BINNENLAND. dea officiëelen rouw aan te nemen. De measte winkels ware», toen de tijding yan haren dood uit Parijs bekend werd, ge sloten. De Hertogin heeft, behalve 25 millioen voor de uitdieping der haven van Genua, aan hare geboorteplaats verscheidene mil- lioenen geschonken voor stichtingen. Ook heeft zij aan Genua het prachtige paleis, dat haar echtgenoot bewoond had, ten geschenke gegeven met de daarin vervatte kostbare verzameling van schildergen, on der welke er verscheidene van Rubens eu Van Dijck waren. Iu de Spaansche Kamer van Afge- vaardigen is eergisteren het^staatkuudig debat voortgezet. De Heer Ascarate hield eene heftige rede tegen de conservatieve staat kunde. Hij geloofde dat eene verzoening van de Regeering met de dissidenten der meerderheid eene onmogelijkheid is. De Heer Canovas del Castillo verklaarde op zijne beurt, dat er eene volledige over eenstemming was bjj de conservatieve partij. Te Krakau heeft een schoenmakers opstand gewoed. Eene groote schoenen fabriek te Weenen had er depots geopend. De Krakau'sche schoenmakers eischten van den Burgemeester dat die depots zouden gesloten worden. De Burgemeester weigerde. Vijfhonderd schoenmakers gingen toen sa menscholingen houden. Zjj bestormden de verkooplokalen der Weener fabriek, plun derden de voorraden, mishandelden de ver- koopers, en raakten ten slotte slaags met de politie. Nadat een groot aantal liedon in hechtenis waren genomen, werd de rust hersteld. Van Suakim wordt bericht, dat Me- nelek, Koning van Shoa, opgestaan is te gen zijn schoonvader, den Koning van Abyssinië. De Italianen schijnen Menelek daartoe aangezet en daarbg geholpen te heb ben. De Koning van Abyssinië verkeert in moeilijkheden, daar Generaal Ras Aloela afwezig is; deze heeft een leger van Derwischen in den omtrek van Ga labat en ook de opstandelingen verslagen. Ouder de gesneuvelden is Ras Michail. GEMENGDE BERICHTEN. Voor geest en hart. Aan de jeugd. Allerlei. Een deskundige doet ons opmerken dat de in ons blad van gisteren gemaakte gevolgtrekking, als zou de ordinaire qualiteit van Friesehe boter op de markt te Londen aan vermenging met margarine zijn toe te schrijven, ten eenenmale onjuist is. Ieder, zegt hij, die niet geheel vreemd is in den boterhandel, weet, dat de depieeiatie dier boter tegenover Erausche en Deensehe is te wjjten aan eene betere en zorgvuldiger methode van bereiding dezer laatste soorten. Trouwens, reeds sedert bijna een jaar is het bij de Engelsche wet voorgeschreven, dat met margarine vermengde boter in Engeland niet mag worden ingevoerd of verkocht dan onder den naam van margarine. Yooral in verbetering hunner boterbereiding moeten onze landbouwers dus hun heil zoeken. (Tijd.) Hypnose. Welke voortreffelijke sujetten,om gehypnotiseerd te worden,// zegt het //Handelsblad// //zullen de leden der rechterzijde zijn, als ze den raad opvolgen, welken de Heer Haifmans hun geeft!// En het blad herinnert er dan aaa, dat de Heer Haffmans zijne geestverwanten aanspoorde, weinig te spreken, maar flink te stemmen. De aardigheid van het //Hbl.." is wel van ietwat twijfelachtig allooi. Wanneer men in een glazen huis woont, moet men niet met steenen gooien. Er wanneer men weet, hoe de liberalen im mer als gehypnotiseerden stemden, om de partij van dienst te zjjn, verwondert men er zich over, hoe een liberaal blad hier dit punt durft aanroeren. Alle argumenten, door de Rechterzijde tegen de ongelukswet van '7 8 ingebracht, waren vruch teloos. De liberalen waren zelfs blind voor het gevaar, dat hun in de toekomst dreigde en de nederlaag, welke hun met het oog op die dwang- wet werd voorspeld! Inderdaad, wanneer de liberalen in '77 niet gehypnotiseerd waren, begrijpen wij niet, hoe zjj zulk eei:e verderfelijke wet, eene der voornaamste oorzaken van hun ondergang, hebben kunnen aannemenl (Centrum.) De Zutf. Ct. bericht, dat de Minister van binnenlandsche zaken, gebruik makende van een door de redactie gedaan aanbod, haar heeft doen verzoeken de namen te noemen van kooper en