N I E U W E No. 1342. Woensdag 16 Januari 1889. 14de Jaargang. De Ieren. BUIT EN L A NdT~ B 11\ N K NÏÏA D, Mijn eerste cliënt. MARL ABONWEMEHTSPBIJB Per 3 maanden voor Haarlem 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Afzonderlijke Nummers0,03 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en Z ATERDAG. B B E A ITSt. Janstraat Haarlem. AGITE MAiNON AGITATE. LOLRAAÏ. PBIJS DEB ADVEBTEBTIÉH Van 16 regels.30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie h Contant Advertentiën worden uiterlgk Maandag-, Woensdag en Vrijdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KUPPERS 3c LAUREY. Vervolg en slot.) Men verwijt de Ieren, dat zij steeds van oproerige gezindheid blijk geven; maar wij willen het gevraagd hebben, of de vervol gingen, de knevelarijen en mishandelingen, welke zij eeuwen lang hebben te lijden ge had, zulk eene volksstemming niet verklaren zonder daarom alle daden te rechtvaardi gen waarin de volksgeest zich openbaart? Het is zeer gemakkelijk lijdzaamheid te prediken, als men niet onderdrukt wordt, doch het valt minder licht, als men wer kelijk geweld wordt aangedaan, kalm en be daard te blijven. En nu nemen wjj gaarne aan, dat de tegenwoordige Ieren niet meer zoo worden gekweld als betrekkelijk niet zeer lang geledeu het geval was, maar vooral de agrarische toestanden zjjn er nog van dien aard, dat zjj dringend verandering eischen. Zoolang de Ieren geen eigen volksverte genwoordigers bezitten, zal de agrarische quaestie niet gemakkeljjk ten gunste der Ieren worden opgelost. Gladstone, de Home Rule verdedigende, doet niets dan een eisch der vrjjheid vervullen. Deswege heeft hij allen lof verdiend. De Iersche zaak maakt, wat men er ook van zeggen mag, bepaald vorderingen. Vele vrijheidlievende Eugelscheu voegen zich bjj Gladstoue. Dezer dagen meldden de nieuwsbladen, dat eene belangwekkende verklaring, door Kardinaal Moran, Primaat vau Australië, was afgelegd. Onlangs werd door dien hoo- gen Geestelijke eene reis door Ierland ge maakt. Vroeger was hjj daar als Bisschop werkzaam. Teruggekeerd in zjjn kring gaf hg aau de kolonisten in het vijfde wereld deel te kennen, dat de politieke vooruit zichten in Ierland met den dag verhelder den. De Kardinaal was van oordeel dat zelfs een Tory-Bewind binnen een niet al te lang tijdverloop zich gedrongeu zou zien aan de billijke eischen van Ierland, om een onafhankelijk bestuur te erlangeu, zou moe ten toegeven. Onmogelijk achten wij het niet, dat de Kardinaal Moran wel wat heel optimistisch gezind is. Niet licht zal een Tory-bewind tot de Home-Rule worden bekeerd. Wel gelooven wij, dat een Tory-Miuisterie zal moeten zwichten voor den aandrang der Ieren en der waarlijk vrijheidlievende Eu- gelschen om althans iets voor Ierland te doen. De weg tot zelfbestuur (nog iets an ders dan oen onafhankelijk bestuur) zal weldra moeten ingeslagen worden. Dan zullen de Italiaansche liberalen nog bezorgder worden en Gladstone zal het zich zelfs moeten getroosten door de loge-man- nen van Italië een werktuig* des Pausen te worden genoemd. Maar met dat al zou de zaak der vrjj- heid zeer gebaat wordeu. De Ieren pleiten voor rechten, welke een vrjjheidliev9nd mau, van welke godsdienstige overtuiging ook, FE U ILL ET ON. Jonge dokters en jonge advocaten hebben in den eersten tjjd van hunne praktische loopbaan meestal met oeconomische gevallen te doen, doch zulke, die hunne eigene oeconomie betreflen. Ofschoon, ook volgens Pythagoras 2X0 0 is, had ik toch met mijn vriend Frans Klop, die evenmin als ik ooit een proces gevoerd had, eene gemeenschappelijke woning naast het rechts- gebouw gehuurd. Wjj hadden samen een man, Klomp, die zich trotsch „secretaris" noemde. Zijne kleeding maakte den indruk of hij verschei dene broeders had, van wien hij een stuk leende; de laarzen van den oudsten, de pantalon van den