NIEUWE No. 1338. Zondag 6 Januari 1889. 14de Jaargang. Eene kwaal des tiids. BUITENLAND. Van 16 regels.30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlyk Maandag-, Woensdag en Vrijdag-avond voor 6 uur ingewacht. De Kroon van Theodolinda. (Slot volgt.) HAARlIMSfM MAAT. ABONNEMENTSPBIJ8 Per 3 maanden voor Haarlemf Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Afzonderlijke Nummers0,03 Dit blad versehijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en Z ATERDAG. B U B E A TTSt. Janstraat Haarlem. AGTTB MA NON AGITATE. PBIJS DEB ADVEBTENTlSN Uitgevers, KUPPERS LAUREY. Door de materialisten onzer dagen wordt het zinnelijk genot als het hoogste goed des meuschen beschouwd. Ware dit inder daad het geval, dan zou de mensch zich te meer moeten volmaken naarmate hij het zinnelijk genot weet te doen stijgen. Nu is het echter eene waarheid, die door niemand zal betwist worden, dat een onafgebroken en veelvuldig zinnelijk genot bet denken verstompt, de krachten van het lichaam sloopt, de ziel voor grootsehe daden onbe kwaam maakt en den mensch tot allerlei bui tensporigheden en ondeugden aanzet. Iu- plaats van den mensch gelukzaligheid te brengen, werkt het zinnelijk genot juist het tegendeel uit; de god der materialis ten is derhalve slechts een vergankeljjk beeld. Het evangelie van het materialisme is ook onuitvoerbaar. Het is niet voor de gansche menschheid, maar slechts voor en kele individuen. Want hoe weinigen is het gegeven hier op deze aarde, de vreug de des levens te genieten! Een zware last ligt op de kindereu Adams van het tijd stip hunner geboorte af tot aan den dag van hunne begrafenis? Hoe velen beleven nimmer een vroolijkeu dag! Welke offers moeten er vaak gebracht worden voor en kele blijde uren! Waarom is er dan zoo wei- Dig vermaak en vreugde op aarde te vin den, wanneer het zinnelijk genot, 's meu schen hoogste goed moet gerekend worden? Waarom zooveel tranen en smart, zooveel rampen en lijden, indien het vermaak de hoogste taak van den mensch moet geacht worden? Waarom vervolgt ons de zorg als een afgrijselijk spook, om ons de vroolijke oogenblikkeu te vergiftigeu? Onverdeelde vreugde valt geen sterveling ten deel. Waai is het land, dat niet met tranen is ge drenkt? Waar zullen dus de meuschen hunne zaligheid hier op aarde vinden, als de kelk huns levens met zooveel bitterheid is gevuld? Zij mogen het vermaak najagen, het zal voor hen vluchten, als hun eigen schaduw, die zij niet kunnen vatten. In- plaats van zaligheid brengt het overmatig zinnelijk genot den mensch slechts verderf naar ziel en lichaam. Het genot is vaak het begin van de smart. Welke verwoestingen heeft het oube- teugelde genot niet reeds veroorzaaktHoe vele offers heeft de god der materialisten reeds geëischt! Hoevelen vielen in den bloeitijd van huu leven als slachtoffers van het zinnelijk genot! Wie er zich eenmaal aan heeft overgegeven, wordt er steeds met duivelsc'n geweld toe getrokken. Nim mer verzadigd, neemt de begeerte toe en zij verlangt steeds meer en meer genietin gen te harer bevrediging, tot alle zinnen afgestompt en alle krachten verspild zijn. De immer stijgende progressies, alsmede de vernietigende uitwerkingen bij de ge- FEU1LLETON. Vervolg. 3) De weduwe begaf zich naar de groep, die gevormd werd door het kleine meisje en den hond. Zij waren ontwaakt; beiden speelden zor geloos alsof deze schoone velden het bosclirijke land uitmaakten, dat hen zag geboren worden. Bertrade hail de hand in den geopenden muil van den hond gestoken om eene bloem te be machtigen, terwijl de tanden van het dier het niet waagden de lieve vingers van het kind te beschadigen. Hjj keek haar aan, terwijl hij een teeken van ongeduld of liefkozing van het kind afwachtte. Toen zij eindelijk het betwiste voor werp bemachtigd had, stond zij dringend op en zette den kleinen voet op den kop van liet trouwe dier. //Ondeugende