B1 N N E N L A N D. het moederlaud tot kettingstraf of levens lange tuchthuisstraf veroordeeld zijn. Deze kolonie zal eene ware proefneming zjju en ingeval zij goede resultaten op levert, wat verwacht wordt, is het zeer waarschijnlijk dat men later zal overgaan tot. het stichten van nieuwe koloniën op genoemde eilanden, altijd ais de schatkist dit toelaat. In Denemarken ziju gelden toegestaan tot den aanmaak van repeteergeweren met een kaliber van 8 mM. De Koning van Servië heeft eeu regen van ridderorden doen dalen op een groot aantal aaueienlijke en invloedrijke Serviërs De vroegere Minister-President en de tegen woordige alzoo Ristics en Christies werden gelijkelijk bedeeld. De onderschei dingen, op het Russische Nieuwjaar ver leend, strekken in de eerste plaats tot be- looning der diensten van hen, die aan de jongste Grondwetsherziening een belangrijk aandeel hebben genomen. De doorgraving van de landengte van Corinthe stuit onverwachts op groote moeilijkheden. Volgens de oorspronkelijke raming zou dit werk 30 millioen frs. moeten kosten en reeds in 1888 voltooid moeten zjju, waarbjj op eene grondverplaatsing van 8 millioen M3. gerekend was. Intusschen bljjkt de geaardheid van den bodem zóo ongunstig te zjju, dat het kanaal zeker niet voor het einde van 1891 voltooid zal wezen, daar er twee millioen M3. aarde meer ver plaatst moet worden dan waarop gerekend was, tengevolge waarvan ook het kapitaal vergroot en een beroep op de geldmarkt gedaan zal moeten worden. Bjj de door graving is men op eene laag zand, ter lengte van meer dan 3 kilometer, gestuit, en dat wel op een gedeelte, waar de dijken eene hoogte hebben van 60 meter. Daar deze niet bestand zjjn tegen den druk van het water, moeten die djjken van beton worden voorzien. Intusschen verliest de ondernemer Vitali niet den moed, en reeds zijn de plannen der noodzakelijke verbeteringen in bewer king. Er zjju ongeveer 1600 arbeiders aan de doorgraving werkzaam met 12 locomo tieven, 550 groote, 150 kleine zandwagens en eene spoorbaan van 37,000 meter leugte, terwijl per dag eene aardmassa van 7000 M3. wordt uitgegraven. Op het oogeublik zijn er ongeveer 7]/3 millioen M3. verplaatst. Maar het geld is op, en de tjjd om nieuw werkkapitaal te krjjgen, vooral na den Krach der Panaraamaatschappij, niet gun stig, daar het aandeelenkapitaal voor de doorgraving der landengte van Corinthe hoofdzakeljjk ook in Frankrijk is geplaatst. In Zuid-Amerika breidt de gele koorts zich weder uit, terwij! zij uit de Vereenigde Staten wjjkt. Yooral te Rio de Janeiro komen in de laatste maanden vele geval len voor. De Regeeriug der Vereenigde Staten heeft een prjjs van 100,000 dollars uitge loofd voor de ontdekking van eeu middel, waardoor minstens 2 pet. der gele koorts lijders genezeu. In den Staat Kentucky is een wetsont werp ontworpen, waarbij het huwelijk ver boden wordt aan idioten, onnoozelen, krank zinnigen, vagebonden, dieven en andere misdadigers, alsmede aan eeuige in het wetsontwerp nader omschreven personen van onzedeljjkeu levenswandel. GEMENGDE BERICHTEN. Negen en negentig dagen. Voorzeker is dit eene korte tjjdruimte, eene korte spanne als zjj zegt, dat Keizer Frederik III op wien de recht zinnige Daitschers hunne hoop hadden gebouwd, slechts 99 dagen heeft geheerscht. Negen en negentig dagen, eene halve eeuwig heid voor den vriend des Keizers, den Professor Dr. Oeffcken, die onschuldig gedurende al dien