i i; h a n Koloniën. volstrekt niet voornemens is nieuwe belas tingen; in te voeren. Z", De politie heeft eene bewaarplaats van valsche 4 pet. binnenlaudsche schuldbrieven vau den Staat ontdekt. De gevondeu val sche' stukken waren tot een bedrag van 21/2 millioen. Uit Tunis vorneemt men dat de Brit- sche onderdaan Levy, tolbeambte in dienst van den Tuniseeschen staat, summier ont slagen is, omdat hij niet verkoos tot na turalisatie gedwongen te worden, Levy protesteert bij den Eugelschen consul met een eiseh om schadevergoeding. Berichten, door een aantal pelgrims uit westelijk Soedan te Soeakim aange bracht, luideu wel is waar verward en onsamenhangend, doch schjjnen althans hierop neer te komen, dat de Mahdisten op verschillende punten zijn verslagen ge worden. Te Pashoda door de »Turken« (ouder welke benaming vermoedelijk de troepen van Emin Pacha verstaan moeten worden), noordelijk door de Abessiuiërs, en te El Pasher door Senoesi, wiens strijd krachten tegen Khartoem heeten op te rukken. De Mahdi zou eeu aanval op Dongola beramen. Op 17 December had de plechtige aan bieding plaats van den statiewagen der Deli-Spoorwegmaatschappij aan den Sultan van Deli. Men heeft een proefritje gedaan, en, onder een glas eerewijn uit het buffet van den wageu, de zachte bewegingen van het voertuig geroemd. Er is alsuu nog eene formaliteit te ver vullen, alvorens de Sultan het onbeperkte gebruik van het geschenk kan genieten. De toestemming der Rageeriug, namelijk moet nog verkregen worden om het rijtuig op de spoorbaan te mogen laten rijden. Volgens den correspondent der Loco motief te Soerabaya is bij een geneeskun dig onderzoek gebleken, dat van het 13e bataljon ruim 300 onderofficieren en man schappen aan beri-beri leden, en dat maar 17 man geschikt waren voor den velddienst. «Een oud-officier» schrijft aan de Javabode: Naar wij vernemen, werd er wederom als vroeger, bij eene door den afdeelings- commandaut gehoudens inspectie, zooge naamde theorie met de heeren officieren gehouden, waarbij ook de kapiteins in tegen woordigheid hunner luitenants het lesje moesten opzeggen. «Kapitein, zeg u eens het 3e artikel van de late afdeeliug der recrutenschool op,» werd er o. a. gelast. Het is meer dan erg. Begrijpt men nu nog niet, dat men op die wijze de kapiteins declineert, dat zoodoende eene behoorlijke krijgstucht onmogelijk wordt, en dat er geen goede kapiteins in het leger te hou den zijn. Het gaat niet aan, dat kapiteins exer citie-reglementen gaan opzeggen, dat ver nietigt hunne zoo hoogst noodige eigen waarde, en dat zij het in tegenwoordigheid van inferieuren moeten doen, vernedert hen, en is strijdig met de bepalingen en voorschriften. In geen enkel leger der be schaafde wereld heeft zoo iets plaats. Een plebisciet. Een merkwaardig plebisciet heeft te Milaan plaats gehad. Van gemeente wege heeft men in deze groote Italiaansche stad het oordeel der huisvaders ingewonnen ten op zichte van het godsdienstig onderwijs. De uitslag van dit onderzoek is verpletterend voor de anti-clericule drijvers, daar van de 27,515 huisvaders zich niet minder dan 25,380 ten gunste der godsdienstige school hebben verklaard. De 2000 huisvaders, die zich in een anderen geest uitlieten, zijn nagenoeg allen joden of niet-katholieken van andere landen, die zich te Milaan hebben gevestigd. Een Parijsch blad merkt naar aanleiding van dit bericht op, dat, wanneer eene dergelijke stem ming in de Fransche hoofdstad gehouden werd, de uitslag nog veel schitterender zou zijn. Zeer zeker zouden ook wij, Nederlanders, niet voor het resultaat van zulk een plebisciet be ducht behoeven te zijn. Eene volksstemming in ons vaderland over het godsdienstig onderwijs zou eene beschaming te meer zijn voor het libe ralisme, dat ons zoolang de //neutrale" school heeft opgedrongen. {Centrum.) Er is slechts een schotel en hongerige ma gen. Ziedaar een woord waardoor het libe ralisme wordt gekenschetst, 't Is helaas maar al te waar, dat verreweg de meeste strijd gevoerd wordt, om van den schotel