MARKTBERICHTEN. Laatste Berichten. Voor geest en hart. Ter behartiging. De oorzaak van allen zoogenaamdan slechten tijd ligt voor een groot gedeelte daaraan, dat wij ons oneindig meer behoef ten hebben geschapen, dan onze voorouders, die met veel minder dan wjj een tevreden leven leidden. Allerlei. STEDELIJK NIEUWS. Letteren en Kunst. Wereldberoemd. Kerkelijk Seminarium te Warmond (Hol land). 13 December 1887. Den Heer E. Guyot, 19, rue Jacob, Pa rijs. Gelieve mij twee flesschen u wer beroemde eapsulen te zenden, tegen fr. fl. 1.25 per flacon. C. J. Smit, Warmond by Leiden. Holland, lieden, zegt in zijn laatste rapport, dat er alleen van de Europeanen 5200 gestorven zijn in een tijdvak van 2 jaar en 3 maanden; dus gemiddeld 7 sterfgevallen per dag, en de sterftekans 98 per duizend. Op een station zijn er in een tijdvak van 22 maanden 24 joDge mannen gestorven van de 159; het geheele personeel bestond uit buiten gewoon krachtige jongelieden. De sterfte onder het gekleurde werkvolk was lang niet zoo groot, er stierven in het genoemde tijdvak 51 man van de 2100. Te Harbour Springs Mich i g. (Ver. St.) is een tandenstokersfabriek, waar niet minder dan zeven en een half millioen tandenstokers van wit berkenhout per dag vervaardigd worden, welke men daarna, in doozen van 1500 gepakt, naar alle oorden der wereld verzendt. Een werkman, te Sheffield, W. Jones, is aan het uithouwen van de steenkool. Iets verder dan hij werkt zijn veertienjarige zoon. Een ont ploffing van het mijngas heeft plaats groote klompen rots worden weggeslingerdJones zelf wordt niet gewond doch hij vindt zijn zoon kermende op den grond; een stuk rots, door geen handen te vertillen, is gevallen op de beenen van den armen knaap, die zich dus niet bewegen kon. Jones gaat naast zijn zoon zitten, plaatst diens hoofd zacht tegen zijne borst, spreekt hem moed in en bidt met hem. Overhaast snellen mijn werkers voorbij, die Jones toeroepen: „ga mede, ga mede, wij hebben nog juist tijd den luohtkoker te bereiken." Hij schudt het hoofd en zegt al leen //Nay, I'll stay with the lad." (Neen ik blijf bij mijn jongen.) Eu toen na drie dagen de mijn weder geopend kon worden, vonden de werklieden de lijken van vader en zoon nog stseds in dezelfde houding. De vader had in de duis ternis zijn jongen gezelschap gehouden en hem in zijne trouwe armen tegen wanhoop beschermd. Hij was met hem en voor hem gestorven. Het ge tal nieuwjaarskaartjes,ten postkantore te Amsterdam bezorgd, zoo van daar als uit de provincie, wordt op een half millioen geschat. Z. H. Paus Leo XIII heeft volgens de Osnabrücker VolJcszeitung aan Dr. Windt - horst 50,000 franks gezonden voor de Maria-kerk in Hannover, welke als het schoonste monument voor de kleine Excellentie wordt gebouwd. Eerst was het plan van Z. H. den Paus, aan de kerk een hoogaltaar te schenken uit de jubilé—giften; »r was echter geen enkel te vinden, dat in af metingen en stijl voldeed, zoodat de H. Vader de som van 50.000 franks schonk, om daarvoor een altaar te laten vervaardigen. Te Veendam is Dinsdag-nacht zekere J. Sterenberg, bij wien op de glazen was geslagen, toen hij naar buiten ging door een revolverkogel onder het oor geschoten; drie andere schoten waren hem voorbijgegaan. Hij is Woensdag morgen naar het ziekenhuis te Groningen ver voerd. De dader, een boerenknecht, is terstond paar Winschoten overgebracht. De perronkaartjes, die toegang geven tot het Hollaudsehe spoorstation in Den Haag, zijn thans ook in abonnement verkrijgbaar. De abonnementen