N I E W No. 1341. Zondag 13 Jannarl 1889. 14de Jaargang. De leren. BUITENLAND. li l M', L A M). Van den dood gered! ABONNEMENT3BBIJB Per 3 maanden voor Haarlemt 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland Ir. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Afzjnderljjke Nummers0,03 Dit blad verschjjnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Janstraat Haarlem. BIND AGITB MA NON AGITATE. PBIJS DEB ADVEBTENTIJËW Van 1—6 regels30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie h Contant Adverteutiën worden uiterlgk Maandag-, Woensdag en Vry dag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KUPPERS h 1, AU RET. Gladstone heeft deter dagen een wp woord gesproken, toen hjj verklaarde, dat de Iersche quaestie zelfs niet door vele Eugelscheu begrepen wordt, omdat zij niets weten vau Ierlauds geschiedenis. Vele Britten zien in den eisch van Ier land, om een zelfstandig bestuur te erlangen, een belangrijken stap op den weg, die tot den oudergang van het Rijk zal voeren. Die dwazeuzou meu niet veeleer de stelling met goed gevolg kuunen verde digen, dat een tevreden Ierland eeue ver sterking zou uitmaken van de kracht van Groot-Brittannië Men vergete toch niet, dat de Britsche Regeeriug thans zoo veel zorg aan Ierlaud moet besteden, dat het de noodige aan dacht niet aan andere gewichtige belangen kau wjjdeo. Vau het oogeublik dat voor Ierland geene buitengewone maatregelen meer behoeven getroffen te worden, zouden de staatsuit- gaveu verminderen en de openbare veilig heid, thans, helaas! maar al te veel in Ierland bedreigd, zou iu het Groene Erin zijn verzekerd. De anti-Ierschgezinde Engelschen zjjn dus tegen zich zeiven als zij Gladstone zoo fel wegens zyne Iersche politiek bestrijden. Jammer dat de godsdienstige quaestie ook dit vraagstuk beheerscht. De groote meerderheid der Ieren is namelijk Roomscb Katholiek. Nu weet men ei alles van. Voor de heereu papenhaters is dat reden genoeg om aan de Ieren geeu recht te willen doen. De Katholieken zjjn, volgens bedoeld soort van lieden, zelfs staatsgevaarlijk! Niet alleen de Eugelscbe Protestanteu, maar ook de Italiaansche liberalen zijn niet ingenomen met Gladstone's Iersche staatkunde. Onlaugs had de Engelsche staatsman eeu onderhoud met een correspondent van hit Italiaausche blad, de Riiorma. Door dien publicist werd aan deu Heer Glad stone verzekerd, dat diens (jver voor de Home Rule aan diens Italiaausche bewon deraars bezorgheid inboezemde. Waar de Italiaansche radicalen zich al niet bekommerd over makeuHet woord van den Heiland, tot (ie weeuende vrouwen gericht, zou door de Ieren den Italiaau- scheu radicalen kunnen toegevoegd worden: Weent niet over Mij, maar over u zeiven en uwe kinderen. Het radicale Italië vreest namelijk, dat Ierland, zelfstandig geworden, eeu werktuig in de handen van deu Paus of vau eeu vjjand vau Engeland zou worden. Eu zoo spreekt het radicalisme iu Italië, hetwelk niets anders is, dan een werktuig in de handen der loge. FEUILLETON. Het volgende voorval uit het leven van een geneesheer kan aantoonen, hoe moeilijk het dik wijls is, om te bepalen of de dood is ingetreden, vooral bij groote epidemieën, in hoofdzaak bij cholera. Tevens zal er uit bljjken, hoe moed en tegenwoordigheid van geest een mensch het leven redden. Het was Juli van het jaar 18 toen Gronin gen geteisterd werd door eene verschrikkelijke cholera-epidemie. De doodgravers hadden druk werk. Nu eens groeven zij een grafkuil voor een ljjk der eerste klasse, dan weer bevonden zij zich op de plek waar de armen hunne laatste rustplaats vinden. Nietrand, rijk of arm, kind of grijs aard, niemand werd gespaard door den outzet- tenden vjjand, die als al vernielend monster uit Azië tot ons was gekomen. Groningen was toen nog eene vesting, en had een sterk garnizoen. Weldra was het militair hospitaal opgevuld met lijders, waarvan de meesten