NIEUW No. 1329. Woensdag 12 December 1888. 13de Jaargang. De Katholieke Kerk in Amerika. HU1TENLA N D. H44RLEIH ABOBHBMEKTSPBXJS Per 3 maanden voor Haarlem0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland tr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Afzonderlijke Nummers0,03 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en Z ATERDAG. B URE AU: St. Janstraat Haarlem. AG-ITE MA NOW AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÉN /an 16 regels .30 Cents. Slke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag en Vrijdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: K UPPERS LAUREÏ. In de maand November van het vol gende jaar vieren de Katholieken der Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika het eeuwfeest van de benoeming des eersten Bisschops van Baltimore. Met deze ge beurtenis nam de invoering der Ameri- kaanscne hiërarchie een aanvang. Honderd jaar geleden telde de Unie 25,000 Katho lieken, thans ziju er tien millioeu geves tigd. Toenmaals was er slechts een enkele Bisschopin onze dagen staan 13 Aarts bisschoppen en 70 Suffragaan-Bisschoppen aan de spitse der geloovigen. De Geestelijken, de kloosters, de semi- nariën, de colleges, de parochiale scholen de hospitalen en andere inrichtingen vau weldadigheid namen in dezelfde mate toe. Niet alleen het aantal stichtingen vermeer derde maar ook hare dotaties Datnen toe op eene wjjze, dat geen enkele eeuw de tegenwoordige in edelmoedigheid en offer vaardigheid zal overtreffen. Al het geld komt van den kant der geloovigen, of schoon de meesten slechts arme immigran ten zijn, voornamelijk Duitschers en Ieren, die ginds op moeilijke wijze een bestaan vinden, 't welk Europa huu uiet of al thans slechts zeer karig kou verschaffen. Men kan zich inderdaad geene voor stelling maken van de werkelijk wonder bare uitbreiding van het geloof. Zjj her innert aan den vooruitgang van het Chris tendom in de eerste eeuwen. Wij zullen dit aantoonen door te spreken van een zeker deel des lands, van het zoo even tot Aartsbisdom verheven diocees St. Paulus in Minnesota, tot welks eersteu Aartsbis schop Mgr. Ireland werd benoemd. Midden Augustus werd hem het Pallium overgebracht eu deu 27steu September had in de domkerk van den H. Paulus de iuvestuur en installatie plaats. Acht eu dertig jaar geleden werd het Bisdom St. Paulus geslicht en Mgr. Critin als eerste Bisschop gewijd. In 1851 kwam hij van den Mississipi naar het uietige dorpje, dat zich St. Paulus uoemde in eene kapel, welke eenige Frausche familiëu uit Cauada aan den rechter oever van de rivier ge bouwd eu aan den H. Paulus gewijd had den. De nieuwe Bisschop vond in zijn dio cees, 't welk zich tusschen den Mississipi en den Missouri uitstrekte, en thans de Sta ten Minnesota en Dacota bevat, slechts een enkelen Priester en 1500 Katholieken in 4 kleine gemeenten verdeeld. Zijne ka thedraal was de reeds vermelde kapel, 45 voet lang, 18 voet breed; zijn bisschop pelijk paleis was eene armzalige hut. Wie denkt hier niet aan de gelijkenis van het mosterdzaadje. Thans maakt dit Aartsbisdom eene kerk provincie uit van drie diocesen, de op- FEUILLETON. De verborgen schat. 9) (Vervolg.) Toen James begon te herstellen, gebeurde er iets heel bizonders te Cayraanas, tegen alle vroegere geneeskundige ondervinding in, die de doktoren op dit gebied over het geheele eiland hadden verkregen. De heer Barclay, of schoon een volbloed Mulat, van half negerras, kreeg plotseling de gele koorts. Hij had zijne rachten uitgeput door James op te passen en e smejstof scheen zich in zijn bloed te hebben verspreid 0p eene w;j20) a]3 ze onder gewone ms an ïgheden nooit zou gedaan hebben. En toen üe dokter kwam, zeide hij dadelijk, dat de ziekte een ernstig karakter had. James Haatte en verachtte zichzelven om de gedach e, en toch peiusde hij op eene onbe stemde, afschuwelijke wijze over demogelijkheid, dat