MARKTBERICHTEN. BEURSBERICHTEN, Laatste Berichten, Voor geest en hart. Het leven. STEDELIJK^NIEUWS. Kerknieuws. Land en Tuinbouw. nog meer kunsten. Zij zijn niet gemuilband. De vertooning doet erg veel genoegen en de af richter, de Heer Weston, beleeft pleizier van zijne pensionnaires, zegt het Handbl.. Ten behoeve der weduwe met 3 jeugdige kinderen van den matroos le kl. H. B. Van den Bosch, op de reis met Zr. Ms. schroefst. le kl. Johan Willem Frisoran Nieu- wediep naar Suriuame, overleden, is door den commandant, officieren en verdere equipage van dien bodem de aanzienlijke som van f 442 ge collecteerd. In den Haag ligt ter teekening een adres aan den Koning, waarin verzocht wordt do pensioenen van Indische officieren op het laatst van het kwartaal en niet eene maand later te doen uitbetalen. De schuwe zwaluwen zal niemand tot de kamervogels rekenen. Een vogelenhandelaar te Keulen heeft echter een paar zwaluwen in een kooi. De diertjes werden in den herfst, bij het vertrek der andere zwaluwen, met gewonde pootjes en vleugels gevonden, in een kooi gezet en ver zorgd. Zij zijn daar langzamerhand geheel tam geworden. Voor zoo ver men weet, is het tot dusver niemand gelukt, gevangen zwaluwen langer dan een paar dagen in het leven te houden. Een jacht van bizondereinrich- tingen ter voortbeweging voorzien, is te New- York te water gelaten. Geene schroef, geene schepraderen, maar eenvoudig twee ijzeren cilin ders, tien voet lang en 20 duim diameter, liggen achterin, met de monding buiten het schip, welke monding door eene buitenwaarts openende klep is gesloten. In die cilinders wordt automatisch petroleum en dampkringslucht ingevoerd, welk ontplofbaar mengsel door eene electrische vonk wordtj ontstoken. De gasvormige producten wer ken door het openen der klep op de water massa en de boot beweegt zich door reactie voorwaarts. De uitvinder, John Secor, belooft zich veel goeds van zijne inrichtiug en somt een aantal voordeeleu er van op. Volgens het Nederlandsch Tijdschrift voor Geneeskunde wordt op 's Rijks wert te Am sterdam de noodige ïocaliteit in gereedheid ge bracht voor eene kostbare verzameling van hulp middelen tot het verrichten van eenige bacterio logische onderzoekingen en andere werkzaamheden op het gebied der micro-organismen, welke ver zameling van uit de maritieme ziekeninrichting te Hellevoetsluis naar de hoofdstad zal overge bracht worden. Vrijdag is door den Burggraaf E. Van Affcrden, nit Roermond, order de gemeente Swalmen een wild varken geschoten, ter zwaarte van 67 Kg. O' Dance, de beruchte politieke zwendelaar, die, na in Duitschland te hebben gediend en tot Gouvtrnenr van den tegenwoor- digeti Duitschen Keizer te zijn opgeklommen, wegens ongeoorloofde buitmakerij ais officier na den oorlog van 187071 werd ontslageD, die vervolgens zich met zwendelarijen en met spel ophield en in 1887 te Lyon ingepakt wegens spionage en uit Frankrijk verwijderd, diedaarna als Iersch pretendent en redder optrad, is ten slotte Wrgeos eene poging tot bedrog, door het per post afzenden van een valschelijk voor groote waarde aangegeven pakket, door de Zwitsersclie justitie aan de Duitsche overgeleverd, om Donder dag te Berljjn terecht te staan. De eerste geldstukken met het borstbeeld van Keizer Wilhelm worden, naar men uit B rlijn bericht, tegen Kerstmis iu om loop gebracht. Verleden week werd bij Odessa