N I E W E No. 1361. Vrijdag 1 Maart 1889 14de Jaargang. Een goed voorbeeld. BUITENLAND. ABONNEMENTSHBIJS Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland tr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Afzonderljjke Nummers0,03 Dit blad verschjjnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG BOEBAU: St. Janstraat Haarlem. f 0,81 AGITE MA NON AGITATE. PBIJB DEK ADVBKTENTIiÊBf Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentie n worden uiterlijk Maandag-, Woensdag- en Vrij dag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KUPPERS LAURET. De Kardinaal-Aartsbisschop van Weeuen heeft, onlangs, naar men zegt op vriendeljjk verlangen van den Keizer van Oostenrijk, openbare gebeden voorgeschreven in drie kerken der Oostenrijksche hoofdstad. Iti zijn herdelijk schrijven spoort de Pre laat de geloovigen bizonder aan den Hemel te smeeken, dat het gansche Rijk terug- keere tot de ware, christelijke begiuseleu vau zedelijkheid in het openbare en in het bizoudere leven. »Toen tnijn hart bedroefd was, riep ik tot den Heer,« zeide eens een groot eu machtig Koning. De betrekking van den Kardinaal-Aartsbisschop van Weeneu met het Hof van Keizer Frans Jozef in aan merking nemende en de omstandigheden waarin die gebeden werden voorgeschre ven overwegeude, kan men zeggen dat de Keizer van Oostenrijk hier een schitterend voorbeeld aan al de Europeesehe Voisten en Regeeringen heeft gegeven. Ja, de volken moeten terugkeeren tot het cbristeljjke leven, tot de christelijke zeden en het is voor de machtigen, de groo- ten dezer aarde een plicht, met een goed voorbeeld voor te gaan. Zoodra de vor sten en Regeeringen rechtzinnig tot Christus zullen weergekomen zijn, zullen d* zeden bjj de volken verbeteren en al hetgeen er nu zoo jammerlijk iu de satneu- werking te betreuren valt, zal er iu ver minderen en er uit verdwijnen. Men vergete niet, dat de christelijke ze- deleer de christelijke beschaving uitmaakt, en dat het verlaten der christelijke leer het weder invoeren der barbaarschheid is. De zedeloosheid der Fransche Vorsten gepaaid met de geschriften vau een god vergeten Rousseau, Voltaire eu gansch de zedelooze eu goddelooze school der acht tiende eeuw, heeft de outzettende, groote revolutid teweeg gebracht met haren ver vaarlijken nasleep van gruwelen en moorden. Waarom luisteren al de vorsten niet naar Christus' stem, naar de st-.m van den Op perherder te Rome. Daar eu daar alleen, is er hoop op redding voor de natiën, door de zedeloosheid van Vorsten eu volken met ondergang bedreigd. Men heeft er van zekere zijde wel eens op gewezen, dat de katholieke natiën, meer vervallen dan de anderen, eu ook veel nader bij den ondergang zijn gekomen. Men moet bekennen, dat daar schijn van waarheid bij is. Wjj zeggen echter slechts schijnwant voor hem, die de zaken bij het licht van het Evangelie beschouwt, is het duidelijk, dat juist daariu de groote hoop der Katho lieken is gelegen. De Heer, die alle kwaad straft en alle goed loont, bjj de natiën zoowol als bij de enkele personen, straft niet op dezelfde wijze de zondige christelijke natiën en de natiën der ougeloovigen. Indien ze even zondig zijn, dan zullen de eersten te boeten hebben en de laatsten FEUILLETON. De korporaal. Op zekeren dag werd dokter Lacourner bjj Keizerin Josephine, de eerste gemalin van den grooten Napoleon, ontboden. Men gaf de Keizerin te kennen, dat de dokter naar Parijs nas ge- gann, maar denkelijk spoedig van daar zou terugkeeren. Twee uren later vroeg zjj op nieuw naar den dokter; men antwoordt haar, dat hij nog niet terug is. Eindelijk komt men haar zeggen, dat de Heer Lacourner op hare bevelen wacht. Dadelijk moet hij verschijnen en het ontgaat den dokter bij zijn binnenko men niet, dat zyne anders zoo goedhartige en zoo toegevende gebiedster eenigszins onte- vi eden is. Reeds drie volle uren voel ik mij onwel en te vergeefs heb ik om u gezonden, Mijn- zullen iu hare wanorde blijven voortgaan. De katholieke natiën worden door de boete gereinigd en verbeterd en de onge- loovige laat de Voorzienigheid, gelijk de geschiedenis zulks leert, met rust, totdat de maat der boosheden vol is. Dan komt de straf: de verdelging. Zoolang het Christendom bestaat, is er niet eeue katholieke natie hopeloos ver gaan. Eeuwen van verdrukking en lijden, nemen noch bij de Ieren, noch bij de Polen de va9te hoop op reddiug weg. Afvallige natiën vervallen en verliezen zelfs de gedachtenis aan vroegere groot heid eu zegen. Dat dan de katholieke natiën tot Christus en tot de katholieke zedeleer terug komea; na de boete komt de grootheid en glorie, terwijl de ougeloovige natiën gesouken eu misschien voor altijd zullen verdwenen zijn. Steeds duidelijker treedt het streven van deu Rijkskanselier op den voorgrond om zich van de verantwoordelijkheid der koloniale politiek los te maken. Da Nord- deutsche neemt een