NIEUWE No. 134Ö. Vrijdag 1 i Januari 1889. 14de Jaargang. liet Pausdom en de Staten. BUITENLAND. De Kroon van Theodolinda. HAiMEMSCm ABONNEMENTSPBIJS Per 3 maanden voor Haarlem0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland tr. p. p. 1,10 Voorliet Buitenland 1,80 Aizinderlgke Nummers0,03 Dit blad verschgut eiken DINSDAG, DONDERDAG en Z ATERDAG. BUEEAÜ: St. Janstraat Haarlem. utm PBIJS DEB ADVEBTENTIÉH AQITB 3IA NON AGITATE. Van 16 regels.30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlgk Maandag-, Woensdag en Vrijdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: K P P E E S Sc LAUEEI. Er is een tijd geweest, waarin men in het ons vjjandige leger het Pausdom op het sterfbed zag liggen en reeds den dag van zijne begrafenis voorspelde. Vooral iu die landen, Fiankrijk, Zwitserland en Duitsch- land o. a., waar men den Paus eu zijne jurisdictie door onrechtvaardige wetten ver volgde, werden dergelijke profetiën ontel bare malen vernomen. Iu Duitschland had men bovendien nog de stille hoop, dat de Roomsch-Katholieke Kerk een geweldige knak zoude krijgen door het zoogenaamde oud-Katholicisme, aan welks levensvatbaar heid onze heftigste tegenstanders thans echter geen geloof meer slaan. Doen de tijden zijn verbazend veranderd, 't Is waar de Paus is nog steeds van zijne rechten beroofd en in het Vaticaau opge sloten, maar zijne beteekeuis, niet alleen op kerkelijk, maar ook up politiek ge bied wordt ten huidigen dage zelfs door diegenen erkend, die met den meest moge- ljjken baat jegens het Opperhoofd der Kerk zjju bezield en op de onzaligste wijze werk zaam zijn om 's Pausen macht te fnuiken. Prins Vou Bismarck verzocht den Paus als scheidsrechter op te treden in den strijd tusschen Spanje en Duitschland in de quaestie der Carolinen-eilanden. Enge land vraagt den steun van den Heiligen Vader in de Iersche quaestie. De kerkver- volgers in Fraukrjjk zpn gedwougeu, on- dauks hun baat tegen al wat Christelijk is, met den Vauer der Christenheid reke ning te houden eu ten slotte gevoelt ook de Russische Czaar zich gedrongen met Rome in onderhandeling te treden. Wij zullen thans geen onderzoek doen naar de beweegredenen, door welke deze verandering iu de houding van den Hei ligen Stoel is ontstaan. Ongetwijfeld zijn deze motieven en het daarbij beoogde doel vau verschillenden aard, maar het feit, dat de Staten de beteekenis van den Paus er kennen, staat ontwijfelbaar vast. Van waar komt die verandering iu deze erkenning? Hoe komt het, dat de Paus zelfs een voorstel tot het houden van een Europeesch congres in de slaven-quaestie kon doen en wel met het vooruitzicht op het welslagen van zgu plan? Het antwoord op deze vraag is niet al te moeilijk. De cultuurstrijd in Duitsch- FEUILLETON. 5) CVervolg en slot.) Overal op de doorreize bewonderde men de grootheid van dezen koninklijken optocht. Men bewonderde de zoo lieve, schoone en toch zoo zedige Koningin en aan hare zijde het blonde meisje, wier naam reeds bij alle armen bekend was. De Hertog van Turijn ontmoette de Koningin der Lombarden te Lombello; hunne samenkomst was t-eiïend. Agilulf steeg van zijn paard en kwam Theodolinda te gemoet. De Koningin ver zocht om een beker wjjn, dien zij zich door Bertrade, die nu in hare nieuwe rol van eere dame kwam, liet aanreiken. Na den drinkbeker half geledigd te hebben, liet Theodolinda dien aan den Hertog aanbieden; deze ledigde hem en gaf hem, terwijl hij een kus op de hand der Koningin drukte, aan haar over. Theodolinda richtte zich daarop tot den Hertog en sprak: „De Lombarden hebben mjj het recht verleend voor hen een Koning te kiezen, en gij zjjt de man, wien ik de eer waardig keur over hen en mij te regeeren.