d. i. uit de staatsruif te halen, wat er uit te halen is. De hongerige magen ontbreken niet alleen nooit, maar zijn ook niet te verzadigen. Wil eene liberale Be geering zich staande houden, dan moet ze zorgen, dat de schotel steeds boordevol is. Allen, die komen aanzitten, moeten verzadigd, d. i. met winstgevende postjes worden overladen. Zijn er te veel hongerige magen, die van den schotel willen genieten, dat is, zijn er meer lievelingen dan postjes, dan moeten er nieuwe in het leven worden geroepen. Gebeurt dit niet, dan veran deren de vriendjes in malcontenten. In ons land is reeds herhaaldelijk geklaagd over de stage vermeerdering van bureaucraten. En niet ten onrechte. Er werden postjes in het leven geroepen, ora de hunkerenden tevreden te stellen. Zoodra waren ze niet geplaatst, of zij bleven solliciteeren om verhooging van salaris. Om hierop aanspraak te kunnen maken moet er geklaagd worden over te veel arbeid. Waar die niet was, werden nieuwe bezigheden in het leven geroepen. De werkzaamheden heetten weldra zoo menigvuldig, dat weer nieuwe werkkrachten moesten aangeworven worden. En zoo gebeurde het, dat de bureau's met tabellen, statistieken, verslagen, mededeelingen en dö hemel weet wat voor omslag werden overladen, dat er bergen van dossiers verrezen, die schier niet te over zien zijn. En welke innerlijke waarde heeft die heele papierwinkel? Zoo veel als twee uitgeblazen eieren. En waartoe dient het meerendeel van het geschrijf? Om den weidenkenden bureau craten hun kostbaren tijd te rooven eensdeels, en andersdeels mislukte hooger burgertjes ten koste van Staat en Gemeente een lui leventje te laten leiden. Wie zal den Staat en de Gemeente van deze laudplaag, waarover alom geklaagd wordt, ver lossen? De Begeering, die de bureaurcaten tot het minimum herleidt, zal zich daardoor omtrent landbouw en industrie wezenlijk verdienstelijk maken, en recht hebben op de dankbaarheid van hen, wien zij de gelegenheid ontnam, om te dingen naar postjes van drie en vier honderd gulden 'sjaars: te veel om van te sterven en te weinig om er van te leven. (F. W In zijn antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer over zijne begrooting zegt de Minister van Justitie, dat een ontwerp van wet betreffende de enquête over de fabriekstoestan- den bij den Baad van State is, en dat hjj geene herziening der drankwet wenschelijk acht. Naar men verneemt, is bij het bestuur der rijkskweekschool voor onderwijzers t« Nijmegen van regeeringswege officieus bericht ontvangen, dat deze school voor den aanvang van den nieuwen cursus zal worden opgeheven. De staatscommissie voor het defensievraag- stuk houdt in de laatste dagen, thans in het gebouw van de Tweede Kamer, drukke zit tingen, ten einde nog deze maand met hare taak geheel gereed te komen. De Staatscourant meldt: Volgens verklaring der geneesheeren des Ko- nings is Zijne Majesteit over het algemeen iets kalmer geweest; alleen de laatste nacht was eenigszins onrustig. De Koning gevoelt zich heden tamelijk wel. GEMENGDE BERICHTEN. J1. Dinsdag-avond werd te Am sterdam eene proefneming gehouden meteen nieuw soort verliciitiug genaamd het „Lucigen light" dat door lichtsterkte en constant branden uitmunt. Get verspreidt geeu dwalm en is goedkoop. De proefneming werd gehouden op de werf Het Zeepaard, van de heeren H. J. Suyver. De Blikkesstraat was op honderden meters af stand zoo goed verlicht, dat fijn schrift met gemak kon gelezen worden. De Heer Corns. Eikelberg als vertegenwoordiger der Lucigen- Light Companyverstrekt belanghebbenden gaarne alle inlichtingen. Voor openbare werken, werven, groote werk plaatsen is ook dit licht zeer geschikt. De Burgemeester van den Haag heeft bepaald, dal al de koffiehuizen, herbergen, enz., die eene speciale vergunuing hadden wat het uur van sluiten betreft, ingaande met 15 Februari te half een uur des nachts voor be zoekers gesloten moeten zijn. Het gewone slui tingsuur blijft op 12 uur bepaald. Het te Neurenberg verschijnend politieblad bevattende in ziju nummer