N IE U WE No. 1335. Vrijdag 28; December 1888. 13de Jaargang. Kerstmisgcdachten. BUITENLAND. MARL ABONNEMBN TSPB IJS Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland tr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Afzjnderlgke Nummer»0,03 Dit blad verschjjnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en Z ATERDAG BDEÏAU: St. Janstraat Haarlem. r 0,8 LEPtDUif AGITE MA NON AGITATE. (OLRAA PBIJS DEB ADVEBTENTIÉW 7an 16 regels .30 Cents. Slke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlgk Maandag-, Woensdag en Vrijdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: K UPPERS LAUREY. Wederom vernamen wjj in het afgeloopen hoogfeest van Kerstmis met luistergraag oor het onsterfelijk lied der Eugeleu zil verig van toon klaterend over Bethlehems velden: Glorie aan God iu den hoogeu en op aarde vrede den menschen Steekt de bazuin op Sion, want voorbij zjjn de dagen en jaren van verwachting, zoetheid daalt er af van de bergen en de heuvelen druipen van melk en vau honing. De Vorst des vredes bield zijne intrede in het Hem van eeuwigheid voorbeschikte rijk. Als een zonnestraal door het reinste kris tal, zoo drong de Zon der gerechtigheid door in ons midden en maakte Zijne Mensch- wording tot een zishtbaar en kostbaar fait der historie. Op een handvol stroo, in wat windselen werd dat Licht van Licht opgevaugeu en ouder de aanbidding van Engelen, Moeder en Voedstervader hel eerst aan herders getoond. Welk een Koning, met een stroohalm als schepter op den schouder zijne intrede doende in zjju rijk, om het sterveude nog niet verder te hebben gebracht dau tot den rietstaf der bespotting, maar om aan het kruis eeue wereld te vangen in zjjne uitgebreide armen, aan zijn uit liefde door stoken Hart. Neen, dit begin is niet toevallig, het is levensbeginsel van den Koning der Glorie. In den stal eens onbekenden gelukkige oubekeude! geboren, gaat Ilij over zijne aarde waar hij den vossen hunne holen heeft gegund en het vogeltje zijn nestje gegeven, maar geen plaats zich in zijne groote schepping heeft uitgespaard, die hij op menschelijke wijze de zijne noemen kan om er het moede hoofd neer te leggen. En toch nam Hij in de kribbe reeds be zit van Zjjn rjjk en kenmerkte het als een rjjk, dat in deze wereld, maar niet van deze wereld is. Als een andere Johannes den Dooper gaat de wereldvrede uit voor den Vorst des Vreles om zjjne komst te verkondigen. Het oude Rome had, voor het eerst sinds zijn bestaan, de wapenen opgeborgen en den tempel van Jauus ge sloten. Met de siddering der onbekende verwachting en in de zoete rust des vredes ontving de onbewuste wereld haar Koning. Niet in eens en niet voor altoos sloeg de Vredevorst de monsters vai strgd en tweedracht iu banden. Wij weten het maar al te goed en de gebeele geschiedenis is er om de bewjjzen te leveren. De eind overwinning, de volkomen beslechting bleef tot het einde der tijden bewaard. «Da knecht ÏB niet beter dau zijn meester; zjj hebben Mjj vervolgd, zij zullen ook u vervolgen,» dit ia en bljjlt de wet der historie. Nauw- F E U ILL E T O N. De verborgen schat. 15) Vervolg en slot.) Met een woestcn kreet rukte Ethel zich los, toen de brandweermannen haar zochten terug te houden, sprong in het brandende gebouw, vloog de trappen op, die reeds in brand ston den en bereikte verblind en gezengd, maar als door een wonder niet gestikt, bet steenen portaal op de derde verdieping. Zij sloeg de haar zoo welbekende gang in, die nu gevuld was met zwarte wolkeu, verstikkenden rook, bereikte James' cel en wierp zich nu zelve half krankzinnig en wild in zijne, haar omstrenge- lenden armen. Een oogenblik vergaten beiden den afgrijseljjken dood, die hen omringde en James, zich zeiven geweld aandoende riep slechts: «Ethel, Ethel, Ethel, ik bemin u; vergeef mij!