jongeten. Wjj zonden hem uit om een liter inkt, een riem papier en een gros pennen en lieten hem alle akten kopiëeren. Gewoonlijk schreef hij slechts een half blad; den overigen tjjd verbabbelde hij met de klerken van onzen buurman, den advocaat-procureur Scherp, en met hun niet mag betwisten. De vrees der revolutionnaire Italianen, dat door de Home Rule de Ieren werktuigen des Pausen zullen worden is (om ook dat nog te zeggen) al zeer belachelijk. Het is toehjuist de Paus, die de Ieren vermaande binneu de perken der wet te bljjven. Hjj zelf heeft alle geweld gewraakt. Gesteld dus dat (hetgeen wij in politieken zin ontkennen) de Ieren werktuigen werden vau deu Paus, dau zou daardoor de Engel- sche Regeeriug zeer worden gesteund, waut de Paus ijvert steeds, juist krachtens zijne Apostolische roeping, voor de wettige Mach ten door God gesteld. Hadden de Italiaansche loge-raanuen Daar den Paus geluisterd, dau zouden zij hunne wettige Monarchen niet hebben ver jaagd en dau genoten zij nu meer vrijheid en welvaart, dan onder het bestuur der revolutie-Regeering. Vijanden der Kerk geworden, zijn de om- wenteliugsgeziuden in Italië ook in vjjanden van gezag, vrjjheid en orde ontaard. Daardoor werdeu zij ougeschikt om de zaak der Ieren, welke die der vrijheid is, juist te beoordeeleu. Zij moeteu uog wat les nemen iu de geschiedenis, iu het recht en in den catechismus. Oudanks de vijandschap der heeren ra dicalen in Italië zal de Iersche beweging toch haai doel, vroeg of iaat bereiken. Aau het verkrijgen dier uitkomst bevor derlijk te zijn geweest blijft eeue onvergan kelijke eer voor dén grijzen staatsman, die in hoogen ouderdom tracht goed te maken wat ook hjj vroeger tegen de Ieren heeft misdreven. De Goddelijke Voorzienigheid heeft meer malen groote dingen gewrocht door Sau- lussen, die tot Paulusseu werdeu bekeerd. De bekeerden zjjn de ware door God ge leerden. Ook Gladstone ging eeumaat uit om de Ieren te vloeken, en hij voelt zich nu teu slotte door zjjn geweten gedwongen, hen te zegenen. Gode kouit daarvoor lof toe! Naar men verneemt is de Pruisische Re geering voornemens, tot vermeerdering van het personen- en handelsverkeer met het Oosten, eene rechtstreeksche spoorwegver binding te openen tusschen Constantiuopel en Berljju. Deze zou bepaaldeljjk ten doel hebben, het verkeer vau Engeland, waartoe tot dusver vau den Ooster-sneltreiu over Parijs gebruik gemaakt werd, zoo mogelijk op de Duitsche spoorwegen te leiden, en wel over Vlissingen, Het is bekend dat de directie der Prausche spoorwegen, uaar aan leiding van de Duitsche bepalingen op de passen voor Elzas-Lothariugen, door mid del van den genoemden sneltrein over Pa- rjjs, gepoogd heeft het rechtstreeksche ex pres-verkeer naar het Oosten te brengen op de Zwitsersehe spoorwegen (de Arlberg- liju) en aldus Duitschland geheel daarvan het poetsen zjjner laarzen, waarvoor hij onzen inkt gebruikte. Gelukkig veroorloofden het onze middelen even onafhankelijk te zjjii van justitiezaken als deze het waren van ons. Sedert een jaar prjjkte bo ven onze deur de firma: //Brand en Klop, advo caat en notaris," maar tot nog toe hadden wij geene enkele opdracht gehad en koesterden ook niet de geringste hoop er vooreerst eene te krij gen. Onze spreekkamer zag er overigens zeer juristisch uit. Een zeer groote lessenaar, beladen met porte feuilles, eerbiedwaardige folianten en een vreemd soortig inktstel, stond in het raidden, omgeven door leunstoelen; aan den eenen wand, onder eene bloedroode draperie, prijkte eene Themis met schaal en zwaard, aan de andere wanden stonden boekenkasten. Alles was even net; maar er kwa men geene cliënten. Wanneer iemand, die er als zoodanig uitzag, op onze deur aanhield, keerde hjj aanstonds om en verdween hij hij onzen huur man Scherp. Om echter den dag, waarop de eerste cliënt bij ons zou binnentreden, in het