ïëo»/,, MARKTBERICHTEN. BEURSBERICHTEN. Voor geest en hart. De oude natuur komt vaak bet venster weer in, al keert men ze met dea bezem de deur uit. H«t is al verloren, deu pot toe te dekken als de kat het spek weg heeft. Ziekte is eeu logeergast; maar o wee! als ze commensaal wordt. Niemand is in waarde In zjjn eigen gaarde. Waar de zuinigheid huishoudt, groeit spek aan den balk. De ergste vijand en de beste vriend. Wees er zeker van dat niet zij, die gij kwaad hebt gedaao, maar juist zjj, die u kwaad deden uwe grootste vijanden zullen blijven. Eu ook zullen niet zij, die gij goed hebt gedaan, maar juist zjj, die u goed deden, uw beste vrienden bljjven. Allerlei. Twee geleerden. A. Ik heb heden-nacht zeer slecht geslapen; ik droomde namelijk, dat het zwaard van Columbus mij boven het hoofd hing. B. 3a bedoelt toch zeker het ei van Damocles? STEDELIJK NIEUWS. Kerknieuws. Rechtszaken. Nijverheid en Technische Kunsten, al grof ook. Men trachtte natuurlijk den onbe kende over te halen rate te doen, maar deze beloofde terug te komen on kwam ook na korten tyd terug.... met de politie, die een paar der „Bauernfanger,, inrekende. Toen de stoomboot van Luik Maastricht Zondag-avond in laatstgemelde stad aankwam, bemerkte de kapitein, dat aan de buitenzijde van de boot een zak met 25 kilo zout was bevestigd, die een der passagiers had getracht op die wijze binnen te smokkelen. Hij gaf hiervan onmiddellijk kennis aan de politie, die twee rijksambtenaren requireerde, welke het zout in beslag namen en tegen den brutalen smokkelaar proces-verbaal opmaakten. Te Berlijn is onlangs een kind door een kalkoen zwaar gekwetst. Het zeven jarig zoontje van een bewoner der Elsasserstrasse was op de plaats achter het huis aan het spelen, waar zijn vader behalve eene menigte kippen ook een kalkoen had, welke om zijne boosaardigheid berucht was. Het kind moet door zijn spel den kalkoen hebben vertoornd, waat plotseling vloog het dier op den knaap aan, en bracht hem, voortdurend tegen zijn gezicht fladderend, Zulke hevige snavelhouwen toe, dat het kind, uit negen wonden bloedend, bewusteloos neerstortte. Toen de vader toesnelde, gelukte het hem slechts zijn zoon te bevrijdet), door den woedenden vogel meteen bijlslag te doodeu. De met wonden bedekte knaap zal het rechteroog moeten verliezen. Een lezer van 't Hbld. heeft Zater dag aan de redactie de lijken van 25 muggen toegezonden, welke hij, naar zijn zeggen, den vorigen arond in zijne slaapkamer heeft ver moord. Hij roept geleerden en vernuftigen op, toch een middel "te bedenken, dat Amsterdam van die plaag zou kunnen verlossen. Omtrent het oppompen van pe- troleum te Hrilevoelsluis meldt men ons van daar nader, dat de brandbare vloeistof uit een welput komt. De apotheker De Hosson heeft 210 gram scheikundig onderzocht. De uitslag was 90 gram zuiver (gezuiverde petroleum) en 180 gram brak of zeer zout water zonder iets meer. Naar zijne meeniug lijdt het geen twijfel, of wij hebbeu hier te doen met eene verzame ling petroleum, die tot die wel hareu afvoer heelt verkregen. Iutussehen blijft de vraag: hoe is die petroleum daar dan gekomen Men kerf', van de zaak mededeeling gedaan aan de eigenares van het gebouw, mvj. de wed. Persiju te Nfjmegen. Dczè zal nu moeten be slissen, of er een nauwkeurig onderzoek naar de /petroleum" zal plaats hebben. Beeds biji.a twee vaten heeft de bron geleverd. De Pruisische spoorwegbeamb- ten zullen met 1 April a. s. nieuwe