BI N N E i\ LAND. GEMENGDE BERICHTEN. van het departement der Seine veroordeeld is, het laud ia eeu valstrik te lokkeu. De herziening was slechts een comediespel om opnieuw de natie in hare verwachtingen te misleiden. De republikeinen hebben het Kabinet omvergeworpen, hetwelk uitzon deringsmaatregelen voorbereidde. De val van het ministerie is een stap nader tot de ontbinding. Da verkiezingsperiode staat geopend te worden. Leve de republiek! Lu XIX Siccle behelst eeu bericht uit Rome mot tijdingen uit de Romagua, die zeer ernstig zijn. Er zijn troepeu gezonden naar Lugo, waar de werklooze arbeiders het raadhuis waren binnengedrongen. Ook ziju er onlusten te Livorno uitgebarsten. Zeven honderd wolkaardsters maakten zich meester van eeue fabriek. De politiedienaren waren niet bij machte de orde te herstal len. Yerscheideue hunner zijn gekwetst. Er zijn troepen ontboden, en vele personen ge arresteerd. Ook op andere punten der stad hadden er wanordelijkheden plaats. Men meldt uit Constantinopel, dat de Russische Regeering weder bij de Porte aaudriugt de achterstallen der oorlogs schatting aan te zuiveren, gedeeltelijk met de opbrengst der nieuwe patentbelasting. Uit Zauzibar wordt bericht, dat moeilijkheden ziju ontstaan aangaande de loslating der gevangen Duitsche zendelingen. Het Duitsche schip Carola, dat hen Zon dag te Bangamayo ging afhalen, rappor teert althans hunue overgaaf nog niet. Men verwacht daarentegen een Arabischeu aan val bij volle maan op Bagamayo. De Eugel- sche expeditie naar Mpwapwa ter bevrij ding van de zendelingeu aldaar, moest onverrichterzake terugkeereu. Gewapende inlanders aan het strand ontvingen de Engelschen zeer vijandig. In eene Geldersche gemeente heeft, volgens de Zutph. Ct., de burgemeester eene bizondere school ontdekt, waar twee adspiraut-hulponder- wijzers, die niet gelukkig waren in hun akte examen en derhalve niet gediplomeerd, onder wijs geven. Zie, zeggen wij, zoo onnoozel bazelt men nog altoos over het lager onderwys. Alsof de ouder» in eene kleine gemeente niet weten, dat die en die kweekeling der school niet door zijn examen is gekomen! Zij wisten het zeer goed, maar het kon hun niet schelen En het zon ons ook niet kunnen schelen. Als de kinderen maar goed leeren lezen en begrijpen wat zij lezen, een vlugge en nette hand schrijven, vaardig en juist uit het hoofd rekenen en hunne moedertaal correct weten te gebruiken, en dat laat op de openbare school veel te tvensohen over. Al do ceert de gediplomeerde onderwijzer geschiedenis, aardrijkskunde, natuurlijke historie, physica en vormleer, daarom kennen de scholieren het nog niet. Zij weten zoo iets van de avonturen van allerlei Kareis en Hendrikken, van rivieren in Afrika, al weten zij den loop en kennen zij de oeverstreken der beide IJsels in ons land niet, van walvisschen en sprinkhanen, van luchtpompen en duikerklokken, van allerlei hoeken en graden, zonder eenig idee van meet kunde. Maar Eransch kennen zij niet, geen Duitsch, geen Eugelscligeen denkbeeld heb ben zij van boekhouden of correspondentie. Zij kunnen, de school verlatende ook school meester worden. Maar dat was het doel der ouders niet. Examendiploma's zjjn goed, om bij vacatures geen kat in den zak te koopen, maar in 't ge val van kweekelingen, die goed onderwijs blijken te geven, hechten wij er niet de minste waarde aan. En de ouders ook niet. Bovendien, zijn de