B1 M E iM L A 1). Kiezerslijsten. Onze oud-strijders. Eene aandoenlijke scène GEMENGDE BERICHTEN. bericht ran het Tageblatt over dat Mac kenzie en Morier te zanten de schrijvers zjjn van het iu de Contemporary Review verschenen pamflet »De dynastie-Bismarck». De Nationale Zeitung schrijft, dat Geffcken in dat tijdschrift vroeger boosaardige be schrijvingen van het openbare leTen in Duitschland heeft openbaar gemaakt. In de Tweede Kamer heeft de Heer Jouveucel zijne aangekondigde interpellatie gehouden. Hij verklaarde een voorstauder te zijn van de vrijheid, maar zich af te vragen of zij mag worden blootgesteld aan elk misbruik interruptie van de rechterzijde). Jouvencel bepleitte verder dat de Regeering maatregelen te harer verde diging moest nemen. Boulanger woonde de zitting niet bij. De Regeering heeft het wetsontwerp betreffende de scrutin d' arrondissement in gediend, doch niet de urgentie daarvoor gevraagd. Floquet zeidedat dit wetsontwerp hoegenaamd geen afbreuk doet aan het algemeen stemrecht. Indien de staatkunde van den voorzitter, van den ministeraad de goedkeuring der Kamer ontvangt, dan zal de republikeinsche partij met des te meer autoriteit kuunen voortgaan, en zal de Regeering nieuwe maatregelen voorstellen om aanslagen op de veiligheid van den Staat tegen te gaan. Floquet voegt er bij: Is de meerderheid niet tevreden over de politiek van het ministerie; meent men, meer rechts of links te moeten gaan, dan moet de Kamer audere Ministers zoeken. Hij vraagt de Kamer een votum van vertrouwen. De Kamer heeft vervolgens met 300 tegen 240 stemmen aangenomen het door Floquet gevraagde votum vau vertrouwen. De linkerzjjde barstte los in toejuichin gen, toeu deze uitslag der stemming werd medegedeeld. De Ost-Asiatische Lloyddie te Shang hai uitkomt, meldt, dat in den Suuda- archipel Maleiers als soldaten zjjn aange worven voor Wismann's tocht naar Oost- Afrika, maar men twjjfelt nog aan de waarheid van dit bericht. Volgens berichten uit Constanti- nopel heeft de overheid het iuvoereu van de Oostenrijksche dagbladen verboden, naar aanleiding van een artikel der Neue Freie Pressedat het misnoegen der Porte heeft opgewekt. Ds. Buitendijk, hoofdredacteur van //De Wa- geninger//, neemt afscheid van zjjne lezers, en hjj doet het op eene manier, die het duidelijk maakt, dat het meer dan hoog t jjd voor hem is. Voor 16 jaar, zoo vertelt hij, begon bij de lei ding van een klein weekblad //in Cüristelyken Geest// en begon hy weldra te schrijven in het belang van Staat en Kerk. Hjj wilde boven de partyen staan en overal het goede zoeken en erkennen, Deze mededeeling is juist. Wij herinneren ons nog levendig, welke kerngezonde artikelen destijds uit Buitenwijk's pen vloeiden en met welke scherpte hij geeselde wat hij slecht achtte. Wy' herinneren ons echter nog, hoe lang zamerhand de naijver kwam en d« nijd deze mannenziel bestormde. Voor twee leiders was de geloovige Protestantsche party te klein en de Heer Buitendijk raakte aan het duikelen. Nu weer hield hij Dr. Kuijper voor een engel, dan weer zag hij in hem den jsatan in eigen persoon. Ten slotte raakte hij de kluts kwijt en begon hy zich toe te leggen op het stich ten eener nieuwe partij, die boven alle andere partijen zou uitschitterendeze partij is echter in hare geboorte blijven steken en na legt ds. Buitendijk het byltje erbij neer. Hij is 68 jaar oud geworden en wil zyn leven rustig eindi gen. Karakteristiek is de wyze, waarop de merk waardige man ziek die