BINNENLAND. La Gazette de France wijst er op dat dit jaar de godsdienstoefeningen in de ker ken van Parijs niet door de vrijdenkers gestoord zjjn, zooals vroeger het geval is geweesfc.De druk bezochte H. Missen bewijzen genoeg, zegt het blad, dat de onverschil ligheid meer en meer verdwjjut. De Koning van Servië heeft eene depu tatie van radicalen ontvangen, aan welke opgedragen was den Koning te verzoeken, van eenige praerogatieven afstand te doen. De Koning heeft toegestemd dat het door de deputatie bedoelde artikel der grondwet aldus gewijzigd wordt, dat geene vreemde legermacht op Servisch gebied zal kunnen komen, noch het Servisch leger onder vreemde vlag zal kunnen dienen, zonder de uitdrukkelijke machtiging der Skupsch- tina. Van de deputatie afscheid nemende, zeide de Koning: Spoedig hoop ik u op nieuw eene aangename verrassing te kun nen verschaffen. Uit Athene werdt bericht, dat de Grieksche Regeering aan eene Engelsche maatschappij de eoncessie heeft verleend van den spoorweg van Athene naar Larissa. Uit Soeakim wordt gemeld, dat de verkenningen zekerheid geven dat de om streken van Arabieren gezuiverd zijn, die blijkbaar naar het binnenland zjjn ge trokken. GEMENGDE BERICHTEN. De Heer Ruchonnet, lid der Bonds- regeeTing, heeft thans medegedeeld waarom er onlangs te Bazel eensklaps 21 personen ziju ge arresteerd en er eene huiszoeking bij hen is ge daan. Het is bekend,zoo luidt zijne verklaring, dat Zwitserland dikwijls een brandpunt an revo lutie wordt genoemd en het ons steeds wordt verweten, dat er van hier uit anarchistische ge- schriften in andere landen worden verspreid. Dit alles is zeer overdreven. Hoe zou hett ch moge lijk zijn, dat er gelijk men beweert elke week 10 a 12,000 exemplaren van de Social- democrat over den Kiju werden gesmokkeld, zonder dat er ooit een pakket zou zijn aangehouden! Te Berlijn daarentegen zijn wel duizenden exemplaren van socialistische geschriften in beslag genomen, maar die dienselfden dag waren gedrukt en valschelijk waren gestempeld als komende uit Höttiugen, bij Zurich. Het is toeD bewezen, dat de Socialdemocrat in Duitschland zelf werd ge drukt. Daaruit reeds bleek derhalve, dat de be schuldiging van smokkelarij oojuist was; doch om dit ook hier in Zwitserland nader te kunnen con- stateeren, zijn te Bazel de bovenbedoelde huis zoekingen gedaan, te meer omdat er onder de ge signaleerde anarchistische geschriften ook eenige waren, die evenzeer in Zwitserland zijn verboden. Een jongeling uit A Imker k, kost- winner zijner moeder, eene weduwe, was op den eersten Kerstdag naar Gorinchem geweest. Des avonds omstreeks 10 uur vond men hem te Sleeu- wijk in een zeer beschonken toestand aan den weg liggen. De politie nam hem in bewaring en bracht hem in het zoogenaamde //gat," de verblijfplaats van hen, die voorloopig opgesloten worden. Nadat hij eenige uren daarin doorge bracht had vond men hem dood. Zeer waar schijnlijk is het overmatig gebruik van sterken drank de oorzaak, althans uiterlijke teekenen van mishandeling zijn niet aan het lijk te bespeuren. De bekende agronoom Sir James Caird vestigt de aandacht in de Times op een feit, dat, hoe weinig het ook is opgemerkt, toch merkwaardig genoeg mag heeten. In de eerste elf maanden van 1888 en 1887 was de aanvoer van vreemd graan in Engeland gelijk, nl. een weinig over 67 mlllioen centenaars (van 56 kilo). In 1887 zond Amerika (met inbegrip van Canada en Chili) hiervan 49 millioen, doch