tjjd in de gevangenis heeft moeten doorbrengen, enkel omdat hij, wat zijn keizerlijke vriend had geschreven, het licht deed zien. Negen en negen tig dagen, eene halve eeuwigheid, voor des Keizers vriend, die waarachtig geen misdaad gepleegd heeft, en toch ofschoon slechts in voorarrest, als esn misdadiger en nog erger werd behandeld. Negen en negentig dagen, eene halve eeuwigheid, voor Geffckens vrienden en vereerders, die, overtuigd van zjjne onschuld, zooals gebleken is, niets durfden of vermochten tegen den man van ijzer en bloed, op wiens hoog bevel, onder keizerljjke goedkeuring de unbescholten Professor in de gevangenis moest doorbrengen, verstoken zelfs van het recht, om zich met zijn verdedi ger te onderhouden, een recht, dat men den laagsten booswicht niet ontzegt. Indien Von Bismarck, de vergode Von Bismarck niet ware, tegen wien de Duitsohers als tegen een hooger wezen opzien, voorwaar een storm van trillende en ratelende verontwaardigingen ware in alle mogelijke dag- en weekbladen tegen hem losgebroken. Dat Von Bismarck zich met de zaak Geileken leeljjlc geblameerd heeft, begrijpen zelfs zijne aan bidders. Dat de man, evenals na het deerlijk mislukken van den onzaligen kuituurkamp, driestweg voor de gansche wereld van zijne onschuld zal komen getuigen, wie is er, die daaraan nog twijfelt? En ondanks dat alles zal de serviele pers, bezoldigd door het reptiliënfonds, Von Bismarcks handelingen blij ven rerheerljjken. Hjj toch is en bljjft hun onfeilbaar orakel. (P. IV.) Bij koninklijk besluit van 31 December jl. (Staatsblad no. 235), opgenomen in de //Staats courant" van eergisteren is met nadere wijziging van het koninklijk besluit van 12 Juni 1825 het volgende bepaald: //Aan comptabele ambtenaren kan door Onzen Miniitar van financiën, onder de door hem vast te stellen voorwaarden, vergund worden, aan hunne verplichting, om meer dan f25.000 zeker heid te stellen, te voldoen door het vestigen van eerste hypotheek op onroerende goederen, of door in pand gaven van inschulden aan toonder." De voordracht tot benoeming van een adjunct-commies bij het departement van Kolo niën, belast met de zendingszaken, is terugge nomen op grond van daartegen gerezen bezwaren. Van gisteren-avond wordt van het Loo gemeld: De toestand van Z. M. den Koning bleef den geheelen dag redelijk. Z. M. was des middags geruimen tijd achtereen uit het bed. Dr. "Vinkhuyzen blijft van nacht nog ten paleize. Een commissaris van politie te Pest in Hongarije is tot 6 maanden gevangenis straf veroordeeld, omdat bij een tweetal gearres teerden bekentenisseu heeft afgeperst door een te laten geaselen eu een derde door hem kokende olie over de voeten te storten. Zooala gemeld is, worden op den Dam te Amsterdam tramkaartjes gecolporteerd door een man, op wiens pet het opschrift prijkt: je parle frangais. 't Is Bterk, maar in dit op zicht is Rotterdam Amsterdam toch vooruit. Hier liep in het vorige jaar zekere B., een zooge naamde wilde besteller, dat is eeu besteller, die zijne zaken «oor eigen rekening doet en op zijn pet stond te lezen dat hij Eransch, Duitsch en Engelsch sprak, wat inderdaad het geval was. Naar men verzekert, worden er wel 150 wilde bestellers in onze stad gevonden en onder hen moeten er velen zijn, die verschillende vreemde talen spreken. Er zijn lieden onder uit voorname faaailiëD; een vroeger officier der Pruisische ca valerie o. a. biedt aan spoor of stoomboot