ouders, die hoog school geld betalen (en dat gebeurt alleen op de bi zondere school) veel gestrenger en nauwge zetter in hunne eischen en controle dan zydie hunne kinderen naar de openbare school zenden. Op de openbare inrichtingen heeft men het onderwijs te geef. En een gegeven paard kijkt men niet in den bek. Terwijl de wet niets dienaangaande waarborgt. De wet waarborgt niets. Ik wed, om welke som iemand maar wil, als gediplomeerd hoofd eener openbare school mijn schooltijd te kunnen slijten met allerlei liefhebberij-studie, te mijnen profijte, en zonder eenig nut voor de leerlingen, terwijl ik desniettemin volgens de letter der wet onberispelijk zal blijven. De ouders kun nen klagen, dat de kinderen niets leeren. Dat is alles. In zulke klachten voorziet de wet niet. Ik zend de ouders naar den gemeenteraad en ga mijn gang. Wie anders beweert, weet er niets van. De béte wet van 1878 is een dood paard, maar een duur. De Gelderlander.) Door de kiesvereeniging Noord-Brabant is in de eergisteren gehouden vergadering tot candidaat geproclameerd voor de Tweede Kamer de Heer W. Mutsaers te Tilburg. Blijkens de door de Algemeene Ke kenkamer goedgekeurde Staatsrekening over 1886 zijn de uitgaven (ad 137,315,903.091/2) 13,439,571.201/2 beneden de raming gebleven. De ontvangsten waren begroot op 120,149,065, beliepen ƒ123,026,564 3SV2 en hebben dus de raming overtroffen met 2,877,499,321/2- Het bericht, dat de Tweede Kamer den 26slen dezer weder bijeen zou komen, is on juist. Wij vernemen, dat voor den 5den Maart in geen geval eene zitting zal gehouden worden. {Avondpost.) De Provinciale Vereeniging van Burge meesters en Secretarissen in de provincie Utrecht heeft besloten den Minister van Justitie te verzoeken, de bij art. 3 der wet op de rechter lijke organisatie en het beleid der Justitie ge noemde ambtenaren uit te noodigen, in straf zaken aan de Burgemeesters der gemeenten, alwaar de beklaagde woonplaats heeft, de con clusie en dagteekening van elk vonnis mede te deelen en bij het provinciaal bestuur van Utrecht nogmaals aan te dringen op eene wijzi ging van het provinciaal reglement op het rijden met de hondenwagens, en wel in dien zin, dat slechts het bespannen van honden onder den wagen worde toegelaten, en zulks uitdrukke lijk om het den geleider of bestuurder onmogelijk te maken op dien wagen plaats te nemen en deze aldus geen snelleren gang dan dien van eeu voetganger te kunnen aannemen. Men zegt dat een Zwitser, die te Sdut-Louis overleed, 7V2 f°n heeft vermaakt voor de stichting van eeu Volapiikacademie te Ereiburg, boveudieu 4 tou voor liet uitgeven en verlaleu van werken in die taai en eene lijf rente van f 5000, benevens een huis, aan den Zeeroerw. Heer Schleyer. Eene oude vr ij ster van zestig zo mers, die jaren lang te Parijs in dienst van een kruidenier in de Halles was geweest, stierf eeuige dagen geleden en daar zij, naar het gerucht liep, een aardig spaarduitje bijeen had gegaard, zocht bare nicht, een achttienjarig vrouwtje, die met een politie-agenl gehuwd is, langen tijd ijverig in kasten en laden naar den schat. Ër was echter niets te viuden, ofschoon zelfs de matras, die bij meeige oude bes uit dien stand de rol van eene spaarbank vervult, opsngesneden en nauwkeurig doorzocht was. Eindelijk werd eeue groote kaas ontdekt in eene doos onder het bed. Daar de kaas te groot was voor het kleiue gezin, werd zij