BINNENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. In de statuten van den contro- ronessen der wasch vrouwen waren ter plaatse gekomen, en deze hadden insge lijks aan Louise iets te vertellen. Het scheen alsof de eene haar aan de andere wilde betwisten. Ieder wilde zich van haar meester maken. Het was een koddig tooueeltje. De bittere Louise raadde ten slotte de waschvrouwen aan eene syndicale Kamer te vormen, evenals de arbeiders groepen hare syndicale Kamer hebben. Crispi heeft een votum van ver trouwen ontvangen van de zijde dei- Tweede Kamer. Het werd verleend met 247 tegen 115 stemmen. Een en dertig leden bleven neutraal. Een jaar geleden werd den Minister- President ook een votum van vertrouwen geschonken, doch toen was de meerderheid grooter. De motie ten gunste der Regeeriug werd ook met eene meerderheid van 200 stemmen aaugeuomeu. Vergeleken met dit cijfer gaat Crispi hard achteruit in de Kamer. Eu daar buiten? Daar verliest bij ook langer zoo meer sympathie. Bestond er in Italië eene partij, welke de regeertaak van Crispi kou overnemen, dan lag zijn ministerieel paspoort gereed. De kracht van Crispi ligt in de onmacht der andere partijen. Koning Humbert gewaagde in zijue toespraak aan de Commissie, welke hem het adres van antwoord op de Troonrede kwam aanbiiedeu, van de vrijheden welke de natie genoot en die een waarborg opleveren voor de toekomst. De Koning verzuimde er bij te voegen, dat de vrijheid eene revolutionnaire bij treurige uituemeudheid is, daar zij alleen door de onweutelingsgezinden, daaronder in de eerste plaats de vrienden van Crispi, wordt genoten. Crispi vertegenwoordigt alleen de gezags- woede, welke slechts kan leven door de ware vrijheid te dooden. Beklagenswaardig Italië! De Reichsanzeiger bevat een keizerlijk besluit, genomen naar aanleiding der blok kade aan de Oost-Afrikaausche kust en handelende over het opbrengen van prjjs- gemaakte schepen. De Duilsche Regeering heeft bij de groote wapenfabriek te Steyz, die met de vervaar diging der Mauulichergeweren belast is, eene aanzienlijke bestelling van deze wa pensoort gedaan, waaruit wordt afgeleid dat het Duitsche oorlogsbestuur, behoudens eenige kleine afwjjkingen, het Mannlicher- systeem ter vervanging van het type-Mauser voor zijne nieuwe repeteergeweren heeft aangenomen. Uit Belgrado wordt gemeld, dat de jongste gebeurtenissen Koning Milan der mate ontmoedigd hebben, dat bij voorne mens is, ten behoeve van ziju zoon af stand van den troon te doen. Men bericht uit St. Petersburg, dat de Russische Regeering voornemens is het douanetarief eerlang te herzien, waarbij verscheidene artikelen audermaal veel hoo- ger zullen belast worden. Lit Odessa wordt gemeld, dat geheele provinciën in Zuidelijk Rusland hongers nood lijden tengevolge van herhaalde mis lukte oogsten. Vooral in de Orenburgsche districten moet dit het geval zijn. In berichten uit New-York wordt ge meld, dat alle hoofdpersonen, betrokken in de zweudelarij der eleetriscbe suiker raffinaderij, de weduwe Friend daaronder begrepen, in Michigan zijn aangehouden en naar New-York zullen worden vervoerd, ten einde terecht te staan wegens bedrie- gelijke oplichterij. Drie leilen van het comité van buiten- laudsche zaken in bet Huis van Afgevaar digden der Vereenigde Staten verzetten zich tegen de in den Senaat aangenomen motie betreffende het kanaal van Panama, op grond dat deze onverstandig is, als ge richt tegen eene zuster-republiek, en zij deze toepassing der Monroe-leer verkeerd achten, dewijl zij de staten der Unie een onhoudbaar standpunt doet innemen. De liberale partij in het parlement van Canada is voornemens, eene motie voor te stollen, waarin verklaard zal worden dat de kolonie zelve de bevoegdheid hebben moet om handelsverdragen met vreemde mogendheden te sluiten. Hetzelfde is reeds in 1882 voorgesteld, maar toen met groote meerderheid vau stemmen verworpen. Van Saiut-Salvador du Congo wordt gemeld, dat Stanley wel degelijk dood is. Hij zou