BINNENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. van eeue buitengewone scène iu de Kamer aldaar ter zake van de Spartali-quaestie. De Kamer zat 17 uren achtereen, en de regeeringspartij zegevierde, na eene zitting gedurende welke er heftige redevoeringen gehouden werden, alleen omdat bij zons opgang de rijen der oppossitie zóo gedund waren, dat de premierdie onafgebroken de zitting had bijgewoond, gemakkelijk zegevierde. Uit Durban wordt gemeld, dat twee inheemsche Prinsen aldaar aangekomen zijn van de Komorische eilanden om Sir Hercules Robinson te Kaapstad te gaan spreken, en zich te beklageu over de in breuk door Pranscheu op de vrijheid van de Komoren gemaakt, en aan Engeland het protectoraat over deze eilandengroep aan te bieden. Sherman, de rapporteur der commissie voor buitenlandsche zakeu in den Ameri- kaansche Senaat, stelt voor het verleenen van een krediet van 600,000 dollars, ter bescherming der Amerikaausche belaDgen en ter nakoming vau de verplichtingeu, welke der Regeering door het Samoa-trac- taat worden opgelegd. Sherman heeft in die commissie gezegd, dat de Uuie zoo noodig met geweld moet tusschen beiden komen, om de vrjjheid van bestuur voor de Samoa-eilauden te verdedigen. De Pruisen als bestuurders van Icolonièn. Hoe menigmaal hebben wij ons bestuur in de koloniën niet hooren beschuldigen door de Pruisen. Hoe dikwijls hebben wij niet uit hun mond gehoord: Indien wij over de Ned. Koloniën het beheer voerden, het zou er alom beter uitzien. Thans ziet men hoe bedreven zij zyn in de kunst om met onbeschaafde volkeren om te gaan. Ziehier de beschuldigingen van eigen land- geuooten file opstand in Oost-Afrika moet in de eerste plaats toegeschreven worden aan het optreden van de Oost-Afrikaansche Maatschappij. Vol slagen onkunde met den toestand, verkeerde speculatiën, roekelooze minachting van de be staande zeden en gebruiken, beestachtige be handeling der inboorlingen niet in enkele gevallen, maar zeer dikwijls hebben in het land eene verbittering doen ontstaan, die een maal moest uitbreken. De hoofdschuldigen zijn de hoofdmannen dcrMaatschappij, die hunne onkunde achter rawheid en geweld willen verbergen. Er is geen eind aan den opstand te zien. Dar- es-Salam en Bagamoyo kunnen slechts, beschermd door kanonnen, behouden blijven. De meeste ambtenaren richten niets uit, slenteren door Zanzibar rond en drinken er maar lustig op aan//. Massregeln is niet besturen. VTFÏ) Arme Italianissimi. Aan een spinnerag klam pen ze zich vast om hunne slechte zaak, de overweldiging van den Kerkelijken Staat, te verdedigen, en in datzelfde web raken zij nog meer verstrikt. De ex-afgevaardigde Fazzari bood Z. II. Leo XIII bij gelegenheid van het Nieuwjaar door de telegraaf zijne gelukwenschen aan, waarin hy doelt op eene verzoening tusschen de Kerk en den Staat. Hierop seint Kardinaal Rampolla namens den H. Vader terug//De Heilige Vader heeft uwe door middel van de telegraaf over gezonden wenschen ontvangen en zendt u zijn bizonderen zegen//. Onmiddellijk worden beide telegrammen door de, den H. Stoel vijandelijk gezinde party aan Crispi overgeseind, en van daar naar alle wind streken. Hieruit moest gif worden gedistilleerd. Vandaar de meest scheeve en valsche ver klaring van Fazzari's telegram. De Paus heeft een voorstander en voorvechter van de eenheid van Italië gezegend, terwijl hij tegen de unificeering is. De Paus is dus in tegenspraak met zich zeiven. Fazzari komt echter op tegen deze valsche