BI N N N L A I). GEMENGDE BERICHTEN. ontstane werkloosheid om de blijde bood schap der sociale revolutie te prediken. Zeer verheffend zijn de uitkomsten van dat socialistische be-1rijf volstrekt niet. Een tal van arrestatiën heeft plaats gehad, van welke de meesten wel zullen betreffen or dentelijke. maar verleide arbeiders. De so cialisten zijn gewoon zich uit de voeten te maken als gevaar voor gevaugenuemiug oustaat. Hun »he'dennatuur« doet beu de warmste sympathie koesteren voor den terugtocht. Gelijk wij reeds opmerkten, werd Crispi over dit incident geïnterpelleerd. Zijne mededeeling, dat alle openbare vergade ringen zouden worden verboden, lokte eene hevige scène uit. Een socialist riep den Minister toe: »Ge hebt het vecht niet de Groudwet te schorsen!« De meerderheid der Kamer en dit kon ook wel niet audera viel den Miuister bij. Er werd eene motie aaugeuomeu, waarin het ver trouwen der Kamer werd uitgedrukt in de geestkracht der Regeeriug om de wanor delijkheden te onderdrukken. Het zal nu de vraag wezen, of de zaak daarmee uit is. Al is de vlam tijdelijk ge- bluscht, het vuur van de socialistische samenzweringen blijft voortsmeulen. Crispi's staatkunde kan op den duur de rust in Italië niet bewaren. Zij vervreemt. de beste elementen der natie van de Regeeriug. Een Gouvernement, dat de beteekeuis van den godsdienst miskent, berooft zich van den steun voor welks verlies het in den bijval der vrijdenkers geen eompousalie kan vinden, Crispi oogst wat hij heeft ge zaaid. Hij heeft zich over niets te beklagen. lu eene dszer dagen gehouden toe spraak verklaarde Z. H. de Paus, dat hy een geneesmiddel zoekt voor de kwalen, waardoor de tegenwoordige maatschappij is aaugetast en er naar streeft de goede betrekkingen tusschen de Staten te herstellen. Op het oogenblik is de Paus in onder handeling met Rusland, en hij hoopt, dat deze onderhandelingen zullen slagen. Zin spelend op de ongeregeldheden te Rome, zeide de Paus: De vermetelheid der booze hartstochten koert zich tegen de grond slagen der burgerlijke maatschappij, omdat het volk niet meer luistert naar de stem van den godsdieust. Vrede is boven alles noodig. De Europeesche Regeeriugeu weten dit, want men deinst terug voor de ver schrikkelijkheden van den oorlog. De Paus acht den godsdienst een waarborg voor den vrede Bij het Ministerie van Bnitenlaudsuhe Zaken in Frankrijk is een bericht ont vangen, waarbij een aankoop gemeld wordt, welke in de toekomst moeilijkheden zou kunnen baren. Het eilandje Herin, tegen over Guernsey geleg6n, is door den Heer James Stevens aan eene groep Pruisische bankiers verkocht voor de som van 7000. De Lesseps heeft zich gedwongen gezien, daar het verplichte vierde gedeelte van het bedrag der uitgegeven aandeden voor de nieuwe Panamakanaalmaatschappij niet is gestort, mede te doelen, dat de oprichting der nieuwe Maatschappij niet doorgaat. Er is een rapport verschenen van de Commissie, benoemd ingevolge de Pruisische wet van April 1886, waarin voor de Re geering 100 millioen mark beschikbaar werd gesteld om iu de provinciën Posen en West-Pruiken grondeigendommen aan te koopeu, die in Poolsche handen zijn, ten einde ze door Duitscliers te doen bezetten. Naar hetgeen uit Genève wordt ga- meld, zijn er tusschen Italië en Zwitserland nieuwe onderhandelingen geopend ter be strijding van de smokkelarij op de meren Lugano en Maggio. De Italiaausche Re geeriug verlangt machtiging om op de Zwitsersche waterende smokkelaars achterna te doen zetten en hun buit in beslag te doen nemen. Deze machtiging is echter door Zwitserland geweigerd. Uit Teheran wordt bericht, dat Rus land de Perzische Regeeriug dringt om haar district Kelat af te staan, en dat volgens berichten uit het noorden van Perzië de Turken z'ch gereed maken om langs de grens de Christenen aan te vallen. Met voldoening vestigen wij de aandacht op twee gewichtige koninklijke benoemingen: tot Curator van 's Rijks-universiteit te Groningen werd benoemd Mr. U. Rubertot Curator der Rijks-universiteit te Utrecht Mr. W. J. M. Bosch