BINNENLAND. vau het Duitsche consulaat aldaar gelegd was, wilden aansteken. Gevat zijnde, gaven zij hun naam op. Een hunner bleek toen een der vijftien personen te zijn, die reeds tijdei s het bezoek van Keizer Wil helm II te Napels gevangen waren ge nomen wegens de manifestatie met de roode papieren. Uit Conslanlinopel wordt gemeld, dat de Bulgaarsche Regeering aan de Porte mededeeliug heeft gedaan van een wetsont werp, regelende de burgerrechten en geloofs- rechteu der Bulgaarsche Mohamedanen. De Bulgaarsche Regeering wil dat ontwerp aan de Sobranje voorleggen, maar wenschte vooraf het gevoelen der Porte daaromtrent te vernemen. Onder de opmerkelijke teekeneu van den dag kan zeker wel gerangschikt wor den het feit, dat de Russische Nord zeer vleiend schrijft over den Keizer van Oos tenrijk. Dat orgaan laat zich toch volgender wijze over dien Monarch uit: ïOm zóo te regeereu* zegt het blad »dat men de liefde en den eerbied van zijn volk verwerft, heeft deze souvereiu, meer dan elk ander, bewjjzen moeten geven van kracht, standvastigheid en een zeldzameu tact. Te midden van een politieken storm opgetreden, beeft hij zich trots tallooze tegenspoeden toch weten te handhaven. En deze tegenspoeden hebben niet alleen zjjne trouw niet doen wankelen, neen men zou zelfs kunnen zeggen, dat dank zp den moed, waarmee Keizer Frans Jozef immer den druk der tegenspoeden heeft gediageu, deze een nog nauweren band tusschen hem en zijn volk hebben in het leven geroepeu, dien baud, welke twee wezens, die te zamen hebbeu geleden en te zamen ook hun lij den zijn te boveu gekomen, om tot voor spoed te geraken, samensnoert. De tegen woordige politieke geschillen ter zijde ge laten, erkent ieder in Rusland de groote verdiensten van den jubilaris, die de rust, het geluk, de zekerheid en zelfs de macht van ziju land heeft weten te verzekeren na catastrophes, die het voor langen tijd in den afgrond schenen te doen wegzinken. Door den Senator Frye is aan den Amerikaanschen Senaat een voorstel inge diend, waarbij de commissie voor de bui- tenlandsche zakeu uitgenoodigd wordt, een onderzoek in te stellen naar den staat vau zaken op de Samoa-eilanden, voor zooveel betreft het recht van de Yereenigde Stateu om de onzijdigheid van dien archipel te handhaven. De voorsteller is van gevoelen dat de inbezitneming dier eilanden door de Duitschers eene beleedigiug is, welke de Yereenigde Staten zich niet mogen laten aanleunen. Liberale host. Het groote nieuws van den dag is de hervatting der diplomatieke onder handelingen van het Vatikaan met Rusland. Over deze hervatting, heet het, zijn de Katholieken van Rusland maar vooral de Polen treurig ge stemd. Zij zyn als het ware radeloos. Want de onderhandelingen met den Afgezant Iswolski hebben enkel ten doel, om de Katholieken aan het schisma prijs te geven. He Paus zal zijn in vloed gebruiken, om de Katholieken van Polen, Lithauen, Podlachije en Ruthenië tot de Grieksche Kerk te doen overgaan. Als prijs voor deze mede werking om de Katholieken voor het schisma te winnen, zal de Czaar aan Italië den oorlog ver klaren, en de wereldlijke macht van den Paus herstellen. De schrik en de verontwaardiging, die daarover onder de Katholieken heerscht, heet onbeschrijflijk te zijn. Verder zeggen de liberale bladen, dat de ka tholieken van Rusland reeds lang argwaan tegen den Paus hebben gekoesterd, en niet ten onrechte, want het is gebleken, dat de Paus nog nooit zijne stem ten gunste van de