BINNËNLAft I). H. Maagd eu den H. Jozef ten uitroer te leggen, dit jaar betere uitkomsten belooft te hebben. Niettegenstaande de Regeeringen dikwerf het werken op Zon- en feestdagen bevorderen, hebben verschillende leden der vereeniging de toezegging van enkele werk gevers, dat zij de schennis van den Zondag thans zullen voorkomen. Aan niet weinige werkgevers is ook daarenboven reeds de verplichting opgelegd, opn op de geboden feestdagen niet meer te mogen werken, terwijl op verschillende werkplaatsen plakkaten zijn opgehangen, waarop het verbod van vloeken en onkie- sche taal voeren staat gedrukt. Intusscben belooft ook de burgerlijke overheid be scherming te gaan verieeuen. De leden, die naar een betere Zondag-viering ouder het volk trachten, vergaderen iu de kerk van S. Maria Sopra Minerva. Door de Regeeringsbode wordt het uit Parijs afkomstige bericht vau den 22en dezer in zake de expeditie van Askinoff bevestigd. Het blad voegt daar bij dat de verantwoordelijkheid voor de botsing, welke er heeft plaats gehad, geheel op Askinoff rust. Het voorgevallene zal intusschen van geen invloed zijn op de vriendschappelijke betrekkingen tusschen Rusland en Frankrijk. Uit Krakau schrijft men, dat door den Gouverneur van Lithaueu iu Russisch Polen Muravieff's dagorder vau het jaar 1864 op nieuw is uitgevaardigd, waarbij het gebruik der Poolsche taal op openbare plaatsen met eene boete van 25 roebels wordt ge straft. Het is opgemerkt, dat deze tiran nieke maatregel het vervolg is op de wil lekeurige doch mislukte poging, om het Poolsch spreken in winkels te onderdrukken. Winkeliers worden daar tegenwoordig da gelijks beboet, omdat zij de koopers in hunne moedertaal hebben toegesproken. De President der Vereenigde Staten heeft zijue goedkeuring verleend op de wet betreffende de aansluiting der vier nieuwe Staten, waardoor de republikensche meer derheid iu den Senaat met 6 stemmen zal worden versterkt. De New- York Herald bevat eeu telegram uit Johanuisburg, in Zuid-Afrika, inhou dende dat aldaar eene groote beweging heerscht, tengevolge der ontdekking van Whitvraterlandsche goudveldendie veel rijker ziju dan alle overige. Koloniën. BATAVIA, 24 Januari. In de Benga- mandjero, eeu strook laag land van onge veer 30,000 bouws iu het Noorden van Soerabaja, wordt gebrek geleden, omdat de jaarlijksche overstroomiug zoo laat intreedt, en dus niet met de vischvaugst kau begon nen worden, het misgewas van de rijst, andere jaren door slechte irrigatie toch al groot, thans door lange droogte nog veel erger is, de oogst der tweede gewassen slecht is uitgevallen, en het werken in de aangrenzende suikerafdeeliugen weinig of niets oplevert. Tegen het einde van het jaar heeft de bevolking het daar toch al tijd eenigszius zwaar te verautwoorden, maar thans moet het zeer erg zijn, volgens de Locomotief. Uit Magalang schrijft men dat tegen den hoofdonderwijzer der openbare lagere school eene klacht is ingediend, omdat bij zich tegenover zijne leerlingen op niet zeer waardeerende wijze over het Hais van Oranje heeft uitgelaten, en bij de behande ling der Belgische omwenteling de dapper heid der Hollanders iu twijfel heeft ge trokken. GEMENGDE BERICH TEN. In zijn nummer vanjl. Zondag maakt De Gel derlander de redactie van „De Post// opmerkzaam dat niet De Gelderlander zich nafkeerigu heeft getoond v«n de agitatie tegen den persoonlijken dienstplicht. "Wij verklaren, zegt zijne redactie, dat wij niet te huis behooren bij de zeven bladen