BINNENLAND. vaart is niet toegenomen, het onderwijs is van den godsdienst vervreemd en.de onzedelijkheid heeft zich op schrikbarende wijze uitgebreid. GEMENGDE BERICHTEN. 1880 556 1884 876 1881 669 1885 998 1882 692 1886 1224 1883 771 1887 1215 De Heer Melius, voorzitter der Kamer van Afgevaardigden, heeft de opdracht tot aamenstelling :,van eau Kabinet niet aange nomen. In het Hongaarsche Huis van Af gevaardigden hebben verscheidene interpel lation plaats gehad over handelingen van de politie bij het oulangs voorgevallene. Daarvoor werd urgentie gevraagd. De voor zitter deed mededeeling van een rapport betreffende de geuomen maatregelen en gaf de hoop te kenuen, dat zulke, in de ge schiedenis van Hongarije onbekende voor vallen, zich niet meer zullen voordoen. Na eene levendige beraadslaging werd met 204 tegen 97 stemmen het voorstel verworpen om, als protest tegeu de geweld dadige handelingen der politie, de zitting te schorsen. De vergadering besloot tot voortzetting van het debat over de legerwet. De afkondiging vau de Japausche Grondwet is deu lldeu Februari te Tokio zeer feestelijk gevierd. De Grondwet is, zooals wij reeds berichtten, naar Duitsch model gemaakt en roept een Hooger- en een Lagerhuis in het leven. Het Hoogerhuis is gedeeltelijk erfelijk en gedee telyk ge kozen, en het Lagerhuis bestaat uit 300 leden. Het kiesrecht wordt toegekend aan alle manneu, die 25 jaar oud zjjn en min stens 88 per jaar aan belasting betalen. Vrijheid van het woord, van godsdienst en van vergadering wordt toegekend. Het Par lement zal wetten maken en coutröle op de financiën uitoefenen. De rechters zullen, behalve door eene bizoudere wet, niet van hunne function vervallen kunnen wordeu verklaard. In de, in Brazilië verschijnende Ita- kaansche bladen komt een telegram voor, aan deu Koning van Italië gericht en door 500 hoofden van gezinnen, alle geëmi greerde Italiauen, ouderteekend, waarin zij de dringende hulp van kuu Koning in roepen om hen in staat te stellen naar hun land terug te keeren en hunne vrou wen en kinderen vau een wissen dood te redden, daar zij ten prooi zijn aan de grootste ellende eu door geweteulooze agen ten aan oudernemers zijn afgestaan, welke niet alleen de aangegane overeenkomst niet nakomen, doch hen bovendien bepaaldelijk honger laten ljjden. Het door het Congres der Vereenigde Staten toegestane krediet tot bescherming der Amerikaansche belangen in Panama, heeft mede ten doel de ondersteuning vau burgers der Unie, die door de staking der werkzaamheden aan het kanaal noodlij dend zijn. Het wetsontwerp tot opneming van eenige nieuwe staten in de Unie heeft wijzigingen ondergaan ten einde aan geopperde be denkingen te gemoet te komen. De voor gedragen staten zijn thans Noordelijk en Zuideljjk Dakota, Montana en Washington. Nadat wjj in het vorigs jaar geschreven had den over de weinig in circulatie lijnde gou den tientjes, kwamen er spoedig meer tien guldenstukken in handen van het publiek. Thans echter schijnt weder de tactiek ge volgd te worden, om deze munt in te houden. De Nederlandsche Bank en hare filialen geven het goudgeld, dat ontvangen wordt, niet weder in handen van het publiek vandaar de schaarsch- te. Ook de boeren schijnen niet meer zooveel gouden tientjes te potten, daar, naar men ons verzekert, het tegenwoordig zeldzaam is, de boeren met goud op de kassierskantoren ver schijnen. Doet de Bank zaken met het goud geld, ook particulieren schijnen zulks te gaan doen, sommigen toch nemen gouden tientjes mede naar Engeland, waar zij het goud voor- deelig kunnen omzetten, doch is het billijk, dat de Bank handel drijft met het goud, dat toch is aangemaakt, om te zijn een betaalmid del? (Centrum.) Zoover wjj weten, hebben zich drie li berale bladen tegen den persoonlijken dienst plicht verklaard, :de Arnhemsche Ct. de Haag- sche Ct en het Nieuwsblad voor Nederland. Laatst genoemd orgaan verdedigt de plaatsvervanging in een zeer krachtig en uitvoerig artikel. Aan het slot van een artikel, getiteld: i/Bloedbelasting"zegt