N I E W No. 1358. Vrijdag 22 Februari 1889. 14de Jaargang. Opvoeding. «UlTEiML A iï 1). Krijgsgevangen. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlemt 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Afzonderlijke Nummers0,03 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en Z ATERDAG BUREAU: St. Janstraat Haarlem. AGITE MA HON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÊH Van 16 regeis30 Cents. Slke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie h Contant Advertentie n worden uiterljjk Maandag-, Woensdag- on Vrijdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KUPPERS LAUKET. Vervolg en slot.) Al is ook het huis de wereld voor de vrouw, toch dringt de geest van haar be stuur over den drempel en werkt zegenrijk of schadelijk in het lot dezer volkeren. Ja, bij de raoeJers moeten wij hulp en steun zoeken opdat er iu de toekomst meer ziu voor het edele, meer trouw, meer liefde, meer geloof, meer zelfverloochening, meer eendracht onder ons kome. Zeker, ook de krachtige steun vau deu vader is on ontbeerlijk. Maar hoe treurig staat het in vele geziuneu geschapenDe vadar, de Opperpriester door Gods genade, gaat naar het bureau, naar de rechtszitting, naar de werkplaats en, helaas hij begeeft zich ook maar al te dikwijls naar de plaatsen van vermaak eu blijft hij nu en dan eens thuis, dan sluit hij zich op in zijn stuurdeerver- trek en brengt zijne ledige uren niet door aan den kuiselijken haard. Ook vele moeders schieten te kort in hare plichten. Visites, schouwburg, soirees en soupers nemen zooveel tijd in, dat er voor de waarneming van de moederplichten slechts weinige uren overblijven. De oudste z >nen hebbeu reeds hunne eigen kamer en gaan huns weegs; wellicht zijn er ook, die in de eene of andere opvoedings-inrichting zijn ge plaatst, opdat vreemden goed zullen maken wat eigen vloesch en bloed hebben bedorven. De meisjes gaan eveneens naar de plaatsen van vermaak en zjjn zelden thuis te vinden. Niet eeis de godsdienstoefeningen op den Zondag brengen de familie bij elkander, alleen de middagsdisch vereeuigt haar eu slechts het lichamelijk genot brengt aan ouders en kinderen het bewustzijn vau het familieleven in de herinnering terug. Eu hoe staat bet dikwijls geschapen in den ziogenaaurden minderen st.and? Helaas! niet veel beter. Door den strijd om het bestaan is de moeder vaak genoodzaakt buitenshuis te gaan werken, waardoor zij aan hare moeder-taak wordt onttrokken. Zij verlaat reeds iu den vroegen morgen hare kleinen en keert des avonds moe en verdrietig terug. Zij roeit wel de haudeu, maar hare huishouding blijft wanordelijk; de kinderen loopen verwaarloosd rond en vervreemden vau hunne moeder. Gelukkig echter zijn deze beelden njet op alle huisgezinnen toepasselijk. De beteekenis en schoonheid der moeder liefde worden in de Sage en door de dicht kunst verheerlijkt, »doch waarlyk vereerens- waardig is de moederliefde slechts daar,« zegt Albau Stolz, »waar zjj godsdienstig is gewijd.Gelukkig,schrijit Sailer,» ge lukkig' het kind, over welks wieg eene christelijke moeder buigt.Christelijke moe ders nu, kuuuen slechts, met zeldzame uit zondering,uit christelijke huisgezinnen voort komen. Aan de godsdieustige opvoeding moet dus in hooge mate de baud worden gehouden. Het beste, het werkdadigste vau alle FE U ILL ET O N. Eene episode uit den Fransch-Duitschen oorlog. 3) (Vervolg) Zonder zich rekenschap van de gevolgen te geven, zonder eigenlijk te weten tvat hij deed, plaatste hij zich plotseling met de pickelhaube op het hoofd voor het venster. Acht bedienden zaten aan liet avondmaal. Toevallig zag de keukenmeid naar het venster en bleef met starre blikken in die richting staren, de vork viel haar uit de hand. De blik ken der anderen volgden de haren. Men zag den vijand! //Groote hemel,// gilden allen door elkander, //de vijand valt het kasteel aan.