MARKTBERICHTEN. GEMENGDE BERICHTEN. Voor geest en hart. Ter behartiging. Allerlei. STEDELIJK NIEUWS. Kunstnieuws. Letteren en Kunst. Icon hij terugdoen, doch hy was dien avond tot de daad besloten. Wanneer men iemand een ge- heelen avond volgt en dan schiet, dan is men een sluipmoordenaar. In die 4 jaar heeft H. wel degelijk den tijd gehad van kalm nadenken. Onder welke g«- moedsaaaudoeoing meent pl. wel dat men een misdrijf doet? Eene daad, zelfs eene volkomen onschuldige, laat zich zonder gemoedsaandoening niet deuken. Dat de dader dus gedurende de daad eene gemoedsaandoening had, is niet te verwonderen. De teedere woorden in den brief waarop de verd. zich beroept zijn ironisch. De Officier zou het H. zelf wel willen rrageu. (H. knikt ja.) Wat het draaiorgel betreft, spr. heeft nog nooit gehoord dat muziek aanleiding geeft tot moord, wel dat muziek veredelend en verzachtend werkt. Spr. meent dat de door hem gevraagde straf waarlijk niet te zwaar en het opleggen er van eene daad van gerechtigheid zal wezan. De verdediger, dupliceerende, bestrijdt een citaat, door den Officier in zijne repliek opge nomen. De verdediger beweert, dat voor de prae- meditatie eene kalme gemoedsstemming en prae- paratieven noodig zijn. Pleiter ontkent dus de praemeditatie, vooral ook met het oog op de omstandigheden der daad. De Officier van Justitie vraagt den verdedi ger verlof, hem even te mogen antwoorden op zijne opmerkingen. Nadat de verdediger dit heeft toegrstaan, vestigt Z.E.A.. nog even de aandacht op de onzekerheid, die men bij elk pistoolschot heeft, waarvan beklaagde zich zeer goed bewust was. De verdediger gaat nu door en haalt nog meer auteurs aan. Hij spreekt nu nog verder over de kogels en zegt, dat de ambtenaar van het O. M. ten onrechte vindt, dat hij er te veel gewicht aan hecht. De Heer en Mevr. Mees hebben 's avonds alles opgeschreven. Hij heeft dus ten eerste op het hoofd van R. gemikt en toen het wapen naar beneden gedrukt. Dit klopt met bet opgeven van het voornemen om te doo- den. Al laat geene enkele handeling zich zonder aandoening denken, dan toch kar, dit niet te weegbrengen dat men altijd de praemeditatie zou moeten aannemen. Pleiter persisteert dus bij zijne conclusiëu. De beklaagde, na gevraagd te zijn of hij nog iels te zeggen heeft, zegt dat hij niet onge straft zou willen wezen, doch een billijk vonnis wenscht. Uitspraak 26 Jan. a. s. Te Breda doet zich het volgend geval voor. Zt kere Van Elewout, wiens kinderen hier te lBnde zijn geboren, verbleef in het vorige met zijn gezin in België, In de meeniug, dat zijn zoon de militieplichtea in Nederland moest vervullen, liet hij dezen zic.h in het vorige jaar ter inschrijving aanbieden, zoo dat bij dit jaar zou hebben moeten loten. De jeugdige v. E. werd echter afgewezen, daar zijne ouders in het buitenland verbleven. Inmiddels heeft zich vader v. E. weder met zijn geheele gezin, waaronder, natuurlijk, ook de militieplichtige v. E. behoort, metterwoon hier gevestigd, eu nu meldde zich de laatste weder voor de militie aan, uit vrees voor 5 jaar te zullen worden ingelijfd. Men verbeelde zich echter zijae blijdschap, toen hij de gelukkige tijding ontving, dat hij geheel vrij was van den militie-dienst, daar zijue ouders zich buitenslands hadden bevonden, toen hij zich voor de militie had moeten laten in schrijven. Uit de persoonsbeschrijving van den Amerikaan8cheu schaatsenrijder Donoghue bleek,|dat de jonge man met de handen op den rug rijdt en tevens op de meest primitieve wijze zijn neus snuit maar dan toch zeker met tijdelijke verzaking van eerstgemelde ge woonte. Daar dit laatste er niet bijgevoegd werd, dacht de Arnh. Ct. aan den Kolonel