N IB U WE No. 1333. Vrijdag 21 December 1888. 13de Jaargang. Een bisschoppelijk woord. BU1TENL A N D. De verborgen schat. [Wordt vervolgd.) lAilllISCIE MERUIT. ABONNEMEHTSPBIJS Per 3 maanden roor Haarlem0,86 Voor de overige plaatsen in Nederland tr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Afzjnderljjke Nummers0,03 Dit blad verschjjnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en Z ATERD A G. BUREAU: St. Janstraat Haarlem. Ilia PR AI AGITS MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTBNTIÉN Van 16 regels.30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie h Contant Advertentiën worden uiterljjk Maandag-, Woensdag en Vr ij dag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: K UPPERS k LAUREY. Dezer dagen heeft Z. D. H. de Bisschop van Regensburg, Mgr. Ignatius Seuestrey, een herderlijk schrijven aan de geloovigeu van zjjn diocees uitgevaardigd, welks in houd wjj, wegens zijue belangrijkheid en actualiteit, gedeeltelijk aan onze lezers wen- schen mede te deelen. Sprekende over de Romeinsche quaestie, zegt de Prelaat o. a. het volgende: De Romeiusche quaestie bestaat sinds de Kerkelijke Staat en zelfs de stad Rome aan huu rechtmatigen heer, den Paus, met geweld en list, tegen alle recht, werden ontroofd en zjj is niets anders dan de vraag: hoe moet, hoe kan aan den Paus, het zicht bare Opperhoofd der Kerk, zjjn overoud, geheiligd, rechtmatig bezit weder terug gegeven worden, opdat hjj vrij en onaf hankelijk van ieder ander tijdelijk heer of vorst zijn hoog en verheven ambt kan vervullen? Drie feiten hebben in den jongsten tjjd op bizoudere wijze de aandacht der gansche wereld wederom op de Romeiusche quaestie gevestigd. Allereerst beeft het gouden Pries terfeest van den H. Vader de oogen der beschaafde wereld op Rome gewend. De deelneming aan dit heerlijke jubilé was verbazend groot; maar hoe gansch anders zou dit feest gevierd zijn geworden, als do Paus vrjj en ongestoord iu zijne stad, in zjjn land, de talrijke pelgrims had kunnen ontvangen, toespreken en zegenen. Een tweede feit, waardoor de aandacht op de Romeiusche quaestie werd gevestigd, is de invoering van de nieuwe strafwet in Italië. In deze wet worden een aantal mis daden genoemd, die men ten laste legt aan de Geestelijkheid. Nog meer: deze wet, eene uitzonderingswet van de ergerlijkste soort, keert zich hoofdzakelijk tegen den H. Va der zelf, tegen diens recht en diens macht. Een derde feit is van jongen datum, na- meljjk de reis van den Duitschen Keizer. De vijanden der Kerk trachten deze reis, hoofdzakelijk het bezoek en het verblijf in Rome, in een den Paus en den Katho lieken vjjandigen zin uit te leggen, alsof het koninkrijk Italië daardoor zijne vol komen erkenning had verkregon, alsof daar door Rome als de onaantastbare hoofdstad ware bekrachtigd geworden; alsof de rech ten van den Paus en van de Kerk eens voor altijd begraven zouden zijn. Ons is het nimmer in den zin gekomen aan de reis van Keizer Wilhelm zulk eene beteekenis te hechten. Maar tegeuover de vjjanden der Kerk gevoelen we ons ge drongen hier plechtig te verklaren, dat wjj ten opzichte van de Romeinsche vraag dezelfde uitspraak doen, welke wjj reeds dertig jaren lang hebben verkondigd. FEUILLETON. 13) (Vervolg.) Gedurende drie seconden kon James Mitford zyne oogen niet gelooven, nu toch werd op eens de geheele vreeselijke waarheid hem zon neklaar en deed ze hem duizelen. Hij had John Cann's schat gevonden de schat, zooals die in werkelijkheid bestond; maar de schat van °hn Cann, dien zjjne levendige verbeelding gezien; de schat, waarvan hij van zijne jongelingsjaren af had gedroomd; de schat, waar voor ij aiies gewaagd had om hem te vinden en te bezitten, bestond niet, kon niet bestaan, had nooit bestaan. Het was slechts een afschu- Ti 6' r'T °^ke. ondenkbare begoocheling. Al de afschuwelijke uitvluchten, die hij verteld had, zouden uitkomen; Ethel