uitlegging en verklaart: //Ik wensch, dat de H. Vader het verecnigde Italië moge zegenen, nadat hij verkregen heeft, wat hij noodig acht tot de volle, vrije onafhankelijke uitoefening van zijn allerverhevenst ambt. Eerst wanneer het Paus schap in dezen toestand verkeert, kan het de koninklijke Regeering in de mogelijkheid stellen, die deelen te besturen, welke niet noodig of niet bevorderlijk zijn tot het welzijn van het Pausschap. Dat alleen wensch ik, en dat alleen zal bijdragen tot de grootheid en de welvaart van ons land//. Crispi zal zich wachten ook dit veroordeelend vonnis van zijne politiek door de telegraaf naar de vier hoeken der wereld te laten seinen. Het ware te wenschen, dat op al de bureau's der politieke mannen dit rijmpje in groote letters te lezen stond: Al is de leugen nog zoo snel, De waarheid achterhaalt ze wel; het zou er even goed aangebracht zijn als op de wanden der scholen. (F. W.) De Defensie-Commissie zal spoedig haar verslag aan den Koning indienen. Naar wij vernemen moet het wetsvoorstel waarbij wijziging wordt gebracht in de verdeeling der provinciën in kiesdistricten, gereed zijn. Dat de tegenwoordige Minister van Oor log nauwkeurig acht geeft op gebreken in be staande toestanden, welke nog altijd onveranderd van het jaar 1815 dateeren, blijkt uit eene cir culaire, naar alle garnizoensplaatsen gezonden, waarin eenige zeer belangrijke vragen ter be antwoording worden voorgelegd, met betrekking op betere ventilatie der wachtlokalen, over de wijze van verlichting, meer bepaaldelijk om de vetkaars te doen verdwijnen, zoomede over de wijze van versterking der brandstoffen, enz. Bij herstemming voor een lid der Prov. Staten van Zeeland in het kiesdistrict Tholen zijn uitgebracht 1037 geldige stemmen, waarvan 600 op den Heer A. üollestelle taut, re vol.) en 427 op den Heer N. Polderman (lib.). Bij de eerste stemming hadden zij respectievelijk 469 en 317 stemmen verkregen. Eene wijziging der postwetgeving is in be werking. Daarbij zal eene verlaging van het recht voor hooge postwissels worden voorgesteld. In de jl. Donderdag gehouden zitting der Eerste Kamer deelde de Minister van buiten landsche zaken mede, dat hij voor weinige oogen- blikken de officiëele mededeeling heeft gekregen, dat de in Nov. jl. in Pruisen genomen maat regelen tegen den invoer van vee uit Gelderland zijn ingetrokken. Hij voegt er bij, dat de in trekking het gevolg is hiervan, dat de Duitsche Regeering de overtuiging heeft gekregen dat het geval van veeziekte., dat bij een uit Nederland afkomstig rund is geconstateerd, niet was be smettelijke longziekte. In de zitting van gisteren werd het algemeen begrootingsdebat aangevangen. De Heer Fransen Van de Putte critiseerde de handelingen van de leden der Regeering. Vooral de Minister van buitenl. zaken boezemde hem vrees in: krachtig drong hij aan op defensieregeling ondanks de opgewekte beweging in het land. Onverantwoor delijk achtte hij 't, kiesrechtherziening afhan kelijk te stellen van allerlei belastingherziening, gelyk de Minister van Financiën doet. Eindelijk kwam hij ernstig op tegen staatsinmenging in Godsdienstzaken in Indië en vroeg geruststel lende verklaringen van het Kabinet. De Heer Van Lier drong sterk aan op be lasting van het roerend vermogen. De Heer Van Roy en zou tegen de hoofd stukken Oorlog en Marine stemmen, omdat erkend is, dat ons land onverdedigbaar is on danks de groote schatten voor defensie besteed, en tegen hoofdstuk koloniën, omdat