voor 10 franks aan een kruidenier verkocht. Toen de man den volgenden dag de kaas wilde opsnij den, stootte zijn mts op eeu hard voorwerp, en op hetzelfde oogeublik rolden de goudetukken naar alle kanten. Bij nader onderzoek bleek, dat de kaas 2000 fr. bevatte in goud en bank noten, waarbij een briefje was gevoegd. De erflaatster vermaakte daarin al het geld aan eeu neef, die soldaat was te Lyon. Het arme agenteu-vrouwtje zag deze schoone kans dus haren neus voorbijgaan. Te Berlijn is onder den naam Juno eene vereeniging opgericht, welke zich uitsluitend het dresaeeren vau honden ten gebruike in het bet leger ten doel stelt. Den 1 5 en Januari stierf in een dorp op hst eiland Tirios, in Griekenland, een man in den ouderdom van 110 jaren: terwijl op denzeifden dag zijne vrouw stierf, die den leef tijd van 106 jaren had bereikt. Het paar was 87 jaren gehuwd getveest. Een nog hoogeren leeftijd heeft eene vrouw in Magnetia, Diamauto gehoeten. Zij is 120 jaren oud en nog zoo kras, dat zij eiken morgen in het bosch gaat om droog bout te zamelen, dat zij dan op haren rug naar hare woning diaagt. Yoor de betrekking van verifi- cateur ter controle bij de gemeente Botterdam, hebben zich niet minder dan 134 sollicitanten aangemeld. Het salaris bedraagt f 600. Te Barmen (R ij n p r 0 v.) moest eene arme, ziekelijke naaister de uaaimtchine, welke zij op afbelaliug had gekocht, weder aau de leve ranciers afstaan, daar zij, wegens ziekte, niet in staat was hare verplichting na ts komen. In hare armoede wendde zij zich nu met een verzoek schrift tot den Keizer, die ook in dit opzicht zijn grootvader blijkt na te volgen. Hij zond haar spoedig 40 mark; waarvoor zij zich eeue nieuwe machine aanschafte. De Japan sche Minister van O n- derwijs, Mori Arinori, is vermoord door een man, die Vermoedelijk aau waanzin lijdt. Iemand te Oudedyk (Gron.) had ved last van ratten, 't geen zoo erg was, dat hij de levensmiddelen niet meer wist te verbergen tn de dieren alles wegsleepten. Ter bevrijding van dit ongedierte werd hem een zeer gemakkelijk middel aangeraden, om nl. eeu wit konijn te laten loopen in het varkenshok, waar de ratten juist het ergste huishielden. Hij deed zulks ea heeft sedert dien tijd geen spoor van ratten meer ver nomen. Een gemakkelijk middel, dat velen van dienst kan zijn. O/iZe berichtgever meldt niet of het varkenshok een integreerend deel van het middel is of dat men dit zonder zulk esne inrichting kan toe- patsen. Te Buinen, gem. Borger, had men dezer dagen een buitenkansje. In den tuin van T. Zondag, aldaar, werd eeu put gevonden, van welks bestaan niemand iets afwist. Hij wns van Veldkeien opgetrokken, ter gezamenlijke zwearte van ruim 50,000 pond; sommige ziju 700 pond zwaar. De put is ruim 30 voet diep. Te San Jaciente (Californië) is eeue aardbeving gevoeld, welke wel geene be langrijke ongelukken, muar toch veel ontstelte nis veroorzaakt-. Vooral was de schrik groot op het raadhuis, wsar een bal werd gegeven. Bij den eersten schok namen de dansers, 200 in getal, in aller ij! de vlucht. De uitgangen wa ren weldra verstopt en vele verschrikte balbe zoekers sprongen daarom uit de vensters, met bet gevolg, dat er versehiidene werden gewond. De juweelen en kostbaarheden, welke de Duitsche Keizerin Frederik geërfd heeft van de Hertogin van Galliera, met een deel van het vermogen dier dame, moeten een waarde hebben van ongeveer