N I E WE No, 1352. Vrijdag 8 Febrnari 1889. 14de Jaargang. Paus Leo Y1S1 over de school. Ill] IT EiM LA NI). Met den trein van 9 uur 30 min. ABONNEMENTSPRIJS Per 5 maanden voor Haarlemt 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 AfzJnderljjke Nummers 0,03 Dit blad verschjjut eiken DINSDAG, DONDERDAG en Z AT ER DAG BUREAU: St. Janstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DBB ADVEBTENTIÊB Van 16 regels30 Cents. Slke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentie n worden uiterlijk Maandag-, Woensdag en Vrijdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: K'ij P P E R S LAUREY. In onzen veelbewogen tijd, waarin men van vele kauten er op uit is om de school te ontkerstenen, waarin men alle pogingen in 't werk stelt om haar aan den iuvloed der Kerk te onttiekken, kan het niet dau nuttig zijn te vermelden, hetgeen de H. Vader onlangs aan de Bisschoppen van Beieren omtrent het onderwjji heeft mede gedeeld. Nadat Paus Leo over eene goede vor ming der Geestelijkheid heeft uitgeweid gevoelt Z. II. zich gedrougen nog het een en ander in 't midden te brengen ten op zicht van de opvoeding der jeugd in het algemeen. »De opvoeding der kinderen,zoo schrijft de H. Vader, >gaat ons bizonder ter harte. Vurig weusehen wjj, dat men èa wat de vorming van hun geest eu wat de vorming van hun hart aangaat, den goed.n en rech ten weg moge bewandelen. De Kerk toch heeft de jeugd steeds met eeue moederlijke liefde bemind, om haar te beschermen op de liefdevolste wijze zich allerlei moeilijk heden getroost eu talrjjke hulpmiddelen aan de baud gegeven, ouder audere bizon der door de verschillende geestelgke ge nootschappen, welker roeping het is de jeugd in de kunsten en wetenschappen, vooral in de christelijke wijsheid eu deugd te onderrichten. Ouder zulke gunstige omstan digheden werd het gemakkelijkst de liefde tot God in de teedere zielen geplant, waar uit zich spoedig het besef van de plichten des memcheu tegen zich zeiven, jegens de me leraenschen en jegens het vaderlan 1 ont wikkelde en weldra de schoonste vruchten opleverde. Met alle recht mag zich daarom de Kerk beklagen, wanneer zij hare kinde ren in de prilste jeugd van hare zjjde ziet afrukken en in scholen voeren, waarin öf elke kennis van God onderdrukt, of slechts eene zoodanige, die gebrekkig en met alleilei dwalingen vermengd is, geleerd wordt, die geen paal en perk stelt aau den vloed der dwalingen, geen geloof meer aan de god delijke schriften, geen plaats meer gunt aan de waarheid, om zich zelve te verdedigen. Het gezag der Kerk van de zetels der ge leerde wetenschappen uit te sluiten is echter eon schromelijk onrecht, wijl het ambt, om den godsdienst te onderwijzen, welke geen meusch, die het eeuwig heil wil verwerven, ontberen kan, aan de Kerk van God is geschonken en aan geen ander menschelijk genootschap, zoodat geen van deze dit zich mag aanmatigen. Met alle reden houdt zij daarom aan haar recht vast, en tracht, waar het aan 't wankelen gebracht wordt, het wederom te bevestigen. Met eeue bizoudere inspanning heeft men verder daarvoor te waken, dat in de scholen die zich aan het toezicht der Kerk geheel of gedeeltelijk onttrokken hebben, de jeugd geen gevaar loopt aan het katholiek geloof en aan de zeden schade te lijden. Ouder dit opzicht zal de jjver der Geestelijkheid in F E U ILL E TO N. (6) Vervolg vGebreide kinderjurkjes, jdie geene moeder in de kinderkamer mag laten ontbreken, een der schntiijkste acquisitiën voor huisgezinnen, een onontbeerlijk voorwerp voor de verzorging der kinderen, «en der meest zegenrijke ver schijnsels van onzen tijd,// enz., werkelijk eene zeer mooie annonce stond er ook over de //nieuw aangekomen stalen broches," ook zag men eene dame, die aan den eenen kant van het hoofd zwarte