verkooper van het verdachte rund, dat aanleiding' heeft gegeven tot het verbod van invoer van Geldersch vee in Duitschland. Aan dit verzoek is gevolg gegeven. Tot heden zijn bjj het bestuur van Recht en Orde te Amsterdam 401 betuigingen van adhaesie ingekomen van even zooveel katholieke vereeni- gingen hier te lande, die zich aansluiten bij de bekende resolutiën in zake de wereldlijke macht des Pausen. De adhaesie-formulieren, door de bestuurders dezer vereenigingen, welke gezamenlijk 118,252 leden tellen, onderteekend, zjjn samengevat in een album, gebonden in wit kalfsleder, versierd met vergulde Pauselijke en Nederlandsche wapens, ornamenten eu rugtitels. Hef opschrift van het album, in de Eransche taal gesteld, luidt aldus: //Hulde van de leden der katholieke politieke vereeniging Recht en Orde te Amsterdam aan den Opperpriester Z. II. Leo XIII.// De Staatscommissie voor de regeling van 's lands defensie is in zooverre met haren arbeid gereed, dat het ontwerp-verslag is opgemaakt en bjj de leden eirculee? Men verwacht dat het echter nog geruimen tijd zal duren eer het defi nitief verslag den Koning zal kunnen aange boden worden. De Eerste Kamer heeft gisteren aange nomen, met 40 tegen 2 stemmen, de provinciale heffingen voor kanalen in Friesland; voorts de begrootingen der Landsdrukkerij en voor het Domeinfonds en die van Suriname, nadat de Minister van Koloniën, op eene vraag van den Heer Wertheim, verklaard had gaarne bereid te zijn, indien zich de West-Indische Maatschap pij bij voorbeeld onder invloed van den oud- Gouverneur Smidt vormde, regeeringssteun daar voor te overwegen. De behandeling van de Indische begrooting is bepaald op 27 December, des namiddags te 2 uren. In de zitting der Tweede Kamer van gisteren was aan de orde de begrooting Binnen landsche Zaken, afd. Middelbaar Onderwijs. De Heer Vermeulen was van meening dat ont spanningslectuur op de Rijksburgerscholen niet strekt tot eerbiediging der zedekundige en gods dienstige begrippen der leerlingen en vroeg daar om overlegging van deboeken-catalogussen voor de Staten- Generaal aan te vragen. De Heer Bored wees op het belang van Staats zorg bij de boschcultuur. De Heer Heldt vroeg regeling van het ambachts- en teekenonderwijs en kostelooze plaatsing van on- en minvermo genden, op de middelbare scholen. De Heer Zaaijer protesteerde tegen de ver denking, dat aan de leerlingen kwetsende lectuur wordt verstrekt. De Minister acht niet alle lectuur geschikt en acht toezicht in het belang der neutraliteit noodig. De wettelijke regeling van het ambachts- en teekenonderwijs acht hij hoog ontijdig alsnog. Kosteloos middelbaar onderwijs voor on- en minvermogenden zal hij overwegen. Wettelijke regeling van het zeevaartkundig Onderwijs, waarop door den Heer Lieftinck was aangedrongen, is van den Minister niet te wachten, wel invoering van een verplicht examen van stuurlieden en gezagvoerders, hetwelk het land als meer practisch wenschte. De Vegetarianen zullen zeker met voldoening vernemen, dat er in Bengalen een Vegetariaansche volkstam bestaat, de Os- wals van Marwar genaamd. AU de cholera in de streken rondom hunne woonplaats hevig woedde, is nog nooit een hunner door die ziekte Bangetast, veel minder er aan gestorven, en zij schrijven deze veiligheid aan hunne matige levensgewoonten toe. Volgens de voorschriften van hun godsdienst, gebruiken zij nimmer dierlijk voedsel noch geestrijke dranken, zij houden het middagmaal vroeg en nemen voor avoudeten slechts vruchten en melk. Waar een Oswal ook heen gaat, op dezen leefregel maakt hij nooit inbreuk. Te Alfena/dRijn had Dinsdag de zoon vin den landbouwer B. de onvoorzichtig heid om met een geladen geweer schertsender wijs op zijne zuster aan te leggen, met het ongelukkig gevolg, dat het schot afging en het meisje den kogel in de borst kreeg. Zij werd doodelijk gewond naar het ziekenhuis te Leiden overgebracht. In de kazerne te Berchem, bij Antwerpen, zijn 80 kanonuiers, 20 brigadiers en eenige trompetters ernstig ongesteld