Leo," zeide zjj, „het is het laatste geschenk van Lotharis, en wilt gij dat nu ver nielen, gjj houdt niet meer van hem." Het dier scheen haar te begrijpen; hij keek haar zoo doevig, eqo smeekend aan, dat zij, toen zij zijn not/.ucht kunnen wij het best waarnemen bij hen die opium gebruiken of morphine- inspuitingen aanwenden. Zij, die er zich aan overgeven, zullen er door sterven. Zoowel de opium als de morphine doen alle smarten voor korten tijd verdwijnen en brengen den mensch in verrukking; maar hoe spoedig is dit genot voorbij, hoe snel wordt de mensch weder in zijn onbe- haaglijkeu toestand gebracht en hoe ras ondervindt hij de rampzalige gevolgen van het genot. Dan bedwelmeu zij zich op nieuw en door sterkere doses, tot eindelijk geene hoeveelheid meer krachtig genoeg is om hen in verrukking te brengen. Na korten tijd verlost de dood hen uit hun lijden. Al heeft ook elk zinnelijk genot niet zulk een snel en doodelijk verloop, elke zondige genieting uit zich toch min of meer op dezelfde wijze. De geoorloofde vermaken zijn op zich zeiven niet zondig, maar wel het misbruik van 't genot. Slechts het genot tegen doel en bestemming, richt verwoestingen aan en dit genot strijdt tegen de natuur. Zelfs Epicurus, de vader der bon-vivants, beveelt eene »gezond genot« aan, als hij zegt: Beperk uwe behoeften eu begeerten tot zolk eene mate, in welke gij ze kunt bevredigen. Bereken genot en smart, die in het menscheljjk leven zoo nauw met elkander verhonden zijn, op die wijze, dat gij u in uw gansche leven meer genot dan smart verschaft.* En om daartoe te komen beveelt hij dan aan: tevredenheid, bescheidenheid, eenvoudige levenswijze, ont houding van kostbare, wellustige vermaken opdat de gezondheid behouden worde en de aantrekkelijkheid van het vermaak steeds frisch blijve. »Dat zjjn de beste middelen,* zegt Epicurus, om het grootste genot te smaken.* Epicurus constateert dus, dat de vermaken verderfelijk kunnen zijn. Doch wanneer en hoe zijn zjj dat? Waar is de grens, die niet mag over schreden worden? Wat geeft ons de zede lijke kracht aan den geweldigen aandrang, aan de zucht naar genot paal en perk te stelleu. Hoort men niet steeds verkondi gen »De vermaken schaden niet,* tot het ten slotte te laat is? Alleen het juiste begrip hunner bestemming leert ons ook het juiste gebruik der vermaken. Slechts de Schepper der natuur, die aan al het geschapene eene bestemming heeft ge geven, heeft ook gezag en kracht om onzen wil in het gebruik der diugen te bepalen. Het vermaaak, het genot is zelf niet het doel, maar slechts een middel tot het doel. Het is als eene specerij, die ons de spijs smakelijk en begeerlijk maakt. De genietingen des levens ziju ons ge geven om OD8 tot het werk, tot het vol brengen van onze taak aan te moedigen. Bij alle dingen, die voor het leven nood zakelijk zijn, heeft de Schepper de genie tingen als eene specerij gegeven, om berouw en onderwerping zag, ziek bukte en hem verscheidene malen streelde om hem te troosten. //Sta op, Bertrade// zeide Eudoxie terwijl zjj hare dochter hij de hand nam om haar naar de "Vorstin te geleiden. //Kom mijn kind en beloof aan deze vrome Koningin te gehoorzamen als aan uw vader en uwe moeder.// „Bertrade, beloof mij ook te beminnen,// voegde Theodolinda er bij, het kind naar zich toetrek kende. //Van ganscher harte, edele Koningin: ik en Leo, wjj beloven u te gehoorzamen en te beminnen." De Koningin kuste het voorhoofd van het kind en streelde met de hand den kop van het trouwe dier, dat met langzame schreden was genaderd. Theodolinda gaf nu aan iemand van haar gevolg last het. paard van Eudoxie op te zoeken en deed vervolgens Bertrade in haar eigen draag koets plaats nemen. Leo zuchtte, hij vreesde vergeten te zullen worden, doch een teeken zijner jeugdige gebiedster om de draagkoets te volgen stelde hem gerust. Eudoxie nam op een wenk der Koningin plaats