in 1888 slechts 29 millioen centenaars. Dat verschil, 20 millioen centenaars, vertegenwoordigt brood voor 7Va millioen personen of bijna l/s van de be volking van Engeland. Doch het verschil werd gemakkelijk goedgemaakt door de meerdere in voeren uit Oostelijk Europa, en Eusland alleen zond 15 millioen centenaars meer. Aldus kwam de aanvoer van graan voor een goed deel uit Europa in plaats van uit Amerika en deze verandering sleepte na zich een verlies aan de Amerikaansche zijde niet alleen van het koren, maar zelfs de winst op het vervoer, per spoorweg en per schip, van 20 milllioen cente naars. Eusland profiteerde daarbij en vervier voudigde zijn uitroer naar Engeland. De oorzaak dezer verandering moet ongetwij feld in de meer of min gunstige weersgesteldheid worden gezocht. De toevoer hield gelijken tred met de vraag, zonder wrijving, zonder paniek en zonder eenige groote verandering in den prijs van het brood. Naar wij vernemen, is tegen den socialistischen spreker J. A. Fortuiju, door de arroDdissemenIs-rechtbank te Heerenveen, wegens openbare opruiing tot een strafbaar feit, rechts ingang verleend. De korporaal Ch. der infanterie te Deventer, die bekend heeft de dader te zijn van den diefstal van f 100, met braak gepleegd in de kazerne in de maand November, en van dien van f 50 in de maand December, is eergisteren gevankelijk naar Leeuwarden overgebracht om voor den krijgsraad terecht te staan. De zaak kwam uit, doordien de korporaal meer verteringen maakte dan hij gewoon was, en daarenboven aan zijne beminde eenige gouden sieraden bij gelegenheid van het St. Nicolaaafeest gaf, die hij bij een kashouder in goud en zilver had gekocht. Dinsdag-nacht heeft er op den Sonsbeeksingel te Arnhem eeire vechtpartij plaats gehad, waaronder een van de vechters zijn jas uittrok en die aan «en der omstanders te be waren gaf. Toen de vechtpartij was afgeloopen en de jas teruggegeven werd, vermiste de eige naar eene portefeuille met bankpapier tot een bedrag van p. m. ƒ400. Uit Doesburg wordt van 26 dezer gemeld: In den afgeloopen nacht heeft men hier op nieuw getracht in te breken, en wel in het kan toor der kassiersfirma J. Y. Schattenkerk 8c Co. De dief of dieven hebben eerst getracht door het uitsneden der ruit boven de deur zich toe gang te verschaffen tot het kantoor, maar wer den hierin teleurgesteld, daar achter de ruit zich (jzereu tralies bsviuden. Daarop zijn zij aan het hakkeu gegaan in het deurkozijn, om zoodoende het slot te forceeren; hierin schijnen zij echter gestoord te zijn, daar zij halverwege het werk hebben gestaakt. Dit is reeds het derde feit van dien aard hier gepleegd, zonder dat het ie mogen gelukken de inbrekers in han den te krijgen. koop te gelde maakte, alwaar zij ook een deel der audere goederen beleende. Voor een der rechtbanken te Londen, zoo wer.l door een der bladeD bericht, verscheen dezer dagen eene jonge vrouw, die ten huize van Lord Gypsow twee fijne veeren kus sens had weggenomen van beddegoed, dat daar in deu tuin werd gelucht. Eenige bedienden hadden haar den diefstal zien plegen, en de arme vrouw bekende schreiend hare schuld. Zij ver klaarde, dat zij de kussens stal, om ze te ver- koopen, teneinde haren kinderen, die honger leden, brood te kunnen geveo. Verscheidene buren der beschuldigde legden eene zeer gunstige getuigenis omtrent haar af; maar de rechter zei dat bij, hoezeer het hem ook speet, baar moest veroordeelen. «Ach", zei de vrouw, snikkend, „voor mij is het zachtste vonnis het grootste oogeluk. Ik hen dc weduwe van een iu Afrika gesneuvelden soldaat, en als ik veroordeeld word, verlies ik mijn klein pensioen.