geheugen te houden en feestelijk te gedenken, hadden wjj afgesproken, dat degene van ons uit te sluiten. De uieuw ontworpen lijn over Buda-Pesth, zou de reis tusschen Lon den, Berljjn en Constautinopel ongeveer twaalf uur korter makeu. Zij gaat niet over Weeueu en bespaart de reizigers uit Noord-Duitschland, Nederland en Engeland het thans bestaande oponthoud van eenige uren aldaar. Als antwoord op de tegenspraak uit Darmstadt en Londen van het bericht om- treutde verloving van den Russischen troon opvolger met Prinses Alice van Hessen, deelt de Post thans mede, dat de Groot hertog van Hessen reeds op het einde dezer maand met zjjue dochter Prinses Alice naar Petersburg zal vertrekken, en daar tot het einde van Februari zal bljjven. Vooraf zal de Groot-hertogelgke familie nog te Ber lijn een bezoek brengen aau Keizer Wil helm. Evenzoo wordt van andere zjjde beves tigd, dat de onderhandelingen over deze verloviug ernstig iu gang zjjn, en dat de zeer lieftallige Prinses Alice reeds lang de lievelinge vau de Russische Keizerin was. De Rjjksdag heeft besloten, de Regee ring uit te noodigen, zoo spoedig mogeljjk een wetsontwerp iu te dienen, betreffende instelling van rechtbanken van nijverheid,on der bepaling dat de daarin zitting verkrij gende assessoren zullen wordeu benoemd de eeue helft door werkgevers en de andere door werklieden, en wel iu dier voege dat deze beide corporatiën hiertoe elk afzonder lijk eene verkiezing houden met recht streeksche, gelijke eu geheime stemming. Alleen de conservatieven stemden tegen. De Norddeutsche Allgemeine Zeilung maakt, ten bewijze hoezeer de bedoelingen van wijlen Keizer Frederik van de richting der vrjjzinnige partij afweren, eeu eigeu- handig schrijven van hem aan Von Bis marck openbaar ter gelegenheid van den vijftigsteu verjaardag Vau zjjue iudieusttre ding bij het leger. »Ik wil, schreef de Keizer, heden, den 25-iten Maart 1888, niet in eeii6 uitvoerige uiteenzetting treden van uwe verdienste als staatsman, die uwen naam voor altijd met onze geschiedenis heeft saamgevlochten. Doch ik moet iu het licht stellen, dat, waar het de weer baarheid van ons leger en de verhooging van zijne slagvaardigheid betreft, gij nooit in gebreke zjjt gebleven daarvoor deu strijd aan te biudeu eu uwe inzichten door te zetten. Het leger heeft derhalve aau u de verworven zegeningen eu krijgsroem te danken. De Times beweert dat de omwente ling iu Uganda te wijten is aan het ge drag der Duitschers, en herinnert hoe Von Bismarck zelf heeft erkend dat het zijn land dieden in Afrika aan omzichtigheid eu zachtheid ontbrak. De samenwerking van Engeland met Duitschland in Oust- Afrika is aldus (zegt het blad) noodlottig geworden voor Engeland, dat beloond werd met het iucident-Morier. Dit incident schijnt thans de afmetingen te hebben aangeno- beiden, die 't eerst eene opdracht kreeg, den andere een heerlijk diner zou geven. Verbeeld u onze grenzenlooze verrassing toen op een voormiddag zware treden op onz m trap klonken en aan onze deur ophielden, toen Klomp in onze kamer stormde en van opgewondenheid bijna ademloos meldde: Een heer wenscht den advocaat Brand te spreken en heeft een bundel papieren onder den arm! Onder deze zware beproeving bleef Klop een voorbeeld \an vrienschappelijkheid. Het moest hem natuurlijk verdrieten, dat ik den eersten visch ving en de weddenschap gewonnen had; toch drukte hij mjj de hand en sprak: „Ik groet de oudste der firma en wensch hem groote praktijk. Ik zal in de zjjkamer gaan om u niet te storen." Ik had nauweljjks tjjd mij in eene akte te veldiepen en mijn gelaat in eene ernstige plooi te zetten, toen mijn cliënt binnentrad. Hij maakte wel geen bizonder gunstigen indruk, maar zijn bundel papieren zag er respectabel genoeg uit. Pardon, aldus begon hij, dat ik u stoor, doch ik verzoek uwe kuty in eene zeer dringende