van ze ventien dezer de volgende waarschuwing, die door de meeste Duitsche bladen wordt over genomen //In den laatsten tijd kwamen in hier ter stele verschijuende dagbladen herhaaldelijk ad- vertentiën voor, waarbij voor Münchener bier huizen in onderscheidene steden van Nederland kellneriunen werden gevraagd. Die juffers wordt vergoeding vau reiskosten, vrije kost en eene maandelijksche verdienste van circa tweehonderd gulden voorgespiegeld. //Een onderzoek, vanwege de politie hier ter stede ingesteld, bracht aan liet licht, dat in de advertentiën bedoelde bierhuizen in geen goeden reuk staan en dat de kellneriunen tot zedeloosheid worden gebracht. Ook ontvangen zij geen loon, maar moeteu zich enkel met de fooien vergenoe gen, en de opgaaf, dat zij op die wijze vaak ongeveer tweehonderd gulden per maand zouden verdienen, is geheel onwaar. De reiskosten ein delijk worden slechts voorgeschoten en moeten later worden terugbetaald. Ten zeerste wordt men dus gewaarschuwd dergelijke betrekkingen niet te aanvaarden". Eene eigenaardige harddraverij op schaatsen, is te Loosdrecht gehouden. Zij, die aan den kamp deelnamen, kregen in elke hand twee pijpen, die aan het dunne boveneinde moesten worden vastgehouden. Prijswinner was hij, die in den kortstee, tijd de baan had afge legd, zonder een der pijpen te breken. In negen maanden tijds werden uit Amsterdam voor meer dan 4 millioen gulden aan diamanten naar Noord-Amerika uitgevoerd, en voor 13V2 millioeu gulden tabak. Aan een briet van een landver huizer naar Brazilië aan zijne familie te's-Hage, ontleent de Haagsche Ct. het volgende ter waar schuwing: „Wij hebben een boel nieuws, maar geen best. Wij zijn schandelijk bedrogen, want van land, koeien en huis is geen sprake. Wij moeten hard werken om in het leven te blijven. Vau de week hadden wij op een dsg met ons vieren 37Vs cent verdiend. „Door weinig eten en hard werken zullen wij beproeven, zooveel over te sparen, dut we naar Holland terug kunnen komen; want het is hier niet vol te houden. Wij eten rijst, maïs, zwarte boonen en wat gezouten spek. Slapen doen we op maïsstroo op de planken. Ons huis is een vierkant hok van leem, en ons meubilair een tafel en twee banken. „Wij moeten op bloote voeten loopen; een schoenmaker vindt hier gtea werk. Daarentegen moeten we gewapend naar ons werk gaan. „De natuur is schoon, dat is waar. Maar wat heeft men daaraan, als men niet veel meer is dan slaaf; het eenige onderscheid is, dat wij geen slaag krijgen. „Wil toch ieder waarschuwen, niet naar Bra zilië te gaan; want men zou er zich te laat over beklagen." In een particulier schr ij ven uit Wiesbaden, te 'a-Gravenhage ontvangen, wordt verzekerd, dat het niet onmogelijk zou zijn dat Dr.Mezger naar Nederland terugkeert en wellicht ztlfs zich iu Den Haag vestigt. De Duitsche Minister van ver- keer heeft voor alle staatsspoorwegen de bepaling gemaakt, dat in de personentreinen voortaan mins tens de helft der beschikbare coupés en ten min ste een derde der coupés 3ile klasse voor dames en niet-rookers moeten opengehouden worden. Voorts wordt den treinbeambten streng verboden het rooken in niet-rookwagens, ook wanneer de medereizigers er geen bezwaar tegen hebben, toe te staan. In de gemeente Wormer zijn Zon dag jl. drie kinderen verdronken. De zwaaibe- proefde ouders houden nog slechts een kind over. Naar aanleiding van denterug- keer van eesige beambten der telegraphie uit Transvaal bericht men ons, dat tien pond, f120, huur per maand eeu gewone prijs is. Een mud aardappelen kost daar f 40, een flssch cognac, die in Nederland f 1.30 kost, wordt daar betaald met f 6.50. Een maaltje wortelen, als bijspijs, f 3. In éen woord: alles is schromelijk duur, en eeu Eagelsch pond, f 12, kan vergelekeD worden met f 3 50 in ons land. Naar het Berliner Tagebl. verzekert, is onlangs in een der gasthuizen aldaar eeu 22- jarig meisje overleden, in wier lichaam niet min der dan 250 kerse- en 3 pruimepitten werden ge vonden. Uit Calais wordt de dood be richt van den welbekenden