zijn goede, gastvrije vriend stierf. De heer Barclay had hem zoo zorgvuldig opgepast, dat hij hem bijna hef had gekregen, en toch, met John Cann 9 schat voor oogen, zag hij op eon duistere, onzekere, verschrikkelijke wjjze uit naar richtiug vau twee nieuwe Bisdommen is in uitzicht gesteld, zoodat de Aartsbisschop van St. Paulus eerlang vier Suffragaan- Bisschoppen zal verkrijgen. Wij tellen nu in deze provincie 500,000 Katholieken, 300 Priesters, vervolgens een aantal colleges, hospitalen, semiiiariën, kloosters, kortom alle inrichtingen, welke in het bereik der Katholieke Kerk vallen. De stad St. Paulus zelve is in 30 groote parochiën verdeeld, in welke 50 Priesters hun heilig ambt verrichten. St. Paulus is ouder de Amerikaausche Bisdommeu eeu der best georganiseerde, rijkste eu meest invloedrijkste, zijn Aartsbisschop ueerut in de Amerikaausche hiërarchie een der voor naamste plaatsen in. De plechtigheden bij gelegenheid van de installatie des Aartsbisschops had een echt nationaal karakter. Behalve een groot aan tal Bisschoppen en Grootwaardigheidsbe- kleeders der Katholieke Kerk, waren ruim 300 Priesters uit verschillende dioeezen daarbij tegenwoordig. Ook de voornaamste autoriteiton vau deu Staat Minnesota en van de stad St. Paul woonden de plechtigheden bij; de gausche stad was in feestgewaad, des avonds waren alle hoofdstraten schit terend geïllumineerd en ir. de prachtige zalen van het hotel Ryan werd den nieuwen Aartsbisschop en deu overigen Kerkvorsten eeu heerlik feest bereid. Rector Keau'e hield bij deze gelegenheid eene kernachtige redevoering. Hij constateerde deu grooteu vooruitgang van de Kerk in Amerika eu hoofdzakolijk te Minesota en trachtte de oorzaak zoowel als de middelen, waardoor die vooruitgang bereikt werd, aan te too- nen. Hij bewees, dat uit de eenheid der Kerk, van den H. Stoel, het volle rijke leven komt, dat de woestijnen vruchtbaar maakt. Hrj pieos vervolgens de vele verdien sten vau den nieuwen Aartsbisschop, vooral diens energieke hulp bij de oprichting van de eerste katholieke universiteit in Amerika. Merkwaardig vooral is de volgeude getui genis van eeu protestantsch nieuwsblad van St.Paulus omtrent deze feestelijkheid.» De op richting van deu Aartsbisschoppelijken zetel is eeu voornaam feit in de geschiedenis van onze ontwikkeling. Rome vindt men in alle deelen der gausche wereld, Rome verstaat de kunst om van du materiëele en humane ontwikkeling der moderne maat schappij, te profiteereu. De orgauisatie der Kerk houdt gelijken tred met deu vooruit gang der volken. De uitbreiding der hië rarchie ii een maatstaf voor de ontwikke ling van deze stad; de verheffing van Mgr. Ierland is voor de gemeente St. Paul bet voorteekeu eeuer schooue toekomst. De persoonlijkheid van deu Prelaat geeft aan deze gebeurtenis ook beteekeuis voor die genen, welke niet tot zijne geloofsgenooten behooren. Hij heeft zich met onze locale belangen vereenzelvigd. Hij is een levens element in onze stad geworden, een ijverig zijn dood. Maar waar zou hij begraven worden dat was nu maar de vraag. Toch zeker niet onder het arme negervolk in den hoek der stadsarmen. Een man, die den stand bekleedde van zijn gastheer en zulk eene algemeene achting genoot, verdiende gewis een plaats onder de aanzien lijkste graven der blanken, naast het lijk van den Gouverneur Modyford, en niet ver van John Cann zelfs. Dag op dag namen de krachten van den heer Barclay langzaam, maar zeker af, en James, die zelf nog zwak en nauwelijks hersteld was, zat voor zijn bed en verpleegde hem even teeder als de goede bruine man hem eene week te voren had verpleegd. De jonge klerk was geen hard vochtige schelm, die zijn vriendelijken gastheer kon zien sterven, zonder eene voorbijgaande smart te gevoelen; hij was evenzeer met den ouden man begaan, alsof hij zijn broeder ware geweest. Telkens wanneer de zieke teekenen van smart of zwakte