if I V K N I. A it. Eene encycliek van den H. Vader over de Landverhuizing. GEMENGDE BERICHTEN. voor Oorlog eu Marine. Het, rapport strekt tot goedkeuring van het plan der Regee ring voor de daarbij bedoelde buitengewone maatregelen. Naar men verneemt tracht de groote St. Petersburgsche Petroleum-maatschappij bij de Italiaauscbe Regeering concessie te ver krijgen ter vestiging eener aanzienlijke stapelplaats in eene haven van Ligurië, vanwaar Italië, Zwitserland en Duitschland zouden kannen worden voorzien. Het Oostenrijksche Huis van Afge vaardigden heeft bij tweede lezing de wet betreffende de militaire organisatie onver anderd aangenomen. Uil Odessa wordt gemeld, dat de Bulgaarsche Regeering amnestie heeft ver leend aan de Bulgaarsche uitgewekenen, en dat deze alsnu terugkeeren. Ten gevolge der zeer ijverige onder handelingen, die de officieuze vertegen woordiger van Rusland, de Heer Iswolski, bij den H. Stoel heeft gevoerd, is het herstel der officiëele betrekkingen thaus tot uit gangspunt genomen voor de latere onder handelingen tot de regeling der religieuze quaesties. De Heer Boutenieff zal, wanneer aan de laatste formaliteiten is voldaan, onmiddellijk tot Gezant van Rusland bij den H. Stoel worden benoemd. Blijkens bericht uit Constautinopel heeft de militaire commissie, onder voor zitterschap van den Sultan, besloten tot uitbreiding van de sterkte der cavallerie en artillerie. De Spaansche Gezant in Mexico, de Heer Becerra Armesto heeft aan Hare Ma jesteit de Koningin-Regentes eene gedachte nis van Keizer Maximiliaau overhaudigd, bestaande in een kruis van Jeruzalem van hout en onbewerkt ivoor, dat aan het hoofd einde van bet bed van dezen ongelukkigen Vorst had gestaan. Voorts bood de Gezant aan twee herinneringsmedailles met de beeldenaars van den Keizer en van de Keizerin Charlotte. Hare Majesteit nam deze zeldzame geschenken minzaam aan, liet zich door den Gezant op de hoogte stellen van de bizouderheden van een land, waarin de Spaansche geest zoovele herinneringen en gïootheden heeft nagelaten. „Het ia u welbekend en wij behoeven 't u niet verder te verklaren, hoe ongelukkig en noodlottig de toestand is van hen, die jaarlijks bij menigte van Italic naar da streken van Amerika trekken, om er een middel van bestaan te zoeken." Met deze woorden begint de H. Vader zijne encycliek aan de Amerikaausehe Bisschoppen waarvan wij reeds met een enkel woord melding maakten en waaiiu Z. H. eraan herkinert, dat de arme Ita lianen dikwerf van de groote ellende in hun geboorteland nog grootcr ellende daar ginder tegemoet gaan tot schade hunner lichamen, en tot nóg ongelukkiger schade hunner zielen. Na te hebben gewezen op den betreurenswaardigen toestand, waarin zij gedurende de reis verkee- ren, komt Z. H. op den staat van slavernij, waartoe de landverhuizers meermalen gebracht worden. De H. Vader wijst inzonderheid op de gewetenlooze behandeling var. hen, die de pas aangekomen vreemdelingen jammerlijk uitzuigen, terwijl ook de Italianen niet zelileu de prooi worden van geheime genootscheppen en lieden, die op de hartstochten speculeeren, ten einde de armen ten verderve te voeren. De moeilijkheid, om geestelijke zielzorgers te vinden, is zoo groot, dat velen zelfs op het sterfbed hun bijstand missen en ook de kinde ren niet worden gedoopt. Tal van huwelijken zijn zonder Priesters gesloten en niet meer dan coutracten. Dit alles is ten hoogste nadeelig voor de christelijke zeden. Z. H. verklaart in 't bizonder hunne belangen ter harte te zullen nemen en dat te meer om dat