Van Oud-Ameliswaard, lid der Gedep. Slaten van Utrecht. De tyd toen alleen liberalen voor dergelijke betrekkingen iu aanmerking kondon komen, is voorbij; aan elke onzer rijks-universiteiten is thans aan de Rechterzijde eene zij het ook bescheiden plaats ingeruimd. Vergissen wij ons niet, dan is Mr. Bosch Van Oud-Ameliswaard de eerste Katholiek, die tot Curator eener Rijks-universiteit werd be noemd. Aan de Regeering onze hulde voor dit nieuwe bewijs harer gezindheid, om het grond wettig voorschrift, dat alle Nederlanders, zonder onderscheid van godsdienstige gezindheid, tot alle rijksbetrekkingen benoembaar zijn, tot wer kelijkheid te maken. {De Tijd.) In een artikel iiAanteélceningen over dienst plicht// voorkomende in de Tilburgsche Courant heeft de schrijver eens nagegaan, wie zooal rem placeert. De opgaven loopen over tien achtereen volgende jaren en zijn genomen van eene der grootste gemeenten den Rijks (Tilburg). Daar hebben een plaatsvervanger of numm-r- verwisselaar gesteld jongelieden, wier beroep was: landbouwer 35, wever 29, fabrikant 22 bakker, 17, klerk 14, timmerman 10, smid 12, zonder beroep 11, fabriekswerker 10, koopman 8, kleermaker 8, student 7, huisschilder 6, molenaar 4, leerlooier 4, geest, broeder 4, rij knecht 3, reiziger 3, winkelbediende 3, sigaren maker 3, winkelier 2, kassier 2, onderwijzer 2, slachter 2, letterzetter 2, tabakskerver 2, schoenmaker 1, verver 1, barbier 1, metselaar 1. Totaal 229 personen. Uit deze statistiek blijft ten duidelijkste, dat wel degelijk de. mindere man van de plaats vervanging profiteert en deze volstrekt geen privilegie is der rijken. Neen, zegt de schrijver van het artikel, de mindere man heeft er wel degelijk belang bij, dat de gelegenheid tot plaatsvervanging behouden blijft. Zeer velen uit de middel- of lagere klasse hebben dag aan dag, om zoo te zeggen, het brood uit den mond gespaard, om de jonge lieden uit het soldatenkleed te houden en hen voor het bederf naar ziel en lichaam te bewaren. Cijfers zeggen dikwerf meer dan bespiege lingen Von Bismarck's vrees voor de Jezuïeten. Deze vrees is onlangs weer gebleken. In den Congo staat bestaat „vrijheid van godsdienst voor alle gezindten, zonder de minste beper king//. Deze bepaling werd op het congres te Eerlijn door de Duitsche Regeering onder schreven, zoo niet opgesteld. Niets natuurlijker, denkt ieder rechtgeaard mensch, dan dat ook deze stelregel zal gelden voor de overige Duitsche bezittingen in Afrika en Ocean ië. De Muzelman of Turk, de Portugeesche en andere Joden, de Calvinist en de Lutheraan, de moderne en de orthodoxe Protestant, de vrij- Evangelische en de conservatief-Evangelische, de Katholiek en de oud-Katholiek, het staat hun allen vrij, zich in de L)ui sche koloniën te vestigen, er hun godsdienst uit te oefenen en uit te breiden. Eén enkele wordt er niet geduld. Geen katholiek Jezuïet wordt er toegelaten. Op "Von Bismarck's bevel zullen, ofschoon in den Congostaat toegelaten, de Jezuïeten en, let wei op en de aanverwante Orden te allen tyde uit den Pruisischen Staat en zijne koloniën ge weerd blijven. Hoe kleingeestig Fï W.) Bij kon. besluit van 11 Februari zijn 's Konings Commissarissen in de provinciën gemachtigd tot het bijeenroepen van de Staten hunner respectieve provinciën in buitenge wone vergadering op 26 Februari a. s om daarin aan de orde te stellen de overweging eener nieuwe verdeeling hunner provinciën in kiesdistricten, ter benoeming der leden vnn de Provinciale Slaten en, voor zoover de provin cie Groningen betreft, mede de verkiezing van oen lid van Gedeputeerde Staten. Nader meldt men, dat bij de Regeering het voornemen bestaat om, ingeval van aan neming der wet tot wijziging der kiesdistric ten, tevens aan de wetgevende macht voor te stellen de Provinciale Staten te ontbinden. De verkiezingen zullen dan in de nieuwe districten plaats hebben in elke procincie voor de Provinciale Staten in hun geheel. Vanwege de Pruisische Regeering te üus- seldorf, is het verbod tot invoer van rundvee uit Gelderland