BINNENLAND. Een waardig Slot. GEMENGDE BERICHTEN. de benting Lampeneroet naar de Atjehers overgeloopen. Zij bevinden zich thans in KampoHg Lampisang, niet ver van Pakeu Badak bij Toekoe Oemar, die hem wel met open armen zal hebben outvaugen, want zjj brachten 2 Beaumont-geweren en pk m. 300 patronen mede. Bovendien is een der deserteurs een knap werkman; hij was bij de artillerie geplaatsten moet een uitste kende wapensmid zijn. Reeds 3 a 4 dagen ▼oor de vlucht kocht hij te Kota Radja een compleet stel smidsgereedschappeu, die hg thans mede naar de Atjehers heeft me degenomen. Deze vlucht werd eerst ont dekt, toen de vluchtelingen de wacht waar schuwden, door op ongeveer 200 passen afstands een schot ep de benting te lossen. Bij arrest dd. 28 November jl. heeft de Tweede Kamer van het Hooggerechtshof het vonnis van de rechtbank van omgang in de 1ste afdeeling tegen den inlander Waugsa, den moordenaar van den Heer Wigman, gewezen, bekrachtigd. Bij dat vonnis werd hij schuldig verklaard aan moord en ter dood veroordeeld. Het jubeljaar van Z. H. Paus Leo XIII is ten einde. Naar het voorschrift van den Paus werd het in de verschillende kerken der wereld op pleoh- tige wijze besloten. Met dankzegging aan den eeuwigen God voor de grootsche openbaring van Zijn altijddurenden bijstand aan de Kerk, met warme gebeden voor de vrijheid en onafhanke lijkheid van Petrus' opvolger, Christus' Stede houder op aarde. De Katholieken in Nederland hadden meer dan anderen reden om met dit daukgebed van gauscher harte in te stemmen. Het heeft Z. H. den Paus behaagd, aan hun Afgevaardigden en aan hen, die tot Hem kwamen als pelgrims, zijne bizondere toegenegenheid, zijn hooge liefde te toonen. Paus Leo XIII heeft hun lof geschon ken, een lof, die als het verhevenste erfdeel voor hunne zonen door hen zal bewaard worden. Een lof, die tevens een aanmoedigen was, om te vol harden in den goeden strijd, door hen gestreden, voor de school, dat is voor de toekomst hunner kinderen, voor het geloof, de parel, waar men alles voor geeft. De dankbaarheid, die hen vervulde, hebben de Katholieken van Nederland geopenbaard, toen zij optraden voor het onvervreemdbaar recht van den H. Stoel op het eigen vrij en souverein be zit van den Pauselijken Staat. Maar het ju belfeest des Pausen moet op waardige wijze worden bekroond, het protest moet zijne uit drukking vindeD in eene daad. In Nederland zelf moet een monument verryzen, dat op onloochen bare wijze getuigt van de dankbaarheid, de ge hechtheid, de onwankelbare trouw en de altijd offervaardige liefde, die de Katholieken van Ne derland jegens den H. Stoel bezielen. Op welke wijze behoort dit te geschieden? Te 's-Gravenhage zijn eenige mannen te zamen gekomen, die zich, in nadere vereeniging met éen vertegenwoordiger uit elke Nederlandsehe provinciën, voorstellen van de katholieke Neder landers te vragen vrijwillige bijdragen tot het stichten van eene woning voor de pause lijke Internuntiatuur bij het Nederlandsehe Hof te 's-Hage, eene woning, den vertegenwoordiger van den H. Stoel in ons midden waardig. Dit hua voornemen verkreeg de hooge goed keuring on instemming van HH. DD. HH. den Aartsbisschop en de Bisschoppen van Nederland. Deze commissie is aldus samengesteld: Mr. J. G. De Bruijn, president; Mr. Th. L. M. H. Borrét, Jhr. P. M. G. Von Fisenne, T. C. B. Ten Hagen, Mr. M. J. C. M. Kolk man, Mr. L. P. M. H. Baron Michiels Van Verduijnen, A. E. Reuter, Dr. H. J. A. M. Schaepman, P. G. J. Van der Schrieck. W. A