een millioen gulden. Het volgend hoogst treurig ge- val heeft dezer dagen het gezin van den Heer B., kruidenier te Amsterdam, in diepen rouw gedompeld. Een der zoons, een oppas send jonkman, moest voor de militie loten en had het geluk een hoog nummer te trekken. De vreugde w»s groot, en met een gezellig huiselijk avoiulfeestje werd de heugelijke gebeurtenis ge vierd. Na afloop daarvan ging de zoon naar zijne slaapkamer, die in liet achterhuis was, en nam als gewoonlijk zijn kacheltje mede. (Dit kaehelije was een volgens nieuw systeem, zonder pijpen eu dat met daarvoor bestemde kolen wordt gestookt). Bij het heengaan raadde men hem aan voor zichtig te zijn, waarop zijn antwoord luidde: dat hij dien avond wegens de koude zijn kacheltje goed zou kunnen gebruiken. Toeu hij den volgenden morgen op den gewonen tijd niet verscheen, ging de vader hem wekken dochvond den ongelukkigen jongeling dood op zijn bed liggen, blijkbaar door kolen damp gestikt! Men kan zich onmogelijk een denkbeeld vormen, welk een verpletterende in druk dit vreeselijk geval op de nog pas zoo ge lukkige ouders maakte, maar begrijpelijk is het dat de gebeele buurt ten zeerste met kuu lot begaan is en thans over bijna niets anders spreekt. In eene algemeene vergadering van de Vereeniging „Amsterdams Thuis voor dieren", is besloten tot ontbinding van die Ver eeniging. Een Zwitsersch financiëel blad bevat eene belangwekkende statistiek betreffende den handel in verschillende landen van Europa. Uit deze cijfers blijkt, dat Nederland in ver houding tot het aantal iuwoners de eerste han- delsstaat is. De jaarlijksche handel van den Hol lander wordt berekend op 1012 fr., die van den Zwitser op 510 fr. per hoofd. Daarna komt En geland met 421 fr. per inwoner. In Duitschland en Frankrijk berekend men de handelsbeweging per jaar op 100 fr. per hoofd. Te Londen zijn in de laatste da gen zooveel juweelendiefstallen gepleegd, dat al de rijke familiëa hare juweelen in veiligheid heb ben gebracht, en zelfs politieagenten aanwerven om ze te bewaken. De gemeente ValkeDswaard heeft deu naam van op den duur hoogbejaarden ouder hare inwoners te tellen. Zoo ontmoetten elkander dezer dagen vier keeren, waarvan de twee oud sten 89 eu 88 jaren tellen, terwijl hun gezamen lijk jaartal 325 bedroeg. Zij zijn wel niet de alleroudsten der gemeente, maar toch de hoog bejaarden, die den voornaam Hendrik dragen. Zij ziju alle vier nog zeer kras ea de oudste fungeert nog dagelijks als korist. Professor Ungarelli teEerrara, een bekend physioloog, ia dezer dagen in een toestand van catalepsie door de geneesbeeren als dood verklaard, begraven. Een jong meisje had in de kerk meeneu te ontdekken, dat de Professor niet dood was; de lijkkist werd geopend, maar de geneesbeeren hielden vol dat de dood niet aan twijfel onderhevig was. Na de begrafenis ging hei meisje voort de familie te bestormen en men besloot tot eene wederopgraving. Men waschte toen hi t hoofd met heet water en wer kelijk richtte zich de «chijndoode op. De cata- lepsie duurt intusschen voort, maar de oog leden bewegen eu de ledematen verliezen langzaam hunne stijtbeid. Tegen de geneesbeeren is eene vervolging ingesteld. Twee groote mannen. Toen eenige jaren geleden in een Duitsch provinciestadje bij gelegenheid van het Sedan-feest eene algemeene illuminatie was bevoleD, had een barbier het navolgend transparant boven zijne deur