opgeheven Het bestuur der //Zuiderzee-Vereeni- ging// zal een waarborgfonds samenbrengen, ten einde de kosten van het verdere onderzoek te bestrijden. Nu het Rijk niet bijdraagt, zijn maatregelen noodig. Op de gisteren gehouden vergadering in het Hotel Américain te Amsterdam van den Provincialen Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Zuid- en Noord-Holland, is na zeer ampele discussie en bespreking, met 20 van de 31 stem gerechtigden, de volgeude motie door het Bestuur van genoemden Bond voorgesteld, aangenomen: //De vergadering van den Provincialen Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Zuid- en Noord- Iiolland, bestaande uit liet Bestuur van den Bond en de gedelegeerden der Kiesvereenigingen te Amsterdam, Rotterdam, 's Gravenhage, Leiden, Haarlem, Schiedam, Delft, Loosduinen, Katwijk, Bodegrave, Haarlemmermeer, Nieuwer-Amstel; overwegende, dat de meerderheid van deze vergadering, alleen met het oog op het wensche- lijke, dat de Algemeene Bond van Katholieke Kiezersvereenigingen iu Nederland en de Pro vinciale Bond voornoemd, met een gelijkluidend program bij de verkiezingen van Maart 11. zouden optreden, besloten heeft in haar program van actie niet op te nemen //handhaving der plaats vervanging,// overwegende, dat Nederland niet is cn niet behoort te zy n een militaire staat; dat de af schaffing van de plaatsvervanging zal zijn een stap in de richting van het militairisme en eene nog grootere verkrachting van de vrijheden der Nederlandsche staatsburgers dan die vau de in voering der conscriptie, overwegende, dat de Katholieken van België, waar ten opzichte van de militaire quaestie on geveer gelijke toestanden bestaan als hier te lande, op dezelfde gronden beslist elke poging tot invoering van den persoonlijken dienstplicht met overgroote meerderheid afgeweerd hebben, overwegende, dat ook de geheele katholieke pers in Nederland, die gehouden mag worden de uiting te zijn van het geheele katholieke volk, zich op de duidelijkste wijze tegen de afschaffing der plaatsvervanging heeft uitgesproken, verklaart, de afschaffing der plaatsvervanging te beschouwen als eene onnoodige en door niets te rechtvaardigen verzwaring van den druk der conscriptie en machtigt het Bestuur van deu Bond om alle gepaste co, geoorloofde middelen te bezigen, ten einde te verhinderen, dat' het stelsel van den verplichten persoonlijken dienst door onze wetgeving worde bekrachtigd." In de hoofdstad heb b en wonder dadige uitreddingen uit dreigend levsnsgevaar dezer dagen plaats gehad. Ia een der bladen lezen wij: „De kinderen, die zonder geleide naar seiiool gingen, werden letterlijk opgenomen en tegen de straat gesmeten. Em klein kind zagen wij met een hevigen smak tegen een lantaarnpaal komen gelukkig zonder dat de kleine zich ernstig be zeerd bad. Enz." Dagblv. Z. U. en 's Gr.) Een onzer lezers, wiens dichter- h irt niet door d n storm scbijnfe geleden ts heb ben, zendt ons het volgende versje: Wi« bad dat nu gedacht of even kunnen vreezee, Dat 't na die eerste vors! opnieuw weer winteren zou, En toch heeft elk al lang vouruit het kunnen lezen Op de tram, in krant, op muur, 't was overal kou-kou!! (cacso.) Arnst. Ct. Contrasten. T e r w ij 1 van alle kan ten berichten komen van verwoestingen, door deu storm in westelijk Europa aangericht, blijven ook de lenteboden nut uit. De vroeg broedende kippen sijn aan de orde van den dag met de voorbai ige meikevers en ooievaars. Thans is er we r een langbeen te Oosterhout gezien. Zijne dwaling bemerkende, verdween 'net dier iu zuid oostelijke richting. Men meldt uit Oudewater: Dj wvlbekeude weesboom, aldus genaamd uaar de plaats waar hij staat (de binneapla&ts van liet voormalige weeshui»); deze reus onder de liu- deboomeo, om wiens voet te omspannen men ruim zeveu meter lengtemaat noodig heeft, za! eerst daags moeten vallen. Toen Stoop iu 1588 eene afbeelding gaf van het beleg en den moord van Oudewater iu 1575 door de Spanjaarden, prijkte deze boom reeds iu zijne schilderij. By den storm van 9 Februari