van Pouson du Terrail, die in het bosch waudelde met de handen op zijn rug en de courant las. Te Nevers is op hoogen leeft ij d een vermogend Eranschman, de Heer Augusta GeniD, kinderloos overleden, die zich bij zijn leven door allerlei zonderlinge gewoonten onder scheiden en in zijn testament daarvan opnieuw blijk gegeven heeft. Hij vermaakt aan elk der 86 departementen eene jaarlijksche rente van 1000 franks. De prefecten moeten binnen een bepaald tijdsverloop de maires van alle gemeenten bijeeuroopen. Dezen zullen bij meerderheid vau stemmen drie steden vau tenminste 4000 en ten hoogste 20,000 inwoners aanwijzeo, die elk op hare beurt de 1000 franks zullen ontvangen. Voor de vroegere departementen in Elzas-Lotha- ringen wordt het geld bij het miuisterie van oorlog gestort, ten einde besteed te worden voor het aanschaffen van wapenen, tot zoo lang deze gewesten weder met Frankrijk zullen vereenigd zijn. Zyne meubelen en zijne belangrijke verzame ling oudheden en penningen heeft Genin aan de stad Biarritz gelaten. Grenoble kan op zeke re voorwaarden een deel daarvan krijgen en be houdt bovendien het daar reeds gestichte mu- seum-Genin. De neven en achterneven van den overle dene krijgen ieder slechts 17,500 franks. De armen worden bezitters van zijne twee kasteden, doch zijne wettige erfgenamen kunnen die bin nen tien jaren voor eene bepaalde som in eigen dom verkrijgen. Zindelijkheid van de bijen. Onder vele deugden, welke de bijen bezitten, is bare reinheid eene der merkwaardigste; in hare woning dulden z\j niet de minste vuilheid. Soms gebeurt het, dat eene onvoorzichtige slak den korf binnen dringt en zelfs de vermetelheid heeft er boven uit te gaan; maar dadelijk wordt de overmoedige eu smerige vreemdeling gedood, 't Is echter niet gemakkelijk baar groot lijk weg te krijgen. Niet in staat haar te dragen en den gevaarlijken stank der ontbinding vreezende, wenden de bijen een krachtdadig middel aan, door de slak met eene laag maagdenwas in te balsemen. De natuuron derzoekers Reaumur en Moraldi hebben dit beiden opgemerkt. De eerstgenoemde heeft nog een bi zonder merkwaardig geval gezien. Eene slak drong een bijenkorf binnen en kleefde tegen de bin nenzijde vast, zoo ver zij tegen een muur pleegt te doen. Deze p;ast scheen den bijen niet welkom te ziju. Niet in slaat met hare angels door de schelp heen te dringen, namen zij het volgend middel te baat. In plaats van de slak te bedek ken, lijmden zij enkel den rand van de opening der schelp met haar was aan deD wand vast en maakten haar aldus levenslang tot hare gevangene, want de regen kan die lijm niet oplossen, zooals met de slak het geval is. Een apotheker te Bridgeport (Connecticut,) zoo verhalen de Amtrikaansche bladen, werd onlangs in een der straten van die stad aangevallen door een arend, die hem onver hoeds op de schouders vloog, en hem zijn klau wen in den bals sloeg. De man verdedigde zich wakker en wist den roofvogel, die hem aan de hand verwondde, tot losrukken te dwingen. De strijd was toen echter niet uit; want de arend viel weer op den apotheker aan en beet hem in het been. Maar nu greep de aangevallene den kracktigen vogel bij de vleugels en nam hem zoo gevangen mede. De man bekwam drie pijnlijke wonden in het gevecht; maar hij is er zeer trotsch op, een levenden arend gevangen te hebben. Een koopman te Brentwood kocht onlangs van een boer in de buurt een zak haver. Thuis gvkomen vond hij daariu een blikkeu doos, waarin voor 600 gulden aan goud en bankpapier, benevens eene waarde van f300 aan effecten. De koopman bracht het gevondene dadelijk aan^ den boer terug, die hem voor zijne eerlijkheid met een extra zak haver beloonde. Het