MARKTBERICHTEN, BEURSBERICHTEN. Laatste Berichten. Voor geest en hart. Zoekt gerechtigheid, zoekt zachtmoe digheid. God is rechter; Hg vernedert dezen en verhoogt genen. Het pad der rechtvaardigen is als een schijnend licht: voortgaande en lich tende tot den vollen dag toe. In het goede te allen tjjde te jj veren is plicht. De nederigheid gaat roem te boven. Troost. Allerlei. Bekentenis van een dronkenmansneus. STEDELIJK NIEUWS. Rechtszaken. Land- en Tuinbouw. Kerknieuws. c phemie-leeningbn. cd z'yne warmte behouden wil, neme een zijden onderrest. Wie zich veel moet bewegenen spoe dig en jus is, of het Taadzaam acht, de werking der huid te bevorderen, kleede zich in flanel. Bij groote koude is een flanellen onderrest en daarover een zijden; het meest afdoende; maar voorzichtigheid is steeds aan te raden. Om bij brandwonden de pijn te temperen wordt aangeraden om rauw geschrapte aardappelen op de wond te leggen. De door het branden veroorzaakte blaren mag men niet verwijderen, hoogstens mag men ze met eene zuivere naald doorprikken. Dat de saccharine, het door de suikerfabrikanten zeer gehate surrogaat, nog wel eens verdedigers zou vinden, zal geene ver wondering wekken. Zoo iemand, wiens oordeel misschien ook niet geheel onbevangen is, zegt in the Times, dat dit chemisch wanproduct vol strekt niet, zooals zijne lasteraare beweren, afschuwelijk smaakt. Uit doet het alleen in den geconcentrcerden toestand, omdat het dan door zijne zoetheid de smaakzenuwen te zeer prik kelt. Saccharine is ongeveer 300 maal zoo zoet als suiker, en wanneer zij voldoende verdund wordt, is de smaak niet van suiker te onder scheiden. Een halve grein is genoeg om een kop koffie of thee zeer Hangenaam zoet temaken, tenzij iemand zeer erg op zoet gesteld is; dan kan de dosis veilig, zoDdsr vrees voor een ODaangenamen smaak, worden vergroot. Daar saccharine, zegt de aanprijzer verder, niet in de masg verteert en door het gestel opgeno men wordt, kan deze stof zonder schadelijke ge volgen gebruikt worden door personen, wien bij zekere ongesteldheden op raad der doctoren de suiker verboden wordt en die toch gaarne iets zoels eten en drinken. Nabij Havre worden sedert een i- ge dagen groepen van zes tot acht walvieschen waargenomen, die in de monding der Seine spe lemeien. Dezer dagen begaven zich een zestigtal werkloozen naar een der armvoogden van Hoornsterzwaag. Zijne dienstbode, niet ten onrechte weinig ingenomen met dat bezoek, zeide hun, dat haar heer niet te huis was. Zoo echter lieten zij zich niet afschepen; droDgen de woning binnen en dwongen den armvoogd hen te ver gezellen naar siju ambtgenoot, die ruim een half uur gaans verder woonde. Daar gekomen lieten ze niet af, alvorens hun eenige onderstand was gegeven. Waar men kans heeft dergelijke bejegeningen te ondervinden, is het niet te verwonderen, dat het vaak moeite kost geschikte personen te vin den, die zich eene benoeming willen laten wel gevallen. Ook thans hebben beide armvoogden weder bedankt. Het smokkelen van allerlei koren naar Duitechland neemt nog steeds toe. Te Geileukirchen habben zich troepen van 50 tot 60 smokkelaars vereenigd, die volgens een vast plan te werk gaan en waartegen geen controle op den duur bestand is. De sterfte in Londen neemt nog voortdureud af. In het jaar 1888 bedroeg zij slechts 18,6 pet., zijnde een lager eterftcgfer dan bereikt werd sinds de aanteekeningen volledig en