geworden na bet eten van aardappelen met Amerikaansch spek. Zij vertoonen verschijnselen van vergif tiging, maar men weet nog niet of de aardap pelen dan wel de stukken spek daarvan de oor zaak zijn. Er is omtrent deze zaak, die men eerst geheim beeft gehouden, een gerechtelijk onderzoek ingesteld. By de Maatschappij tot Exploi- tatie van Staatsspoorwegen is besloten, om de 55jarige jubilea barer beambten en bedienden onopgemerkt te laten voorbijgaan. Een Fitsburger glasfabrikant heeft in den handel gebracht eene door hem uitgevonden isoleerinrichting, waardoor het leg gen van electrische geleidingen onder den grond minder bezwaren zal hebben dan met een der bestaande stelsels. De zaak komt hierop neer: De electrische kabels en dntden worden gelegd op reeksen glasplaten, die aan de bovenzijde ge groefd zijn; de groeven worden dan volgegoten met pik, esne tweede dergelijke plaat wordt er over heen gelegd, enz. naar behoefte. Als de draden gelegd zijn wordt alles met hout om- kist, en ten slotte bestreken met eene dikke laag cement. Eene bende van 65 roovers is ge pakt te Szakos, een dorp in Hongarjje. Zij had den o. a. twee gezinnen vermoord. Het opmer kelijkst is, dat het hoofd der bende tevens bleek te zijn de eerste magistraat van het dorp. Uit Stol wijk wordt van 13 dezer gemeld: Nog onder den indruk van den moord, door een drietal bedelaars hier verleden week gepleegd, hebben zich heden-avond ruim zestig ingezetenen dezer gemeente, met het gemeentebestuur aan het hoofd, tot eene vereeniging geconstitueerd. De leden dier vereeniging hebben zich verbonden, voortaan gaene giften meer aan bedelaars uit te reiken. Men hoopt daardoor dit volkje, dat voor allen en voor velen door zijne brutaliteit eene bron van angst was, uit de gemeente te weren. Als nu in omliggende gemeenten dezelfde maat regel toegepast kon worden, zou zeker menigeen meer gerust zijns woning verlaten, dan hij in den laatsten tijd doen kon. Opmerkelijk ;'g het dat na dien moord hun aantal reeds tot enkelen beperkt is. Zij begrijpen zeker, dat zij thans door iedereen worden geschuwd. Omtrent den moord zalf kan vooralsnog alleen worden medegedeeld, dat verschillende getuigen door den rechtercommissaris zija gehoord. Een man te Berlijn, die voor eenige vrienden zijne vaardigheid in het //degen- slikken" zou vertoonen, heeft zich bij dien toer deerlijk verwond. Hij had, daar er geen degen bij de hand was, een lang keukenmes genomen en liet dit in zijn keel glijden. Terwijl hij daar mee bezig was, barstte een der aanwezigen in lachen uit, om de gekke gezichten, die de degen slikker trok. De man verloor daardoor zijne be daardheid, hoestte, en daarbij werd zijne huig door het mes bijna geheel doorgesueden. Een c a c a o-f abrikant, Blooker of Van Houten, heeft dezer dagen verzocht zijn reclamebord te mogen vastspijkeren aan de in sukkeldiaf door Dau Haag rijdende celwagens. Op het verzoek is wel afwijzend beschikt, maar geen nood, het idee alleen is reeds eene reclame, zegt het Dagblad van Z. H, en 's Gr. Dat een of ander boek door den vertaler voor eigen werk wordt uitgegeven, is een letterkundig bedrog, dat meermalen werd ge pleegd. Maar het omgekeerde komt zeldzaam voor. Op zulk een bedrog werd onlangs een Ameri kaansch schrijver Lew Van der Poole betrapt, die aan eene uitgeversfirma een door hem geschre ven roman verkocht had als de vertaling van een nagelaten roman van George Sand. Het bleek, dat Van der Poole al vroeger verschei dene zoogenaamde vertalingen van nagelaten artikelen en verhalen der Fransche schrijfster heeft uitgegeven. De weduwe P. Snelii, aan den Binnenweg te Rotterdam, viert den 21 u Dec. haar 104den verjaardag. Ook Nieuwer-Amstel zal weldra hare honderd jarige hebben in do wed. J. H. C. Hofmeister, die bij hare insgelijks reeds hoog bejaarde dochter inwoont. Door den oostelijken wind kon Woensdagmorgen de Londensche boot Sparling te Harlingen bet vee niet laden, voor het schip over de Pollen was en moesten de 1200 schapen, 40 stuks rundvee en