loods Lesquellec, die honderd malen zijn leven waagde om dat zijner mederaenschen te redden en op wiens borst eeu aantal Fransche en buiteniandsche medailles prijkten. De wakkere man kwam om het leven bij het helpeu der bemanning van een biaudend schip. Te Edinburg is dezerdagen voor het eerst siud9 meuechenheugenis een schok van aardbeving gevoeld. Hij duurde sitchls eenige seconden en richtte geene schade aan. Aan het station te Leeuwarden had Maandag de trein van Heerenveen, die des namiddags om 4 37 aldaar op het 4s kopspoor aankwam, bijna zijn loop volbracht. De machi nist, wellicht vertrouwende op de sterke werking van de Westinghouse-rem, liet den trein met eenige vaart binneukomeu, doch door het wei geren der rem liep de trein door, met het gevolg, dat de stootbuffer werd verbrijzeld, de locomo tief een der buffers met, lantaarn verloor en bet hekwerk, dat de 3e en 4e sporen scheidt, werd beschadigd. Da reizigers kwamen met een geduchte» schok en den schrik vrij. Een internationale biljartwed- alrijd zal van 15 Februari tot 15 Maart a. s. te New-York worden gehouden. De wedstrijd zal zes dagen duren. De eerste prijs is f6000, de vitrde en laatste f 1500. Een inbreker en dief, die door de Bechtbank te Bijasel veroordeeld werd tot 13 maanden gevangenisstraf, wierp, bij het hooren vau htt vonnis, in woede den president eeu zijner laaizen naar het hoofd. Een gendarme, die zag wat hij wilde doen, gat hem echter nog juist in tijds eca slag op den arm, zoodat hij ziju doel miste. Nu wilde de man de rechters te lijf gaar; maar bij werd, na eene korte worste ling, door de gendarmes overmeesterd sn naar zijne cel teruggebracht, nadat hij tot nog vijf jaren gevangenisstraf veroordeeld was wegens aanran- ding van rechters in de uitoefening vau hun ambt. Vermakelijk zijn de verhalen der Deensche bladen van al de bezwaren, welke de groote walvisch op zijne reis van Barrit3kov naar Kopenhageti veroorzaakte, 't Is of men van Gul liver leest en zijne lotgevallen in Lilliput. Een betrekkelijk klein stoomschip, de Dan, zou het lijk van het kolossale dier sitepen naai Det'.e- marken's hoofstad. Maar dit ging zoo gemakkelijk niet. Eerst sloeg men een tro9 om het voorste gedeelte van het lichaam, snaar df bek nam steeds water in, en men besloot nu deu visch de tros om het achterlijf te binden en hem zoo te slee- pen. Dit ging uiet veel beter. Na eens dook de kop ondor de golven, dau weer rolde het mon ster om en om en werden de touwen verward. Men sneed hem de vinnen af (die 6 vost lang waren en samen 600 pond wogen), om den weer stand tegen het water wat te b -ken; maar Za terdagavond was men nog niet verder dau Svend- borg gekomen, waar men den Zondag overbleef. Men onderhandelde over de vraag of het dier niet per spoor te transporteeren zou ziju, maar het bleek, dat het drie spoorwaggons vullen zou, zoodat inun ook dit plan moest opgeven. Iutusschen hadden de bewoners van Kopenha gen 4 dagen te vergeefs op den walvisch gewacht. De spanning nam steeds toe. Eenige particulieren huurden eens boot en stoomden de Ban en het dier te gemoet, troffen het echter uiet en zon den de onziuuigste telegrammen naar Kopenha- geu. Een groots 6toomkraa« werd in gereedheid gebracht om het dier aan land te hijschen en alles wachtte met toenemende spanning. Eindelijk verscheen de lang verwachte gast. Em veearts onderzocht hem en verklaarde hem nog Irisch genoeg om de stad te mogen binnengaan. Da in tocht in de haven zeer bemoeilijkt door het drijfijs liep zeer goed af. Het dier werd met groots planken omiiugd, waar langs de kettingen van de kraan zouden loopen. De politie had den geheelen dag de han den vol om de mtnscheumassa, die toedrong ora het dier te zien, van de kade at te houden. Tegen middernacht zou hel worden opgeheschen. Drie zware blokwagens werden gereed gemaakt om den visch ver genoeg op den wal te brengen, zoodat het publiek hem kou komeu zien. Maar toen het eindelijk tegen den morgen gelukt was het dier op te hijschen en op de blokwagens neer te laten, kraakten