Smit. Jr. H. J. F. J Diest van Melissant, penningmeester, Mr. J. G. S. Bevers, Secretaris. Ken hoogst merkwaardig bericht. Eene belang rijke dépêche uit Londen komt voor in de N. R. Ct. Zij luidt aldus: Gladstone heeft aan Prins Von Bismarck een brief geschreven, hem voor stellende de pauselijke quaestie aan een interna tionaal scheidsgerecht te onderwerpen. Gladstone herinnert daarbjj, dat hij het was, die het scheidsgerecht over de Alabamaquaestie heeft voorgesteld./' Ieder katholiek zal met ons wenschen, dat dit bericht zich moge bevestigen, wat geenszins onwaarschijnlijk is. Wij hebben nog dezer dagen het oordeel van den grooten Engelschen staatsman over de Ro- meinsche quaestie kunnen aanhalen, en daaruit gezien, dat Gladstone eene internationale confe rentie tot regeling dezer groote quaestie voor wenscheljjk en noodig houdt. Intusschen komt hier weer duidelyk de waar heid aan het licht van hetgeen Z. H. den Paus nog zeide in zijne jongste allocutie, dat alles de levenskracht van zijne zaak, vaD de Romeinsche quaestie bewijst. De stap van Gladstone is des te belangrijker, omdat hy gedaan wordt door een man, die vol strekt niet Pausgezind is en zichzelfs meer dan eens op minder prijzenswaardige wijze over het Vaticaan heeft uitgelaten. Wanneer zulk een man, die thans te Napels als eeu afgod wordt behandeld door al wat li beraal is, zich voor eene internationale regeling van het Pauselijke vraagstuk verklaart, dan zal toch niemand meer deu moed hebben te beweren, dat de Romeinsche quaestie eene afgedane quaestie is! {Centrum.) Het comité, dat den pelgrimstocht heeft geor ganiseerd, welke in het begin van dit jaar onder leiding van HH. DD. HH. den Aartsbisschop Utrecht én de Bisschoppen van Roermond en Breda Z. H. is gaan gelukwenschen, heeft aan de deelnemers aan dien tocht eene circulaire ge zonden, waarin verslag gegeven wordt van de reis naar Rome en het financiëel beheer daarvan. Dit laatste is uiterst gunstig. Aan iederen pelgrim kan een overschot van f 20.50 worden uitgekeerd. //Werd het totaal-cijfer van uitgaven van alle examens, die in éen jaar worden afgelegd, eens genoemd, men zou nog anders opschrik ken. Alleen voor een departement van algemeen bestuur bedroeg het in 1887 niet minder dan honderd zes-en-tachtig duizend twee honderd zeven-en-zeventig gulden en twee cent." Dit is te lezen in het Jaarboekje voor het onderwijs, uitgegeven door Mr. P. F. Hubrecht. Aan de nauwkeurigheid behoeft dus niemand te twijfelen. Door de R. K. centrale kiesvereeniging in het kiesdistrict Enkhuizen, is candidaat ge steld voor het lidmaatschap der provineiale Staten de Heer Sluijs, te Enkhuizen, tevens candidaat der anti-revolutionnairen. Op het te Amsterdam gehouden congres van den Bond voor alg. kies- en stemrecht werd volgens R. v. Aop voorstel van de afd. Am sterdam o. a. besloten in den loop van 1889 te 's Gravenhage eene betooging voor te bereiden en zich hierover met de afd. en geestverwanten te verstaan. - De Eerste Kamer heeft met eenparigheid aangenomen de Hoofdstukken I, "VII a en de Middelenwet, zoomede verschillende kleinere ontwerpen. De terugkomst is bepaald op 14 Januari te 8 uur. In nadere berichten omtrent den stoombootbrand op den Mississippi wordt het heldhaftig gedrag gemeld van Jim Given, een der bemanning. Toen de brandende stoomboot, naar land gestuurd, den oever bereikte, maar weer terug dreef, sprong de man aan het roer over boord en zwom naar het land. Given, die terstond inzag, dat de redding van allen, die