beursberichten" MARKTBERICHTEN. f 'llv/s Laatste Bericht. Voor geest en hart. Ter behartiging. Allerlei. STEDELIJK NIEUWS. Rechtszaken. Benoemingen. klaps in hevigen graad krankzinnig geworden, zonder dat er tot heden eene bepaalde oorzaak voor is op te sporen. Men hoopte eerst, dat het van voorbijgaanden aard mocht wezen, doch dit is niet het geval, waarom dezer dagen de moeder en de oudste dochter, en eergisteren de zoon zijn overgebracht naar bet geneeskundig gesticht voor krankzinni gen te Utrecht. Be jongste dochter was reeds bij familie op genomen. Onder de lotelingen, welke te Ze venaar deelnamen aan de loting der nationale militie, bevond zich een jongmenach uil VHee- renberg, die op de plaats zijner armen slechts stompen, doch met redelijk goede handen had. Zelfs schrijven had hij met zijne zeer misvormde liehaamideelen nog geleerd. In een spiritistengezelsehap,te Parijs, had zich onlangs een Eugelsoh medium geïntroduceerd, een jonkman, die in zijn wonder baren slaap de tolk der geesten van allerlei wjjsgeeren waa. Hij kwam drie avondeD in het gezelschap en nam daarna afscheid, met twee door hem meegebrachte vrienden. Den dag daarna werden uit de kamers van den gastheer een aan tal kunstvoorwerpen vermist, en zijne vrienden kwamen zich beklagen, dat zij beroofd waren van hunne geldtaachjes, zakuurwerken, enz. Hst bleek toen ten klaarste, dat bet medium en tijne twie vrienden niets anders geweest waicn dsn zakken rollers, die alleen voor spiritisten hadden ge speeld, om hunne geestverwanten" te kunnen plunderen. Dezer dageu werd te Drontkeim eene gastvoorstelling gegeven door etn tooneel- apeler van naam. Hij trad op in het tweede bedrijf van het stuk en speelde uitmuntend. Maar toen hij in hel vijfde bedrijf weer moest optreden, was de gevierde gast spoorloos ver dwenen, tot ontzetting van den schouwburgdi recteur en tot verontwaardiging van het publiek. Den volgenden morgen schreef de vluchteling, zonder eeuige reden voor zijn overhaastig ver trek op te geven, dat bij naar Kopenhagen wae gegaan. De K o n i n g i n-m oeder van Beieren heeft een bezoek afgelegd bij den ongalukkige.n Kouiug Otto, op het slot Fürsteuried. De toesiand van den patiënt is volgens hare overtuiging niet verbeterd. Diep bekommerd had de arme vrouw het verblijf baars zoons verlaten. Naar aanleiding van de thans ook hier aan de orde zijnde quasstie van electrisch licht, is het niet zonder belang de volgsnde opgaven omtrent de uitbreiding dezer nieuwste verlohting na te gtao. Te Londeu zijn thans negen centrale stations in werkiug, terwijl twaalf andere ge heel of gedeeltelijk zijn voltooid; in negen andere plaatsen in Eugeland bestaat eveneens een dergelijk station, terwijl op dit oogeublik Zestien conoessiën in diverse graafschappen en hoofdplaatsen zijn verleend en in de aau- staaude Parlementszitting nog vele nieuwe aanvragen aan de orde zulleu komen. De thans licht leverende maatschappijen bezitten een ge zamenlijk kapitaal vaD 48 millioen gulden. EeD groot ged-.'elte van Parijs zal eerlangdoor zes verschillende maatschappijen electrisch wor den verlicht, terwijl Muskou, St. Petersburg, Berljjii, Weeuen en verscheidene groote DuiLche steden zich in het bezit van centrale stations voor electrischc verlichting verheugen in de Vereen. Staten wordt het electrische licht sedert jaren op groote schaal toegepast. Te