BINNENLAND. Koloniën. GEMENGDE BERICHTEN. koop aan te moedigen. Hiertegen verzetten zich echter de kooplieden en werklieden te Oporto, met het gevolg, dat daar thans oproertjes aan de orde van den dag ziji»; doch daar de Regeering de telegrammen tegenhoudt, is er nog geen vertrouwbaar nieuws dienaangaande ontvaugen. Te Coustant'.uopel moet een Afge vaardigde van Osman Digna ziju aange komen om daar de sheiks softa's warm te maken voor de zaak van den Mahdi in Soudan en den Sultan tegen de Engelscheu op te zetten. Hij verspreidt allerwege, dat de invloed van den Mahdi steeds wassende is. Uit New-York wordt gemeld, dat de Heer Blaine zich bereid heeft verklaard zitting te nemen in het Ministerie van den nieuwen President. Door den Senaat is een ontwerp in over weging genomen, strekkende om de natu ralisatie te verbieden van vreemdelingen, die geen Engelsch kennen. Zou dit het begin eener campagne zijn tegen het steeds veldwinnend Duitsche element? BATAVIA, 4 Januari. Den 3en Januari werd het vonnis gewezen in het tweede strafproces tegen de Bautamsche oproerlin gen. Van de 51 beklaagden werden er 22 vrijgesproken en 29 ter dood veroordeeld. Het verzoek om gratie door den in lander Waugsa, deu moordenaar van den Heer Wigmau, ingediend, is bij besluit van deu Gouverueur-Geueraal dd. 31 December j.l. afgewezen, zoodat de ten uitvoerlegging van het doodvouuis spoedig zal volgen. Van hier wordt aan de Sumatra-Ct. ge schreven, dat de Minister vau koloniën heeft aangedrongen op de spoedige invoering vau een nieuw stelsel van dwangarbeid, en het gevoelen der Regeering heeft g6viaagd over het oprichten van eene school voor djaksa's. Bij eeu besluit des Gouverneur-Ge neraals, zal gedurende het jaar 1889 de uit te keereu premie voor het vaugen of dooden van een gestreepteu of konings tijger iu de afdeeling Tjaringin der resi dentie Bantam bedrageu 200. Mijnheer leest de Kölnische Zeitung Wel zeker, Nu ja, dat staat gekleed. Men moet zoo'n wereldblad lezen, 't Is om op de hoogte van den tijd te blijven. Dan stelt ge er belang in schaamteloos te leeren liegen en karakterloos te leeren handelen? Gott hewahrIk zie niet in, dat in het lezen van de Eölnische en liegen en karakterloosheid eenig verhand bestaat. Ge zult toch wel toegeven dat het waar heid is: //Wie met pek omgaat wordt er mee besmet.// Yan de karakteiloosheid der K. zou ik toch wel eens een staaltje willen hooren. Hebt ge de K. over Frederiks Dagboek gelezen? Roemde zij lie in den beginne niet als eene heerljjke, hartverheffende taal, als de uiting van een verheven, edeldenkend man? Kreet ze 't onmildcllijk daarna niet uit als eene ellendige vervalscking, als het maaksel van een rijksvijand? Brengt zij de particuliere correspondentie van Geileken en Éoggenbach niet aan het licht met eene grenzenlooze on beschaamdheid? Schendt zij niet het heiligste eigendomsrecht? Treedt zij niet met voeten het heilig recht van het geheim der brieven? Zendt ze omtrent den Paus en den katholieken gods dienst niet de meest handtastelijke leugens in de wereld, zonder die ooit te herroepen? Het staat als een paal boven, water, dat hij, die uit zulke bronnen aanhoudend put, einde lijk van de ziens- en denkwijzen doortrokken wordt, die in zulk een blad worden verkon digd. De gestadige drop holt zelfs den hard- sten steen uit. VIV.) Door de Provinciale Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in de prov. Utrecht is een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal ingediend, om de Burge meesters en Secretarissen op te nemen in het pensioenfonds. In de jongste vergadering der afd. Amster dam van de Maatschappij van pharmacie zijn de voorstellen van dr. Bruinsma tot oprich ting van staatsapotheken cn van bureau's tot onderzoek van levensmit'delen behandeld, ten gevolge waarvan de volgende conclusie werd aangenomen//De vergadering, kennis genomen hebbende van de beide stukken van Dr. Bruinsma, acht zijne voorstellen tot verkrijging van goed- koope geneesmiddelen voor het volk en tot vestiging van bureau's voor het onderzoek van voedingsmiddelen onvoldoende toegelicht en on uitvoerbaar, en gaat over tot de orde van den dag. Namens Commissarissen der Vennootschap, die de //Wageninger// uitgeeft, verklaart de heer E. César Segers, dat de redacteur van het staalkundig gedeelte zal instemmen met »Ohs Program.