zaak, men van eeue nationale beleedigiug. De Times eindigt met te zeggen, dat dit niet het middel is om zich de medewerking te verzekeren van Engeland bij eene onder neming, bij welke Duitschland meer van Engeland te winueu heeft, dan Engeland van Duitschland. Het Royal College of Surgeons heeft, na Sir Morel 1 Mackenzie vergeefs voor zjju Raad gedaagd te hebben, met 21 tegen 2 stemmen tegen den confrater eene motie uitgebracht, uitdrukkende diep leedwezen dat Sir Morell zich in zij n boek The fatal illness oj Frederick the Noble e heeft kunnen veroorloven, op zóódanige wijze aantijgin gen uit te brengen tegen uitstekende vak- geuooten, die zjjiie collega's waren bjj de behandeling van het bedoelde geval. Eene Russische Keizerlijke order be paalt, dat de twintig bestaande jager-ba taljons van Europeesch Rusland in jager- regimenteu, elk vau twee bataljons, zullen wordeu vervormd, welke te zatnen 5 bri gades zulkn blijven uitmaken. De order bepaalt tevens de vervorming der kader bataljons Nos. 27 en 40 tot 46deriufau- terie-reserve, iu regimenten van twee ba taljons elk. Volgens berichten uit Calcutta aan de Daily News dreigen de onderhandelingen tusschen Engeland eu China betreffende Sikkim en Thibet te mislukken. Thibet wil daaraan geen deelnemen en de verte genwoordiger vau China houdt vol, dat Sikkim eene onderhoorigheid van Thibet is. In eene discussie met een ander blad ver zekert de Arnh Ct., dat dit blad ten on rechte beweert, dat zij een tegenstandster van de plaatsvervanging is. Tegen die bewering zegt, het liberaal orgaan uit Arnhem //stellen wij menig artikel, waarin de Arnh. Ct. zich tegen de opheffing der plaatsvervanging verklaarde.# Wij kunnen hier nog bijvoegen, dat ook een zeker aantal liberale Kamerleden tegen den persoonlijken dienstplicht zijn en de plaatsver vanging niet afgeschaft willen hebben. Houden de Katholieken zicli slechts goed dan is het pleit nog lang niet verloren. Maasb In sommige bladen komen, ook na onze tegenspraak, nog altjjd berichten voor, in staat om ernstige bezorgheid te wekken aangaande den gezondheidstoestand van Ur. Schaepman. Het is ons daarom hoogst aangenaam opnieuw te kunnnen verklaren, dat aan de tijdelijke va- caniie, die het geachte kamerlid zichzelf heeft veroorloofd, geen ander karakter behoeft te worden toegekend, dan hetwelk zulk een rusttijd gewoonlijk bjj iedereen heeft, zoodat wjj onze mededeeiing der vorige week ten volle kunnen handhaven. (Centrum.) Iets moois in het verschiet. De commu nards zijn zoo stout, dat zij in liet openbaar op treden. Zij hebben een manifest in de wereld gezonden onder den titel: nDt commune, revo- lutionnair, socialistische club.n Het stuk is onder teekend door de Afgevaardigden: Cluseret, Felix Pyat, Ferroul en Planteau, verder door vier leden van den gemeenteraad en door nog elf andere kopstukken of revolutiehelden. Ik deed alle moeite er zoo uit te zien, alsof zeer dringende zaken bjj mjj dageljjksche kost waren en zei: „Zoo, zoo, neem plaats s. v. p." Mijn naam is Pieman, Pieman en Schuld, Pommadestraat. Firma natuurlijk bekend. Schuld is al sedert jaren dood, maar zooals u weet, heb ik den naam der firma behouden. Ik wist natuurlyk geen jota daarvan, had nooit van Pieman en Scheld gehoord, maar Pieman en Schuld niet kennen, zou mij zelf als onbekend hebben doen schjjnen, en daarom ant woordde ik: O, I'ieman en Schuld, solide firma. Het doet me genoegen uwe kennis te maken, mjjnheer Pieman. Dank u, dank u! Dus zooals ik zei, ik ben daar in eene zeer dringende zaak gewikkeld, en daar ik door Kruissen van u hoorde spreken, besloot ik uwe hulp in te roepen. Hoe had ik kunnen vermoeden, dat mijn bar bier Kruissen mjj den eersten cliënt bezorgen zou, en ik besloot, mjj nog denzelfden dag in optima forma te laten kappen. (Slot volgt.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 1