door //De Post// geciteerd, maar, onze geheele houding getuigt het, ('at wij ons aansluiten bij De Tijd Maasbode, Huisgezin enz., die de ware opinie van de overgroote meerderheid der Katholieken van Nederland verkondigen en tegen welker redeneering er weinig degelijks is aangevoerd. De modernen gaan vooruit. Niet. slechts in 'Europa, ook in Azië tellen ze hunne volge lingen. Want ik kan niet gelooven, dat het modernisme ons uit Azië is overgewaaid. En ik vrees daarom, dat een zekere Subradha Bieks- hoe (schrik niet, lieve lezer, bij zoo'n barbaar- schen naam) achter het net vischt met zijn boekskeDe leer van Boeddha voor Europea nen bewerkt, als hij ten minste onder ons Europea nen propaganda wil maken voor zijn modern Boeddhisme zonder God. Het bestaan van een persoonlijken God wordt in dit boekske rondweg geloochend. Echt modern niet waar? -De ontwikkelde lui in Europa hebben I immers sedert lang het verouderde Godsbe grip op zij gezet. En toch, het boekske is in het Duitsch, en uit het Duitsch in het Neder- landsch door Mr. S. Van Houten vertaald en met een voorwoord voorzien. Wat mag de vertaler dan wel met deze uitgave in het Nederlandsch bedoelenDat onze Aziaat zich heeft laten verleiden zijn licht over Europa te doen schijnen, begrijpen we. Maar, dat Mr. Van Houten, die toch zooveel moderner is dan onze moderne Boeddhist, zich dc moeite heeft getroost dezen catechismus van modern Boeddhisme in het Nederlandse!) over te zetten, klinkt nog al paradoxaal. Hij zelf zal ons dit raadsel verklaren De w^sgeerige vorming van ons volk gaat te langzaam vooruit. De theologische africhting (alias godsdienstzin heeft nog te veel in vloed op het volk. Die invloed dient gefnuikt te worden. En het middel? Het ligt voor de hand. Risum teneatis amice! //Leer het volk eene tweede godsdienstleer nevens de voorvaderlijke. Wie in de leer van twee religiën onderricht is, zal er vanzelf toe geleid worden minder gewicht te hechten aan datgene, waarin zij onderling verschillen, aan het legen darisch bijmengsel (is dit misschien het be staan van God?) waarmede de wij«geerige waar heid in elke daarvan is samengegroeid//. Men moet maar slim zijn. Maar of de Heer Van Houten veel bekeeringen, door de uit gave van dit boekske, voor zijne atheïstische levensbeschouwing zal maken, betwijfelen wij. VW.) Om aan allen twijfel daaromtrent een einde te maken, kunnen wij thans, zegt de Am. Crtmet zekerheid mededeelen, dat de Minister van binnenlandsche zaken besloten heeft de Rijkskweekschool te Nijmegen op te heffen. De sluiting zal den 1 September a. s. plaats hebben, en de nog aanwezige kweeke- lingen zullen naar andere Rijkskweekscholen worden overgebracht. De Heer L. De Ram, lid der Tweede Kamer uit het district Bergen-op-Zoom, heeft aan de landbouwers van zijn district zijne me dewerking toegezegd in zake het verkrijgen van de door hen gewensehte en reeds aan de Regeering gevraagde wijziging in de paarden belasting, betreffende het gemengd gebruik. Ook in zake het op te richten Rijksproef station heeft genoemde Afgevaardigde beloofd de belangen den landbouwers krachtig voor te staan. In zijn antwoord aan de verschillende presidenten der muziek- en zangver enigin- gen, te Tilburg, die hem eene serenade brach ten bij gelegenheid van zijne verkiezing tot lid der Tweede Kamer, liet de Heer W. P. A. Mutsaers vooral uitkomen, dat hij voor een mandaat, dat hem reeds vroeger te Til burg was aangeboden, gemeend had te moe ten bedanken. Thans