hij mst deze meuschen een vaderland ge meen heeft. De Congregatie der propaganda heeft uitdrukkelijk in last gekregen, zoo spoedig mogelijk de Italianen in Amerika met geestelijke hulp tegemoet te komen, door Italiaansche Pries ters te zenden. Dit zal te beter geschieden, nu Z. H. aan den Bisschop van Placencia den 10 November een schrijven heeft gericht tet aan moediging van het Seminarie, hetwelk voor de opleiding van Italiaansche Missionarissen voor Amerika zorg draagt. Na eenige uitweiding hier over en zjjn verlangen te hebben uitgesproken dat comilé's van Priesters in de gewesten waar de landverhuizing 't meest voorkomt, mogen ge vestigd worden, besluit de Paus met de verdere uitvoering van zijn verlangen, om don Italiaan- schen landverhuizers de hulp van Italiaansche Priesters te verschaffen, aan de Prelaten van Amerika over te laten, in het vertrouwen dat Gods zegen op het werk zal rasten. Uit dit schrijven blijkt opnieuw hoe de H. Vader zich voortdurend met alle aangelegenhe den bezig houdt, om het welzijn zijner zonen te bevorderen. Ofschoon deze encycliek, gelijk men ziet, alleen de Italiaansche emigranten op het oog heeft, is zij toch, nu de landverhuizing zich in andere landen begint te doen gevoelen, in zekeren zin van algemeen belang. Wat de Paus van de Italianen zegt, geldt ook voor landver huizers van andere nationaliteiten. (Centrum.) Waar moet dat heen? Deze vraag stelden veleu zich, toen zij hoorden van de verschrikke lijke moordaanslagen, die onverlaten op den vooravond van Sint Nicolaas te Amsterdam be stonden. Waar moet dat heen? Drie achtbare gezinnen zijn als door een wonder aan een Ver schrikt elijken dood ontsnapt. En wat hadden zij, op wier leven men het gemunt had, dan gedaan? Waarom heeft men getracht de vaders, de moeders en de kinderen dier gezinnen door eene helsche machine in de lucht te doen springen? Omdat de vaders dier gezinnen mannen zijn, die ieder in zijne betrek king, hun plicht doen eu wet en orde, desge- vorderd tegenover booswichten en oproermakers handhaven. Hoe is het mogelijk? Vraagt niet, hoe is het mogelijk, maar zegt veeleer, hoe is het mogelijk, dat deze schrik wekkende dingen zich niet eer hebben vertoond? Heeft men niet sinds jaar en dag er naar ge streefd, om den godsdienst met wortel en al uit der kinderen harten te roeien. Trachten niet de verwaande heeren liberalen, de zoogenaamde wetenschappelijke, de halfge- leerden, in eer en aanzien bij bet volk te komen, door hunne aanvallen tegen God en godsdienst? Staat het niet gekleed, omtrent godsdienstige zaken onverschillig te zijn? Geldt het bij velen niet als een bewijs van bizondere knapheid, als zij geloofwaardigheden durven aanvallen en in 't belachelijke trekken? En nadat men sinds jaar en dag getracht heeft alle godsdienstig geloof uit de harten van onwetenden en onbeschaafden te roeien, ver wondert men er zich over, dat zij, die door nood en ellende zwaar gedrukt zijn, het spoor bijster raken en gelijk worden aan wilde dieren. Het schijnt, dat den lui, wien het hier naar den vleeze gaat, aan logica ontbreekt, anders zouden zij zieb wel wachten, den armen drommel, die toch genoeg te beklagen is, zijn eenigen troost, de hoop op de eeuwigheid, te ontnemen. V. W.) Bij het ministerie van koloniën is in ern stige overweging genomen een nieuw //ontwerp tot regeling der koloniale werving,// hetwelk eenige maanden geleden, door den gepensionneer- den officier der infanterie J. Van Deun aan den Minister is ingezonden. Verschillende bevoegde personen hebben, naar Het