N IE WE No. 1331. Zondag 16 December 1888. 13de Ja*1 Socialistische wijsheid. BU1TEN~LA N I). i Wordt vervolgd.) BAARU» ABONNEMENTSPB IJS Per 3 maanden voor Haarlem0,8o Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Afzjnderljjlre Nummers0,03 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en Z ATERDAG. BDSSAÏÏ: St. Janstraat Haarlem. lsijjcndkaj; AGITE MA NON AGITATE. OfJRAIT. PBIJS DIB ADVEBTENTIÉN Van 16 regels.30 Cents. Slke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlgk Maandag-, Woensdag en Vrijdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KLIPPERS LA U REI. Toen wij niet lang geleden over de so ciaal-democratie schreven, konden wjj niet vermoeden (ai hebben de sociaal-democraten ous aan verrassingen gewend), dat een nieuw schandaal, waarbij de socialisten zich van zulk eene schandelijke zijde deden kennen, voor de deur stond. Het gebeurde te Amsterdam op jongst leden Zondag vormt eene treurige blad zijde in de geschiedenis der hoofdstad, al kan natuurlijk slechts een zeer klein deel van hare bevolking voor het schandfeit worlen aansprakelijk gesteld. Wij hebben nu de sociaal-democraten weder aan het werk gezien en ziju daardoor in de meeuing versterkt, welke wij onlangs verdedigden, namelijk, dat tegen de socia listen buitengewoon streng moet worden opgetreden. Ouder de weinige verblijdende verschijn selen van den dag behoort wel dat te wor den genoemd en geroemd, dat het socia listisch bedrijf van Zondag eenparig werd afgekeurd. De liberale pers maakte vol strekt geene uitzondering. Daarvan dank baar acte nemende, kunnen wij toch de vraag niet terughouden, of de dagelijksche ophitsingen tegen .Priesterheerschappij* en Pausvergoders* wel in staat zijn om bi) niet-Katholieken, die daarenboven van an dere zijde zoo ontevreden met alle gezag eu geloof worden gemaakt, verdraagzaam heid jegens de Katholieken in te boezemen? Voor heden zullen wij het bij deze en kele vraag laten. Wellicht zullen de ge beurtenissen van j 1. Zoudag er toe leiden, dat de liberale pers zich tegenover de »clericalen« wat matigen zal, eu dat zelfs hooggeleerde Heeren als Spruijt e i Van Leeuwen hunne pen wat meer in bedwang zullen houden. Voor wij heden op een nieuw staaltje van socialistische wijsheid de aandacht vestigen, om dan de moraal uit het mede gedeelde af te leiden, hebben wij een woord te richten tot de Arnhemsche Courant. Dat orgaan maakt op zeer we'.willeuden toon (wij constateereu zulks gaarne) ge wag van onze verklaring, dat de kracht wan het Evangelie grooter is, dan dat van de wet. De schrijver laat echter de vol gende woorden volgen: .Met de Nieuwe llaarlemsche Courant zjjn wjj het eens, dat, zoo de beginselen van het Evangelie meer werden erkend en beter werden toegepast, de maatschappjj daarvan de heilzaamste gevolgen zou ou dervinden. .Ongelukkig echter heeft rueu geleide- ljjk met het Evaugelie nog zoo vele an dere beginselen en begrippen trachten in te voeren en daarom ligt misschien wel voor een groot deel de oorzaak van veel kwaad. Daardoor toch werden afgestooten, FEUILLETON. De verborgen schat. 11) (Vervolg.) De eigenaar domkop die hij was had geen lust het stuk te verkoopen, om het even wat er hem ook voor geboden werd, omdat het hoekje beplant was met eene groep hoornen, die uit zijne eetkamer zulk een fraai gezicht op leverden. De drommel hale die ramen van zijne eetkamer! Wat ter wereld kon het iemand schelen, wanneer bet gebeim van John Cann op het spel stond, of hij uit zijne ellendige eetkamer iets zag of niets zag. James was bepaald ontzet over de koppigheid en bekrompenheid van dien armen, kleinen squire, ie aan niets anders ter wereld denken kon dan aan zijne eigene, bespottelijke, ouderwetsche ramen. Eindelijk echter, door zijn bod zoo boog mo gelijk te stellen, kon hij dezen tegenspartelen den, ouden duitendief overhaleD, afstand te doen van zijn driehoekig stukje land, aan de bocht der rivier. Evenzoo was daar nog quaestie van die naderen zouden en verdeeld, wie een moesten wezen.