Katholieken in Rusland heeft laten hooren. Zoo veel woorden als hier verspild worden, zoo veel leugens, of liever verraderlijke lasterin gen, discht men den liberalen lezers op. Het is van algemeene bekendheid, dat de Paus er steeds naar gestreefd, al het mogelijke aan gewend heeft, om het lot zjjner kinderen in Rusland zoo veel mogelijk te verbeteren of dra gelijk te maken. Veel goeds is reeds lot stand gekomen. De Polen en ook de andere Katholie ken van Rusland hebben nog onlangs daarover aan den H. Vader hun oprechten dank gebracht. Zij hebben openlijk betuigd, dat zjj al hun ver trouwen in Leo XIII stellen. Indien er nog veel, zeer veel niet is, zoo als het behoort, indien de Katholieken nog veel vervolging te verduren hebben van de zijde der Russische barbaren, zoo als wij de vorige week schreven, dan gewis heeft de Paus daaraan niet de minste schuld. De liberale bladen, in plaats van de schuld op de Russische Regeering te werpen, zouden niets liever zien, dan dat de Katholieken tegen den Paus opstonden. Dat zou juist water op hun molen wezen. De Katholieken zijn echter slim genoeg, om zulken onzin niet voor waarheid aan te nemen. De liberaal alleen slikt zulken hand- tastelijken onzin. V. W.) De vrees voor de socialisten zit er in. Een weinig bekend feit is het volgende: In den vroe gen morgen na den dood des Duitschen Keizeis Frederik II bengelden aan een boom in de na bijheid van het keizerlijk paleis een opgehangen kater met het volgende opschrift aan het adres van zijn zoon en opvolger: //Wenu du nicht wirst wie deinVater So gekt 's dir wie diesem Kater./» Dit zoogenaamd heldenfeit van de socialisten had plaats a la barbe de la police, want het paleis was van alle kanten door wachtposten bezet. 't Is bekend, dat de tegenwoordige Keizer, voor wien het gebeurde geen geheim moet wezen, als hij uitrijdt, in Berlijn althans, van eene be dekking is vergezeld. Geen wonder dan ook, dat, zooals wij boven zeiden, de Regeering thans de statsgefahrliche Jezuïeten gaarne met open armen zou ontvangen, als de wet er zich niet tegen verzette. Ondanks de drie millioen soldaten, waarmee VonBismarck in denRijksdag paradeerde, en daarna uitriep: „Wij vreezen slechts God alleen,/» schij nen de Regeering en de Keizer toch niet zoo heel op hun gemak te wezen. V. W.) Op Maandag deu 31sten December a. s. met zonsondergang, wordt in de provincie Zuid- Holland de jacht op klein wild gesloten, met uitzondering van de jacht op patrijzen, waarvan de sluiting is vastgesteld op Zaterdag den 15den December a. s., alsmede van het vangen van houtsnippen met laat-, war- of valtouwen, dat blijft toegelaten tot en met den 21sten Maart 1889. In de Tweede Kamer is jl. Dinsdag inge komen een wetsontwerp op de pensioenen van burgerlijke ambtenaren, weduwen en wezen en op de heffing van kanselarijrechten. Voortgezet werd het debat over de begrooting van Buitenlandsche Zaken. De Heer Cremer drong aan op betere consulaire vertegenwoor diging in China in het belang van onzen han del en van de emigratie naar oostelijk Sumatra. De Heer Hintzen critiseerde de inrichting van den consulairen dienst en wilde opheffing van de onbezoldigde consulaten. De Heer De Beaufort vroeg inlichtingen om trent de bedoeling met den post te Peking. De Heer Van der Loef drong ernstig aan op verlaging van de drukkende consulaatrechten. De Heer Van Kerkwijk klaagde over de onvol doende erkenning van consuls. De Minister Hartsen verklaarde juist in den