Vad. mededeelt, dit ontwerp gunstig beoor deeld en zijn van meening, dat indien het wordt aangenomen, voorgoed een einde zal worden ge maakt aan de handelingen van ronselaars enz. die toeh in den regel een verderfelijken invloed op de aangeworvenen oefenen. - Dezer dagen werd bericht, dat de aan klacht door den Heer De Rocliemont tegen den Heer Verstege ingediend, geen voortgang zon hebben. Thans kan echter worden medegedeeld, dat, hoewel daaromtrent door de Rechtbank nog geene beslissing is genomen, tot dusver nog geen reden bestond om te veronderstellen, dat de aan klacht niet tot eene strafvervolging zou leiden. De geneeskundige raad van Noord-Holland heeft besloten, den Minister van binnenlandsche zaken op zijne vraag, of het gebruik van de saccharine bier te lande maatregelen in het be lang der volksgezondheid noodig maakt, te be richten, dat van een hygiënisch standpunt het vooralsnog onnoodig voorkomt om het gebruik van saccharine door maatregelen van Regee- ringswege te beperken. In de Tweede Kamer is jl. Donderdag de beraadslaging over de Oorlogsbegrooting voort gezet. De Heer Fabius drong krachtig aan op publicatie van bet rapport der Staatscommissie zoowel om belangstelling te wekken als om het anti-militarisme tegen te gaan. Hij staat groote openhartigheid in krijgszaken en zuinigheid voor, zeker althans zoolang de legervvetten er niet zijn. Hij en de Heer Gildemeester bestreden den drank verkoop in Cantines. De Heer Van Kempen kwam op tegen elke pressie vanwege het departement ten gunste van Eigen Hulp. De Heer Lieftinck achtte verdedigbaarheid des lands voor eene assurantiepremie van 35 mil- lioen 's jaars onbewezen en moest daarom den Minister zijn vertrouwen ontzeggen. De Heer De Vries dringt aan op aanschaffing van legerpaarden bier te lande. De Heer Heldt dringt er op aan de gelegen heid tot vrijwillige oefening in den wapenhan del voor jongelieden uit te breiden tot gemeen ten waar geen garnizoen is en te stellen op uren, dat ook kinderen van ambachtsliedaa er gebruik van kunnen maken. In de zitting van gisteren beeft de Heer Van Vlijmen verklaard, dat bij eergisteren-avond bij vergissing tegen het Hoofdstuk Oorlog heeft ge stemd. Bij het algemeene debat over de Begrooting van Waterstaat, drong de Heer Lambrechts aan op eene Rijkssubsidie voor landbouw en veeteelt in Limburg, in afwachting van of naast een door de Kamerleden in te dienen ontwerp tot heffing van graanrechten. De Heer Smidt drong aan op eene algemeene wet ter verzekering van werklieden tegen de ge volgen van invaliditeit en ongelukken. De Heer Van Asch Van Wijde wil beper king van het aantal ingenieurs, beperking van den Zondagsdienst op de spoorwegen en intrek king van den postpakketdienst op Zondag. De Heer Domela Nieuivenhuis bepleitte be perking van den diensttijd, beter loon en lots- verbelering van het personeel der spoorwegen, zoowel in het belang van het personeel als voor de veiligheid van het publiek. Naasting van spoorwegen achtte hij het eenig afdoende middel. Ook voor de posterij is meer loon en minder diensttijd van bet personeel noodzakelijk, terwijl de telegraafambtenaren gelijk moeten staan met de postbeambten. De Heer Sanders vraagt naar de voornemens der Regeering omtrent de telephonie. De Heer Tak bestreed het denkbeeld van eene afzonderlijke afdeeling spoorwegen, wel organisa tie van den Raad van Toezicht. Rotterdam, 19 Dec. De Katholieken zijn voornemens, aanstaanden Zondag eene openbare vergadering te houden om te protesteeren tegen den hoon en smaad Z. M. den