stierven. Zoodra een soldaat gestorven was, werd het lijk naar een groote, daartoe in gerichte, zaal gebracht, in eene kist gelegd tn Gladstone tooude zich verstandiger, dan zijne radicale Italiaausche vrienden. De Ieren, zoo verzekerde hij, zijn zeer ge hecht aan de Katholieke Kerk, maar dat heeft niets te maken met de staatkunde. Tevens deed hij uitkomen, dat de Ieren zich eeu Protestantscheu leider, namelijk Parnell, hadden gekozen. Die Inzonderheid is afdoende. De Ieren zoeken recht en vrijheid. Die vrijheid zal natuurlijk het Katholicisme ten goede ko men, maar or>k aau de audere gezindheden. Parnell, de Protestant, vat de zaak als eene quaestie vau politiek op, iu dien zin, dat hij de staatkundige vrijheid zijner land- genooten wil verzekerd zien. Zij zulleu dau ook tegelijkertijd volledige kerkelijke vrjj- heid geuieten. Als de zaak niet zoo erustig was, dan zou men zich over de bezorgde Italiaan sche radicalen werkeljjk vrooiijk kunnen maken. Zij hebben zich de luxe veroorloofd om eeu aantal wettige Vorsten te verja gen eu nu mishaagt hun het streven der Ieren om, met behoud van het Vorstenhuis een autouomatiseh bestuur te erlangen Opuieuw blijkt hoe de revolutie-begin selen niet alieen de harten versteent inaar ook de hoofden verwart. Een revolutie- mensch boudt op gezond te redeneereu. Niets bespottelijker daarom dan dat zulk een individu zich beroenst nog wel het mo nopolie van verstand bezitten; hij raakt immer steeds bij al zijue bewijsvoeringen het spoor bjjster. De Ieren willen geene revolutie. Zij wil len langs den wettigen weg der wetgeving ko men tot eeu toestand als waarin bij voor beeld Hongarije en zelfs Gallicië zich be vindt. En uu ziju zoowel de Hongaren als de Galliciërs (<le Oosteurijksche Polen) ten innigste aan het Huis der Habsburgers gehécht. Dat de Italiaansche radicalen de vrijheid niet liefhebben terwille van haarzelve, doch alleen de vrijheid vragen voor zich en hunne medestanders, blijkt daghelder uit hun af keer voor de Home Rule. De geschiedenis vau Ierland is eene lij densgeschiedenis. Dat is (Gladstone be weerde het eu hij toch zal het wel weten) zelfs velen Engelschen niet meer bekend. De Eugelscheu worden opgevoed in afkeer voor de Ieren. Toch hebben de bewouers van het »Groeue Eriitc, wegens de ontzettende vervolgingen, de gruwelijke knevelarijeu, waaraau zij se dert eeuwen blootstaan, volle aanspraak op algemeeue sympathie. Slot volgt.) Vau Weeneu wordt aau le Journal des Débats gemeld, dat er onderhandelingen met een laken overdekt, waar het dan bleef staan, tot er zekerheid bestond, dat van schijndood geen sprake meer kon zjjn. Des nachts werd in dit vertrek steeds gewaakt door een geneesheer, die dan tevens den dienst waarnam in het hospitaal. De nacht was warm, maar in de zaal der dooden, werd het kunstmatig koud gehouden. In twee lange rijen stonden een dertigtal kisten in het raime vertrek, de witte lakens maakten een huiveringwekkenden indruk. De droefgeestige stilte werd slechts gestoord door het. knabbelen van muizen achter het houten beschot en toch was er omter al die dooden, een levende. Bij het raam aan een klein tafeltje opgesta peld met boeken, zat een jonge man. Hjj werkte kalm en bedaard door, zonder er aan te denken, dat hjj zich in een grooten grafkelder bevond. Het licht van een half afgebrande kaars viel op zijn schoon, verstandig gelaat, de groote blauwe oogen teekenden moed en zelfvertrouwen, en het zware, krullende bmine haar, schonk den gehenlen persoon iets aantrekkelijks. Hij waakte. Het was stil, doodstil! Zelfs de ademhaling van den lezenden geneesheer, kon men niet hoo- ren. Plotseling echter was 't even alsof iemand zuchtte. De jonge man hief luisterend het hoofd omhoog, maar hoorde niets, hjj moest zich ver gist hebben. Nauweljjks had hjj zijne gemakkelijke houding aangeknoopt zijn tusscheu eeu zeker aan tal Russische eu