aan boord waren daarvan afhing, dat de stoomboot weer naar den oever werd gestuurd, sprong, door de vlammen heen, naar het roer, stuurde weder naar land en ?ette, om de boot daar te houden, het roer in de vereischte richting vast. Hij moest, om heen te gaao, zich een weg banen door een muur van vlammen en kwam er door; maar toenhij aan land getrokken werd bleek bet, dat bij over het geheele lichaam braud- wouden had bekomen en hij stierf na verloop van een paar uren onder hevige pijnen, maar met het bewustzijn, dat hij een aantal mede- meuschen het leven had gered. Is het kraaien van een haanin de vroege morgenure al of niet te beschouwen als nachtelijke rustverstoring? Die vraag werd onlangs door de rechtbank te Wesel in ontken- nenden zin beantwoord. Een burger aldaar, die wegens „nachtelijk rumoer* beboet was, omdat het kraaien van zijn haan eenige buren in hun rust had gestoord, is vrijgesproken, en zijn wak kere baan kau nu weer naar hartelust kraaien. Pbotographische afbeeldingen van den bliksem zijn in den laatsteu tyd her haaldelijk genomen, o. a. door den Heer Binder, te Watefield, Massachusetts. Uit die afbeeldingen is gebleken, dat de bliksemstraal niet, zooais vroeger algemeen aangenomen werd, een zig- zag-lijn beschrijft, maar eene lijn volgt, welke aan den loop eener rivier herinnert, met ver takkingen tot in het oneiudige en stralen naar alle kanten. Op de bovengenoemde photographieën, den 23n Juni genomen, ziet men uit eene onweerswolk drie voorname stralen schieten, welke zich in hun loop verdeelen in zoovele vertakkiugeu, dat men vruchteloos beproeven zou ze te tellen. In den Senaat der Vereenigde Staten had dezer dagen een zonderling tooneel plaats. Een der SenatoreD, vertegenwoordiger van Virgiuië, kwam zoo dronken als een tol binnen, schold den Voorzitter uit voor al wat leelijk was, en wierp zijne collega's, die hem de deur wil den uitzetten met inktkokers, pennen en pa pieren. De Voorzitter wilde du de censuur over deu waardigen Seuator uitspreken; maar zijne mede vertegenwoordigers van Virgiuië gingen verschoo- niug voor hem vrageD; want bij had gedreigd, voortaan steeds met de democraten te zullen stemmen en de Republikeinsche partij zou dan in de minderheid komen. Eindelijk echter viel de opgewonden Senator in slaap en nu kon men hem naar huis brengen, zonder dat hij zich daartegen verzette. Volgens het Kownoer „Gouver nementsblad" hebben onlangs de spoorwegbe ambten aldaar last ontvangen om alles wat zij met krijt op de waggons geschreven voLden, uit te vegen. Men had namelijk cmtdekt, dat eenige listige kooplieden met elkander correspondeer den door hunne noteeringen op de spoorweg- waggoos te schrijven. De berichten kwamen dan spoediger over dan per brief en zij kostten niet3. De Britsche postmeeste r-g e n e- raal heeft met eene nieuwe en eigei aardige moeilijkheid te kampen. Phonogrammen (berich ten overgebracht door middel van de phono- graaf) worden op dunne cylinders van was af- gedrukt. Deze worden in eeu bizonder vervaar digd doosje verpakt eu in toenemende getale per post verzondeu tusschen de Vereenigde Sta ten en Engeland. De verzenders wenschen, dat phonogrameu zullen worden verzonden voor het zelfde port als drukwerk. Doch het postkantoor wenscht zo als brieven te belasten. De vrouwelijke professor aan de Universiteit te Stockholm, Mevr. Kowalewska (eene afstammelinge van Matthias Corvinus, Koning van Hongarije), is door de Fransche Academie van Wetenschappen bekroond voor een