uniformen krijgen. Da tegenwoordige worden „onpraciisch" geacht, vooral omdat zij wel eens voor mili taire uniformen worden aangezien. De nieuwe kleeding zal van blauw laken zijn en voorloopig alleen voor de conducteurs en treinohefs, maar later ook voor de hoogere amb tenaren worden ingevoerd. We hebben op onzen weg eene nieuwe groentesoort ontmoet, die nog slechts in kleine hoeveelktden wordt gekweekt op de kweekerjj Nippon buiten de Zijlpoort te Leiden van den Heer J. Maler (fiima Von Siebold). Het is de slachtjs tubifera of Japaneche audooru, in het Japar.sch Ckoro Cbi. Het schijut nu de tijd te zijn, dat de eenigszins uitvormige bolletjes gerooid worden. De smaak doet het meest den ken aan dien van de fijnste gedeelten van de asperge. De geringe hoeveelheden waarin deze groente rog slecht3 wordt gekweekt en de groote zorg, die bij het kweekeu vereisebt wordt, zullen nog wel redenen zijn, dat deze lekkernij voor loopig haar weg nog sltckts zal vinden tot de fijne tafels. (L. C.) Bij Scbwerin is onlangs, naar de N. D. Jagdztg. verhaalt, een patrijs geschoten, welke sneeuwwitte veeren had, met enkele rood bruine spikkels. Het zeldzame dier was slechts licht gewond, door den hond aan den jager ge bracht, die het zeer zorgvuldig verpleegt. Te Nieuburg werd onlangs een wit hazelhoen geschoten; ook eene zeldzaamheid. De opbrengst van de Noord-Zuid- hollandsche Stoomtram-veg-Mi-atsch. Haarlem Leiden bedroeg in Nov. 1888 6746.90, sedert 1 Jan. 76,825 32Vs. 'egen f 71,382.02 over httzelfde tijdvak in 1887. Iu den straatoorlog tusschen de jongens van verschillende scholen in Den Haag heeft thans een knaap een anderen met een stuk lood een oog uitgeslagen. De Italiaanscke Middellar. dsche zea-spoorweg heeft, wegens gebrek aan wagens, het vervoer van goederen raar het haven-station te Genua geheel gestaakt. De kaden staan, naar de burgemeester aan de Kegeerin.» telegrapheeide, goederen, die op overlading wachten en de wnoukometde schepeu kunnen voorloopig niet i>6 ,°'('comnii8saris van politie te Botterdam heeft bericht ontvangen van de firma Adolph Boissevain en Co. te Amsterdam, dat zekere Machiel Berkel, wonende Aert van Nesstraat Mo. 17 te Rott. zich bij verschillende buitei lanrische hrrna s aan hunne firma refereert. Dewijl dit meer dan waarschijnlijk eene haude- ling van genoemden Berkel is om zich krediet te verschaffen, wordt een ieder gewaarschuwd dat de firma Adolph Boissevain en Co. geen kennis heeft aan den genoemden M, ierkei. Volgens officiëele opgaven, wer den gedurende de maand November te Londen 1,119 losloopende honden door de politie op gepakt en naar de bewaarplaats te Battersea gebracht. Daarenboven werden 13 dolle honden op straat gedood. De Duitsche Keizer is bezig met eene beschrijving zij ier reizen naar St. Peters- burg, Stockholm en Kopenhagen. Zij zal in druk verschijnen mot «enige maritieme soheteen, eigenhandig door den Keizer geteekend. Een arme landlooper stond de- zer dagen te Parijs wegens diefstal v«u eeu paar schoenen terecht en werd veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. Maar behalve dit vonnis vernam lrij ook, dat hem eene erfenis van 500,000 franks was ten deel gevallen. Een notaris-klerk, die in de gerechtszaal aan wezig was om ir een andere zaak als getuige te dienen, herkende den naam van den veroor deelde Jules Leroux, als die van een jaren lang door zijne patroons gezochten erfgenaam, en bij onderzoek bleek