De Post Daarbij, bezorgt niet het stelsel der plaats vervanging aan menigen minder bedeelde een buitenkansje, dat hij niet alleen geheel vrij willig, maar in vele gevallen gaarne waar neemt? Door afschaffing der plaatsvervanging kan de minder gegoede dus wel verliezen maar niet winnen. Of kan het winst voor hem liee- ten, dat ook de meer gegoede moet dienen, met hem schouder aan schouder in hetzelfde gelid staat? Zal zich in dat geval niet veeleer de maatschappelijke ongelijkheid, een gevolg van de ongelijkheid in fortuin, zich in scher per en duidelijker tegenstelling schier dage- ljjks aan hem openbaren? Om nn niet te spreken van verkorten oefeningstijd, verblijf buiten de kazernes enz., hoeveel andere genoegens kan de rjjke soldaat, alleen omdat hij rijk is, zich niet verschaffen, waarvan zijn arme collega zich het genot moet ontzeggen? Zal het geen bi zonder hard gelach voor dezen zijn dit bijna eiken dag letterlijk te moeten aanzien? Neen, als men geene andere gronden voor de afschaffing der remplaqage weet aan te voeren, dan verdedigt men naar onze mee ning eene hopelooze zaak. En wij begrijpen dan ook niet best hoe iemand, die zich den toestand voor oogen kan stellen gelijk hij inderdaad is, heil kan zien in eene verdediging van den persoonlijken dienstplicht met argu menten, wier kracht en beteekenis zich coneen- treeren in de woorden 1bloedbelasting of sociale rechtvaardigheid. Naar de N. Delflsche Ct. verneemt, zal de eerstvolgende vergadering van den Noord en Zuid-Hollandse hen Bond voor R. K. Kies- vereenigingen te Delfc worden gehouden. Door de Begeering is ingediend een wets ontwerp tot wijziging van de rechterlijke orga nisatie, strekkende om het aantal raadsleden bij de gerechtshoven in strafzaken vonnissen, van zes op vijf te brengen. Het doel is het aantal raadsheeren zooveel mogelijk te verminderen. Bij aanneming van het ontwerp zal later wor den voorgesteld de kamers van vacantie uit slechts vijf leden te doen bestaan. LEIDEN, 18 Eebr. Niettegenstaande de noodige aansporingen van allerlei aard, hebben zich dit jaar alhier slechts 176 personen als kamerbewoners «oor de kiezerslijst aangegeven, terwijl verleden jsar het cjifer 207 kon bereikt worden. Woensdag had er te Maastricht een huwelijk met hindernissen plaats. Een paartje zou daar in den echt verbonden worden en was tol dat einde 's morgeus te 11 uur op bet stad huis verschenen, waar alles in gereedheid was srebraclit, en nog maar alleen wsrd gewacht op den toezienden voogd van d»n bruidegom, die zijne toestemming moest geven. Toen na uren wachtens deze niet verscheen, keerde men on verrichter zake huiswaarts, na de toezegging van den voorkomenden ambtenaar van deu burger lijken stand te hebben ontvangen, van op elk uur van den dag te mogen terugkomen. In den namiddag slaagde men er in den voogd aan land te brengen, en stemde hij er in toe, hen naar het stadhuis te vergezellen. Om 7 uur 's avonds kwam men daar aan, tbana in gezelschap van den weerspannigen voogd, die echter niet te be wegen was het stadhuis op te gaan, bewerende, wel toegezegd te hebben tot aan, maar niet op het stadhuis mede te gaan. Goede woorden, be loften nech bedreigingen konden hem bewegen voor den ambtenaar te verschijnen. Dit zonder linge gedrag van den voogd had eene menigte fabrieksarbeidsters voor het stadhuis gelokt, die luide hare ontevredenheid te kennen gaven, en zonder de aanwezigheid der politie den mau zijne stijfhoofdigheid wel zouden hebben afgeleerd. Middelerwijl verscheen de Burgemeester, en van het geval kennis genomen hebbende, liet hij den voogd op het politiebureau ontbieden, waar hij hem zijne onverklaarbare en afkeurenswaardige handelwijze onder het oog bracht. Dit hielp, en begeleid door drie politie-agenton stapte de man het stadhuis op, en ken ons paartje te half acht 's avonds worden getrouwd. Na afloop voud ile politie het raadzaam den spelbreker laugs eene zijtrap naar het politiebureau te brengen en hem daar een uurtje te laten vertoeven, teneinde hem aan de