en aan den anderen kant witte haren droeg. De meeste verpoozing gaf mij evenwel een Chineeseh opschrift op eene annonce, die ik te vergeefs trachtte te ont cijferen, ook de lijst der verschillende agenten in Groot-Britanuië en Holland door welke thee te bekomen was, was leerzaam. Einde lijk opende men het loket en ik kon mij voor een schilling een plaatskaartje naar Hassok- vereeniging met de goedgeziuden veel ver mogen, wanneer zij daarop werken, dat de godsdienstleeraar niet van de school ge weerd worde, maar de plaats inueme, die hem toekomt, eu dat deze in handen zjj van mannen van beproefde deugd, eu zij van den anderen kant naar middelen uit zien, om de leer goed eu onvervalscht aan de jeugd mede te deeleu. Vervolgeus zal de raad en de medehulp der huisvaders iu vereenigiug hiermede veel nut aanbrengeu. Deze moeten dan ook op het nadrukkeljjk- ste vermaand worden te letten op de groote en heilige plichten; die zij voor God te genover hunne kindereu hebben, hoe zij dezen iu den godsdienst behooreu te onder richten en zedeljjk eu godsdienstig behooren op te voeden, eu hoe verkeerd zjj handelen, wanneer zjj hunne kinderen op een leeftijd, dat zjj uog lichtgeloovig en ouvoorzichtig zjju, aan verdachte onderwijzers toever trouwen. En met deze plichten, die zjj te gelijk met bet vaderschap op zich hebben genomen, zjjn dit zulléu zjj rnoeteu er kennen natuurlijker wjjze even zoovele rechten verbonden, en wel rechteu van dien aard, dat er niets van afgestaan kan worden, en waarvan ook geene meuscheljjke macht iets kan afnemen, omdat de tnensch vau die plichten, welke hem met God ver binden, door geen menschenmacht kan ont slagen worden. De ouders behooren altjjd dit te gedenken, dat zjj met het toezicht over hunne kindereu tevens een zwareu last op zich hebben genomen, eu een groo teren ook iu zoo verre, dat zjj verplichting hebben hunne kinderen tot een beter, edeler leven der ziel op te voeden, en dat het hunne taak is, indien zjj zelf niet in staat zjju om dit te volbrengen, de plaatsver vangende hulp van anderen daarbij iu te roepen, opdat de kinderen het noodwendig onderwjjs in den godsdienst uit den mond van beproefde ouderwijzers veruemeu eu iu zich opnemen.* Al zjjn deze schoone en treffende woorden van den H. Vader tot de Beiersche Pre- lateu gericht, zjj gaau toch alle Katho lieken aau, die iu de opvoeding en onder wijs van hunne kinderen belang stellen. Zjj gelden voor allen, die niet willen mede werken aau de verwilderiug der jeugd, aan de oplossing der familiebanden, aan de zedeloosheid, den zelfmoord en audere kwa len van onzen tijd. Mogen dan de woorden van den Opper herder een diepen indruk hebben te weeg gebracht op hen, die het met de vorming vau hunne kindei eu ernstig meeuen. Dat allen diep doordrongen zjju van den ernst der tjjdeu en alles iu het werk stellen om de vele gevaren af te weaden, welke de opvoeding der jeugd zoo ontzettend vree- seljjk bedreigen. Het bljjkt thans uit de betoogen der li berale pers, dat de overleden Kroonprins Gate koopen. De trein kwam, aan, ik liep over 't perron en haastte mij naar den coupé, dien ik graag wilde instappen, het portier was ge sloten en ik riep tot den conducteur: //Open mij dezen coupé!// //Dat mag niet, mijnheer, neem asjeblieft plaats in den volgenden, er is slechts eene vrouw en een kind binm n nNeen, ik wil bepaald hier in dezen coupé//, sprak ik vast besloten. „Het doet mij leed, dat ik u niet van dienst kan zijn, maar de coupé is op last van de Maatschappij gesloten en mag niet worden ge opend.// „Maar dan dien ik toch te vragen, waarom deze coupé voor het publiek is gesloten?" //Dit weet ik ook niet, mijnheer, doch het is, zooals gezegd is, een uitdrukkelijke last, ik mag er u niet binnenlaten, stap hier naast in, maar spoedig, er i» geen tjjd meer te ver liezen.