Frausche kapitalisten teu elude eene groote Fransch-Russische maat schappij in het leven te roepen, welke iu Perzië haudel zou drijven en de rjjkdommeu van den grond iu dat Rijk zal exploiteeren. De Regoeringeu van Frankrijk eu Rus land zouden aau deze maatschappij verschil lende previlegies geveu. De correspondent van de Daily News te Berlijn outkeut, dat liet incideut-Morier tot eeue gedachten wis»eling tusscheu de En gelsche en Duitsche Kabinetten beeft aan leiding gegeven. Aau de Daily News wordt uit Odessa geseiud, dat de officieuze kennisgeving her haald wordt, volgens welke de keizerlijke Raad een wetsontwerp iu overweging heeft vau den Minister Tolstoi, hetwelk de strek king heeft alle vreemdelingen, die gedurende 5 jareu iu Rusland gedomicilieerd zijn zou- der Russen te zijn geworden, te verbannen. Deze mededeeling baart groote onrust onder de vreemde ingezetenen. Hoewel het bijna onaannemelijk te achten is, dat de keizer lijke Raad zulk een wetsontwerp zou kuu nen goedkeuren, gelooft men toch aau het spoedig tot stand komen eeuer uieu we wet geving betreffende de iu Rusland gevestigde vreemdeliugen, met de strekkiug tot be perking hunner rechten. Sedert geruimen tijd is er geklaagd over het administratief' wanbestuur vau den provincialen Raad te Napels. Derhalve heeft de Regeeriug eeu onderzoek laten instellen en het gevolg hiervan is dat de Minister Crispi in eeu voor den Raad ver pletterend rappoft den Kouiug de ontbinding van dat lichaam heeft voorgesteld. De Ko uiug heeft daaraan zijue goedkeuring ver leend en de Raad is nu ontbonden. Die zaak heeft te Napels eeue groote sensatie gemaakt. Kardinaal Lavigerie heeft thans ook te Milaan eene conférence ter opwekking dei- beweging tot het tegengaan van den haudel iu slaven. Ziju succes daar ter stede was uiet minder dau te Napels en te Rome. Alle Milaueesche bladen jtiichea zijue menschlieveude pogingen toe. De Kardinaal zal zjjue rondreis welhaast moeten staken. Ilij heeft veel geleden door de koude, zoodat de geneesheereu hem deu spoedigen terugkeer naar Aigerië dringend hebben aanbevolen. De Gouverneur-Generaal van Madrid ontviug dezer dagen een auouiem schrjj- ven, waarin de hoofdstad met vijf-en- twiutig ontplofEugeu bedreigt wordt; de laatste zou bet hótel vau den Prefect treffen. De Wedomisti Pétersburgskuia laat zich als volgt uit over deu toestand in Bul garije. »Het aantal katholieke kloosters en congregaties neemt in Bulgarije van dag weder aangenomen, toen er nogmaals, maar wat duidelijker dan te voren, een zucht werd geslaakt. De dokter sprong op en blies zoo snel mogeljjk de kaars uit. Daarop ging hjj op zijne teenen van de eene kist naar de andere voelende en tastende. Neen, neen, allen waren wel degelijk dood. Zou hij zich dan toch vergist hebben? Maar toch! Daar hoorde hjj een geluid alsof iemand rilde, hij legde zijn hand op het laken en de man er onder trachtte zich in zijne nauwe lig— p'aats te bewegen. Met eene kalme stem, even alsof hij aan een ziekbed stond, vroeg de jonge man. Wel vriend, hoe gaat 't er nu mee? 't Is koud, ik bevries. Ja, ventje, we hebben je in een koude kamer gebracht, omdat je zoo'n hevige koorts had. Je moet nog vijt minuten stil bljjven liggen, zonder je te bewegen, beloof je mjj dat, 't is voor je bestwil. De soldaat, beloofde 't en de geneesheer snelde weg in de duisternis, met moeite zijn weg vin dende tusschen de kisten. Hij haalde met den grootsten spoed een paar ziekenoppassers en ging met dezen terug naar het ljjkenvertrek. De uit den doode herrezenc werd opgenomen en naar eeu der zalen gebracht, waar de dokter hem dadelijk opwekkende middelen toediende, terwijl hjj hem warm deed toestoppen, zonder dat de man ver tot dag toe. Iu alle Bulguarsche centra heeft men katholieke scholen geopend, met name te Philippopel, Sistova, Sofia, Roust- schouck, Widdiu enz. Prins Ferdinand en zijue moeder, Prinses