N IE U WE No. 1343. Vrijdag 18 Januari 1889 14de Jaargang. iMiian's constitutie. BUITENL A N 1). Mijn eerste cliënt. BAARIMSCM lölIIHÏ. ABONNEMENTSPBIJ8 Per 3 maanden voor Haarlemt Voor de overige plaatsen in Nederland tr. p. p. Voor het Buitenland Afzïnderljjke Nummers Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en Z ATERDAG. BÜRSAU: St. Janstraat Haarlem. 0,85 1,10 1,80 0,03 AGITE MA NON AGITATE. PBIJS DEB ADVEBTENTIÉH Van 16 regels.30 Cents. Slke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie h Contant Advertentie n worden uiterlijk Maandag-, Woensdag en Vrijdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KUPPEKS 1, AU KEY. De Koniug van Servië heeft, geljjk men weet, aan zijn volk eeue nieuwe grondwet gegeven, welke door de Skupschtina met bijna 500 tegen 73 stemmen is aangeno men. Milan zal dus iu het vervolg als con stitutioneel Vorst regeeren, Servië is alzoo in het bezit vau eene zoogenaamde liberale grondwet en de toekomst zal nu leeren of dit land voor zulk eeue proefneming ge schikt is. De Serviërs zelveu schijnen in 't algemeen nog al ingenomen te zijn met dit vrijbeidsgeschenk, 't welk de Koning zoo gauvch overwacht heeft aangeboden. Te Belgrado heerschte er op den Iaatsten dag van de zitting der Skupschtina eene groote opgewondenheid; 't was alsof er een volksfeest plaats had, de stad werd versierd en des avonds geïllumineerd, de Koniug vaardigde eene amuestie uit voor politieke en eenige andere wanbedrijven en begaf zich met den Kroonprins naar het Parle ment, waar hij met eene schitterende troon rede in het houden van eeue redevoe ring is Z. M. een bolleboos de Skupsch tina sloot, het Servische volk ziju dank aanbood en allerlei vleiergen bazelde. En dat was ook noodig, want het zou met zjjn koningschap weldra uit zijn ge weest. Hat echtscheidingsdfama had het land in rep en roer gebracht en den Ko ning natuurlijk veel vjjanden bezorgd, want deze echticheidiug is eene gewelddadige en onwettige oplossing van den strijd met Ko ningin Natalie en dit begrip was in Ser vië zoo algemeen, dat de gansche Geeste lijkheid van de eichtscheidiug niets wilde weten en slechts de oude, door Milan zei- ven tot dit doel benoemde Patriarch Theo- dosius, de echtscheiding waagde uit te spreken. Toen de Koning voor de steeds toene- meude opgewondenheid bevreesd begon te worden, gebruikte hij een wanhopig mid del om haar tot bedaren te brengen: hij wild6 namelijk de bestaande opgewonden heid door eene andere uit deu weg ruimen en bood het volk eene nieuwe constitutie met alle mogelijke vrijheden aan. Do ti rannieke, grillige Milan werd plotseling een hoogst toegeeflijk Vorst, 't was hartroe rend te zien, hoe bezorgd hij zich toonde voor de toekomst van zijn volk en daarbij was hij zoo onbaatzuchtig mogelijk! Hjj hield voor den Koning om zoo te zeggen slechts de voor het huiseljjk gebruik noo- dige macht, terwjjl hij aan een uit alle partijen samengesteld comité de beraadsla ging der nieuwe grondwet overliet. En zie, de toeleg gelukte! Wel is waar hadden de radicalen nog het een en auder te critiseeren en aan de nieuwe grondwet nog iets toe te voegen, maar Milan was slim genoeg, toe te geven; hij had immers zijn doel bereikt, want van de echtschei ding sprak niemand meer! De eenige zwa righeid bleef nog maar de aanneming der nieuwe grondwet door de Skupschtina. Dit FE U ILL E T ON. Vervolg en Slot.) Ik ben tot uw dienst, mijnheer Pieman. U heeft zeker een afschrift der zaak op dat pa pier. Dat nu juist niet, sprak mijn cliënt, de papierbundel in zjjn hoed zettende, maar ik wil u de zaak vertellen. Ik kom voor juffrouw Julie Smits, die deerljjk in de zaak is betrokken. Zij is een aangenomen kind van den ouden, schat rijken vleeschhouwer Heumer, en toen zij den alaohter Smits huwen wilde, die voor zijne zaak geld moest hebben, weuschte deze natuurlijk geld als huwelijksgift. Maar de oude Heumer zei: //Kinderen, geld geef ik niet. Ik kleed me niet uit, voor ik naar bed ga. Als ik sterf krijgt ge alles.