N I E U WE m. 1359. Zondag 24 Febrnari 1889 14de Jaargang. Eene onware beschuldiging. B 5J i 8 E L A i\ 1). Krijgsgevangen. iB05N£M£ITT8 PB IJ 8 Per 3 maanden voor Haarlem0,8b Voor de overige plaatsen in Nederland tr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Afz Jnderljjke Nummers0,03 Dit blad versclijjnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en Z ATERDAG BUREAU: St. Janstraat Haarlem. lyypiliSDitiT: PRIJS DER ADVERTENTIE» AQITE MA NON AGITATE. 7an 16 regels 30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag en Vrijdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: K UPPERS 1, AU RET. De liberalen reizen het land af om te getuigen tegen de auti-liberalen. Een tal van kiesvereenigiugen worden begunstigd met de uitiugeu van het liberalistisch ge voel. Wij zullen de laatsten zijn om van die rondtochten der liberalen een griet voor de liberalen te maken. Het is maar de vraag: hoe gaan die heereu wandelleer aars bij huuue bestrijding van de auti-li beralen te werk? Tot ons leedwezeu moeten wij zeggeü, dat de politieke eerlijkheid der verkondigers van de blijde boodschap van het libe ralisme veel te wenschen overlaat. Met tal van bewijzen zoudeu wjj die uitspraak kunnen staven, doch wij zullen ons tot een enkel bepalen. Hier hebben wij het oog op hetgeen ge zegd wordt van de bedoelingen der Re- geeriug en der meerderheid in de Tweede Kamer met betrekking tot de school. Volgens de liberalen leggeu hunne tegen standers het toe op den oudergang der openbare school. Tegen die stelling protesteeren wij. De anti-liberalen zijn niet moorddadig; zij willen de opeubare school volstrekt niet afmaken. Zoo iets ligt niet in hun politiek gestel. Men kan met oneindig meer recht, ja, volkomen naar waarheid, constateeren, dat de liberalen den ondergang willen en zoeken vati de bizondere school, hoewel toch ook zij, volgens de Grondwet, recht van bestaan heeft. Het ware woord werd daar door ons ge bezigd. Do vrije school bezit een recht op leven en werken. De liberalen, willen feitelijk haar niet erkennen. De bizondere neutrale scholen (bijvoorbeeld de Nutsscholeu) tegen haar hebben de liberalen geeue be denking. De haat van de liberaleu tegen de vrije school begint waar deze ophouden onzijdig te zijn. Geloovige scholen of scholen voor de geioovigeu, die zijn den libertijnen een gruwel. Waarin schuilt dus blijkbaar de wortel van den afkeer der liberalen tegen de bizondere scholen der »kerkelijkeu^ Niet in de vrijheid van het bizonder on derwijs op zichzelve, maar in het misbruik (zoo heet dat in het woordenboek der 1 ibe— ralisten) dat van deze vrijheid gemaakt wordt door de kerkgenootschappen, eigenljjk door het geloof. De echte liberalen zijn, als de erfgena men in de rechte lijn van de maunea der revolutie, godsdiensthaters en bij gevolg ook haters van de school, welke door den adetn van den godsdienst wordt gewijd. Dat is de vol e waarheid. Om nu echter den school strijd te vervalscheu (de liberalen verval- schen alles) wordt van de zijde onzer tegenstanders beweerd, dat wij den onder gang willen van de opeubare school. Toch verlangen wij dat niet, in zoover als wij de openbare school met rust lateu, wjj gelooveu dat zij van zelve kwijuen en voor een belangrijk deel verdwijueu zal, zoodra de vrije school tot haar recht zal FE PILLET O A7. Eene episode uit den Fransch-Duitschen oorlog. 5) Vervolg en slot.) Hij was half zinneloos van angst en te ver bijsterd om iets te begrijpen van hetgeen er met hem gebeurde. Eensklaps zette een zwaarlijvig gegalonneerd officier den voet op zijne borst en bulderde hem toe: //Geef u over, gij zijt. mijn gevangene!