aange bracht: „Moltke en ik zijn te Paschim geboren; De Duitschers heb ik en bij iieeft de Fratt- schen geschoren." In Zweden zijn thans ook al op- lichters 'bezig met in andere landen goederen te bestellen en na levering de betaling achter wege te laten. E;n paar dezer zoogenaamde kooplieden, van Pooleche afkomst, hebben uit Zwitserland verschillende goederen doeu komen en toen zij, na herhaalde «amaaning eindelijk in rechten om betaling werden aangesproken, zich eenvoudig insolvent laten verklaren, waarna zij hetzelfde spel bij anderen konden beginnen. Hierop is nu in Zwitserland de aandacht der belanghebbenden gevestigd, onder opmerking <iat, bij aanvraag van onbekenden in Zweden om levering van goederen, in Zwitserland de ban kiershuizen, of waar die niet zijn, de door den handelsstand officiëele ei kende speciale agenturen deze laatsten tsgen betaling van fr. 1.40 de noodige informatiëu omtrent de aanvragers inwinnen, terwijl ook het Zwilsarsche consulaat te Stockholm daurtoe bereid is, tegen vergoeding van briefport en andere mogelijke kleiuigkeden. Niettegenstaande het gure win terweder, heeft de Heer L. C. Dudok De Wit eene voetreis gemaakt van Breukeleu naar St. Michicls-Gestel nabij 's-Hertogenbosch. De weg werd door hem in den tijd vau 16 uur af gelegd. Hel Lucerner Faterlandmeldt, dat de Heer Speiser, Doctor in de philosophic en broeder von het lid van d;n kantonnalen raad der stad Bazel, dal tevens een der leiders is van de ultra-conservatieve en Protesiantsche partij, de dwaling heeft afgezworen en in het seminarie der Paters Jezuïeten de theologie gaat bestudeeren. Bazel, dat vroeger geheel Protestantsch was, telt thans 50.355 Protestanten en 22.426 Ka tholieken* De trammaatschappij te Berlijn heeft van Vrijdag tot Maandag niet minder dan 1800 centenaars zout gebruikt om het verkeer op hare lijnen te kunnen volhouden. Uit Kampen meldt men de vol gende tragische gebeurtenis: Schipper T«r Wee van Zwartsluis lag sisteren mot zijn schip te Kampen en bezocht toen zijn gehuwden zoon. Schoondochter en kleinkinderen waren verkouden, en daar bij daarvoor aan boord een probaat middeltje had, zou hij dat eens even gaan halen. Spoedig kwam hij dan ook met dat middelijs terug en diende dochter en kleinkin dereu iets in water gemengd toe. Daar ook hij ecu weinig verkouden was maakte hij zichzelvtn ook wat klaar, doch nam eene veel grootere dosis. Kort daarna werden allen ongesteld en stierf hij. De anderen zullen waarschijnlijk her stellen. De man had in plaats van het poedertje voor de verkoudheid eeu doosje met rattenkruid ge nomen en dat zijne dochter, kleinkinderen en zichzelven toegediend. Uit New-Orleans wordt gemeld, dat de papierfabrikant P. Forbes aldaar monsters ter inzage verstrekt vau prachtig wit papier, verkregen uit deu stengel van suikerriet. De eerste soort verkoopt bij voor 4 dollars per 100 KG. Te Willemstad i»eenrijksdaal- der met de beeltenis van Z. M. Willem III, jaartal 1871, aan den gemeenteveldwachter ter hand gesteld, welk muntstuk vermoedelijk beti teld zal worden mot den naam „valsch te zijn". De deugniet, door wians handen dat kunstge wrocht is ontstaan, hoeft zich in zijne jeugd ongetwijicld meer op schurkenstreken dan op de beoefening der Nederlandsche taal toegelegd, want in het randschrif dat rond bedoeld stuk is gegrift, komt eeue taalfout voor. De hoofdcommissaris van poli- tie te 