omgekomen zijn in een gevecht tegen de inboorlingen, niet ver van Man gamba. Verscheidene voorwerpen, welke aan Stanley toebehoord hebben, zouden te Saiut-Salvador zijn verkocht. Provinciale Tabel. Bij het ontwerp van wet tot wijziging van de provicialo kiesdistricten wordt voor de provincie Noord-Holland voor gesteld dat deze provide zal afvaardigen 76 leden voor de Provinciale Staten, zijnde 4 meer dan nu dat elk kiesdistrict voor de Tweede Kamer zooals het nu is samengesteld, een provinciaal kiesdistrict wordt, met uitzondering van Am sterdam, dat, onder bijvoeging van Nieuwer- Amstel, in negen distrieten verdeeld wordt en 40 leden zal afvaardigen dat verder zullen gekozen worden in de kiesdistricten Hoorn 4 leden. Enkhuizen 4 n Alkmaar 4 Den Heldor 4 Haarlem 5 Beverwijk 4 n Zaandam 4 ii Haarlemmermeer 3 ii Hilversum 4 n Van de beide laatste districten worden na tuurlijk afgescheiden de gemeenten, die niet tot Noord-Holland behooren. Als het ontwerp, zooals te verwachten is, tijdig wet wordt, dan zullen voor Juli e. k. de Provinciale Staten geheel vernieuwd wor den, en zal de verkiezingsstrijd over het ge heele land moeten gestreden worden. Daarbij moge hot niet aan eendracht en samen werking ontbreken. (N. Noordhollander.) Kordaatheid. In de hoogere kringen in België wist een vrijdenker zoo zeer den huichelaar te spelen, dat hij verlof kreeg, om met de dochter van brave, katholieke ouders kennis aan te knoopen. Hij speelde zijne huichtlrol zoo goed, dat én ouders én dochters toestemden in een huwelijk. De acte van het burgerlijk is reeds ten stadhuize gepasseerd. Nu werpt hij opeens zijn masker af. Voor de Kerk wil hij niet trouwen. De brave, katholieke dochter weigert den huichelaar te volgen. Zij vraagt echtscheiding aan. De zaak is nog hangende. En hoe noemt de liberaal, de vrijdenker, de godloochenaar, de daad van den karakter- loozen huichelaar? Fijn "overlegd, 't Eenige middel om eene goede partij te doen. Ongelukkig, diep beklagenswaardig zijn de christelijke, godsdienstige echtgenooten, die na korter of langer tijd, de ervaring opdoen, met zulk een levensgezel verbonden te zijn. En dan durven de karakterloozen zich nog be roemen op hun liberalisme, en als ware kwel duivels spotten met de godsdienstige gevoelens hunner wederhelft. Hoeveel tirannen van dat slag telt, helaas 1 onze verlichte eeuw! Van hoeveel, andera gelukkige vrouwen, wordt het leven vergald door dat slag van liberalen? Welk grievend leed wordt door haar niet ge leden, wijl haar man baar hoont en kwetst in hetgeen haar dierbaarder is dan haar oog appel haar godsdienst? (V. W.) Wetenschappelijke bijgeloovigheid. In Berlijn neemt dit bijgeloof hand over hand toe. Waarzeggerij door middel van het spiritisme is aan de orde van den dag. Iets spiksplinter- fonkel-nagelnieuws is (voor onzen tijd althans) de waarzeggerij door middel van de sterren kunde, naar bepaalde regels. De Heer Karei Kiesewetter is de vader dezer nieuwe weten schap. In het maandschrift Spliinx" worden geleerde sterrenkundige verhandelingen geleverd over de uNativitat" d. i. Geburtsverhangniss of geboortenoodlot. Volgens Kiesewetters voorzegging zal Duitsch- land dit jaar oorlog voeren. De zon treedt op als hecrscheres. Alles komt aan het wan kelen. Er zullen ziekten ontstaan. De quadra- tuur van Jupiter en Mars zal Duitschland de overwinning bezorgen. K. is zoo overtuigd van zijne wetenschap, dat hij voorspelt, dat op den 15. en 16. alsmede 10 en 11. Mei de Keizer door eene ziekte of persoonlijk gevaar zal bedreigd worden. De dagen van den 23. tot den 26. Mei zullen voor den Keizer roemvolle dagen zijn. Al deze rimram en onzin wordt in eenige bladzijden den intelligenten Berlijners weten schappelijk opgediseht. VW.) Nopens het eerlang bij de Staten-Generaal in te dienen wetsontwerp op het lager onder wijs, vernemen wij dat het volkomen gelijk stelling wil van openbaar en bizonder onder wijs, wat betreft den geldelijken steun uit 's Rijks kas. De uitkeering