jl. is uu de boom van onderen tot bovsu gespleten, en nu staat Irij met touwen geboeid, tot dat hij binnen enkele dageu woidl omgehakt. Te Gastel (N. -Br.) werd Mevrouw Mastboom jl. Zaterdag door een rukwind opge nomen sn tegen een muur geslingerd. De on gelukkige werd met een gespleten hoofd voor dood opgenomen. Een voor het verliezen. Te Ridgway, in het Eigelsolte graafschap Derbyshire, doet zich het zonderlings geval voor, dat eene dame, die de bruid was en ouder de geboden stond, zich ook met een anderen bruidegom ouder de geboden beeft lateu inschrijven. Nu verbiedt de wet wel twee mannen, msar niet twee bruide goms te hebben. De predikant heeft ha»r dan ook rustig haren gang laten gaan en wacht nu af, welken der bruigoms zij, als de trouwdag komt, zal ve kiezen. Intusscueu laat zich denken, hoeveel opzien deze taak bij de bevolking van Ridgway wekt. In Schoteriand zal eene boterta- briek worden opgericht. Zij zal de melk van 1000 koeien moeteu verwerken. Een knecht van den HeerZuur- ioo te Uitgeest was Ztterdng met een zijner ken- uissen uaar IJmuidcn gegaan, om de zee eens te zien bij den bevigcu storm. Om dit iets beter te kunnen doen, waagden zij zich op eeu der zee- hootdeu, toeu er plotseling eene stortzee kwam, die heu beiden er af sloeg en in de zee wierp. Esse tweede stortzee wierp laatstbedoelde wtder op het zeehoofd, en hij had de tegenwoordigheid vau geest zich toen stevig vast te klemmen, zoodat hij eeuige oogeublikkeu later met groote moeite het strand kon bereiken. Zijn meigeztl kwam echter in dc golven om. De Eiffeltoren heeft thans eeue hoogte vau 853 voet bereikt. Te Pon t-a-M oussou bij Nancy z ij n iu da laatste veertien dagen vier moorden gepkegd op vrouwen van slechte zvden, geheel op dezelfde wijze als zulks eenige weken geleden in de Lou- densche wijk Whitechapel het geval was: men meent ook hier de hand van „Jack the Riper" te betkeuneu. Uit Frankrijk komt het bericht vau eene nieuwe methode om melk lang- n tijd te bewaren, al. door ze te doen bevriezen, waarna ze weken lang kan bewaard worden. Dit bevrie zen kan geschieden met gewone ijsmachines. Wan neer da melk bij gebruik ontdooid wordt, dan blijkt zij niets vau den «maak en van de uiter lijke keuleekeneu te hebben verloreu. Zelf® kun men er boter en kaas vau maken evengoed als van versche ren lk. Eens voordiacht is onlangs over dit onderwerp gehouden iu eens bijeenkomst van de Fransche Lindoouwmaatscbappij door den Heer Gueriu van Graudvilles (Vosges), die daarbij tal van chemische opgaven, wenken omtrent de te ge- biuiken toestellen en audere bizonderheden ver strekte. Voor de betrekking van markt- meestnr aan de vischmarkt te Rotterdam hebben zich 83 sollicitanten aangemeld. Wanneer de toestand vaa Z, M. den Koning bet toelavt, zullen te Apeldoorn deu 19u Februari, ter gelegenheid van 's-Koniurs geboor tedag, van wege de gemsente openbare concerten worden gegeven, waarna" des avonds een groot vuurwerk zal afgestoken worden. Alvorens het verbenen van een crediet van 500 voor deze feestelijkheden, hebben Burgemeester en Wethouders eeu onderhoud gehad met H. M. de Koningin in hoever deze eene dergelijke feest viering wenschelijk achtte. H. M. heeft toen het bestuur volkomen vrijgelaten in zijue handelingen. Do muzikanten van hetstafmu- ziekcarps der Kod. Ned. marine hebben zich tot den Mir.ister van marine gewend mot het ver zoek, om als andure schepelingen in actieven dienst, reizen met oorlogsschepen mede te maken of naar Iudië te worden gezonden. Vleeschvoedermeel bevat ruim 70 pet. eiwitstoffen, en is dus vooral voor jonge dieren een uitmuntend voeder. De Duitsche land- bouwscheikundige Dr. Emil Wolff heeft door proeven aangetoond, dat de varkens het bijna geheel (93 pc' verteerden en iu hun lichaam opnamen. Men moet er dus niet te royaal mee wezen, maar eeu pond vleeschmeel vermengd in tien pond aardappelen is een uitstekend voedsel. Eeu mestvarken kan een pond daags velen, dat is voor 6 cent, want 100 kilo kost 12. Er is geen goedkooptr varkensvoeder. Eene