// Op dat woord afgaande en in de hoop, dat de oude niet lang meer leven zou, huwde Smits het meisje, breidde zijne zaak uit, maar had geen geluk. ging niet zonder vele moeilijkheden, want door de jougste verkiezingen hadden de radicalen eeue belangrijke meerderheid in de Skupschtina verkregen. En om nu deze 500 boeren en kooplieden onder een hoed te brengen, was geen gemakkelijke taak, vermits de radicalen voor dcu Koning wegeus zijne aan Rusland vijaudige po litiek, niet gunstig gozind zijn. Alle mo- geljjke middelen werden in 't werk gesteld om de radicalen te wiunen; 't scheen echter niet te zullen- gelukkeu en de zaak werd zoo bedenkelijk, dat men zich voor eene verwerping van het ontwerp ernstig be- vroesd begou te maken. Milan wist echter zoo veel kunstgrepen aan te wenden, dat, ten slotte, ook de meerderheid der radi calen de nieuwe constitutie aannam. Daardoor ia Servië voorloopig tot rust en kalmte gekomen en Europa kan er zich over verheugen, 't Is nu maar de viaag, hoe lang die rust zal duren, want dat de Koning aan de radicalen iu 't geheim be loften heeft gedaan, is zoo goed als zeker. Eene ministeriëele crisis moest volgen, ver mits in het Servische Kabinet de radicale partjj niet was vertegenwoordigd en Servië als constitutioneele mogendheid eene Re geering moet bezitten, die met de meerder heid der volksvertegenwoordiging homogeen is. Het Kabinet Christies nam dus zijn ontslag en vermits de Skupschtina gesloten is, zal Milan met de samenstelling van een nieuw Ministerie niet veel haast maken, omdat hij met de radicalen toch niet veel op heeft. Wat nu overigens de inhoud der nieuwe grondwet aangaat, kan de constitutie iu liberalen zin vooruitgang worden geheeten. De oude grondwet was in het jaar 1868 door den Minister-President Ristitsch, de voogd des Koning», aan het volk opge drongen en beperkte de rechten des Konings en van het volk ten bate van de macht van het Ministerie. Volgeus de oude grond wet mochten de rechters, geueesheeren en advocaten niet aan de stembus deel nemen; zij gaf aan de Regeeriug het recht een vierde gedeelte der volksvertegenwoordigers te benoemen, zoodat zij zoowel den Koning als het volk in hare macht had. De nieuwe constitutie schenkt het algemeene stemrecht. Ieder Serviër, die den leeftijd van 21 jareu heeft bereikt en 15 franks directe belasting betaalt, is kiesgerechtigd en alle volksver tegenwoordigers worden door het volk ge kozen. De Skupschtina beeft het recht, handelsverdragen te sluiten, de rechters zijn voortaan onafzetbaar en eeue recht »liberale« bepaling, die in Servië nog ont zettende gevolgen kan na zich sleepen de doodstraf voor politieke misdaden is af geschaft. Hoe die halfbeschaafde Oosterlingen met hunne vrjjhedeu om zullen springen en bovenal, of Koniug Milan veel pleizier van zjjn werk zal hebben, dat moet alles in de praktjjk nog bewezen worden. Ik wist nu wat er komen moest, Smits was in de hoop op de erfenis gehuwd, doch de oude Heumer had eene verandering gemaakt. Hier kon ik voor Pieman mijne juridische kennis luchien. Ik sloeg het voor mij liggende corpus juris open, liet. door Klomp het Erfrecht, het Obligatierecht, het Burgerlijk Wtth.ek en J. Herings Gezamenlijke Werken bijbrengen en hield voor Pieman eene voordracht, waarbij ik mij op autoriteiten heriep. Pieman onderbrak mij echter: U had d« zaak niet duidelijker kunnen uitleggen, al behoordet ge tot de familie, doch in éene zaak vergist ge u. Ik heb uwe opgaven goed gevolgd, antwoordde ik ietwat bits. A. huwt C op vertrouwen van B 's belofte, C bij zijn dood universeel erfgenaam te maken. B sterft en heeft een ander bij tes tament tot erfgenaam gemaakt. Is dat zoo? Juist. l)e oude Heumer at op een Zondag hij Smits, vond