worden aangegaan voor een geheel jaar, van 1 Januari tot 31 December, of voor een half jaar van I Juli tot 31 December. De abonnementsprijs is f 10 per jaar of f 5 van 1 Juli af. De abonnementskaart is streng persoonlijk. Troef. Patiënt (tot den geneesheer). Dokter," ik heb u laten ontbieden, maar oprecht gespro ken, ik stel geen groot vertrouwen in een ge neesheer. Dokter. Dal doet niets ter zake, beste vriend; een zieke ezel stelt ook geen vertrouwen in den geneesheer, maar hij wordt toch door dezen genezsn. God vreezen is een goed begin, De grond der wijsheid schuilt er in. Evenals de lucht, die wij iuademen, oefent de omgeving waarin men leeft een invloed uit, dien men zooveel te minder gevoelt, naarmate men er meer mee wordt vereenzelvigd. Geld te leeneu, wedden, spelen, Breekt de vriendschap onder velen. Tegen een buigzamen ruggegraat en een fluweelen tong, kunnen kennis en ge leerdheid de concurrentie maar zelden vol gehouden. j De rol der Christen vrouwen geljjkt op die der Engelen; onzichtbaar blijvende geleiden zij de wereld. Goed bedaoht. Vader. Wat wil je worden, Karei, als je groot bent? Karei. Soldaat, Papa. Vader. Maar jongenlief,Jdan wordt ge dood ge schoten. Karei. Door wien, Papa? Vader. Wel, door den vijand. Karet. Nn, dan word ik lie ver rjjand. Nuttelooze omschrijving. „Zeg eens, Frits, door uwe grenzeulooze luiheid zult ge wel de lastste zijn in uwe klasse?// „Neen, Papa, ik ben de 44e van de 45." „Je bedoelt toch zeker met inbegrip van den onderwijzer?" Nieuwe uitdrukking. Timmerman (tot zijn knecht). Deze balk moet zea voet lang zijn; dat is het minimum, ge kunt hem ook zeven voet lang laten, dat het maximum is. Knecht. Nu, baas, dan zal ik, dunkt me, het beet doen als ik het middelmum neem. Op school. Onderwijzer (leest): „De oude vrouw onderhield hare kinderen met spinnen.// Wat trekt uwe bizouaere aandacht in dezen ziD, Jacob? Leerling. Dat de kinderen van die oude vrouw spinnen aten, meester. Gerustgesteld. Eene dame zet zich met haar licht gekleurde zomerjapon op eece bank in het stadsbosch. Toen zij opstond ontdekte zij zwarte strepen op haar kleed. „Lieve hemel, is deze bank pas geverfd?!" riep zij wrevelig uit. „Om u te dienen," antwoordde de opzichter van het bosch, doch stel u gerust, ik zal de bank nog maals laten verven." Zeer natuurlijk. „Marie," zegt eene huis vrouw tot hare dienstbode, „Het stof ligt vin gerdik op dezen stoel." „Dat wil ik wel ge- looven,// repliceert de zindelijke dienstmaagd, „er heeft nog geen mensch op gezeten.n Haarlem, 5 Jan. Jl. Dinsdag-avond overleed alhier de Heer J. C. Van de Blocquery, sedert een aantal jaren secretaris van den Haarlemmer meerpolder, in welke betrekking hij zich als een hoogst werkzaam man, die met toewijding arbeidde, heeft doen kennen. Hij bereikte den leeftijd van 69 jaren. Het museum van kunstnijverheid alhier, werd gedurende het jaar 1888 door 13875 per sonen bezocht. In 1887 bedroeg het aantal be zoekers 8255. Het stedelijk museum van schilderijen en oudheden op het Raadhuis is in December II. be zocht door 101 personen tegeD betaling en 267 kosteloos. Jl. Woensdag-avond omstreeks half acht is op den spoorweg nabij den Kruisweg alhier de dienstdoende wisaelwachter C. Van der Ham, oud 23 jaren, door een spoortrein, bestaande uit vier wagens, overreden. Het ongeluk is geheel aan eigen sohuld te wijten; hij wilde niettegen staande waarschuwing op den trein springen, maar sprong mis en kwam onder den trein terecht, <lie zijn liohaam als het ware in tweeën