rust iu zyne overige levensdagen wil verzekeren. Hij heeft n.l. zijn abonnement op //De Heraut" opgezegd en wil dat blad nimmer weer onder de oogen hebben! Van de //Standaard"-partij heeft de Heer Buitendjjk genoeg en van do katholieke na tuurlijk naar evenredigheid. Tegen de moderne party in zijne Kerk behoeft hij niet meer te schryven, zij is naar het schijnt reeds dood, evenmin als tegen de liberale partij in de staat kunde, die ook al dood is. „Die liberale partij,// zegt de Heer Buitendijk //heeft mij altyd ge- dégouteerd en ze doet dat nog. Bovendien heeft ze m. i. geene toekomst, ze is een opge- schrevene ten doode Een genoeglijke ru6t te midden van zooveel lyken 1 (Centrum.) De postkantoren hebben aanschrijving ontvangen, om zich bij het verzendtn van post pakketten, waarvan de inhoud uit wild of visch bestaat, te gedragen naar de voorschriften, ver vat in de wet van 13 Juni 1857, Staatsblad 87), waarbij het vervoeren van wild of visch, 14 dagen na gesloten jacht- of vischtyd is ver boden. De opper-ceremoniemeester maakt bekend, dat, ingevolge de bevelen des Konings, het Hof voor den tijd van drie wekeningaande op gisteren, den rouw heeft aangenomen, te weten eene week middelbaren, en twee weken lich ten rouw, wegens het overlijden van Zyne Kei zerlijke en Koninklijke Hoogheid den Aarts hertog Rudolf, Kroonprins van Oostenrijk-Hon- garije. De Minister van oorlog heeft eene rege ling getroffen, waardoor het mogelyk wordt eene zesde lichting der militie zoo die bij mobilisatie van het leger beschikbaar is op elk tijdstip en te juister plaatse te voorzien van wapenen, ledergoed, kleeding en uitrusting. De defensie- commissie zal in de zitting van heden (Zaterdag) hare werkzaamheden eindigen. Om een einde te maken aan de tegen strijdige geruchten be treffende het lot, dat den landverhuizer in Argentinië wacht, heeft de Directie van het Nieuwsblad voor Nederland besloten voor hare rekening daarheen te zen den den Heer C. D. van Waalwijk met de opdracht om persoonlijk en geheel door eigen waarneming te onderzoeken welk lot de emi granten in Argentinië te wachten staat. De Zeereerw. Hooggel. Dr. H. J. A. M. Schaepman, lid der Tweede Kamer, is van zyne reis naar Rome te 's-Gravennage teruggekeerd. De Provinciale Bond van de R. K. Kiesver- eenigingen in Zuid- en Noordholland zal op Woensdag den 13den Februari e. k. 's namiddags te 1 uur eene Algemeene Vergadering houden te Amsterdam (Hotel Américain.) De voornaamste punten ter behandeling zijn: Bepaling van de wijze van handelen bij de a. s. Verkiezing voor de Provinciale Staten, en be spreking en bepaling van de houding van den Bond tegenover het vraagstuk van persoon lijken dienstplicht. De Leden van de Kiesvereeuigingen in den Provincialen Bond opgenomen, hebben vrijen toegang tot deze belangrijke Algemeene Ver gadering, om die redenen is een aansluiting van al de Kiesvereenigingen in Zuid- en Noord-Hol land zeer gewenscht. De katholieke kiesvereeniging in de di stricten Breda, Bergen-op-Zoom eu Oosterhout heeft in eene vergadering te Rozendaal be sloten, hare instemming te betuigen met de door de Amersfoortsche R. K. kiesvereeniging genomen resolutiën in zake de invoering van den persoonlijken dienstplicht De Minister van Binnenl. Zakenover wegende dat tengevolge van het overlijden van don Heer Mr. A. J. H. Fan Baar eene ver kiezing van een lid der Tweede Kamer moet plaats hebben in het hoofdkiesdistrict Eind hoven, heeft bepaald, dat die verkiezing zal plaats