// Terwijl zij dit zeide, ondeed zij zich van hare kroon en plaatste die op het hoofd van den Hertog. Duizenden vreug dekreten werden van beide zijden aangeheven. Het gevolg van Agilulf was dat der Koningin waardig. Ontbraken ook al de schoone, godvruch tige Lombardische jonkvrouwen, de ridders in zijn gevolg waren keurig uitgedost en droegen sierlijke en kostbare wapens. Op het oogenblik dat de Hertog neerknielde om het teeken zijner nieuwe waardigheid te ontvangen, waren twee zeer groote honden tegen and en andere landen werd gewaagd om dat men de aanhankelijkheid van de Geeste lijkheid en van de leeken aan den Heiligen Stoel te gering schatte. De tegenstand van het volk, dat aan Rome getrouw bleef, de moed door de Afgevaardigden der Katho lieken in de Parlementen betoond, de offer vaardigheid var. Geestelijken en leeken, alles gaf aan de vervolgers der Kerk. aan de ijveranrs voor en iu den cultuurstrijd de overtuiging, dat zij niet goed gerekend hadden, dat zij de beteekeuis, het aanzieu, de macht van den Paus te gering hadden geacht. De Katholieken iu die landeu waar de Kerk vervolgd werd, inogeu zich de eer, de verdienste toeschrijven, dat zij aan de vervolgers en aau de gansche wereld betere begrippen hebben aangebracht omtrent het aanzieu en de beteekenis van Paus en Pausdom. En de houding der vervolgde Katholieken en van hunne parlementaire vertegenwoordigers heeft ook bij de Ka tholieken van audero landen, die zich hoe langer hoe meer aan elkander sluiten, eeue gunstige uitwerking gehad. Voorzeker, als de Heilige Vader iu alle landen mag re- keuen op zulke trouwe en aanhaukelijke kinderen, dan zal hij bij zjjne tegenstanders nog meer in aanzieu rijzen. Toch trachten onze tegenstanders nog voordeel te trekken uit die veranderde houding der mogendheden tegenover den Paus eu het Pausdom. Welk een kabaal maakten zij niet, toen de Paus als scheids rechter in de Caroliuen-quaestie fungeerde. Men trachtte de uiet-katholieken op te hitsen door te verhalen dat men de macht van den Paus zou uitbreiden, ofschoon Von Bismarck toeumaals zeker gansch andere dingen in 't hoofd had, dan voor de uitbreiding van 's Pausen macht te zorgen. Aau den anderen kant zijn onze tegen standers er op uit wantrouwen te zaaien tusschen den Paus eu de geloovigen. De ous vijandige pers trachtte, ofschoon te vergeefs, onrust te stoken iu degelederen der Katholieken, door te wijzen op de om standigheid, dat de Paus door zijn op treden tegeu de Iersche beweging, zich wel de dankbaarheid van Engeland zoude verwerven, maar daardoor ook veel vau zijn aanzien zou verliezen bij het Iersche volk, niet alleen op het »groene eiland, elkander opgesprongen en rolden vroolijk aan de voeten van Eudoxie, die juist hare beide geliefde kinderen aan het harte drukte. Het was reeds lang geleden, dat zij hen gezamenlijk mocht om armen en zij voorzag, dat deze laatste dagen van aaidsch geluk tevens haar afscheid van de wereld zouden zijn. De feesten bij gelegenheid van het huwelijk van Agilulf en Theodolinda waren schitterend. Paus Gregorius de Groote zond der jonge Konin gin van Lombardije eene kroon, die uit een eenvoudigen gouden band bestond, verrijkt met prachtige Oostersche steenen, die gevat waren tusschen bouquetten van fijne parelen en onge meen kostbare edelgesteenten. Deze beroemde kroon, dat geschenk van den H. Vader, moet den naam, die ze thans nog draagt, n. 1. „de IJzeren Kroon van Italië// verschuldigd zijn aan den ijzeren cirkel, die het midden vormt en die naar men verzekert gemaakt is van een der na gelen, waarmede de Zaligmaker aan het kruis werd geklonken. De kroon van Italië, di.' Agilulf bij zjjn huwelijk versierde wordt thans, nog ge durende drie dng«n in het jaar ter vereering aan de geloovigen ter bezichtiging gesteld. De eerste Zondag in September en de beide volgende dagen zijn daartoe aangewezen. Daarna wordt zij zorgvuldig weggesloten in een re'.iquie-kast der kathedraal van Monza. Na de viering van den koninklijken brui loft nam Eudoxie den sluier aan, nadat het klooster, waarin zij zich zou begeven en dat een geschenk der Koningin was, was