scheidde. Het lijk is naar het St. Elizabeths-Gasthuis over gebracht. Dezer dagen is door de politie alhier aan gehouden en naar het huis van bewaring over gebracht een werkman, oud 21 jaren, die zich den vorigen avond ten nadeele van eene bejaarde weduwe had schuldig gemaakt aan diefstal van verschillende gouden ringen, oorbellen enz. De voorwerpen had hij aan den Schalkwijkerweg ver borgen, maar zij zijn op aanwijzing door de po litie opgespoord. De dief heeft reeds meermalen gevangenisstraf ondergaan. Op de begraafplaats dezer gemeente zijn in het afgeloopen jaar ter aarde besteld 329 lijken van Roomsch-Katholieken, 620 lijken van Pro testanten en 3 van Israëlieten. In het afgeloopen jaar zijn door de politie alhier 519 proceeseu-verbaal opgemaakt wegens misdrijven enz. en 799 ter zake van politie— overtredingen; van het laatste getal 355 wegens dronkenschap op straat, zfjnde 88 minder dan in 1887. Door de Arrondissements-Rechtbank alhier zijn iu het vorige jaar in strafzaken 578 von nissen gewezen. Da Heer Mr. H. Tuymelaer alhier is door de Arrondissemenls-Reohtbank beëedigd als advo caat en procureur. KERKBERICHTEN. Kathedrale en parochiekerk van den H. Jozef. Zondag te 7 en 8 uur de gelezene HH. Missen, te 10 uur de plechtige Hoogmis met Preek. Na den middag te 3 uur het Rozenhoedje en de Li tanie, te 6 uur het Lof ter eere van het H. en O. Hart van Maria met Preek. Donderdag-avond te 7 uur het Lof. Za terdag te half 9 de H. Mis ter eere van het H. en O. Hart van Maria, tot bekeering der zondaars, met 500 dagen Aflaat; 'a avonds te 6 uur Lof en van 5 tot 10 uur gelegenheid om te biechten. In de week de HH. Missen te 8, half 9 en half 10, en 's middags te 3 uur het Rozen hoedje. De Cateohismus naar gewoonte. Parochiekerk van den H. Antoniue van Padua. Zondag de HH. Missen te half 6, 7 en half 9, met Onderrichting, te half 11 de Hoogmis, met Predikatie, te half 4 de Vespers. Dinsdag te half 9 gezongen H. Mis ter eere van St. Antonius, te 6 uur het Lof. Vrijdag te half 9 uur gezongen H. Mis, te 6 uur het Lof. Deze week de HH. Missen te 8, half 9, 9 en half 10 uur, en de Catechismus naar gewoonte. Parochiekerk van Onze Lieve Vrouw. Zondag. Feestdag der HH. Driekoningen. D# gelezene HH. Missen te half 6, 7, en half 9. De plechtige Hoogmis te half 11. De Vespers te 3 uur; te half 5 Congegratie der H. Familie; te 7 uur Lof met Rozenhoedje. Maandag- en Woensdag-avond te 7 uur het Lof. In deze week de HH. Missen te half 8, 8, half 9 en 9 uur. De Catechismus naar gewoonte. M. W. Servaas-Van der Vossen, d. S. H. VatAndel- Monrik, d. en 'z. A. Portegees-Witteman, d. M. Van den Berg-Roest, d. P. Evers-Dupont, d. (leven loos). 2 Jan.: J. C. Van IJsseldijk-Van Seereaberg, d. E. M. H. Schrameyer-Tax, d. A. M. Bronkhorst- Blansert, z. E. C. Leautaud-Heiliegers, z. G. W. Muilemeister-Middelkoop, d. 3 Jan.: P. J. A. Huy- boom-Van Zalen, d. - J. G. Menkman-Schuitemaker, z. (levenloos). Overleden: 30 DecB. Hetem, 2d. 31 Dec.: 3 Boersma, 86 j. J. Jonker, 14 m. J. E. Nieuwen- liuizen-Knypers, 37 j. 1 Jan.: D. J. A. Bolmeyer, 7 j. 2 Jan.: C. Van der Han], 23 j. 3 Jau.: N. J. Koehorst, 39 j. G. J. Bijster, 10 m. P. llageu, 53 j. W. Van Buuren, 35 j. ARROND. RECHTB. TE HAARLEM. Terechtzitting van 29 Dec. 1888. 1. A. De R. h/v. K. v. W., zonder beroep te Haarlem mermeer. Eenv. beleed, f 8 boete of een dag hechtenis met vrijspraak van het haar meer ten laste gelegde. 2. L. De G., visscher te Heuzen. Eenv. beleed, van een ambte naar in functie, f 5 boete of 2 dagen hechtenis. 