NIEUWE No. 1332. Woensdag 19 December 1888, 13de Jaargang. Socialistische wijsheid. BUITEN LA N D. II (Slot.) HA1RLMSCR1S (OlllUT ABONNEMENTSPBIJ8 Per 3 maanden yoor Haarlemf 0,86 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Afzïnderljjke Nummer»0,03 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en Z ATERDAG. B 0 RE A TT: St. JanBtraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PKIJS OBB ADVEBTENTIÊW 7 au 16 regels,30 Cents. Slke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie k Contant Advertentiën worden uiterlgk Maandag-, Woensdag- en Vr ij dag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KUPPEB8 k l.AURET. Wij eiudigden ons vorig artikel met te verklaren, dat wij zouden protesteereu tegen de verheerlijking vau den diefstal, waaraan zich, naar onze meening, Domela Nieuw en- huis had schuldig gemaakt. Het spreekt wel van zelf, dat hjj per soonlijk zal ontkennen zoo iets te hebben bedoeld. Maar zou die ontkenning aan de zaak zelve iets veranderen? Wij gelooveu het niet. Of is het, wel beschouwd, geene verheerljjking van den diefstal als men de dieven voorstelt als martelaars, als slacht offers der samenleving? Iu het systeem van den leider der socia listen is het straffen van den dief ten slotte onrechtvaardig, geljjk Domela Nieuwenhuis dan ook pertinent verzekert; bij zou niet gaarne in de plaats zijn ^van den rechter, die een brooddief veroordeelt. Nieuwenhuis illustreert de brooddieven; bij laat hen stelen uit honger. Maar wat leert nu de ervariug op dit punt? Dat iu den regel (de hoogst zeldzame uitzondering laten wij daai; dan neemt de rechter wel degelijk verzachtende omstan digheden aan) ook brood gestolen wordt niet uit honger, doch om te drinken. Ons zjju talrijke voorbeelden bekend van het bestaan van dat motief b(j het stelen ook van brood. De eerlijke arme ljjdt liever gebrek, dau dat hij zich vergrgpt aan eens anders goed. Daarenboven de samenleving moet be schermd worden tegeu de aanranding van den eigendom. De bakker is eigenaar van zjjn brood, dus moet ieder, die het brood wegueemt worden gestraft. Dat is de con sequentie van een onmisbaar beginsel. Hoevele gevallen van hongerlijden zou den zich wel voordoen? Men versta ons welwij loochenen geenszins, dat er uiet, vooral in de groote steden, veel gebrek wordt geleden, maar wij bedoelen hier zulk een gebrek lijden, dat het stelen van een brood zedel jjk verschoonbaar zou wezen. De Christelijke liefdadigheid doet veel zij is de weldoende Engel, die de wonden der samenleving met den aardschen balsem der hemelsche liefde verzacht. Doch nu is het juist diezelfde Nieuwen huis, die dit geloof aan het hoogere, het Goddelijke, aan de geopenbaarde Godde lijke liefde ondermijnt; alles moet stcffe- Ijjk worden verklaard. Hij zoekt de oor zaak der ellende uiet in den zondenval hg kent geen zedeljjk kwaad. Daarom geeft hg de schuld van het kwaad aan de maat schappelijke verhoudingen, alsof die ook zoo zouden kunnen worden, dat er geen armen meer zouden zjjn. Iu de Gewijde Bladen staat dat anders te lezen. Armen en rjjken, Hij (God) heeft ze beiden ge maakt. c Zoo lezeu wij in de beschrjjving der Gods-Openbaring. FE VIL L E TON. De verborgen schat. 12) (Vervolg.) Een paar minuten lang durfde James Mitford, begeerig en verbaasd als (hij was, de kostbare stukken zells uiet aanroeren. In zijne overgroote vreugde, in den overweldigenden stroom zijner aandoeningen had hij geen tijd om aan het onbeduidende, alledaagsche goud en zilver te den ken. Hij aanschouwde slechts de toekomst en zijn eigen ideaal, niet de opeengestapelde hoo- pen van vuile winst. Ethel werd de zijne en weelde en eer zou zijn deel worden. Hij zou nu en voor altoos een rijk en groot man wor den. O, wat wenschte hij zich in zijn hart geluk