van 30 pereent aan de gemeenten zou vervallen en daarvoor in de plaats komen eene bijdrage van rijkswege aan alle scholen, zoo bizondere als openbare, naar den maatstraf van het getal der in dienst zijde onderwijzers in verband met het aantal schoolgaande kinderen. Te Amersfoort heeft slechts éen kamer bewoner de vereisehie aangifte der bekoming van kiesrecht gedaan. Op andi-re plaatsen is het aantal lodgers be langrijk achteruitgegaan. Terwijl in het vorige jaar te Breda 110 kamerbewoners als kiezers waren ingeschreven, hebben ditmaal slechts 19 lodgers aanspraak gemaakt op kiesrecht. Te Deventer was verleden jaar het getal lodgers 70, thans slechts 29. Te Tilburg hebben slechts 7 personen ver zocht om op de kiezerslijst te worden geplaatst, dezen zijn meds-eigenaren in vaste goederen; 3 personen meldden zich op 15 Februari alzoo te laat aan. Dit jaar heeft in die gemeente geen enkel lodger de moeite gedaan om op tijd een bil jet af te halen en kiezer te worden. De opvatting dat boekdrukkers, gebrui kende eene stoommachine, als molenaars, zij het dan ook niet sans souci, zijn te beschou wen in verband met de patentwet, wordt tliaus ook door Ged. Staten van Groningen gedeeld, welk college er eerst niet van wilde weten. SCHIPLUIDEN, 19 Febr. Heden hadden al hier de plechtige uitvaart en de begrafenis plaats van den Zeereerw. Heer F. A. J. Taehi, Pastoor der parochie. Eene groote schare van Eerwaarde Heeron Geestelijken, familieleden van den overledene en andere belangstellenden van hier en elders woonden de aandoenlijke plechtigheid bij. Nadat de Laudes gezongen waren, werd het H. Misoffer opgedragen door den Zeereerw. Heer 11. L. Spoorman, Deken en Pastoor te Delft, die ook na de II. Mis eenige diepgevoelde woorden v.<u stichting en opwekking tot de talrijke menigte richtte. Na dat do gewijde spreker erop gewezen had, hoe de vreugde der parochianen bij de herdenking van het twaalf-en-oen-halfjarig herderschap van Pastoor Taehi, in deze gemeente nog korte lings geleden gevierd, nu reeds verkeerd was in diepe droefheid, toekende hij ons het beeld van den pas ontslapen herder als een man des gcloofs in zijn loven, een man des geloofs bij zijn sterven. De mildheid vau Pastoor Taehi jegens armen en Kerk, zijn ijver voor do glorie van Gods Huis eu voor het zielenheil zijner parochianen, zijne zachtmoedigheid, die veel vermocht uit te werken, zijne blijmoedigheid, waarmede hij, na voorzien te zjju van de HH. Sacramenten der stervenden, den dood te ge- moet ging, dat alles legde een schitterend getuigenis af van het groote geloof, dat Pastoor Taehi bezielde. //Volgt hem,// zoo eindigde de gevierde redenaar zijne indrukwekkende rede, //in zijn geloof na en houdt niet op met te bidden voor de zielerust van uw overleden Pastoor.// Vervolgens had de begrafenis plaats, die ook door zeer velen werd bijgewoond. De ge dachtenis aan Pastoor Taehi zal te Schipluiden in zegening blijven. De Tijd.) Adeline Patty heeft geene kinde ren. 't Is maar gelukkig ook, zegt een huis vader, die zijne vrouw naar een duur concert heeft moeten vergezellen want, wat zou het een geld kosten als mama de kindoren 'lu slaap morst zingen! J I. Woènsdag is in den Nieuwen Waterweg tan Java binnengekomen bestemd naar Schiedam, hel Ned. schip Noacli VI, onder bevtl vau den eersten stuurman Schaap, met verlies vau een gedeelte der verschansing, beschadigde lading en meer andere schade, veroorzaakt door stortzeeën op 11 Februari jl. in den Atlantische!) Oceaan. De gezagvoerder, kapitein Poortman, benevens de derde stuurman, dokter, bootsman eu een matroos werdeu daarbij over boord geslagen eu verdronken. Het pnleis van Vorst Salm, te Weeueu in da Marxerstrasse, is door brand ver nield. Een aantal kostbaarheden en de belangrijke verzameling gravures van den Vorst gingen bij dien brand verlorenAEsrifge kostbare voorwer pen en de papieren van waaiden werden gered. Vijf personen werden bij het blusechingswerk gewond. Eergistere n-a vond is te N ij