antwoord op eene prijsvraag in de mathesis. Haar antwoord was zoo uitstekend, dat de hoogste prijs (3000 frs.) om harentwille tot 5000 fra. is verhoogd. Chineesche Nieuwjaarswenschen. Het g e- bruik van gelukwenschen bij het begin van het nieuwe jaar beslaat in China sinds onheugeüj- ken tijd. Do felicitatie-kaarten, bij die gelegenheid gebruikt, zijn vrij groot en voorzien van af beeldingen, welke de drie voortreffelijkste gaven des geluks naar Chioeeache begrippen voorstel len, n.l.: een erfgenaam, een staatsambt (of be vordering) en een lang leven. Deze drie wen schen zijn voorgesteld door een kind, een Man darijn en een ouden man naast een zwaan, welke vogel het zinnebeeld van een lang leven is. De Chineezen, daarin aan de Fransehen en de Amerikanen gelijk, geven elkander ook Nieuw jaarsgeschenken, gewoonlijk lekkernijen, zeldzame vruchten, bonbon», beste thee en soms ook zijden stoffen voor kliederen. Eene negerin uit Carlisle (Pen- sylvanië) Maggi Baldmore genaamd, die onlangs den avond bij vrienden had doorgebracht, vond thuiskomende haar kindje van negen maanden door ratten doodgebeten en gedeeltelijk verslonden. Defirma Krupp zal hare kano n- nen, die over zee moeten gaan, voorlaan niet meer over Antwerpen of Amsterdam, maar over Hamburg verzenden, omdat in die hareu een reusachtige kraan van 150 ton is. De kraan te Antwerpen, tot dusverre de grootste, is slechts 140 ton. Het Duitsche stoomschip Sophie, met steenkolen bevracht op reis van Swansea Daar Dantzig, was 11. Zondagavoud, in het Ka naal varende, genoodzaakt de haven van Ply mouth binnen te loopen wegens een ongeluk, den kapitein en den hofmeester overkomen. Toen namelijk de kapitein, dia in de kajuit lag te rusten, den hofmeester riep om licht te ont steken, had deze nauwelijks een lucifer aange streken of er ontstond eene zware ontploffing, die alles in de kajuit vernielde en deze zelf uiteen Bloeg. De bemanning, die op den slag toesnelde, vond den kapitein en den hofmeester deerlijk gewond en gebrand aan beenen, voeten en aangezicht. De kajuit scheen vol steenkolengas geweest te zija. Beide zeelieden werden to Ply mouth in een der hospitalen opgenomen. Als een bewijs welke nadeelige gevolgen het gebruik vau te voote of half be dorven fruit kan na zich sleepen, diene het vol gende: Twee knaapjes (uit 2 verschillende huis gezinnen in de Nieuwe Spiegelstraat) te Am sterdam, van bijna 10-jarigen leeftijd, kochten ieder voor een cent van eene uitstalling in de Regu- liersdwarsstraat 85, bij de Vijzelstraat, goedkoope appelen en peren en aten daarvan onbewust een gedeelte op, met het gevolg, dat beiden sedert 10 dagen bedlegerig en zeer ongesteld zijn geweest. In eene menagerie te Straatsburg had dezer dagen een tooneel plaats, dat niet weinig ontroering teweegbracht onder de toe schouwers. De dierentemmer Butty Temple zou daar, voor een aantal genoodigden, eene eerste voorstelling geven met twee jonge tijgers en twee leeuwen, welke hij in elf dagen had getemd. Hij was ge woon in hemdsmouwen bij de dieren in het hok te gaan, maar bij deze gelegenheid had hij zich in een huzarenpak gekleed; voorts kwam hij het hok vau een anderen kant dan gewoonlijk binnen. Een der tijgers, die hem waarschijnlijk niet her kende, sprong op hem toe en sloeg hem de klauwen in het lijf. De toeschouwers schreeuwden, de oppassers en de directeur kwamen met ijzeren stangen ter hulp snellen. Maar door al het rumoer heen hoorde men Butty-Temple roepen: //Laat het maar. Ik kom er wel mee