ter rechterzijde bij het gevolg en de stoet zette zich in beweging. De plaatsen, die men doortrok, waren de eentonigste streken ten noorden van Milaan, of- ze ons smakelijk te maken. Niemand echter zal de specerijen alleen gebruiken of er groote hoeveelheden van eten, omdat zij dan walgelijk zouden zijn. De fjjnste en kostbaarste specerijen verliezen hare be koorlijkheid eu werken nadee'ig, wanneer de mensch verzadigd is. De aangename smaak, die aan het vleesch is verbonden, spoort den hougerigen mensch aan, tot het nuttigen van dit levensmiddel. Ileeft hij er voldoende kracht uitgeput, dan ver dwijnt de smakelijkheid ervan en het vleesch doet den mensch walgen. Het genot houdt op omdat het doel is bereikt. Waren da le vensmiddelen niet zoo smakelijk, hoe velen zouden vergeten de noodige spijzen te ge- bruikeu. Velen zouden tegen de moeite opzien, voor hunne voeding zich de noo dige spijzen te verschaffen. Daarom heeft de wijze Schepper het genot als een lok middel aan de spijzen verbonden, om den mensch tol het gebruik der levensmiddelen uit te no)digen, ja te dwingen. Zieken vinden geen smaak in de spijzen, omdat deze voor hun toestand niet dienstig zijn. Omtrent het plan eener door Duitsch- land gesubsidieerde stoomvaartlijn naar Nederlandsch-Iudië, de Duitsche bezittin gen in de Zuidzee en nieuw-Guinea ver neemt men, dat een plan der Duitsche Nieuw-Guinea-Maatschappij, hetwelk door de Regeering voorloopig koel is opgeuomen, maar dat iu verband met andere gewich tige belangen, welke hierbij zeer in aan merking komen, eeue vrij stellige kaus heeft, ten slotte toch in zeer ernstige over weging zal genomen worden. Teneinde niet uitsluitend en direct met een dergelijk voorstel voor den dag te komen en er den Rijksdag voor te plaatsen, is het mogelijk dat galijktjjdig werk gemaakt wordt van eene gesubsidiëerde lijn naar Oost-Afrika. Wat de stoomvaartlijn naar Nederlandsch- Indië betreft, is voorloopig het plan de booten der van Hamburg naar China va rende Kingsinlyn op Ned.-Indië te diri- goeren, van waaruit dan eenmaal 's maands eene boot, ais zjjliju, de Duitsche bezit- gen in de Zuidzee zou rondvaren. Van be langhebbende zijde wordt beweerd, dat de reizen naar Nederlandsch-Indië wegens den belangrijken handel met die gewesten ter stond rendeeren zouden, zoodat de rijks subsidie slechts zeer gering zou behoeven te zijn. De mail zou te Singapore aan de booten van den iVorddeutschen Lloyd worden overgedaan, zoodat eene snellere postver binding daardoor zou verzekerd ziju. In dezen geest hopen de belanghebben den in alle opzichten de beteekeuis en het nut eeuer rijkssubsidie iu het licht te kun nen stellen. De omstandigheid dat Keizer Wilhelm schoon de velden met bloemen waren versierd en ruischende beekjes hel land doorsneden. Het land bood toen nog slechts weinig histo rische herinneringen aan, ofschoon het reeds vele verschillende overheerschingen had gekend. De Galliër Bellovèse had er de voornaamste sleden, Milaan, Venetië en Corno gesticht. Attilla had deze streken verwoest en de christelijke marte laren hadden den grond gedrenkt met hun bloed. Maar ver van in deze gebeurtenissen het spoor te kunnen vinden, verkeerde Eudoxie in de vol maakte onwetendheid der Gallische vrouwen van haren tijd. En zonder te denken aan de uitmun tende bekwaamheden of aan de dwalingen harer voorzaten, dacht Theodolinda slechts aan de vervulling van haren vurigen wensch, terwijl het aanvallige meisje door ontroering en eerbied sprakeloos bleef. Naarmate de zon zich verhief, raadpleegde Theodolinda den horizon en haar wachten groeide aan tot ongerustheid. De lucht was volkomen helder, de hemel schitterend blauw en niets toonde aan, dat de droom der vorstin heden zou verwezenlijkt worden. Eensklaps kwam er een wolk voor de zon, de hemel werd donker, het geratel van den donder deed zich in de verte hooren en eene enkele