N IE U WE No. 1348. Woensdag 30 Jannari 1889. 14de Jaargang. Werkstakingen. BUIT EN L A N Met den trein van 9 uur 30 min. (2) iauhism ABONNEMENTSPBIJ8 Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland tr. p. p. Voor het Buitenland Afzjnderlgke Nummers Dit blad verschgnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. BUBEATJ: St. Janstraat Haarlem, 0,85 1,10 1,80 0,03 AGITE MA NON AGITATE. ?BIJS DEB ADVEBTENTIBN 7an 16 regels.30 Cents. Elke regel meer Groote letters wordeu berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentie n worden uiterlijk Maandag-, Woensdag en Vrijdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KUPPERS I.APEY, Tot de rampen en kwalen van onzen tjjd behooren ontegenzeggelijk ook de ge wraakte werkstakingen, welke zoowel hier te lande als elders bg voortduring plaats vinden. Dat die werkstakingen tweesngdige wa pens zjjn, zulks wordt door de werklieden niet genoeg begrepen. Eu toch ontbreekt het niet aan voorbeelden, die de arbeiders het juiste begrip vau hunne dwaze handel- wjjs duidelijk voor oogeu stellen. Iu den regel leveren de werkstakingen niet het door hen gewenschte gevolg. Begrepen de werklieden, dat elke «strike», al neemt zjj ook het meest gunstige verloop, de mate rieels belangen vaD hun stand onherstel bare schade berokkent, de heerschende werkstak'ngslust zou waarschijnlijk spoedig zgu verdwenen. Dit zeggende houden wij rekenschap met eene onlangs in Engeland geplubliceerde werkstakingsstatistiek, die wel is waar slechts eene tienjarige periode omvat, van 1870 tot 1880, maar toch iu deze beperkte ruimte veel te leeren en te overdenken geeft. Gedurende die periode hadden er in En geland en Ierland niet minder dan 2450 werkstakingen plaats, meestal van grooten omvang. Van 114 «strikes» was het ino- gelgk de kosteu te berbkenen, die dan ook de bagatel van vjjf millioeu pond sterling, ongeveer zestig millioeu gulden, hebben bedragen. Men behoeft geen heksenmeester in het rekenen te zjjn om volgens die cijfers de kos ten der overige werkstakingen globaal te berekenen. Daarbjj blijven dan nog de moreele gevolgen, de armoede, de vernie tigde existeutiën, de verdelgde producten, de te gronde gerichte industrie, de onaan gename verhouding tusschen patroons en arbeiders nog buiten rekening. Waren de werkstakingen werkelijk bruik bare wapenen voor de arbeiders, om hun toestand te verbeteren, dan zou Ierlands hoofdstad, Dublin, wel een waar werklie- lieden-paradijs mogen geheeten worden, want nergens werden meer algemeen de «strikes» iu praktijk gebracht, aan juist iu die stad. Hoe is echter de toestand in de hoofdstad van het groene Erin? De industrie is er te gronde gericht, de flanel-, zijde-, hand schoenen- en wolfabrieken ziju verdwenen, de werklieden hebben er alle mogelijke «vrjjhedeu» verkregen, maar zjjn thans de slaven van de armoede in hare ontzettendste gestalte. Zoo ging het ook in de overige steden van het grijze Albion. Nu loopen er dui zenden werkloozen iu de straten der steden rond of zij trekken naar Amerika om daar de industrieel zelfmoord der werkstakingen te bevorderen; wjjzer zijn zij nog niet geworden. Hoe het o. a. met de toerekenbaarheid FEUILLETON. Vervolg //Neen!" gaf ik ten antwoord, //maar Tassy schrikte ergens, wat het echter wa3, kon ik niet oDtdekken.// //Oh, oh!// zei de dokter, „is u dat ook overkomen „Overkomen? wat?" „Och niemendal ik heb dikwerf ver nomen, dat paarden, welke dezen weg passeeren, kort na de aankomst van den trein van 9,30 schrikken en van angst weigeren verder te gaan. „Maar vanwaar komt zulks, dat moet toch eene oorzaak hebben?