bleek, dat dc moeder van den boet, die eenige maanden te voren was gestorven, de manie had overal geld te verstoppen en genoemd bedrag in de zakken haver had verborgen. Te Kiel zijn proeven genomen met olierakttten van den marine-officier Meissel, die bizonder gotde nsultaten gaven. Het beste schot bracht bij sterken golfslag eene wateroppervlakte van 15,000 vierkante voet tol kalmte. Elke raket was gevuld met een pond gewone machineolie, de springlading bestond uit gekorreld buskruit. Volgens de commissie, werden de beste uitkomsten verkregen, als het afschiet-n ouder eeu hoek van niet meer dan 10" tot 15° geschiedt, daar bij meerdere elevatie groote hoeveelheden olie door deu wind worden meegevoerd. In het Oosteind van Louder, is Vrij lag-nacht weder eeu moord gepleegd op eene vrouw van slechte zedeu. Men vond de onge lukkige met afgesneden hals, nog levend, maar in een hopelcozen toestand liggen. De dader, John Henry Gulice, een soheepshofmeester, is in hechtenis genomen. Hij verklaart, dat hij den moord in drift pleegde en niet met voorbedach ten rade. Ook te Zwolle begint het elec- trisch licht ingang t? vinden. Vier winkels in de Smeden zullen er voortaan mede worden verlicht. Het plan een er overbrugging van het kanaal, ter verbinding van Engeland en Frankrijk, is een stip nader tot zijne uitvoering. De ontwerpen van de groote spoorwegbrug zijn, naar men bericht, door de gemengde commissie der beide betrokken landen goedgekeurd. De brug 50 meter boven den waterspiegel zal 37 kilometer lang syn en de spanningen zullen 550 a 600 meter bedragen. Op eiken peiler zal een electrische lichtbaak geplaat-t worden en voorts zal men er verschillende toestellen plaatsen, klokken voor mistig weder, seintoestellen enz. Wie gelooft, dat hij buiten zijne medemensclien kan, bedriegt zich zeer; maar wie gelooft, dat zijne medeinenschen hèm niet kunnen missen, bedriegt zich nog meer. In den regel is de vreugde kleiner, de smart veel grooter dan wij verwachten. Om te weten, wat men kan prijsgeven, moet men weten, wat men bezit. Groote harten zjjn als de wereldzee, zij be vriezen nooit. Gelegenheid tot eene goede daad te vinden, is een schat ontdekken. Wij zy n voor te hooge zaken geschapen, om ons met het mindere tevreden te stellen; van nature dragen wij het hoofd omhoog, opdat wij onze blikken maar nog meer onze harten op den Hemel zouden vestigen. Spaarzaam. Vrouw. Nu zult ge toch over mijne spaarzaamheid tevreden zijn. Reeds sinds vier weken soupecren w\j niet meer, maar nu moet jemjjook eindelijk eene nieuwe zijden ja pon koopen. Man. Natuurlijk, opdat ik zal we ten, waarom ik mijn souper moet ontberen. Eene belangrijke bijeenkomst. Hij. Nu, liefste, ik moet noodig naar de vergadering. Zij. Wat wordt er dan nu wederom behandeld? Hij. De quaestie wanneer wij wederom zullen bijeen komen. Dubbelzinnig compliment. A. Mag ik mij de vrijheid veroorloven, u heden-middag te ko men bezoeken, of heeft u liever auder gezel schap? B. O, geen gezelschap is mij' aangenamer dan het uwe. Gelukkig! Hij Ik verzoek je echter, Emilie, de zaak tot a. s. Zondag geheim te houden. Zij. (tot zichzelve). Den Hemel zij dank, dat ons koffiekransje reeds gisteren-avond heeft plaats gehad. Bedelaars-geestigheid. Bedelaar (die van eene dame eene geringere inaandelijksche aalmoes krijgt dan gewoonlijk). Mevrouw, u is zeer in uw voordeel veranderd. In 't hotel. Gast. Gij schrijft vijftig cents op de rekening voor verlichtiug, welke ik niet heb gehad, ik ben immers des morgens gekomen en voor den avond weer vertrokken. Kellner. U vergeet echter het licht, dat u door de beide vensters uwer kamer heeft ge noten. Slim. Luitenant (tot den bankier, met wiens dochter hij zoo even verloofd is). En nu, waarde schoonpapa in spe, zult ge wel zoo goed zijn eene kleine schuld van 10.000 voor mij te betalen, ziet ge, u heeft dan ook het voorrecht een schoonzoon te krijgen, die geen schulden heeft. Haarlem. 