Metz zal de electrische verlichting iu uit— gebreiden ziu door de militaire autoriteiten wor den toegepast; reeds zijn de kazernes alle daar van voorzien en is eene groote hoeveelheid ver plaatsbaar materië-d aangeschaft om bij even tueels mobilisatie der troepen dadelijk met alhs gereed te zijn. De Rijn wordt tegenwoordig be varen door circa 6500 schepen en 635 stoom- booten. Het grootste laadvermogen van een schip bedraagt 25,000 centenaars. Als eene trsurige zekerheid kan meu thans aannemen, dat de Johannes Jacobus, an den reeder K. De Niet te Scheveuingen, met man en muis iu den laatsten storm is ver gaan. Reeds dagen geleden werd een wrak met de bekende teekens op zee gezien, maar daar nog twee schuiten van denzelfden reeder gemist wer den, was men tot Zaterdag-morgen, toan de Burgemeester Patijn behouden terugkeerde, in het ouzekcre, welke schuil vau deu Heer M. De Niet is verongelukt. Behalve ds Johannes Jacobus, is ook de Vier Gebroeders vau den reeder M. J. Tuyt in den laatsten storm gebleven. De verongelukte schipper Keus stoud bekend als eea braaf en degelijk man. De socialist Eortuyn zal den 14 Maart terechtstaan te Heerouveen, wegens opruiing te Drachten. In de kerk van het Heilige Kruis te Augsburg bevindt zich eene schilderij van Maria's Hemelvaart (hoog 3.67 meter, breed 2.30 meter, op liunen) welke van oudsher aan P. P. Rubens werd toegeschreven, doch welker authen ticiteit toch ook weer door kunsthistorici van naam werd betwijfeld. Thans is door den archi varis der familie Fugger, dr. F. Dobel, een uit treksel openbaar gemaakt uit de particuliere rekening van Otto Heinrich Fugger uit het jaar 1627. Hieruit blijkt dat in genoemd jaar door dezen aan den meubelmaker Jacob Dictericheu ecue som van 303 p. f- is uitbetaald voor eeue noteboomen lijst bestemd voor ;/een altaar in de kerk van het Heilige Kruis, hetwelk Graaf Otto Heinrich in de Nederlanden door Peter Rubens heeft laten schilderen." Andere posten van dezelfde rekening betreffende de verdere versiering van het altaar, zijn zoo gespecificeerd, tot iu de détails met den tegenwoordigen toestand overeenkomende, dat er geen twijfel meer mogelijk is aangaande de identiteit van het stuk van het jaar 1627 ea de Maria Hemelvaart, welke zich aan de linker zijde van het aclrp der kerk bevindt. Het altaar aan de rechterzijde daarentegen bevat eene voor stelling van het wedervinden van het kruis door Keizerin Helene. Het is van de hand van den Italiaan Giuseppe Vermiglo en eerst omstreeks 1840 in de kerk gekomen. Uit Loon-op-Zand wordt d. d. 15 Febr. geschreven: Als eene bizonderheid en een bewijs van ac tiviteit van het personeel der Noordbrabantsche Stoomtramwegmaatscbappij mag wel vermeld worden, dat, in deze stormachtige, sneeuwige dagsn, de loop d.r trams niet gestoord is ge- weesl; de dienst heeft geregeld, zonder eene enkele onderbreking, plaats gehad. In een artikel over de mmen- manie, ztgt de Nineteenth Century, dat een examen als maatstaf van beoordaeliug aan te nemen, na genoeg gelijk etaat met het gebruik maken van een decaliter om een afstaud te bepalen, of een kilogram om eene ruimte te meten. De pogingen van eenige dameste Utrecht, om ten behoeve van het Kinderjieken- huis aldaar in het voorjaar eene tentoonstelling van poppeu te organiseeren, worden aanvankelijk met goeden uitslag bekroond. De tentoonstelling