lichtstraal schoot uit eeue witte stip, die op eene bij de Nieuwjaars-receptie, van de Duitsche Generaals zoowel als van de vreemde Ge zanten, de politiek geheel onaangeroerd heeft gelaten, wordt algemeen als een zeer vredelievend teeken van den Europee- schen toestand beschouwd. De tijdingen omtrent de overstroo- miugen in het zuiden van Frankryk be ginnen gunstiger te luiden. De regens heb ben op vele plaatsen opgehouden eu de rivieren zijn op verschillende punteu terug gekeerd in hare bedding. Er is veel schade aangericht. Gladstone heeft, naar luid van een telegram, aan een journalist te Napels, verklaard, dat hij Z. H. den Paus om eene audiëntie zal vragen. De Koniug van Servië heeft, bij liet sluiten der Skupschtinaherinnerd dat hij zijne Regeeriug wijdt aan de vervulling der plichten, door het tractaat van Berljjn opgelegd; de nieuwe vrijheden, bij de grond wet erkend, iu het licht gesteld, en de verklaring afgelegd, dat hjj iu het vervolg als constitutioneel vorst zou regeeren. De Koning teekende daarop de constitutie en hief de zitting op. Uit Weenen wordt gemeld, dat ten gevolge van anti-Oosteurijksche betoogin gen Christie militaire patrouilles deor de straten van Belgrado heeft doen gaan en de verschillende kruispunten door militairen heeft doen bezetten. In deu Nieuwjaars nacht zouden er niet minder dan 300 per sonen ziju gearresteerd. »Havas« meldt uit St. Petersburg, dat een accoord tusschen Ruslaud eu het Vaticaau zeer dicht op handen is en dat een Russische Gezant naar Rome zal wor den gezonden, maar geen Nuntius naar het Hof van den Czaar. De »Swet« con- stateert de opportuniteit van het herstel der goede betrekkingen tusschen de beide mogendheden en veronderstelt, dat deze maatregel met welgevallen door alle wel denkende Polen zal ontvangen worden. Prof. Leidersdorf, die te Döbling eeue inrichting heeft voor lijders aan zwaar moedigheid, aan tijdelijke krenking van het verstand of aan stoornis in het zenuw stelsel, en aau wien indertijd de verpleging der Hertogin van Cumberland is opge dragen geweest, is naar St. Petersburg geroepen. Sedert het spoorwegongeluk van Borki schjjnt het zenuwgestel der Keizerin zóo ernstig geschokt, dat de Czaar het noodzakelijk geacht heeft, prof. Leiders dorf in consult te roepen. De Portugeesche Regeering heeft uitvoering gegeven aau haar plan om het oprichteu van wijnbouwmaatschappjjen te begunstigen en vindt veel adhaesie in het noorden des lands. De Regeering geett bo vendien 75.000 pesetas als jaarlijksch sub sidie. Een der voornaamste doeleinden van deze instelling is nieuwe markten te ope nen voor de Portugeesche wijnen in het onberekenbare hoogte scheen te zijn. Dit punt, in het eerst bjjna onmerkbaar, werd grooter, kwam lager en nam duidelijk waarneembaar de heerlijke gedaante aan van eene schitterend blanke duif. De gedaante draaide iu snelle vlucht rondom de Koningin en haar gevolg, dat onwillekeurig bleef staan. Zonder onderscheid van rang bogen de reizenden achtereenvolgens de knieën en het hoofd. Het was stil op het veld, geen gezang der vo gels bezielde de natuur toen eene duidelijke stom het woord rriodo uitsprak; de Koningin antwoordde etiarn en stond op. Alles was nu verdwenen: de wolk voor de zon, de duif in de lucht en niets herinnerde meer aan de hemelsche verschijning. Theodolinda beval hier stil te houden. Zij zelve zocht takken en bloemen bijeen, maakte daarvan een kruis en plantte het daar in den grond om deze gezegende plaats te heiligen. Onderwijl stamelde zij eeue acte van dank baarheid. Niemand durfde door een enkel woord den indruk verzwakken, dien het goddelijk visioen op hunne harten had gemaakt. De avond was reeds laug gedaald toen men te Milaan aankwam. Bertrade deed alzoo, inge slapen in de armen harer moeder, haren intocht in het paleis der Lombardische Koningen. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 1