Koning door de socialisten in de katholieke vergadering te Am sterdam aangedaan. De Zeereerw. Heer Brouwers is uitgenoodigd die meeting bij te wonen. Haarlemmermeer, 18 Dec. Heden-middag is voor ruim 50 aannemers aanwijzing gedaan van het eerste gedeelte van den Ie leggen sla perdijk door den Haarlemmermeerpolder. Dat gedeelte van den dijk zal gaan van de Kruisvaart in schuine richting naar de tweede Kavelsloot, nabij Hoofddorp, eene lengte van ongeveer 700 M. Heemstede, 18 Dec. In de heden-avond ge houden Raadsvergadering dezer gemeente is met 6 tegen 2 stemmen (terwijl 3 leden afwezig waren) besloten tot het oprichten van een post kantoor met een daaraan verbonden telephoon- kantoor. De Italiaan Succi, die zich thans te Madrid bevindt, is weer voor dertig dagen aan het vasteu gegaan en heeft voor dien tijd zijn verblijf gekozen in een der Aladridsclie schouwburgen. Hij is, zooals telkens bij derge lijke proef geschied is, gewogen, om te zien hoe veel hij, dag aan dag, door zijn vasten aan ge wicht verliest. Hij heeft 140 pond gehaald. Ook nu weer heeft hij, voordat hij tot onthouding van spijs overging, uit een flescbje een drank, van welks vervaardiging hij het geheim bezit, ingenomen. Gedurende de dertig dagen zal hij een weinig gewoon water, met wat mineraal water uit Vichy of Carlsbad, tot zich nemen. Zondag werden onder de gods dienstoefening te Benschop verscheidene personen ongesteld ten gevolge van kolendamp. De predikant zakte op den predikstoel neer en werd bewusteloos huiswaarts gebracht, waar hij eerst geruimen tijd later weer bijkwam. Uit Loon-op-Zand wordtgeschre- ven: Eene eigenaardige aanbesteding. Op den 10n dezer werden de kasteleins alhier aangezocht om 'a avonds bij de familie K. op Westloon te verschijnen. Hare hofstede zal de volgende maand onder üen hamer worden gebracht. Op deD vast- gestelden tijd waren de meeste herbergiers aan wezig. Nu werd door de eigenaars voorgesteld, dat er zou geloot, neen ingeschreven worden, wie recht op de plaats der verkooping zou heb ben. Na een lang en druk gesprek ging men er toe over. De geopende biljetten vermeldden, dat er was ingeschreven door enkelen voor f 1, f2 of f5, door een voor f 10 en een voor f 16. De twee laatsteu waren dus de gelukkigen; die van f 10 voor den „inzet//, die van f 16 voor den uitslag. De gepensionneerde Kapitein der stoomboot Stad Heusden, Jan Van Her waarden, die den 26 dezer zijn honderdsten ver jaardag hoopt te vieren, zal*op dien dag als groote zeldzaamheid nog eenmaal in actieven dienst op die stoomboot optreden. Zooals bekend is, heeft in het be gin van dit jaar de algemeene vereeniging voor bloembollen-cultuur maatregelen genomen tegen den voor het vak hoogst verderfelijken handel in afgesneden bloemen. Daartoe verbonden bloe- mis'eu en kweekers zich niet alleen om geen afgesneden bloemen meer te verzendeD, maar ook om geen handel meer te drijven met die vakmannen, w. lke zich daartoe niet wilden ver binden. Het scbg'nt evenwel, dat men op dit oogen- blik zeer geneigd is dezen straffen maat regel weder in te trekken, dewijl de uitkomst, die sommigen er van koesterden, Diet aan de verwachting schijnt te hebben beantwoord. Ver schillende afdeelingen althans wenschen den maat regel niet bestendigd te zien en zelfs de voor steller er van is tegen bestendiging, omdat hij hem onhoudbaar acht. Men vreest voor scheuring in de Vereeniging en is van oordeel, dat hand having der strafbepalingen haar wel eeDS een gevoeügen knak zou kunnen toebrengen. Het staat evenwel rast, dat er dit