schandelijke vrijspraak. Hoe de jury in Frankrijk; somtijds te werk gaat, daarvan geeft de volgende zaak weer een staaltje. Drie jaar ge leden had de Heer B/.ch een geschil over zaken met zijn schoonbroeder, den Heer Puy, president van het gerechlsbof te Ceret en loste tosn in volle zitting drie revolverschoten op dien ma gistraatspersoon waardoor deze vrij ernstig gewond werd. Bacb verscheen voor bet hof vau assises en werd vrijgesproken. Verleden jsar, in de maand November, deed Bacb weder eeu aanslag op den Heer Puy eu loste andermaal eenige revolver schoten op dezen, ia de gang van het Paleis van justitie. Opnieuw werd de zaak voor de jury gs- brsebt mi is d« beklaagde andermaal vrijgespro ken, niettegenstaande hij ter zitting verklaard had, dat hij geenszins berouw gevoelde en bereid was nog eens te beginnen. Een jeugdige strooper te Olst wilde dezer dagen eeu wild konijn schieten, door het haken van den overgthaalden haan achter een struik, kreeg hij het schot tegen het voorhoofd. Meu vreest voor zijn leven. De ontrouwe dienstknecht. E en kapitein te Parijs iu garuizoen, bezat dicht bij Villhrs aan de Marne een buitentje, dat door zijne 82jarige blinde moeder werd bewoond. Als huisbewaarder was de tuinman aangesteld, die zich mocht verheugen iu het volle vertrouwen vau den kapitein. Doch misbruik van dat ver trouwen makend», ging de tuinman op zekeren dag het gansche huis leegdragen eu vertrok daarna; zonder zich verder over de arme blinde te bekommeren. Een buurman, die het huis verlaten en leeg vond, had medelij in met de arme bewoonster en ging den kapitein waurachuwen. Ook de rechtbank werd met het gebeurde iu kennis ge steld, met het gevolg dat de trouwelooze tuinman Maandag werd gi arresteerd. De dief had eeu geheel vertrek gemeubi leerd met de gestolen voorwerpen, ja z.lfs do brutaliteit zoo ver gedreven, dat de familie portretten van den kapitein aan den wand prijkten. Ook in Engeland en Schotland heeft Z Terdag en Zondag een hevige sneeuw- stoim gewo.d, welke allerwege bet spoorweg- en telegramverkeer verstoorde. Eeu aantal spoortrei nen werden iugesneeuwd. Ia het noorden vbii Engeland heerscht buitengewoon strenge koude. De C yde is dichtgevroren. De H. Vader Paus Leo XIII heeft een nieuw bewijs van zijne hooge belangstelling io de werkmansvrreenigingeu gegeven. Tot ge dachten s aan zijn jubilé heeft Z. H. aan de corporatie der ambachten en beroepen te Leuven zijn portret geschonken. De schilderij is ver vaardigd door deu jltaliaanschen schilder Pier- paolo van Fano eu ia twee maters hoog en bijna anderhalve meter breed en vau een sierlijk ontworpen lijst voorzien. De Paus is in tene zittende houding met de pen in de hand voor zijne schrijftafel, waarop een kruisbeeld en een open boek liggen, afgebeeld. De gelijkenis is volkomen. Op den 4 Febr., den dag der maai delijksche vergadering, is hat portret order de algemeens toejuiching vau alle Itdeu onthuld. Leo XHI had dit portret vau den Bisschop vau Fano ten ge schenke ontvangen. Door zijne beeltenis aan het „gilde-huis" te Leuven nau te bieden, heeft Z. H. andermaal bewijs gegeven van zij.,e sympathie voor de arbeidende klassen. De politie te Harderwijk legde Maandag-avo-,d aan het station h slag op on geveer 150 levei de en ruim 1000 doode leeuwe riken, vinkeu en andere vogels, waariai het vangen, vervoeren en verkoopen is verboden. De zending was bestemd voor een opkooper te Rot terdam. Tegen den verzender is proces-verbaal op enmaakt. Nader meldt men uit Geue- muiden, dat de üchtwachUr van Kraggenburg in de boot gevonden is met een paar onbe duidende schrammen aau hoofd en handen, en dat de dood het gevolg is geweest van totale uiiputth.g en kou. Dj man heeft ruien e.n uur met zijn vaartuig tegen wind, stiojm eu sneeuw geworsteld, heeft daarna eeu voorbij drijvend watervat wilieu opvisschtn en schijnt toen estruikeld te zijn, waarna hq geen kracht meer had om op te staan. Men vond deu trouwen hond op de boist van zijn doodei^ baas.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 2