hebben op Donderdag 21 Februari en de herstemming, is die noodig, zal geschieden op Douderdsg 7 Maart. Niet iedereen, die verleden jaar op de kiezers lijst is geplaatst, komt er dit jaar van zelf weer op en als zij dan later dit bemerken, is het voor hen in sommige gevallen te laat om te recla meeren; en als er dan in Mei stemming is voor de Provinciale Staten, zijn zij geene kiezers 1 Ieder lette dus wei opl Zij die kiezers zijn, omdat zij ten volle in het personeel zijn aangeslagen, en die iu hunne gemeente zijn blijven wonen, hebben niets te doen; voor hen is het tijd genoeg om te gaan kyken, als de voorloopige lijst aan het gemeentehuis wordt aangeplakt. Maar nu de anderen! Men kan kiezer zijn al leen door het bezit van een huis of een stuk grond in eene andere gemeente en om dat kies recht te houden, of, als men het nog niet heeft, het te krijgen, moet men zich voor half Febru ari daarvoor aanmelden aan de secretarie; daar krijgt men dau een gedrukt formulier om in te vullen: men levert het in voor 15 Februari en is klaar. Let well Dit geldt allen, die niet vol in het personeel aangeslagen zijn, maar die tien gulden (zonder de gem. en prov. opcenten) grond lasten betalen, en ook werkelijk hun aanslag over 1888 hebben betaald. Bij de aanvrage moet dit biljet worden over gelegd, waarbij ook dit moet bedacht worden, (1st een man of valer kiesrecht heeft al staat het aans'agbiljet op naam van zijue vrouw of kinderen. Ook kan men kiezer worden wegens aandeel in een ouvtrdeelden boedel waarvan de groodbelastiug op naam van een ander staat. Als drie broeders samen éen stuk land bezitten, doch ook minstens f 10 grondbelasting betalen, dau kuunen ze alle drie kiezer worden voor dat éene stuk land, als ze maar de formulieren aanvragen en tijdig ingevuld inleveren. Dan zijn er de lodgers! Dit zijn zy, die geen personeel betalen voor hun huis, omdat zij bij anderen inwonea of ten minste geeu vrije ingang hebben; nakar die het gedeelte 't welk zij bijwonen, willen laten schatten. Daarvoor is noodig, dat zij minstens van af 15 Mei jl. hetzelfde kwartier gewoond hebben; maar al waren ze verledeu jaar kiezer, al zijn z« niet verhuisd; toch moeten ze opnieuw aangeven-, en als ze dat niet doen voor 15 Februari, dan is het te laat. Ook zy moeten dus tijdig een formulier halen aan de secretarie eu ingevuld terugbrengen. Eindelijk moeten zij, die verhuisd zijn uit de eene gemeente naar de audere, zich in de nieuwe gemeente aanmelden en daarbij overleggen het belastingbiljet waaruit blijkt, dat zij hun aanslag in het personeel in die andere gemeente betaald hebben. Wie dit verzuimt, is een jaar lang geen kiezer. Bovendien heeft men hen, die verleden jaar nog minderjarig waren, maar nu voor half April 1889, 23 jaar worden. Die kunnen kiezers wor den, als zij bet door hen bewoonde kwartier laten schatten, of aangifte doen van elders be taalde grondbelasting. Er zyu er voorts velen, die door allerlei redenen geen kiezers zijn geweest en die het toch hadden kunnen zijn; meestal was dit door eigen schuld. Ieder bedenke, dat het nu tijd is en vei voege zich op de Secretarie; twijfelt hij of men hem daar wel goed inlicht; dan is het nu nog tijd om bij vertrouwde geestverwanten inlichtingen te vragen. Na 15 Februari is het meestal te laat. Zegt het voort 1 De 19e Febr. is naby. 13 die dag een feest dag voor elk rechtgeaard Nederlander, de mili tairen hechten daaraan eene bizondere waarde, vooral de oud-strijders, die eenmaal goed en