jaar, ten gevolge van den maatregel, veel minder afge sneden bloemen verzonden zijn dan in vorige jaren, toen de verbintenis nog niet bestond. Het hoofdbestuur stelt voor, de zaak nog een jsar aan te houden. Over het diner der deelnemers aan de protest-meeting deelt het Centrum o. a. mede dat Mr. F. Th. Westerwoudt, lidderGed. Staten van Noord-Holland, onder algemeene in stemming het woord vroeg om een dronk te wijden aan den redenaar van den dag, aan Dr. Schaepman. O. a. zeide spreker: „Geen man in Nederland is meer beoordeeld, geoordeeld en ver oordeeld dan hg, wèl een bewijs dat hij een man van ongemeene bvteekenis is. Moge God, Die hem die groote gaven gaf, hem nog langen tijd sparen tot heil der katholieke zaak in Nederland!" Een oorverdoovend applaus volgde op deze korte en bezielende rede, en hield niet op, voor dat de held van den dag zelf de tribune beklom, om iu eene schitterende improvisatie aan zijn overkropt gemoed lucht te geven. Dr. Schaepman aanvaardde den lof hem toe gezwaaid, aan God daarvan de eer gevende en verklarende, dat, wat ook ooit zijne gebreken en tekortkomingen waren geweest, hij aanspraak maakte op het recht, beschouwd te worden als een man, die altij i had geleefd eu gestreden met het groote doel voor oogen: de verheffing en ver dediging der Katholieke Kerk Alsnu herdacht spreker de Katholieke Kerk in Nederland, in al hare uitingen: de liefdadigheid, de literatuur, de kunst, de pers, de volkstegen- woordiging, en eindigde met den luid uitgegalm- den kreet: „Het katholieke Nederland leve hoog, hoog!!!// Eene spontane ovatie viel den gevierden redenaar ten deel! //Leve Schaepman, Leve de dokter Een gezelschap van Amerikanen zal het volgende jaar eet) rijwieltoer door Europa maken, beginnende met Ierland. Daarna zullen zij den weg aemen over Frankrijk, Zwitserland, de Rijnoevers, Nederland, tot Rotterdam, waar zij zich weder zullen inschepen. Zij komen in Mei, en het zal waarschijnlijk Septomber worden eer zij vertrekken kunnen. De prijs voor de deel neming is f 1000. Men kan zich onderweg bij hen aansluiten. De Rechtbank te 'rGravenhage uitspraak doende in de zaak der beide mannen uit Loosduiueu, die een man doodden, meenende een otter voor te hebben dat niet gebleken was welk der drie schoten doodelijk is geweest; ten opzichte vau den ien beklaagde dat van op zet om te dooden hier geen sprake kan zijn, evenmin als van den 2en beklaagde, dat hij des niettemin onvoorzichtig had gehandeld door niet te onderzoeken wat het vermeeude dier was; dat hij dus door schuld had veroorzaakt zwaar licha melijk letsel; ten opzichte van den tweeden be klaagde bovendien dat hij, onbekend als hij was met de plaats waar het onheil voorviel en door den eersten beklaagde geroepen, wegens gebrek aan voorzichtigheid niet kon worden veroordeeld. De rechtbank legde den len beklaagde 1 maand hechteuis op en sprak den 2eu vrij. Een winkelbediende te Utrecht heelt, geheel onverwachts van een hem genoeg zaam onbekenden bloedverwant eene som van 31/2 millioen geërfd. Micawber van Dickens had dus zoo geheel en al geen ongelijk in zijne ver wachting, that something would turn up. Ook hem had zulk een buitenkansje kunnen ten deel vallen. (Tijd.) Op lastvan den commissaris van politie te Wageningen werd Zaterdag te Eede gevangen genomen een Duitsch wielrijder, die in het hotel „De Wereld" te Wageningen vertoefde en er grove verteringen gemaakt had; om den hotelhouder gunstig te stemmeD, had bij een vier tal kamers voor zijne familie besteld. Toen hij zonder betaling vertrokken