// Peter Buis verstond alleen het woord //gevan gene" en zuchtte //ja, ja, ja//. Hij werd toen van den grond getild, op een stoel gebonden en aan alle zijden door zijne overwinnaars omringd, die hem met de uiterste verbazing aangaapten, terwijl zij snoven als gebracht worden. Onze stelling is: de opeu bare school is niet meer nationaal, zij heeft baar crediet bij de meerderheid der natie verloren, nadat zij, in den grond der zaak vijandig staat tegenover het geloof. Neu traliteit is in onzen tijd, waarin de gedach ten van aller hart openbaar worden, eene onmogelijkheid. Meer dan ooit geldt thaus het woord van den Heiland: Die niet voor Mij is, die is tegen Mij en die niet met Mij ver gadert, verstrooit. Onzijdig te blijven in den grootsten strijd onzer dagen, nu het hoogste eu het heiligste op het spel staat, is zelfs niet doenlijk voor een onderwijzer. En nu beweert men wel, dat de eerste kuudigheden, welke op de lagere school geleerd worden, niets te maken hebben met het geloof, maar zjj, die zoo spreken, maken zich schuldig aau groote opper vlakkigheid. Lezen, schrijven, rekenen, zeer zeker dat zijn technische vakkeu, als men zoo wil; een ougeloovige ban die ouderwijzen. Maar in welke atmosfeer wordt dat tech nisch onderricht verstrekt op de opeubare school? Welk een geest gaat vau den on derwijzer uit? Daarop komt bet aan. En nu gelooven wij niet te veel te zeggen als wij beweren, dat de dampkring der open bare school met smetstoffen is bezwangerd. De onderwijzers behooren voor een belangrijk deel tot de nieuwe richting op kerkelijk eu godsdienstig gebied. Zij kunnen zich van die denkbeelden niet outdoen, terwijl zij zich in de school bevinden. On willekeurig zal de richting, van welke zij uitgaan, zich uitspreken in menig woord, iu vele gedachten, welke zij vertolken. Meu vergote uierbij niet, dat behalve lezen, schrijven en rekenen, ook geschie denis op de school wordt onderwezen. Op de voorstelling der historie nu heeft ouze opvatting omtrent God en godsdienst on getwijfeld den grootsteu invloed. Denkt men zich, zooals de Deïsten dat doen, het Opperwezen als een God, die gebonden is aau Zijn eigen wetten als Prometheus aan de rits, dan wordt de ge schiedenis het product der noodzakelijk- heidswet, niets meer en niets minder. En nu zwegen wij nog van de pautheïstische eu materialistische wereldbe/chouwiug, van welke vooral de laatstgenoemde, helaas! zoovele aanhangers ouder alle standen, dus ook onder de ouderwijzers telt. Gelooft men daarentegen in den per soonlijken God der Openbaring, Die won deren kan doen eu doet, Die zich iulaat met de meusehheid, dan gaat over de geschiedenis een hooger licht op. Dat verschil van historie-beschouwing komt uit ook op de opeubare lagere school, al gaat men daar, uit den aard der zaak, niet diep in de historie. Voor het eenvoudigste kind kan de wer king Gods iu de geschiedenis duidelijk worden gemaakt. Bovendien moet er ver- baud bestaan tusschen ouderwijs en opvoe ding. Hetgeeu de ouders thuis opbouwen, mag nijlpaarden. Velen hunner waren door inspan ning zoo uitgeput, dat ze er bij moesten gaan zitten. Peter Buis glimlachte; de zekerheid eindeljjk krijgsgevangene te zijn, perste hem een glim lach af. Een jong luitenant trad binnen en rappor teerde //Kolonel! de vijanden zijn gevlucht; vele hunner schijnen gewond te zijn. Het kasteel is in onze macht.