misschien minder gewenschte ontmoeting der fabrieksarbeidsters te onttrekken. Dat iemand zijn eigen doodbe- riclit in de couraut leest, is zeker een zeldzaam geval. Tooh overkwam dit den heer J. A. Ksyser, te St. Anna (bij Nijmegen), die eergisteren mor gen in het Vaderland las: De Heer J. A. Kayser, te St. Anna, conces sionaris voor het aaul.ggeu en exploiteeren van hetalgemeeu telephoonuei iu de gemeente Nijme gen, is overleden. De Gemeenteraad heefi goed gevonden, dat de concessie ovsrgaat op diens echtgenoot of kindereu. De heer Kayser is zoo gezond sis een visch en heeft, naar men denken kan, hartelijk gelachen om het bericht in het Vaderland. Te Sappemeer is een meisjeop straat iueengezakt. Door deu geneesheer bijge bracht, verklaarde zij in drie dagen geen voedsel te htbben genuttigd. Volgens een bericht in de Frank- furter Zeituug is de Actiengesellschaft" Witsba- dener Bade Etablissement" (wsardoor het veel besproken „Sanatorium" voor Dr. Mx-zger zal worden opgericht) thans tot stand gekomen en in het handelsregister ingeschreven. Het kapitaal bedraagt 2.200.000 Mark, waarvan 25 pet. is gestort. Te Utrecht hebben zich voor het vergelijkend examen ter vervulling van de va cante betrekking vaa hoofd der openbare school aan de van Wijckskade aldaar 100 sollicitanten aangemeld. Men schrift ons: Dezer dagen in Baarderadeel toevende, bespeurde ik hoe het bij geloof ook daar nog niet uit de wereld is. Men verhaalde m$ van een man, die eene kwaal had, hetgeen door een ander, „die wat meer wist dan een gewoon mensch", was toegeschreven aan het feit, dat bjj in den laatsten tijd te vetl gebra den aardappels had gegeten. Dit was krae, want de man had in geen jaar gebraden aardappels gehad. Is dit staaltje vermakelijk, betreurens waard is zeker het volgende: Eene vrouw te Cubaard moest die plaats met terwoon verlaten, omdat zij aldaar voor eene heks werd aangezien. Zij ging naar Sptinnum, maar ook daar had zij last van dat bijgeloof, totdat zij eindelijk te Winsum eene woonplaats voud, wagr de meuschen haar met vrede laten. Deze vrouw is de oude dienstbode van een vroe- geren doopsgezinden predikant in de buurt, dien ze jaren lang trouw gediend heeft, zoodat zij dan ook thans leeft vau een legaat, door hem aan haar vermaakt. In eene kolenmijn te Maura ge bij Bjrgen is eergisteren, door da onachtzaamheid van een machinist, een droevig ongeluk gebeurd. Toen de bak 16 mau uit de mijn naar boven brscht, verzuimde de machinist dien ter hoogte van den grond vast te zetten, met het gevolg dat de bak met geweld tegen de zoldering sloeg en na het breken der kettingen 10 meter om laag plofte. Een werkman, die uit den bak ge slingerd werd, was onmiddellijk deod, en twaalf anderen zijn min o? meer zwaar gewond. De macbiuist, dia sedert 13 jsren in dezsltde betrek king werkzaam, het algemeen vertrouwen genoot, is door den schrik bevangen, gerlucht, zonder dat i>m»nd weet waarheen. Te Antwerpen is een Frantchman Emit J. genaamd, g»vat, die uit Amsterdam gevlucht is en een diefstal van obligatiëu en gou den voorwerpen gepleegd moet hebben ten na- devle van den eigenaar van het Restaurant riche. In verband met hetgeen voor etnige dagea werd medegedeeld omtrent de toeneming van het aantal artsen in Engeland, is het niet belangrijk na te gaan hoezeer hun aantal ook iu Duitschlaud voortdurend toeneemt, wat o. a. blijkt uit de volgende opgaven betref fend# het aantal in Duitschlaud tot arts bevor derde studenten in de laatste 8 jaren, zijnde in het jaar: Ook het aantal veeartsen en apothekers is in de laatste jaren in Duitschland zeer toege- Het post- en telegraafkantoor te Chartres is door eene hevige ontploffing ver woest. Er waren op dat oogenblik zestien amb tenaren in het gebouw werkzaam. Allen zijn meer of min zwaar gekwetst. Men vermoedt, dat het onheil is veroorzaakt door het ontsnappen van gas uit de pijp onder den vloer. Een commissionair in effecten te Amsterdam heeft aan de politie medegedeeld, dat Zaterdag-morgen om 11 uur zyn jongste bediende, die