zou geruïneerd zjjn, tante Emily was geruïneerd, en beiden zouden hem leeren kennen niet slechts als een dwaas, een droomer, een ziener, maar ook als een speler, een dief, een leugenaar. In zijne doodelijke wanhoop sprong hij in den vuilen kuil en begon hij nog eens langzaam de vervloekte dollars te tellen. De geheele ellen- Na een terugblik op de gebeurtenissen van 1859 en de vele sinds dieu ijjd uitge vaardigde protesten van Pausen, Bisschop pen en geloovigen, gaat de Prelaat aldus voort: Nauwelijks is het heerlijke jubelfeest van Z. H. Paus Leo gevierd of het reeds voor elf jaren begraven strafwetboek wordt opuieuw opgedolven eu ter tafel gebracht. Het is het oude plan, maar in scherperen vorm. Kunnen wij nu in 1888 zwjjgeu over datgene, wat wij iu 1877 zoo luide heb ben veroordeeld. Onze beschouwiug, ons oordeel is door alle gebeurtenissen sinds 1859 slechts versterkt en bevestigd. Juist wetten als die van het Italiaausche straf wetboek, moeteu ieder, die de Kerk Gods op aarde en haar Opperhoofd niet vervol gen, niet onderdrukken wil, de oogen ope nen en doen zieD, dat de tegenwoordige toestand van den Paus te Rome in waar heid een onverdragelijke is en dringende hulp vereischt. Men moge deu H. Vader de grootste eer bewjjzen, hij gevoelt toch dat hjj een Souverein is zonder land, dat hg steeds van den goeden wil zijner vij anden afhaukeljjk is. Wie toch beschermt hem tegen den eersten den besten aauval eeuer hem vijandige meerderheid iu de Italiaausche Kamer? Wie waarborgt hem de vrijheid wanneer een oorlog Italië van zjjne vrienden zoude scheiden Laten wij derhalve getrouw zjjn aan de overtuiging; welke wij reeds sinds dertig jaar ten aanzien der Romeinsche quaestie hebben uitgesproken. Laat u door anderen niet op een dwaalweg leiden. Waarheid eu recht gaan boven allesItalië's eenheid is geen prijs voor het geheiligd bezit der Pausen en der Kerk. Is Duitschland niet een En toch staan aan de spitse der af zonderlijke Staten souvereine Vorsten. Heeft niet het vorstendom Monaco eene absolute monarchie; heeft niet de republiek San Marino de kleinste Staat van Europa met nauwelijks 8000 inwoners, zonder iets aan de eeuheid van Italië af te doen, zijne vrije zelfstandigheid eu volle souvereini- teit Toont derhalve als tot dusverre uw goede gezindheid jegens den H. Stoel, het middel punt der katholieke eeuheid, jegens deu Zetel van den Oppersten Herder en Leeraar. Denkt dikwerf aan het lijden van den H. Vader en verdubbelt als trouwe kindereu der Kerk uwe liefde en uwe aanhankelijk heid. Schenkt, geljjk tot hiertoe, de gaven uwer liefde in zjjne voortdureude verdruk king. Hoe meer gij deu Stedehouder van Christus op aarde van aardsche hulp ver stoken ziet, des te luider, des te inniger moet gjj de hulp des Hemels afsmeeken. God de Heer zal uw gebed verhooreu zooals Hjj tot dusver heeft gedaau. God treedt dige som de onmetelijke rijkdom van John Cann's schat bedroeg ongeveer 220 pond in hedendaagsch. Engclsch geld. James Mitford trok zich de haren uit, toen hjj het tot zijne nuttelooze zelfkastijding telde; 220 pond, en hjj had ten minste zoovele dui zenden verwacht. Hij doorzag het in een enkel oogenblik. Zijne wilde verbeelding had van den armen, verachten, vervolgden zeeroover een soort van idealen, sehatrijken misdadiger gemaakt; hij had den onwetenden, vervolgden John Cann, die werkelijk geleefd had en gevlucht was voor des konings gerechtigheid naar een nest van ge patenteerde vrijbuiters op Jamaica, verheven tot een groot zegevierend zeeheld, een tweede Drake of Hawkins der hedendaagsche geschiedenis. De gansche waarheid betreffende den ellendigen, ouden roover stond hem nu plotseling helder voor oogen; hij zag hem zijn ellendige 220 pond zorgvuldig op zijne borst bewaren, er mede de zee oversteken, nadat hjj Jamaica in stilte ver laten had, en het te Bovey in den grond be graven. Hij zag vertier hoe hij over dat