// In zijne vergadering, te Utrecht gehouden, heeft het Bestuur van den Algemeenen Bond van katholieke Kiesvereenigingen besloten, zich in zake het optreden tegen den persoonlijken dienstplicht te verstaan met liet bestuur van den Noord en Zuid-Hollandschen Bond, om tot eene gemeenschappelijke handeling te komen. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft, met wijziging van beschikkingen van zijn ambtsvoorganger, in de Staats-Courant van 6 Februari verschillende bepalingen openbaar ge maakt betreffende eene nieuwe indeeling van onderkiesdistricten voor de verkiezing van leden der Tweede Kamei, Zij betreffen: eene nieuwe indeeling van de gemeenten Nijmegen; Katten- dijke en 's Heer-Arendskerke (hoofddistrict Goes;) Leeuwarderadeel en Menaldutnadeel (id. Leeuw arden); Doornspijk (id. Kampen); Weerseloo (id. Almelool; Beerta (id. Winschoten); verder ver heffing tot afzonderlijke onderkiesdistricten van de gemeenten: Balgoy, Nootdorp en Oudendijk. 's GRAVENHAGE, 6 Februari. Gisteren wer I, in de geheel in rouw gehulde kerk der H. Teresia, een plechtige lijkdienst gehouden voor de zielerust van Aartsheriog Rudolf van Oosten rijk. Tegenover het altaar stond een katafalk tusschen brander de kaarsen, en het wapen der Habsburgers op de voorzijde. De indrukwekkende plechtigheid, waarbij het zangkoor het Gregoriaansch Requiem uit voerde, werd bijgewoond door Jhr. Van Capel- len en Graaf Schimmelpennick, als vertegen woordigers van onzen Koning en Koningin de hoofden der Ministeriëele Departementen, de Presidenten der Eerste en Tweede Kamer, de Vice-president van den Raad State, de Commissaris des Konings, de Burgemeester Roest, alle de buitenlandsche Gezanten en Legatieleden. BEVERWIJK, 6 Februari. Op eene vergade- dering, alhier,gehouden door het Bestuur en gedele geerden der R. K. Kiezersvereeniging, heeft men zich verklaard tegen den persoonlijken dienstplicht en werd er besloten af te wachten wat de Noord en Zuidhollandsche Bond in deze aangelegenheid zal doen. Eene nauwere aansluiting aan den Bond, hoe gewenscht ook, kwam in deze ver gadering niet tot stand. Duitsche trots. Eeu Duitse her maakt een tocht door Tyrol. ;/Hebt ge ook zulke ber gen? vroeg hem met rechtmatigen trots een her bergier, die hem op eene hooge berggroep wees. Nu moet 't erkend worden, dat deze vraag wel een weinig valsch was, wsnt Berlijo verheugt zich werkelijk in 't bezit van een 15 a 20 meter hoogen zandhoop, die den wijdschen titel draagt van de Kruisberg en waarop zelfs een monument is opgericht. De Duitseher voelde maar al te goed het verraderlijke der vraag, doch hij hield zich kalm. Hij zweeg den Kruisberg dood en antwoordde: „Neen, wij hebben geene bergen, maar wanneer wij ze hadden, zouden ze hooger zijn dan die daar!" Naar wij vernemen, zijn er in het geheel 52 sollicitanten naar de betrekking van kapelmeester bij het stedeljjk muziekkorps te 's Bosch. Het noodlottige spoorwegonge luk te Groenendaal, bij Brussel, had plaats op een punt naar de weg tussehen twee vrij hooge taluds onder een viaduct doorloopt, welke de twee deelen van den doorsneden weg vaa La Hulpe aan elkaar verbindt. Daar was een pas hersteld gedeelte van den weg, waar de trein zachter had moeten rijden; maar de machiuist deed het niet, omdat men al eenige minuten vertraging had ondervonden, De trein ontspoorde, reed tegen den linkerkant van den viaduct boog aan eu deze stortte iu op de locomotief en eeu deel van de waggons, waarvan vier geheel verbrijzeld werden, welker passagiers slechts met veel moeite en voor een deel treurig verminkt te voorschijn gebracht wer den uit het puin, waaronder sij bedolven lagen. In den trein bevonden