iet» verdachts in zijn bloemkool, geloofde, dat men iets met hem voor had, liep naar huis, liet een notaris halen en vermaakte zjjn geheel vermogen, zoo wat 100.000 gulden aan de stadsreinigingsvereeniging. Door de op- De troonrede, waarmede eergisteren de zitting van den Praisischeu Landdag is geopend, geeft geene aanleiding tot breed voerige beschouwingen. Yoor het buitenland verdient iu de eerste plaats de aandacht de korte inleiding, waarin de Keizer nog maals, op grond dér indrukken van zijn bezoek aau verschillende Hoven, zjjn ver trouwen op behoud des vredes aan den dag legde. Voorts is het ook voor het buiteu- land niet van belang outbloot, dat er een ontwerp tot uitbreiding van het Pruisische spoorwegnet eu rollend materiëel werd aangekondigd. Deze uitbreiding wordt aangeprezen we geus de toenemende ontwikkeliug van het verkeer. Intusschen moet men wel iu het oog houden, dat de Pruisische spoorwegen indertjjd niet enkel wegeus finauciëele of economische redenen door den Staat zjjn overgenomen. Eene der krachtigste beweeg redenen, misschien zelfs de voornaamste, was vau militairen aard. Door het volledig bestuur over de spoorlijnen in handen te nemen, werd het voor den Stait mogeljjk gemaakt, de meest omvattende eu geheime samenwerking tusscheu den Generaleu Staf en de hoogste spoorweg-autoriteiten voor het geval eeuer mobilisatie van troe pen te verzekeren. Het oorspronkelijke plan om voor het Rjjk alle Duitsche spoorwegen over te nemen is afgestuit op particula ristische bedenkingen van verschillende Bondsstaten en de destijds heerscheude op positie iu den Rijksdag. Maar in de Bonds staten zeiven, voornamelijk echter iu Prui sen, werd het denkbeeld vau Staats- in plaats van Rijks-spoorwegen dourgedreveu, met het gevolg dat verreweg de meeste en inzonderherheid alle groote strategische spoorweglijuen onder Staatsbeheer ziju ge komen. Geljjk bekend is, wordt het in Moltke's krijgsbeleid vooral bewonderd, op welk eene geniale wijze hij van de spoorwegen als oorlogsmiddel heeft weten partij te trekken. Hij is de man, aan wieu de Generale Staf de instelling eener bizoudera afdeeliug voor de studie eu controle betreffende de spoor wegen heeft te danken. Toen een paar jareu geleden de zaak-Schuaebele bijna een dreigend aanzien kreeg, werd het eensklaps bekend, hoe ook iu Zuid-Duitschlaud de spoorwegbesturen met alle toebereidselen ten dienste van het krijgswezen tot in do fijnste puntjes gereed waren. De verhoogde sterkte vau het Duitsche leger op voet van oorlog krachtens de nieuwe legerwet ver- eischt nu ook eene uitbreiding der middelen van vervoer op de spoorljjnen, eu uit de thans gehouden troonrede blijkt, dat het Pruisisch bestuur dit ten volle inziet en aau de slagvaardigheid in vervoert niets wil laten ontbreken. Al wordt daarover niet veel gesproken, zoo kan toch iedereen begrjjpen, wat onder deze omstandigheden eene uitbreiding van winding kreeg hij eeue beroerte, stierf denzelfden nac t, en Smi-s is bankroet gegaan. Hebt ge bewijzen van Heumers belofte? Neen, Mijnheer Scherp, dien wij er naar vroegen, verklaarde alles voor on» verloren <n de verceniging wil geen penning teruggeven. Dat staat slecht en wjj zullen een harden strijd hebben. Heb echter mo d. Geef mij eene volmacht, hier is een formulier en geef me op voorschot vijftig gulden. Ach neen, wij beginnen geen proces; wjj hebben geen geld weg te gooieu. Smits is gis teren met alles wat hij pakken kon naar Ame rika gegaan eu heeft zjjne vrouw met zes kinderen laten zitten. Ik kreeg een ander inzicht in de zaak, deed het corpus juris en de andere boeken dicht en sprak: Ik dacht ik meen, ik meen aan ik tan wezenlijk uiet gelooven in welk opzicht ge mijne hulp noodig hebt, mijnheer Pieman. Nu, ziet u, Kruissen zei, u waart zoo'n goed man, en daarom beu ik zoo vrij u eeue kleinigheid te verzoeken. God zal 't u duizend