// //Ja, gij vraagt mij meer, dan ik beantwoor den kan, in elk geval heeft het eene oorzaak, maar ik ken ze niet, ik er weet zoo min van als gij. Wat zou ik er mijn hoofd ook over breken, ik neem de dingen, zooals zij daar der werkstakers gesteld is, kan men afleiden uit de omstandigheid, dat in het jaar 1885 op eene scheepswerf aan de Tyne, de ar beiders «strike» maakten, t omdat zij niet langer dan negen uur daags verkozen te werken, terwijl de secretaris der vereeni- ging van steenkoleumjjnbezitters to Nor thumberland, Mr. Bunuing, hen duidelijk bewees, dat de werktjjd op genoemde werf slechts acht en een half uur per dag duurde! Een in hooge mate leerrijk document is het verslag, gepubliceerd door den Heer Carrock D. Wright, voorzitter van het bureau voor arbeidsstatiek teWashington,be vattende de beschrijving van de »strikes« en lockouts* (het ontslaan van arbeiders door het sluiten vau fabrieken eu etablisse menten). Dit verslag is eene bizondere studie waard, omdat men er uit kan leeren hoe ver dragend de gevolgen van werk stakingen zijn voor haudel eu nijverheid eu hoe aauzienljjk de verliezen, welke dergeljjke arbeiders-bewegingen na zich sleepen. De vier hoofdoorzaken, waardoor stri kes plaats hadden, waren de volgende: het verkrijgen van hooger loon; vermin dering van werktgd, tegen reductie van het loon of ten behoeve van loons- verhooging in verband met vermindering der werkureD. In 't geheel hadden er iu eeue periode van 1 Januari 1881 tot 31 December 1886 3900 strikes*en lockouts* iu 22,300 industriëele etablissementen plaats. Het aantal werklieden, dat er aan deel nam bedroeg 1,325,000. Tachtig per cent der strikeswerden door arbeiders- vereeuigingen geproclameerd; bij 60 per cent der »strikes« en »lockouts« werd het beoogde doel niet bereikt en bij slechts 40 perceut werd de wensch vervuld. Het verlies, dat de werkgevers door deze strib- belingcu met hunne arbeiders leden, be droeg meer dan 34,000,000 dollar, terwjjl de werklieden zelveu aan loon ongeveer 60,000,000 dollar hebben verloren, zoodat meu het gezameulgk verlies der strikes en lockouts* in eeue tijdruimte van zes jaar op bjjna 100,000,000 dollar mag taxeereu. De Heer Wright zegt in zijn verslag, dat volgens zijne meeuing, de arbeiders beweging iu het jaar 1886 haar culmi natie-punt schjjut bereikt te hebben, waut siuds dien tijd is het aantal strikes* en lockouts* van jaar tot jaar aanzienlijk verminderd. Dit feit zou bewijzen, dat de werklieden iu Amerika beginnen in te zien, dat de oorlog de krjjgskosteu niet waard is. Werkstakingen, waar ze ook plaats vinden zgu dure zaken. De verkregen loonsver- hooging weegt niet op tegen het bedrag der onkosten. Elke oorlog, ook de krjjg, die tot overwinning voert, is eeue nati onale ramp. Deze uitspraak van eeu be roemd veldheer, is ook van tóepassing op den werkstakings-oorlog. Oorlogen zjjusom- wjjlen niet te vermgden, maar werkstakin- liggen. Als de koetsier zegt: „Ik kan niet ver der inspannen voor dat de trein van 9,30 voorbij is, of ik moet het paard zoo aanzetten, dat wij voor de komst van dien trein het sta tion bereiken en doe iK dit niet, dan z«l Tassy schrikken en den wagen doen omkantelen.// Dan vraag ik zeker niet waarom, maar zeg een voudig: //Doe zooals gij meent, dat het 't beste is, gjj weet zulks beter" en de zaak is afge maakt. Dat ik mjj langer daarover het hoofd zou breken, komt niet in mij op. //Ja, de menschen zijn allen verschillend,// antwoordde ik, „ik ben nu eenmaal zoo, dat ik van elke zaak graag de reden weetik houd niet van dingen, die ik niet ontcijferen kan; ten slotte zou ik nog bijgeloovig worden! Ik wil de zaak onderzoeken." //Zet die gedachte uit uw hoofd, als gij aan 't eind zijt, dan zult gij u uiterst te leur ge steld zien, dan zult gij weten, dat de verschij ning zoo en zoo samenhangt en daarmee basta 1 de pret is uit. Laat de paar geheimen, die voor ons nog niet doorvorscht zijn, met rust. Zjjn wjj