zich ruim 300 perso nen. De vier voorste waggons 3e klasse, welke verbrijzeld werden, waren bet volst; daarin zaten 180 menschen, van welke, zooals btricht wordt., 16 gelood en 42 min of meer werden gewond. I)e meeste verwondingen zijn aan de beenec, welke in vele gevallen geheel verbrijzeld waren. Van de gewonden zijn reeds voricheidtnen over leden. De welbekende zangeres Mej. Dyna Baumsr bevond zich in den trein; maar zij zat in een der achterste wagens en zij bleef geheel onge deerd. Eeu der passagiers, dr. Hauben, sprong uit deu waggon toen de schok plaats h»d; toen hij bemerkte dat hij ongedeerd was, ging hij iu zijne vreugde en opgewondenheid als eeu bezetene staan dansen, maar weldra verleende hq hulp aan zijue medereizigers, die er minder goed waren afge komen. Ook van dit ongeluk moet weder misbruik ziju gemaakt door dieven. Boeren uit deu om trek hebben dooden en gekwetsten vau hunne portemonnaies en horloges beroofd. Dr. Carver, de bekende schutter, ligt zwaar ziek. Hij had de onzinnige wedden schap aangegaan in zes dagen tijds 60,000 gla zen bollen te raken. Hij won, na 60 560 malen geschoten te hebben; doch de ontzaggelijke in spanning heeft hem zoo aangegrepen, dat er alle gevaar voor zqn leven bestaat. Slechte gewoonten. Hoe velen zjjn er, die wij, of slechts naar hun scheldnaam, of naar nun misvormden voornaam of naar hun ver minkten familienaam kennen. Hoe velen, zijn er, die er eene eer in stellen, hun naam zoo te tee kenen, dat hij voor geen mensch ter wereld lees baar is. En dat alles moet doorgaan voor meerdere mate van ontwikkeling ot voor eene soort van deftigheid en voornaamheid. Te wenschen ware htt, dat de school en de Rageering sameuwerkten, om aan deze zeer slechte gewoonten of beter gezegd misbruiken eeu einde te maken. Indien er op gelet werd, dat, plaatsnamen én persoonsnamen steeds goed weiden uitgesproken cn duidelijk geschreven, meu zou veel onaange naamheden bij het bezorgen van brieven voor komen eu zoo vaak niet aanleiding geven tot verwarring en onnoodige kosten. Wie zich zijner ouders en zijns zelfs niet be hoeft te schamen, make er zich eene eer uit zijne naamteekening recht duidelijk en fraai te schrijven. Iemand teStatenzjjl (Gron.) heeft bij het slechten van zijn groud, d/el uitmakende van eene vroegere schans, eene menigte grenen balken gevonden, welke men denkt dat tot eene oude waterkeeriag voor den Dollard hebben gediend. Den man is reeds f 500 voor zijne vondst gebodeu. Als een zeldzaam verschijnsel deelt men mede, dat men iu Schoterland reeds jong rundvee in de weiden ziet, dat daarin genoeg gras vindt, om zich te voeden. Daar het hooi over 't algemeen slecht en duur is, komt deze omstandigheid den boer goed te stade. Volgens Labouchère bedroeg het vermogen, dat Koningin Victoria van de civiele lijst alleen had bespaard, eenige jaren geleden reeds 1.100 000 pd. st. De burgemeester van Bam bias o, bij Cozenza (Calabrië), maakte zich onlangs in den Gemeenteraad zoo driftig, dat hij eene re volver voor den dag haalde en op verscheidene raadsleden schoot, waardoor eenigen gekwetst werden. De gendarmes maakten zich gelukkig van den razenden burgervader meester, voor hij verder onheil kon aanrichten. De gekeime politie te St. Peter s- burg heeft nu de bende ontdekt, die voor een groot bedrag valsche effecten (ran Pvtersburger Obligatie-leeningen) maakte. De voornaamste schuldige, eeu Griek, Dupolo genaamd, maar in voorname sportkringen onder een Franschen naam bekend, werd het eerst gevat en verried zfjne medeplichtigen. De eigenlijke maker der stukken is een Pool ea onder zijne helpers zijn eene Gravin, een Vorst, een advocaat enz., te zamen acht personen. Een vrachtrijder te Neuenhaus dronk op een bruiloft zooveel jenever, dat hij dood bleef. Keizer Wilhelm heeft Zaterdag een val gedaan, evenals zijn grootvader, en de familie in het algemeen, dikwijls placht t« doen. Ditmaal echter was geen gladde parketvloer daaraan schuld. De Keizer verliet, toen hy een bezoek aan Keizerin