het, dat de landlooper werkelijk de rechte persoon was. Op de a r t i 11 e r i e s c h i e t p 1 a a t 8 te Buckau zijn voor het eerst projectielen in de vlucht gephotographeerd. De opneming geschiedde in eeu tienduizendste seconde. Voor zoover bekend is, is aten de daders van den aanslag tegen de heeren Jolles en Stork te Amsterdam op Si. Nicolaas-avoud nog niet op bet spoor. Wel is het meisje bekend, dat des Dinsdags te voren bij den geweermaker Donagliy op den Nieuwendijk eene tamelijke groote hoeveelheid kruit haalde, maar het is ge bleken dat deze boodschap althans niets met den aanslag te maken had. De dienstbode kwam namens een vakgenoot, den geweermaker C. A. Wunnenberg in de Zoutsteeg, die, zelf geen voor raad genoeg hebbende om aan de aanvrage Van drie personen, die zich successievelijk om kruit bij hem hadden aangeme'd, te voldoen, haar naar den heer Donagliy zond met een door hem ge schreven brietj'"5 poi.d gewoon kruit af 0,60." De bedoelde personen gaven allen voor, dit kruit noodig to hebben, omdat zij naar de Argentijnsche Republiek gingen. Ook bij den Burgemeester van Amsterdam is op St. Niojlaas-avond eeu kistje bezorgd als bij de heeren Jolles en Stork, zoowel iu- als uitwen dig daarmede overeenkomende. De htlsche toeleg is evenwel daar evenmin gelakt als dit bij de genoemde hetrcn het geval is geweest. De uiter lijke teekenen toch verwekten bij den Heer Van Tienhoven argwaan, zoodal hij onmiddellijk last gat het verdachte voorwerpje in den tuin te zetten, vanwaar het later in handen der justitie is gesteld. De openbaarheid gegeven aan de vele beko mende omstandigheden die licht kunnen versprei den over de mislukte aanslagen, werkt nuttig zegt het Handelsblad. Ei-ne dame wonende tegenover den Heer Stork, die het kistje heeft zien afgeven, heeft zich aan gemeld bij de justitie. Hare beschrijving van den man die aldaar het kistje afgaf, komt overeen met die van de beide jongelui, aan wie door de dochters van Wunnenberg het kruit werd verkocht. Voorts hetft een koetsier zich aangemeld, die op den bok van zijn rijtuig zat over het peice l 25 («iet 21 zooals aanvankelijk .gemeld) in de Sarphatistraat, toen daar bet kistje voor den heer Jolles bestemd werd bezorgd. De dienst bode, die het aannam, zag dadelijk dat het kistje aan een verkeerd adres werd afgegeven eu riep den besteller terug, die zich echter, hoewel hij bet roepen moet hebben gehoord, ijlings ver wijderde. Daardoor werd de aandacht van den koetsier op de bezorging gevestigd, en hij is in staat geweest eene min of meer juiste persoonsbe schrijving te geven. Uit het niet terugkeeren van den besteller mag de gevolgtrekking worden getrokken, dat hij van den inhoud van bet kistje kennis droog. Het gerechtelijk onderzoek en de nasporingen der politie zijn in vollen gang. Maandag hebben rechercheurs te Haarlem zich inlichtingen ver schaft omtrent verdachte personen. Tot dusverre is geene aauhouding gedaan. De bladen van allerlei richting spreken hunne verontwaardiging uit over het 6chai daal, Zondag jl. in Maison Siroucken door de socialisten veroorzaakt. Van verschillende zijden wordt er op aange drongen, dat de politie voortaan voorzorgsmaat regelen neme, teneinde het recht van vergaderen voortaan ongestoord worde gehandhaafd. Zelfs zien wij, zoowel op grond van het gebeurde bij de bijeenkomst van Katholieken als r aar aan leiding der afschuwelijke moordaanslagen, som migen aandringen op een socialistenwet. In