te Eindhoven had hij zich de keuze laten welgevallen, omdat hij zijne verkiezing beschouwde als een protest te gen de invoering van eene wet, welke, even als de wet op het onderwijs, eene ongeluks wet zou zijn. Hij was geroepen geweest om aan de voorbereiding van die wet mede te werken, maar bij gaf de plechtige verzekering dat hij met al zijne kracht zou trachten het onheil te voorkomen. De Vereeniging van pannen- en steen fabrikanten in Rjjnland heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarin zij verzoekt, het wetsontwerp tot het tegengaan van overmatigen arbeid van kinderen en vrouwen te verwerpen, tenzij de Kamer de werkzaamheden op de steen en pannebakkerijen mocht opnemen onder de uitzonderingen, bedoeld in art. 1, sub. lo, daar de werkzaamheden op die fabrieken ge lijk staan met veldarbeid. De Heer Mr. J. B. Van Osenbruggen, lid der Tweede Kamer, is gisteren in 5ojarigen ouderdom overleden. Sinds 1879 had de Heer Van Ossenbruggen, kantonrechter te Ridderkerk, zitting als Afge vaardigde uit Dordrecht. Hij behoorde tot de liberale partij in de Tweede Kamer. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 5 Maart, 's namiddags 2 uren. Ten paleize te 's-Ilage was gisteren het volgende bulletin neergelegd: De toestand van Z. M. den Koning blijft minder gunstig en verandert weinig. De krach ten komen niet bij. Het Engelsche departement van buitenlandsche zaken heeft onlangs uitvoerige bouwstoffen uit de meeste Staten van Europa, uit Egypte en Noord-Amerika doen bijeenbrengen met betrekking tot de actiologie van de pok ziekte. Opvallend bleek o. a., boe bizonder vaak die ziekte verspreid wordt door ongezuiverden afval van papier, lompen en dergelijke. In Iry- bridge b. v., een dorp nabij Liverpool, dat 1500 inwoners telt, werkt een groot gedeelte der in gezetenen iu de uitgebreide papiermolens. Her haaldelijk zijn onder die arbeiders de pokken uitgebroken. Op een geval na, konden alle ge vallen in verband gebracht worden met de pa pierfabriek. De torenklok van het hoofdpost- kaïitoor te Melbourne wordt op eigenaardige wijze electrisoh verlicht. Op de ijzeren wijzerplaat zijn vernikkelde en gepolijste holten gemaakt, welke over dag door de zonnestralen, welke zij weerkaatsen en 's avonds door er in geplaatste electrieche gloeilampjes tot op grooten afstand zichtbaar zijn en zoo de in- deeling van de wijzerplaat aautoonen. Do twee wijzers zijn van dergelijke holten voorzien en vormen zoo twee strepen van lichtjes, welker stand bij dag en naeht tot op grooten afstand duidelijk is te zien. In bet Amerikaansche dorp Pros- ser (Nebraska) heeft onlangs eene troep van vijftig vrouwen, bijua allen eerzame huismoeders, eeu aam al gedaan op een kroeg en speelhuiB, waar hare mannen tijd en geld zoek brachten. Zij bombardeerden de vensters met brokken steenkool, welke zij in hare voorschoten moe- brachten, en toen de mannen, iu het gevoel van hunne schuld, door de achterdeur gevlucht waren, drongen de verwoede vrouwen de herberg binnen, sloegen de speeltafels aan stukkeu en goten de vaten sterken drank ledig in de naburige beek. In den Bredaschen gemeente- raad was dezer dagen aan de orde het voorstel over den verkoop van een stnkj gemeentegrond. Een der leden, de Heer Van Aken, meende te weten dat de persw, met wie werd onderhan deld, M'j. J., geen eigenaresse was van het door haar bewoonde huis en er enkel het vruchtge bruik van heeft, o. a. op voorwaarde, dat zij jaarlijks f70 zul uiikeeren