N I E No. 1356. Zonl&g 17 Februari 1889 14de Jaargang. liet ontwerp-boterwet. li 1! I 1' K 1.1 V 1>. Krij gsge vangen. (Wordt vervolgd.) ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden yoor Haarlemt 0,86 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Afz5nderl{jke Nummers0,03 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en Z ATERDAG. BUREAU: St. Janstraat Haarlem. AG-ITE MA NON AGITATE. ?BIJS DER ADVERTENTIÉH 7an 16 regels30 Cents. Slke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentie n worden uiterlijk Maandag-, Woensdag en Vrijdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: K P P E R 8 LAUREY. Vervolg en slot.) Waarom zoo heeft men gevraagd, tot zelfs in den boezem der Tweede Kamer nu juist zoo geageerd tegeu de kunstboter, en niet tegen de vermenging van linnen met katoen, van koffie met cichorei, van meel met krijt? Hierop antwoorden wij tweeërlei. In de eerste plaats moet de boter-quaestie als botervraagstuk worden behandeld. De wel vaart van den landbouwenden staud in Nederland is daarbij onmiddellijk betrok- ken. Doch ten andere merken wij op, dat die andere vermengingen door ons zeer worden betreurd, vooral wat de levensmiddelen, in 't bizouder de vervalscbitig van bet meel, betreft. Van ons standpunt hopen wij dan ook dat de Regeeriug niet bij de Boterwet zal blijven staan; maar ten strengste alle ver- valsching ouder de zachtere benaming van vermenging gepleegd zal nagaan en straffen. Alles moet een begiu hebben, en daarom juichen wij de Boterwet, als eeue belang rijke schrede op den goeden weg, van harte toe. Sommigen willen alleen die vermen ging* vervolgen, welke gevaarlijke stoffen in het lichaam brengt. Wèl beschouwd komt die theorie meer op het enkel strafbaar stellen van vergijtiging. Op dat standpunt ziet men voorbij dat men langs tweeërlei weg iemands gezond heid kan beuadeelen: direct en indirect. Direct doet bet de vergiftiger van spijzen en dranken; indirect doet hij het, die van de spijzen onthoudt wat er in be hoort. De melkboer, die feitelijk .waterboer* wordt, beuadeelt de gezondheid zijner klan ten, als dat kinderen ziju of zwakken, wanneer hij, door de oppervlakkig meest onschuldige vermenging van melk met water, de verbruikers berooft van het voedend element, 't welk zij meenen te zullen drinken, en waarvoor zij den .(/wasi-melk- boerenc ook betaalden. Met de kunstboter staat het niet veel beter geschapen, zoodra de boter met de vetstof, onder den naam van kunstboter aan den man gebracht, wordt .vermengd*. Voor vele gestellen is de margarine ook bepaald uadeelig. De maag van niet wei nigen kan wel de natuurboter, niet bet margarine-vet verdragen. Indirect wordt ons wel degelijk door de vermenging een lichamelijk nadeel geboren. Doodonschul dig is dus de botervervalsching, waar tegen de Boterwet moet waken, volstrekt niet, wat de vrieuden der margariue-fa- F E V ILL ET O N. Eene episode uit den Fransch-Duitschen oorlog. 2) (Vervolg) Gedurende eenigen tjjd drong bet geweer vuur, het gejuich der overwinnaars en het gekerm der gewonden nog tot hem door; lang zamerhand namen deze geluiden evenwel af en stierven eindelijk geheel weg, om plaats te maken voor eene doodsche stilte. Plotseling voelde hij zich door iets aanraken en maakte een geweldige angst zich van hem meester. Het was een vogeltje, dat op een takje was gesprongen en de verdorde bladeren had doen ritselen. Het duurde langer dan een uur eer het angstig kloppen van ziju hart be gon te bedaren. Inmiddels begon de avond te vallen en nam de duisternis in de vallei hand over hand toe. Peter Buis begon over zijn '.oestaud na te den ken. Wat zou hij doen Wat zou er van hem worden? Zijne