// Op dat oogenblik trad de bestolene, Lord Gypsow als getuige op. Hij sprak tot den rech ter: f/De geheele zaak berust op een misver stand. Ik heb de kussens aan de beschuldigde tea gescheuke gegeven en zij heeft, om mijn be diende moeite te besparen, zelve het getcheuk afgehaald. Voor dezen dienst ben ik haar nog 30 schuldig, welke ik hierbij betaal." De arme vrouw kon geen woord uiten en zonk weenend op des grond, en de rechter zei tot den getuige: //Gij hebt een goed werk ge daan, Mylord, Moge God het u vergelden." De hulpmiddelen voor weervoor- spellingen worden gaandeweg zoo talr|jk, dat er ten slotte aan de heele kunst geene aardigheid hoegenaamd meer zal wezen. We hebben nu weer een nieuw middel in de schil der uien, zijn ze dik, dan is de winter streng. Dit jaar is de schil zeer dun, en de wiuter is tot dusver ook buiten gewoon zacht. Eeu ander middel ia nog wel zoo verrassend. De bezitter van eeu kanarie beeft opgemerkt, dat zjjn vogel, wien dagelijks eeu badje wordt aangeboden, er alleen gebruik van maakt als er den volgenden dag regen te verwachten is. Hoe zwaarder die regen zal z|jn, des te uitgelatener spartelt het diertje in het water. Daarentegen zijn er dagen waarop hij niet te bewegen is, met welke lokmiddelen ook, iu het water te gaan, en het blijkt, later dat er een mooie dag weer op volgt. In het Elizabetsgeaticht te E«- sen is dezer dagen eene Ziekenverpleegster /Zuster Philomena" gestorven ais het offer barer trouwe plichtsvervulling. Zij waagde het, zich alleen te begeven in de cel eener krankzinnige jonge dame, die ia het gesticht ter verpleging was opge nomen. De krankzinnige greep in hare woede de Zuster bij de keel, en voor er hulp kwam opdagen was Zuster Philomena een lijk. Haar dood wordt door geheel Essen betreurd. Iu Limburg wed ij veren de g e- rneeutebestuien in het aanschaffen van historische wapens. Zoo heeft de gemeente EIsloo van Z. M. vergunning gekregen tot het voeren «au een wapen, dat aan de oudste dynastieën van die plaats herinnert. Het dorp EIsloo is namel(jk eene der oudste plaatsjes van ons laod, waar de Karolingische Koniugen eene versterking hadden, welke in 822 door de Noormannan werd inge nomen. Het nieuwe wapen doet aan de heeren van EIsloo herinneren, en wei aan Herman van EIsloo, die het beleg van Damiate medemaakte, en aan de Graven van Arberg en Valengia, die iu latere t(jdeu de heerlijkheid EIsloo bestuurden. DeEussiscbe schaakspelerTschi- goriu zal te Havannah met den Heer Sleinitz, deu //Meester dsr Nieuwe Wereld," een wedstrijd gaan houden om den titel //Koning van het edele schaakspel." Bij den landbouwer K. teLopik, wiens hond onlangs als lijdende aan dolheid onschadelijk gemaakt werd, is eens koe op den stal gestorven. Bij onderzoek door deu Eijks- veearts bleek bet vermoeden, dat dit dier door den hond kon gebeten zijn, niet ongegrond te wezen. Het vleesch werd onmiddellijk, ala onge- ecbikt voor het gebruik, in beslag genomen en verbrand, en al het ree van den stal als ver dacht verklaard. Te T u 1-e n-'t Waal isopdeneersteu Kerstdag eene afschuwelijke misdaad gepleegd. De vrouw van zekeren T. O. werd vermoord iu bare woning gevonden. De verslagene was de echtgenoote van zekeren Teunis Oskam, landbouwer aldaar. Zij was weinige dagen