zal gehouden worden op Dinsdag en Woensdag 9 en 10 April. Reeds zijn tal van poppen ontvangen, ook uit het buitenland; de bezoekers der tentoonstelling zullen met vele eigenaardige klederdrachten vau vreemde natiën kunnen kenni» maken. Naar men zich herinnen zal, zijn voor de beste inzen dingen prijzen uitgeloofd. Evenals bij ons in vela plaatsen neemt het aantal sterfgevallen aan kanker ook elders b. v. iu Engeland, zter toe. Blijken» de jongste onderzoekingen van de British Medical Association stierven b- v. in 1861 aan die ziekte in Eugeland 7245 en in 1887 14,123 personen. Op 1 millioen inwoners is ,dus het cijfer geklommen van 360 tot 606, dat is bijna met 100 pet. De Vereeniging zal nu trachten de oorzaken van dat belangrijke verschijnsel te leeren kennen. Onverdiende lof is valsche munt: voor echt zilver aangeuomeu, is het den mensch, even als vasch geld tot aanzienlijke schade. Verstand eu hart rnoeteu iu den mensch een vreedzaam huwelijk aangaan; komt het tot eene scheiding, dan komen ze allebei spoedig op den verkeerden weg. Beter krullen om het hoofd dan in het hoofd. Hoe men gewoonlijk handelt, weet iedereen; Maar hoe men handelen moet, de wijze alleen. 't Is verwonderlijk, 'tis verrukkelijk, hoe lieflijke herinneringen uit de jeugd ons levenslang goed doen, troosteu, opbeureu, voorlichten, sterken, soms iu onze grijs heid nog tot reddende engelen kunnen worden. De vrouw moet de werkzaamheid van den man met hoogachting gadeslaan. Maar de man verachte ook niet de werkzaam heden vau de vrouw. Hij schatte hare werk kring niet gering en noerne haar diensten niet enkel kleinigheden. Met elk woord van minachting kwetst bij haar op niet licht te herstellen wijze. Op het examen. Professor der physica. Is ivoor elastisch? (Examinandus zwijgt.) Speelt u biljart? Examinandus (verblijd). Zeker, Professor, willen we een partijtje maken? Snugger. Mevrouw (tot de dienstbode, die eeu klein vertrek minder warm gestookt heeft, dan de overigs kamers). Botje, 'i is hier maar 12 graden warm, waarom heb je niet beter ga- stookt? Betje. Nu, ik dacht 12 graden warmte is voor zulk een klein vertrek warm genoeg. Scherp. A. Vandaag heeft de dokter mij pillen voorgeschreven, maar 'i is mij niet moeelijk ze te slikken. B. Nu, dat wil ik gaarne geloo- ven, ge zijt ook zoo aan deu drank gewend. Een aardrijkskundige. Heer (tot een ma troos). Waarheen vaart ge met uw schip? Matroos. Naar de B;ringstraat. Heer. Welk uummtr? Een speoulant. Daar heb ik nu uit mijne ziekte nog de helft van noijn draukje overge houden.. Als nu een mijner vrienden de koliek kreeg, dan kon ik hem dat nog verkoopen. Verkeerd uitgedrukt. Kapitein. Ik hoop niet, dat gij op eigen gezag verlof aan de sol daten geeft. Serg.-Majoor. Zoo dom zal ik niet ziju, Kapitein, dat is uwe zaak. Versproken. Heer. Dus ge staat er voor in, dat de klok nu goed is en niet meer voor zal loopse? Horlogemaker. Volstrekt niet, integendeel. HAARLEM, 19 Febr. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem, tVIgr. C. J. M. Bottemanne, heeft gisteren-middag te 12.15 via Brussel - Lucern Milaan - Genua de reis naar Rome aaDvaard, waar Z. D. H. Donderdag-avond hoopt aan te komen. De doorluchtige Prelaat wordt vergezeld van zijn Secretari», den Weleerwaarden Heer H. J. A. Coppens en den Zeereerwaarden Heer L. M. J. Van Lijnschooten, Pastoor van Voor hout. Door den controleur der Rijks-belastingen ziju voor 1889 aangewezen de Herren G. Boo gaard, F. C. Hos en J. C. Van Reijsenen als hunne plaatsvervangers de Heeren J. VanCampen en J. C. Cramerom ingevolge de bepalingen der kie»wet gedeelten van woonhuizen te schatten. Vrijdag-avond ontstond in eene slaapstede in de Noorder Schoolsteeg twist tusschen twee vrouwen. De vrouw van den slaapsteehouder, tusschenbeide komende, werd daarop door eene der twistenden aangevallen met een dolkmes, waarmede zij haar twee vrij belangrijke verwon dingen in deu rechterarm heeft toegebracht. De aauvalster i» lam en verkeerde in beschonken toestand. BURG. STAND DER GEM. HAARLEM. BEVALLEN: 15 Febr.: J. Van der Patten-Van der Ham, z. A. M. Mooy-Voorthuis. d. 16 Febr.: M. Stokman-Timmerman, 1). E. Van Amerom-Van Ros- sbm, d. G. tleins-Van der Lande, z. M. J. Melis- Smit, d. J. Kenselaar-Bertholee, d. C. C. G. Gerritsen-Kelderman, d. H. C. Kompelman-Kerkhof, 18 Febr.: E. Verseilberg-Gorlee, z. E. Slag- Smit, z. OVERLEDEN: 15 Febr.: A. J. Janse, 8 j. C. P. Van Leeuwen, S j. J- Wijuands, 72 j. 16 Febr.: D. De Mink, 3 j. H. P. Van Ommeren, 5 m. 17 Febr.: P. Krul. 7 m. P. A. Vester, 2 j. J. Horio, 21 j. ALKMAAR, 15 Februari. In de gerucht makende zaak der ongeregeldheden te Schagen, iu verband met het ver voeren en terugbrengen van Guurtje Borst, heeft de Ar- rondissements-rechtbank heden alhier zitting gehouden. Er stonden 17 beklaagdeu terecht voor mishandeling en het toebrengen van slagen en p. m. 50 getuigen waren opgeroepen. De beklaagden hebben tot rechtsgeleerden den Heer Mr. A. P. De Lange alhier. Het Openbaar Ministerie werd waargenomen door Mr. F. F. Karseboom, die verschillende straffen requireeerde, voor den meest schuldige 5 maanden gevangenisstraf. Voor geene der vele beschuldigden werd eeue civiele vorderiug tot schadevergoeding gedaan. Het heeft Z. 11. den Paus behaagd, het kruis Pro Ecclesia et Pontifice te verleenen aan de Heeren (De personen, achter wier namen een G. of Z. zijn gevoegd, ontvingen het kruis in goud of zilver): Dr. Alf. Ariens, Enschedé; Math. Bauduin, Roermond; J. Beijnes, Haarlem; Frits Berger-Quaedvlieg, Roermond; Jos. Berger ibid Mr. J. G. S. Bevers, 's-Gravenhage; Ch. Le Blanc, Utrecht (thans Everdingen), Z.; Mr. C. M. Blankenlieijm, Utrecht, Z.; M. Bonman, Gouda: J. W. Brouwers, Bovenkerk, Z.; Mr. J. G. De Bruijn, 's-Gravenhage. Z.; J. Brom, Utrecht; Dr. G. Brom, Rome; Mgr. F. P. Van de Burgt., Driebergen, Z.; A. M. C. Van Cooth, Amsterdam, Z.; Mgr. A Van den Corput, Breda; Dr. P. J. H. Guypers, Arasterdam, Z.; Jos. Cuypers, ibid.; Jhr. Jos De la Court, s Herto genbosch; Kan. F. A. Van Dijk, Breda Z.; Jhr. Mr. J. M. B. J. Van der Does de Willebois, 's Herlogenbosch; L. 0. L. Eijgeuraara, Amster dam Z.; H. Geuer, Utreclit; Bar. Adr. VanGol- stein vau Hoekenberg, Oosterhout; J. Van Hal, Breda; Mr. W. Hellegers, Amsterdam Z:; G. W. Van Heukelom, Jutfaas ZLamb. Hezenmans, 's-Hertogenbosch; Andr. Jansi n, Driebergen, G.; P. Koene, 's-Hertogenbosch; W. Laane, Rozendaal; J. M. S. Lans, Schiedam, Z.; Adr. Looijmans, Oosterhout; E. J. Margry, Rotterdam; W. Mengel berg, Utrecht; Pil. Menger ibid.; Gomarius Mes, Wieken; F. J. Poe'hekke, Kudelstaart; Mr. F. Reekers, Amsterdam; Mr. Rob. Regout, Roer mond; Generaal E. A. Reutker, 's-Gravenhage, Z.; Mr. Alf. van Rijckevorsel, 's Hertogenboscli; J. A. de