bloed voor het vaderland veil hadden. En toch, hoe velen van d!e ond-9trijder8, wier borst ver sierd is met het Zilveren of Metalen Kruis, verkeeren niet in kommervolle omstandigheden? Het i9 misschien nog niet algemeen bekend, dat de Vereeaiging van gepensionneerde onder officieren en mindere n uit hare fondsen, door le den, beschermers en donateurs bijeensrebrec'i', jaarlijks f 1000 beschikbaar stelt om op'sKonings verjaardag aan 100 ond-strijders, gerechtigd tot het dragen van het Zilveren of Metalen Kruis, die in behoeftige omstandigheden verkeeren, éét gouden Willem (f10) uit te reiken. Velen, die verledeu jaar bij ds uitreiking van wege da Haagsehe afdeeling, in 't lokaal vau den heer A. N. Koopman, te 'a Graveuhage, tegenwoordig waren, zullen ongetwijfeld met leed wezen een aantal van die oudjes met leêge han den de zaal hebben zien verlaten, doch de kas liet niet toe heu allen te bedenken, al viel het 't bestuur hard, de jongeren onder die oud-sol daten mannen van 70 tot 80 jaar te moe ten teleurstellen. Die teleurstelling kan èn het bestuur èa den oud-strij lers bespaard worden, wanneer men eens in den zak wil tasten. „Het Metalen Kruis is het eeltige uitweudige tseken, dat uit de dagen van warme vaderland- scho geestdrift is overgebleven", heeft Z. M. Ko ning^ Willem III j gezegd bij de onthulling van het monument op den Dam te Amsterdam, den 26u Augustus 1856. Welnu, door eene ruime bijdrage aan den alge- meeuen penningmeester, den heer J. van Reijen, te Haarlem, of voor de Haagsehe afd. aan het bestuurslid, den heer J. C. van der Grijp, Mau- ritskade 16c. bewijze men, de dragers van dat eereraetaal niet te vergeten. Aan een verslag, voorkomends in de N. Rott. Ct. omtrent de jongste Raadszitting te Haarlem, ontleenen wij de volgen regelen „Alvorens de beraadslagingen over het eerste punt werden geopend, stond da Heer Kist, sedert 27 jaar lid van den Raad eu nu af- tredeude, op, en vroeg voor een oogenblik het woord. „Nu de geloofsbrieven van mija opvol ger zijn onderzocht," zeide hij, „zai ik deze vergadering moeten verlaten, doch ik wentch dit niet te doen, alvorens een woord van dank te hebben gesproken tot den voorzitter, de m<d. wethouders, de leden en den secretaris, een woord van harteljjken dank voor de wel willendheid mij steeds bewezen, en voor het vertrouwen, mij gedurende 27 jaar geschonken. Het is mijne vaste overtuiging, dat uw voor zitter, bijgestaan door19 dezen Raad, Haarlem zal doen toenemen in bloei, en dat het den in gezetenen goed zal zijn, onder uw bestuur te leven. Mocht dit zoo zijn, dan zal ik mij, hoe wel dan ook geen medelid meer, da&rir. ten zeerste verheugen. En nu, vaartwel, vaart allen, wel, en blyft atij uwe vriendschap schenken." De heer Kist wilde daarop onder het applaus der vergadering de zitting verlaten, doch ds voorzitter verzocht hem, nog eens plaats te nemen, en sprak hem ongeveer volgeuderwijze aar.: „Het is steeds pijnlijk, als wij onze getrouwen ons zien verlaten. Ik betreur dit te meer, omdat de heeren Kist en Berkhout, die ous nu gaan ver laten, de volgera en de dragers waren der echt liberale richting. U, mijnheer Kist, hebt het be leefd, dat de protectie-goeet welig tierde, dat de mindere man werd gedrukt, dat do katholieke landgenooten niet tot hun recht kon len komen, en u hebt de liberale richting zien komen, en zijt dadelijk begonnen die richting te volgen. Door die richting heeft ied r gekregen wat hem toekwam: de man van bekwaamheid gesteld op de plaats