hij in het beleid van dien Minister geen vertrouwen stelt en de verantwoordelijkheid voor diens daden overlaat aan de rechterzijde. De Heer Alberda Van Ekenstein is ook huiverig voor koloniën te stemmen omdat hij vreest beperking van de ge wetensvrijheid en aanwakkering van het fana tisme. Hij verklaart een krachtig voorstander te zijn van neutraal onderwijs en ontkent, dat er weelde heerscht in de onderwijs-uitgaven. Hij drong aan op leerplicht en belasting van meer- gegoeden. Ook omtrent de defensie vraagt hij geruststellende verklaringen. De Stct. brengt het volgende bericht om trent den toestand van Zijne Majesteit den Koning: //De Koning heeft de beide laatste dagen kalm doorgebracht en heeft veel rust genoten. De krachten blijven ongeveer op dezelfde hoogte. De eetlust neemt niet toe.// Te Coruana (Spanje) is groote ontsteltenis verwekt door de verdwijuing van twee jonge meisjes, die men beweert dat door den naar 't schijnt, alomtegenwoordige:: Jack the Rip per zijn vermoord. Er loopt een gerucht, dat de geheimzinnige moordenaar van Whitechapel daar gezien is. Vrouwen en meisjes durven 's avonds niet meer uitgaan en versperreu zelfs de deuren harer woningen. De te Tunis gevatte verdachte persoon, Alfred Gray, wordt iutusscheo nog steeds in hechtenis gehouden. De eerste schulden. Admiraal Jervis, later Lord St. Viucent, verhaalt iu zijue levens geschiedenis, hoe hij voor de eerste maal schul- don heeft 'gemaakt, en hoe bet gekomen is, dat de eerste schulden ook de laatste zijn geworden. „Mijn vader," zegt hij, had bij beperkte midde len een groot gezin te onderhouden. Toen ik het ouderlijk huis verliet, gaf bij mij twintig pond mede, en, in 't voorbijgaan gezegd, dit is het eenige geld dat ik ooit van hem heb gekregen. Na reeds een geruimen tijd op mijn post te zyn geweest, had ik de ontvangen twintig pond uit gegeven en nog twintig pond schuld bovendien gemaakt. Ik waagde het mijn vader het bedrag mijner schulden op te geven, met verzoek mij het benoodigde geld tot betaling te zenden; maar het antwoord was de bepaalde verklari' g, dat daar niets van inkwam en dat ik van huis niets meer had te verwachten. Bedroefd over dit be wijs van vaderlijke misnoegdheid, deed ik de gelofte nooit weer schulden te maken, als ik niet het zekere vooruitzicht had, ze te kunnen be talen. Ik leidde van nu aan een veel ingetogener leven dan vroeger, ik bekromp mij op elke wijze, vergenoegde mij met den scheepskost, die dan ook toereikend voor mij bleek te zijn, waschte zelf mijn linnengoed, en verkreeg in htt watschen en het verstellen van kletdingstukken eene tame lijke handigheid. Aldus bracht ik het mettertijd zoo ver, dat ik uit eigene middelen mijne schul den betalen en myie eer herstellen koii." Zes jaar lang getroostte Jervis zich alle ontberingen, zonder ooit zijn besluit ontrouw te worden; daarbij wijdde hij zich met ijver en goed gevolg aan de studie van zijn vak en steeg door verdiensten en dapperheid tot de hoogste eereposten. Nog in zijn ouderdom kon hy in vuur geraken, wanneer hij op het punt van schulden maken kwam. Hij beweerde, dat ieder een dit kon vermijden, als by zich maar voor den eersten stap daarlos wachtte. „De gemak kelijkheid, waarmede men de eerste schuld maakt," zeide hij, „leidt gewoonlyk tot eene tweede, en zoo wordt men verstrikt in een schuldennet, dat zeer moeilijk vaneen te rijten is." De vorige gemeenteraad van Riom (Frankrijk) had bij de Regeering aangedrongen op een garnizoen. De stad verkeert niet iu bloei, en de Raad meende dat eene bezetting leven en vertier zou aanbreugen. De Regeeriug heeft zich bereid verklaard aan hel verzoek te voldoen, mits de stad de kazerne voor hare rekening nam. De nieuwe gemeenteraad heeft nu gemeend de kiezers over dit vraagstuk te moeten laten be slissen, en hij hesft mitsdien een referendum, uitgeschreven. 