sommetje met zijne burgerlijke bloedverwanten getwist had, zooals arme lui dikwijls over bagatellen geld twisten; hij zag hem eindelijk sterven met het geheim van die som verborgen in eene snuif doos, die hij met trotsche geestkracht nog in zijne levenlooze, magere vingers hield geklemd. dikwerf met Vorsten en volken reeds hier op aarde iu 't gerecht, al laat Hjj beu ook den tijd om boete te doen. Wellicht zijn ongeloof, lauwheid ei zonde van zoo vele Katholieken de oorzaak dat de Goddelijke hulp zich zoo lang laat wachten. Steeds staat het heilige recht onder Gods almachtige bescherming; Zijn arm is niet verkort, om hemeltergend onrecht op de outzettendste wijze te tuchtigen. De geschiedenis der Kerk heeft ontelbare bewijzen dat de vervolgers der Kerk een vreeselijken dood zijn gestorven. Geve God, dat het onrecht, 't welk in waarheid ten Hemel schreidt, hersteld en de toestand van deu H. Stoel verbeterd worde, voor dat de Goddelijke toorn ont brandt en Zijne straf komt over de vijanden der thans zoo vervolgde Heilige Roomsch Katholieke Kerk. Het Duitsche Postbestuur wil voortaan voor het vervoer van Duitsche brievenmails naar Venezuela gebruik maken van de Ne- derlandsche stoomschepen, die belast zijn met het postvervoer tusschen Amsterdam en West-Iudië. Naar gemeld wordt, heeft de Hertogin de Galliera de helft van haar vermogen vermaakt aan Keizeria Victoria, weduwe van Frederik II. De andere helft valt ten deel aan haar zoon, uin eenvoudig de Heer Ferrari heet, daar hij den Hertog Jitel vau zijn vader heeft afgewezen. Naar men verzekert, zal Frankrijk het oorlogschip Duquesne naar Colon (Pa nama) zenden, en zullen er door de Regee ring der Vereenigde Staten van Amerika twee schepen derwaarts worden gezondeu. In het Lagerhuis heeft de heer John Morley, hulde brengende aan de heldhaf tige gevangenen van den Mahdi, zjjue ver wondering te kennen gegeveu, dat de Re- geering klaarblijkelijk niet vreest dat hun leven bedreigd wordt, omdat zij' anders wel zou hebbeu bevolen de krijgsverrich tingen te Soeakin te staken. Naar de Heer Morley meent, ziju allen het er over eens, dat Egypte Soeakin prijs moet geven. De Minister Fergusson deelde daarop mede, dat hij elk deukbeeld, hetwelk het prijsgeven van Soeakin behelst, van de hand wijst. Het aanknoopen van ouder handelingen met de opstandeliugen zou een onwaardige stap achteruit zijn, door welken Eugeland's gezag zou vernietigd WordeD. De Minister verklaarde, geeu gewicht te hechten aan de berichteu over Emiu Pacha eu Stanley. Hij ziet in den brief van Osmau Digma aan Generaal Grenfell niets dan eene krijgslist van deu Mahdi. Ten aanzien van de persoueu, die schade hebbeu geledeu op Samoa, deelde Fergus- Alles was nu duidelijk, vreeselijk, onherstelbaar, onmiskenbaar duidelijk, en John Cann, dien hij eens door zoovele veranderingen en kansen heen had gevolgd, was nu plotseling voor eeuwig in het niet verdwenen. Als James Mitford een weinig minder van John Cann's leven en daden geweten had, zou hij zich misschien nog gepaaid hebben met de ijdele hoop, dat de geheele schat nog niet was opgedolven dat er misschien nog meer doo- zen in den grond waren begraven, meer du bloenen nog dieper verborgen in den nog niet doorzochten bodem van het kleine driehoekige veld. Maar de woorden van aanwijzing des stervenden John Cann's waren te duidelijk en te bepaald, om nog ruimte te laten voor zulk eene valsche uitlegging: //In eene stevige eiken- houlen kist met jjzeren banden en begraven vier voet diep in den zuid westelijken hoek van de Home Groft te Bovey,// zoo luidde het docu ment; er was geene mogelijkheid hieraan eene dubbele beteekenis te hechten. In die weinige minuton had James Mitford's gemoed eene ge heele verandering ondergaan: hij zag de John Cann's mythe voor de eerste maal in zijn leven in het ware licht. De zeepbel was gebarsten, de stralenkrans verbleekt het spook verdwenen