verdal weder eene bijeenkomst van het //Leger des Htils" g houden. Daar de vrees bestond dat ws- der ongeregeldheden zouden plaats hebber., waren de rijksveldwachters van Almeloo derwaarts ver trokken en met de aldaar geatationneerde politie in de zaal aanwezig. De vergadering liep dan ook zonder stoornis af, zoodut de aanwezige politie meende te kunnen heengaan. Nauwelijks was deze echter vertrokken, of het gepeupel begon de ruiten in te werpen, zoodat de politie, direct terugge roepen, de belhamels uiteendreef. Op het eiland Volcano (Lip a~ rische eilanden) hebben op 12 Febiuari plaats gehad 99 vulkanische uitbarstingen vergezvld van ontploffingen iu da tijdruimte van 7Va ure"-Op den 14n Februari telde men er 112 iu 8 uren tijiis. Aardbeving werd bijna niet gevoeld, maar ou leraardsch gerommel werd herhaaldelijk ge hoord. Twee inwoners van Terueuzen, wier zonen bij de loting voor de nationale militie een vrij nommer hadden getrokken, schonken ieder flOO om ouder de armen dier gemeente te verdeden. Ouder de talrijke Belgische spoor- wegongelukken der laatste dagen i» er een, dit wel niet noodlottig, maar toch merkwaardig mag heet eomdat het een driedubbel ongeluk was. Bij Marehe d'Aye (Luxemburg) werd een goe derentrein vau Arlon naar Namen door het bre ken van eene verbinding iu tweeën gesplitst. Het voorgedeelte vervolgde den weg naar Namen, maar het achtergedeelte rolde terug, de steile heuvelhelling af naar het sta ion Aye, waar het in botsing kwam met een anderen naar Namen bestemden trein, welke ontspoorde. Een oogenblik later kwam een trein uit Namen in botsing met de twve eerstgenoemde treinen en ontspoorde ook. Bij die reeks van ougelukken werd shchts éen persoon, eeu conducteur, gekwetst. Maar de schade is zeer aanzienlijk. leursbond te Leiden (opgenomen in de Staats courant) komt de bepaling voor, dat //het lid maatschap vervalt door overlijden." Je zoudt zeggen! Door den Raad der gemeeuteFra- neker was eene nieuwe verordening ophethiffen voor huwelijksvoltrekkingen op buitengewone tij- don vastgesteld. Daarbij was de Zondag uitslui tend Voor kostelooze huwelijksvoltrekking aange wezen. De Minister van Binnenlandsche Z.iken heeft op deze bepalingen evenwel aanmerking gemaakt en heeft de Minister den Raad door tusschenknmat van Ged. Staten van Friesland uit- genoodigd, behalve den Zondag, eenige uren van een andereu dag der week mtda voor kostelooze huwelijksvoltrekking besciiikbaar te stellen. Ged. Staten hebben op verzoek van den Mi ni-ter de andere gemeentebesturen uitgenoodigd, indien in hu' ne gemeenten alleen des Zondags hu welijken kosteloos kunueu voltrokken worden, tot gelijke aanvulling van deze verordening over te gaan. Een schatrijke raenschenhater te Brustel vermaakte zijn geheele vermogen (500,000 fr.) aan een hem onbekend meisje, dat met hem in een omnibus had gezeten en den conducteur een halveu frank teruggaf, welke deze haar te veel had uitbetaald bij het wissolen. Eene herbergierster te Santvliet, Petronella de Baches genaamd, werd onlangs, terwijl zij 's nachts alleen in huis was, wakker door luid gekakel en geschreeuw van kippen en kiekens op den zolder van hare schuur. Blijkbaar waren er dieven in huÏ3. De moedige vrouw bedacht zich niet laug, maar ging met eeue hooi vork gewapend naar de schuur. Bij de deur ge komen stond zij inderdaad voor eeu dief, wien zij een fliuken slag met de vork gaf. „Ik ben het niet," schreeuwde de mau verschrikt, „de dief i3 boven, 't is Toon!