geest der consulaire commissie de posten te Calcutta eu te Melbourne te hebben voorge steld, waarvan hij het belang betoogde. Bij de pensioenwetten is gelet op consulaire pensioenen; verbetering in het tarief der consulaatrechten zal hij gaarne overwegen. Omtrent de Argentijnsche Republiek zijn vroeger berichten gepubliceerd en worden nadere berichten verwacht. De Consul- Generaal van China is, in het belang van de Koeli-emigratie naar Deli, tijdelijk naar Swattow verplaatst. Hoofdstuk Buitenlandsche Zaken is zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De beraadslaging over Hoofdstuk Justitie is aangevangen. In de zitting van gisteren werd het Justitie- debat voortgezet. De Heer Van Baar drong nader aan op wijziging van de jachtwet. De Heer Van der Kaaij wilde scherpe toe passing van het strafwetboek op de vervalsching van levensmiddelen en betoogde dat de kritiek van den Heer Nieuwenliuis over het Strafwet boek niet aan de orde is en ongegrond, daar al diens punten bij behandeling van het Strafwet boek zijn overwogen. De Heer De Beaufort achtte geen verscherping noodig van bepalingen om de vrijheid van spre ken te waarborgen. Daar het een klein groepje betreft dat de antipathie heeft van het overgroot deels des volks en zich zelf veroordeelt. Wel zijn strafbepalingen op het openbaar dragen van wapenen. De Minister van Justitie verklaarde dat sum miere behandeling van alle burgerlijke zaken in zijn voornemen ligt. Zoodra alle adviezen der Kamers van Koophandel ingekomen zijn, zal een ontwerp op het fallietenrecht worden voorbereid. Het ontwerp tot voortzetting van de arbeids- enquête zal na de terugkomst der Kamer worden ingediend. Maatregelen omtrent de prostitutie zal de Min. overwegen. Geheele afschaffing van de jachtwet is niet van hem te verwachten, wel be vordering van de belangen van den landbouw. Bjj den gevangenarbeid wordt gestreefd om den vrijen arbeid geene concurrentie aan te doen. De eisch om brieven open aan gevangenen uit te reiken, is eene onmogelijke. Tot verlichting van den arbeid der gevangen bewaarders heeft de Minister medegewerkt en zal hij blijven medewerken. Een voorstel om aan Geel gratie te schenken is bepaald niet van hem te verwachten. De omstandigheden geven daartoe geene aanleiding. Het gebeurde in de jongste tijden, ook de jongste feiten te Amsterdam, toonen aan, dat de sociaal-democraten zich orga- niseeren en op hunne wijze handelend optreden. Namens de Regeering verzekert de Minister, dat, waar tot handhaving van orde en gezag maat regelen noodig zijn, zij rekent op den steun en de medewerking der Staten-Generaal (algemeene bravo's). GEMENGDE BERICHTEN. Een brand, die met wijn gebluscht wordt, behoort zeker wel tot de zeldzaamheden. Dit geval deed zich op den St. Nicolaasavond te Krtuztiack voor. Bij een wijakooper in de SalinenstrasBe ontstond brand in een kantoor, dat dag en nacht door een vulkachel verwarmd werd, en weldra stond het geheele gebouw, dat o. a. 52 stukken wjjn bevatte, in vlammen. Aan redding der groote vaten viel niet te denken. Zij geraakten ook in brand eu weldra stroomde de wijn door den aan het gebouw grenzenden tuin in een zinkput, die spoedig geheel was gevuld. Fluks bezigde nu de brandweer deze vloeistof om het gebouw te blusschen. Prettiger werd het werk der spuitgasten daardoor niet, want de lucht was zoo sterk en bed welmend, dat de pom- pers die slechts ternauwernood kouden verdragen. Naar men uit Londen bericht, is het