dan daardoor gelukkiger geworden, dat wij al het bovennatuurlijke in twijfel trekken? Wjj hebben de natuur doorvorscht, al hare ge- gen kunnen voorkomen wordeu,wanneer men de hartstochten beteugelt en bet gezond verstand laat spreken. Niet door werkstaking maar door samen werking kan eeue goede verstandhouding komen tusschen patroon en werkman, tus schen werkgever en werknemer. Die waar heid wordt helaas! maar al te veel geloo chend. Bg het Pruisische Huis van Afgevaar digden is in eerste lezing aangenomen en in haudeu van de begrootiugscommissie gesteld eeu wetsontwerp, waarin eeu cre- diet van eeu millioen mark aangevraagd wordt tot het verleenen van geldeljjken onderstand aan gemeenten, die in de leute van 1888 van overstroomingeu te lijden hebben gehad, en tot herstel van bescha- digdo djjkeu eu waterkeeriugen. De Heer Wiudthorst heeft bg den Rijks dag een voorstel ingediend, om in de wet van 17 April 1886, betreffende de rechts toestanden iu Duitsch bescbermingsgebied, een artikel op te nemen, inhoudende: dat de derde alinea iu art. 6 van de algemeeue acte der Berlijusche conferentie van 26 Febr. 1885, dat wil zeggeu: de waarborg van vrgheid van godsdienst, toepasse- seljjk worde verklaard op elk Duitsch be scbermingsgebied. De Hamburg—Calcutta lijn, welke kort geleden te Hamburg is opgericht met een kapitaal van 41/3 millioen, heeft tot het bouwen van vijf barer nieuwe stoomschepen last gegeven. De directie der stoomvaart- liju heeft voor het overige besloten, dat de schepen uitgaande steeds Antwerpen zullen aandoen, en men heeft zich tegenover den handel aldaar verbonden, om iu elke boot 1500 a 2000 M3 beschikbaar te houden, die dan in Autwerpeu zullen moeten aau- gevuld worden. In den Rjjksdag werd het wetsontwerp betreffende Oost-Afrika behandeld. Graaf. You Bismarck stelde meerdere ophelde ringen van Wissmann in uitzicht, eu zeide dat de verhoudingen door de vermoording der zendelingen nog dringender geworden zijn. De zeemacht alleen kan het beoogde doel niöt bereiken, koloniale troepen moeten medewerken. Door de benoeming van Wiss mann tot Rijkscommissaris wordt bewezen, dat men hiertoe voornemens is. Windhorst verklaarde zicb voor het ont werp. Voor hem is de onderdrukking der slavernij hoofdzaak. Voor de wijze waarop de gelden worden besteed, blijft de Rijks- regeeriug verantwoordelijk. Wissmann betoogde, dat de ondernemin gen in Duitsch Oost-Afrika niet. slechts financieel zouden reudeereu; de havens aldaar zgu ook de eeuige inscheephaveus voor slavenhandelaars iu geheel Oost- Afrika, en zijne expeditie is dus ook in dit opzicht van belang. heimen in 't klare daglicht gesteld en thans zullen wjj bereiken, dat alle poëzie uit de we reld is verbannen. Zjjn wjj dan daardoor ge lukkiger geworden, dat wij thans weten, dat er geene geesten, geene, feeën,, geene spoken, geene elven, en hoe al deze poëtische figuren ook lieeten, zjjn? Waren onze vqorauders niet gelukkiger en vondeu zij de natuur niet schoo ner, wijl zij in elk meer het verblijf van talrijke nimfen, in eiken berg de woonplaats van ka bouters, in elke bloem den zetel eener elf be schouwden? Ik heb eens een kleinen jongen gekend, die zoo bedroefd daarover was, dat zijn vader gezegd had, dat het bestaan van nimfen en el ven, louter verzinsel was, dat hij luidop snikte: no lieve, lieve kleine elven, ik toch zal aan u gelooven!" Vroeger meende ik, dat er een engel door het vertrek ging, als plotse'ing een gezelschap zweeg, thans weet ik, dat bet den lieden aan stof tot onderhoud ontbreekt en zij niet weten, waarover te spreken. Een ver liefde bewaarde vroeger, als eene dierbare ge dachtenis, als een talisman, de haarlok zijner geliefde, thans weet elk jongman, dat. een stuk van de huid van een rhinoceros dezelfde dienst