ingewijd. Dit was eene ernstige en verhevene plechtigheid, zoo als men die zag in de eerste christentijden toen de christelijke feesten door hunne strengheid een tegenwicht aanboden voor de geruchtmakende plechtigheden der heidenen. Het hof van Turijn en dat van Lombardije hadden zich in het klooster van Modo-Eliam, vereenigd. In de voorste rijen maar ook in de Vereeuigde Staten van Noord-Amerika en elders. Zoo werden ook de ouderhaudeliugeu met Rusland en het plan van een auti-slavernij-congres door der Kerk vijandige nieuwsbladen verkeer delijk nitgelegd. De Katholieke Polen jaagt men een schrik op het lijf, door te ver halen, dat de Paus voor hen schadelijke concessies aan Rusland heeft gedaau, ter wijl men aan den audereu kant dezelfde onderhandelingen misbruikt om tusschen Rome en Berlijn verwikkelingeu te doen outstaan. Nochtans, eu we zijn er dank baar voor, bestaan er anti-katholieke bla den, die tot de uitspraak komen, dat de Paus machtiger is dan ooit te voren. Die bladen vergeten trouwens daarbij te ver melden, dat zulk een aanzien, zulk eeue macht, juist den grootsteu waarborg eischt voor 's Pausen onafhankelijkheid. Te Rome weet men zeer goed, hoe de politiek der Staten verandert naar mate het egoïsme of het eigenbelang er eene rol in speelt. Men weet er echter ook, dat de Pauselijke macht bij de Katholieken boven alle bedenking staat, dat het aanzien en de beteekeuis vau het Pausdom ingewor teld is iu de harten der geloovigen. Een eu ander geeft ous de zekerheid, dat Rome ook in de meest moeiljjke omstaudighedeu zal weten hoe er moet gehandeld worden. Rome's zegepraal, vroeg of laat, staat bo vendien vast. 's Pausen macht, aanzieu eu beteekeni* zulkn ongetwijfeld eenmaal ten volle worden erkend eu gewaardeerd. De Belgische Regeeriug heeft besloten tot het van rijkswege oprichten van ean hygiënisch laboratorium te Brussel. Voor- loopig is daarvoor op de begrooting vau biuuenlandsche zaken voor 1889 eeuesom van slechts 2000 fr. gebracht, waaraan trouwens alleen de beteekenis te hechten is van een eersten stap, daar ter gelegen heid van de volgende begrootiug eerst uit voerige mededeelingen omtrent inrichting eu organisatie vau het laboratorium zullen worden gedaan, iu verbaud met een ont werp van wet tot bestrijding der verval- sching van levensmiddelen. Het plan echter is het laboratorium iu 1890 in werking te stellen. De Reichs-Anzeiger bevat een brief onderscheidde men L tharius en Bertrade. De sluier, die het hoofd hunner moeder thans be dekte, maakte hen geheel tot weezen. Toen de plechtigheid was afgeloopen en de binnenpoort zich achter de laatste kloosterlinge sloot, bleven de beide kinderen als verdiept in de eenige gedachte over het verlies dat ze zooeven hadden geleden. Theodolinda nam de hand van Bertrade en trok haar teeder tot zich zonder den minsten tegenstand te ondervinden. Bertrade herinnerde zich, dat zij beloofd had te zullen gehoorzamen. Agilulf legde de hand op den schouder van Lotharius en zeide met diepe stem: //Kom, mjjn zoon, als men het zwaard van een vrije durft aangorden, moet men ook de slagen van het noodlot weten te ontvangen en ze moedig dragen." //De door God opgelegde beproevingen moeten ons tot onderwerping stemmen," was het ant woord der Koningin.// Toen zij op deze wijze den nog onwetenden Vorst antwoordde, klonk de stem der Christe lijke Koningin hem als een zacht verwijt in 't oor. Op het woonplein van het klooster lagen Leo en Levis, de beide honden, uitgestrekt alsof het marmeren beelden waren, door de hand des kunstenaars gewrocht, wachtende tot de vergade ring uiteenging. Terwijl Bertrade en Lotharius alle hoffelijk heid, het vorstelijk paar en de omgeving ver gaten, liepen zjj op de beide dieren toe en over laadden hen met liefkoozingen.//Vergeef het hun, mijn gebieder,// zeide de Koningin, glimlachend, //het is alles wat hun van hun land en hun ouderlijk erfdeel is overgebleven.