was, hoorde meu weldra dat hij ook in een hotel te Nijmegen en in het hotel „De Zon" te Arnhem gelogeerd had, eveneens zonder te betalen. Zijn rijwiel had hij, naar zijn voorgeveD, gehuurd te Nijmegen. In haar verslag van eene gemeen- teraadszitting te Breda maakt de N. R. C. melding vau debatten, die hoofdzakelijk om de kachel ge houden worden en daarom niét op den voet zijn te volgeD. Bg eene audere zaak verlaten weder eenige leden hunne zitplaatsen en zegt de voorzitter: „Als je nu allemaal wegloopen, komt er niets meer van." Onder toeloop van eene groote menigte werd eenige dagen geleden een lijk uit het kanaal Ourcq opgehaald. Plotseling hoorde men eene vrouw roepen: „Ah! mijn schoonvader! Hij is hetja hij is hei!// waarna zij, in tranen losbarstende, op hare knieën nederzonk. Door den commissa ris van politie, die ter plaatse verschenen was, ondervraagd, bevestigde zij hare bewering en vertelde dat haar schoonvader den vorigen avond hare woning verlaten had om zich met den spoortrein naar Namen te begeven; doch waar schijnlijk was hij gestruikeld en te water geraakt. Deze verklaring scheen voldoende en het lijk werd op een draagbaar naar de woning van de vrouw overgebracht. Hier werd het zorgvuldig te bed gelegd en gekleed in het fijeste liuneu dat in de kast van den zoon te vinden was. Deze, die in dien tusscheutijd uit zijne werk plaats geroepen was, kwam met zij.ee zustor en beiden weenden, toen de man eensklaps uitriep: „Maar dat is onze vader niet!" Algemeene verbazing. Opnieuw verscheen de commissaris van politie en nu bleek uit eeu telegram uit Namen, dat de doodgewaande springlevend aldaar was aangekomen. De bezoekers van de Morgue verwonderden zich den volgenden dag niet weinig op de steenen banken een drenkeling te zien, die in zijne fijne, witte onderkletding eer vHn een bruiloft dan uit het kanaal scheen te komen. Te K 0 11 u m (Fr.) viel dezer dagen een jonge molenaar van den 42 voet hoogen omgang (zwiciitstelling) van den molen. Hij bleef met eeu been nog even haken en kwam weer in zittende houding op den grond te recht, zonder bij zijn val eam'g letsel te hebben ge kregen. De politie te Rotterdam heeft eeu der beruchte jassen/lieven gearresteerd. Zon dag werd in het Café du Passage door den be diende een bejaard heer op keeterdaad betrapt terwijl hij bezig was de overjas van een bezoe ker bij zijn vertrek aan t# trekken. De politie werd geroepen, die ia den ouden heer een ouden kennis vond. Zaterdag is te Brussel, in de daartoe ingerichte lokalen van het oude paleis van justitie, de tentoonstelling van kookkunst, voedingsmiddelen, enz, door de Gravin van Vlaanderen geopend. De eere-voorzitter, Burge meester Buis, en de overige ledeti der commis sie geleidden de Gravin, die met haren gemaal, Prinses Heuriette en Prir.s Boudewiju te 2 uur aankwam, door het tentoonstellingsgebouw. Deze tentoonstelling is de fraaiste en uitgebreidste, welke aldaar op dat gebied gehouden is, en zij zou menigeen doen watertanden naar de heer lijke gerechten vooral pasteien en suikergoed die er te zien zijn. Ook munt de verzame ling tookgereedschappen door hare volledigheid uit. Aau de inrichting is eene kookschool ver bonden, welke in deze week in werking komt en geregeld alle dagen is geopend. Ou diable la musique va-t-elle se nichér Bij Carré zijn zeehonden, die muziekinstrumenten bespelen en met hunne verstandige oogen spre ken als vonden ze 't 6 zoo mooi. Deze mari* tieme houden schieten ook pistolen af en doen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2