// Ik kende den conducteur en hjj kende mij ook van aanzien, want ik was reeds dikwerf deze lijn op eu neer gespoord, daarom hield ik het voor 't beste hem met mjjn geheim be- vau Oostenrijk tot de moderne richting op staatkundig terrein behoorde. De Indépen- dance Beige telt zelfs den outslapeue onder de voortreffelijkste mannen, ouder al de groote en vrije geesten, ouder al de edel moedige Vorsten, waarop Europa in de laatste tijden zijn hoop op een beteren toestand had gebouwd. Als de Indépendance Beige een Koning of Prins verheerlijkt, dan is dat het aller- bedeukelijkste voorden bewierookte. Wat zou er van Oostenrijk wordeu mag dau ook nu wel gevraagd worden als deze vvrjje geestc, beneveld en ver ward bovendien door herseulijden, den troou had beklommen? Na het bekend worden zijner richting de liberale weten uitnemend hun geest verwant te oudersteuneu kan men te eerder berusten iu de ontzettende cata strophe, welke Oostenrijk, uiet enkel zjju Vorstenhuis, maar ook de Natie, door leeft. Eeu gekroonde liberaal dat is een Vorstenfiguur welke straks onder de ont troonde Monarchen kau geteld worden. Het liberalisme exploiteert de Vorsten, die hunne geestverwanten zijn; het soute neert ze niet. In de Nemzet wordt een brief openbaar gemaakt van Kroonprins Rudolf aau den afdeeliugs-chef S/ögyeuyi, waarhij hi] dezen eeu codicil tot ziju testament en het gouden sleuteltje zendt, om de bergplaats zijner papieren te opeuen. De Prins zegt o. a. iu dit sch ijven: »Ik moet het leven vaar wel zeggen. Groet al mijn goede vrienden. God zegene ons dierbaar vaderland!* Het wordt eene steeds akeliger geschie denis. Naar verzekerd wordt, heelt ook Kroon prins Rudolf een dagboek nagelaten. Meu schrijft aan de Monde. De officiëele bizonderheden betreffende den dood van Prins Rudolf door het hof van Weeneu aau den H. Stoel bekend gemaak, beves tigen, dat de overledene iu eeu aanval van versfands-verbijstering zelfmoord heeft ge pleegd. Om deze redenen heeft men mogen toestaan in de Oostenrijksche kerk »Santa Marie dell' Anima* te Rome voor de rust zijner ziel eeu uitvaartdienst te houden, waarbjj het personeel der Oostenrijksch- Hongaarsche Gezantschappen tegenwoordig zal zijn. Ontzaglijk groot was jl. Dinsdag te Weeneu de toedrang vau belangstellenden om het, iu de hofkapel van den Burg op eeu praalbed tentoongestelde ljjk van Kroon prins Rudolf te zien, en zoo groot was zelfs het gedrang, dat verscheidene perso nen ouder den voet geraakteu en ernstig werden gewond. Zelfs wordt van doodeu gesprokeu. De President der Frausche republiek heeft aangenomen het verzoek om outslag van de Heeren Ferouillot en Delaparte. Guyt Dessainge is benoemd tot Minister van justitie. kend te maken. Ik deelde hem in 't kort mijn inzicht mede en verzocht hem, mij in de vol voering van mijn plan te willen steunen. Hij willigde mijn verzoek in, hoewel met zichtbaren tegenzin. //Mijnentwege, op uw ge vaar af,// zeide bij, //ik zal u de coupé openen, doch als u wat overkomt, breng mij dau niet in verlegenheid, want ik zeg u, ik verlies er mijn post mee en wat zou ik dan met mijn gezin moeten beginnen „Wees maar niet bang, vriend, er zal mij niets overkomen, en mocht dit, dan zeg maar, dat gij den coupé niet hebt geopend.