Augusta, zijn* grootmoeder, bracht, wat al te drifrig ziju rijtuig, zoodat hij met een zijner sporen bleef haken en voorover viel. Ge lukkig echter waren de stoeptreden met een lonper bedekt, zoodat Z. M. zoo goed ais onge deerd bleef. Een bejaard man, woonachtig te Groet (gem. Schoor)), heeft zich verleden Zondag ochtend zoo zeer overspannen met loopen om de paesagiersboot te Schoorldam nog te halen, dat hij bij het stappen op de boot van vermoeiois uederviel en op de plaats dood bleef. Onlangs zaten in de wachtkamers van het spoorwegstation te Havre ongeveer een zestigtal reizigers, voorzien van fdnalskaerten, te wachten op het vertrek: van den avondtrein naar Montivilliers. Maar zij werden niet gewaarschuwd «tl toen zij eindelijk onderzoek deden, bicek het, dat de trein op ziju tijd vertrokken was, maar door eene bjjna ongelooflijke verstrooidheid van het personeel zonder passegiers mee te nemen. Bij aankomst te Monterilliers bleken al de wagens ledig te zijn. Men liet nu de vergeten reizigers met een (Xtra-trein van Havre derwaarts brengen. Hetjongste nommer van de Illustrirle Zeitung bevat goed uitgevoerde portretten van onze Koningin en Prinses Wilhelmina, vergezeld van eenige levensbizonderkeden van deze laatste. Te Munster is dezer dagen een formeele slag geleverd tusschsn een 7 Otal onderofficieren en soldaten sau de daar in gar nizoen liggende regimenten kurassiers en artillerie. Er werd algemeen van de sabels gebruik gemaakt. Verscheidene soldaten ziju getvond, waaronder éan zeer zwaar, in hat hospitaal opgenomen. Sinds lang bestond er een wrok tusschen de soldaten der beide regimenten. Zekere W. uit de gemeente Oost- dongeradeel, die, met aohterlatiug van schuld- eiscber8, voor eenige jaren naar Amerika vertiok, is thans teruggekeerd om met zijne crediteuren af te rekenen van het geld, dat hij in 't westen had over verdiend. Te Vita bij Trapani (Italië) heeft een hevig gevecht plaats gehad tusschen de po- litie-macht eu een viertal ontsnapte tuchthuis boeven, waartij twee politiedienaars werden gedood. De boev«D, die zich in eeD huis hadden Terechaust, moesten zich echter ten slotte over geven, waarop zij geboeid naar Trapani werden meegevoerd. De vreugde der bevolking over deze vangst der politie was zoo groot, dat de geheele stad hun met muziek tegemoet trok. Te Gorton in Engeland is een man, wegens het te koop aanbieden van bedor ven paardenvleescli, tot 3 maanden gevangenis straf veroordeeld. Als dergelijke feiten overal zoo gotd gestraft werden, zouden ze wel minder voorkomen. Te Cochin, in Travsscore, Zuid- Oostelijk Britsch Indië, waar nog eeu groot aan tal oude Hollandsche gebouwen staan, is door een brand op den 4en Jauua'i groote tchr.de aangericht en alle pakhuizen sijn er vernield. Het ongeluk ontstond door eeu schip, dat in brand geraakte, en toen de kabsls waren door gebrand, de rivier afdreef en he vuur aan de pakhuizen van beide oevers mededeelde. De hitte der brandende massa palmolie was zoo groot, dat het onmogelijk was nabij te komen. De vlam men rezen verscheidene honderden meters hoog en waren mijlen ver in z/e zichtbaar. De rivier en de zee nabij de baar waren met esne olialaag ter dikte van eeu duim bedekt. Er heerscht groot gebrek. Cochin kwam eerst iu 1814 in het bezit der Britten. Drie meisjes te Oldebildtdijk (Fr.) welke uit school kwamen, besloten hand aau hand met gesloten oogen naar huis Ie gaan. Bij de boerderij van den Heer Hoekstra liepen echter alle drie in de Noordsrvaart. Gelukkig zag dit eene vrouw, die spoidig twee kinderen op het droge had. Hrt derde meisje, dat midden in de vaart was geraakt, werd niet dan met reel moeite gsred. In Noordel ij k Haarlemmermeer worden pogingen aangewend tot oprichting eent r boter- en kaasfabriek, wegens de lage prijzen, die de landbouwers in de steden voor hunne melk maken. Aan het bureel van De Tijd is door een barer lezsrs gedeponeerd eeu „kunst-ei," dit met nog eenige anders door een eierboer te zijnen huize voor een gewoou ei