weder daar in de laatste dagen bizonder zacht geweest, warmer dan het half Juli was. De thermometer stond er 5 graden hooger dan ie Napels, 14 hooger dan te Marseille en 19 hooger dan te Parijs. In de treinen van de Par ij s LyonMi/ideliaiidsche Zsespoor weg-maatschappij wordt een nieuw noodseinsignaal in de coupe3 aangebracht. Het is uitgevonden door een in genieur dier maatschappij en wordt voor doel matiger gehouden dan de tot nog toe bestaande toestellen van dien aard. Bij dit signaal wordt iu plaats van de electriciteit, de verdichte lucht van de rem gebruikt. Bij het trekken aan eene, in elke wagenafdeeling aangebrnchle lijn, slaan twee klokken aan, (een er van bevindt zich op de kap van den wagen, de andere hangt in de nabijheid van den machinist); de trein wordt dan op een afstand van 50 meter tot stilstand gebracht. De klokken sLiau zoolang aan, tot dat zij door een der beambten iu deu vorigen staat worden teruggezet, want het m-chanism» is voor den reiziger niet toegankelijk. Werkt het signaal niet, dan moet er eeii lek in de rerageleiding zijn; de treiu houdt dan van zelf stil. Op het eiland in den rechter- Rhö.iearm bij G-nève beginnen verscheidene hui zen te verzakken. Men heeft getracht, deor het afvoeren van water onder den grond het kwaad te stuiten, maar te vergeefs. Daar men niet weet, hoe ver de grondverzakking zich zal uit strekken, wekt het verschijnsel groote ongerust heid. Een Texelsche blazerschipper deed Zaterdag in de Noordzee een buitenge wone vangst. Bij het inhalen van zijn kor vónd hij daarin, in gezelschap van een partijtje visch, eene groote schildpad, ter lengte van ruim éen meter en over den rug eea halve meter breed. Het kolossale dier, dat dood werd aangevoerd, vond te Nieuwediep een kooper voor twee gulder. De burgemeester, vijfgemeente- raadsleden en twee boschwachlers uit de Baden- sche gemeente Altenheim waren jongstleden Woenslag iu een schuitje den Rijn overgevaren, om in het aan de overzij le gelegen bosch hout gewas aan te wijzen, dat verkocht moest worden. Bij het terugkeeren t gen den avond geraakte het schuitje door den dikken nevel in een maal stroom eu sloeg om, met het gevolg dat van de 8 personen 7 verdronken. Een gemeenteraads lid he ft zich met zwemmen het leven gered. Eiervlekken op zilveren lepels kan men met roet verwijderen. Dat de vangst van zeevisch tegen- woordig groot is, blijkt o. a, hieruit, dat vau het spoorwegstation te Leeuwarden in de laatste drie dagen niet minder dan 24 waggonladiugen zeevisch meest scbelvisch werden ver zonden, waarvan naar België 6, en naar Zwolle, Utrecht, Amsterdam, Rotterdam, Nijmegen, Breda, Bergen-opZoom en Roozendaal te zamen 18. Te 01 deneik bij Roosteren lreb- ben eenige werklieden niet minder dan 30 ge raamten opgedolven. Men vond tevens de knoo- peu van kleediagstukken, welke het bewijs op leverden, dat het mannen waren geweest, die deel liBdden uitgemaakt van het Frmrsche leger dat in 1793, onder bevel van Generaal Miranda, Maastricht belegerde. Een voornaam effectenhandelaar te Barcelona is gevlucht, met achterlating van eeu tekort vau ruim een millioen gulden. Zijne verdwijuing heeft groote opschudding veroor zaakt in de stad, waar velen thans door hem zijn geruiueerd. Er worden door de politie nasporingeu ge- daan naar den vluchteling. MenschrijftuitHoutrijken Po- lanen vau 9 dezer: Heden werd alhier eene meeting gehouden, ten einde te bespreken de al of niet weuschelijkbeid van verhuizing