de stad loopen geruchten omtrent plannen, die onder Katholieken zouden bestaan, ten einde, als de gelegenheid schoon is, eene geduchte weerwraak te nemen. Wij weten niet, hoe deze dingen in de wereld komen. Reeds dadelijk moeten wij echter legen die onzinnige praatjes protesteeren. Goede en verstaudige Katholieken zullen zich slechts wre ken door zich te onthouden van alles wat der ovirlieid moeilijkheden kan berokkenen. Ware in de vergadering van Zondag op den dag zelf de katholieke meerderheid tot eigen berechting overgegaan, men zou het, zonder het goed te keuren, toch kunnen verklaren. Thans, wij durven dit veilig namens de over- groote meerderheid vei klaren, denkt geen ver standig en braaf Katholiek meer aan eenige wraak tegen medeburgers, al htbben ze zich ook nog zoo zeer vergrepen. -Aan politie en justitie mag veilig worden overgelaten te straffeo wat hier te straffen valt. Omtrent de aangerichte schade vernemen wij, dat zij wordt geschat op ongeveer 150 en dat z(j door de „Leo-Vereeniging" zal moeten ge dragen worde». (C.) D e Amsterdamsche Courant vraagt naar aanleiding van die rustverstoringèn, uitgaande van menschen, welke „recht voor allen" tot leuze kozen „Geeft ons een socialistenwet, op dat wij althans weten rtcht te zullen hebben tegenover eene wilde bende, voor wie niets heilig is." Op de hoogte Eene dame, vroeg aan bare vriendin waar de kleermaker Eurore woout. „Eurorc? Dien keu ik niet. Woout hij hier in de stad?" „Dat zou ik u niet kunnen zeggen, maar Mevrouw Janzen had zoo'u keurige japon aan en ieder zei, dat die furore had gemaakt; nu wilde ik er ook zoo een hebben. Alles met rente. Schuldenaar (nydig tot den schuldeischer, die op onbeleefde manier zijn geld verlangt). Zoo'u onbeschofte vlegel als gij zijt, heb ik nog niet ontmoet. Schuldeischer. Ik ver lang niets meer dan mijn kapitaal en intrest. Als ge mij die betaalt, kunt ge ook die grofheden met rente terugkrijgen. Duidelijk. Professor (tot den examinandssl. Z g mij eens welke planten heb ik hier op tafel liggen? Candidaat. Tot mijn leedwezen moet ik u zeggen, Professor, dat ik de gedroogde planten niet goed kan onderscheiden, ik ken slechts levende planten en bloemen. Professor. Zoo? Welnu, wees dan zoo goed dezen zomer nog eens terug te komen. Een slimmerd. Aan table d'hote zit een heer, die eeu fatneuzen eetlust ontwikkelt. Toen de krllner hem eene schotel hazenpeper aanbood, nam hij er zoo veel van, dat hij meer op zijn bord had liggeu, dan er op deu schotel bleel. De kelli.er echter dit bespeurende, neemt fluks het bord van den veelvraat wtg en Zet er deu schotel voor in de plaats. Anarchisten in huis. Onderwijzeres. Anar chisten zijn menschen, die met hunne meesters en meesteressen niet te vreden zijn. Onder welke klasse der bevolking zullen ze wel de meeste aan hangers vinden, Lize? Lize. Onder de dienst meisjes. Grootmoedig. Schuldeischer. Wanneer kan ik op betaling hopen, mijnheer de Baron? Baron. O, te allen tijde, beste vriend, te allen tijde. Haarlem, 13 December. Door Burgem. en Weth. dezer gemeente zijn benoemd voor het jaar 1889 tot schatter van de huurwaarden van loka liteiten, waarin sterke drank in het klein wordt verkocht, de Heer H. Scherpenhuysen, tot her- schatter de Heer O. Schoevaart en tot diens plaatsvervanger de Heer L. Rijneveld. Bij Z. M. besluit van 8 Dec. is aan den Heer C. J. G. De Booy, op zijn verzoek, met ingang van 1 Februari 1889, eervol ontslag