887 kiezers hebben „neeoz/geaut- woord en 725 //ja." Donderöa g-m iddagisinhetZieken- huis eau den Coolsingel te Rotterdam een patiëat uit een raam der darde verdieping gesprongen, hetgeen waarschijnlijk den dood tengevolge zal hebben. De patiënt werd sinds 21 Januari aldaar verpleegd, en het was den directeur gebleken, dat de man krankzinnig was. Donderdag was dan ook de rechterlijke machtiging ontvangen om hem naar het gesticht voor krankzinnige lijders te laten overbrengen. Daartoe bevond hij zich gekleed op de zaal buiten bed. Hem zeiven was van dit voornemen niets medegedeeld, maar bij •vas zeer onrustig en vau een oogenblik dat de oppasser bezig was het licht aan te steken, maakte hij gebruik om door de ruiten te vlie gen met zulk eene vaart, dat een stevige militair, die zich naast hem bij het raam bevond, bem nog wel trachtte tegen te houden, maar daartoe niet in staat was. De heer Edison neemt thans proeven met een werktuig, waarmede hij de «lectriciteit onmiddellijk uit steenkool meeut te kunnen opwekken. Hierdoor zou het ontzaglijke verlies aan arbeidsvermogen, dat het gebruik van stoomwerktuigen oplevert, tot ongeveer 5 pet kunnen worden verminderd. Om tien centen te verdienen waande dezer dagen te Berlijn da negenjarige scholier Th. K. zijn leren. Ann zijn speelmakker H. B. had men verteld, dat, wanneer men op het ijs liggend, zich voortbewoog, een zeer dun ne ijslaag in staat was een mensch te dragen. B. wilde wel eens weten of dit waar wa», maar niet zelf zijn leven wanen. Daarom bood hij tien centen aan diegene onder zijne kameraden, die hem het kunststuk wildé voordoen. K. bood zich aas om den prijs te verwer/en. Aan de haven, bij de Schoueberger Strasse, werd het kunststuk beproefd. K. schoof zich verscheidene meters v«r over de dunne ijslaag voort, toen deze plotseling begon te barsten en de knaap, voor de oogien zijner verschrikte kameraden, onder bet koude water verdween. Op het hulp geroep der aau den oever staanden sprong de knecht Thomas Reichard te water, zwom, 't ijs voor zich stukslaand, naar den drenkeliog eu trok hem, tot vreugde der toeschouwers uit het koele element. Eene dame hield nu voor den braven man eene inzameling, die den dappere ongeveer twintig mark opbracht. Onlangs kwamen te Nieu w-Y o t k drie kinderen aan, twee meisjes van 8 en 9 jaar en een jongetje van 7, met een bordje om liet lijf bevestigd, waarop mea las, „Aan alle hoofd- conducteurs. Deze drie kiudereu moeten nair Gniverston, iu Texas, waar hun vader is. Zij komen uit Duitschlaiid. Hunne karntjes hebben zij in den zak//. Hoe het met het drietal is afgeloopen, wordt niet gemeld. IlansVon Bulow gaf onlangs, naar Berlijusche bladen verbalen, aan zijn afkeer van titels door eeue eigenaardige opmerking lucht. Na ecu door ham geleid concert sprak eene dame hem als „Professor" aan. Bulow rilde: maar hij zweeg uit beleefdheid. Toen echter de dame hem voor de derde maal „Professor" noemde, sprak hij driftig: „Als gij mij volstrekt behedigen wilt, mevrouw, noem mij dan Hof-pianist." Eergistere n-a vond heeft de po litie te Nijmegen H. J. van L., den gewezen