eene aanzienlijke waarde aan geld in een zak bij zich had, op de Hesrengracht bij de Utrechtechestraat door een hem onbekend persoon, naar gissing 21 jaar oud, is aangevallen met het doel hem dien zak te ontnemen. Toen de bediende zich verzette en om hulp riep, scho ten eenige personeu toe, waarop de aanrander op de vlucht giug. Eenige Belgische visschers uit Heyst aan zee zoo schrijft men aan het Handelsbl. van Antwerpen zagen Zondag middag op ongeveer drie uren afttands, in de richting van de Nudsrlaudsche kust, een gestrand schip liggen (zooals later bleek ds Noorweegsche bark Colombus, welker bemanning te Vlitsingen aan laud is gebracht). Zij voeres er heen, von den het 6chip verlaten en begonnen nu te redden wat te redden was, voornamelijk pipieren en voorwerpen van waarde. Terwijl zij daarmee bezig waren, bemerkten zij op de duinen een troep volks, ongeveer 150 personen, mauntn eu vrouwen, en uit die groep werd onverwachts een geweerschot op hen gelest, spoedig gevolgd door tien andere; een hunner werd door een kogel eruslig gewond aan den schouder. De visschers voeren nu zoo spoedig mogelijk heen, terwijl van de kust af nog op hen geschoten werd. Bij hunne terugkomst le Heyst, gaven zij onmiddellijk aan de overheid kennis van het gebeurde. Do Belgische eu de Nederlandsche justitie kouden zich bezig met de zaak. Men moet de schuldigau reeds op het spoor zijn. Da Nederlaudsche kustbewoners hebben ver moedelijk de visschers uit Heyst vaidacht van het schip te willen stelen. Maar er waren, zoo als la Patrie terecht opmerkt, wel andere mid delen dan schie;.en, om kenbaar te maken, dat het verbodeu was, het schip te naderen. De gewonde vissoher moet iu een zeer beden- kelijkeu toestand verkeeren. Tien boeren uit Solt, bij Maeseyk, die zooals indertijd bericht werd, luchtreizigers uit Brussel bij hunne nederdaling aanrandden, hebben nu te Tongeren deswege terecht gestaan. Een huuner is tot 20 dagen, een ander tot 10 dagen gevangenisstraf veroordeeld, en allen moeten 30 franks boete betalen, benevens de kosten van het gediug, met uitzondering van twee der be schuldigden, die werden vrijgesproken. Men meldt uit Breda aan het U. D. De desii,fictie der slaapzalen van de cadetten aan de Koninklijke Militaire Academie, bevolen naar aanleiding van de vele gevallen van maze len onder de cadetten, had bijna ernstige gevolgen gehad. De ontsmetting geschiedde mot dampen van brandend» zwavel. Een der potten waarin de zwavel gebratid werd, schijnt gesprongen te zijn, zoodat de vloer der slaapzaal in brand gerankte. Om 2 uur eergisteren-middag ongeveer werd het gevaar outdekt, maar dank zij de goede inrich ting voor alles wal de brandweer betreft, was meu in enkele oogenblikken het vuur meester en bepaalde zich de vernieling tot hot verbran den van een klein deel van het plafond der amusementszaal en deu vloer van de slaapzaal. Weinige vloeistoffen hebben in korten t\jd meer uaam gemaakt en dien goeden naam beter verdiend dan de in 1779 bij de ver vaardiging van loodwater toevallig ontdekte gly cerine. De verdiensten van dit heldere, zoete vocht zjju vele. Brandt gij u, hebt ge springende handen, is de huid wat scrophuleus, is uw keel droog of stroef, wanneer gjj spreken moet, dreigt de gasmeter te bevriezen, wilt gij het schoen smeer eene uieuwe voortreffelijkheid geven, waar door het leder zacht en duurzaam blijft, zoo zal bet u goede diensten bewijzen. Het iaat zich vermengen mst myrrhe en dan is het probaat voor het taudvleesch, het laat zich gebruiken bij het inmaken van vruchten en vleeseh en dan bewaart gij het tegen bederf, «indelijk, het laat zich vermengen met zwavel- en Sslpeterzuur, maar dan is het geduld van het zoete goed ten eiude, dan wordt net bewasrd en als nitrogly cerine jaagt het n en uw huis in de lucht. Met zoete dingen moet men soms voorzichtig zijn. Uit Algiers wordt van 14 dezer gemeld, dat de sneeuw aldaar iu dichte vlokken was gevallen. Iu twistig jaren had men er zoo iets niet gezien. Iets over schoenen. Waag het nooit