zijne diensten als gids aan. Maasb. Een monsterkaam. Te Londen is eene kaas tentoongesteld, dis men den naam heeft gegeven van Jumbo. Jumbo weegt ruim 53,000 pond en is gemaakt van de mslk van 4260 koeisn. Een Duitach^ blad geeft de vol- gende voorschriften om het bevriezen van gas buizen en gasmeters te beletten. Men aluite alle openingen der kelders waarin de buizen liggen of uitkomen en omkleedt de buizen, waar zij uit den kelder in de eerste «er- dieping komen en dus aan den grond zijn bloot gesteld. Gasmeters, die in een onverwarmd vertrek staan, moeten met glycerine gevuld of in elk geval in slecht geleidende stoffen gepakt worden. Is de gasmeter reeds bevroren, dan sluite men de hoofdkraan, opene een aantal branders en vullo de meter met heet water. Na een uur laat men al het water wegloopen en herhaalt zoo noodig de werking; om elk spoor van warm water weg te nemen, dat zou kunnen veroorzaken, dat zich in de leiding vaste stoffen afzetten, moet men den meter goed met koud «vater uitspoelen. Als eene bi'zonderheid kan wor den gemeld, dat de visschers van de beeren Gebra. H. te Leeuwen, in éen trek ruim 4000 halve kilo's visch hebben opgehaald. De Parijsche koks en tafeldien a- ren hielden dezer dagen onder presidium van der. eersten kok van het Grand Hotel eene con ferentie, ter vaststelling van de wijze, waarop dit jaar de diners zullen worden ingericht. Er werd o. a. besloten, dat bij geklemde serviezen witte tafelgoedereu en omgekeerd bij wit porselein gekleurd tafeldamast zal wordeu gebezigd, terwijl weder de guirlande-versiering met bloemen, ter verbinding «an de millieux en andere tafelsieraden werd gehandhaafd. Voorts is bepaald, dat de vrouw des buizes in 't midden aan den diach gezeten zal zijn op een hoogen fauteuil en dat, ten teekeu barer waardigheid een menu voor haar courert zal worden geplaatst, versierd met eeu sleutelbos. Thomas Stevens, de wielrijder, die op zijn tweewieler eene reis roudom de we reld deed, zal nu, aldus bericht de New-York World, eene reis Daar de binnenlanden vau Afrika ondernemen, om Stanley eu Ernin Facha op te sporen en levens in 't voorbijgaan eeu onderzoek omtrent den slnvenhandel in te stellen. Hij zal de reis van de oostkust uit door Ma- sailand ondernemen en vergezeld zijn van inboor lingen, met ezels voor vervoer van meuschen en goedereD. De openbare séances door den hypnotiseur te Parijs zullen, volgens de Frankf. Ztg., wordeu verboden. De vereenigiug voor heel kunde heeft een verzoek van die strekking tot de beroegde macht gericht en deze is voornemen» er gevolg aan te geven. In het bedoelde adrea wordt op de vele gevallen van besmetting ge wezen, welke door dergelijke zeuuwprikkelende séances zijn voorgekomen, gevallen in welke krampen, visioenen of ongeschiktheid tot den ar beid voor korter of langer tijd niet slechts bij de r/sujets", die zich tot het' magnetiseeren of hyp- notiseeren leenen, maar ook bij de toeschouwers zich voordeden en door dezen weer op anderen werden overgebracht. Charcot bericht over een dergelijke epidemie in scholen met name in eene Lyceum der Campagna, waar zelf een der kwee- kelingen zoo aan krampen en toevnlleu leed, dat hij gedurende drie maanden in de Salpettiere onder geneeskundige behandeling moest zijn, al vorens hij genas, Gevechten tnssehen een tijger en eeu Javaansch matroos. De Lucifer bracht den nieuweu lichtopzichter voor Java's Eerste Punt naar zijne plaats. Van