15 Januari. De gezondheidstoestand dezer gemeente was in de maand December wederom zeer gunstig. Van in de wet genoemde besmettelijke ziekten werden ter gemeente-secre tarie aangegeven: 6 gevallen van mazelen, 2 ge vallen van roodvonk. Het totaal der overledenen, daaronder begrepen 3 levenloos aangegevenen, bedraagt 81. Verhouding der overledenen tot 1000 inwoners per jaar, voor deze maand be rekend, 19,3, tegen 20,5 in de vorige maand. Aan lichaamszwakte stierven 12, aan aanhou dende koorts 2, aan stuipen 4, aan apoplexie 4, aan croup 3, aan kinkhoest 3, aan organische hartgebreken 3, aan ziekten der ademhalings organen 29 (waarvan 7 aan keel- en longtering of bloedspuwing), aan ziekten der spijsverterings werktuigen 2, aan ziekten der organa-urogeni- talia 4, aan andere oorzaken 5, aan onbekende oorzaken 2 personen en 1 persoon verloor door verdrinken het leven. Naar de leeftijden was de sterfte als volgt: beneden 1 jaar 20, van 15 jaren 16, van 514 jaren 1, van 1420 jaren 1, van 20 50 jaren 12, van 5065 jaren 7, van 6580 jaren 17, boven S0 jaren 4. Gebo ren zijn 77 jongens en 72 meisjes. Aan den sergeant-geweermaker van het 3de bataljon 4de regiment infanterie, den Heer G. T. C. L. Klenke, hier in garnizoen, zal op 2 Februari e. k. de goudtn medaille wegens zes-en-dertigjarigen dienst worden uitgereikt. BURG. STAND DER GEM. HAARLEM- Bevallen: 11 Jan T. C. Van Vliet-Dikkeboom, d. L. C. A. Mensing-Wesselin», d. J. Serné-Van Gastel, d. S. H. Mees-Van Beek, d. J. M. De Braber- Van Kampen, d. A. Ileusen-Baay, d. 12 Jan.: G. Remmerswaal-Mookarte, d. N. Buy-Den Adel, d. B. Van den Berg-Zuurcndonk, d. G. C. Fortgena- Brinkman, d. G. Anslijn-Kartstens, d. 13 Jan.: J. Van Zijl-De Graaf, d. G. Slotemaker-Van Gelder, d. 14 Jan.: F. L. Van Viersene-Wceber, z. A. A. Kales-Heytveldt, d. J. De Jong-Peekers, d. Overleden: 10 Jan.: J. C. Dreyer, 44 j. 11 Jan.: E. G. M. Bakker, 1 mn. 12 Jan.: J. A. Van der Vossen, 7 mn. H. J. Verschoor, 8 mn. 12 Jan: J. O. K. M. Walter, 3 j. 13 Jan.: E. Van Huysen- Groeneveld, 84 j. E. Van Vliet, 71 j. Na uitmuntende voorbereiding gaf de Haarlemsche Liedertafel Zang en Vriendschap gisteren-avond een ge notrijk vocaal en instrumentaal concert met een degelijk programma, dat bizonder verdienstelijk werd uitgevoerd. In de eerste afdeeling werden ten gehoore gebracht: Psalm 148 van onzen geachten stadgenoot, den Heer Ph. Loots en Rinaldo van Brahms-, iu de tweede afdee ling: Leidens ontzet van Hol en Ot Welt, du bist so lounderschön van Meyjroos. Blijkbaar goed ingestudeerd werden deze nummers gezongen op eene wijze, die de waarde der toonscheppingen ten duidelijkste deed uitkomen. Met groot genoegen hebben wij kennis gemaakt met de compositie van den Heer Loots. Zij is een opus met heerlijke melodieën en van eene bewerking, die van de oorspronkelijkheid en de uitstekende muzikale ontwikkeling van den componist getuigenis geeft. De Heer Loots werd na de voordracht zijner compositie door de zangers ter estrade geroepen en ontving onder eene hartelijke toespraak van den President Jer Liedertafel, uit naam der werkende leden, een sierlijken lauwerkrans. Luide bravo's en fanfares weerklonken bij herhaling ter eere van den jeugdigen componist. Rinaldo van Brahms, eene toonschepping waarin de zangers groote moeilijkheden hebben te overwinnen, werd flink en met aplomb gezongen. Vooral het koor?. Sachte hommtund kommt verbunden