* In de overgenotneu zinsnede uit het Arnhemsche blad wordt blijkbaar de leer der Kerü gesteld tegenover het Evangelie. Dat geschiedt telkens zonder dat men dan weet te bewijzen, dat de leer der Kerk, met de Evangelieleer in eenig opzicht afwijkt. De Arnhemsche Courant verzuimt aau te toouen (hetgeen iets anders is dan po seereu) welk beginsel en welk begrip de Kerk zou hebben ingevoerd, hetwelk .kwaad op de sameuleving heeft kuunen werken, eu die verdeeldheid zaaiden, toenadering beletten.* De Kerk is een; hoe kan zij ver- deelen? Is de verdeeldheid van haar ge komen Daar de Arnhemsche Courant dikwerf van groote gematigdheid blijk geeft, be- treureu wij het zeer, dat ook zij vervalt tot die algemeenheden, met welke men niet verder komt en die op onkundigen slechts ophitsend werken. Thans komen wij tot de nieuwe bijdrage, welke wij zouden leveren ter kenschetsing van de socialistische wijsheid. Domela Nieuwenhuis sprak namelijk in de zitting der Tweede Kamer van jl. Dins dag o. a. het volgende. »Ik meen dat ons rechtswezen op fou tieve grondslagen rust. Ofschoon wij niet lang geleden een uieuw Strafwetboek heb ben gekregen, toch meen ik dat daarin geene rekening is gehouden met den stand der wetenschap, gelijk zij op het oogeu- blik is. .Het Strafwetboek mist naar mijne over tuiging een weteuschappeljjkeu grond; het heeft geene rekening gehoudeu met de phi- losophische gronden, waarop het gebouw moet zijn opgetrokken. .Men heeft zich namelijk geene reken schap gegeven omtrent het wezen der straf Wij leven in eene gemeenschap, eene societas eu nu rijst uatuurljjk de vraag: hoe moe ten wij doeu met die soort van menscheu, die als ik het zoo in het algemeen noe men mag anti-sociale daden verrichten? Het antwoord van het Strafwetboek luidt evenals dat, wat gegeven wordt door den Heer Clercx, mijn buurman rechts: »in de gevangenis stoppen*. Neem ze eenvou dig uit de gemeenschap weg. Het komt mij voor, dat dit geen aanspraak kan maken op den naam van wetenschappelijken grond, want a'sdau klimt men op tot de oorzaken, en als die oorzaken zijn weggenomen, dan en dan alleen zal het mogelijk ziju om de gevolgen, datgene wat men ziet, te voor komen. .Welke zijn nu de oorzaken van de anti-sociale daden? Ik zou geneigd zijn ze te onderscheiden in drie klassen; de physische, de physiologische en de sociale. .Onder de jongere criminalisten zijn ve len, wier werken ik met groote belangstel ling heb bestudeerd; vooral in Italië ver schenen schoone werken, bjjv. van Lom- betalen; hoe belachelijk het schijnen moge, met al het geld van John Cann bijna in zijne handen, was James genoodzaakt anderen lastig te vallen, te kwellen, te liegen en te intrigeeren, weken achtereen, ten einde dat nietige sommetje in klinkende munt te krijgen voor zijne betalingen. Eindelijk toch leende hjj het; hij nam het op, door Ethel over te halen de rest der effecten van haar armzalig klein fortuintje te verkoopen en door tante Èmily net zoo lang te vleien, tot zij haren naam onder een verkoopbriefje van hare weinige waardelooze meubelen plaatste. Eindelijk naar velerlei uitstel en moeite was James de werkelijke bezitter van bet hoekje land geworden, waarin de schat vau John Cann ver borgen lag. Den allereersten dag, dat Jamei Mitford dat lang begeerde stukje grond zijn eigendom kou noemen, kon hij zijn lust niet bedwingen (of schoon hij wist dat dit gevaarlijk was in een land, waar tot veler spijt de wet bestaat van bet teruggeven van een gevonden schat) maar begon hij onmiddellijk in het geheim te graven in de schaduw van de drie groote wilgenboo- men, in de bocht der rivier. Hij had de plaat selijke ligging reeds zoo goed iu oogenschouw broso, Garafalo, Colajanni en anderen; zij hebbeu mij vasten grond onder den voet gegeven, ai nemen zij niet alle de drie door mij genoemde oorzaken aan. .