Rijk, Hageveld; H. Robbers, Arnhem; J. A. Van Rooij, St. Willibrord; Dr. H. J. A. M. Schaepmau, 's-Gravenhage, G.; C. Sckeiber- ling, Vogelenzang, Z.; Justin Scbols, Maastricht; H. J. Smidl, Utrecht, G.; Ch. Smulders, Utrecht; A. B. J. Sterck, Amsterdam, Z,; J. F. M. Sterck, ibid, Z Jbr. Mr. Victor de Stuers, 's-Graven- hagc; F. Stoltzenberg, Roermond, Z; F. L. Stracké, Haarlem; A. Tepe, Utrecht Z; Kan. W.Vau de Ven, 's-Hertogenbosch, Z.; Dr. Th. Vlaming, Rome, thans te Warmond; Mr. Aut. Vos De Wael, Zwolle; P. W. Van de Weijer, Utrecht; J. Th. Wouters. Ravenstein. INGEZONDEN Aan de redactie van ude Nieuwe Haarl. Courant'. Wanneer de liberalen eene idee willen door zetten, dan richten zjj een bond op. Zoo hebben zij ook opgelicht een Anti-dienstvervangingsbond. Geen mooi woord, maar het zegt toch wat er wordt bedoeld. Daarom stel ik voor op te riehten een Bond tot afschaffing der conscriptie. Dat dit moge lijk ie, bewijzen niet alleen de Kerkelijke Slaat 'eu Engeland, maar ook Zwitserland en Amerika. Dat deze afschaffing der bloedwet niet in een paar dagi u zal gebeuren, is zeker. Dcch waar geen begin aan gemaakt wordt, komt ook geen einde aan, en een aanhouder wint. Om dit doel te bereiken, moet natuurlijk ge werkt wordeu, moeten er door gausoh het land lezingen worden gehouden, brochureu uitge geven, adressen geschreven, eDZ. enz. Om dit alles te doen en te regelen ziju noodig eeu bestuur eu middelen. Indien de bijdrage wordt gesteld op een gulden per jaar, kunnen zoowtl vaders als moeders leden wordeu. De Bond moet natuurlijk over en voor ge heel Nederland werkzaam zijn. Er ziju dus vele bestuursleden noodig. Ik hoop daarom, dat spoedig velen zich zullen aanmelden uit alle provinciën van ons Rijk om dit plan te steunen, opdat binnen een niet langen tijd deze uitgenoodigd kunnen worden tot het houden eener vergadering, ter nadere uiteenzetting van werking, het samenstellen van een reglement, enz. euz. Alle Nederlanders, die dit plan willen steu nen, gelieven hun adreskaartje of brief op te zenden aan H. M. Werker, Heerengracht 303, Amsterdam. Katholieks Dag- en Weekbladen worden beltefd verzocht deze uitnoodiging over te ne men en te ondersteunen. ÏÏAABLEM, 18 Febr. Ter graanmarkt van heden gedaan: roode tarwe f 5,60 af witte f 7,40 [a 7.— rogge f 5.13 a f Haver f2.75 a f3,20 gerst f bruine boonen fa fGr. erwten f 7, a f 8,— Capucijnersf af.— Oliezaad fKarwijzaad f AMSTERDAM18 Febr. Ter veemarkt waren aangevoerd 600 runderen, van welke de prijzen waren vette lste qual. f 0.66. dito 2de qual. f 0.57 dito 3de qualiteit J 0,48 per kilo; melk- en kalfkoeien 120 a 230, graskalv. f a 106 nucLteren kalveren 5 a 9, 1 schapen eu lammeren a 268 vette varkens 46 a 50 c.; biggen beide per kilo. ALKMAAR. 16 Febr. De aanvoer vau vee en daarvoor be stede prijzen is als volgt: 6 koeien 60/ a 250, 44 nuchtere kalveien /3 a 16, vette kalveren a-171 schapen 16 a/ 24 varkens fper kilo, 91 ma gere dito 12 a 15, 5 bokken /4a 10, 5 paarden 70 a 450, lammeren f a ALKMAAR, 15 Febr. Aangev. 800 H. L. Granen. Men besteedde voor Haver f 2.50 a 3. HOORN, 16 Febr. Op de weekmarkt van heden waren de prijzen en aanvoeren der granen als volgt: heet. tarwe f 7,a 8,— heet. rogge i 5,a 7,heet. gerst 4 50 a 6,00 heet. haver 1 3,a f 4,— mosterdzaad - a —heet. bruine f 14, a 16,gele J 12,a 14.