gaf, sneed dit James door 't hart als een mes. De weienschap zelve, dat hij aan den eenen kant wenschte, dat de man sterven mocht, maakte hem aan den anderen kant des te begee- riger en zorgvuldiger, om alles in het werk te stellen om hem zoo mogelijk te redden, of ten minste zijne smarten te verlichten, Priester, een energiek Bisschop, een waak zame Herder zijner kudde, een uitmuntend bevorderaar vau de materiëele belangen zij nor Kerk. Maar, hetgeen voor ous het belangrijkste is, hij schittert als eeu voor beeld vau burgerlijke deugden. Elke kundige eu legislatieve beweging, welke tot verhef fing der moraal eu der zedelijkheid strekt, vindt zijne volle sympathie eu krachtige medewerking. Hij dient de menschheid evenals hij Gode dient. Zijne liefde voor zijue medebroeders wil, gelijk die van Christus.de wedergeboorte der maatschappij. In deze woorden ligt een der geheimen vau den vooruitgang der Katholieke Kerk in de Vereenigde Staten van Amerika. Uit Het land vau Charleroi wordt ge meld, dat aldaar de toestand onveranderd is gebleven, zoodat men daar dan ook van meeniug blijft, dat het uiet tot eene al gemeene werkstaking zal komen. Daaren tegen luiden uit de Boriuage de berichten ongunstig; sedert Donderdag is het aantal werkstakers zeer toegenomen. Het middel punt der werkstaking is Framerios, maar toch ook elders zijn de werkstakers talrijk zoo o. a. in de aangrenzende gemeente Quaregnou en Paturages hebben omstreeks 2300 en te Cuesmes 400 man geweigerd iu de mijnen af te dalen. In het Centre eindelijk schijnt de geest onder de arbeidersbevolking in het alge meen sedert de laatste dagen verbeterd, maar terwijl de dynamiet-aanslagen zich niet herhaald hebben, heeft Vrijdag te La Louvière een vreeselijke brand de ijzer- pletterij van den heer Boël vernield, waar van de oorzaak aan kwaadwilligheid wordt toegeschreven Naar de Gazette meldt, heeft de Piocu- reur-Generaal bij het Hof te Brussel de aanhouding bevolen van alle socialisten, die het congres van Chatelet hebben bij eengeroepen en er zich van opruiende taal hebben bediend. Zij zullen voor het Hof van gezworenen vervolgd wordeu wegens »sameuzvvering tegen de wetten en de veiligheid van den Staat. Men verzekert, dat de Fransche Re- geering nog geen besluit genomen beeft betreffende Pauama, en hare beslissing zal laten afhangen van eene extra-pai lernen- taire commissie, samengesteld uit hooge ambtenareu eu rechtsgeleerden, welke be last zal worden met het instellen van eeu onderzoek naar den stand van zaken. In deu 'J'empskomt een schrijven voor uit Cayenne over het gebied der Lawa, waarin ter overweging wordt gegeven eeu Fransch-IIollandsche maatschappij op te richten tot exploitatie van dat goudlaed ouder voorwaarde, dat beide gouverne menten fiscale rechten zouden mogen hef_ feu en gezamenlijk wegen zouden aanleg. Arme, oude man! Het was vreeselijk, hem daar zoo te zien liggen, uitgedroogd door de koorts en langzaam stervende; maar dan ook weer John Cann's schat, John Cann's schat, John Cann's schat! Elke schaduw des doods, die over het gelaat van den goeden Mulat ging, bracht James eene schrede nader tot de eindelijke in bezitneming van John Cann's schat. Den avond, dat de Hon. Charles Barclay stierf, ging James Mitford voor het eerst na zijne zware ziekte uit, om een paar woordjes in het geheim met den zwarten doodgraver te spreken. Hij vond den man lanterfanten in het zoele stof buiten zijne woning en gereed eene plaats te kiezen voor het lijk (dat, naar Oosterseh gebruik, reeds den volgenden morgen zou wordeu begraven) dicht bij de plek, waar John Cann's kist stond. Al het overige, zei de doodgraver met een afschuwelijken grijnslach, liet hij aan James over. Om middernacht verliet James in het donker (want de maan scheen niet) zoo zwak en ziek, als hij nog was, en nog bevende door de ge volgen van de koorts, ter sluiks de lage plan terswoning in de voorstad