Échter hoe uitlokkend het moge zijn daarover eene verhandeling te houden, ik stip alleen aau hoe onjuist de grondslagen zijn van onze strafwetten, die geen reke ning houden met de oorzaken, maar alleen vragen naar de daden, als hadden de be weegredenen, die daartoe dreven, er niets mede te maken. .Ik behoor tot hen, die met Quetelet, den vader der statistiek genoemd, meenen dat »de ondervinding klaarblijkelijk, bewijst het feit, wat iu het eerst wonderlijk voor komt: hel is de maatschappij, die de misdaad voorbereidt, en de schuldige is slechts het werk tuig dat haar uitvoert. Elke sociale staat onderstelt een zeker aantal en een zekere orde in de misdrijven, die een noodzakelijk gevolg zijn van zijne organisatie .Wanneer dit waar is, Mijne Heeren, dan zijn de schuldigen, die onze gevange nissen bevolken de sterkste bewijzen van de slechte organisatie vau den Staat; zij zijn eigenlijk niet de schuldigen, maar een voudig de slachtoffers der maatschappij. Ouze gevangenissen ziju men heeft slechts te letten op hare bevolking feitelijk groote armhuizen; immers 9/10 zijn arme drom mels, wier misdaad daarin bestaat, dat zij zich hebbeu vergrepen aan het .heilig* eigendomsrecht. Maar wie bepaalde de hei ligheid van dat recht? Dat waren de be zitters, zoodat de misdaad is: het opkomen tegen de orde door die bezitters gemaakt; omdat zij het recht, gelijk zij beweren, omdat zij de macht, gelijk ik beweer, daar toe hebben. .Wanneer wij die beschouwing, die toch den grond van alles uitmaakt, aanvaarden, ziedaar ons dan op rechtsgebied te midden dei sociale quaestie. .Wij komen dan tot de overtuiging dat er twee klassen bestaan, bezitteudeu eu niet bezitteuden, en het zoogenaamde recht wordt gemaakt en gehandhaafd door de bezitten- den. Dat recht is dus niet anders te noe men dan een klassenrecht. De probf op de som van deze redeueeriug is voor mij de bevolking der gevangenissen zelve. .Buitendien is het merkwaardig, dat ik voor deze meenicg steun viud bij een man, van wien men het geeuszins verwachten zou, van Adam Smith, den vader der libe rale staathuishoudkunde. .Hij zeide: »de burgerlijke Regeering, voor zooverre zij is ingericht voor de veiligheid van het eigendom, is in waarheid slechts eene iurichtiug ter verdediging van de KIJKEN TEGEN DE ARMEN OF TER VERDEDIGING VAN HEN, DIE IETS BEZITTEN TEGEN HEN DIE NIETS HEBBEN*. .Precies dus hetzelfde wat daar even door mij werd betoogd. Het is zeker merkwaar dig, dat ik juist steun moet vinden bij dien man. genomen en gemeten, dat hij tot op een haartje de juiste plek wist te vinden, waar John Cann's schat werkelijk was verborgen. Hij begon met een klein houweel den arbeid, zoo vol vertrou wen, al had hij reeds de groote dubloenen in de stevige kist zien liggen, waar binnen zij be sloten waren, zooals hij wist. Hij groef vier voet diep, zooals John Cann's aanwijzingen bevalen; en toen, het was precies zoo, stiet zijn houweel tegen eene stevige eikenhouten kist, goed voorzien van ijzeren klampen. James ruimde al het vuil van het deksel weg en deed zulks zorgvuldig maar niet haastig, en trachtte toen de kist er uit te tillen, maar dat was 1e vergeefs. Zij was natuurlijk veel te zwaar voor zijne armer.; dat gewicht aan zilver en goud moest immers veel meer zijn dan een enkel paar armen konden optillen. Hij moest maar beproeven het deksel te openen, zoodat hij het goud beetje bij beetje er uit kon halen en naar huis brengen, wan neer hij dit ongemerkt doen kon en dan de plek telkens weder zorgvuldig bedekken, uit vrees voor de schatkist en den