werd verkocht. Het surrogaat-ei, groot van stuk en fraai van vorm, heeft de dubbele zwaarte van een ei van gewone grootte. Volgens verklaring van dan zo eman van het blad, die, niet wetends met kunstcieren te doen te hebben, begonnen was er een gekookt te verorberen, is bet wit er van compacter dan dat van een natuurlijk ei en heeft een onaangeuamen geur; wat den dooier betreft, bestond weinig of geen verschil. Aan een dar puuteu van het ei is eene witte vlek waar te nemen, die, zoo het ei tegen het licht wordt ge houden, zich donker afteekent. Ofschoon De Tijd er niet voor kan instaan, dat dit ei werkelijk door middel vaa chemischs preparaten werd gemaakt, meende hij er toch de aandacht op te atoeteu vestigeD, dewijl voor eenigen tijd een bericht heeft gecirculeerd over het oprichten van fabrieken in Amerika, waar kunst-eieren worden vervaardigd. Mét het stoomschip Burgemeester Den Tex, dat den 16en Februari e. k. vertrekt, zul - len ook worden verzonden: 50 koppel postduiven, bestemd voor het genie-magazijn te Padang. In het Kanaal op de hoogte van Dover heeft Zondag-avond eene aan varing plaats ge'iad van eene stoomboot, de Nereid, die van Newcastle kwam, en een Schotscb schip. Bride zonken eu 24 peisonen verdronken. Er zouden er nog meer omgekomen zijn, als er ui t een klein schip iu de nabijheid geweest was, dat echter maar éene kleine boot had. Achttien der opvaieuden werden gered. Het vermaarde kasteel Chenon- Ceaux is Zaterdag bij den gerechlelijken verkoop te Tours voor 410,000 Jranks aan den gemach tigde van het „Grondcrediet" toegewtzeu. Te Bleskensgraaf heeft Grietje van den Herik haar lOOsten jaardag gevierd. Zij geniet nog steeds eene goede gezond beid. In de Haarlemmervaart is men begonnen met de werkzaamheden tot het maken van een schotbalkslais, welke, evenals dia iu da Fuikvaart, ran wege de genie wordt g maakt. Door het gemeentebestuur van Haarlem is, onder voorwaarde van het houdeu eener bepaalde door- vaartwijdte, de vereischte goedkeuring verleend. Een hevige brand heeft teBnf- falo 40 gebouwen woonhuizen eu fabrieken in de asch gelegd. Men raamt de schade op 3 millioen dollars f 7,500,000). Een van de meest beroemde Pa- rijsche artsen, in de vorige eeuw, kreeg op zekeren dag bezoek van eeu man, die de hulp van zijne kunst inriep om eene bizonder hardnekkige kwaal te bestrijden. Op de vraag, wat hem dan eigenlijk scheelde, antwoordde de onbekende, dat eene on overwinnelijke zwaarmoedigheid hem het leven ondragelijk maakte. „Ge moet af en toe eet.s een glas goeden wijn drinken," zeide de arts. „Ik heb in m^jne kelders de fijuste en beste wijnen," antwoordde de zieke, „maar zij nemen mijne treu- ligheid niet weg." //Ga dan eens op reis." Ik heb geheel Europa al doorgereisd, maar steeds werd ik door mijne zwaarmoedigheid ge plaagd." //Hm! Dat is zeer bedenkelijk. Er is evenwel nog een middel: ga geregeld naar den Italiaanschen schouwburg, wanneer Carlin optreedt; zijn humor is onuitputtelijk en zijne levenslust zoo aanstekelijk, dat den uwe onge twijfeld zal doen terugkeeren.// Ach dokter," Bttwoordde de zieke met een diepen zucht, „ik zie wel in, dat mijne zwaarmoedigheid niet te ge nezen is: ik zelf beu Cailin!" De werkstaking der tram-beamb- ten te New-York is un geëindigd, met toegeven der werkstakers. De meeaten zijn reeds terugge keerd en op bijna al de lijueu rijden de wagens weer. Barret, de melkverkooper te Brad- ford, die ouder verdenking van deu daar gtpleeg- den moord op een knaap, gevangen genomen, doch later weer vrij gelaten werd, is nu, ca af loop van de gerechtelijke lijkschouwing, waarbij een nieuwe getuige werd verhoord, opnieuw in hechtenis genomen. l)e groote walviseb, die te Kopen- hagen zooveel osrost bracht, zal opgezet en naar Berlijn vervoerd worden. Maandag heeft in België nog een ander spoorwegongeluk plaats gehad; gelukkig niet zoo noodiotiig als dat bij Groenendaal. Op de l^jn LuikNamen, niet ver van laatstgenoemd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 2