een 60 tal kalveren met lichters worden nagebracht. Voor dat werk ge bruikte men ditmaal geen tjalken, gelijk ge woonlijk, maar den driemastschoener Allegonda Jacoba, gevoerd door kapt. K. Ebes, welke bodem door eene sleepboot met zijn inhoud naar de Sparling werd gebracht. Dit is wel de eerste maal, dat een schoener lichterdienst doet. Het is in een te Valby opgerichte fabriek gelukt, verscheidene dranken uit vruchten te bereiden, die zeer smakelijk en opwekkend zijn zonder alcohol te bevatten. De fabriek zal zich nu aanzienlijk uitbreiden, en men hoopt daardoor het misbruik vau sterken drank met goed gevolg legen te gaan. DbI men door een naald kan «or den doodgestoken, klinkt vreemd, doch dat het mo gelijk is, ondervond een soldaat te Lyon, die bij het aantrekken van zijne jas niet bemerkte, dat iu het laken eene naald zat gestoken. Toen bij zich een weinig bukte bjj het poetsen zijner patoontasch, gevoelde hij eene stekende pijn ter hoogte van het hart eu ontdekte toeu, dat eeDe naald ongeveer 35 milimeters in het lichaam was doorgedrongen. Op het geroep van den soldaat schoten zijne makkers toe, die alle pogingen aanwendden om het scherpe voorwerp te verwijderen, wat einde lijk, naar veel moeite gelukte. Alleen een paar bloeddruppels wezen de kleine wond aan. Na zijn werk te hebben gedaan, ging de sol daat, die zich eenigszins ongesteld gevoelde, te bed, waar hij eenigeu tijd later door zijne vrien den als lijk werd gevonden. De naald bad het hart geraakt en was daardoor de oorzaak van zijn dood. Aan boord van de Indomptable z ij n op de reede van Toulon proeven met een kabel ballon genomen, welke, in weerwil van den ster ken nevel, uitmuntend zijn geslaagd. De ballon was tot op eene hoogte van 300 M. gestegen en bleef door middel van den telephoon in voort durende gemeenschap met het schip. Da invoering bij de marine wordt spoedig verwacht. Aan een particulier schrijven uit Rijsel ontleent de Zw. Ct. het volgende In 'n ommezientje was onze goê gemeente heden Vrijdag middag iu rep en roer. Een bedelaar bedelt bij den notaris. De deur wordt hem voor den neus dieht geslagen. De bedelaar vindt hierin aanleiding om met zijn stok tegen de ruiten te likken, zoo onzacht, dat een viertal bezwijkt. Rinkiukend vallen de scher ven naar heneden. Een rilling vaart door de buurt. Dood bedaard vervolgt de dader zijn weg. De notaris, van de eerste ontsteltenis ontkomen, maar nog gaosch ontdaan, vliegt naar 't gemeentehuis, 't Gemeentehuis-personeel en de notaris in vollen ren achter den bedelaar. De gemeente als een steeds aangroeiende lawine achter 't gemeente huis-personeel. De bedelaar verhaast zijn stap niet. Hij weet wat hem wacht. Zijn doel is be/eikt. Opgepakt, ingerekend, vrijheid kwijt, maar onder dak. In sommige streken der Pruis i- sche provincie Saksen zijn de hamsters (trekratten) dit jaar buitengewoon talrijk. Te Aschersleben werden niet minder dan 97,519 van deze dieren gevangen, waarvoor 1950 Mark aan premiën werd betaald. In het naburige Kochstadt werden 5539 hamsters geiangen. Men heeft in Engeland een feit ontdekt, dat veel opzien baart. Het blijkt, dat slimme speculanten gebruik gemaakt hebben van den afslag van hat zilver, om geldstukken te maken, welke, wat metaalgehalte, vorm, enz., be treft, volkomen gelijk zijn aan de cfficiëale, maar die dan toch, door het verschil tusschen den prijs van het zilver en de waarde van het geld, eene winst van 30 percent opleveren, Groote sommen gelds zijn reeds in die munt stukken uitgegeven, waarschijnlijk ook in andere landen van Europa. T e s-G ravenhage moet, naar het Rotterd. Nbl mededeelt, de justitie zich de zaak der emigratie naar Zuid-Amerika aangetrokken hebben. Althans er moeten aan de politic-hoofden bevelen zijn geg.ven, om eens ter dege rond te zien naar de personen, welke inlichtingen geven omtient de toestanden in de Argeutijuscke Repu bliek in Zuid-Amerika. Eene brutale aanranding heeft Woensdag-avond te ongeveer 5 uren plaats gehad op den kanaalweg tusschen Den Haag