// Ik sprong in den vrees verwekkenden wagen, de conducteur sloot hem van buiten niet en twee minuten later rolde de trein voort. Ik gevoelde mij in 't geheel niet bevreesd of opgewonden. Ik bleef geheel kalm. De coupé was niet verlicht, doch de maan scheen klaar en wierp een helder licht op alle voorwerpen. Ik zag uit naar het landschap, een zachte ne vel lag over de heuvelen. Nu stoomden wij eene boring van eene kalklaag door. Ik be schouwde de kiezeladeren, welke door de kalk trokken en verlangde, dat ik thans met mjjn Volgens de Paris heeft de Rechtbank der Seine de ontbinding der Pauama- Kauaal-Maatschappij uitgesproken. Lit Chatnbéry wordt gemeld, dat een Duitscher, Oscar Schmidt genaamd, als officier in het Duitsche reserve-leger die- nenende, te Saint Pierre d'Albigny in ver zekerde bewaring is genomen, als beschul digd van spionuage. Hij moet teekeningen gemaakt hebben van de vestingwerken aan de Alpen. Bij de Spaanscbe Regeeriug is het verzoek om ontslag ingekomen vau den Kapitein-Generaal van Cuba. De Spaansche Senator Marcoartu heeft een prijs van 3000 fr. uitgeloofd voor het beste geschrift over den zinvloed vau het militarisme, uit een staathuishoudkundig oogpunt, op de Europeesche volken*. Hij heeft den Ileoreu Jules Simon, Frederic Passy en Léon Say, leden van de Société d'economie politique te Parijs, verzocht deel uit te maken van de commissie ter beoor deeling van de in te komen geschriften. Alle drie hebben de opdracht aangonomeu. Door den Italiaanschen Minister van Financiën ziju nu de noodige inlichtingen aati de Kamer van Afgevaardigden ver strekt. Zeer rooskleurig zijn ze niet. Da Minister becijfert het tekort op 200 wil- lioen lires, hij zal niet leeneu maar wel nemen.Volgens ziju voorstel zal het Pensioenfonds, hetwelk in 1880 werd ge sticht, eenvoudig worden ontledigd ten bate der schatkist, terwijl de Staat de uitkeering der pensioenen weder op zich zal nemen. Wat men na dien »roof« dan nog te kort komt, zal moeten worden gevonden door bezuiniging eu door belastingverhoo- ging. Heerlijk vooruitzicht! En om al die schooue uitkomsteu te verkrijgen hebben de Italiauen, op het initatief onder andere van een Garibaldi, huuue wettige Vorsten eenvou lig outtroond! Tegen de belasting-denkbeelden van den Minister doet zich eeu zeer krachtig verzet gelden. In de Begrotingscommissie werdeu zes tegenstanders van de voorstellen der Regeeriug eu drie voorstanders er van ge- kozeu. Men zal dus zeer belangrijke beraadsla gingen ze zullen den 15u dezer aanvan genkunnen te gemoet zien. De Minister Crispi geraakt steeds iu meer moeilijk heden. Hij heeft met meer dau éeue Roode Zee te kampen. Uit St. Petersburg wordt gemeld, dat de Czaar waarschijnlijk iu den aanstaanden zomer naar Berlijn eeu bezoek aau Keizer Wilhelm zal gaau brengen. De Portugeescbe Regeering kondigde onlangs aan, dat zij eene maatschappij zou subsidiëereu en aau deze het uitsluitend recht zou toekeuneu om uit Oporto wijn te verschepen. De Regeeriug zou de maat schappij gedurende 30 jaren 5 pCt. divi dend garandeeren, haar eigen merk ge- bru'ken en hare consuls opdragen den ver- steenhouwershainer een weinig geologie kon beoefenen; ik dacht aan mijne jeugd, toen ik menigmalen in de kalkbergen rondzwierf om in de kiezeladeren een ametist of een anderen kostbaren 9teen te vinden, ik herinnerde mij een geval, hoe ik juist bier aan de spoorlijn ronddoolde en door een spoorwegwachter ferm doorgehaald werd, omdat ik in mijn geolo- gischen ijver van boven eene gehccle storting s'eeuen op de staven wierp. Ik herinnerde mij dit zeer goed en meende zelfs nog de plaats te kunnen vinden, ik keek naar buiten, daar reden wij de tunnel binnenHier zijn twee tunnels, die het spoor moet, passeeren, zjj zjjn door de kalklagen gegraven, de eene is kort, de andere langer, en zij liggen op circa honderd passen van elkander. Nu stormden wjj ook de tweede binnen. Ik kan niet be schrijven, boe het mij nu te moeite werd, plotse ling rees een gevoel van angst bij mij op, eene riling beving mij en het scheen alsof regen op mij nederviel. Ik gevoelde, dat iemand tegenover mij zat, in weerwil der duisternis gevoelde ik, dat zijne oogen strak op mij waren gevestigd. (Slot volgt),

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 1