// Men hoorde slechts een enkelen kreet uit acht verschillende kelen, op acht verschillende tonen geuit, een vreeselijke angstkreet onmid dellijk gevolgd door een onstuimig opstaan, een opvoedingsmiddelen is het voorbeeld. »Het goede of slechte leven der ouders,zegt Boone, »is van ouberekeubaren invloed op de kinderen. Waar de ouders in weder- zijdsche liefde eu achting met elkander leven, in vreugde en leed geloovig opwaarts zien eu elkanders fouten eu zwakheden met welwillendheid verdragen, daar zal het goede voorbeeld ook de meest gunstige uitwerking hebben op de kinderen, die, zeiven groot geworden zijnde, niet anders zullen doen, dan hetgeen zij iu hunne jeugd hebben gezien eu ondervonden. Uit het tegenovergestelde laat zich zulks nog dui delijker bewijzen. Hebbeu ware liefde eu sympathie de ouders uiet samengebracht, dan outstaat er verkoeling, mismoedigheid en ontevredenheid. Het scherpe oog vau liet kind bespeurt al ras, dat de vader ziju geluk niet iu huis zoekt en dat de moeder hem met onverschilligheid behaudelt. Er vallen dikwijls ergerlijke tooneelen voor en hoe zal nu het kind gehoorzaamheid, liefde eu vereering voor de ouders betoonen en deze gevoelens later op het gezag van Kerk en Staat overdragen? Is de vader onmatig, gramstorig eu ruw iu woord en daad, dan is het kind verloren voor deze eu gene wereld, als uiet de moeder als een bescher mende engel aan zijne zijde staat. »Er ligt een zware vloek op de verwaarlooziug der vaderplichten!* Zoo schreef zelfs Rous seau, die uiets minder dan vaderplichten kende. Men verwondert zich over het toenemende aantal meineeden. Zou uiet de eerste aanlei ding tot die misdaad in het ouderlijk huis ziju te vinden, omdat men daar verzuimde door woord eu voorbeeld de waarheidsliefde iu het hart van het kind te planten? De leu gentaal wordt door sommige ouders den kinderen geleerd. Andere ouders geven door een pijnlijk vragen aanleiding tot liegen, laten zware straffen volgen, wanneer het kind eene kleine fout oprecht bekent; zij zijn trouweloos iu hunne belofteu eu be dreigingen en huichelen voor vreemden achting en vriendelijkheid, ofschoon het kind uit vroegere gesprekken zeer goed weet, dat juist bet tegendeel iu hek hart der oudeis woont. Kinderen ziju vlijtige leerlingen in het verkeerde. Het liegen leereu zij gemakkelijk; nood eu verleiding zullen hen later verder ten verderve brengen. Het jagen naar vermaak eu zingeuot verwoest de welvaart vau het huisgezin eu verwekt walging en wanhoop in het leven. De kinderen, die een slecht voorbeeld voor zich zien, die alles krijgen wat hun hart verlangt, zijn voor het praktische leven bedorven. Zijn vele vermaken op zich zelf reeds bedenkelijk voor het kinderlijk ge moed, dan is het vergift dubbel gevaarlijk. Waar genoegens, toilet en spijskaart het onderwerp van het dagelijksch gesprek vormen, zal ook het kind het zingeuot boven den arbeid verkiezen, en men zal zich dan ook uiet behoeven te verwonde- woest door elkander en over elkander loo pen, eene dolle, eene razende vlucht naar de deur. In minder dan twee minuten was het vertrek ledig en verlaten, en bevond zich eene overvloedig met spijs en drank beladen tafel voor do oogen van den verbluften Peter Bals, die nog steeds voor het venster stond. Na eene korte aarzeling stapte hij naar bin nen en naderde den welvoorzienen disch. Zijn razende honger deed hem beven alsof hij de koorts hadtoch hield eene zekere vrees hem nog terug en verlamde hem als het ware. Hij luisterde. Overal in het gebouw hoorde hjj beweging: de deuren werden geopend en dicht- geworpen, haastige schreden deden zich op de bovenverdiepingen hooren. In angstige span ning