aan een kind met een lam handje, d^t daar iu het gasthuis woidt ver pleegd. Dientengevolge stelde hij voor, het voor stel aan Burgem. en VVeth. te renvoyeeren tot nader onderzoek. De Voorzitter. Dus de zaak blijft dsn voorloopig rusten om te zien hoe de vork in den steel zit eu of het waar is, dat er een kindje met een lam handje iu het spel is. (Hilsriteit.) De Heer Van Aken (driftig). U bootst daar een lam handje na, mijnheer de Voorzitter, maar dat komt volstrekt niet te pas. Zoo iets is bene den de waardigheid van den Raad. (Hilariteit.) De Voorzitter. Nu, dan is het ecu kindje met geen lam handje. (Hilariteit.) Uit Ne w-0 rleans wordt gemold dat de papierfabrikant P. Torbes aldaar in den handel brengt prachtig wit papier, vervaardigd uit den stengel van suikerriet. De prijs is zoo iaag, d«t dit papier een geduchte concurrent zal worden, zslfs voor het houtpapier. Torbea biedt aan, eerste quaiiteit wit papier voor 10 gulden per 100 kilogram. Goudsche pijpen. In het begin van de 17e eeuw rookte men nog uit korts pijpjes, met kleine koppen en dikke stelen, blijkens de prssten van Van Heemskerk (1522). In 1620 waren de koppen reels grooter tu de stelen duor.er geworden, hetgeen blijkt uit d» platen van Van der Venne, iu de dichtwerken van Vader Cats; maar de pijpen bleven nog kort. Tegen het midden der 17e eeuw zou Van Diemerbrock een vertoog geschieveu hebben, om te bewijzen, dat pijpen mtt lange stelen minder nadeelig roor de gezondheid zouden zijn, dan die met korte, als zullende de rook in de eerste beter bekoelen en de o'icdeelen meer wegtrekken in de poreuze pijp aarde. Zeker ie het, dat de eerste fabriek van laDge pijpen te Gouda is opgericht tusschen de jaren 1655 en 1660, zoo uiet door, dan tenminste op aanmoediging van Mr. Govert Cincq, Burge meester van Gouda en zwager van Van Bierner- broek. Nog lang daarna werd, ter gedachtenis aar. dezen heer, het getalmerk rijf (cinq) op het hieltje der lange Goudsche pijpen geplsatst. SMirt dian tijd zijn de lange pijpen in algem.wu gebruik geraakt, en omstreek# het jaar 1663 heeft men te Amsterdam het eerst eene orde gesteld op de pijpenmarkt. Tusschen de jaren 1720 en 1751 vonden te Gouda ongeveer zestienduizend menschan hun bestaan roet pijpenmaken. In 1751 waren er nog 874 pijpenmakersbazen, loden van het gild, en in elke fabriek werden wekelijks van 28 tot 36,000 pijpen vervaardigd. Een zonderling tweegevecht moet er tusvehen twee Amerikaansche electro- technische ingenieurs, den Heer 11. P. Brown, voorstander van don onafgebroken electriechen stroom, en den Heer G. Westiughous», dis de alleruserende stroomen is toegedaan. Indien de laatstgenoemde de hem toegezondene uitdaging aanneemt, dan zou hij, overeenkomstig de ge stelde voorwaarde,), een stroom hebben te ver duren, die 300 maal per seconde afwisselt, terwijl de Hoer Browu zou worden bloo'geateld aan een doorloopenden stroom, beide stroomeu brginnende met eene sterkte van 100 volt», en met 50 volts tegelijk opklimmende. Elk tempo zou 5 secoudeu duren. Het gevecht zal als nfgeloopen worden be schouwd, wanneer eene dor partij :n te kennen geeft, dat het genoeg is, en zich hierdoor dus overwonnen verklaart. De Heer Brown heeft zijn tegenstander ge- waartchuwd dat, niettegenstaande de wettige medische vereeniging 300 afwisselingen van stroom heeft aanbevolen, eene sterkte van 150 volts, gedurende vijf seconden, in vele gevallen noodlottige resultaten ten gevolge heeft gehad. Amerikaansche bladen