vertrouwbaar zijn. Het geboortecijfer bedroeg daarentegen 30,7 pet. Aan pokken overleden slechts 7 personen; daarentegen veroorzaakte diphtheritis vele sterf gevallen. In den Oosthoek der provincie Groningen zgn de wegen in de laatste jaren door de aanplanting van boomen niet alleen Teel fraaier en veiliger, maar ook meer productief gemaakt. Het hout, dat in den vruchtbaren bo dem aldaar welig tiert, zal èn voor de Provincie èn voor ds Gemeenten weldra eene rjjke bron van inkomsten worden. In Oost-Friesland, de daarnaast gelegen Duit- sche provincie wil men langs de wegen ook proeven nemen met ooftboomen. Langs die van Bellingwolde over Wjjmeer naar Weener zijn thans de gaten reeds gegraven, om daarin zoo spoedig mogelijk de jonge vruchiboomen, appel en pere-, te plaatsen. Slaagt deze proef naar wensch, dan zal daarmede op ruimer schaal wor den voortgegaan. De officiëele enquête, in zakehet in aanrakiug komen van den zuider-stoomtram met een goederentrein bij Breda, op 5 Januari jl., hetft aan het licht gebracht, dat de weg- wachter G. Kloks, toen hij bet gewone signaal voorden komenden trein hoorde, uit zijn wacht huis gegaau is en toen door eene benauwdheid is overvallen, die hem het sluiten van de overweg- boomen heeft belet. Smart u iets op dezen morgen? Laat de Hoogste Liefde zorgen! Zie, boe Ze als de zonue doet, Die de bergen kroont met stralen, Ja, maar ook de donkre dalen Met een troostend lachje groetl In het ethnographiseh museum. De Egyp tische verzameling hier, Mejuffrouw, bevat vele merkwaardige zaken b. v. de uit Egyptische vor- stengraven opgedolven prachtige vazen, potten enz. U heeft daarvan zeker wel gehoord? Natuurlijk, dat zijn immers de beroemde vleesch- potten van Egypte. Jager-latijn. Echtgenoote van een parvenu (tot den gouverneur), Mijn Emfle moet, behalve Franscb, ook Latijn leeren. Lieden van onzen stand gaan des wiuters op de jacht en daar wordt, zooals u weet, steeds Latijn gesproken. Familietrots. Zeg eens, Bram, waarom wilt ge uwe doebter niet aan Frits gev»D? Beste vriend, je weet ik heb altijd twee honden voor mijn melkwagen en donk je nu, dat ik mijne dochter gsef aan iemand, die slechts mat een hond rijit? Gelukkige herinnering. Daar gaat toch maar niets boven de gouden jongelingsjaren. Als ik vroolijke studenten zie, dan denk ik met ge noegen aan den tijd, dat ook ik had moe- ton studeeren. Het avondrood is altijd sterker van tint, dan het morgenrood. Zeer boeiend. Toerist A. Heb je het nisuwe werk gelezen: de bestijging van den Mont-blane? Totrist B. Zeker, maar ik bea aan den voet van den berg reeds ingedut. HAARLEM, 5 Febr. Naar wij vernomen is de voorgenomen reis van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem naar Rome bepaald op 18 Februari a. s. Z. D. H. heeft gisteren aan Z. Esc. den Pauselijkeu Internuntius te 's Gravenhage een afscheidsbezoek gebracht. Wij ontvingen dezer dagen het verslag der Ver- eeniging van gepensionneerde Onder-Officieren en minderen van het Nederlandsche leger over het jaar 1887/88, o. a. inhoudende het verhandelde op de 9e jaarl. alg. verg. te Leiden op 22 Mvijl. Uit de rekening en verantwoording over hst boekjaar 1887/88 blijkt dat de ontvangsten en uitgaven hebben bedragen resp. f 16848,73Vs e" 16824,77Vs zoodat het batig alot is f23,96. Ouder de uitgaven is de belangrijke post van f 14391,50 bestead tot het verleenen van onder stand aan oud-strijders en weduwen. De vereeniging bestond op 31 Aug. 1888 uit 23 afdeeliugen en 25 correspondentschappen voor de propaganda onder de categorie ,Kern der natie"; 47 officieren-correspondenten en 58 onder- off.