met het verstandige, voordeelige bedrog, waar door hij er Ethel toe gebracht had hem die ellendige paar honderd ponden voor te schieten, welke hij voor zjjne eeuwig gedenkwaardige zeis naar Jamaica had noodig gehad. Hoe prees Tegeu de ordonnantiën Gods strijdt het ongeloof (en de sociaal-democratie is on geloof) met alle kracht en macht. Als er kwaad gebeurt, dan hebben wij te doen met de gevolgen eener slechte organisatie van de maatschappij of van den Staat. De misdaden zijn enkel anti-sociale daden. Zoo decreteert de socialistische wijsheid. Wij merken op, dat zelfs die qualificatie vrij onjuist is uit den moud van Domela Nieuwenhuis. Hoe toch kan iets anti-soci aal zijn, wat consequent uit de sociale toe standen voorttiert. Trouwens de sociaal democratie is eigenlijk niets anders dan eene soort van razernij. Wat eenmaal door Festus geheel t9u onrechte, tot den grooteu Heidenapostel, den H. Pauluswerd toe gevoegd: Gij raast,dat kan met het vol ste recht tot Nieuwenhuis en de zijnen worden gezegd. Spottend spreekt Niemvenhuis van het heilig* eigendomsrecht. Hij zal dat recht echter heilig achten voor zich zeiven. Ous is althans nog uiet ter oore gekomen, dat hg zijn kapitaal straffeloos laat wegstelen; van weggeven, van deeleu met anderen, is ook volstrekt geen sprake. Adam Smith heeft geschreven, dat de burgerlijke Regeering eene inrichting is ter verdediging van hen, die iets bezitten, tegen hen, die niets hebben. Daarin vindt Nieuwenhuis steun voor zjjue opvatting, dat de eigendom diefstal van de niet-be- zitters is. Smith had geljjk. Tot zekere hoogte be staat de roepÏDg der overheid metterdaad in de bescherming van den eigendom. De groote vraag, waarop alles aaakomt is dus: moet er geen eigendom bestaan? In dividueel uiet, declameert de sociaal-demo cratie. Gesteld echter men ging aan het deelen, dau zou ieder toch een stukje krijgen van het geheel, hetwelk dan het individueel, persoouljjk eigendom des bezitters zou we zen. De socialistische wijsheid is reeds daarom alleen reeds de grootst mogelijke en meest bedeukeljjke dwaasheid. Als alle menscheu ijverig wareu en deugdzaamals allen hun verstand gebruikten daarbij, dau zou er geen gemis iu de samenleving we zen. De ware deugd nu kan alleen de vrucht zjjn van het geloof. En zelfs ook wanneer gemis zou bljjven bestaan, dan zou het met ljjdzaamheid worden gedragen; de ware Lazarussen zouden berusten in hun lot, wetende dat zjj eeumaal zullen beloond worden voor het leed, dat zij ter- wille van den Goddelijken Heiland hebben gedragen. Christen-arbeiders, al wordt hun loon niet zoo uitbetaald zooals zij het wenschen, vermoorden hun patroon of fabriekaheer niet. Zelfs tegenover een harden meester bljjven zij rustig, al willen zij natuurljjk trachten hunne positie zoo mogeljjk, door het veranderen van meester, te verbeteren. Naar het moordwapen grijpen alleen ar beiders, die niet gelooveu in den almachti- hjj nu zich zeiven, zijn moed en zijne slimheid, zijn vasten wil en zijn onuitputtelijk geduld! Wat lachte hij nu om zijn dwaas geweten, dat hem wel had willen terughouden van dat meester stuk van zijn genie. Hjj verdiende het wel. Anderen zouden terug zijn gedeinsd voor de gevaren en de uitgaven van de reis naar Jamaica, zouden op het kerkhof Port-Royal het spoor ge houden hebben voor een April-boodschap, zouden teruggebeefd zijn om John Cann's graf in het holle van den nacht te plunderen, en dat nog wel in de onmiddellijke nabijheid van de hoofd kerk te Spanish Town, en zouden eindelijk bang geweest zijn het zoo geprezen stuk land te Bovey Tracy te koopen op eene bloote speculatie van het brein. Maar hij, James Mitlord, was zoo stoutmoedig en knap geweest dit alles te doen, en nu was de wjjsheid gerechtvaardigd door hare vruchten. Hij zat