kameraden opzoeken?Maar hoe? Langs welken weg? Én dan dat ellen dige leven vol angst en schrik, vermoeinis en brikanteu ook gelieven te verkondigen. Om de voorstanders der wet, voor zoover zij dit zijn uit liefde voor den Nederland- schen laudbouw, benauwd te maken, wijzen de pleitbezorgers der raargariueboter op het feit, dat door de vervaardiging van die vet- soort zooveel melk wordt gebezigd. Dit argument beteekeut echter volstrekt niets; want als door de Boterwet het de biet van de zoogenaamde boter vermindert, zal de boter weder meer aftrek vinden, en de melk zal aan beter bestemming wor den dienstbaar gemaakt. Bedoeld melk-argumeat weegt bij ons dus in geeuen deele. De margariue-boteifabri- catie onttrekt de melk aan bare natuur lijke bestemming; zij kan, in ons oog, veel beter worden besteed. Trouwens niemand behoeft zich voor de landbouwers in verband tot de Boterwet ia de bres te stellen, daar hunne overgrooto meerderheid de bewuste wet zeer dringend begeert. Onze landbouwers zullen voor de belang stelling, van de zijde der margarine-fabri kanten in hun lot betoond, beleefdelijk be danken, onder bijvoeging van den weriscli, van verdere deelneming verschoond te blijven. De kunstboter wordt vervolgd zoo betoogt menmaar waarom ook niet de vervalschiug vau boter door andere .ver mengingen* dan van margarine-olie opge spoord en gestraft? Op die vraag geven wij dadelijk ten ant woord: niets zal ons liever zijn dan dat elke botervervalsching onder het bereik der wet worde gebracht. Het oefenen van controle op de levens middelen achten wij eeue daad van recht, van nood en in 't diepste wezen der zaak van vrijheid. Onder vrijheid verstaan wij niet dat men alles, ook het objectief strafbare, ongestraft moge doen; volstrekt niet. 't Begrip van vrijheid brengt dat vau beperking met zich. Rzeds in 't algemeen is het waar, dat van ieders vrijheid zooveel moet worden afgenomen, als uoodig is om aller vrijheid te verzekeren. Niet anders gaat het speciaal op 't ge bied der botervervalsching. Zal de eerlijke landbouwer vrij wezen op zjjn gebied, dat wil zeggen, zal hij niet in zijue bewegings vrijheid op het terrein van zijn vak door daden van anderen wordeu belemmerd, dan moet de vrijheid der vermenging lees: ver valschiug worden beperkt, tegengegaan. Bandeloosheid is geene vrjjheid; het opant de mogelijkheid om ongebreideld, ook op het gebied van landbouw en industrie, kwaad te doen: daarin zien wij eene be dreiging der samenleving. lijden, dat hij sedert den aanvang van den oorlog geleid had, op nieuw beginnen! Neen! Daartoe bezat hij den moed niet. Hij was innig overtuigd, dat hem de kracht ontbrak om die vermoeiende marschen vol te houden en die eindelooxe gevaren nogmaals te verduren. Maar wat nu te doen? Hij kon toch in zijn schuilhoek niet blijven, en daar het einde der vijandelijkheden afwachten? Neen dat was on mogelijk, Had hij niet behoeven te eten, dan zon hem dit vooruitzicht niet al te zeer be nauwd hebben, maar big moest eten, eiken dag moest hij eten. En hjj bevond zich alleen, geheel alleen, ge wapend en in uniform te midden van het vij andelijk land, ver van hen, die hem konden verdedigen. Eene rilling voer hem door de leden. Een nieuw denkbeeld rees eensklaps in hem op //Als ik krijgsgevangen was!