en de ellendige, morsige, armzalige werkelijkheid stond daar in al bare naaktheid er voor in de son mede, dat zij eene vergoeding zullen ontvaugeu. Hij acht het volstrekt geeu wonder, dat Duitschland het oog heeft ge richt op dit eiland, dat reeds zoozeer ge koloniseerd is. Engeland moet niet met naijver de pogingen aanzien, welke andere mogendheden aanwenden om koloniën te krjjgeu. De begrooting van uitgaven is daarna aangenomen, met uitzondering van enkele hoofdstukken, die zjjn verdaagd. Eergistereu-avond bij het debat in het Lagerhuis over deu begrootingspost voor consulairen dienst, heeft de Regeering ver klaard, dat fatsoenlijke Arabiereu op Zan zibar zeiven hebben besloten, den slaven handel te helpen bestrijden. Voorts ver klaarde de Regeering, de handelwijze der Duitsche schepen bij het beschieten van Bagamoijo niet te kunnen goedkeureu, maar evenmin de eischeu der Britsch-Iudiërs tot schadevergoeding te kunnen steunen, aan gezien het bombardement volgens de regelen van deu oorlog heeft plaats gehad. Eene groote royalistische vergadering, voor een groot deel bestaande uit land bouwers eu hunne werkliedeu, is eergisteren te Mer (Loir et Cher) gehouden. Een der sprekers schetste deu tegenwoordigen toe stand uit een politiek en fiuanciëel oogpunt. Het programma der koninklijke Regeering en de naam van den Graaf van Parjjs wer- deu met een driedubbel salvo van toe juichingen begroet. Later aau het bauket werd een toost op den Graaf met even groot succes bekroond. De Raad van bestuur der maatschappjj vau het Pauama-kanaal en de door de rechtbank voorloopig benoemde Raad van drie leden hebben eergisteren eene buiten gewone vergadering gehouden om te over wegen lo. of men allo obligatiehouders zou bijeenroepen om hun uiteen te zetten, hoe men uit deu tegenwoordigen toestand deukt te geraken2o. op welken dag men de aandeelhouders zou doen vergaderen om hunne volledige volmacht tot handelen te vrageu. Met eenparige stemmen kwam men tot de conclusie, dat er geene reden bestoud om de obligatiehouders bijeeu te roepen. Het zou ook ic strijd ziju met de wet. Maar in de maaud Januari zal er, op een uader te bepalen dag, eene algemeene vergaderiug der aandeelhouders gehouden worden, waar bij de Heer Do Lesseps eu de Heer Deuor- maudia (een der voorl )opig benoemde leden van den Raad van bestuur) de aandeel houders bekeud zulleu maken met de com binatie, die huu zal voorkomen als de meest geschikte om uit deu tegenwoordigen toe stand te geraken. Bij de Italiaausche Kamer van Af gevaardigden is ingekomen het rapport op de aanvraag om een buitengewoon crediet plaats. Het geheele panorama van John Cann's leveD zooals hij het in alle bizonderheden kende, ging aan het oog zijns geestes voorbjj als eene levende schilderjj, niet langer echter in de schitterende kleuren van den jongelingsroman, maar in de morsige, vuile tinten van het som bere feit. Hij had alles wat hier op aarde waarde heeft, opgeofferd aan de armzalige nalatenschap van een zwervend zeeroover, die haar stuiver voor stuiver had bijeengegaard. Een zwakker man zou de teleurstelling heb ben geslikt of de begoocheling tot zijn stervens sponde hebben bewaard. James Mitford was van steviger leem gekneed. Het ideaal van John Cann's schat had zijne ziel en zijn lichaam beide in bezit genomen; en nu die John Cann's schat uitgeloopeu was op een nul eene kleinigheid van tweehonderd pond ontzonk de vaste bodem aan zijne voeten en eene eindelooze leegte strekte zich voor hem uit. Eene eindelooze leegte. Eindeloos! Leeg!James Mitford zat daar nog altijd op den rand der groeve met zjjne beenen bengelende over de holte, waarin John Cann's schat nooit was geweest, gedachteloos starende in het ledige ruim des hemels, met uitpuilende, wezenlooze oogen, die rechtuit in het onmetelijke verschiet staarden en niets zagen, niets!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 1