eigenaar van het heerenhuis. Hoe afschuwelijk onrechtvaardig scheen hem nu de wettige aanspraak van die twee trage vijandelijke machten en dan te moe- Een paar voorbeeldou, hoe de bestaande verhoudingen misdadigers doen ontstaan. Iemand steelt een brood, omdat hij geen arbeid ban vinden eu geen arbeid, geen brood. Die man wordt gepakt en veroor deeld tot gevangenisstraf. Ik wil eerlijk be kennen, dat ik niet g.iarue de rechter zoude zijn, die het vonnis over dien man zoude moeten uitspreken, want hij deed de na tuurlijkste daad van de wereld, eene daad van zelfbehoud, e i zulk eene daad ligt nu eenmaal in de menschelijke uatuur. Die man doet, iudieu de omstandigheden weder zoo zijn, weer hetzelfde. Zorgt men dus niet voor veranderde omstaudighedeu, dan is het veel cons quenter om, iu plaats vau hem weder achter slot te zetten, dien man een voudig op te hangen, dan is men vau hem af. Hei, laten voortbestaan van die omstan digheden en het opsluiten van dien man in de gevangenis maken de zaak niet beter. De v9rhoudiugeu in de wet uitgedrukt, zijn dus alleen de schuld daarvan. .Een tweede voorbeeld. Een fabrikant wordt vermoord, omdat hij zijn honger lijdenden arbeiders geen hooger loon wil geven en huu nog durft toevoegen: daar buiten groeit gras genoegvreet jullie dat maar. De dader wordt gepakt en natuurlijk voor jaren opgesloten. Alweder vraag ik: is de zaak daarmede verholpen?* Tegen die verheerlijking van den diefstal in een volgend nummer ons protest. Het hof van appel te Brussel heeft, bjj gemotiveerd arrest, overeenkomstig het requisitoir van den Procureur-Generaal, den Heer Verschoor, het verzoek van Mej. Marie Popelin, doctores iu de beide rech ten, om als advocaat bjj het bof te worden ingeschreven eu beëedigd, van de hand gewezen. De Kölnisehe Volkszeitung meldt: Het Oosteurijksch Episcopaat maakt zich ge reed een adres op te zenden aau Z. H. deu Paus, waarin de Bisschoppen zich uitspreken voor het herstel der tjjdelijke macht. Uit Parijs wordt gemeld, dat Bou- langer zijne vordering tot echtscheiding ingetrokken beeft, omdat zij geen kans van slagen aanbood. Tu het Lagerhuis heeft Labouchère de vraag gesteld of het Parlement geraad pleegd zal worden over de maatregelen ten aanzien vau Soeakin, en of in het geval daarheen troepeu gezonden worden, de kosteu gedragen zullen worden door Engeland of door Egypte. Stanhope heeft daarop te keuueu gegeven ten aanzien van het eerste punt niets te kunnen be loven, eu over het andere zich een ant woord te moeten voorbehouden. De gemeenteraad van Genua heeft op het beticht van het overlijden der Her togin De Galliera besloten voor drie dagen ten denken, dat hij, James Mitford, zich de moeite van den arbeid en het avontuurlijke vol gen van het gansche spoor zou hebben getroost, opdat ten slotte twee luie, onverantwoordelijke deelhebbers zouden komen, ten einde, zoo mo gelijk, al het voordeel van zijne scherpzinnigheid en moeite te trekken. Eindelijk deed hij door eene krachtige poging het roestige slot openspringen en keek met be- geerige blikken in de sterke, eikenhouten kist. Wat sloeg zijn hart met langzame, zware slagen op dat gewichtige oogenblik; niet van verwach ting, want hij wist, dat hij het geld vinden zou, maar door de eiudeljjke verwezenlijking van eene lang uitgestelde, veel omvattende hoop. Ja waarlijk, daar lagen ze voor hem groote, glinsterende muntstukken van oud Spaansch goud, goud, goud, niets dan goud, geschikt in lange rijen, netjes naait elkaar, over de ge- heele oppervlakte van de breede, eiken kist. Hij had het gevonden, werkelijk gevonden. Na zooveel moeitevol zoeken, na zoovele vergeefsche pogingen, na zoovele hartbrekende teleurstellingen lag daar John Cann's schat in werkelijkheid open voor hem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 1