3. M. C. Watermolenaar te Alkemade. Feit ala voren, f 10 boete of 2 dagen hechtenis. 4. R. P., venter te St. Pancras. Mishandeling van een dier. f10 boete of 5 dagen hech tenis, met vrijspraak van het hem meer ten laste gelegde, 5. G. J., schippersknecht te Edam. Mish. 14 dagen gev. straf. 6. J. F. V., zonder beroep te IJmuiden. Mish. met oord. des ond. 3 dagen gev. straf, met vrijspraak van het hem meer ten laste gelegde. 7. P. B., zonder beroep te lip. Mish. en opz. beschadiging van eens anders goed. 2 dagen gev. straf met vrijspraak van het hem meer ten laste gelegde. 8. W. J. K., los werkman te Haarlem. Diefstal. By verstek een maand gev. straf. 9. J. B., timmermansknecht te Edam (gedet). 3 diefstallen met inklimming en poging tot diefstal, 6 maanden gev. straf, met vermindering der preventieve hechtenis. 10. W. K., werkman te Haarlem. Diefstal. 18 maanden gev. straf (de veroord. heeft tegerf dit vonnis appèl aangeteekend). Den 27en Dec. jl. zijn geene nieuwe zaken behandeld; de uitspraak in de op 3 Januari behandelde zaken is bepaald op 10 en 17 Januari a. s. Den lOen Jan. a. s. behandeling der zaak tegen F. W. Hoogerbeets (poging tot moord en poging tot doodslag) 21 getuigen gedagvaard. Verdediger Mr. W. A. Paap te Amsterdam; het O. M. zal worden waargenomen door Mr. Jhr. Rethaan Macaré. BTJRG. STAND DER GEM. HAARLEM. Ondertrouwd: 4 Jan.: J. M. Van Woerden en B.M. A. Schlatmann. Getrouwd: 3 Jan.: W. ErdUieck en M. Kater. Bevallen: 31 Dec.: M. Meeuwig-Martin, z. C. Duiff-Möhrs, z. M. Kobs-Van de Walle, d. M. Muis-Peacb, d. 1 Jan.: A. G. Van Dijk-Merle, d. Oordeel der Pers over De Katholieke Gids. De Maasbode zegt: Het aangekondigde maandschrift voor het Ka tholieke Nederlandache volk De Katholieke Gids is verschenen. Deze veelbelovende periodieke uitgave beoogt een ander soort lezers dan Ka tholiek of Studiën, welke diepere studie, hoogere mate van algemeene kennis hij hare lezers ver onderstellen, dan het nieuwe maandschrift doet. Dit laatste wordt meer geschreven voor den ontwikkelden dan voor den geleerden geloofsge noot, wat door de redactie van De Katholieke Gids zelve in een uitnemend gestyleerd Voor woord wordt verklaard. Daarna wordt alleerst de sociale vraag behandeld. Pastoor Scheiberling schenkt den lezers na eene korte inleiding de keurig vertaalde redevoering, welke op den laatsten algemeenen Katholiekendag te Freyburg door den Eerw. heer Hitze over de question brülante werd gehouden. Rector Klönne begint de onderhoudende beschrijviug eeuer reis van Jeruzalem naar Jericho, waarbij een zevental uiterat fraaie platen (phototypographie) den tekst opluisteren. F. L. Stracké Jz. heeft eene popu laire verhandeling aangevangen over de kunst, naar aanleiding der schatten, die zich in het bisschoppelijk museum te Haarlem bevinden, ter wijl de bekende novelliste Mathilde een dag uit het leven van Prins Willem III beschrijft, waar mede zij in een volgend nnmmer zal eindigen. Dr. Schaepman heeft niet geweigerd een heil— wensch en profecij aan den Kath. Gids in „rijm- larij" te zenden, zooals de groote dichter deze verzen noemt. De Franache publicist Eduard Drumont in zijn strijd tegen de Juiverie maakt het onderwerp eener studie van den heer Th. A. Koelman uit. Het geheel wordt besloten met een maaudelijksch overzicht van den Heer Mr. Eug. Gompertz, die zich voorstelt telkenmale in be- knopten vorm eene recapitulatie te geven van hetgeen grootendeels als bekend wordt veronder steld, teneinde in eene geregelde reeks artikelen een bondig