de rijke fabrikant en koopman Baron Bremmer in hechtenis genomen. Het gerechtelijk onder zoek bracht aan het licht, dat deze baron, die daar onder anderen sedert twee en een half jaar eene groote ijzergieterij had, geen Bremmer heette en geen baron was, maar eene voorma lige tuchthuisboef, Componiewicz genaamd, die vroeger tot de bende der beruchte „goudbandjes// behoorde. Componiewicz had, na zijn vlucht uit den kerker te Waischau, te Bucharest ei ne i ter- nationale dievenbeude om zich heen verzameld, waarmede hij geheel Europa, doch vooral Frank rijk, Engeland en Denemarken, brandschatte. Nadat hij zich op deze wijze rijk „gewerkt" had, keerde bij met een valschen pas uit Enge land naar zijn vaderland terug en misschien zou hij daar ongestoord gebleven zijn als niet een zijner vroegere gezellen hem verraden had, om dat mijnheer de baron weigerde om den ge- vraagden prijs voor zijne stilzwjjrendheid te be talen. De gerechtelijke instructie in zake dc ongeregeldheden bij de Protest-Meeting op Zondag 9 dezer in „Maison Strouckeu", is thans aangevangen, en wordt geleid door den rechter-commissaris bij de arr.-rechtbank te Am sterdam, Mr. A. J. Roijaards. Edison, de beroemde Amerikaan- sche uilvinder, heeft, zegt men, een Talking Newspaper Company lot stand gebracht, welke eene „pratende courant" zal uitgeven. Reeds vroeger heeft Edison, door middel van de phono- graaf, het voeren eener gesproken handels-cor- reepondtntie mogelqk gemaakt. Het gesprokene op de eene plaats wordt door de phonograaf op een toebereid vel papier overgebracht, niet slechts woordelijk, maar met de toonbuigiugen waarin het ge&egd werd. Datzelfde vel papier, op eene andere plaats in de phonograaf gelegd, dott de opgeteekeude klaukeu weder hoorbaar worden. Op diezelfde manier zal de pratende courant vervaardigd en eiken ochtend aan de inteekenaars bezorgd worden, die het papier sleohta in de pho nograaf hebben te leggen om zich het nieuws te hooren voorlezen. Meer dan 20,000 exemplaren kunnen in een uur worden gephonographeerd. Men zal op deze manier het nieuws kunnen hooren, zonder dat men zich de moeite geett de courant te lezen, en met zooveel personen tegelijk als men wil. Een Amerikaausch blad maakt Edison opmerk zaam op de zedelijke verantwoordelijkheid, welke hij door het toepassen dezer uitvinding op zich laadt. „Het zou roekeloos van een huisvader zijn schrijft het zulk eene phonograaf ie midden van zijn aan de onibij;tafel verzameld gezin aau het praten te zetten. Verbeeld u in eeu fatsoen lijken kring de uitwerking van het bericht iu een onzer jongste ochtendbladen, waarin uitvoerig verhaald wordt wat een befaamden dobbelaar in eene bijeenkomst met andere zwendelaars van die soort overkomen is, onder mededeeling van een aantal bizonderheden uitmans alles behalve gunstig verleden. Wie eene courant voorleest kan zoo iets overslaan, maar naar den werktuigelijken prater moet men luisteren zoo lang hij aan het woord is. Geen hoofd van een gezin, die zijne verplichtingen begrijpt, zal de journalistiek in dien vorm langer dan vijf minuten dulden; hij zal het toestel de deur uit gooien, of het kort en klein slaan met het eerste het beste zware voorwerp dat hem onder de hand komt." Deze dagenis te Parijs een New- foundlaödsche hond gevat en aan de politie overgeleverd, betrapt op het stelen van een pak vesten uit een manufactuurwinkel. Bij