klaar!" Het ge vecht tusschen den tijger en den dierentemmer was akelig om aan te zien. Daar viel Butiy Temple op de knieën en het scheen, dat het wilde dier hem tot zijn prooi zou maken. Maar de stem uit het hok riep weder: „Laat my maar begaan." Eu bliksemsnel sprong de kleine, sterke dierentemmer op, pakte den woedenden, wilden tijger met ijzeren vuist beet en drukte hem tegen den muur, als om hom te worgen. Maar een oogenblik later joeg hij, met een zweepslag, den tijger in een hoek, en nu begon hij, terwijl hij met zijne oogen en nu en dan met een zweepslag de beide dieren in bedwang hield, zijne uniform uit te trekken. Daarna deed hij met groote koelbloedigheid zijne toeren met de twee tijgers, eindelijk met de twee leeuwen er bij, en toonde de dieren goed in bedwang te hebben. Hij had in het gevecht slechts een paar schrammen bekomen. Omtrent deu 100-j arigen stoo m- boot-kapiteiu te Heusden wordt nog gemeld In het doopboek der Herv. kerk van Heus den vindt men vermeld: „Jan, zoon van Floris van Herwaarden en C&tharina Vos; 't kind is geboren deu 26 December 1788." De heer Jan van Herwaarden, die zeer jong gehuwd was, heeft driemaal zijne zilveren brui loft gevierd, daai zijne eerste eu tweede echt- genoote respectievelijk na eene hawelijks-ver- eenigiug van 25 en 27 jaar kwamen te over lijden. Zijue tegeuwoordige huis rouw zal het grootste aantal jaren met hem lief en leed in hel huwelijksleven hebben gesmaakt. Er zijn nog 2 zonen 3 dochters van hem in leven. Het getal zijner afstammelingen. :aog in leven, bodraagt miustena 120 Het getal ambtenaren aan het Pruisisch grenskautoir te Wehr, bij Sittard, het welk voorheen slechts 4 bedroeg, is thans tot 11 uitgebreid. De oorzaak hiervan is, dat sedert de heffing van graanrechten in Duitschland het smokkelen over de Nederlandsehe grenzen voort durend toeneemt. Nog dezer dagen werden te Hillesberg 18 zakken frauduleus ingevoerde rogge in beslag genomen. Eene merkwaardige uitvinding. Te Buenos-Avre8 is eene uitvinding gedaan, welke niet slechts nuttig, doch voor vele tram passagiers onmisbaar mag genoemd worden. Het is de loeograaf, eeu allereenvoudigst toestel. Op een tramrijtuig toegepast, dieut de loeo graaf om de straten, waardoor, en de voorname gebouwen, hotels, winkels, enz., waar langs men rijdt, aan te duiden. Het voornaamste onderdeel van den loeograaf is een cylinder, die met geieiddradec aan de wielen is verbonden en door deze in eene draaiende bewrgine wordt gebracht. Naar gelang de cylinder draait, ontrolt zich eene breede strook p apier, waarop de namen der straten en verder alle bizonderheden voorkomen, welke voor den passagier van nut kunnen zijn. De uitvinder is de Italiaan Giuseppe Mon- fagner, die voor zijue uitvinding patent heeft genomeD. Er bestaat kans, dat de uitvinding spoedig door alle tramway-maatschappijen in Amerika op hare rytuigen zal worden toegepast, daar den uitvinder reeds aanzienlijke sommen zijn ge boden. Dezer dagen heeft er, naar men uit Berlijn bericht, in het Hoftheater te Munchen een allerpijnlijkst voorval plaats gehad. In de tweede akte vau den Sommernachtstraum werd de 50-jarige weduwe vau Prins Adalbert, die in de koninklijke loge de voorstelling bijwoonde, plotseling overvallen door een heftigen aanval van krankzinnigheid. De ongelukkige vorstin moest met geweld door schouwburgbedienden, onder toezicht harer 20-jarige dochter, de Prinses Elvira, uit de zaal worden verwijderd. De leden van de te B e r gen-op-Zoom gevestigde onderafdeeling