-corresp. voor idem onder het actieve leger en 5 officieren-corrssp. en 1 onderoff.-corresp. voor idem onder de dd. schutterij. Vermits deze vereeniging is opgericht met het doel om ondersteuning te verleenen aan hulp behoevende gepensionneerde onder-officieren (waarvan het meerendeel onder vroegere wetten op pensioen werd gesteld), aan hunne wedu wen en weezen en aan oud-strijders (niet gepen sioneerden) vsrsierd met de Citadel-medaille of het metalen kruis, willen wij gaarne bevorderlijk zijn om aan het bestaan dezer heilrijke vereeniging meer algemeen bekendheid te geven, in de hoop, dat velen zich gedrengen zullen gevoelen zich als beschermer a f 10 per jaar of f 25 in eens) of ais lid (bijdrage van f 1, tot beneden i 10 per jaar) aan te melden. Als wij vermelden dat in Nederland nog oud- atrgders gevonden worden, die door drie Neder landsche Koningen werden gemedailleerd en dus zilver eu goud op de borst dragen, doch mat hunne vrouw nagenoeg honger lijden, dan zal zulks, meenen we, voldoende zg«, om velen te doen besluiten zich als lid der geuoemde ver eeniging te doen inschrijven. Te dezer stede bestaat daartoe de gelegenheid bij de Heeren J. Van Reijen en K. Javaux, resp. Voorzitter en Secre taris der afd. Haarlem en omstreken der meer gemelde Vereenigirg. „Edel en mild mag men toch wel ajjn jegens die brave strgders van veelbewogen tijden, zegt Generaal Weitzel in zijue memorie van beant woording Hoofdat. III voor 1884, strgders wier be staan op hun ouden dag zoo hoogst kommervol is, mannen, die eenmaal hun leven voor den Staat roil hadden, vsn wie velen een of meer lede maten ten offer brachten zonder andere belooning te erlangen dan een pensioen van f91 'sjaara en ondsr wie er niet weinig te vinden zijn, wier borst met het kruis der militaire Willemsorde ia versierd." Dat dan nog zeer velen in den lande'- als be schermer of als lid tot deie Vereeniging toe treden! Zij zullen door hunne liefdegaven er toe bijdragen den levensavond te veraangenamen van een aantal oud-strijders en van vele hulp behoevende weduwen, die reikhalzend naar hulp en ondersteuning uitzien. Met leedwezen vernemen wij, dat een hoogst achtenswaardig stadgenoot, de Heer Dr. A. H. Coelen, gisteren-middag, na een langdurig lijden is overleden. Door de Commissie voor de oprichting van een gedenkteeken voor wijlen Mgr. Adames, den eersten Bisschop van Luxemburg, is aan onzen geachten stadgenoot, den Heer F. L. Stracké, de uitvoering opgedragen van het marmeren monu ment, volgens het plan van den Staatsarcbitect Arendt, welk gedenkteeken in de gothische graf kapel op het glacis te Luxemburg zal geplaatst worden. Bij de parade ter eere van den sergeant- geweermBker O. F. G. L. Klenke, jl. Zaterdag gehouden, hetft do Luitenant-Kolonel J, A. K. H. W- Vogel, die daarbij eene korte en krachtige toespraak hield, ook met een enkel woord gewag gemaakt van de verschillende stelsels van ge weren, die gedurende den diensttgd van den heer Klenke gebruikt waren en van de aanstaande in voeling van een geheel nieuw systeem. Ia de kazerne teruggekomen, werd de jubilaris verrast door twee keurige en bij elkander passende geschenken, een van de officieren en een van de oudeiofficieren. Aan de