// De zwaarlijve Kolonel veegde zich het voor hoofd af en riep op juichenden toon: Hoera! De zege is ons 1 Toen scheurde hij een blaadje uit zijne portefeuille en schreef het volgend be knopt verslag //Na een hardnekkig gevecht zijn de Pruisen op de vlucht geslagen. Zij hebben hunne doo- den en gewonden, welke op vijftig worden ge schat, meegevoerd. Verscheidene hunner zjjn in onze hamlen gevallen." Op de vraag vau den luitenant want thans niet direct of indirect op de school worden afgebrokeu. Daarom is het eene bepaalde zonde voor geloovige ouders om, als zij auders kunnen, hunne kinderen naar de openbare school zenden. De bewering der voorstanders vau die school, dat zij neutraal is, gaat dus niet op. Zij is niet onzijdig, maar eeuzijdig- ougeloovig. Als wij daarom eischeu: vrijheid, op rechte vrijheid voor de bizondere school, dan doen wij dat niet uit afkeer van alle openbaar ouderwijs, omdat het opeubaar is, maar omdat het niet geschikt is voor kin deren vau geloovige ouders. Voor het bizouder ouderwijs vragen wij niets meer dan gelijk recht; wij willen de openbare school niet vermoorden. Zij moet niet door ons, maar door de natie zelve worden geoordeeld. Hetgeen de voorstan ders der opeubare school ons aau wrijven, namelijk dat wij tegen de staatsschool stel selmatig zijn gekant, is mitsdien uiets dan eene valsche beschuldiging, wij willen ech ter het recht der vrije school geëerbiedigd zien. Dit echter willen de liberalen niet en daarom maken zij ons streven verdacht. Zij willen de oppervlakkigen eu onweten den tegen ons in het bam is jagen Met het oog daarop kan onzerzijds niet te dik wijls eu niet krachtig genoeg worden ge sproken wat ouze bedoelingen zijn. De leugen heeft hare ure, doch aau de waar heid behoort de toekomst. Meu schrijft uit Rome aau het Hand,, v. Antio.: »Eeue merkwaardige zaak heeft iu de Kamer aanleiding gegeven tot eene inter pellatie. De Riforma namelijk, het orgaan vau Crispi, altijd vol spot en beleeitigiugen tegeu den Paus, heeft nu dieu toon laten varen, en bidt eu bezweert, Z. H. vau toch iu de quaestie der werkloozen tusschen beide te komen, en de arme ellendigen tot kalmte eu eerbiediging van het gezag aan te manen! De Frauschen zoudeu zeggen: het is een scomble.» Crispi, de hatelijke vervolger van den Paus eu de Kerk, is nu gedwongen de hulp van den Paus iu te roepen om uit de klem te raken! Onze gemeenteraad heeft geen beter middel gevonden om de ellende des volks te lenigen, dan de poütie te versterken eu opnieuw iu te richten. Dat heet eerst zorg dragen voor het algemeen welzijn. En terwijl de kleinen lijden en schreeu wen om eene korst brood, slaan de dag bladen vol van de prachtige leesten, welke de Hertog van Genua, broeder des Koniugs, geeft, en stelen de ambtenaars, dat het een lust is. Zoo is de provinciale schatmeester van Bologna afgezet, daar men iu zijne kas een tekort van omtrent een millioeu lire heeft gevoudea. In andere lauden zou zoo iemand achter moest gedaan worden, antwoordde de Kolonel Wij moeten terugtrekken om niet door den vijand te worden verrast, die wel spoedig met eene sterkere macht en artillerie zal terugkeeren. De nood'ge bevelen hiertoe werden gegeven. De troepen verzamelden zich voor liet kasteel en namen den terugtocht aan, terwijl zij den geknevelden Peter Buis, die door zes soldaten met de revolver in de vuist werd vastgehouden, in hun midden met zich voerden. Met het aanbreken van den dag bereikten zij het stadje La Roche-Oysel, welks dappere schutterjj het wapenfeit had volvoerd. In de grootste spanning werd de troep door de angstige bevolking ingewacht, toen deze echter de //pickelhaube" van den gevangene in hun midden ontwaarde, steeg er een ontzaglijk gejuich uit de menigte op. De vrouwen hieven de armen in de hoogte, de oudjes weenden, een stokoud mannetje wierp zelfs zijn stok naar den gevangen Pruis, doch trof den neus van een van diens geleiders. de tralies vliegen, maar het is een br.