geleden bevallen, en leefde met haren man, een persoon van veel besproken levens gedrag, iu geeue goede verstandhouding. Deze man wordt als de vermoedelijke moordenaar be schouwd, en is Woensdag-avond gevankelijk naar Utrecht overgebracht, waarheen ook het lijk der vrouw werd vervoerd. Het heeft aan den hals, alsmede aan hoofd en handen, ver schillende wondeD. Het ongelukkige slachtoffer schijnt zich nog tegen haren aanvaller te hebben verweerd. Toen de misdaad ontdekt werd, was de Bur gemeester op reis. De Wethouder Vau Schaik nam in diens plaats de noodige maatregelen. De verslagenheid te Tul-en-'t Waal is groot. De angst der Loge. Het voorstel van Dr. Windthorst betrekkelijk de school laat den loge- broeders rust noch duur. Wil Dr. Windthorst dan de school afbreken? "Wil hij den onderwijzers hunne jaarwedde in korten? Hjj wil juist het tegendeel. Maar wat hij wil, is, dat het godsdienstig onderwjjs niet in handen van onwaardigen en onbevoegden kome. En daarom zijn de vrijmetselaars zoo beangst. Ja, daarom zijn zij niet alleen in angst, maar woedend tevens. Eeeds zijn te Bremen drie vrij- metselaarsgedichten uitgegeven, om Windthorst's voorstel te bestrijden. De vervaardiger van deze rijmelarij schrijft in de uBauhütte" no. 49 dd. 1 December 1888 hl. 395: wHet voor de schaal zoo dreigende gevaar moet nookzakelijk elk echt vrij metselaars hart aansporen, om dit onverwijld af te weren; elk denkend hoofd moet middelen beramen, om het te bestreden." En toch beweren de vrijmetselaars bij kris en kras, dat zij zich noch met den godsdienst noch met de politiek inlaten. Eeine menschenliefde heet hun doel te wezen, maar wie aan hunne be tuigingen geloof slaat en zijn bed verkoopt, kan zeker zijn op stroo te slapen. VW Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot voorziening in eene leemte, in het wetboek van strafvordering bestaande ten gevolge van de niet gerechtelijke of gemeente lijke indeeling van de Zuiderzee en andere wateren, waardoor in vele gevallen de rechter, bevoegd tot kennisneming van strafbare hande lingen, op die watereu gepleegd, ontbreekt. Vooral op de Zuiderzee werd hiervan de moeilijkheid ondervonden zoo dikwijls daar met den verboden wonderkuil werd gevischt, waarom het college van de zeevisscherijen sedert lang op eene voor ziening heeft aangedrongen. (Avondpost.) Door den Heer Jos. Marre3 te Maastricht en andere voorname zoutzieders is een adres aan den Minister van financiën gericht, houdende verzoek om verlaging van den zoutaecijns van j 9 op 4 per 100 kg. Adressanten zijn van oordeel, dat door die vermindering de sluik handel langs de Belgische grens geheel ophouden, het zoutverbruik vermeerderen en de opbrengst van den zoutaecijns niet aanmerkelijk afnemen zou. Aan het Nieuws wordt uit Apeldoorn ge meld, dat 's Konings toestand bevredigend is. De Haagsche correspondent van de Midd. Ct. schrijft dat Z. M.'s aandacht vooral wordt ge trokken door de landverhuizing. //Het doet// zoo lezen wij //den Koning oprecht leed, dat zijn grondgebied niet meer ge rekend wordt de gelegenheid te bieden, om al zijn onderdanen een voldoend bestaan te ver zekeren, en hij wenscht daarin verbetering te brengen. In afwachting daarvan schijnt hij er bizonder op bedacht te zijn te doen waarschu wen tegen eene overhaaste landverhuizing, vooral naar Argentina, waarin hij een bron van teleur stelling en armoede ziet voor hen, die daartoe hunne toevlucht nemen." De Eerste Kamer