den kapel meester, terwijl zij ook hunne bezoldiging regelt. De gemeeute verleent gedurende drie jaren eene jaarlijkscbe bijdrage van 6000, terwijl ook de kleeding door haar wordt betaald. Het voorstel wordt aangenomen, met deze wijziging, dat de commissie zal bostuan uit 7 leden en nu 2 leden uit den Raad daarin zitting zullen nemen. Voorts werd de jaarlijkscbe gratificatie aau den aftredenden kapelmeester verhoogd tot ƒ600. Hierna werd het schoolgeld voor lederen leer ling van de herhalingsschool, gevestigd in de Tussehenschool, bepaald op 2 per jaar; voor dezen cursus zal de bijdrage slechts f 1 bedragen. Aan de Vereeuiging „Weldadigheid naar Ver mogen" werd toegestaan voorloopig hare zittingen te houden in een der lokalen van den Doelen. De banken in de Vleeschhal zullen verhuurd worden: de vier, welke per jaar in gebruik worden afgestaan tegen 70 jaar, zes audere per maand voor j 10 en de twee overblijvende voor 0,50 per dag; alles minimum-opbrengst. De kelders onder de Vleeschhal werden weder verhuurd aan J. A. G. Koek, en aan den Heer Stoel werd toegestaan het terrein tusschen per ceel 2 en 4 in het Keuaupark op zijne eigene kosten af te sluiten. De le 8uppletoire begrooling dienst 1888 voor het Gasthuis vvetd goedgekeurd. Aan de weduwe II. Dudink- F an der Hoek werd voor eens eene gratificatie toegestaan van 50, terwijl de verzoeken om toelagen door D. Blankwater en A. Le Noble werden afgewezen. De Heer Holterman werd definitief tot gas- opzichter benoemd, op eene jaarwedde van 1200. Voor kennisgeving werden aangenomen het rapport der commissie van bezwaarschriften be- Ir.ffende de directe belasting over 1888 eu bet rapport van den gasopziebter over October. Aan de directie der gasfabriek zal g' antwoord worden, dat de Raad gaarne voorstellen omtiriit verlenging der concessie in overweging zal nemen, doch niet bereid is voorstellen te doen, eu aan P. Groenendaal c. s,, dat de Raad afwijzend beschikt op hun verzoek om het gymastiek-lo- kaal voor ƒ20 per jaar te megen huren. Uitgesteld werd het voorstel van B. en W. betreffende wijzing iu de instructie der gemeente ambtenaren. In de vorige maand zijn door de politie alhier 35 personen vervolgd wegens openbare dronkenschap. In de maand November van het vorige jaar was dit getal 32, dus 3 minder. Voor de betrekking vau commies-redacteur aan de gemeente-secretarie hebben zich vijf-en- twintig sollicitanten aangemeld. Ten bureele der genie alhier is aanbe steed: het maken van damsluizen in de Fuik straat en in de trekvaart van Haarlem naar Halfweg (begrooting f 19,300.) Van de 9 inschrij vingen was de minste die van den Heer B. Zuithof, alhier, vuor f 17,448. BURG. STAND DER GEM. HAARLEM. Ondertrouwd: 5 Dec.: J. H. Menke en M. Van der Goes. J. C. Jongkees en A. J. Duinker. R. K. De Graaf en E. Van der Vijgh. G. J. Mes en J. Arps. Getrouwd: A. B. Melis en M. J. Smit. C. Vrolijk en R. De Haas. Bevallen: 2 Dec.: E. P. Janssen Van Raay-Balabréga, z. J. Schornagel-Wapslra. z. 3 Dec.: E. C. Jansan- Habich, d. H. J. Van Zutphen-Moet, d. E. Bakker- Wernik, d. 4 Dec.: A. Smit-Helmer, z. C. Stndt- Benjamin, z. A. Verzijlbergen-Van Os, d. 5 Dec.: H. J. Nienkemper-Marinus, z. Overleden: 2 Dec.: C. Crityce, 57 j. INGEZONDEN. Geachte Redactie In het Handelsblad van 2 Dec. 11. (een blad welks teudenz bokeud is aau iederen Katholiek) komt eeu ingezonden stuk voor van de band van Mr. Joan Bold. Het Centrum van 4 Dec. dit opstel besprekende, schrijft o. a. «Vanwaar die verschijning komt, weten wij niet, en wij derven dus de wetenschap vau het oord, dat thans door 't licht van Mr. Joan Bold bestraald wordt.* Gelukkig komt De Tijd het Cen trum te hulp door te spreken van den «Haarlemschen Rechtsgeleerde*. AIzoo ge nieten wij het geluk in de onmiddellijke nabijheid van dat stralende licht te leven. Kan van dat »licht« niet meer worden geprofiteerd? Kan van die gloriezon niet moer worden genoten b. v. bij gelegenheid van de verkiezing van een lid voor die Kamer van honderd jonggeborenen, welke in onbeduidendheid niets te wenscheu over laten.* (Iugez. stuk 2de kolom)? Wij rnee- nen deze vraag bevestigend te mogen be antwoorden. Ouze voormalige (natuurlijk ook onbe duidende) candidaai, Mr .J.A.N. Travaglino heeft, jammer genoeg, nu zitting in de Tweede Kamer, het is derhalve onze zaaK in tijds naar een andereu candidaat uit te zieu. En nu r iepen wij alle Kiesvereeni- giugen vau Nederland toe, betwist ons toch de eer niet om den Heer Mr. Joan Bold als candidaat te mogen stellen in het kiesdistrict Beverwijk 1 Vriend eu vijand zal dan als éen man opkomen om dat straleude licht te kïezeu, waardoor wij zeker eene weldaad zullen bewjjzen aan Nederland want wanneer die zou hare schitterende stralen laat schijnen, dan zulleu die honderd jonggeborenen, met den oubeduidenden Dr. Schoepman aau het hoofd, verblind door dat zonnelicht, ia alle richtingen de vlucht nemen en. Neder land zal behouden zijn. Eenige Kiesgerechtigden. Overveen, 5 Dec. '88. HAARLEM, 5 Dec. Aau de veemarkt van heden waren de aanvoeren, veikoopen eu prijzen ala volgt: koeien 15, verkocht 14 voor 180 a 130, stier verk. voor f a vaarzen verkocht voor f a pinken 4 verkocht 4 voor f80 a f 60 graskalv. 5 verk. 3 voor f 40 a 30, nuchtere kalveren 14, verk. 14 voor f S a 13, schapen, 76 verk. 76 voor 26 a 14 Lammeren verk.f afVarkens verk. c. per 5 ons. Biggen 31, verk. 26. f 6.a 8. Paarden 8 verk. 4 f25 a f250. Veulens, verkocht f af Aau de kaasmarkt werden heden aangevoerd eu verkocht 48 stapels kaas, 5731 stuks, wegende 11778 kilo, hoog ste prijs 26,75 middelbare prijs f per 50 kilo AMSTERDAM., 5 Dec. 