onderzoek bleek dat het dier, daartoe afgericht, zich aan meer dergelijke wandaden had schuldig gemaakt. Groot opzien baarde eergisteren te Buda-Pesih de arrestatie van den directeur van het departement van koophandel, Johann Kokan. Donderdag zou hij in de centrale kas van het douanenkantoor eene som van 43000 gulden storten, doch bij den kassier gekomen, bemerkte hij dat het couvert, waariu de 42 biljetten van 1000 gulden zaten, was verdwenen. Later vond men bet ledi e couvert verscheurd op straat terug. Iedereen hield het er voor dal de hooggeplaatste ambtenaar zich hoogstens aan eene groote on voor zichtigheid had schuldig gemaakt, doch de politie kwam bij haar onderzoek tot de overtuiging dat het verlits slechts voorgewend en de som door hem verduisterd was. Men zal althans wel goede gronden gehad hebben om tot zijue arrestatie over te gaan. Houd moed, de tjjd heeft woudre kracht, Hg maakt de wrangste mispels zacht. De ware godsvrucht bestaat in een levendig geloof, eene vaste hoop en eene ongeveinsde liefde tot God en den even naaste. Wanneer de gansche ziel met plagen is vervuld, Dan is geen beter raad dan ljjden met geduld. Wanneer een ieder 't zijne doet, Dan gaan de zaken zeker goed. Wie steeds het hoofd verdraait, naar dat de winden blazen, Die pleegt men overal te tellen tot de dwazen. Wat is het leven hier voor hem die 't wèl begrjjpt? Een plant, wier wort'len, ja, in de aarde zijn geweven, Wier takken toch naar boven streven, Wier vrucht, omlaag gekweekt, deu he mel tegeurijpt, Ontwikkeld in een hooger leven. Allerlei. Scherp. Hotelhouder. Dokter, wees zoo goed onmiddellijk in mijn hotel te komen. Een onz-r gasten gaat te keer als een razende. Geneesheer. Wat kan ik daaraan doen? Waarom schrijft ge zulke hooge nota's voor uwe logés? Spaarzaam. A. Wat hoor ik, gaat ge met eene stoomboot naar Amerika, die minstens 14 dagen voor de reis noodig beefi? In uwe plaats ging ik liever met een snelvarend schip, dat de reis in 8 ilagen doet. B. Ouzin. Als ik 14 dagen lang kost en logis kan hebben, waarom zou ik dan slechts 8 dagen nemen en nog geld toegeven? Juist vermoeden. Reiziger (die door den winkelier van de trap wordt geworpen). Lieve Hemel, 't schijnt dat bij niets van mij wil koopen! Ook eene deugd. Vader. Niets dan on deugden heb je, geen enkele deugd 1 Zesjarig zoontje. Toch, papa, ik rook niet. Een vraat Geneesheer. Zie zoo, van dezen drank geeft ge uwen echtgenoot elk uur twee lepels. Vrouw. Wat zegt u, deukt u dat de vraat daarmee tevreden is? Ergerlijke toestanden. Dief (die een horloge van een heer gestolen heeft en door de politie op heeterdaad wordt betrapt). Welke ellendige toestanden heerschen thans in de wereld; nu ;b het zelfs verboden te zien hoe laat het is. Macht der gewoonte. Bedelaar. Dokter, help mij tocb, ik heb zeven kiuderen en Geneesheer. Hm! Laat mjj je tong eens zien. de voorzitter twee brieven voor, bevattende de mededeeling dat de Heeren Kist en Jhr.Teding van Berkhout bedanken voor bet lidmaatschap van den Raad. (Eerstgenoemde was sedert 14 Januari 1862 Raadslid en sedert 20 Juli 1864 wethouder. De Heer Berkhout had sedert 21 Juli 1869 in den Raad zitting.) Het eerste punt der agenda, bevattende een voorstel vau B. en W. omtrent de Burgeravond school, werd door den Raad aangenomen. Dit voorstel strekte hoofdzakelijk tot goedkeuring van besluiten, die