naar de Argentijnsche Republiek. Tweehonderd vijftig personen, voor een groot deel uit Haarlem, waren opgekomen. Nadat verschillende sprekers het woord hadden gevoerd, eu het voor en tegen iu helder licht hadden gesteld, werd door een der aanwezigen het voorstel gedaan, om ém of twee personen naar de genoemde Republiek af te vaardigen, ten einde een ondtrzoek in te stellen raar den toe stand aldaar, de kosten van de reis en de ver zorging der achterblijvende gezinnen dror de ove rige te dragen. Na uitvoerige discussie werd be sloten, binnenkort nog eene Vergadering te Haarlem te houd .il, teneinde lot eeu defi litief besluit in deze zaak te komen. Onlangs heeft het Gerechtshof van Devonshire te Exeter zestien uren achtereen zitting gehouden. Da rechter, die den volgenden dag op reis moest, wilde gaarne de zaken afdoen; maar toen er 's avonds te elf uren nog een geval van diefstal te behandelen was, liet hij deu ge zworenen de keus vau voort te gaan of den vol genden morgen het werk te hervatten. De meer derheid was voor het vervolgen van de zitting. Em paar juryleden, die naar huis wilden gaan, werden door anderen vervangen, en te twee uren in den nacht verkondigde het trompetten van het volkslied der geê gemeente voor zoover zij nog wakker was om het te hooren dat de zitting van het Hof was geëindigd. Als eene merkwaardigheid ver dient vermelding, dat in de Alblasserwaard ver scheiden boeren, uitgelokt door het heerlijke najaarsweder, het vee, dat reeds naar de stallen was gebracht, weder in de weide hebben gedaan. Men schrift aan het Utr. Dgbld. Zoodra de nieuwsbladen het bericht vermeldden dat Dr. Mezger zich niet in Wiesbadeu zou ves tigen, omlat de pogingen tot het oprichten van een Sanatorium aldaar zouden zijn mislukt, heeft de Heer G. Van den Heuvel Az., directeur van de Stichtsche Hotel-Maatschappij, pogingen aan gewend om den Heer Mezger te bewegen zich hier te vestigen en hem daartoe, ook uit naam van andere stadgenooten, niet onbelangrijke aan biedingen gedaan. Deze pogingen zijn echter (onge twijfeld tot veler leedwezen) niet mogen gelukken. De Heer Van den Heuvel ontving gisteren, uit naam van Dr. Mezger, een brief van Dr. Griot la Gave, waarin deze hem mededeelt, dat de loopoode geruchten onwaar zijn en het vast is bepaald, dat Dr. Mezger zich te Wiesbaden gaat vestigen, zoodat hij elke andere aanbieding moet afslaau. In den nieuwen „Almauach de Gotba" ia ook ditmaal Prins Ferdinand, Hertog van Saksen, uit het huis van Saksen-Goburg eu Gotha, opgenomen als Vorst Ferdinand I van Bulgarije, met den titel van Koninklijke Hoog heid. Tengevolge van de scherpe aanmerking, die daarop verleden jaar door de Nordd. Allg Zeitung gemaakt werd, staat daarbij echter tha s de volgende noot: „De tegenwoordige po litieke toestand in Bulgarije is tot nu toe (19 November 1888) niet door de mogendheden er kend." Dit neemt echter niet weg, dat de hertog 7 Juli 1887 door de nationale vergadering te T;r- nova éenstemming tot vorst gekozen werd en 14 Augustus van datzelfde jaar den eed op de grondwet aflegde. Naar men uit Pest bericht, zijn in den omlrek van Orsova niet minder dan 33 menschen door dolle wolven gebeten. Vijf der ougelukkigeu zijn reeds aan de gevolgen over leden. Uit Venloo wordt ons gemeld: Z:s volle kisten met het opschrift „Fortes//, komende van Antwerpen, werden te Duisburg in een schip ontdekt. Bij opening bleek de in houd uit niets anders dan dynamiet te bestaan. De schipper rerklaarde