laatsten bereidde de heer Klenke Zaterdag-avond eene partij in de cautine der kazerne, alhier. Zaterdag-namiddag is met goed gevolg van de werf „Huberlina" der firm* W. H. Jacobs alkier, te water gelaten de ijzeren stoombaggtr- molen VZ. Willems-vaart,e g-bouwd voor rekening van den Heer J. Volker Jst. te Zwijndrechl. Door den Algemeenen Nederlandscheu Po litiebond is het brevet met verguld zilveren me daille toegekend aan den Heer L. Van Wolvsren, en hei brevet met bronzen medaille aan den Heer A. Wybenga, beiden Inspecteurs van politie al hier; de eerste wegens dertig- en de laatste voor tienjarigen trouwen dienst bij de politie. Door de politie alhier is aangehouden een •gehuwd werkman, dia op heeterdaad was betrapt op diefstal van een stuk compositie, ter waarde van ruim zes gulden, aan de werkplaats van de Holl. IJzeren Spoorweg-Maatschappij. Gedurende de maand Januari 1889 is ten postkantore Haarlem in de Rijka-Postspaarbauk ingelegd de som van f 16,721,70 en terugbetaald f 11.723.69. Het laatst uitgegeven boekje had het nummer 4012. Gedurende de afgeloopen maand zijn door de politie alhier 31 personen vervolgd wegens dronkenschap op straat. In de maand Januari van het vorige jaar was dit getal 15 dus 16 miuder. BURG. STAND DER GEM. HAARLEM. BEVALLEN: 31 Jan.: H. H. Groenendaal-Rieselier, z. 1 Febr.: J. Jansen-Wiggers, d. I). Ratsma-Van Dalen, d. W. Van Mackelenberg-Leemans, d. 2 Febr.: K. M. Robbé-Verdonk, z. G' Eterman-Willemse, z. J. Otger-Meylink, z. W. A. Van Amstel-Meuwese, d. G. A. Van Akkeren-Fiege, z Al. A. Van Em- merik-De Droog, d. G. Boeree-Rustenburg, d. J. C. Biemans-Visser.'z. - 3 Febr.: A. C. Van Zalen-De Moor, d. M. Van Roon-Heerens, d. L. De Zwart- Van der Werken, d. 4 Febr.: J. Bijster-Roose, z, M. P. De Haan-Van der Patten, d. OVERLEDEN: 1 Febr.: A. Van Eyk, 15 m. E. Vooges, 4 j. 2 Febr.: J. Boeree, 68 j. 8 Febr.: J. Koehorst, 61 j. Op 15 Febr. a. s. worden voor de rechtbank te Alkmaar behandeld de strafzaken brtrekkelijk de verleden jaar te Schagen plaats gehad hebbende ongeregeldheden. Te Breslau wordt in Juni a. s. eene internationale tentoonstelling gehouden van voorwerpen en werktuigen, betrekking hebbende op den landbouw. De Minister van Openbare Werken te Berlijn heeft bereids de Duitsche staatsspoorwegen gemachtigd de van die tentoonstelling terugkeerende voorwerpen kosteloos terng te vervoeren. Donderdag j.l. hebben Noordwijk's Katholieken hun geliefden Herder, Fastoar Van der Horst, ten grave gedragen op het Kerkhof, dat hij zich zelf te midden der zijneu bad bereid en waar hij nageheele voltooiing van den schoonen doodenakker, het eerste werd begraven. Voor het eerst luidde de dooden- klok in den toren der kapel door hem gesticht, terwijl zijn stoffelijk overschot door zijne treurende parochianen jian den schoot der aarde werd toe vertrouwd. Woensdag had het lijk den gehrelen dag in de kerk ten toon gestaan en onnoemelijk velen waren een laatsten blik komen werpen op den dierbaren doode en voor de rust zijner ziel komen bidden. Donderdag-morgeD was op eene enkele uitzondering na de geheele gemeente tot de H. Tafel genaderd en toen te tien uur de plechtige uitvaaart begon, was ds kerk te klein om de braede schaar Priesters en familieleden en da toegestroomde parochianen te bevatten. De neef des overledenen, de Weleerw. Heer Taskin, droeg het H. Misoffer op, geassisteerd door den Weleerw. Heer Nix, Kapelaan der