Clementine hebben rijke subsidies aan al deze kloosters, con gregaties en scholen verleend. De moeder der Prinses beeft wederom 20,000 frs. ge geven aan ue katholieke school van Sofia. Wan neer deze katholieke reactie nog twee jareu duurt, zal er geen plaats zonder ka tholieke school in Bulgarjje meer zijn en dat in liet orthodoxe Bulgarjje. Deze taal is des te belangrijker, omdat zij door een officieel Russisch orgaan wordt gevoerd. Hetzelfde blad meldt van den andereu kant, dat het Russische Gouver nement 600,000 roebel voor den bouw van orthodoxe kerken in katholieke streken vau Rusland heeft toegestaan. Volgens berichten uit Haïta van den 29eu December jl. hebben de troepen van Generaal Legitime, President der Republiek, eeue ernstige nederlaag ondergaan in eeu gevecht met de opstaudeliugeu onder bevel van Generaal Hippolyte. Uit den cultuurstrijd. Tijdens den cultuur kamp speelde de Staatsmiuister Dr. Talk eene voorname rol. Zijn rijk was echter van korten duur. Nauwelijks waren de Meiwetten, waarvan hem het vaderschap werd toegeschreven, in werking, of het bleek weldra dat ze den Staat slechts onheil berokkenden. De hooggeprezen en alom gevierde Falk, zoo heette het, is geen valk. Het valkenoog ontbreekt hem. Hij had den na- deeligen invloed der wet moeten vooruitzien. Aan den dijk met hem. In het kader van Von Bis- maroks Ministers paste hij niet meer. Van Minister daalde hjj tot president der rechtbank van het stedeke Hamm. Daar wacht I hij sedert meer dan 12 jaar op iets beters. Daar heeft hij tijd in overvloed om te overwegen van welken noodlottigen invloed zijne cultuurwetten, die een voor een worden ingetrokken, voor Dnitschland geweest zijn en nog zjjn. Een woord van lof komt hem echter toe. Hij ontkent zijne medewerking aan den cultuurstrjjd niet. Hjj komt er rond voor uit, terwjjl Von Bismarck bij elke gelegenheid zijne handen in onschuld tracht te wasschen. Bij zijn omslag ontving hij het volgend kei zerlijk schrijven, dat nu eerst voorkomt ïn den Jahrgang des Taschenbuches dtr Adligen Hduser 1889: //Wij Willem, enz. verheffen als een bewijs van erkenning der trouwe diensten, welke de Staatsminister Dr. Falk in zijn ambt als Minister met eene toewijding vol opoffe ringen, onder moeilijke omstandigheden, Ons en Onze monarchie bewezen heeft, en om hem eene in zijne familie erfeljjke en blijvende her innering te geven een duurzaam gedenkteeken van Onze hulde en genade te stichten, wij verhef fen zijn zoon, den tweeden luitenant F. L. A. Falk tot den erfeljjken adel van Onze monarchie en landen.// Dit is dan het loon van hen, die onder Bis- moedde, van waar hjj kwam. "Wij kunnen verder kort zjjn. De zieke, die tusschen dood en leven gezweefd had, herstelde vrjj spoedig en verliet het hospitaal zonder te vermoeden, dat hjj reeds eenmaal in het kleine huisje van zes planken had geiust. Eerst later, veel later, hoorde hjj het geval en begreep toen aan welk ontzettend gevaar hjj was ontsnapt. Algemeen werd het gedrag van den genees heer bij deze gelegenheid geroemd. Indien hjj de tegenwoordigheid van geest niet gehad had om het licht uit te blxzen, zou de man, als hjj het laken van zich had geworpen, wsarschjjnlijk: van schrik gestorven zjjn, als hjj bemerkt had, dat hij in een grooten grafkelder lag, te midden van lijken. Menigeen zon ook eerst hulp gehaald hebben, voor hij de griezelige taak aanvaardde om in de diepste duisternis den levende onder de dooden te gaan zoeken. Ware zulks in dit geval geschied, dan zon de hulp waarschijnljjk te laat gekomen zijn, want hier was in de eerste plaats een geruststellend woord noodzakeljjk. De schijndoode, die nog leeft en een welgesteld landbouwer in Overijsel geworden is, spreekt nog steeds met dankbaarheid over den man, die hem door zijne groote tegenwoordigheid van geest, het leven redde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 1