heeft gisteren het debat over de Indische Begrooting voortgezet. De Heer Van Zuylen Van Nijevelt betoogde, dat de liberale koloniale politiek niet aan de verwachtingen had beantwoord, en hij hoopte daarom dat de Eegeering althans het laatste overblijfsel van het cultuurstelsel, de koffiecul tuur, niet zal afbreken. Hij meende in den Mi nister een bondgenoot te zien voor het behoud daarvan, en dan vergaf hij hem gaarne vele andere zonden. De Minister van Koloniën weersprak de grie ven tegen zijn beleid. In de berri-berri-zaak was hij niet verantwoordelijk voor de houding der commissieleden. Sol's benoeming geschiedde wegens diens geschiktheid. Alvorens machtiging te geven tot opheffing van de opiumpacht in Atjeh zal het inzicht van den Gouverneur-Generaal worden gevraagd. De zaak der toleenheid is vaak door liberalen verdedigd. In de vacoine-quaestie is de Gouverneur-Ge neraal vrij, maar hij blijft de oprichting van een pare vaccinogène bestrijden met het oog op de kosten. In godsdienstige gevoelens laat hij ieder vrij, maar wenscht vrijheid de z|jne uit te spreke». Hij meende, dat de Heer Van Eees in het belang van het prestige van het gezag meer zelfbekeersehing bij zijn vertrek had kunnen toonen. Dé' sloopende hand naar de koffiecultuur zal de Minister niet uitstrekken; hij wil trachten haar te verbeteren. In het zendingswerk zal de Eegeering niet rechtstreeks optreden. De Heer Van Swinderen komt op tegen de wijze waarop de Minister over de Herv. Kerk in Indië sprak. Hoofdstuk I is aangenomen. Groote ontroering is te Hamburg veroorzaakt door de ontdekking dat de ver- valscbim van koffieboonen reeds op zoo uitge breide schaal wordt gedreven. Zjj bestaan uit geroosterd meel, door dextrine of andere derge lijke stof aaneengebonden. To Keulen bestaan twee fabrieken, welke de noodige machines voor dergelijke vervalschir.g vervaardigen en ze tegen den prijs vau 3610 mark afleveren. Deze machines kunnen 10 tot 12 centenaars valsche boonen per dag ver vaardigen, en men berekent dat een centenaar van die valsche boonen, alle onkosten inbegrepen, 20 mark kost, zoodat men een overvloed van dergelijke valacbe boonen kan verwachten, te meer, daar zij, onder de goede gemengd, zeer moeilijk te onderscheiden zijn. Zoo er niet bij tijds maatregelen genomen worden, zou dit eene onherstelbare schade kun nen teweegbrengen, door het vertrouwen op de markt te doen verliezen. Als een staaltje van Tarksche telegrammeu-censuur deelt men ons mede, dat onlangs te Constantinopel eene dépêche, in de Eransche taal gesteld, niet bezorgd mocht wor den, omdat zij het woord „Milan" bevatte. Be doeld werd de hoofdstad van Lombardije, doch de censuur meende er eene geheime ziuspeling op den Koning van Servië in te zien. De Heer J. A. Verkuylsteltinde N. R. Ct. voor om toch eindelijk op de naam- kaarten, die wij met Nieuwjaar en b|j zoo vele andere gelegenheden onder elkaar wisselen, de Erausclie initialen te varvangen door op recht Hollandsche beginletters. Waarom niet m. g. (met gelukwenschen) voor p. f. m. r. (met rouwbeklag) voor p. c.m. d. (met dank betuiging) voor p. r. enz. Men heeft er slechts de proef van te nemen, en 't zal iedereen opvallen hoe lang deze over blijfselen uit den Franscheu tijd, tot schade voor onze moedertaal hebben stand gehouden. De Amerikaansche schaatsen rijders, die aan de races der Amsterdamsche Sportclub zouden deelnemen, zijn reeds aldaar aangekomen, maar vinden geen ijs. De Heer