luisterde hij naar deze verwarde geluiden, hij vernam eenige doffe plompen alsof zware lichamen langs den muur op de losse aarde vielen, hij hoorde eenige personen uit de ven sters springen. Toen hield eensklaps alle gerucht op en er heersohte in het kasteel de stilte des grafs. Peter Buis zette zich aan tafel en begon te eten; hij at gulzig als vreesde hjj ontijdig in ren, als het kind later uithuizig wordt eu ziju genoegen zal zoeken op plaatsen, waar ziel en lichaam schade lijden. Het kleed der onschuld is zoo teeder eu rein, dat reeds een onvoorzichtig woord door den mond der ouders gesproken, do eercte schaduw op de jeugdige ziel kan werpen. De schooue lelie der zuiverheid iu het kinderhart, moet met zorgvuldigheid worden gekweekt. Als reeds op zich zelf geoorloofde gesprekken nadeelig kunnen werken op het hart van het kind, welke uitwerking zullen dan de sebaamtelooze redevoeringen hebben, die den volwassene het bloed iu 't aangezicht doen stijgen. ïWaar de ouderen schaamteloos zijn,« zeide reeds Plato, »daar is de teugelloos heid der jeugd des te grooter.* President Carnot meende het geheim gevoudeu te hebbeu om de politieke stormen, welke thans Frankrijk teisteren, tot be daren te breugeu. Een Kabiuet-Méliue had dit wonder moeteu verrichten. Genoemde Heer is thans de' voorzitter der Kamer van Afgevaardigden en wordt algemeen geacht als een welwillend man, die bij de verschil lende partijen geene heftige vijanueu telt, maar ook evenmin onder eenige richting vurige vriendeu eu aanhangers bezit. Deze brave mau hield zich bezig met het zoekeu naar ambtgenooten. Aau alle deuren klopte hij aan, maar bij werd bij zeer velen niet opengedaan; ontmoedigd legde hij zijn mandaat toon neder! De grondtoon van bet Bewind zou op portunistisch zijn; de overige republikeiusche pai tijen wilde men echter niet buitensluiten. Door den President der Republek werd verkondigd, dat bij een Kabinet wilde vormen van verzoening, verdraagzaamheid en onpartijdigheid hij de verkiezingen tusschen de verschillende fractiëu van de republi keiusche partij eu van gemeenschappelijk optreden tegen de gecoaliseertle bestrijders van de Republiek; ongetwijfeld eene zeer deftige omschrijving van het doel der nieuwe Regeeriug. Het volk, minder deftig in zijne taal, had het Ministerie in wording reeds anders gedoopt eu het als een Teutoou- stelliDgs-Bewiud gedoodverfd. Die laatste aanduiding schijnt ons de meest juiste toe. Carnot verlangt dat de expositietjjd in rust en kalmte zal door leefd worden. Kou hij dat oogmerk bereiken? Een Kabiuet vau zaken, gelijk Méline, iu het beste geval, bijeen zou hebben gebracht, zou geene enkele quaestie hebben opgelost, doch alles gelaten zooals het is, om aan Parijs gelegenheid te geven feest te vieren en geld te verdienen. Maar nu vergat men te rekenen met de partijdrift. Reeds deed zich, onder het zoeken naar een stelMinisters, eene zeer krachtige oppositie gelden. zijne aangename bezigheid te worden gestoord mei beide handen werkte hij de spijzen in zjjn als eene val geopenden mondnu en dan was hij evenwel verplicht even op te houden, wilde hij geen gevaar loopen van te stikken en nam dan de wijnkruik te baat, welke denzelfden dienst moest doen als een waterstraal in eene verstopte goot. Hij ledigde alle borden, alle schotels en alle flesschenhij gevoelde zich recht op zijn gemak, en o\erverzadigd van spijs en drank, bleef hjj met hooggekleurd gelaat nog steeds zitten, hij kon zich niet meer verroeren, zjjne oogen vielen onwillekeurig dicht, het denkvermogen begaf hem, het zware hoofd zakte al meer eu meer naar beneden en viel eindelijk op zijne over de tafel gekruiste armen, hij verloor hot bewust zijn van zichzelven en van alles om zich heen. Het zwakke licht der afnemende maan be