geheel te verkrijgen, dat gemakkelijk is te overzien en na te slaan. UITLOTINGEN van aandeelen in geldleeningen voor R. K. Kerken en Gestichten. Avereast. Parochiekerk. Uitgeloot de aandeelen Noi 63, 77, 210, 223, 254, 260, 283, 313, 344, 346 en 452. Betaalbaar bij den Zeereerw. Heer H. W. Dievelaar, Pastoor aldaar. Oud-Ade. Parochiekerk. Uitgeloot de aandeelen Nos, 3 en 5. Betaalbaar bij den Zeereerw. Heer A. Hoogland, Pastoor, aldaar. Purmorend. Kerk van den II. Nicolaas. Uitgeloot de aandeelen Nos 77, 168, 172, 196, 272. Betaalbaar bij den Heer F. Middelhoff Bernz. aldaar. Botterdam. R. K. Begraafplaats. Uitgeloot de aan deelen Nos 15, 21, 59 en 67. Betaalbaar ten kantore van den Penningmeester, Maasstraat 5, aldaar. "Wijk aan Zee. Parochiekerk. Uitgeloot de aandeelen Nos. 16, 54u, 41d, 59a en B en 65a, b, c en d. Be taalbaar bij den Zeereerw. Heer A. Driessen, Pastoor, aldaar. HAARLEM, 2 Jan. Aan do veemarkt van heden waren de aanvoeren, veikoopen en pryzen als volgt: koeien 6, verkocht 6 voor 1 150 a 180, stier verk. voor f a vaarzen verkocht voor f a pinken 4 verkocht 4 voor f 90 a f 70 graakalv. verk. - voor f a nuchtere kalveren 22, verk. 22 voor 6 a 12, schapen, 48 verk. 42 voor f 17 a 21 Lammeren verk.f— af—Varkens verk. c. per 5 ons. Biggen verk. f a Paarden 6 verk. 3 f30 a f250. Veulens, verkocht -— f af AMSTERDAM, 2 Jan. Ter veemarkt van heden wa ren aangevoerd: runderen, 170 vette kalveren, 1ste qual. 85,— 2de qnal. 0,65 per kilo, 10 graskalf a 49 nuchtere kalveren, /8a 13, 2 schapen en lammeren f 152 vette varkens 42 a 45 e. per kilo. DEL,PT, 3 Jan. Op de weekmarkt van heden waren de prijzen van het vee als volgt: vette koeien le qual. 200 it 240 dito 2de qual. 145 a 165 kalf- koeien. lste qual. 180 a215 dito 2de qual. 140 a 160, vaarkoeien le qual. f 150 a 190, dito 2de qual. 80 a 120 vette kalveren, lste qual. f 65 a 85 dito 2de qual. 36 a 50 vette schapen lste qual. 23 a 28. dito 2de qual. 14 a 19. lamacha- pen le qual. f a 2de qual. f a vette lammeren a -- weilammeren a magere varken» a biggen f 4,50 a 9.-s nuchtere kalveren f 6 a 16. paarden f 30 s 115 stieren f 40 a 80. ossen f a Rundvleesch 58, 64 a 68 c.vet kalfsvleesch 70. 80 90 c.schapevleesch 48 a 58 c„ lamsvleesch a c. Granen. Zeeuwsche en Overmaassche tarwe f 8.50 a 9.75 nieuwe dito f 5.75 a 7.50, roode dito f 8.50 a 9.75 mia- f a rogge f 5.50 a 6.25, nieuwe dito f 4.50 a 5.50 n. wintergerst f 5,a f 5,50 n. zomer dito f 5 550, n. chevalier dito f5,50 f6,—, haver f 8,75 a 4,25, n. groene erwten f 9,25 a 10,25 mesting f 6,50 a f 7,— paardeboonen f 5.50 a 6.50, duiveboonen 6.50 a 7,50 bruine boonen f 14.50 a 16,koolzaad f 10,50 a 11,50 hennepzaad f 8,— a 8.50 kanariezaad f 8.50 a 9.75 Prijzen onveranderd, handel ttanw. GOUDA, 3 Jan. De aanvoer en handel in granen was heden door het Nieuwjaar, weder van geene beteekenia, zoodat hiervan geene noteering te geven is. Kaas, aangevoerd 41 partijen handel matig, le qual. f 23 a 25.2e qual. 19.— a 22.— zwaardere a Noordhollandsche f 22 a 26. Boter met goeden aanvoer; handel gewoon; prijs der goeboter f 1.35 a 1,45; der weiboter f 1.20 a 1.30. Melkvee met weinig aanvoer en handel matig. Vette varkens met goeden aanvoer handel vlug, van 20 tot 23 c. per half kilo. Biggen voor Engeland met overgrooten aanvoer,handel matig, vanl8'/s tot 19 c. per half kilo. Magere biggen met goeden aanvoer, handel gewoon, f 0,90 a 1.20 per week. Vette schapen met goeden aanvoer handel vlug. f 15 a 24. Nuchtere kalveren met goeden aan voer, handel matig f 5.a 12,Graskalveren met goeden aanvoer, handel matig, van f 20 a 35. ALKMAAR, 4 Jan. Aangev. 