// Deze gedachte vervulde hem met vreugde: eene on weerstaanbare begeerte om krijgsgevangene der Franschen te zijn, maakte zich vau hem mees ter. Krijgsge angen Dan was hij immers gered! Hij zou in eene goed bewa.kte gevangenis worden opgesloten, daar zou hij gevoed en verzorgd wordeu, daar zou hij beveiligd zijn tegen kogels en sabels en b.ijonetten en in volle gerustheid het einde van den oorlog kunnen De Boterwet gaat van heter beginsel uit. Zij wil geen onrecht, maar recht; zij in troduceert geen geweld, doch handhaaft het beginsel van zedelijke orde. Niets anders, niets meer, maar ook niets minder wil zij dan dat de betrokken waar zal worden ver kocht voor hetgeen zij is. De kunstboter mag niet pronken met den uaain van de boter; zij mag niet profiteereu van de goede reputatie, welke de boter tot róor de op komst van de .margarine-dynastie* bezat. In het belang van den Nederlaudsehen landbouw hopen wij dat de liberale bezwa ren geïnspireerd door de fabrikanteu van don namaak bij de meerderheid der beide Kamers niet zullen wegen. Onthielden wjj den landbouw ook nog die bescheiden bescherming, welke zij overal elders geniet, dan zouden rrjj werkelijk een voorwerp van Europeescheu spotlust worden. De vervalschitigsvrijbeid, wij zeggen net met het Haagsche orgaan, mag hier niet bljjven beerschen; aan hare heerschappij behoort een einde te worden gemaakt. Dat wordt gevorderd door de stem der natie, die van de Nederlandsehe Zuivelbereiding en der consciëntie vau iedereu landbouwer, die een afkeer heeft van kwade praktijken. Het eigenbelang van betrekkelijk som migen komt in botsing met bet geoorloofd belang van eene bepaalde klasse in ons vaderland; de gecoaliseerde kunstboter-fa- brikanten staan tegenover de rijke bron, waaruit honderdduizenden hunne welvaart putten. Zou de Nederlandsehe Volksvertegen woordiging, door drogredenen misleid, nog kunnen aarzelen? 't Blijke van neen. De gulden boter- dageti zullen dan wederkeeren en de goede naam, welken onze boter in binnen- en buitenland genoot, doch die jammerlijk verloreu ging, zal herwonnen worden. Men fluistert te Brussel, dat het zoo on verwachte bericht van het overlijden zijns schoonzoons een gevoeligeu slag zou zijn geweest voor den gezondheidstoestand van Z. M. den Koning der Belgen. Leopold II heeft steeds merkbare neigiugen gehad tot hypochondrie en de gedruktheid, waaronder hij gewoonlijk gebukt gaat, zou nog in de laatste tijdeu zijn toegenomen. Het is waar, dat de Koning zich in zijn paleis opsluit; niemand wordt bij hem toe gelaten en dezer dagen schreef hij aan deu President van don Senaat, Graaf Merode- Westerloo, om den wensch keobaar te maken de deputatie van rouwbeklag van dat lichaam niet ten gehoore te ontvangen. Het schijnt overigens, dat andere zorgen den Koning drukkeu. De jongste tijdingen omtrent deu staat afwachten. Krijgsgevangen! Welk een heerlijk vooruitzicht Zijn besluit was genomen: //Ik ga mij krijgsgevangen geven.// Hij ree3 op om zonder dralen zijn besluit ten uitvoer te brengen, toen hem eene nieuwe viees bekroop. Waar zou bij zich krijgsgevangen geven en hoe? Akelige gedachten, gedachten aan den dood kwamen bij hem op. Als hij zich alleen met zijne //pickelhaube// in de vlakte durfde vertoouen, zou hij immers het gevaar tegemoet loopen. En als hy eens boeren ontmoette? Zouden dezen een verdwaalden, een weerloozen Pruis niet als een hond afmaken Zij zouden hem met hunne hooivorken, houweelen, schoppen en zeisen van het leven beroovenMet de woede van tot wanhoop gebrachte overwonne- lingen zouden zij hem ongetwijfeld kort en klein hakken. En als hij „franc-tireurs// ontmoette? De'lfranc- tireurs, die razenden zonder wet en krjjgs- tucht, zouden hem immers, al was het louter voor hun vermaak, onmiddellijk fusilleeren. In zijne gedachten zag hij zich reeds tegen een muur geplaatst mei een twaalftal geweren, wel ker ronde zware openingen hem schenen aan te grijnzen, op zijne borat gericht. van zakeu aau den Congo, zijn weinig be moedigend. Men kent ongetwijfeld de aan zienlijke opofferingen, welke Leopold zich getroost