// „„Ha zoo! Is er nog een9*" riep l'etrocella en zij snelde naar boven, waar zij den tweeden dief vond, die echter vlug voor haar wegsprong en met zijn makker de deur uilsnelde. De vrouw liep de beide mannen een eindweegs na; maar zij kon hen niet inhalen. Toen zij terugkwam stond de schuur in lichte laaie eu weldra was ook het woonhuis door de vlammen aangetast. De arme vrouw was gtheel alleen; de woning stond op eene afgelegene plek eu voor er eenige hulp kwam was alles vernield. Op aanwijzing der wanhopige vrouw werden de beide dieven spoedig gevat. Het zijn twee Nederlanders: Piet J. en Anton O uit Ossen- drrcht. Zij hebben eene volledige bekentenis afge legd. Volgens hen is de brand ontstaan door een lampje, dat zij bij huuue overhaaste vlucht omverliepen. De veroorzaakte schade, op 4000 fr. geschat, schijnt geheel of gedeeltelijk door verzekering gedekt te zijn. Eene vrouw te Hoogvliet, die gedurende 16 jaar stom was, heeft baar spraak vermogen teruggekregen. De h. h. A. Hermans, J. H. Van Leeuwen en J. Wieruma, allen woonachtig te Brielle, ziju te 's Gravenhage bij den Minister van Koloniën op audiëntie geweest. Zij hebben den Minister gewezen op den voortdurenden achteruitgang hunner woonplaats en daarbij tevens den wensch geuit, om Brielle aan te wijzen als plaats waar de Indische Brigade zal opgericht worden. Men berekent, dat niet minder dan 66 parlemei tsleden iu Frankrijk oud-Minister zijn. Te Heeze (N-Br.werd dit jaar eeu loteling, wiens voogd te Soereudouk en wiens toeziende voogd te Heeze woont, zoowel daar als te Soereudouk voor de nationale militie ingeschreven. Toen de loting te Heeze moest geschieden, werd de fout ontdekt; doch het was te laat om dit oog te veranderen, zoo,lat de loting moest doorgaan. Gelukkig had bedoelde persoon als rtder. van vrijstelling broederdienst, zoodat hem die dubbele loting geen kwaad deed. De beroemde St. Stefaanskerk te Weenen is dezer dagen door eene commissie van voorname deskundigen onderzocht, met het oog op de veiligheid, en de slotsom van het rapport dier heeren is, dat eeu aantal balangrijke her stellingen dringend noodzakelijk zijn, ais men het beroemde gebouw een meestsrstak der Gothische bouwkunst voor instorten bewaren en de omgeving behoeden wil voor de gevaren, aau zulk eeue ramp verhonden. Het rapport wijst op de vernielende werking van het portland cement. Een nan tal vrij naar boven strevende dselen van het gebouw moesten reeds verwijderd worden, en andere zijn zoo bouwvallig geworden, dat zij gevanrlijk voor de voorbijgangers zijn. Het is dringeed noodig, dat bedeksel te verwijderen, steen voor steen, voeg voor voeg te onderzoeken, er: te herstellen eu bij te werkeu waar iets aan hapert. Van nog meer gewicht is de toestand waarin de dakstoel verkeert. Het sterke hout, waaruit die bestaat, is in verloop van tijd (ruim vier eeuwen) geheel uitgidroogd en door htt minste begin van brand zou de houtmaesa in een vuur zee verkeeren, welke het geheele gebouw redde loos verloreu zou doen gaan. Daarom raadt de commissie eenstemmig aan, den houten dakstoel spoedig door een ijzereu te vervangen. Vooita dringt de commissie er op aan, dat de groots klok dagteekenende uit 17 LI en een der welluidtndste van Europa uit den grooten toren, waar zij niet kan worden gebruikt, over gebracht zal worden naar den on voltooiden r.oorde- lijkeu toren, waar zij nitt langer tot zwijgen zal gedoemd zijn. Eenige sociaal-democraten te Utrecht slaagden eergisteren-avond er wvder in op schudding te veroorzaken. Enkelen verkochten in de Choorstraat het blad Recht voor Allen, waardoor zij het daar aanwezige publiek uittartten, dat hen to lijf wilde. De politie moest hen ter bescherming medeuemen naar het hulpbureau, wat later nogmaals moest herhaald worden. Domela Nteuwechuisisverloden Zondag in het Volkspark te Amsterdam, weer eens (luchtig aan den gang geweest, toen bij o. a. er zich aan ergerde, dat de rijke lui copieus di- neereD; dat bij de sameustelliug van een menu iu Berlijn alle werelddeelen te pas kwamen, dat Rothschild den Prins van Wales een biefstuk had voorgezet, die vierduizend franks kostte eni. Ia de Golf van Marseille is eergistsren-nacht esne Eugelsche stoomboot ge zonken ouder zeer treffende omstandighedeu. Eene andere Engelsche boot bemerkte de nood signalen en zond sloepen af. De bemanning van het zinkende schip ging in de booten, maar de kapitein weigerde beu te volgen, ondanks het

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 2