vijf minuten lang te peinzen op den rand van de kleine groeve, die hij gedolven had, en staarde met groote oogen op de groote goudstukken, en bewonderde bij zich zei ven zijn moed, zijn scherpen blik en onwrikbaar besluit, Wat was hjj toch een flink gen God, Wiens voorzienig bestuur gaat over de vrije daden der menscben. Maakte Nieuwenhuis zich daarenboven niet schuldig aan groote overdrjjving als hjj sprak van hongerljjden der arbeiders, die den fabrikant vermoordden, omdat hij geen hooger loon uitbetaalde. Zoolang zjj werkten zullen zjj geeu honger hebben gehad, al kouden zjj, door het lage loon niet in al hunne sociale behoeften voorzien. Bepaald honger zullen zij wel niet heb ben geleden. De groote quaestie is ook hier: kon de patroon meer loon hebben uitbetaald? Het monster der concurrentie werkt doodeud ook op de welvaart van den pa troon. Doch die concurrentie is zeker geene uitvinding der meesters, die onder haar ljjden, veel meer dau de werklieden. Nieuwenhuis had dus geen recht als hjj den diefstal verheerljjkte en iu de dieven enkel martelaars wilde zien. De straffe- looze verkondiging van stellingen, als Nieuwenhuis ontwikkelde, vormt eeu direct gevaar voor de maatschappjj. Zjj moet dus tegen de sociaal-deuiocraten worden be veiligd. De wet wake, maar bovenal de Kerk blijve in de bracht Gods, de kinde ren des volks opvoeden iu de vreeze des Heereu, opdat een geslacht opgroeie gansch afkeerig in het aannemen der socialistische wijsheid. De koloniale aangelegenheden waren jl. Vrijdag in den Rijksdag aan de orde. Een voorstel van den heer Windhorst, strekkende om de auti-slavernjj beweging te bevorderen is aangenomen. Het voorstel luidt woordeljjk als volgt »De Rijksdag besluit tegenover de ver bondene Regeeriugen de volgeude verkla- riug af te geven. lo. De Rijksdag spreekt als zijne over tuiging uit dat, om Afrika voor de Chris- teljjke beschaving te winnen, in de eerste plaats de bestrijding van den handel in negers en van de slavenjacht noodzakeljjk is. 2o. Da Rijksdag zal bereid worden be vonden de maatregelen, welke de verbon dene Regeeringeu te dien einde deuken voor te stellen iu aandachtige overweging te nemen en zjjnerzjjds ta ondersteunen. 3o. De Rjjksdag spreekt de hoop uit, dat het gelukken moge de overige betrokkene Mogendheden tot medewerking hjj de uit voering dier maatregelen te kunnen be wegen en het voornamelijk ook daarheen te kunnen leiden, dat de iu de verschil lende landen met het doel van bestrijding des negerhandels en der slaverujj voorge nomen ondernemingen, naar eeu bjj over eenkomst vast te stelleu plan worden teu uitvoer gebracht. Prins Alexander van Hessen is jl. Za terdag te Darmstad overleden. Het Lagerhuis heeft, met slechts ge ringe minderheid, verworpen Stevenson's man een waardig opvolger van de vrijbui ters, die boekaniers, die avontuurlijke boekaniers uit het tijdperk der Koningin Elizabeth. En dan te denken, dat de hedendaagsehe zwoegende wereld had getracht hem, James Mitford, met zijne prachtige onderneming en heevljjke toekomst te veroordeelen tot een inkomen van 180 pond en een baantje van klerk bij het Ministerie van koloniën. Spoedig begon weer de gelddorst te zegevie ren over zijn heldendaad en James begon dra lend aan het tellen der rijen dubloenen. Hij telde de eerste rij oplettend en begon tot zjjne onuitsprekelijke verwondering te bespeuren, dat de tweede geen gouden dubloenen, maar slechts zilveren Mexicaansche pistolen waren. Hij wreef zich de oogen en keek weer, maar 't feit was ontegenzeggelijk waar: er lag slechts éene rij geel goud boven op, al de andere waren glin sterende zilverstukken. Vreemd, dat John CJann stukken van zoo weinig waarde bovenop had gelegd; het overige goud zou stellig in achter eenvolgende lagen er onder