reeds door B. en tV. in werking waren gebracht, daar de cursus don 17den S p- tember 11. reeds was aangevangen. De door den Heer N. Soellaert Jr., gevraagde wijziging van de politis-verordening werd ge weigerd, terwijl grond aan de Baljuwslaan voor- loopig slechts voor éen jaar verhuurd werd aan den Heer G. C. G. Reeser. Vastgesteld werden de derde suppletoire be grooting en het 2de suppletoire kohier; goedge keurd de verbooging van den begrootingspost voor de gemeente-reiniging en de begrooting voor 1889 van het St. Elizabeths-Gasthuis, Benoemd werden: tot vroedvrouw, Mtj. F. Groet geb. De Vries-, tot leeraar in het teekenen bij het middelbaar onderwijs de Heer H. J. De Vries-, tot commissarissen voor bet muziekkorps de Heeren Mr. Cnoop Koopmans, Mr. Waller, Mr. Jager Gerlings, F. Lieftinck, C. J. M. De Wilde, F. R. J. Dubois, F. M. Baron Van Lijnden-, tot Regent van het St. Elizabeths-Gasthuis de Heer A. Van Straelen-, tot lid der oommissie ingevolge art. 40 van het gascontract de heer J. J. Sneltjes. Aan vier eervol ontslagen agenten van politie werd pensioen verleend en aan twee hunner eene gratificatie. De handeling der overige punten van de agenda werd tot later uitgesteld, behalve de 3 laatste puDten, welke voor kennisgeving werden aange nomen. Burgemeester en Wethouders dezer ge meente maken bekend, dat zij, die in 1879 het recht hebben bekomen om in eene grafstede voor een bepaalden tijd, en wel voor tien achtereen volgende jaren, bij uitsluiting vau anderen, lijken te begraven, zich voor de verkrijging van een nieuwen termijn van tien en binnen drie maan den na den vervaldag hebben te vervoegen ter Gtmeente-Secretarie, ter betaling van een bedrag van tien gulden. Bij gebreke van dien is het recht vervallen en komt de grafstede weder geheel ter beschikking van de Gemeente. Gisteren overleed alhier de bekende bouw kundige J. D. Kaakebeen. Iu het nieuwe weste lijk kwartier dezer stad, nl. het Wilsonsplein, de Wilhelmina-, Alexander- en Sophiastraten, werden naar zijue plannen in de laatste jaren ruim dertig fraaie eu degelijke weonhuizen gebouwd; ook iu verschillende andere straten werden heeren- en winkelhuizen door hem ontworpen. H(j werd 63 jaien oud. Sedert de laatste dagen zijn van verschil lende perceelen alhier zinken pijpen ontvreemd, die met geweld wareu afgerukt. Door de politie zijn als da daders opgespoord drie kaapeu van 17, 12 en 11 jaren,[die dc pijpen bij een oudroeet- verkooper hadden verkocht. BURG. STAND DER GEM. HAARLEM. Ondertrouwd: 19 Dec.: W. Erdtaieck en M. Kater. P. H. Hartel en J. Schipper. Getrouwd: 19 Dec.: It. K. De Graaf en E. Van den Vijgh. Bevallen: 16 Dec.: S, A. M. Van Paddentarg-Verkees, z. 17 Dec.: A. M. De Vries-Wingauder, d. E. II. Machielse-Bruinier, z. - M. T. Mohr-Benz, z. S. Rieu-Rosenhart, d. M. E. Vgrboog-Liicas, d. 18 Dec.: S. Veater-Stuurman, z. H. Peper-Trompetter, d. 19 Dec.: M. De Wilde-Hayve, z. Overleden: 16 Dec.: A. J. Van den Eykhof-Brussé, 76 j. J. C. G. Breeras, 2 m. G. Horn, 59 j. 18 Dec.: A. J. De Vink, 7 m. Het gouden Priesterfeest vau Z. D. H. Mgr. F. A. H. Boerraans, Bisschop van Roermond, zal, blijkens een schrijven van den Hoogeerw. Vicaris Generaal aan de wel- eerw. heeren Pastoors van het Bisdom, op Zondag 23 aanstaande in alle parochiale kerken door het zingen van een plechtig Te Beum na de Hoogmis worden herdacht. Het bestuur der Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier, uitvoering gevende aan het besluit der algemeene vergadering, den 21en November 1). te Zaandam gehouden, beeft zich tot de Tweede Kamer gewend met het dringend verzoek, om de voordracht tot oprichting van een drietal proefstations voor den landbouw onveranderd te willen aannemen, UITLOTINGEN van aandeelen in geldleeningen voor R. K. Kerken en Gestichten. Rotterdam, Kerk van den II. Antonius van Padua. Uitgeloot aan deel en Nos. 51, 56 en 150. Betaalbaar van 1 Januari a. s. af bij den Heer IV. Laane, Kassier te Rozendaal. Haarlem, 20 December. In de gisteren ge houden vergadering vsn den Gemeenteraad las HAARLEM, 19 Dec. Aau de veemarkt van heden waren de aanvoeren, verkoopen en prijzen als volgt: koeien 14, verkocht 12 voor I 170 a 120, stier verk. TOor a vaarzen verkocht voor f a pinken verkocht voor f a fgraskalv. verk. - voor a nuchtere kalveren 13, verk. 13 voor /6a 10,schapen. 128 verk. 112 voor 23 a 13 Lammeren verk. f a f Varkens verk. c. per 5 ons. Biggen 11, verk. 4. f7.a.Paarden 9 verk. 3 f28 af 110. Veulens, verkocht f af—. Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht 79 stapels kaas, 8762 stuks, wegende 17931 kilo, hoog ste prijs f 26,50 middelbare prijs f per 50 kilo. AMSTERDAM, 19 Dec. Ter veemarkt van heden wa ren aangevoerd: runderen, 210 vette kalveren, Istequal. 75 2de qnal. 0,60 per kilo, 8 graskalf/ a 56 nuchtere kalveren,/ 7 a 12, schapen eu lammeren 131 vette varkens 38 a 43 c. per kilo. PURMEREND, 18 Dec. Kaas: aangevoerd 210 stapels prijs der kleine kaas f 29 50 middelbare 26,50. Boter 1 10 1.15 per kilo; 213 Runderen aangevoerd. vette koeien laag iu prijs; melk prijshoudend/ gelde- ger in prijs kalfkoeienVette kalveren aanvoer 109 stuks prijs 70 a 90 c. per kilo, handel stug; nuch tere dito: aanvoer 96 stuks prijs f 8 a 22 per stuk, Mug gen hendel, Vetts varkensaanvoer 378 «tuks, prijs 38 46 e. per kilo met vluggen handel; magere dito aan voer 28 stuks, pry's f 10 a 14 per stuk met matigen handel. Biggen aanvoer: 177 stuks prijs f 3. a 6. SCHIEDAM, 19 Dec. Moutwijn, per ned. vatƒ8,50 Jenever f 14.Amsterd, proef f 15,25, «poeling f 2,10 dito commissie f 2, ROTTERDAM, 18 Dec. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 48 paarden, 1535 innderen, 230 vette en gras- kalveren, 30 nuchtere kalveren, 15 schapen of lamme ren, varkens, biggen, bokken 1. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden waren als volgt: Runderen 1ste qualiteit 68 e. 2de qual.64c., 3de qunl 58 c.; kalveren 1ste qual. 95 c. 2de qual. 85 a 80 c., schapen 1ste qual. c., 2de qual. c., alles per kilo; varkens 1ste qual. a c., 2de qual. a c., 3de qual. c., licht soort a c. per half kilo; melkkocieu f 130 a 210, kalfkoeien f 150 a 300, stieren f70 a 200, graskalveren f 15 a 35, pinken fa vaarzen f 60 a 130, alles mager vee; paarden f 30 a 70. Op de botermarkt werden aangevoerd 77/8 en 73/16 ton; cn 1046 stukken per half kilo; prijs le qual. f 54, 2e qual. 50, 3e qual. f 46 per half kilo 55 a 65. Amsterdam, 19 December 1888. Prijzen der onderstaande effecten Nederland. Cortif. Werk. Sohuld. genoteer, pCt. as koers 8 8i, Portugal. Baaiand. Spanje. Turkije. Egypte. Hongarije, übl. Loeuiug 1867 5 Goudleening6 Italië. Obl. Pausel. Leen. 1860-64 5 Oostenrijk. Obl. in papier (MeiNor.)5 silver (Jan.—Juli). 