waar hij hoort, de schuldenlast vau den Staat is verminderd, ons land is doer een net van spoorwegen doorsneden, de katholieke landgenooten hebben vryheid verkregen op ker kelijk gebied, het ouderwijs is schoon, het brood is in p>ys verminderd: dat alles heeft de liberale partij gedaan. Helaas! heeft die partij moeten plaats maken voor een andere, die op het kussen is gekomen, geholpen door eene party, die iu hare verwatenheid meent, op eens de wereldorde te kuuuen omkesreu; en nu juist in dezen tyd mannen als de heeren Kist en Berkhout mij gaan verlaten, mannen, die zooals Kist door zijn ondervindiugrijken raad zoo vaak het dagelijksoh bestuur iu het rechte spoor hield, nu beu ik wel wat beangst voor de toekomst, iets wat men op mijn leeftijd niet ten kwade zal duiden." Onder het spreken was de voorzitter zoo aan- gedaau geraakt, dat het hem moeilijk werd voort te gaan, en alleen nog kon zeggen: „Vaarwel Kist, druk mij de baud." Een daverend applaus klonk door da raadka mer, alle ledeu verhieven zich van hunne zetels en begaven zich tot den heer Kist, om dezen door een handdruk te toouen, hoezeer zijn heengaan hen speet." Men zou een steenen hart moeten hebben, als men nist besefte, hoe de mannen van het oud- liberale regiem bij het aansohouwen vau al de hedendaagache nieuwerwetsightdtn ia da poli tiek wee moeten worden om het harte. Of de geachte Haarlemsche burgervader wèl heeft gedaan met aan zijn gevool zooveel lucht te geven, zouden wij echter niet durven aan nemen. Een //politicus", zooals bij zich locb blijkbaar acht, dient eerst sens na te denken alvorens bij spreekt. Had de Voorzitter van den Haarlemsche» Ge meenteraad dit gedaan, hij zou zich zeker over de verschillende partijen, die toch ook in zijne gemeente wonen, ongetwijfeld wat gematigder uitgelaten of liever er over gezwegen hebben. (Centrum.) Het gebruik van r ij wielen voor den dienst der posterijen ten plattjlaude schijnt, naar men ons mededeelt; op den duur niet zoo geheel aan de gestelde verwachtingen te beant woorden."; Vooral in het voor- „en4 najaar, by slechte wegen, moeten de rywielaa zoo vaak herstellingen ondergaan, dat ze dure paardj'es op stal worden. De bouw moge zoo solide mogelijk wezen; toch moet deze uit den asrd der zaak te licht zijn; om dit bezwaar geheel te doeu verdwijnen. Een kostbaar kleedje. De Paryzenaari vertellen elkaar het bulangrijke nieuws, dat Me vrouw Mackny een kleed zal laten maken, dat met echte parels gegarneerd is en het sommetje kost van 120 000 gulden. Voor eenigen tijd ontving dezelfde dame een mantel, vervaardigd van veeren. Von Panschin, die, na aan de hardrijderijen te Amsterdam te hebben deelge nomen, ook nog. zooals men weet, prijzen be haald heeft t« Woeneu en te Pra«g, ia dez-r dagen te St. Petersburg teruggekomen. Hij werd aan net station ontvangen door eeu comité van de St. Peterburgsche Schaatsenrijders-club, dat hem, na eene korts toespraak, eeu diploma als levenslang eerelid der vereeniging overhandigde. Het doel voorbij. Een Engelsch tijdschrift verzekert, dat onlangs te Londen eeu man is overleden, „tengevolge van te over matige inspanning van den geest bij het zoeken naar een middel, om te kunnen leren, zonder te Werken." Een bedelaar van meer dan 100 jaar geb. in 1787 bekend onder den naam van „Père Noël, is te Parijs overleden. Zijn eigen- lyke uaam was Drouin. Mm zag hem steeds, weer of geeu weer, blootshoofd», en hy was ge woon met bidprentjes aan de uitgangen der ker ken te gaan