heeft ten bate van Afrika. Het succes beantwoordt ongelukkig niet aan de verwachtingeu van het hoofd van den ou- afhankelijkeu Staat. De van ginds komende reizigers zien de toekomst met bezorgdheid in. Meer speciaal zouden de jongste be richten zeer ourustbarend wezen. Men vat dat dit alles wel geschikt is de droefheid d9s Kouings te vermeerderen. Overeenkomstig vroegere berichten wordt thans medegedeeld, dat de verloving van deu Russischeu troonopvolger met Prinses Alice van Hessen te St. Petersburg, hoogstwaarschijnlijk in de zoogenaamde .boterweek*, officiëel plaats zal hebben. De Prinses zal bij haren overgang tot de Grieksch-orthodoxe Kerk den naam ver krijgen van Alexandra. Het ontwerp tot verhoogiug der dotatie aau de Pruisische Kroon is in derde lezing zonder debat aangenomen. Iu de Pransche Kamer heeft Baron Mackau, President der rechterzijde, voor gesteld de beraadslaging over het herzie- ningsontwerp acht dagen uit te stellen. Hij en zjjne staatkundige vrienden, zoo ver klaarde hij, willen eene algeheele herziening of eene ontbinding. De Minister Floquet beeft dit voorstel bestreden, verklarende, dat de Regeering van eene ontbinding niet wil weten. Nadat nu het voorstel verworpen was met 375 tegen 173 stemmen, heeft de Kamer met 367 tegeu 218 stemmen een ander voorstel, eveneens strekkende om de beraadslaging over het herzieuingsontwerp te verdagen, aangenomen. Dit voorstel was gedaan door DouvilleMaillefeu. Naar aan leiding van dit besluit der Kamer heeft de Minister Floquet verklaard, dat hij aau den Heer Caruot zijn verzoek om outslag zal doen toekomen. Deze mededeeling werd ontvangen door drie malen herhaalde toe juichingen van de drie groepen der uiterste linkerzijde. De zitting is daarna opgeheven. Het Journal Officiel behelst een besluit, waarbij de reeds uitgeschreven verkiezing in het Noorder departement wordt inge trokken. (Dat is geschied wegens de aanneming van de wet op deu scrutin d'arrondissement, welke bepaalt, dat er voor het uiteengaan der Kamer geeue aauvulliugsverkieziugen meer gehouden worden.) In eeu manifest aan de kiezers van Frankrijk zegt Boulanger, dat de republi- keinsche partij steeds als programma ge had heeft: ontbinding der machtelooze Ka mer en herziening der constitutie. Tegen over de onweerstaanbare strooruing in de openbare meening trachtte het miuisterie, hetwelk den 27eu Januari door de kiezers En zelfs als hij eene afdeeling geregelde Franscke troepen ontmoette? De manschappen der voorhoede zullen hem zonder eenigen twij fel voor een spion aanzien en neerschieten. Hjj verbeeldde zich reeds de ongeregelde losbar stingen van de ouder struiken verborgen sol daten te kooren, en zich zelf als eeu schuim spaan doorboord te zien ir.eenzijgen. Geheel ontmoedigd en schier wanhopend ging hij weder zitten. Zijn toestand kwam hem hope loos voor; hij achtte zich reddeloos verloren. Inmiidels was het geheel donker geworden, hij verroerde zioh niet meer, doch sidderde bij het minste gerucht. Een konjjn, dat uit zijn hol kroop, joeg hem bijna op de vlucht; het gekrijsch der uilen deed hem van angst ineen- kruipen. Hij sperde de oogen wjjd open om de voorwerpen om zich heen te kunnen onder scheiden, en verbeeldde zich telkens in zijne nabijheid voetstappen te hooren. Na aldus eindelooze uren in de grootste spanning en onuitstaanbaren angst te hebben doorgebracht, bespeurde hij door het gebladerte boven zich, dat de dag begon aan te breken. Toen overmeesterde hem zeker weldadig gevoel, zijne ongerustheid verdween, de overspanning maakte plaats voor afmatting, hij sloot de oogen en viel spoedig in ee<i diepen slaap.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 1