van Spanish Town en ging alleen door de donkere, niet geplaveide straten van de slapende stad naar den omtrek gen om het terrein toegankelijk te maken. De zouaven-kapitein Driant, schoonzoou van Boulanger, heeft, in den vorm van een roman, een boek uitgegeven, getiteld la Guerre de demainwaarin o ider auderen hot verhaal voorkomt van een veldslag, geleverd met de nieuwst uitgevondene ver- nielingswerktuigen. De Boulangisten heb ben vau de aankondiging van dit boek, welks verschijning door middel van reus achtige aanplakbiljetten deu volke is koud gedaau, gebruik gemaakt om er munt uit te slaan, voor huu held, den Generaal. Maar de Minister van oorlog heeft den schrijver eene maand kamer-arrest opge legd, wegens de uitgave vau het boek, zonder dat hij daartoe vergunning van hem had bekomen. De Minister zal nu, gelijk hij in den ministerraad heeft mede gedeeld, het rapport afwachten van den commandaut vau het bezettingsleger in Tunis, waartoe de kapitein Driant be hoort, om te overwegen of ook nog een andere maatregel tegen hem behoort ge nomen te wordeu. De Kamer van Afgevaardigden heeft be sloten, een voorstel van den heer Ernest Lefèvre, strekkende om aan vrouwen, die handel drijven op haren naam en als zoo danig een patent hebben, het kiesrecht voor de samenstelling der rechtbanken van koophandel toe to kennen, in overweging te nemen. Daarna is de beraadslaging over de be grooting voortgezet. In eene bijeeukomst der Staathuis- houdKundige Vereeuiging, ouder presidium van Léon Say, heeft de Spaansche Senator De Marcoartu eene rede gehouden over de militaire uitgaven, in Europa, die het met eiken dag moeilijker maken den strijd der Europeesche producten tegen de me dedinging van Amerika vul te houden. De 70 millioen Amerikanen, die de Vereenigde Staten bevolken, hebben slechts eeu leger vau 25,000 man te betalen, terwijl Europa millioeneu soldaten onderhoudt. Noord- Amerika amortiseerde zjjue schuld, terwjjl Europa die elk jaar vermeerderde. De heer De Marcoartu eindigde zjjue rede met een prijs vau 3000 frs. aan te bieden voor het beste werk over den in vloed, dien de militaire uitgaven uitoefenen op de prijzen, die de productie opbrengt. Deze prijs zal worden toegewezen in het volgende jaar, bij gelegenheid van de con gressen, welke tijdens de algemeene ten toonstelling te Parijs zullen plaats hebben. Al de Spaansche Ministers hebben huu ontslag gevraagd. Sagasta zal beproeven het Kabinet te recoustrueeren, zonder me dewerking van de dissidenten der meerder heid. De Imparcial eischt de ontbinding der Cortes. Uit St. Petersburg wordt gemeld, dat de Czaar zeer stellig is gekant tegeu eenige van de hoofdkerk. Geen levende ziel ontmoette hem, noch ging hem voorbij door de eenzame steegjes; geen eenzame kaars brandde ergens in een enkel raam. Hij droeg een dievenlantaarntje in zijne hand en een klein houweel, dat hij dien middag van den zwarten doodgraver had ge leend. Al strompelende door de hem onbekende laantjes, zag hij eindelijk de groote, zwarte massa van de hoofdkerk, die flauw afstak tegen de weinig minder zwarte diepte van den nacht, die den plechtigen achtergrond vormde. Maar James Mitford werd volstrekt niet angstig door de plaats of het uur: hij dacht maar aan een ding: aan John Cann s schat. Hij baande zich al bukkende een weg door de struiken en langs de grafsteeneu naar den ver verwijderden hoek van het kerkhof; en daar vlak bij een versch gedolven, open graf, zag hij de welbekende, half vergane letters, die de af brokkelende staande zerk van John Cann's graf aanduidden. Zonder een oogenblik uitstel, zonder ook maar een schjjn van aarzeling, zonder een zweem van vrouwelijke zwakheid sprong hij moe dig in het open graf en keerde de lichtzijde van zijne kleine lantaarn naar den kant, waar de kist van John Cann nog onaangeroerd stond. Wordt vervolgd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 1