verhalen van een rijken krantenjongen: Mozes Jacobs, te D.s Moines (Jowa). Hij is 18 jaren oud, ver koopt sinds 22 jaren couranten op straat en heeft zich daarbij een kapitaal van 4000 dollars (f 10,000) vergaard, dat hij iu grondeigendom men heeft belegd. Het denkbeeld om 's Konings verjtardag te vieren met het planten van een eikeboom heeft men ook op dan huize „Nijsuberg" van Jhr. Mr. P. Van Foreest te Heiloo uitge voerd. Allen, die op de plaats wsrkzaam zyn met oranje getooid, vereenigden zieh als gasten te 12 uren aan een gsxieenscliappclijken maaltijd, in werkpak. Er weid een eikeboom geplant ter herinnering aan dit feit, en een aarden pot, bevattende namen der aanwezigen, werd daarbij iu den grond gelegd. Een bijgeloovige Amerikaan vond eeue spin in zijne courant en schreef aan de rt dnctie oin te vragen of dit geen boos voor teeken was. „De spin kroop eenvoudig de ko lommen van ons blad door om te zien wie er niet in adverteerden om dan zijn net in hunne winkels te weven, overtuigd van er nimmer te zullen worden gestoord.// Alles duidt aan, dat het begin van (Jeu Koper-//ring'; (#am.<nspannii g van koperhandelaars tot opdrijving yan d n prijs) gekomen is. schrijft de L'mdensche correspondent van hat Jlbld. Het syndicaat zit nu al met 11,500,000 kilogram koper in zijue maag. Moeilijk te verteren! In Amerika wordt op alles gewed, men wedt op piarden, op honden, spoorwegen en stoomhooteu. Als twee jongens op stiaat elkan- afrauselen, als een nieuwe Burgemeester moet worden gekozen, kortom, bij alle gelegenheden. Toen onlangs erne zonsverduistering plaats vond had die hartstocht om te wedden, bijna onder scheidene burgers van Chicago elk vijf-en-twintig gulden gekost en dit gebeurde op de volgende wijze. Een man kwam op eene groep heeren toe, die naar de zon stonden te kijken, kneep een van zijne oogen dicht en tuurde evenzeer naar het verduisterd hemellichaam, „Jammer dat we geen zwart, gemaakte stukken glas hebben", zei een der lu-eren, het is niot mogelijk om in de zon te kijken. Z.vart glas is niet noodig," sprak de juist aangskomene, als men het rechteroog dicht knijpt, kan men nirt het linker heel gemakkelijk waarnemen." Dat is nonsens!" werd van alle kanten geroepen. „Nonsens? Ik wed om vijf en twintig gulden, dat ik m t het linkeroog net zoolang in de zon kijk, als iemand van eea tot honderd telt." „Aan genomen", werd geroepen, tien handen werden uitgestoken en in een oogweuk had een der heeren tweehonderd vijftig gulden iu bewaring om la'cr uit te betalen. Die begon te tellen, de vreemdeling kueep het rechteroog dicht en tuurde in de zon, 't geen de anderen, wien de tranen langs de wangen liepen, hem te vergeefs poogden na te doen. Da teller was reeds tot veertig gekomen, toen hij eensklaps zweeg, het geld haastig in zijn z.;k stak eu de kijker een geweldige oorveeg gaf. Alvorens de heeren vau hunne ontsteltenis waren bskomen, had de geslagene, met achterlating van zijn eigen vijf en twintig gulden, rerds de vlucht genomen en was om de hoek van eene straat verdwenen. „Uw geld is gered, mijnekeeren", sp ak de teller lachend, terwijl hij allen hunne dubbeltjes teruggaf. „Ik ben uit New-York en dokter van beroep, ge kunt me (lus gerust gelooven als ik u zeg, dat die kerel een glazen oog had!" Te Groningen isrwedereenman tengevolge van te vevl jenever-drinken gestorven. Een der strengste onthouders en vegetatiërs ter wereld is dezer dagen te Cincin nati overleden. Die man, Jo eph Gartetsou ge