boekhouder van den bierbrouwer A. Mercier, te S'. Anna hij Nijmegen, aangehouden en naar de gevangenis overgebracht. V. L. moest in het begin der maand Sep tember jl, een brief met ongeveer f 700 aan bankpapier voor zijn patroon by een notaris te Nijmegen bezorgen, doch maakte zich daarmede uit de Voeten. Na het geld opgemaakt te heb ben, kwam hij eergis'.eren-avond terug en werd kort daarna in hechtenis genomen. De studenten te Par ij s hebben een nieuw hoofddeksel, een groote zwart fluweelen muts, die sierlijk over het rechter-oor hangt, in gewijd en ter gelegenheid daarvan, ten getale van 600, een optocht door de stad gehouden. Zij begaven zich naar Montmartro, om zich te ver'oooen aan de aldaar wonende arbeidersge zinnen, die door deze beleefdheid zeer gevleid schenen. De verschillende faculteiten worden on derscheiden door de kleur van den rand der muts. De commissaris van politie te Amersfoort vestigt dc aandacht op en verzoekt te worden bekend gemaakt met de verblijfplaats van een Duitscher, zich uitgevende voor bier brouwer, ongeveer 21 jaren oud. Hy is on langs uit Duitschlaud gekomen, alwaar zijn zyn vader werkman in eeue brouwerij is, geeft voor een welgesteld bierbrouwerssooon te ziju en maakt er zijn werk van om met de Duitsche werklieden op de bierbrouwerij-n in kennis te komeH en geld van hen te lteuen, om, wanneer hij eeue vrij groote som heeft opgenomen, spoor loos te verdwyuen. Het bestunr van het Britsch Mu seum heeft besloten om gceue romans ter lezing te geven, als ze niet vijf jaar oud zijn. De reden hiervan is, dat de plaatsen in da Leskamer en de tijd van de bedienden aldaar voor een groot deel door versliuders vau nieuwe r.mans in beslag werdeu genomen. Er waren er, die twiulig deelen per dag, natuurlijk niet lazen, maar toch vroegen. Natuurlijk kan ieder, die voldoende kan doen blijken, dat hy voor een wetenschappelijk doel die romans wenacht te zien, ze verkrygen. Eergisteren werd teZutfen aan het postkantoor een bankbiljet van 25 gulden in ontvangst genomen, waarvan de achterzijde geheel en al in beslag genomen was voor de advertentie van eenige radicale en socialistische bladen voor da mededeeling van een stuk vau het socialistische programma van actie. De Zutph. Ct. herinnert, dat in Duitschland een bankbiljet zijne geldigheid verliest, wanneer het op die manier tot circulaire of tot reclame middel wordt ingericht. Al» eene zeldzaamheid kan ver meld worden dat 1889 een geheel ondeelbaar jaartal is, wat zelden voorkomt, 't Laat bij elke deeling iets over. Evenwel heeft het dit met 1789 gemeen. Mark Twain, de vermaarde Ame- rikaansche humorist, is niet alleen een schrijver maar ook een werktuigkundige van beteek&uis. Hij haeft nu, na jarenlangeu arbeid, eene door hem nitgnvonden letterzet-machine voltooid, waar mede éen man het werk van zet verricht. „Het doodvonnis van alle andere zetmachines ter wereld," zoo schrijft hij aan een vriend, „werd geteekeud, toen gisteren-middag de eerste regel volkomen goed, gespatiëerd en vastge zet, uit de machine kwam geschoten." //Als ik u de bizonderheden meld, zult ge zien, dat de machine knapper is eu meer hersens heeft dan alle drukkers ter wereld." De rechtbank te Kopenhagen he eft 200 kronen schadevergoeding toegekend aan een meisje dat, onder eene valsche beschuldiging iu hechtenis genomen, drie dagen in de gevange nis had moeteu doorbrengen. Een Ca 1 i f ornisch mi 11 ionair de senator Stanford, heeft eene som van 2 millioen dollars (f 