// Ethel drukte vriendelijk zijne hand in de hare en antwoord: e in eene onuitsprekelijke vreugde: //Ik heb u niets te vergeven, James; ik kan nu in vrede sterven, nu dat ik nog eens u heb hooren zeggen, dat gij mij bemintI// ljjks heeft de eeue storm zijne kracht ver spild of reeds hoort men de nadering van den anderen, komende met het gedruis ah het bruischen van vele wateren, ook nog vóór een geweldige adem ous voelbaar werd. Is dat niet de teekening van onzen toe stand? Is het niet ot de storm, die van de regeeringen uitging tegen Christus' Kerk, zijn laatsten adem, zijne laatste kracht ver spilt tegen het onwrikbaar rotsgevaarte, waarop Christus Zijn rjjk op aarde heeft bevestigd met Zjjn Bloed? Maar roeds na dert een vreeselijkeu orkaan, die de gebeele maatschappjj wil wegvegen van het aan- schjju der aaide en in het voorbjjgaau meteen de Kerk van Christus vernietigen. Is niet de staudenoorlog, de strijd vau man tegen man, een verdelgiugskrjjg in wor ding? Wat de slavenoorlog was voor het oude Rome, dat worden de opgezweepte massa's der niet-bezitters, der proletariërs, voor onze hedendaagsche cultuurstaten. Wie kan het einde voorzien? Doch éene zaak is zeker. De oplossing van het vreeselijke vraagstuk ligt niet iu de macht der ougeloovige staatslieden, maar ligt op het stroo en iu de windsels van Bethlehems stal. Daar wordt aan kleinen en grooten outhechting gepredikt aan de dingen dezer wereld; van daar gaat aan den bezitter de aanmaning tot barmhartig heid en mededeelzaamheid uit, omdat hjj zjjn goed van een Koning in leen heeft, wiens Troon eene kribbe is; van daar valt voor den arme het rechte licht op de zeer betrekkeljjke waarde der aardsche goederen. Vorst des vredes, breuge ons het afge loopen Kerstfeest, door de gevoelens, die het bjj rijk en arm opwekte, verzachting iu den noodlotugen strijd der belangen! Dezer dagen kon Schepen De Mot aan den gemeenteraad van Brussel mededeelen, dat het verlies door de stadskas geleden, tengevolge van de gepleegde verduisterin gen, slechts 6,814,57 fr. bedraagt, en dus aaninerkeljjk miuder dan men vermoedde. In dezelfde zitting werd het hoofdstak buitengewone uitgaveu der begrooting voor het volgende jaar behandeld, daarbjj wer- deu 100,000 fr. toegekend voor recon structie van het paleis des Kouings, 200,000 fr. voor reconstructie enz. van het raad huis, en 20,000 fr. voor het herstellen van den Zwarten Toren. Bjj de opening van den Pruissischen Landdag op 24 Juni 11., had de Berlijnsche politie maatregelen van orde genomen, waarbij het onder meer verboden was het portaal No. 3. van het paleis binnen te rjjdeu. De koetsier van den Franschen Gezaut In de nabijheid van een vredig landstadje in North-Wales staat een klein landelijk huisje van vier vertrekken, dat het uitzicht heeft op den straatweg; de tuin is vol welriekende, ouder- wetsehe bloemen, en het kleine tuinpoortje is begroeid met clematis en klimrozen. Ofschoon het maar een burgerhuisje is, dat eertijds be woond werd door een landbouwer, is een blik voldoende om te zien, wijl de netheid en eenvoud zulks verraden, dat het nu bewoond wordt door beschaafde, ontwikkelde lieden. De Mitford's, die daar wonen, zijn volstrekt niet rijk, maar de man, van wien men in de buurt verhaalt, dat hij eens zwaar ziek is ge weest, heeft nu een postje aan het archief en wordt door den „Master of the Rols// gebruikt om oude handschriften te ontcijferen, een bizonder soort van werk, waarvoor hij van nature groote geschiktheid schijnt te bezitten. Want wat de kennis betreft van de handschriften en de bio- graphische geschiedenis der zeventiende eeuw, daariu bestaat ia Engeland zijns gelijke niet. Als deskundige wordt zijn werk wel is waar slechts karig betaald, maar zijne verdiensten zjjn voldoende om Ethel en hem zelf het noodige te verschaffen; en zoolang zijne eohtgenoote ge lukkig is, heeft James Mitford