300 H. L. Granen. Men besteedde voor tarwe 7.25 a rogge 6,a gerst a dito chev. 4,90 a 5,30, haver f 2,50 a f 3,30, duiven dito f kanariezaad f a rood mosterdzaad f a geel dito f karwijzaad (ond) f a (nieuw) f 5 blanw maanzaad a groene erwten f -,a grauwe dito a vale dito a Witte duivenboonen paardenboonen f 5,50 a f6,25. LONDEN, 3 Jan. Ter veemarkt zijn aangevoerd runderen 800, schapen en lammeren 3000, kalveren 30, zwijnen Pryzen: beste runderen 2/4 a 4/9, schapen en lammeren 3/4 a 6/4, kalveren 3/8 a 5/4, zwijnen 2/6 a 4/-. SCHIEDAM, 4 Jan. Moutwijn per Ned. vat a f 8,50 Jenever f 14.Arasterd. proef f 15,25. Spoeling t 1,70 Commissie f 1,70. HOORN, 3 Jau. Ter waag gewogen 26 stapels kaai wegende 7,007 kilo; hoogste prys per 50 kilo 28, voor kleine,/28,— voor eommissie, middelbare. LONDEN, 4 Januari, Op verzoek van Sir Robert Morier, Britsch Gezant te St. Petersburg, maken de ochtendbladen eene merkwaardige briefwisseling openbaar, tus- schon hem en Graaf Herbert Von Bismarck geroerd naar aanleiding der aantijgingen door de Kölnische Zeitung tegen den Ge zant gericht. Volgen» de Köln. Ztg. zou Sir Robert Morier, destijds Gezant te Darm stadt, in 1870 den Maarschalk Bazaine onderricht hebben ten aanzien der bewe gingen van het Duitsche leger. De Gezant heeft daarop aan Graaf Von Bismarck geschreven dat deze beschuldiging niets dan vuige laster was, en daarbjj gevoegd een brief van wjjlen den ex-Maarschalk Bazaine dd. 8 Augustus 1888, waarin deze bewering der Köln. Ztg. ten stelligste tegenspreekt en verzekert dat hij in 1870, bevel voerende over Metz, met Sir Robert Morier te eenenmale onbekend was, terwijl de Maarschalk de hem in de Köln. Ztg. toe gedichte uitlatingen uitdrukkelijk loochent. Op grond grond hiervan verzocht Sir Ro bert Morier bij schrijven van 10 Decem ber jl. Graaf Herbert Von Bismarck de schandelijke lasteringen der Köln. Ztg. door de Nordd. Allg. Zeitung te doen tegen spreken. Den daaropvolgenden Kerstdag antwoord de Graaf Von Bismarck den Gezant met een stroef briefje, waarin o. a. deze volzin voorkwam; «Noch de toon, noch de inhoud van uw scbrjjven veroorloven mij uw zon derling verzoek in te willigen en tegenover de Duitsche dagbladpers de houding te laten varen, welke mij door mijne ambte lijke stelling wordt voorgeschreven». Op oudejaarsavond schreef Sir Robert Morier weder aan Graaf Von Bismarck dat hij alsnu verplicht was de bedoelde stukken aan de Eugelsche bladen te zenden, dewijl de Minister geweigerd had hem genoegdoe ning te verschaffen door openbare of bi- zondere logenstraffing van deze afschuwe- e lastertaal, achter welke de openbare meening in Duitschland ambtelijke inbla zingen zoekt. De Gezant verklaart ten slotte dat hij op verdere aanvallen der Köln. Ztg. of van soortgelijke bladen geen acht meer zal slaan. LONDEN, 4 Januari. Aan den Neder- landschen Gezant zjju door Lord Salisbury geen mededeelingen gedaan uit welke zonde blijken, dat de afkondiging van het protec toraat zou zijn uitgesteld tot na de oplossing van de grens-quaestie. Op het oogenblik worden tusschen de Britsche en Nederlandsche Regeeringen de onderhandelingen voortgezet over de rege ling der grenzen in Borneo. PARIJS, 4 Januari. Het centrale comité der monarchisten alhier heeft besloten geen candidaat te stellen voor de verkiezing op den 27en dezer. MEDEDEELINGEN, d 10 cents per regel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 3