5,000,000) beBtemd voor eene naar hem te noemen universiteit, ter opleiding van jonge lieden, van het speeltuintijdperk af tot de hoogste trap. Zeven duizend acres (2800 hectaren) in het dnl van San José zullen een bosch en een tuin vormen rondom de gebouwen der hoogeschool. Die gebouwen zullen ingericht worden voor hst onderwys van een aantal jongelieden ia allerlei vakken. Voorts zal er gelegenheid zijn tot onder wijs en uitspanning in de open lucht. Door de politie te Amsterdam ia een knaap iu hechtenis genomen, die aan het ceutraal-station, in een der aldaar geplaatste toe stellen, een halve cent, in plaats van een dub beltje, had geworpen eu zich vervolgens het te voortchijo gekomen pakje chocolade heeft toe geëigend. Toen eerg is teren een trein van Utrecht naar Rotterdam aan een der tusschen- stations stil hield, sprong eene juffrouw iu een 3e kl. coupé, tot groote verbazing harer mederei- zingsters, plotseling op en wilde in alleiijl deB wag- gen verlaten. Toen men haar beduidde, dat zij nog uiet op de plant» harer bestemming gekomen was, gaf zij bevend van schrik te kennen, dat zy toch den trein wilde verlaten, omdat zij eenige malen achter elkander „moord!" had hooren roepen. De juffrouw had zich uiet vergist. Het was nl. de conducteur, die den naam van het station had afgeroepen en daarbij te veel klem op de eerste en te weinig op de tweede leltergreep had gelegd. Meu was gekomen aan het station „Moor drecht." Gedurende eene v oorstelling van het circus Wombwell, te Antwerpen, brak dezer dagen eeu olifant eene flesch, wGke hij moest ledi ge» eu slikte de stukken in. Het arme dier leed blijkbaar veel pijn. Een veeaits kwam om hem de stukken glas uit de keel te halen eu de oli fant liet het zeer geduldig toe, zonder eenigzins tegen te stribbelen, totdat het laatste stukje er uit was. Uit het raadsverslag van Witi- schoten, zitting 19 Jan. jl. Voordracht van burgemeester en wethouders, om het voorstel van den heer E. Brader Brz., rakende het dadrlyk verharden van den weg te Sï. Vilus-holt en van den weg naar de bisou dere begraafplaats, voor kennisgeving aaD te Le men. De heer Brader kan zich met deze voordracht van B. en VV. niet vereenigec; den vorigen zo mer btsloot de Raad den weg te verbarden, op het adres van Kanning en anderen werd goed- gut slig beschikt, zelfs bekwam Kanning een schriftelijk bewijs, en later wordt besloten tiet te verharden. Zie zulk kinder- of idiotenwerk. De voorzitter: Ik roep mijnheer Brader lot de orde eu verlaug, dat hij die woorden terugtrekt, of ik zal in rondvlsag brengen, hem het woord te ontnemen. De beer Braber: Neen, mijaheer de voorzitter: ik herroep die woorden niet; ik blyf bij royu gezegde, lif-t is kwsjongenswtrk. De heer Phaff: Ik verlang, dat hij die woorden terug neemt, ik wil niet voor idioot worden uit gemaakt. De heer Braber weigert, hij verklaart telkens te zullen protesteeren, wanneer zoo wordt gehan deld. De voorzitter stelt nu voor, den heer Brabet htt woord te ontnemen. D? heer Braber: Goed, toe maar! Het voorstel van den voorzitter wordt nu aan genomen met 7 tegen 4 stemmen. Het te Ootmarsum in omloop ge- brnchte gerucht, dat Vrijdag nabij Lingen (Pruisen) een schoolmeester en neger.-eu-dertig kindereu door bet ijs geraakt en allen verdronken zijn, is gebleken ongegrond te zijn. Een parapluie-standaard voor spoorweg- of tramwagens is eene nieuwigheid, waarvoor onlangs een Engelschman patent h«e(t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 2