Guérin, ingenieur te Grandvillers (Vogezen), heeft, volgens de In dustrie laitïerc, een zeer practisch middel uitge vonden om melk te doen bevriezen; in dien toestand kan ze over groote afstanden worden vervoerd, om vervolgens, na dagen of weken, ontdooid voor bet gewoon gebruik ret kocht te worden, zonder van hare goede hoedanigheden te hebben verloren. Het blad meldt verder, dat in eene vergadering van meer dan twiutig landbouwers en in tegen woordigheid van een hoogleeraar in de land bouwkunde, tien liters ontdooide en tien liters versch gemolken melk werden vertoond, beide van dezelfde koe en tot gelijke temperatuur ge bracht. Er werd geen verschil tusschen beide ontd ekt. Te Burtscheid bij Aken, hebben eenige werklieden, die bezig waren met bet om spitten van grond, eene Eomeinsche waterleiding blootgelegd. Men vond o. a. tv»ee-en-twintig ge heel gave tegels, waaronder eeuige tot opschrift dragen: LEGVIVICPE, hetwelk beteekent: „Legio VI, victrix pia felix, het overwinnende, trouwe gelukkige zeeds legioen." Men veronderstelt, dat de Bomeinen haar ge bruikt hebben om eene vroeger in het vrije veld ontdekte Eomeinsche badinrichting van het noodige water te voorzien. De Koningi n-K egentesvan Spanje heeft 10000 pesetas aan den lombard g/schonkea tot lossing van kleederen en naaimachines. Te Westerbork (Drente) ontdekte Zondag-avond een der gezusters Van Peest, die even buiten het dorp wonen, toen zij in het achterhuis kwam, dat zich in eene kist, waarin gewoonlijk het rouwlaken is geborgeu, dat bij begrafenissen wordt gebruikt, twee mannen ver- soholen zaten. Terstond riep z|j de hulp harer buren in, en men slaagde er iu de beide man nen die bleken vluchtelingen van de kolonie Veenhutzen te zijn iu arrest te nemen. Z|j werden den volgenden dag naar Assen over gebracht. Te Zetten kwam een brief aan met het volgende adres: Aan den heer aou-chef op een tussen staatsion in de Betuwe halte Zette-handel provinsie Genderman, holland. De firma E. te Berl|jn weidde- zen zomer voor een bedrag van 640 Mark be stolen door een bediende, die haar als trouw en eerlijk was aanbevolen door eene firma te Breslau. Toen het echter later bleek, dat de fiima te Breslau door deozelfden bediende financiëel reeds benadeeld was geworden, werd zij door de firma te Berlijn voor den rechter aangeklaagd van in deze te kwader trouw te hebben gehandeld. De Rechtbank heeft nu de firma te Breslau veroor deeld tot betaling van alle schade, welke de firma te Berlijn door den ontrouwen bediende heeft geleden. Door de politie te Nijmegenis de hand gelegd op de huisvrouw van zekeren C. v. M. te Wijehen, van beroep modiste, die zich iu den laatsten tijd door zeer listige kunst grepen bij versohillende wiukeliers van eeu aan tal manufacturen had weten meester te maken, en o. a. dezer dagen iu een magazijn niet min der dan 15 damesmantels „op zicht" wist mach tig te worden, welke z|j spoedig daarna in een z. g. huis van koop met recht van wederin- In den loop dezer maand is in Duitschland het tienduizendste Ejjks-telegraaf- kantoor geopend, en wel te Kreisau, de woon- plaatB vau Graaf Vou Moltke, den Veldmaar schalk. Ooder dit aantal zijn niet medegerekend de telegraafkantoren iu Beieren en Wurtemberg, evenmin als de talr|jke spoorweg-telegraafkan toren. In 1875 bedroeg het aantal Rijkskantoren 1975; in 1878 was dit gestegen lot 4170 en thans heeft men er 10,000.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2