// Agilulf werd bewogen door deze woorden, die hem blijkbaar troffen. Nog meer werd hij ge troffen toen hij de beide weezen zag neerknielen, vau den Kabinetsraad der Keizerin-weduwe Augusta aan den Geheimraad Rottenburg, bevattende het verzoek, dat de Rijkskan selier op eene hem gepast voorkomeudo wijze het bericht moge tegenspreken, als zou de overleden Kabinetsraad Brandis iu 1870 geheime dépêches uit het groote hoofdkwartier, gedurende de afwezigheid der Koningin uit Homburg, hebben mede gedeeld aan Sir Robert Morier, destijds Eugelsch Gezant te Darmstadt, in ver trouwen op diens vrieudschap. De Kouiugin heeft iu het geheel geeue geheime berich ten vau krijgskundigen aard ontvangen, maaralleen zoodanige, die voor openbaar heid waren bestemd. De Kouiugin vertoefde bovendien, toen het leger over den Moezel trok, te Bsrljjn, en heeft zich eerst iu den loop der maand October naar Homburg begeven. Aan le XIX Siècle wordt uit Londen gemeld, dat dépêches uit New-York den toestand iu Panama als verontrustend voor stellen. Er zouden wanordelijkheden onder de vele afgedankte werklieden hebben plaats gehad. Verscheidene duizenden neger-werk lieden hebben geplunderd. Aan de Daily News wordt uit Rome bericht., dat Italië's Regeering bevel gaf om zorg te dragen voor de 4000 Italiaanscbe werklieden, die aan het Pauama-kauaal werden afgedankt., ook iu geval zij naar hun geboorteland moeten terugkeeren. De inwoners vau Madrid beginnen het geduld te verliezen over de herhaalde aanslagen met bommen zonder dat de da ders wordeu ontdekt. Een Madrileensch dagblad verzekert, dat de jongste ontplqffiug plaats had niet verre van een politie-agent, die op post stond, zonder iets te merken. Te Valencia is eene meeting gehouden om aan te dringen op de hervorming van de wet op den alcoh >1, ten eiude de wjju- productie iu deze streken te bevorderen. De Regeering van Tunis heeft tot den aanleg vau het eerste spoorwegnet be sloten. De volgende lijuen zullen tot stand komeu: van Sussa naar Kairuau en van Tunis naar Sussa over Menzel (60 kilo meter), de liju van Hammanneh naar Enfida (154 kilometer), eu de zijtak vau Ham- maneli naar Nebeul (18 kilometer). Deze lijnen zullen eene spoorwjjdte van 1 meter hebben. Het was alsof deze Gallische kindereu den He r beter begrepen onder een onbewolkten hemel dan ingesloten tusschen de muren van een tem pel. En toen h\j hun kinderlijk gebed hoorde, zag hij de Koningin met eene uitdrukking van eerbied en bewondering aan, die voor de toekomst veel beloofde. Agilulf rechtvaardigde inderdaad de hoop der "Vorstin door zich tot het Katholiek geloof te bekeeren, terwijl de Hemel zjjne wapenen zegende. Het leven der beide kinderen van Eudoxie en Sigismund was een voorbeeld van trouw aan het ware geloof en aan hunne meesters. Leo en Levis eindigde hun leven nog voor hunne respectieve gebieders. Men beweert, dat de nakomelingen van den edelen Lotharius en der zachtaardige Bertrade in hun wapenschild twee honden voer den ter herinnering aan de trouw van Leo en Levis. Modo-Eliam heeft den nieuwen naam van Monza aangenomen. Hare rjjke basiliek, gesticht door Theodolinda, is gedurende meer dan veer tien eeuwen blijven bestaan. Het juweelkistje van de koninklijke kroon van Italië, dat zooveel kloekmoedige pogingen om het te behouden en te verdedigen heeft gekost, wordt er nog altijd bewaard. De kroon zelve, die door Theodolinda aan den Hertog van Turijn was geschonken, werd later naar Parijs gevoerd en daar uit het museum gestolen. Doch wat ook moge verdwenen zijn, de herinnering aan de zedigheid, bevalligheid en deugd van de Christelijke Koningin vsn Lom bardije is door alle eeuwen heen bewaard ge bleven. Deze Koningin, die de vriendschap genoot van een der beroemdste Hoofden der Katholieke Kerk was de eerste, die met de ijzeren konings kroon was versierd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 1