staan. Vroeger maakte hij ratten tam en liet hunne kunstjes voor geld zien, waarom hij bij de politie bekend was als „le Père aux rats//. Elk jaar bracht hij zijn tijdgenoot prof. Chavreui op zijn verjaardag een bezoek. Verleden Zondag kwam hij tehuis met eena wond aan het hoofd. Hij verklaarde aan de buren, dat hij een steen op het hoofd had ge kregen; men bracht hem naar het hospitaal en daar is hij gestorven. De buren houden het er voor, dat de wijulieveude oude in droukeuschap was gevallen. De zoogenaamde moordenaar van Whitechapsl, die in Tunis werd aangehouden, is tot drie maanden gevangenis veroordeeld we gens landlooperij. Te Breda hebban sedert senige dagen erge vechtpartijen plaats tusschen leerlin gen der departemeutale school en jongans van de lucifersfabriek. De vechtpartijen grijpen plaats tegen 12 uur; eerst had men het Valkenberg tot terrein gekozen, nu is het verplaatst naar hat einde van de Boschstiaat. De politie heeft de medewerking van oudera en onderwijzers inge roepen, om groots ongelukken te voorkomen, daar de strij Uustigen met mesten en kamerrt- volvers zijn gewapend. De rijkste ingezetene van Berlijn heefteen inkomen van 2,760,000 mark (1,656,000 gulden.) De commissaris van politiete 'a-Hertogenboscn vestigt de aandacht op een per soon, zich noemende Jhr. Valkenburg Van Zwet, luit. t/z, op non-activiteit, lengte middelmatig, haar, knevel en kinbaardje blond, kleur gezond eu kaalhoofdig. Hij draagt eene halfsleten blauw- lakensche pelsjaa eu eene ridderorde. Onder voorgeven vau H. M. de Koningin op dracht te hebben, biedt by bij hofiererancim al bums te koop aan, waarin platen met afbeel dingen van meubelen, gebouwen, dieren em., zeggende dat de opbrengst ten goede komt aan de Prins Hendrik-stichting. Te Kopenhagen wordt een poe lier gerechtelijk vervolgd wegens het by levenden lijve plukken van gevogelte. In Antwerpen heeft een man van middelbaren leeftijd, bij Kt springen voor op een tram, eeu buiteugewoou ongelukkigen val gedaan. Hy stapte mil en geraakte ouder den tram, met den arm tusschen den biuuenkant van het wiel eu de as gekueld, en wel zoo vatt, dat de arm niet los te maken was. Met handspaken en met behulp van een groot aantal menschen werd de wagen opgetild, doch de arm, die aan den schouder uog sleohta met eenige vezela vast zat, bleef waar hy was. Eindelijk slaagde man er in deD wagen te doen kantelen, en toen viel de arm vanzelf los Drie kwartier lang heeft de ongelukkige in dien allerpynlykalen toestand ver keerd. De arm is nu afgezet, en naar 't zich laat aanzien, is het leven niet in gevaar. Te 'aHage wordt eene rijtuig- mautschappij opgericht, ten doel hebbende het vestigen vau enkele stalhouderijen in de stads wijken, die daaraan behoefte toonden, benevens bet verstekken op billijke voorwaarden van maandpaarden eu van equipages met toebthooren. Ik zou nooit een jongen van me //Alias" noemen, al kreeg ik er honderd», zei juffrouw Pietersen allen, die zoo gedoopt wor den, komen in de kast. Lees maar eens hier Alias Thompson, Alias Williams, Alias rooie Hannes allen opgepakt omdat zij hebben gestolen.» Bij het bozoek dat da Schab van Perzië ia het voorjaar to St. Petersburg brengen zal, Wncht hem eens eigenaardige verrassing. Een aantal Russische officieren, die Por?isoh verstaan, zullen namelijk hem op een tooneeLtuk in dis taal onthalen, In den N00rd - A m erika anschen Staat New-ïork zijn dertien moordenaars, die

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 2