maal beloonen. Voor geen geld van de wereld wilde ik Pie- het rollend materiëel «eggen wil. Voor de beteekenis der spoorwegen in de moderne krijgskunde, zooveel als voor den roem der spoorweg-commissie bij den Generaleu Staf te Berljju, is het overigens een belang rijk getuigenis, dat het Italiaar.scbe leger bestuur eeuigen tijd geleden het oordeel dier commissie over het strategische spoor wegnet vau Italië heeft gevraagd. Aangezien de Rijkskanselier uitdrukkelijk den wensch had te kenneu gegeveu, dat eergisteren in deu vollen Rjjksdag de be grooting van Buitenlandsche Zaken zou wordeu behandeld, werd eene groote poli tieke zittingverwacht. Ook was overal heen het gerucht verspreid, dat hjj deze gelegenheid zoowel vau deu kant der libe rale oppositie als van dien des Rjjkskau- seliers het voorgevallene met Geffcken en Sir R. Morier openlijk ter sprake zoude gebracht wordeu. Dien ten gevolg» heerschte er eene ongehoorde spanning, doch tot ont goocheling der dicht opeengedrongen toe hoorders gebeurde er niets van dat alles. De geheele beraadslaging greep plaats zon der eenig voorval vau politieken nard, en zij wekte wel nu en dau deu lachlust doch niet eene bizondere mate van belangstel ling op. De zitting liep ten slotte uit in bijtende woordenwisseling tusschen Bam berger, Richter en deu Rijkskanselier, welke dikwijls de grootste vrooljjkheia onder de overige leden teweegbrachteu. Vou Bismarck nam acht malen het woord; hjj zag er bi zonder krachtig uit eu bleef vier uur iu de zaal. Elke redevoeriug van de tegenpartjj beantwoordde hij telkens onmiddellijk. De Fransche Senaat heeft de voor dracht aangenomen, waarbij de wettelijke bepalingen op de faillissementen aan eeue herziening worden onderworpen. Deze wet is belangrijk, omdat men door haar in staat wordt gesteld tot eene gerechtelijke liquidatie der Panama-Kanaalmaatschappij over te gaan, raet vermijding eener fail lietverklaring. Volgeus de Figaro heeft de Raad van bestuur der Pauama-Kanaalmaatschappjj eeue overeenkomst gesloten met eene Pa- rijsche bankinstelling, omtrent de uitgifte van 60 millioeu fr. nieuwe aandeeleu. Lord Charles Beresford, bet parle mentslid dat steeds de belangen der Britsche vloot bepleit in 's lands vergaderzaal, in tijdschriften en op de platformheeft ook weder eeue redevoering te Goran gehou den, in welke hij wees op 't belang om iu tijd van oorlog voor de Britsche eilan den steeds eene route op te houden, waar langs men de noodige levensmiddelen zou kuniieu inhalen. Binnenkort zal de Spaausche Mi nister aan Hare Majesteit een besluit ter ouderteekeniug overleggen, waarbij eene lftndbouw-strafkolonie op de Philippgnsche eilanden wordt gesticht. Zooals de naam aanduidt zal deze kolonie gevangenen van beiderlei seksen bevatten, die genomen zullen worden uit de gevangenen, die in m«n doen vermoeden, hoezeor ik mjj vergist had en in hem mijn eersten cliënt had rneenen te begroeten. Ik bad mij zeer voor de zaak geïn teresseerd en kon dus Pieman uiet met ledige banden wegzenden. Met een vriendelijk lackj'e, inwendig Kruissen verwenschenrt, gaf ik mijne vreugie te kennen in zulk eene droevige om standigheid te kunnen helpen en gaf twee rijks daalders. Mjjnheer Pieman kende geene woorden genoeg om mij te bedanken, verliet buigend het vertrek en gaf mij zijne adreskaart, als ik soms een wollen normaalkleeding noodig had. Nog niet besloten, wat ik Klop er van zeggen zou, trad ik de aangrenzende kamer binnen en vond mijn vriend sch terlachend op de sofa lig gen. Die lomperd Klomp had vergeten de deur dicht te doen en zoo had Klop alles gehoord. Ik wilde hem laten zweren, dat de zaak een diep geheim moest blijven, ma r hij tou het geval aan alle kennissen vertellen, zei hjj, en daarom zet ik de geschiedenis van „mijn eersten cliënt/» maar hier in de courant.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 1