van den Ned.Bond Maat schappelijk belang, hebben besloten van 1 Januari af, hunne winkelwaren a contant te leveren, tegen dezelfde pryzeu en van dezelfde qualiteiten, als de coöp. winkelvereenigiüg Eigen Hulp. Hiertoe zullen ia hunne winkels kaarten aanwezig zijn, voorzien van de ooncurreerende prijzen der ver schillende artikelen. Bij het Kerstmaal der Koningin van Engeland mogen drie gerechten nooit ont breken. nl. een gebraden lendenstuk, een zwijnskop eu eene snippenpastei. Een en ander wordt in het paleis te Windsor gereed gemaakt en op Kerst avond naar Osborne gezonden. De Koningin krijgt van hare Duitsche familie verscheidene wilde- zwijnskoppen toegezonden. Een zorgvuldig met melk gevoerd speenvarken was vroeger het ko ninklijke lievelingsgerecht op Kerstmis. De orgeldraaier K., in een Prui sisch dorpje aan de Weser, kreeg dezer dagen hevigen twist met zijne vrouw. De vrouw schold hem uit voor een brandstichter eu moordenaar, er bijvoegende: „Om uwentwil bebben drie men- schen onschuldig gevangen gezeten; gij zijt de moordenaar der in Reinsdorf om het leven ge brachte menschen." Op de getuigenis der vroaw werd de man direct ia hechtenis genomen en net onderzoek vanwege de justitie is aangevangen. De gaardenier Velstra,te Oud- kerk (Fr.), verkocht onlangs drie eenden aan den Heer M., die de dieren in een korf gesloten met een schip verzond aan familieleden nabij Joure. De eenden kwamen aldaar behouden aan; zij werden gekortwiekt en van een herkennings- teeken voorzien. Eenige dagen daarna zag de Heer V. eea der eenden weder bij zijne vroegere kameraden. Het dier was, daar het niet vliegen kon, van de Joure tot Oudkerk (8 uur afstand) gezwommen, om zijne oude omgeving weder op te zoeken. De Heer V. wil nu de eend niet meer missen. Ernest Geyey, een Amerikaansche dwerg, die onder den naam „Generaal Tom Pouce", voor en na hem ook door andere dwergen ge dragen, in vele landen van Europa en Amerika te zien is geweest, is dezer dagen overleden te Cleveland (Ohio), waar hij een sigarenwinkel hield. Hij bereikte den leeftijd van 47 jaren. De Engeische bladen zijn ver luid van een nieuwec geheimzinuigen moord, welke herinuert aan de beruchte miedaden van Jack the Ripper, maar deze in gruwelijkheden nog overtreft. In den stal van een huis te Bradford is Zater dag-morgen het lijk gevonden van een achtjarigen knaap, John Gill genaamd, op wreedaardige wyze vermoord en zoo afschuwelijk verminkt, dat de politie geene juiste omschrijving er van kau geven. De stukken van het lichaam lagen tot een pak gebonden met een jas er omheen. Blijk baar waren zij van eene andere plaats gebracht naar de plek waar men ze vond. De vermoorde, de zoon van een huurkoetsier, werd Donderdagavond nog gezien, bezig met spelen in gezelschap van eea aantal andere jon gens. Maar sedert dien avond werd hij vermist, eu er was Vrijdag eene advertentie in de courauten geplaatst, waarbij zijue opsporing werd verzocht. De politie vermoedt, dat de misdaad gepleegd is door beschonken knapen, wier verbeelding was opgewekt door de Whitechapel-mooiden eu die deze nog wilden overtreffen. Een melkverkooper, Barret genaamd, die het laatst in gezelschap van den kleinen John ge niën werd, is in hechtenis genomen, maar sedert weer vrijgelaten. Gelijk meu weet, is er nog altijd een derge lijke knapeu-moord niet ontdekt. Aan de Kiosken te Amsterdam zijn in het afgeloopen jaar verkocht 1,676,012 verschillende couranten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 2