parochie en den Eerw. Heer Van den Bsrg, ook een neef van den g-siorvene. Na den heiligen Dienst werd door den ZeerEerw. Heer Lans, Pastoor te Schie dam, eene schoone es indrukwekkende Igkrede gehouden. Te 1 uur trok de stoit, voorafgegaan door de jongens der R. K. Par. school en gevolgd door de Eerw. Zusters, de leden der Congregatie en de meisjes der R. Par. school eu der Zusterschool en omstuwd door een talrijke menigte naar het Kerkhof, waar de Zeer Eerw. Hoer Brouwers, Rvgect van Hageveld, de laatste plechtigheden verrichtte. Eene menigte kransen bedekte de lijk kist, die door 16 der voornaamste ingezetenen werd gedragen. HAARLEM, 4 Febr. Ter graanmarkt van heden gedaan: ronde tarwe f a f witte f 7,15 a 6.30 rogge f af Haver f2.80 a f3,00 gerst f4,75 bruine boonen f a f Gr. erwten fa f Capucijners f af.Oliezaad fKarwijzaad f AMSTERDAM, 4 Febr. Ter veemarkt waren aangevoerd 620 runderen, van welke de pryzeu waren vette late qual. f 0.66. dito 2de qual. f 0.57 dito 8de qualiteit J 0,48 per kilo; melk- en kaifkoeien 120 a 200, graskalv. a 47 nucbteren kalveren Ba 11, 3 acbapeu en lammeren a 253 vette varkens 44 a 48 c.; biggen beide per kilo. ALKMAAR, 4 Febr. Ter veemarkt werden ver kocht 6 koeien van 190 a 240, 75 kalveren van f 41 a 110,10 nuchtere dito van f 8 s 16, 8 schapen f 60 s 23,— 150 varkens a 38 a 50 c. 27 magere 10 a 14 per kilo. paarden f a ALKMAAR, 2 Febr. De aanvoer van vee eu daarvoor be stede prijzen is als volgt: 4 koeien 150 a 230, 20 nnchtere kalveren 5 a 18, vette kalveren a142 schapen 16 a 24 varkens fper kilo, 71 ma gere dito 9 a 14, 6 bokken /4a 10, paarden ii f lammeren f a HOOHH, 2 Febr. Op de weekmarkt van heden waren de pryzeu en aanvoeren der granen als voigt: heel. tarwe f 7,— a 8,50 heet. rogge fa heet. gerst 4.50 a 5,00 heet. haver f 3,50 a f 4,—mosterdzaad a —heet. bruine f 12—, a 16,—, gele ƒ14,— a f 18.— beet. paardeboonen f a heet. erwten 12,— a heet. groene 14,— a 16, heet, grauwe 16,— 18,— heet.witte 14,—af 18.—. heet. aardappelen manden appelen s alles per heet.. De aanvoer van vee en daarvoor betaald pryzen waren als volgt: paarden van f 60 tot 120 veulens I a koeien van f tot kal veren van 5,tot 15, schapen van tot lammeren van 12 tot 23, varkens vsn 8.—. a 14, zeugen a biggen van 4.— s 8,— LEIDEN, 2 Febr. De pry» der boter wse beden pei vat 1ste qnal. f62.— a 74.—, 2de qual. 46.— a 60.Aanvoer middelmatig en handel vlug. Turf aangevoerd van 28 Jan.— Jan. dubbele heet. 41 a 88 c. per dubbele heet. LONDEN, 4 Febr. Ter veemarkt zijn aangevoerd runderen 2400, schapen en lammeiec 10,000 kalveren 40. zwijnen 10. Prijzenbeste runderen 2/4 a 4/9, schapen en lammeren 3/4 a 6/4, kalveren 3/8 a 5/8, zwijnen 2/6 a 4/. ROTTERDAM, 4 Febr. Op de veemarkt waren heden aangevoard: 19 paarden, 264 iunderen,36 vette en gras kalveren, nuchtere kalveren, 68 schapen of lamme ren, 305 varkens, biggen, bokken of geiten. De prijzen van bet vee, besteed ter markt van heden waren als volgt: Runderen 1ste qualiteit 65 e. 2de qual. 60 c,, 3de qual. 55 c.; kalveren 1ste qual. 100 e. 2de qual. 90 a 80 c., schapen 1ste qnal. 65 c.,2de qnal. 55 c., alles per kilo; varkens 1ste qual. a c., 2de qual. a c., 3de qual. c., licht soort a e. per half kilo; Zeenwsche eieren f 4.80 it 5.00. Overmaaische iito t 5.20 A 5.40 de 100 stuks. Schepkaas per 50 kilo f - a Aangevoerd partijtjes. Zoetemelksche kaas, f 22,per 50 kilo. Aanvoer 1 partijtjes. Handel tamelijk vlug. SCHIEDAM, 4 Febr. Moutwijn, per ned. vat fS,75 Jenever f 14.25, Amsterd. proef i 15,50, spoeling f 1.60 dito commissie f 1,60. Amsterdam, 4 Februari 1889. Prgzen der onderstaande effeoten g,noUe,d pCt. as koen. Nederland. Gortif. Work. Sohuld. 