liggen, lljj lichtte de zware gouden dubloenen van de eerste rij op, wetsontwerp, strekkeude tot de volkomen sluiting van alle tappergen op den Zondag in Engelaud, met uitzondering enkel der metropolitaausche districten. Daarentegen heeft het opnieuw bekrachtigd, met 186 tegen 128 sternmeu, het beginsel der plaat selijke keuze*, uitgedacht door Sir Wilfrid Lawson, en ditmaal, bij araeudemeut, voor gedragen door den Heer Henry Labouchère. Iu het Lagerhuis vroeg Churchill of, als het zich bevestigt dat Emin-pacha krijgs- gevangon is gemaakt, de Regeering on derhandelingen met Osman Digma zal aan- knoopen om de invrijheidstelling van Ernin te verkrijgen. Goscheu antwoordde dat de Regeering in de ontroering deelde, inaar de ontvaugen inlichtingen zijn zóo onzeker, dat het onmogeljjk is de zending van hulp te stakeu. De zaken der Pauama-maatschappjj be- heerscheu in de laatste dagen alles te Parijs. De bom is eindelijk gebarsten, en de Regeering heeft jl.Zaterdag in de Kamer eene wetsvoordracht ingediend om aan de Maatschappjj te vergunnen hare betalingen voor drie maanden te schorsen. De Commissie voor de Panama-maat schappij heeft iu deze quaestie de sa menstelling eener nieuwe maatschappjj ver worpen. Na eene korte discussie weigerde de Kamer met 262 tegen 188 stemmen, over te gaan tot de behandeliug der artikelen van het voorstel der Regeering betreffende h6t Panama-kanaal. Het aautal voorstellen, door verschil lende Afgevaardigden bjj de Kamer inge diend tot weder-invoering van den scrulin cC arrondissement, zal met een vermeerderd worden, ditmaal van de zjjde der Regee ring. Iu den ministerraad is namelijk be sloten daartoe over te gaan. Het besluit is eenparigljjk genomen, met uitzondering van eeu der Ministers, die zich van stem ming heeft onthouden. Graaf Barbaron van Yiceuza heeft aan de Italiaausche Ministers van Oorlog en van Marine een plan aangeboden voor net bouwen van ouderzeesehe booten. De geheele onderdompeling wordt verkregen zonder waterlast, zoodat het gevaar van weg te zinken door te groote waterlast is be zworen. Wanneer de machinerie onklaar mocht worden zou de boot weer naar de oppervlakte des waters terugkeeren, terwjjl zij met het Fransche stelsel gedoemd is onherroepeljjk te vergaan. Bovendien bood de Graat eeu volmaakt toestel aan om de torpedobooten bjjna onzichtbaar te maken op 100 meters afstand van vjjandeljjke pautserschepen, door middel van een een voudig optisch effect, dat ook toegepast kan wordeu op de bestaande torpedobooten. De Regeering heeft den Graaf belast, proeven te doen nemen met de beide uitvindingen. Men herinnert zich de gevoeligheid, welke sedert het openstellen vau de vrjje vaart op de Karoen-rivier tusscheu Rusland en Perzië heerscht Thans schjjnt eerstge- en toen, tot zjjn doodelijken schrik en verwon dering kwam er geen goud, geen zilver meer, maar maar ja hoe ongelooflijk het schjjne, hoe verschrikkelijk, hoe akelig! een houten bodera. Had John Cann misschien in zijne zorgvuldig heid en zjjn angst eene laag van stevig eiken hout tuischen twee lagen zilver en goud gelegd? Dat was haast niet mogeljjk, het eikenhout was te dik. In een oogwenk had James Mitford al de geldstukken van de eerete laag er uitgenomen en den eikenhouten bodem blootgelegd. Een paar slagen met het breekjjzer maakten de aarde rondom los, en toen, o schrikt o ontzettende teleurstelling! o onuitsprekelijke openbaring! daar kwam de heele kist te voorschijn. Zjj was met deksel en al twee duim diep, het was in wer kelijkheid slechls een ondiepe, houten bak of schotel, wel wat gelijkende op die platte houten doozen, waarin een stel dessertmessen of visch- lepels gewoonlijk als bruidgeschenken worden verkocht. Wordt vervolgd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 1