5 Obl. buiten], 1853-84 8 hij HopeJk Comp. Oude Russen 5 Obl. Nic. Spw. 1867/6» 4 1877 Amit. L 20-100 5 Obl. buitenl. 1867, 1871 75 1' 18768 g binnenl. (Perpetneele) 4 Obl. Alg. Sohuld 1866 Serie D. 5 1869 C. 6 Obl. Leeniug 18764 N.-Amerika. Obl. Vereen. Staten 1876. 4', 1877 4 Columbia. Obligatien4', Peru. Leening 18706 18725 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank. divid Nederland. Hall. IJ*. Spw. Aand. M. tot Expl. St. Spw. Aand. Oeut. Spw. geatemp. Obl Indische Spw. Aand ltijn Spw. volg. Aand. Bostel Wezel OM 1876. Ïuid-Itel. Spoorw. Obl.. Gr. pw. Maatseb. Aand,. Ballische Spw. Aand.. Joles Griasi Obl Kiaw Breit Aaud.. Knrsk Ohark. Obl. ƒ1000. Morscbansk Sysran Aand.. Riasehk Wiasma Aandeelon Spw Chicago N. W. Gert. Aaud.. N York Lake Brie W. 8. Aand. Illinois Cert. Aand Miss Kanaal Texaa Obl. Cert.. 7 phbmie-leeningen. Nederland. Loten Amsterdam /100. 8 Rotterdam8 Gemeente Crediet 8 Belgis tstad Antwerpen 1887. Ooatenrijk. Staatsl 18544 18605 1864 Rusland 18645 18665 Geldkoers prolongatie 3'/a P°t. Italië. Bualand Etumeule Amerika 4' 5 8 5 8 5 5 5 5 div 76»/i« 903/n 101-/i. J 100 J 97'/, 91 67'/» 67»/,, 637/,. 1023/, 86 101'A 48 65'/, 147/, 147/s 81'/, 105V, 29 13i/, 12./, 122'/, 149 1257a 81 Va 137 97 11 60 H77s 563/, 94 Va 100'/, 287/, 287/, 136'/a 257/, 115'/, 87 113'/s 105'/, 104 88'/, lll'Vs 1143/, 141'/, 164 147 NEW-YORK, 19 December. Volgeus berichten uit St. Domingo heeft de vloot van Generaal Legitime Kaap Haïti gebom bardeerd, na aan de buiteulandsche consuls 36 aren tjjd gegeven te hebben om te vertrekken.' De inboorlingen hebben zich in het gebergte tenigtrokkeu. Men gelooft dat er een twintigtal zijn gesneuveld. LONDEN, 19 December. Qo Daily Chro nicle maakt eeu telegram uit Durban open baar, volgeus hetwelk de Boereu Zondag jl. bet jaarfeest gevierd hebben van hunne overwinning op de Zoeloes bjj de rivier. Men is bevreesd voor troebelen iu Zwasi- land, als gevolg der vermoording van den Koning Tliubaodine. PAKIJS, 19 Dec. Beraadslaging over de begrootiug iu den Senaat. De Heer Chal- lemel-Lacour zegt dat er thans geen sprake meer is vau de toekomst der financiën, maar van de toekomst van F rankrijk. Hij keurt het af dat men de staatkunde in de schoolquaestie gemengd heeft en valt de ra dicalen aau. Frankrijk is op het punt een nietswaardig man te voet te vallen. Het Ministerie, dat de beweging naar den afgrond bad moeten tegenhouden, heeft die doen versnellen. De spreker bezweert de rechter zijde zich aan te sluiten bij alle mannen, die voor orde en redelijkheid gestemd zjjn, en bij diegenen der linkerzijde die mede werken willen om het vaderlaud te redden. (Toejuichingen. Alle leden van den Senaat zijn opgestaan; De Heer Say vraagt dat Challemel's rede in geheel Frankrijk aan geplakt zal worden.) De Minister Floquet antwoordt, dat Chal- lemel's rede samen te vatten is in twee woorden: berouw en geloof. Op het oogen- blik, dat de Minister beweert dat Challemel den Senaat heeft zoeken te bewegen zich voortaan te regelen naar de rechterzjjde, wordt dit van alle kanten in de zaal heftig ontkend. De Minister verzoekt eenige oogenblikken geduld. Hij verklaart dat hij nooit om het opperste gezag heeft gevraagd. Hjj heeft altijd aansluiting ter linkerzijde, niet aan de rechterzijde gezocht. De zitting werd vervolgens onder algemeene opgewondenheid gesloten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 3