's-Gravenhage waarschuwt, dat men op zijne hoede zij bij het aanknoopen van handels betrekkingen met W. Siehl Wzn. te 's-Graven hage, die veelal schrijft op advertentiën, waaria iets te koop of ter overneming wordt aangeboden. Op grond J van opgaven uit vroe ger eeuwen en meer stellige uit deze eeuw, betoogt de üaagsche Courant, dat het strand te Soheveningen voortdurend in die mate afneemt, dat in 1910 de rijweg bij hoogwater zal over stroomd worden. Van het badhuis, de uitspan- ningsplaatsan en de villa's aan het strand zal dan ook uiet veel meer zijn overgebleven, en gaat de afneming voort, dan zal in den loop der volgende etuw ook Den Haag zelfs verdwijnen. In vervolg op onze schoene n-m e- dedeeling hsriuneren we ook aan een middel otn van binnen vochtigs laarzen gOcd droog te krij gen zonder dat ze bersten, krimpen of hun vorm verliezen, en dat is, ze te vullen met haver. Deze heeft in hooge mate vocht-opzuigende eiganschap- p«n en zet zich, van vocht verzadigd, eenigszir.s uit. Heeft de ha/er hars taak volbracht, dan giet men ze weer uit de laarzen en droogt ze flink voor een volgenden keer, want kippen en paarden houden waarschijnlijk wel niet meer van haver, die op deze wijze heeft dienst gedaan. Men doet het ook wel met hooi, maar dit is lang zoo goed niet. Een fabriekschoorsteen van bui- tengewone afmetingen wordt op dit oogenblik gebouwd te Freiberg in Saksen. De hoogte moet worden 135 Meter (dus heel wat hooger dan de domtoren te Utrecht) en de kosten zullen bedragen 72,000 gulden. Voor zoover wij weten, is er in Europa maar éen schoorsteen hooger n.l. te Port-Dundas, in Schotland. Het ach ij ut dat Jack the Ripperd e beruchte Loudensche vrouwenmoordenaar, thaös op bet eiland Jamaica ie. Er worden daar svdort 28 November II. te Spanish Town, by Kingston, verscheidene negerinnen vermoord en verminkt op dezelfde afschuwelijke wijze als de slacht offers der misdaden vau White Chapel. Op eeu der lijken vond men een briefje met de woor den: „Nog veertien, en dan ga ik heen. Jack the Ripper." De laatste moord in White-Chapel werd den 8eu November gepleegd. De moordenaar zou dus oumiddelljjk daarna naar Jamaica vertrokken moeten zijn. Naar aanleiding van het voor- stel om een eik te planten op 'sKouings jaar dag merkt eer. onzer lezers op, dat aau dit detikbeeld te Oudewater reeds in 1887, hij d" vie ring van den 70steu verjaardag van onzen Ko ning, uitvoering is gegeven. Die eik heeft den naam van „Koniugsboom" en is door de toen bestaande feestcommissie geplant en in eigen dom aau de gemeente Oudewaler overgedragen. (N. v.d. D.) Een geleerde hond traddezerda- gen in een gerechtshof te Dublin als getuige op. Er waren twee persoueD, de Heer Burke en de Heer Smith, die elkaar het eigendomsrecht op den hond betwistten. Op eigenaardige manier be wees eerstgenoemde, dat da houd hem toebe hoorde. De Heer Burke nl., die in Indië geweest was, zeide, dat hij den hond de taal der Hindoe'» en Tamils had geleerd en dat hij hem in dia taal zou aanspraken. Da hond werd daarop voor deu rechter gebracht, de Heer Burke beval hem in die talen verscheidene diugeu ts doen, en tot verbaziüg der aanwezigen voerde de taalgeleerde hond al deze bevelen stipt uit. Hij werd daarom aan den Heer Burke toegewezen. Het Leger des Heils zoujl. Don* derdag-avond te Beverwijk zijn veldtocht openen^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 2