daar zou o. a. mee naar Batavia teruggaan de iclandiche roandoer- lichtopzichter met vrouw en kind. Dit drietal was met bagage op weg naar boord. De vrouw liep voor, achter haar kind en daarna de man. Het was reeds over zessen in den namiddag en de schemering begon te vallen. Plotseling springt een kolossale koningstijger uit de struiken, valt de vrouw vau achteren aan eu slaat zijne klauwen in haren hals. De man, ongewapend, snelt to*, en niet wetende wat te doen, grijpt hij den tijger met beide armen om het lijf. Waarschijnlijk door zulk een aanval overbluft, laat de tijger zijn slachtoffer los en vlucht. De vreeselijk ge havende vrouw is nog levend aau boord gebracht, doch des nachts gestorven. Door rechercheurs zijn gearres teerd twee Duitschers, die zich geruimen tijd in de nabijheid der Mozes-en Aaronskerk te Am sterdam hadden opgehouden, terwijl da e rste «aorzien was van een breekijzer waaraan een touw, dat bij achter het hek van de kerk wierp. Daarna had hij zijne jas uitgetrokken en over gegeven aan den tweeden persoon, vervolgeus trachtte hij over het hek te klimmen, wat de rechercheurs hem beletten. Daarop volgde de arrestatie. Omtrent de reeds meer betpro- ken huispomp te Hellevoetsluis, welke behslv6 water in den laatsten tjjd ook petroleum opgeeft kaD thans nadsr bericht wordtD, dat uit Nijmegen twe* personen zjjn overgekomen, om te ouder- zoeken of deze pomp wettelijk iu verbinding ataat met eene petroleumbron. Voorliopig kan van dit onderzoek niet anders worden meege deeld, dan dat men in de onmiddellijke nabijheid der pomp door eene boring iu den grond is ge komen tot eene diepte van ongeveer 60 voet, waarbij echter noch petroleum, noch water is ontdekt geworden. Natuurlijk wordt het werk voortgezet. In de volgende maand zal te A na- sterdam een restaurant uitsluitend voor dames worden geopend. Terwijl Gladstone zich te Nape Is verpoost, heeft zijn stem te New-York weerklon ken, en wel uit de phouograaf. De Londensche vertegenwoordiger van EdisoD heeft nameljjk «phonogrammen" van verscheiden beroemde Engelachen naar New-York overgezonden en daaronder ook die van den «grooten ouden man//. Gladstone zegt o. a. het volgende: „Uw verzoek, u de oorkonde van mijne stem te verschaffen, vsrvul ik met genoegen, ofschoon ik het betreur, dat de stem, welke ik tot u doe komen, slechts het overblijfsel van een boven matig ingespannen orgaan is. En toch bied ik u zooveel aan als ik bezit en de ouderdom mij gelaten heeft, tot een eeteblijk van het leerrijk genoegen, dat uwe wonderbare uitvinding mij heeft verschaft.// To Brockton in Massachusetts vindt men eene electrische schoenenfabriek, de eerste in de Vereenigde Staten. Zij behoort aan de firma Packard and Grover; alle werktuigen wordeu door eene zelfde electrische machine ge dreven. Men verwacht, dat ds onkosten veel lager zullen zijn dau bjj aanwending van stoom kracht. De Russische Regeeriug moet voornemens zijn, maatregelen te namen tegen de bedelarij in de steden. Tegen betaling van 10 roebvls per jaar zal men van de politie blikken plaatjes kunnen krijgen met het opschrift: «hier is het bedelen verboden." Ieder arme, die tracht te bedelen aan een huis, met zulk een plaatje voorzien, zal gestraft worden; mazr aan huizen waar dat opschrift niet gevonden wordt is bel bedelen geoorloofd. Voor de gelden, waarmee aldus het bedelen wordt afgekocht, zal msn gestichten bouweD, waar bedelaars