en Sche- veningen. Een heer met zijne dame van huis gaaDde naar de fabriek aldaar, werd door 6 Sche- veningers staande gehouden. Een der manner, was 1)003 geworden omdat zrjn avondgroet niet was beantwoord. Zij grepen den heer aan, en deze kreeg een klap op het hoofd waarschijnlijk met een klomp. Eene bloedende wonde ontstond daardoor. Toeu werd een vroeger geuitte bedreiging vol voerd, en ds hoer in het kanaal geworpen, waaruit hij zichzelf redde. De dame outvluchtte en waarschuwde aan de fabriek haar broeder, die de aanvallers achternazette, een greep en aan de politie overleverde. De anderen is de politie op het spoor. Nader vernemen wij, dat ook een 70j«rig man, werkzaam aan de waschinrichtiug van den Heer Heijnen, op den Kanaalweg te 's-Hage, door hetzelfde zestal is aangegrepen. Met den werkman werd op in het oogloopende wijze twist gezocht over het uitwijken op het grindpad. De nog flinke grijsaard trok evenwel zijn mes, en wist daarmede de lafle //mannen", die zich niet ontzagen met hun zessen een oud man aan te vallen, in bedwang te houden. Eene lichte mis handeling kon hij evenwel niet ontgaan. Men meldt ons uit Utrecht. Met No. 400 is de lijst vau deelnemers aan het feestmaal in het gebouw voor Kunsten eu Wetenschappen op Maandag a. s. gesloten. Er worden echter maatregelen beproefd, om hun, die zich later aanmelden, gelegenheid tot dineeren te verschaffen. De Zeereerwaarde Heer J. W. Brouwers ontvangt van verschillende plaatsen te legrammen en brieven van particulieren en ver eenigingen, om hem een blijk van instemming te geven met 2ijne waardige houding op 11. Zon dag. De Vereeuiging van R. K. onderwijzers te Rotterdam besloot o. a. met algemeene stemmen den spreker telegraphisch hulde te brengeu voor zijn onvermoeid strijden vaor de rechten van Z. H. den Paus en van het gezag. Bij breedvoerig gesteld vonnis bekrachtigde de rechtbank (2/ kamer) te Am sterdam haar vonnis van 6 November, waarbij de oud-M»joor Janssen wegens oplichterij en be dreiging, 2 jaren gevangenisstraf opliep. Men herinnert zich de geschie denis van Gunrtje Borst te Schagen, weike aanleiding gaf tot de wanordelijkheden aldaar. Eergisteren heeft da Hooge Raad, volgens de N. Rolt. Ctdit meisje meerderjarig verklaard. Eene vesting zonder kruit. Aan het in Rio de Janeiro verschijnend dagblad „O Faiz" wordt van den 10 November uit Pernambuco gemeld: //HedeD kwam eene divfsie van de En gelsche kruisersflotille alhier de haven binnen en loste het gebruikelijk aantal saluutschoten, wat echter niet door de vesting kon worden be antwoord, daar er geen kruit voorbanden was". Pernambuco is de voornaamste plaats van Noord- Brazilië en de residentie van den Gouverneur der provincie. Gelijk het loof, dat door den herfst getint is, zoo zijn ook onze heriuueriugen het schoon ste sieraad vau den herfst onzes levens en te gelijk eene vingerwijzing op ons naderende einde. Waarachtige deugd bestaat in de bestrij ding van onze verkeerde neigingen en hoeda nigheden. Die st/ijd is zeker de allermoeilijkste. Het voegt een groot mau kleinigheden als kleinigheden en gewichtige dingen al» ge wichtige dingeu te behandelen. Al zijn de levensdraden des meusohen ook nog zoo grof gesponnen de liefde weet er altijd eene snaar van te maken om er een stukje op te spelen. Men begint met kwaadspreken, men eindigt met lasteren. In den kwaadspreker zit de oorsprong van den lasteraar eveuals in den dief den moor denaar: het zijn de omstandigheden slechts die beslissen. In de jeugd den groud bereid: Onvermoeid en onverdroten, Ploegen, zaaien, planten, poten Dat geeft vrucht voor de eeuwigheid. De hooghartige slotbewaarder. Reiziger. Ik zoude gaarne den toren van dit slot be klimmen: wat kost dat? Slotbewaarder. Ja, wil u alleen het pano rama over de stad aanschouwen, of wilt gij ook op het nietige bedrijf daar beneden met stille verachting neerzien? Een beletsel. Een jongmensch kwam eenigs zins beneveld 'e avonds laat een café binnen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2