\, en bovendien, een millioen is een veel te eerbiedwaardig cijfer. Die zoo iets steelt is in Italië een deftig mensch. De Saturday-Review bevat een arti kel over den Aartshertog Rudolf, waariu andeintaal bewozen wordt dat men aan dieu Prius verderfelijke leermeesters had gegeven. Dezen hadden van hem een half-geleerde gemaakt, die aau alles geloofde, wat de wetenschap vau onzen tijd leert, zoodat hij langzamerhand iu het materialisme, in het darwinisme, kortom, in al de dwaasheden van onzen tijd, was gezonken. Rudolf was een twijfelaar in de politiek, en hij zal het zeker geweest zijn iu het godsdienstige. Zijne vriendschap voor de jodeu en rationalisten was teWeenendoor iedereen gekend, en bet waren ook deze, die het meeste schenen te treuren, ofschoon zij het waren, die hem iu het verderf hebbeu gestort. Volgens het Deutsche Volksblatt wist de O t Weener liberale pers den Prins, in zijn leven, gedurig te verearen, terwjjl zij in vertrouwelijkheid hem bemorstte en in 't buitenland door hem, het monarchistisch beginsel naar het hart stak. Heel Weeueu, heel Oostenrijk, draait het hoofd om vau walg voor die pers. Uit dezeltde pen, waarmee men schreef dat de Prins een »jouge he!d«, een wijze van Griekenlandwas, vloeiden ook de schan delijkste aauhalingen uit zijn leven voort. Een der opvoeders vau den Prins, zekere natuurkundige Brehm, schreef eeu werk, waarin de mensch met het dier wordt ge lijk gesteld, eu Prins Rudolf nam de op dracht van het boek aan. Prins Schwartzenburg, Aartsbisschop, reisde naar Weenen en maakte den Keizer opmerkzaam op zekere bladzijden van dit boek, die wezenlijk walgelijk waren. Het was eerst dan, dat die natuurkundige uit de omgeving van Prius Rudolf werd ver wijderd. Wat de mafonuitke pers fel tegen het hoofd stiet was, dat Aartshertog Ludwig de wettelijke troonopvolger wordt. Nog was het lijk van den Kroonprins in den Hofburg niet aangekomen, of diezelfde pers kondigde aan de vier hoeken der wereld af, dat de Aartshertog afstand deed van den troon! Geen wonder, die Aartshertog is een Katholiek van den besten stempel. Hij leeft zeer stil in zjjn paleis van Wieden eu in deu zomer gaat hij, met zijne familie, naar een verblijf aau den voet van deu Semmeriug gelegen, die lager- Oosteurjjk van Istrië scheidt. De President der Fransche republiek heeft het besluit tot benoeming van het nieuwe ministerie geteekend. President van den ministerraad eu Minister van koophandel is Tirard; biunenlaudsche zaken Constans; financiën Rouvier; justitie Theveuot; on derwijs en eeredienst Fallières; landbouw Faye; opeubare werken Yves Guyot; oorlog Freycinet, eu marine Jaurés. De Minister De Kolonel brulde Zorgt voor de veiligheid van den gevangene 1 Eindelijk werd liet raadhuis, tevens gevan genis, bereikt en Peter Buis, bovrjjd van zijne boeien, daarin opgesloten. Tweehonderd schutters betrokken de wacht om het gebouw. Hoewel bjj zich gedurende de laatste uren tengevolge van zijn overvloedig maal en het rijkelijk besproeien daarvan, zeer onwel had ge voeld, begon Peter Buis te dansen en te sprin gen, te lachen en te juichen tot hjj eindeljjk geheel uitgeput op zijn leger nederviel. Hij was krijgsgevangene! lljj was gered! Op deze wjjze werd het kasteel Champignet, nadat het zes uren in de macht des vijands was geweest, op dezen heroverd. De Kolonel Rutier, lakenkoopman, die dit feit aan het hoofd der schutterij vau La Roche- Oysel volvoerde, werd gedecoreeid.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 1