-heet. paardeboonen f a heet. erwten 12,— a 10, heet. groene J 11,50 a 13, heet. grauwe f 18,— a 20,— heet. witte J 10,af 12..heet. aardappelen J a manden appelen f a alles per heet.. De aanvoer van vee en daarvoor betaald prijzen waren als volgt: paarden van f 90 tot veulens f a koeien van f tot kal veren van 8,tot 12, schapen van tot lammeren van 12 tot 23, varkens van 8.—. a 15, zeugen 15 a 35,biggen van 6.— a 9,— ROTTERDAM, 18 Febr. Op de veemarkt waren heden aangevoeld: 18 paarden, 364 ïunderen, 53 vette en gras-, kalveren, 4 nuchtere kalveren, 39 schapen of lamme ren, 500 varkens,— biggtn, bokken of geiten. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden waren als volgt: Runderen lste qualiteit 66 c. 2de qual. 60 c., 3de qual. 54 c.; kalveren lste qual. 105 c. 2de qual. 95 a 85 c., schapen lste qual. 70 c., 2de qual. 60 c., alles per kilo; varkeus lste qual. 26 ac., 2de qual. 25 a c., 3de qual. 24c., licht soort 22 a 20 c. per half kilo; Zeeuwsche eieren f 3.90 a4.—. Overmaassche dito f 4.20 4.40 de 100 stuks. Schepkaas per 50 kilo f - a Aangevoerd partijtjes Zoetemelksche kaa9, fa per 50 kilo. Aanvoer partijtjes. SCHIEDAM, 18 Febr. Moutwijn, per ned. vat ƒ8,75 Jenever f 14.25, Amsterd. proef i 15,50, spoeling f 1.70 dito commissie f 1,70. .Amsterdam, 18 Februari 1889. Prijzen der onderstaande effecten iftlederlandL (Jeitif. Werk. Schuld. Rong ar ij o. Obl. Leening 1367. 5 Goudleening Italië. Obl. Pausel. Ltmu. 1860-64 5 Oostenrijk. Obl. in papier (Mei—Nov.) 5 zilver (Jan.—Juli). 5 O bi. buiten 1. 1853-84 8 bij 1 iope Sc (lomp. Oude Russen 5 Obl. Nic. JSpw. 1867/69 4 1877 Arnit. li 20-100 5 Obl. buitenl. 1867, 1871 75. I1 4 genoteerd pCt. ae kcers. |913/ie S'silOi'/s 1007/s Portugal. Ruiland Spanje. 95 89 68"/.. 69 5/,« 65s/, 1013/4 89"/., 1013/,, 13762 binnenl. (Perpetueel.) 4 Turkije Obl Alg. Sobuld 1835 Serie D 5 1868 C 6 Egypte. Obl. Leeuing 18764 ST -imsnw. Obl. Vereen. Staten 1876 4', 1877 4 Columbia. Obligation 4* Peru. Leeuing 18706 18725 OciotourUk Auud. Natiouole Neuk. divid Nederland lloli. Uz. Spw. Aand. Jl. tot Eipl. St. Spw. Aimd. Oout. Spw. ge.temp. Obl Indische Spw. Aand a Rijn Spw. volg. Aaud. Boxtel Wezel Obl. 4' 187b. S italic. Zuid-Itsl. Spoorw Obl8 Rusland Gr. pw. MaaUch. Aand.. 5 Baltis-lio Spw. Aaud., S Jele» Griaei OblS Kiew Brest Aand5 Kursk Oliark. Obl. 1000.. E Morschansk Sysrun Aand. 5 Riaachk Wiasma 5 ttumouio Aandeelen Spw. di. Amerika Chicago N. W. (text. Aaud.. N York Lake Erie W. 8. Aand. Illinois Gert. Aaud Mia» Kansas Texas Obl. Cart. 7 PKEMIE-LEENINGMN. Nederland. Loten Amsterdam /100. 8 Rotterdam8 Gemeente Crediet3 Relgle Stad Antwerpen 1887. Ooatenrijk StaaUl 1814.4 1860 1864 liualaud 18645 1866b Geldkoers prolongatie 2 pet. 49'/, 66 15»/4 15 'li 853/, 106'/, 33' U IB/'1, 136/i« 123 152 1271/8 84 V, 1393/4 112 12 58 121 '/'a 593/a 693/a 101 30'/.. 30'/. 1387, 297, 1127, 897, llSi/s 1077» 104';, 87 112'Ss 'Hi'/.e 151 171 169'J, De toestand van Zijue Majesteit den Kouing heeft de laatste dagen weder eene minder gunstige wending genomen. De aandoening van het slijmvlies der mond en keelholte, waaraan Hoogst Dezelve vroeger leed, heeft zich herhaald. Het slikken is moeielijk en pijulijk, en kan Zijne Majesteit slechts zeer weinig ge bruiken, tengevolge waarvan de krachten van den hoogeu zieke lijden. (Staats-ct.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 3