schoenen te dragen, die te klein zijn of niet goed passen alt gij ze voor 't eerst aantrekt. Laat uwe schoenen nooit hard of droog worden. Draag ze niet alt zij aan den hiel of de zyde scheef geloopen zijn, of als de rand of de zool is versleten. Schoenen, die bijtijds gerepareerd worden, behouden hun vorm, zitten gemakkelijk eu winnen nieuwe uit. Zet nooit natte schoenen bij het vuur te drogsn, maar droog ze langza merhand. Droog natte schoenen nooit, zonder se eerst met olie of vet ingesmeerd te hebben. De damp, in natte schoenen of laarzen ontstaan, zou ze schroeien en z* doen barstee. Zet bij het poetsen er niet te veel kracht op; luchtig heen en weer slrjjken met een zichten schuier is beter dan hard borstelen. Liat nooit eene dikke korst smeer op uwe schoenen komen. Wasch die nu *a dan af en smeer de schoenen met wat olie iu; dan kunt gij ze over een pear uren orer- poetsen. Fes nooit gelakte schoenen als zij koud zijn; warm ze altijd, alvorens het leder te buigen. Gelakte schoenen, in eene warme kamer aange trokken, kunnen in koud weer zonder nadeel worden gedragen, Draag nooit een goed paar schoenen in overschoenen; gebruik daar een oud paar voor, en trek overschoeueu uit zoodra gij in huis komt. In de Franeche Academie van Wetenschappen hebbsu Brown-Séquard eu d'Ar- seuval, met behulp vau een toestel, tot dat doel vervaardigd, bewezen dat de waterdamp, die uit de longeu komt, eene vergiftige vloeistof vormt (met door het koolzuur, dat zjj bevat); het ver gif moet vrij slerkwerkend ziju. Naar aanleiding van de proppen schieter-historie vermeld in ons vorig nummer, schrijft meu aan het N. v. d. D. Ern bekend vertaler laat ten tijde van Hendrik de Vogvlaar iu Frankfort a/M avonds de gas lantaarns ontsteken. Er staat iu 'i Duitsch Gassenlaternen. Iu een weekblaadje uit het Noorden kon men eeuigen tijd geleden, in een uit het Fransch vertaald feuilleton, lezen: en hare hand was koud als die eener slang. t Zal zeker een zeldzaam geval zijn, d*t eene moeder de gouden bruiloft van haar eigen zoon beleeft. A. s. Donderdag zal dit geval zich te Naordbroek voordoen. Eene uitvinding, te Berlijn gedaan heeft in eene lang gevoelde behoefte voorzien. Het zijn bierglazen met onderstellen, die in het midden een cijferblad hebben, dat mechaniek werkt en met eene veer zoo ingericht is, dat, wanneer die door middel van een krukje wordt opgewonden, het juiste getal glazen, die gedronken zijn, wordt aangegeven. Het onderstel werkt tot het twaalfde glas; manr dan moet de bediende de veer opnieuw opwinden. Een Mü chener blad maakt daarop de echt Müuchener aanmerking: „Maar als de drinker nu moet onthouden, hoe dikwijls het bieruur werk opgewonden is, helpt immers de heele uitvinding niets!" Eene Werkliede n-S chaakvereeni- ging te Utrecht telt reeds 220 leden. Ghineesche schoonheidsbegrippenToen men Lumqua, een berovend Cüiueesch schilder, naar zijne metning vroeg oter eene schoone Engelzche dame te Canton, was fijn antwoord: //Haar gelaat is te rond, zij he«ft kleur op hare wangen, hare oogen zijn le blauw en te groot, zij is te lang, te dik, baar gezicht spreekt (bedoelende, dat haar gelaat vol uitdrukking was) en z(j heeft zulke groote voeten, dat zij er op loopsn kan." Er is in België sprake van, dat ds twee a drie eerste wagens van elkeu trein achter de locomotief steeds bagegewagens zullen worden. Ten tweeden male binnen weinige weken is te Neurenberg een peraoou, die den spoorweg wilde oversteken door eene locomotief omvergereden, doch zoo tuiachen de rails te recht gekomen, dat de machine over hem heen ging, zonder hem aan te raken. Alleen door den val bekwam de laatste eenige verwonding. Men meldt aan het 17. D. u i t W i 1- nis: Donderdag 7 dezer was ons dorp in rep en roer. In het huisgezin vnu S., sljjter en winkelier in de kom van het dorp, bestaande uit den vader oud 80, de moeder oud 68, een zoon van 36 en twee dochters van 28 en 23 jaren, waren de moeder, de zoon en de dochters eent*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 2