voedsel en werk kunnen vinden. In het Academisch Ziekenhuis te Groningen heefi men uit het hoofd vau ze keren Sterenborg van Wildervank een revolver kogel met het beste gevolg verwijderd. Te Brussel heeft eergisteren het volgende droevige ongeval plaats gehad. AU middel van reclame laat zekere menagerie da gelijks drie groote olifanten door de stad trek ken, terwijl een jongen van 15 a 16 jsar pros pectussen uitdeelt. Aan de vuehmarkt werd even halt gemaakt om de dieren ta laten drin ken. Louter uit overmoed plaagde dajongeueen der olifanten, door, telkens als deze drinken wilde, de tobbe weg te trekken. Plotseling pakte het dier hem met den snuit op en smeet hem met zulk geweld tegen eene fontein, dat het hoofd gaheel verbrijzeld werd, en de jongen onmid dellijk een Ijjk was. BrinsesElizabeth,het dochtertje van den OosteDrijksehen Kroonprins Rudolf, hesft het ongeluk gehad bjj het schaatsenrijden een been te brekeu. De 1 u c h t s p o o r w e g e n, die over eene lengte van veertig mijlen de straten van New-York doorkruisen, maken de veiligheid al daar niet grooter. Er wordt geklaagd over het ruwe omgaan van de stokers met kolen, asch, water, olie en gereedschappeu, zoodat het gtene zeldzaamheid is, wanneer een voetganger, van eene hoogte van twintig voet, zulk een voor werp op zijn hoofd krijgt. Rechtsvorderingen tot schedevergoeding worden zeldzaam ingesteld; dewijl niemand zich gaarne waagt aan een lang en duur proces tegen eene rijke spoorwegon derneming. Als eene heugelijke uitzondering wordt nu gemeld, dat de reohter, na langdurige pleidooien, de Manhattan spoorweg-maatschappij veroordeeld heeft tot schadeloosstelling vau ze keren Matx, die den 17deu October jl. ten brok van een uit eeue locomotief nedervallend stuk steenkool iu zijn rechteroog kreeg en dien tengevolge aan dat oog blind werd. Marx had 25,000 dollars gtëiscbt, doch er wirdm hem slechts 6000 toegewezen. Te Soerabaia ia iemand door het residentiegerecht wegens beleediging tot f 8 bou te veroordeeld, omdat hij tot een wijkmeester in functie had gezegd: «je bent een wijkmeester van het jaar nul." Ter waarschuwing moge hetvol- gende kleine drama dienen, dat Daurierdag- middag in dan winkel van esn horlogemaker te Delft werd afgespeeld. Omstreeks vier uur trad een oudachtig heer, met eenigezius bruine gelaatskleur, grijzen baard, gekleed in een lan ge, grijze overjas en met een ronden hoed, ziogenaamden flambard, op htt hoofd, de werk plaats binnen en begon in een eeuigszins Duitsch dialect, maar met groote radheid van tor.gr, eeuige geneesmiddelen aan te bieden, welke hij in eeu klein valies bij zich droeg. Ondanks zijne woorden rijkheid en zjju» verzekering, dat hij het den horlogemaker kon aanzien dat deze in een toe stand verkeerde, welke het gebruik van genees middelen hoog noodzakelijk maakte, vonden zijns waren weinig aftrek, al maakte zijne voorspiegelin gen van een «poedig sterven blijkbaar wel eenigen indruk op zijn patiënt. Nu traden ook de vrouw en de kinderen de werkplaats binnen en zagen dat de //dokter" een pilletjo in een watje wik kelde en dat den horlogemaker, nog voor deze zich tegen die vrijpostigheid verzetten kon, iu het oor etopte. De uitwerking dezer operatie was voor de vrouw eu de kindeien verpletterend, daar zjj hun man en vader plotseling in bedwolming zagen geraken en neder zijgen. Zulk een toestand zou zich herhalen, verzekerde ds bezoeker, indien hij niet