be- wjjst, want de scheikundige bestauddeelen zjjn Jl. Zaterdag had de vergadering plaats 7au aandeelhouders in de Panaraa-maat- schapppjj. Er waren 8000 houders van aaudeelen aanwezig. De Lesseps verklaarde, dat om te kunnen beraadslagen de statuten eischeo, dat. de helft der aaudeelen gede poneerd zijn; daar dit cijfer niet bereikt was, kou de vergadering alleen wenschen uitdrukken. De vergadering sprak daarop den wensch uit, dat de voortzetting der werkeu zal wor den verzekerd eu dat eene schikking met de ondernemers zal wordeu goedgekeurd. Een parig werd daarbij een derde wensch ge voegd, strekkende tot ontbinding eu liqui datie van de tegenwoordige maatschappij eu de vorming eener nieuwe maatschappij door den oud-Minister Brunet.. De Lesseps verklaarde, «lat de persoonlijkheid van Brunet een waarborg is, dat de belangen der eerste aandeelhouders iu hem eeu ver dediger zullen vinden. De onderhandelingen van Frankrijk met de mogendheden over de wijzigingen, te brengen iu de overeenkomst betreffende de gemengde rechtbanken iu Egypte, moeten met eeu geweuschteu uitslag zoo goed als geëindigd ziju. De thans bestaande over eenkomst, die voor vijf jaren gesloten was, loopt den lsteu Februari ten einde. De Evening-Post vau New-York maakt zich niet weiuig vroolijk over het artikel van de Kólnische Zeitunghetwelk de ver wikkelingen over de Samoa-eilauden toe schrijft aan Cleveland's partij, eu meent dat zij zullen ophouden, zoodra deze partij aftreedt. Integendeel zegt de Lvening-Post, de geheele beweging gaat uit van Harrison's partij, dezelfde, die moeilijkheden met En geland over het visscherstraetaat verwekte, en nu maakt zij zooveel leven over een groep eilanden, waar Amerika slechts zeer geriuge belangen heeft. Te Madrid is een persoon van 19 jaar, die, hoe jong ook, reeds een slecht verleden heeft, aangehouden op het oogen- blik, dat hij eeue outplofbare bom ging neerleggen voor het ministerie van justitie. Den 24steu dezer werd eene bom ge vonden voor het huis vau den Aartsbisschop van Sevilla. Daar de lont heel lang was, zoo werd de aanslag ontdekt vóórdat de ontploffing volgde. Dépeches uit Panama melden, dat eeu gedeelte vau het volk, dat aau het kanaal werkt, den arbeid beeft gestaakt eu iu op stand is gekomen, omdat de aannemers de looneu hebbeu verminderd. De stuatstroepen onderdrukten de muiterij. Uit Zanzibar wordt gemeld: Bij de overige moeilijkheden van den Sultan ko men nu ook financiëele, veroorzaakt door de ongehoorde afpersingen der Duitsche Oost-Afrikaan8che Compagnie. De verliezen van den Sultan aan contanten beloopen reeds 450,000 ropijeu, terwijl zijne indi recte verliezen tien maal meer bedrageu. De Sultan moet aan de Compagnie beta- immers dezelfde. Als ik den hoed afneem voor den koning, de koningin of een vorst, dan moet ik naderha. d laehen, dat de eeue verterings machine de andere eene eer heeft bewezen.// Nu viel ik den dokter in de rede, want ik wist reeds dat, als bij eeumaal op dit zijn lieve lingsthema kwam, hij zoo spoedig niet daarmede ophield en daarom vroeg ik hem: //of hij mij den volgenden avond weder den pony wilde leenen, ten einde mij nog eenmaal naar 't sta tion te begeven en te zien of ook weder betzelfde zou geschieden.// Den pony kunt ge hebben,// zeide bij//maar niet het rijtuig, leger een zadel op, want ik weet, dat Tassy weder over het talud zal springen en ten slotte. breekt hij den wagen nog in stukken.// Den volgenden avond was ik weder op weg naar het station, lang voor dat de trein van 9,30 aankwam, Bij den slagboom hield ik stil en sprak eene wijl met den ouden man. Ik ondervroeg hem, in de hoop eenig licht in de zaak te krijgen, doch hij trok de schouders op en verzekerde mij, niets te weten. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 1