'l'er veemarkt van heden wa ren aangevoerd: runderen, 164 vette kalveren, lstequal. J 80,2de qual. 0,00 per kilo, graskaif/ a25 nuchtere kalveren,/ 5 a 12, schapen en lammeren f 137 vette varkens 37 a 42 c. per kilo. PURMEHEND, 4 Dec. Kaas: aangevoerd 258 stapels prijs der kleine kaas fmiddelbare Boter I.10 a 1.20 per kilo; 329 Runderen aangevoerd. vette koeien laag in prijs; melk prijshoudend; gelde- ger in prijs kalfkoeienVette kalveren aanvoer 74 stuks, prys 70 a 90 c. per kilo, handel vlug; nuch tere dito: aanvoer 70 stuks prijs f 8 a 22 per stuk, stug- gen handel. Vette varkens: anuvoer 291 stuks, prijs 38 46 c. per kilo met vluggen handel; magere dito aan voer 34 stnks, prijs f 10 a 14 per stuk met matigen handel. Biggen aanvoer: 252 stuks prijs f 3 a 7. BOTTERDAM, 4 Dec. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 38 paarden, 1401 Hinderen, 255 vette en gras kalveren, 11 nuchtere kalveren, 3 schapen of lamme ren, varkens, 154 biggen, bokken 1, De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden waren als volgt: Runderen lste qnaliteit 70 c. ,2de qual. 65 c,, 3de qual. 60 c.; kalveren lste qual. 95 c. 2de qual. 90 a 85 c., schapen lste qual. c., 2de qual. c., alles per kilo; varkens lste qual. a c., 2de qual. a c., 3de qual. c., licht soort a c. per half kilo; melkkoeien f 120 a 220, kalfkoeien f 120 a 240, stieren f70 a 170, graskalveren f 10 a 30, pinken fa vaarzen f 60 a 120, alles mager vee; paarden f 25 a 80. Op de botermarkt werden aangevoerd 82/8 er. 85/10, ton; en 1082 stukken per half kilo; prijs le qual. f 54, 2e qual. 50, 3e qual. f 46 per half kilo 55 a 65. SCHIEDAM, 5 Dec. Moutwijn, per ned. vatƒ8,50 Jeuever f 14.Amsterd. proef 115,25, spoeling f 1,60 dito commissie f 1,70. Nederland. Oertif. Werk. Schuld. 21 pCt. ae koers. 761/s 89''/is 1011/4 997s 96 903/. 67Vs 677/,, 63VS 1021/, 87 lOOVs Hongarije. OM, Leeuing 1867 .5 Goudleening5 Italië. Obl. Pausel. Leen. 1860-64 5 Oostenrijk. Obl. in papier (Mei—Nov.)5 zilver (Jan.—Juli). 5 Obl. buitenl. 1853-84 8 l/ij Hopelfc (lomp. Oude Ruaieu 5 Obl. Nic. Spw. 1867/6» 4 1877 Amst. L «0-100 5 Spanje. Obl. buitenl. 1867, 1871 75, l1 Portugal. Buoland 1876 binnenl. (Perpetneele) 4 Turkije. Obl. Alg. Sohuld 1865 Serie D 5 1869 C 8 Egypte. Obl. Leeuing 18764 BT.-Amerika. Obl. Vereen. Staten 1876 4', 1877 4 Columbia. Obligation. 4s, Peru. Leening 18706 1872 5 Ooateurljk. Aand. Nationale Bank. divid Nedorlwnd. Holl. IJz. Spw. Annd. M. tot Ezpl. St. Spw. Aaud. Geut. Spw. gestemp. Obl Indiaehe Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand. Boxtel Wezel Obl. 1875. Halle. Zuid-ltal. Spoorw. Obl.. Bualan.1 Gr. pw. Maatsch. Aand Baltis-be Spw. Aand.. Jelez Griasi Obl5 Kiew Brest Aand5 Kursk Ohark. Obl. ƒ1000,. Morschansk Sysran Aand.. Riaschk Wiasma Bumeule Aandeelen Spw Amerika Chicago N. W. Cart. Aand.. N. York Lake Erie W. S. Aaud. Illinois Oert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Oert.. 7 Nederland. Loten Amsterdam /100. 8 Rotterdam3 Gemeente Orediet 8 Belgis Stad Antwerpen 1887- 5 5 5 div Ooetenrljk. Staalsl 1854 1860 1864 UuaUnd 1864. 1866 Geldkoers prolongatie S1/?, 3 pel. 65 Vr I415/ie 14»/«. 82 1057s 32 13l/j IW/i. 1217, 147 125 81 137 96 11 607, 1167s 577s £43/, 100 287, 28?/s 1407j 25 1167s 1121/» 10578 103 877s 1107s 1157s 1417, 160 148»/,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 3