1' s|76"/i, |91»/„ 8'102»/, Hongarije. Obi. Leaning 1867 i GoudleeningI Italië. Obl. Pausel. Leen. 1860-64 5 Ooitenryk. Obl. in papier (Mei—Nov.)5 lilver (Jan.—Juli). 5 Portugal. Obl. buitenl. 1853-84 I Rusland, bij Hope Comp. Oude Russen 5 4 Spanje. Obl. Nie. Spw. 1867/69 1877 Amst. L 90-100 Obl. buitenl. 1867, 1871 76 1' 1876 binnenl. (Perpetueel») Turkije Obl. Alg. Schuld 1866 Serie D 186» C Egypte. Obl. Lceuiug 1876 N.-Amerika. Obl. Vereen. Staten 1876. 1877 Columbia. Obligatien Peru. Leaning 1870 1872. 9 4 6 6 4 4'. 4 4» 6 6 dlrid Italia. Rusland Ooatenryk. Aand. Nationale Bank Nederland. Holl. Uz. Spw. Aand. M. tot Eipl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. gestemp. Obl. Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand. Boitel Weiel Obl 1876. Ziiid-Ital. Spoorw. Obl.. Gr. pw. Maatach. Aand.. Baltis-be Spw. Aand.. Jalez Griasi Obl6 Kiew Brest Aand6 JCursk Ohark. Obl. ƒ1000,. 6 Morickanak Sysran Aand.. 6 Riasebk Wiasma 6 Aandeden Spwdi Chicago N. W. Gert. Aand.. N York Lake Erie W. 8. Aand. Illinois Gert. Aand Miss Kansas Teias Obl. Gert.. 7 Nederland. Loten Amsterdam /100. 8 Rotterdam8 Gemeente Grediet I Belgis. Stad Antwerpen 1887. Ooatenryk Stsatsl. 18644 1860 6 1864 Rusland 1864. 6 18666 Bumeula Amerika 100 W/u 95% 89 68'/. 69'/, 64% 103"/,, 89 101'/4 51 65'/, 16*/is 16»/,, 84'/, 106'/, 125»/, 29'/', 16 14'/, 126'/, 150 127 81% 139'/, 100'/, 13 60'%, 119?/, 58'/, 96% 100'/8 30'/, 30% 188 29%, 113%, 91% 113 107 104'/, 87% 110% 116'/, 147'/, 169'/, 157 Geldkoers prolongatie 2'/, pet. Naar wjj vernemen, zal de Tweede Kamer tot hervatting barer werkzaamheden niet byeenkomen voor 20 Februari. De iuspeeteurs en adjunct-inspecteurs vau het geneeskundig staatstoezicht zullen, naar wy vernemen, in den loop dezer maand te 's-Hage bijeenkomen, om eene herziening der wet op de besmettelijke ziekten voor te bereiden. BERLIJN, 4 Februari. Ondanks het misbaar; dat de pers en de politieke woord voerders in Amerika over de Samoa-aangele- genheid maken, is deze tot dusver hier als van tameljjk ondergeschikt belang be schouwd. Het publiek noch de pers in Duitschland heeft zich er mede ingelaten, veel minder er zich over opgewonden. Tegeuover de drukte der Amerikanen maakt heden eene mededeeling der Nordd. Allg. Ztg. een wonderlijken indruk. Deze zegt nameljjk, dat de Amerikaausche Gezant Pendleton sedert eenige maanden geen voet in het ministerie van buitenlandsche zaken te Berlijn gezet en in de laatste weken namens zjjne regeering geen woord met de onze over Samoa heeft gewisseld. Na deze onverwachte opheldering, kan men er wel op rekenen dat Pendleton's dagen als Gezant te Berljjn zgn geteld. Langzamerhand begint men aan het bericht van den opzettelyken zelfmoord van Kroonprins Rudolf hier meer geloof te hechten. Ook wordt tamelijk onbewimpeld erkend, dat in den laatsten tyd ook fami lietwisten zgn gemoed hebben verduisterd. Het familiediuer, dat den dag vóór zgn dood had moeten plaats hebben, zou eene soort verzoeningsmaal geweest zgn, maar tot groot verdriet van zyne vrouw was hjj daar vandaan gebleven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 3