werd op zeer schoone wijze vertolkt. Het werk maakt een grootschen indruk en bevat tal van schooue motieven, die men niet genoeg kan be wonderen. De tweede afdeeling werd waardig ingezet door HoVs Leiden's ontzet en met de reeds genoemde toonschepping van Meijroos besloten. De Liedertafel behaalde met deze nummers evenals met de overige groot succes. De koren werden door de zangers met zeer veel toewijding en nu anceering gezongen, en door het symphonie-orkest uit Utrecht op meesterlijke wijze begeleid. Dat het vertolkte warmen weerklank vond in het gemoed van de talrijke aanwezigen, bewees het luide applaus, dat zoowel den solisten en den quartet-zangers, als den koorzangers en het Utrechtsche orkest bij herhaling ten deel \iel. De solisten, de Heeren J. J. Rogmans, F. H. Van Duinen en F. A. M. L.hebben zich op de meest loffelijke wijze van hunne taak gekweten. De Heer Rog mans verwierf nieuwe lauweren door zijne ongekunstelde, heerlijke voordracht van de tenorsoli in Rinaldo en Leidens ontzet. Zuiver en liefelijk, grensde zijü zang aan het volmaakte. Ook de beide andere Heeren solisten droegen, door hunne benijdenswaardige talenten, veel bij tot bet succes van den avond. Hunne soli vertolkten zij op voortreffelijke wijze. Aan den directeur, den Heer W. Robert, mag de hulde niet onthouden worden, die hem rechtmatig toekomt als talentvol leider van dit schoone en genotvolle vocaal- en instrumentaal concert. Oordeel der //Pers// o/er De Katholieke Gids. Het Dagblad van Z. Holland en's Gravenhage zegt o. a.: Met belangstelling hebben wij' kennis geno men vau bet eerste nummer van De Katho lieke GidsMaandschrift voor het Katholieke Nederlandsche volk, welke dezer dagen by de uitgevers Küppers en Laurey, te Haarlem, het licht zag. De redactie bestaat uit de Heeren Mr. Eug. Gompertz en Th. A. Koelman, die zich de medewerking verzekerden van vele let terkundigen en politici. Zeven keurige plaatj'es, behoorsnde bij' het op stel >an den Weleerw. Heer Klöune, luisteren dit eerste nummer op. Met htt oog op den veelszius belangwekkenden inhoud van deze lerste aflevering van De Ka tholieke Gids mag «ordes getuigd, dat het succes dezer uiigavft verzekerd schijnt. Zonder eenigen twijfel voorziet dit Maandschrift in eene leemte, welke op het gebied der periodieke geschriften bestond, en nu zij op zulk eene voortreffelijke wijze wordt aangevuld, kan men veilig aanne men, dat alle beschaafde Katholieken iu Neder land zich op dezen Gids zullen abonneeren. Dr. Schaapman heeft dezen Gids dichterlijk begroet. HAABLEtl, 14 Jan. Ter graanmarkt van heden gedaan: roode tarwe f a f witte f 6,50 a 7.50 rogge f5.20 afHaver f 2.75 a f 2,90 gerst f4,75 bruine booneu f a f Gr. erwten f 7,a f Capucijners f af.Oliezaad f- Karwijzaad f AM3TBRDAM14 Jan. Ter veemarkt waren aangevoerd 676 runderen, van welke de prijzen waren vette 1ste qnal. I 0.68. dito 2de qual. f 0.57 dito 3de qnalitait ƒ0,48 per kilo; melk- en kalfkoeien 130 s 210, graskalv. a 61 nuchteren kalveren 6 a 12, 5 schapen en lammeren a 345 vette varkeus 38 a 44 c.; biggen beide per kilo. ALKMAAR, 14 Jan. Ter veemarkt werden ver kocht 3 koeien van 180 a 210, 66 kalveren van f 35 a 106,11 nuchtere dito van f 8 a 16, 80 schapen f 16 a 24,— 326 varkeus a 36 a 45 c. 14 magere 10 a 13 per kilo. paarden f a ALKMAAR, 12 Jan. Be aanvoer van vee en daarvoor be stede prijzen isals volgt: 2 koeien 120 J a 150, 8 nuchtere kalveren /7 a 14, vette kalveren a133 schapen 12 ay 24 varken» fper kilo, 56 ma gere dito 9 a 12, 5 bokken J 3 a 8. 