en btaken onmiddellijk een paar plankeu en stoof het gevaarte met groot geplas in zijn oorspronkelijk element terug. Goede raad was duur. De Dan moest opnieuw aan 't werk. Het zeemonster werd noordwaarts naar een ander gedeelte van de kade gesleept. Met veel moeite verplaatste men de zware stoomkraan, en zoo kwam dan den volgenden avond te zeven uur bet lastig gedierte aan land waar bet nu in vrede zal rusten totdat de 7 duim dikke speklaag naar eene traankokerij verhuisd zal ziju en het skelet naar het museum zal overgebracht worden. Het dier is 60 voet lang en weegt 60,000 pond. De vinnen zijn kunstmatig weer aangehecht. De bek is met behulp van eenige planken opengesperd en zoo wordt het dier eenige dagen voor het publiek tentoongesteld. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft, iu hooger beroep, de drie mannen, die beleedigeode liedjes op den Koning zongen en voor de rechtbank te Grouirgeu haddtn te recht gestaan, alle drie veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf. De r.chtbank te Groningen had een van hen vrijgesproken en de twee anderen tot acht dagen gevangenisstraf veroordeeld. Het Opera-gebouw te St.-Paul, Miunesota (Ver. St.) is door brand vernield. Er kwamen geeae menscheu daarbij om het leven. Te Utrecht heeft men eene eig en- aardige vondst gedaan. Bij de dagelijksche aan veging vau de vestibule iu het hulp-poütiebureel aan de Wittevrouwenpoort, zijn al de zilveren sieraden eu h.t grootste deel der effecten ge vonden, welke op 30 December ten nadeele van H. Bakker, in de Oudwijkerdwarsstraat aldaar, zijn gestolen. In het Aquarium te Berlijnis thans een karper, wiens bek is dichtgegroeid en slechts eene nauwelijks zichtbare opening heeft. De visch is, ondanks dat gebrek, weldoorvoed. Men zal dien karper nu in het Aquarium ga deslaan, om te weten hoe hij zich voedt. Men kan zien, dat zelfs het ademhalen hem niet ge makkelijk valt. Het zonderling mineraal, bekend ouder den naam van „asbest" wordt vooral in den laatsten tijd een moer eu meer gevraagd handelsartikel. Telkens worden nieuwe toepassing uitgevonden, berustende op de eigenaardige, vezelige structuur en de ontbrandbaarheid van het asbest. Onbrandbare weefsels, verpakking voor stoom werktuigen, waarin stoom van zeer hoogen druk en dus liooge temperatuur gebruikt wordt, be dekking van stoomketels en pijpen, octbraudbare verf voor bout en andere brandbare stoffen, onbrandbare tooneelgordijuen enz. enz.; dagelijks vermeerdert nog liet aantal toepassingen. De productie, zoo goed als geheel komende uit 10 mijnen ten Oosten van Quebec in Cana da en eene mijn in Outario, nam van 1879 tot 1887 toe vau 300 tot bijna 5000 ton per jaar. Te Graham, in Texas, heeft een bloedig gevecht plaats gehad tusschen politie agenten, die zes misdadigers naar de gevangenis brachten, eu eene volksmenigte, die de gevange nen wilde lynchen. Twee der misdadigers en vier politic-agenten werden gedood. Drie gevangenen wisten, hoewel gewond, in de verwarring te ont- snappeu. De vereenigde electriciteits- maatschappijen te Philadelphia bouwen voor gemeenschappelijke rekening een steenen gang, 8 voet hoog en 4 voet bre/d, onder de hoofd straten van de stad. Hierin moeten komen 50 pijpen van 1 dm. dik, elk bestemd voor 100 draden. Bij elk straten-blok zal e ne zijverbinding gemaakt worden naar een hoogen mast, staande in 'i midden van het blok, eu van daaruit zul len de geleiddraden straalsgewijze zich versprei den naar de huizen. Op deze wijze zal nergens eeu draad meer zichtbaar zijn op of over de straten. Naar wij vernemen, is door de rechtbank te Heereuveen ook tegen d<n socialist P. Van der stadt rechisingang verleend, omdat hij iu eene te Wolvega gehouden rede, de leden der Tweede Kamer, met uitzondering van den Heer Dotnela Niiuwenhuis, iu het openbaar heeft uitgemaakt voor //99 schoeljes"' De Heer C. Van Woerd, de fabri kant vau de bekende Waltham-horloges, is in California gestorven. Hij was volgens de Pakj

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 2