scheen de hooge boomen van het park des kasteels het was het uur, waarop zich deseher pe koude doet gevoelen, welke het aanbreken van den dag voorafgaat. De radicalen waren uiet op hun gemak; de uiterste linkerzijde nog minder. Mani festen volgden op manifesten; de eene fractie havende de andere fractie geducht. Van concentratie van de republikeiusche party was ueeu spoor te ontdokken. Zonder overdrijving kon veeleer gezegd worden, dat de politieke verwarring grooter is dan ooit. Was de tentoonstelling niet iu het gezicht, dan zou men eens wat beleven! Men houdt zich, althans van repu blikeiusche zijde, eenigermate binnen de perken, hetgeen echter niet belet, dat nu reeds in enkele bladen aan een nieuw Be wind geeu tien dagen levens wordt voor speld. Het ziet er werkelijk prachtig uit aau den vooravond van de roemruchte wereld expositie, die bestemd is aan de wereld te bewijzen welke heerlijke resultaten de groote omwenteling voor Frankrijk beeft opgeleverd 1 Een feit spreekt in dat opzicht sterker dan de uitvoerigste betooge». Het Kabiuet, 't welk als rustbewaarder in den expositie- tijd zal moeten dienst doen, zal het 25e wezen, met hetwelk het gelukkige Frankrijk sedert 1870 werd begiftigd. Vijf-en-twiutig Ministeriëu iu negentien jaren! Zulk een cijfer behoeft geene toelichting; bet spreekt met ontzettende kracht. Wat men er ook vau zeggen moge, de eenige uitkomst is en blijft; Kameront binding. De rechterzijde is dan ook besloten geen Bewind, hoe ook samengesteld, te steunen, dat uiet tot de solutie der Kamer overgaat. Met betrekkelijk weinig belangstelling wachten wij bet nieuwe Ministerie af. Het zon onze verwachting zeer verre moeteu overtreffen als bet nieuwe Kabiuet, als een Tentoonstelliugs-Bewind te vormen, niet zou blijken de Republiek op meer dau droevige wijze ten toou te stellen. Le National en l' Autorité wijzen op de misbruikeu van Fransche ambtenaren in Iudo-Chiua. Verscheidene dezer heeren hebbeu deu inboorlingen geld afgeperst. Gelden, bestemd voor de werkzaamheden aan een kanaal, zijn door ambtenaren aau hunne bestemming outtrokkeo. Iu eene door vijfhonderd kiezers bijge woonde royalistische vergadering te Pau, is eene motie van getrouwheid aan den Graaf van Parijs aangenomen eu aan Zijne Koninklijke Hoogheid opgezonden. Een hoopje waschvrouwen heeft eergis teren onder den blooten hemel, iu de Rue Portalis, te Parijs,eene vergadering gehouden, die, hoewel de wet vergaderingen iu de open lucht verbiedt, door de politie, niet werd tegengegaan. Er was aangekondigd, dat ook Louise Michel zou verschijnen, en werkelijk, zij kwam, vergezeld vau een secretaris. Ieder der waschvrouwen had aan Louise iets te zeggen. Ik beu met de ar beiders, sprak zij; zou ik dau niet met de arbeidsters zijn? Maar ook een tiental pa- Donkere schaduwen bewogen zich zonder ge rucht tusschen de boomgroepen, en nu cn dan deed het schijnsel der maan een stalen punt in de halve duisternis schitteren. De sombere schaduw des kasteels teekende zich tegen den achtergrond af; slechts een enkel venster gelijkvloers was verlicht. Plotseling werd de diepe stilte verbroken, door het op donderenden toon gegeven com mando „VoorwaartsAtlaqueereu \n In een oogenblik bezweken deuren en ven sters voor den onstuimigen aanval van een tal rijken troep gewapenden, en hadden deze zich van het gcheele kasteel meester gemaakt; op hetzelfde oogenblik drong een vijftal tot do tanden gewapende soldaten de keuken binnen, waar Peter Buis vreedzaam rustte: een vijf tal geladen geweren werden op zijne boist ge richt, hij werd aangegrepen, geslagen, met ge weerkolven gestooten, op den grond geworpen en zoo met touwen gekneveld, dat hij geen lid kon verroeren. Slot volgt).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 1