3 paarden 40 i 70, lammeren f A HOORN, 12 Jan. Op de weekmarkt van heden waren de prijzen en aanvoeren der granen als voigt: heet. tarwe f 6,25 a 9,heet. rogge fa heet. gerst 3.75 a 5,25 heet. haver f2,75 a f4,mosterdzaada heet. bruine f 10,50 a 16,gele ƒ13,25 a 17.heet. paardeboonen f 5,25 a 6.50 heet. erwten 13,50 a 18,— heet. groene 13,25 a 15, heet. grauwe 17,25 A 20,— heet. witte 13,25 af 17.heet. aardappelen a manden appelen a alles per heet.. De aanvoer van vee en daarvoor betaald prijzen waren als volgt: paarden van f 70 tot 100 veulens f a koeien van f tot kal veren van 8,tot 18, achapen van tot lammeren van j 10 tot 20, varkens van 7.— 13, zeugen a biggen van 4.a 7,—. ROTTERDAM, 14 Jan. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: paarden, 296 iunderen,58 vette en gras- kalveren^— nuchtere kalveren, 286 achapen of lamme ren, 583 varkens,biggen. 1 bokken of geiten. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden waren als volgt: Ruuderen 1ste qualiteit 67 e. 2de quai.62c., 3de qual. 56 c.; kalveren late qual. 100 c. 2de qual. 90 a 85 c., schapen 1ste qual. 65 c., 2de qual. 58 c., allea per kilo; varkens 1ste qual. 23 a c., 2de qual. 21 a c., 8de qual. 20 c., licht soort - a c. per half kilo. Zeeuwsche eieren f 6.30 aOvermaassche dito f 6,50 a 6.70 de 100 stuks. Schepkaas per 50 kilo f - a Aangevoerd partijtjes. Zoetemelksche kaas, faper 50 kilo. Aanvoer - partijtjes. Handel tamelijk vlug. LONDEN, 14 Jan. Ter veemarkt zijn aangevoerd runderen 2500, achapen en lammeren 10000, kalveren 30, zwijnen Prijzenbeste runderen 2/4 a 5/-, schapen en lammeren 3/4 a 6/4, kalveren 3/8 a 5/4, zwijnen 2/6 a 4/. SCHIEDAM, 14 Jan. Moutwijn, per ned. vat ƒ5,50 Jenever f 14.Amsterd. proef 115,25, spoeling f 1,60 dito commissie f 1,60. LAATSTE BERICHTEN. BERLIJN, 14 Januari. Iu de witte zaal van het paleis is, in tegenwoordigheid vau de Ministers, hooge hofbeambten, leden der generaliteit en van het corps diplomatique de zitting van den Pruisischen Landdag geopend. De Keizer heeft de troonrede voorgelezen, die herhaaldelijk met luid ge juich werd begroet. Bij het binnenkomen van den Keizer werd door den Hertog van Ratibor, voorzitter van bet Heereuhuis, een «Hoch!» aangeheven, waarmede allen met geestdrift instemden. Toen de Keizer de zaal verliet, heeft de Heer Reichensper- ger (voorzitter als oudste in jaren) insge lijks een «Hoch!» uitgebracht, hetwelk weder met stormachtige deelneming werd begroet. Prins Yon Bismarck was bij de plechtig heid niet aanwezig. Iu de troonrede wordt medegedeeld, dat het rijk met alle buiteulandsche staten in vriendschappelijke betrekking staat. Bjj het bezoek aan vreemde souvereinen heeft de Keizer de overtuiging verkregendat wjj met volle vertrouwen op het verder be houd van den vrede mogen hopen. De ze geningen des vredes vertoonen zich op verblijdende wijze in vooruitgang van den econotnischen toestand, de nijverheid eu de werkende klassen. De financiëele toestand is gunstig. Aangekondigd worden wetsont werpen om de klassen-belastingen en ge classificeerde inkomstenbelasting te veran deren in eene uniforme belasting op het inkomen; voorts tot uitbreiding van spoor wegen, hervorming der zegelbelasting en definitieve invoering vau administratieve wetten voor de provincie Posen. De dSlorddeutsche Allg. Zgt. zegt op min achtenden toon dat de jongste geruchten omtrent mogeljjke kansen van den Hertog van Cumberlaud op den Brunswjjkschen troon eenvoudig zijn toe te schrjjveu aan «hersenschimmige Welfische koukelarjjen eu zweudelarijen.» Naar men verneemt is Piinses Yon Bis marck ernstig ongesteld, en worden hare krachten ondermijnd door zware hoestbuien, koorts en slapeloosheid, terwijl bjj het te genwoordige weder geen spoedige beterschap te verwachten is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 3