naamd, heeft 62 jaren van zijn 81-jarige leven geen thee of koffie gedronken, sedert 59 jaren geen vleesch en stud* 26 jaren geen zout gebruikt. Alle soorten van vet waren, naar zijne bewering, schadelijk voor het menschelijk lichaam, en van gebakken of ebraden vleesch had hij een afkeer. In de laatste jaren van ziju leven kookte hij zelf zijn eter, ook als hij op rris w»*; bij nam dan de verschillende benoodigdhedt n daartoe mee. Zijn voornaamste drank was water; maar som tijds dronk hij een weinig limonade. Bjj concessionarissen der ge- meente Amsterdam tot exploitatie van Cabinets d'aisance et de toilette bestaat het voornemen om op spoorwegperrons automatische toestellen t« plaatsen, polis««n uitgevende, waarbij mes zich voor eene kleinigheid eene eeldelijke uitkeering verzekert, indien men binnen 25 ureu nadat men de polis uit het toestel heeft getrokken, een on geluk krijgt bij het vervoer op de spoorwegen. Uit Leiden wordt ons van 24 de zer gemeld: Eargieteren-avond te 6 uren zou tr alhier in een g-bouw aan de Langegracht, bewoond door den bierhuishouder P., tevens lid van ds sociaal democratische partij, eer.e vergadering plaats vinden, waar als spreker moest optreden Van der Siadt, van Ams'erdam. Kort tóor die vergad-ring begon, wierpen eukele jongens met sneeuwballen uaar bedoeld buis, waarop P. naar buiten kwam eu bedreigingen uitte. Een man uit het volk verzette zich daartegen, hetgeen al heel spoedig eeu grooten oploop van volk tengevolge had. Ook aan de overzijde van het water was veel volk verzam ld, hetgeen den dienstdoendeu politie agent aanleiding gaf om meer assistentie in te roepen, te meer daar hij opmerkte, dat van de overzijde met een steen uaar het bierhuis werd geworpen. Daar de volksmenigte door de ter plaatse heerschende duisleicis werd begunstigd, korden de agenten van politie echter uiet ver hinderen, dat in een ommezien de meeste ruiten van htt kleine gebouw warden ingeworpen, en moesten zij, op eigen lijfsbehoud bedacht, reti re eren. Da politie deed daarop het gebouw ontruimen, waari a de grootste massa afdreef en er gtlrgen- heid kwam om het gewone verkeer langs de gracht te dot-u plaats vinden. Het gebouw ze!f werd door de politie bewaakt. De heer P. J. Beukema, vroeger als soldaat in dienst onder Koning Willem I, II, III, maar thans gemeentebode en zaakwaarnemer te Ulrum, deed op Zr. Ms. lsatsten verjaardag voor den 39:ii keer de nationale vlag uit den toren wapperen. I u den 1 a a t s t o n t ij d wordt p e t r o- leum-afval meer eu m er gebruikt als brandstof voor locomotieven. Op groote schaal geschiedt dit op den Grazi en Tsaritsin-Spoorwe.g in Zu'd- Oosttlijk Rusland. Sodert 1884 worden de 143 locomotieven van deze maatschappij en daareu- boven 50 vaste stoomketels eu een aantal for nuizen met diZe brandstof gestookt, en behalve eene kieiue hoeveelheid hout wordt er t.i ts an ders gebruikt. Vergeleken met vaste brandstoffen, veroorzaakt het gebruik van petroleum af al tij locomotieven met 6 wielen eene besparing van 42 percent en bij die met 8 widen erne van 42 percent en bij die met 8 wioleu eene van 47 percent. Op den Great Eastern Railway in Engeland wordt teor-atval als brandstof gebruikt, doch alleen om een onverkoopbaar bij-product kwijt te raken. Als men de brandstof moest koopsn, zou het veel goedkooper zijn steenkolen te gebruiken. Iu Brilsch Iudië wordt voor locomotieven ook, veel petroleum gebruikt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 2