geen andere zorg of begeerte in deze wereld. had zich daaraan echter niet gestoord en zelfs aau een politieagent, die de paarden tegenhield, een zweepslag gegeven. Daarvoor stond de koetsier dezer dagen terecht voor de Rechtbank van Schepenen. Zjjn verdediger ontwikkelde de thesis, dat het beginsel van de exterritorialiteit, 't welk de Gezanten genieten, evenzeer hunne dienstboden dekt en verzocht de rechtbank zich onbevoegd te verklaren. De rechtbank nam deze leerstelling niet aau en veroordeelde den koetsier voor zjjn zweepslag tot 60 Mark boete of 12 dagen gevangenisstraf. De Fransche Kamer van Afgevaar digden heeft met 338 stemmen tegen 136 het crediet van 200,000 fr. goedgekeurd, voor het inrichten van eeue feestzaal in het paleis van het Elysée. Daarna heeft de Kamer zonder beraadslaging met 371 stemmen tegen 107 de voordracht van de Regeering aangenomen, waarbjj haar eeue som van 280,000 fr. wordt toegestaan voor het in orde brengen van het terrein der iu 1871 verwoeste Tuilerieën. Joseph Reinach, boofdredacteui van La République frangaisedringt bjj de Regee ring aau op intrekking van het besluit, waarbij de Hertog van Aumale uit het land werd verbannen. Er heeft eene vergadering van omstreeks zevenhonderd obligatie- en aandeelhouders in het Panama-kanaal plaats gehad, waar in besloten is vooreerst afstand te doen van de betaling der coupons en van de aflossing van aaudeelen. Allen, die tegeu- woordig waren, hebben eeue verklaring geteekend, waarbjj zjj zich verbinden om bjj de uitgifte eeuer nieuwe leeuing in te schrjjven. Jl. Zaterdag werd er weer eeue ver gadering gehouden, die bijgewoond werd door eeu duizendtal belanghebbenden bjj het Panama-kanaal. De heer Dilhan, die het voorzitterschap waarnam, zette den toestand uiteen. Hjj verklaarde dat zich reeds 430 comités in de departementeu hadden gevormd om de ouderneming te steunen. Hij gaf verder te kennen, dat 350 millioen voldoende zouden zjjn om het werk voort te zetten, zoo dat het kanaal iu 1890 geopend zou kuuueu wor den. De vergadering heeft ten slotte met een parige stemmen en onder groote toe juiching eeoe motie aangenomen, waarbij de aanwezige obl'gatie- eu aandeelhouders zich verbiuden van elke uitkeering of af lossing afstand te doen totdat het kanaal zal geopend zjjn. Daarop is eeue andere vergadering van belanghebbenden gevolgd, waarin besloten is de Regeering te verzoeken ten spoedigste de vereischte maatregelen te nemen ter bescherming der vele Fransche belangen, die bij het kanaal betrokken zjjn en die Want hij ziet het nu in, hij weet het in liet diepste zijus harten, dat hij een schat heeft gevonden, veel grooter en van oneindig meer werkelijke waarde dan John Cann's goud, waarbij hij sedert dien vreeselijken nacht in het gesticht geen oogenhlik blijft verwijlen. Hij heeft door deze les geleerd, door eene bittere, vreeselijke on dervinding, dat is waar, maar hij heeft haar grondig geleerd en is als een herboren man uit de vuurproef gekomen. Alles wel beschouwd, hoe krankzinnig clie wilde episode uit zijne jeugd ook ware, is er mogeljjk meer goed in James Mitford overgebleven dan in negen van de tien uitmuntende stereotypische, ontzaglijk achtens waardige jongelieden, die nooit hunne familie een oogenblik van ongerustheid hebben veroorzaakt, nadat zij hun eersten tand kregen. Hij heeft nog geestkracht, bekwaamheid, geestdrift en grondige kennis van een bizonder tijdvak; en wanneer zijn dagwerk volbracht is en bij de bekrahbelde manuscripten heeft geborgen, dan vervolgt hij met ijver en genot zijne geschiedenis van het Engeland der 16e eu 17e eeuw, waaraan hij bezig is. Bevoegde beoordeelaars, die de paar eerste hoofdstukken hebben gezien, zijn vau mcening, dat James' werk eene groote leemte zal aanvullen. En Ethel. Wel Et.liel heeft hem nog even door den tegeuwoordigen