uiet beter te weten, of de kisten bevatten zuidvruchten. Men verwondert zich iu Pruisen, dat noch de Nederlandsche noch de Pruisische grensbeambte op het vervoer eenige aanmerking maakten en geen onderzoek instelden, daar toch (1e kisten ook op de bege- lijdende uit/oerlijsten ouder den naam „Forks" voorkomen. De schipper en de beide expediteurs aan wie de kisten geadresseerd waren, zijn in arrest genomen, doch tegen de noodige borg stelling weder in vrijheid gelaten. Het dynamiet is in beslag genomen. Eene eigenaardige hulde wordt den Oo3tenrijkschen Keizer gebracht, door den landarts Herzl te Weenen. Deze heeft ul. aan het gemeentebestuur aldaar een schrijven gezon den, waarin hij, ter eere van 's Keizers jubilé, aaubiedt, honderd arme meisjes kosteloos vau valsche tanden te voorzien. De Vereenigde Staten van Noord- Amerika zullen weldra het voorbeeld, door Duitschland eu Frankrijk gegeven tot oprichting van eea rijkslaboratorium tot het onderzoeken en beotrij len van besmettelijke ziekten, volgen. Zooals Duitschland thans een Kais. Gesund- heitsambt en Frankrijk zijn Instituut Pasteur heeft, zal, vermoedelijk weldra te Washington eeu American Pathabiological Laboratory worden opgericht. Tot dat doel is thans 1 1,250,000 aan de Volksvertegenwoordiging gevraagd, als kosten van eerste oprichting. In deafgeloopen week heeft te Leeuwarden eene eigenaardige soort van oplich terij plaats gehad. Een persoon van middelbaren leeftijd vervoegde zich op een morgen aan het kantoor van deu Heer De H., kassier aldaar, wiens vader indertijd notaris was. Hij gaf te kennen landbouwer te zijn, Douwe Tjalliugs Roit- ma, te heeten, op Unema-State ouder Marssum te wonen, eu vroeger wel zaken met den Heer De H. Sr. te hebben gedaan, zoodal hij nu, wijl hij voornemens was zijue boerderij aan kant te doen, den Heer De H. Jr. wilde opdragen „boel- goed" voor hem te houden. Laatstgenoemde ant woordde hierop, dat hij daartoe behoorde te gaan naar deu notaris S, opvolger vau den Heer De H. Sr. Aan dezen raad gevolg gtVc-nde, stapte onze vriend vervolgens naar het bedoelde notariskantoor, al waar dezelfde mededeelicg werd gedaan, nog geloofwaardiger gemaakt, door de bijvoeging, dat hij op het bovengenoemde kassierskantoor ge weest was en men hem daar naar deu Heer S. had verwezen. De uitkomst was dat het „boelgotd// in ds lucht aangegeven werd, eu de persoon in quaes- tie, op ziju verzoek, eene som van f 300 als voorschot ontving, waarmee hij het kautoor ver liet zonder dat men later iets meer van hem heeft kunnen ontdekken. De zaak zelve bleek al spoedig een verzinsel te zijn. Het signalement van den persoon moet als volgt zjjogoed vao lengte, vrij stevig gebouwd, grof beenderig aangezicht, roode kleur, heldere blauwe oogen, groote neus, gekleed met donkere jas, bruine pilow broek, zwart zijlen pet, zwarte kousen en zwarte klompen. Een algemeen geacht koopman te Helsingör, 51 jaar oud, is dezer dagen plot seling overleden ten gevolge van het eten van champignons, die door een der grootste firma's te Kopenhagen zijn verkocht. De politie doet streng onderzoek. Op de Groote Markt te 's-Graven- hage wist gisteren-middag eeu als heer gekleed persoon eeu onbekende te bewegen met hsm iu eene kleine herberg in het Groenendalstraatje te gaan om daar over den loop van eene zaak te spreken. In de gelagkamer waren echter een paar andere „keeren" bezig met spelen, en nog

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2