ver leend als notaris te dezer stede. Gisteren-middag omstreeks 12 uren is aan de Melkbrug eer.e koe op hol geraakt, die ver volgens in een openstaand pakhuis aan den Burg wal terechtkwam. Een timmermansknecht, die haar van den zolder een strik om den kop wilde werpen, ten einde het dier op die wijze te vangen, is door eeu luik gevallen en heeft zich aan het hoofd en de heup bezeerd. De koe is later door den eigenaar, wonende te Zuid-Schalkwijk, afgehaald. De verwonde ie met de raderbaar naar het St. Elisabeths-Gasthuis overgebracht. Gisteren-morgen omstreeks acht uren is in het Spaarne alhier drijvende gevonden het lijk van een manepersoon, die bij onderzoek bleek zekere H. v. 11. te zijn. Vermoedelijk is hij bij ongeluk te water geraakt. Hij was ongehuwd, 34 jaren oud en dreef handel in glas en aardewetk. BURG. STAND DER GEM. HAARLEM. Ondertrouwd: 12 Dec.: J. J. M. Van Dormael enJ. C. Verhaegen. Getrouwd: 12 Dec.: A. Klingers en J. H. Kikkert. L. Baaieman en H. Oost. J. Leaulaud en E. C. Hei ligers. B. G. Van Wooning en E. Van Roon. Bevallen: 9 Dec.: C. Mes-Van Wielingen, d. G. K. Luiting-Gosewehr, z. 10 Dec.: P. Govers-De Boer, z, C. Van Looy-Pfaff, z.M. Van Rumpt-Schippeis, d. A. E. Hulsbosch-Kniken, z. M. Traanberg-Van Soest, z II Dec.: J. Van der Aar-Jore, z. J. J. Heemskerk-Zeeslraten, d. H. D» Bruyn-Rademaker, d. 12 Dec.: G. Winnnbst-Dusselman, z. Overleden: 10 Dec.: P. Florisaen, 73 j. W. Visaers 23 m. H. Ebbing, 77 j. 11 Dec.; C. Schaper- Stiphout, @6 j- Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht, Mgr. P. M. Snickers, heeft benoemd tot Assistent te Enter, den Wel- eerw. Heer J. H. Van Miltenburg. De rechtbank te T eenwarden heeft N. J. K., gewezen winkelhouder van „Eigen Hulp" aldaar, schuldig ver klaard aan 16 misdrijven van verdaistering, en hem ver oordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf. Volgens den Scientific American worden in Noorwegen de telegraafpalen tegenwoordig op eene bizondere wijze tegen bederf behoed. Op ongeveer 60 cM. boven den grond wordt in den paal een gat gemaakt, dat met 120 tot 150 gr. kopervitriool in ruwe kriitallen, wo-dt gevuld; vervolgens wordt de opening meteen houten wig gesloten. Het kopervitriool wordt langzamerhand, door de opstij gende vochtigheid van den bodem, opgelost en door het hout opgenomen, waardoor de paal eene groenblauwe klenr aanneemt. Het kopersulphaat kan van tijd tot tijd worden vernieuwd. Dit middel heeft zeer bevredigende uitkomsten gegeven. UITLOTINGEN tiart aandeelen in geldleeningen voor R. K. Kerken en Gestichten. Amsterdam. Kerk van het Atlerh. Hart van Jezus. Uitgeloot de aandeelen Nos 20, 35, 183, 220, 410, 438, 439, 522, 542 en 624. Betaalbaar na 1 Jan. e. k. aan de Pastorie in de Von- delstrast, aldaar. HAARLEM, 12 Dec. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, veikoopen en prijzen alt volgt: koeien 23, verkocht 21 voor f 180 a 120, «tier verk. voor f a vaarzen verkocht voor t a pinken verkocht voor faf graikalv. verk. - voor f a nuchtere kalveren 15, verk. 15 voor t 6 a 11, schapen, 58 verk. 58 voor f 24 a 18 Lammeren verk.f—af—Varkens verk. c. per 5 ons. Biggen 13, verk. 6. f 6.— a 4. Paarden 17 verk. 5 f40 a f225. Veulens, verkocht f af—. Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht 52 stapelt kaas, 5894 stuks, wegende 11894 kilo, hooge ate prijs f 27,middelbare prij» f per 60 kilo. AMSTERDAM, 12 Dec. Ter veemarkt van heden wa ren aangevoerd: runderen, 190 vette kalveren, late qual. f 75,— 2de qual. 0,60 per kilo, 9 graskalf/a61 nuchtere kalveren,/ 5 a 13, achapen en lammeren f 207 vette varkens 36 a 42 e. per kilo. PURMEREND, 11 Dec. Kaas: aangevoerd 199 stapels prijs der kleine kaas 28 50 middelbare 25,Boter 1.10 A 1.15 per kilo; 268 Runderen aangevoerd. vette koeien laag in prijs; melk prijshoudend; gelde- ger in prijs kalfkoeien Vette kalveren aanvoer 85 atuka prya 70 a 90 c. per kilo, handel vlug; nuch tere dito: aanvoer 105 stuks prijs f 8 a 22 per stuk, atug- geu handel. Vette varkens: aanvoer 409 stuks, prya 36 44 c. per kilo met vluggen handel; magere dito aan voer 55 stuks, prijs f 11 a 18 per stok met matigen handel. Biggen aanvoer: 279 stuka prij» f 3. a 7.—. SCHIEDAM, 12 Dec. Moutwyn, per ned. vat f9,50 Jenever f 14.Amsterd. proef f 15,25, spoeling f 2,20 dito commissie f 2, BOTTERDAM, 11 Dec. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 43 paarden, 1641 ïunderen, 216 vette en gras- kalveren, 8 nuchtere kalveren, achapen of lamme ren, 1 varkens, 108 biggen, bokken 2. De prijzen van bet vee, besteed ter markt van heden waren als volgt: Runderen 1ste qnaliteit 68 e. 2de qual. 64 c., 3de qual. 58 c.; kalveren lite qual. 95 c. 2de qual. 90 a 80 c., schapen lste qual. c., 2de qua). c., alles per kilo; varkens lste qual. a c., 2de qnal. a c., 3de qual. c., licht soort a c. per half kilo; melkkoeien f a kalfkoeien f 120 a 210, stieren f130 a 240, graskalveren f 15 a 35, pinken fa vaarzen f 70 a 130, alles mager vee; paarden f 36 a 80. Op de botermarkt werden aangevoerd 77/8 en 90/16, ton; en 1123 stukken per half kilo; prijs le qual. f 54, 2e qual. 50, 3e qual. f 46 per half kilo 55 a 65. Amsterdam, 12 December 1888. Prijzen der onderstaande effecten Netlerlund. (Jertif. Werk. Schuld W w m Jdougnrlje Obl. Leeuiiig 180?ft GoiHlleeuingft Italië. Obl. Pamel. Leen. 1800-04 ft OoateurJJ*. Obl. in papier (Mei—-Nov.) ft H «ilver (Jan.—Juli), ft Portugal. Obl. buitenl. 1858-84 8 Rusland bij Rope A Oom p. Oude Rusten ft 8 8', Spanje Turkf)» Egypte N Obl. Nio. Spw. 1867/69 4 1877 Amst. L *9-100 5 Obl. buitenl. 1867, 1871 75. 1' 18768 binnenl. (Perpetueele) 4 Obl. Alg. Schuld 1865 Serie D 5 1869 C 6 Obl. I.eening 18764 Amerika. Obl. Vereon. 8Utenl876 4', 1877 4 Columbia. Obligatien4», Peru. Leening 1870.6 187*5 Oostenrijk. Aand. Nationale Rank. dlviit. Nederland. Holl. IJz. Spw. Aand. M. tot Kxpl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. geatemp. Obl Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand. Boxtel Wezel Obl 1875. Euid-Ital. Spoorw. Obl.. Gr. pw. Maatsch. Aand.. Baltisrbe Spw. Aand.. Jolei Griasi Obl Kiew Brest Aand Kurak Ohark.Obl. ƒ1000,. Morachansk Syaran Aand.. Riaaehk Wiasma Aandeelen Spw. Chicago N. W. (Jert. Aand.. N York Lake Erie W. S. Aand. Illinois Cert. Aand Mist Kantaa Texai Obl. Cart. PUEMIE-LEENINGBN. Nederland, Loten Amaterdam 100. Rotterdam Gemeente Credict iselgt» Blad Antwerpen 1887 Oostenrijk StaaUl 1814 1860 1864 Ruilend 1864I 18665 tfouo leer- pCt. ae koers. 76'/, 90 101»/,. 99"/,, 96"/, 91 67»/. 67'/, 63'/, 102'/, 86'/, 101'/,. Italië. BuiUuJ Humeuio Amerika i 4' ft 8 5 8 I I 5 5 f dl. Geldkoers prolongate 2'/g pot. 48 65 15 15 81'/, 105'/, 32 14'/, 12'/,, 122 157'/, 125 81'/, 137 96 11 59"/,. 116"/,, 57'/,, 93»/, 28»/, 28»/, 136'/, 25'/, 116'/, 88'/, 112'/, 104'/, 103'/, 88'/, 111'/, 115'/, 141'/, 166 146'/,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 3