toestand gevaar loopou. Iu Fraukrjjk worden tegenwoordig de ingenieurs, bij het verlaten der Ecole spéciale d'architectes te Parjjs, in de gelegenheid gesteld, behalve hun gewoon eind-diploma als ingenieur, een diploma te verkrij gen van gezoudheidsingenieur. Zij moe ten daarvoor bewijs geven omtrent bouw- hygiëne goede studiën te hebben gemaakt en onder anderen eeu plan overleggen van een woonhuis, dat hygiënisch is inge richt en tevens aangenaam en gemakkelijk is te bewonen. Vooral moet er gelet wor den op de gezondheid der bouwplaats eu den aanleg der fundamenten, de luchtver- versching en verlichting der lokalen, af voer van alle soort van vuil enz. Desverkiezende mag hierbij overgelegd worden eene verhandeling omtrent een der onderdeelen van bouw-bygiëne, hierboven bedoeld. In eene der vergaderingen, die te Rome gehouden ziju op den verjaardag van den dood van Oberdank, werden zulke heftige rodevoeriugeu gehoord, dat een paar honderd der aanwezigen gansch en al rne- degesleept werden en de zaal verlieten om op straat de roode banier te outplooieu. De gendarmes, die de toegangen der zaal bewaakteu, vermaanden hen uiteeu te gaan. Dit weigerden zij. Er had nu eene botsing plaats, waarbij aan beide zijden personen werden gekwetst. De manifesteerenden moesten ten laatste het terrein verlaten en lieten iu hunne vlucht de roode banier achter. Naar uit Madrid gemeld wordt, heeft de Italiaansche Regeeriug naar aauleidiug van het aanstaande congres der Katholieken te Madrid, aan het Spaansche ministerie den wen8ch te kennen gegeven, dat bet geen tegen eene bevriende mogendheid ge richte demonstratiën ten gunste van den Paus zal gedoogen. Bij gelegenheid vau 's Kouings re» geeriugsjubilé in Denemarken werd hem door een damescomité eene bijeengebrachte som van 30,333 kronen ter beschikking gesteld. De Koning heeft dat bedrag thans in drieën verdeeld en toegekeud aan: de Diaconesseuinrichting, het invalidenfonds en het Kusthospitaal op Nessnlisz, het westelijk voorgebergte van Seeland. Bjj de goedkeuring der Staatsrekening over 1886/87 kwam het in de Landsthing ter sprake, dat de West-Indische eilanden sedert 1875 van het Deensche moederland ruim 5 milloen kronen voorschot hebben gehad en dat zij wel nooit in staat zullen zijn die terug te betalen. Blijkens verslag van Prof. Waw- riusky is te Nowkospinh in Zweden eeue pokken-epidemie waargenomen, veroorzaakt door besmette lompen. Duidelijk was de overdracht der ziekt6 vau den eenen op lief en gelooft even vast in hem, als vroeger. Geene schaduw vau twijfel of wantrouwen is ook maar voor een enkel oogenblik bij haar opgerezen, om het inwendige licht der vrouwe» lijke goede trouw te verduisteren. Haar ver trouwen is zoo diep en ontegenzeggelijk op recht, dat het James een gevoel geeft als van een uitwendig geweten, dat hem aanspoort altoos in de toekomst te leven volgens haar ideaal van zijn karakter. Eene brave vrouw kan wonderen verrichten; in dit geval was het haar geluk James karakter geheel te hervormen. En toch, wie zal het zeggen; want zelfs in de dagen, toen hij het meeste dwaalde, verbeeldde hij zich in zijn hart, dat hij het alles voor haar deed, voor Ethel, voor Ethel alleen. Zelfs toen was er nog iets hoogers in hem, dan enkel lage, verfoeilijke zelfzucht. Wat hjj eens op eene slechte en dwaze manier, langs kronkelwegen voor haar trachtte te doen, doet hij nu op eene meer eerlijke en rechtschapen manier door langzamen maar aan houdenden arbeid. En toch is het refrein van zijn leven altoos het oude voor Ethel, voor Ethel, voor Ethel. In het bewustzijn, dat hij eindelijk aan die reine en schoone ziel een kalm en stil geluk bereidt, heeft James voor hem zeiven eene veel hoogere voldoening gevonden, dan hij eens zocht in John Cann's nooit begraven schat,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 1