in tijds van de hem aangeboden ge neesmiddelen gebruik maakte. Gelukkig duurde de bedwelming slechts kort en kwam de hor logemaker weder volkomen tot bewustzijn, waar na de geleerde, wien het nu duidelijk was dat hier in geen enkel opzicht zaken voor hem wa ren te doen, den winkel verliet. Het na korten tjjd ingesteld onderzoek nam het vermoeden weg, dat de medicus in het oogenblik van ontstelte nis, bij mogelijke vergissing een gouden of zil veren horloge iu zijn valiesje had geborgen. Keizer Wilhelm heeft de officie ren verboden, bij wedrennen weddenschappen aan ts gaan. Men zendt ons het volgende tos: //De Brielsche Commorcetafel, «Gelezen de veizuchtir.g van //Morgenster* over het gebrek van een bruikbaren naam voor onze 2V2 centstukken; «Gedeeld hebbende die klacht, als de premie moest betaald worden, «Voerde als vaste benaming in, die van «ko- peek", en bevindt zich daar goed bij, ook al riekt de benaming wat Russisch. «Geeft voorts dien titel als gangbaren naam aan het Nederl. publiek in overweging." (D. v. Z. H. en 's Gr.) In het station vanBercyzijniu beslag genomen 282 150 liter» wijn, komende van Celts, waarvin de vervalsehing bjj onderzoek in het gemeentelijk laboratorium te Parijs was gebleken. Een Chineesche dokter en zijne diagnose. O p hem, die aan de behandeling door Europeesche geneesheeren gewoon is, maakt het een zonder linge indruk te zien hoe ten «echt Chineesche dokter" do diagnose zijner patiënten vaststelt. Toevallig was schrijver d zes er getuige van, hoe een vreemde patiënt te Batavia door deo dokter ontvangen en onderzocht werd. Alles ging bijna zor.der spreken en geleek verbazend veel op een» pantomime. Dokter en patiënt namen stilzwij- zend tegenover elkander pisats, aan weerszijden van een soort tafeltje. Heel plechtig weid door een helper of leerling, die wel doofstom scheen te zijn, op dat tafeltje een vrij dik boek gelegd. De zieke reikte nu den dokter een sijuer armen, welke hij op het boek liet rusten. Nu begon het werk der diagnose; de dokter voelde wel een kwartier laug aan dien eersten arm den polv, daarbij den patiënt strak in de oogen ziende, alsof hjj hem wilde bypnotiseeren; allee in den metsten ernst en zonder eeu woord te spieken. Daarop was de beurt aan den volgendeu arm met precies dezelfde pantomime. Eerst nadat beiden elkasr zoo wal een helf uur strak hadden gifixeerd, verwaardigde de dokter zich een paar woorden te prevelen en ging toen over tot het schrijven van een recept, dat bij de el kon worden uitgemeten, zoo lang en smal was de strook papier. Met dit recept gewapend trok de patiënt, blijkbaar hoogst dankbaar en voldaan, doch zonder meer dan vijf woerden gesproken te hebben, naar eene Chineesche apotheek. En toch zegt men, dat de C'hiuessche dokters som» wonderbare gentzingen verrichten!! Door het omvallen van eene pe troleumlamp, heeft de Heer P. v. M., hotelhouder te Amerongen, zulke hevige brandwonden gekre gen, dat hij kort daarop aan de gevolgen is overleden. Te Marseille is Maandagnacht een groot huis, door Itaiiaaneche arbeidersge zinnen bewoond, ingestort. Ongeveer 30 personen worden onder het puin bedolven. Met het br- vrijdingswerk, dat zeer gevaarlijk was, werd on verwijld begonnen. Meu bracht na veel moeite zeven dooden er, elf zwaar gewonden te voorschijn; de overige bewoners van het huis waren licht gekwetst of nagenoeg ongedeerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 2