artikel over uit eene officieuze correspondentie, polemiseereude tegen de Frankf. Ztg., omdat deza iu haren Berlijuscheu brief in No. 49 vau dat blad de verantwoordelijkheid voor de Samoa-ge- schiedeuis op den Rijkskanselier wil werpeD, ofscboou de beambten in Afrika deels zon der, deels tegen hunne iustructiën hebben gehandeld. Het officiëele artikel wil beweren, dat die der betrokken Ministers verant woordelijk is, wiens ambtenaren in strijd met de iustructiëu te werk gingen. Iu de additioueele begrootiug, ten be drage van ongeveer 22 millioen, die binnen kort bij den Bondsraad zal worden inge diend, wordt, naar men verneemt, gerekend op eeue wijziging ten opzichte der hoogste maritieme autoriteiteu en inzonderheid acht gegeven op de behoeften bij de admini stratie van het depaitemeut van marine. Het Iltiis van Afgevaardigden heeft eeue som vau 260,000 mark toegestaan voor het makeu eeuer vluchthaven aan deu rechter oever van deu Rijn, bij St. Goar, welke 75 rijuschepen zal kunneu bergen. Als een nieuw bewijs van de goede ver standhouding tusschen Keizer eu Prins Vou Bismarck wordt uit Berlijn gemeld, dat de Keizer eergisteren bij hem beeft gedineerd. Laatstleden Vrijdag is bjj het Dagelijksch Bestuur te Muncheu nader beraadslaagd over de vraag, of aan Prof. Dülliuger, bij gelegenheid van zijn negentigsteu verjaar dag, van gemeentewege een felicitatie-adres zou gezonden worden. Men had gehoopt, dat de katholieke meerderheid, die een paar dagen te voren een daartoe strekkend voorstel had verworpen, alsnog er voor zou willen stemmen, wanneer tot voorwaarde werd gesteld, dat de jubilaris in het adres alleen zou worden gehuldigd als man der wetenschap en zijn godsdienstig standpunt onaangeroerd zou blijven. Ook heer, zjj» hare eerste woorden. Wat ontbreekt u hier toch, dat gij het noodig acht, nog andere visites te doen? Mevrouw, antwoordde de dokter met den hem eigen vriendelijken ernst, ik ken het hart uwer Majesteit genoeg, om verzekerd te zjjn, dat zij mij vergeven zou, als zij wist, wat mij heeft opgehouden. Maar zeg toch, Mijnheer, was die ge wichtige zaak dan zoo dringend, dat zij u niet eens den tijd gunde, vooraf bij mij te vernemen, of ik u soms ook noodig had? Ik was naar Parijs gegaan, om eenige zaken, mijn vak betreffende, te bezorgen, zoo als ik dat van tijd tot tijd doe. Het was mjjn stellig voornemen onmiddellijk terug te kceren en ik was werkelijk reeds op weg om in mjjne cabriolet te stappen, toen een hartverscheu rend en aandoenlijk tooneel mijne aandacht trok. In de nabijheid vau het Théltre Fran cais lagen drie arme kinderen, bjj na naakt, alleen bedekt met eenige ellendige lompen, op met deze voorwaarde is echter het voor stel verworpen. The Times doorleeft harde tijden. Het Paruell-proces neemt een voor het City- blad zeer ongunstige wending. Alles loopt ten slotte uit op niets. Het Parnell-schandaal is iu eeu 2'zmes-schandaal omgezet. Lieden, met Parnell innig vertrouwd, verzekerden reeds dadelijk na de laster-artikelen van het City-orgaau, dat Parnell schitterend uit den strijd zou te voorschijn troden. Die profetie wordt bevestigd. Het wapen, door de Times voor Parnell gesmeed, zal thans de Times zei ven treffen. Pigott, de voornaamste getuige van de Times voor de Parnell-commissie, is sedert eergisteren-avoud spoorloos verdwenen. Op aanzoek van deu advocaat der Paruellieten heeft de Commissie thans een bevel van gevangeuueming teóeu Pigott uitgevaar digd. Hij heeft eene schriftelijke bekentenis achtergelaten, dat hij zelf de beruchte brieven heeft gefabriceerd. In het Engelsche Parlement heeft Campbell eergisteren de Regeering geïn terpelleerd over de nieuwe overeenkomst met de Borneo-Coropagr.ie. De Minister Fergusson verklaarde, dat de Compagnie geen onafhankelijke Staat is en het charter haar slechts gewone chartervoorrechteii geeft, doch zonder geldelijke vergoeding, waartegen zij heeft aangenomen, zich aan de controle der Britsche Regeeriug te on derwerpen. Deze schikking sluit geenszins in, dat het Parlement zich iu de aange legenheden der Compaguie zou kunneu mengen. De Compagnie recruteert Aziaten voor krijgsoperatiëD tegen Sjabander, doch moet de desbetreffende Britsch-Indische staatsvoorschriften uit Singapore eerbie digen. Dat de »Culturkampf« in Zwitserland nog lang niet geheel en al geweken is, is dezer dagen wederom op droevige wijze gebleken. De nieuwe Bisschop van Bazel, Mgr. Haas, bad een amendement uitge vaardigd, waarin o. m. de volgende passage voorkwam, ontleend aan de jongste ency cliek van Z. H. den Paus: »Gij weet, wat de openbare scholen zijn geworden; er wordt daarin niet meer de minste plaats overgelaten voor het gezag der Kerk eu in liet tijdperk, waarin het noodig is met liefde de zielen te bewerken, die nog ont vankelijk ziju voor de verplichtingen van het christelijke leven, legt men aan den godsdienst het stilzwijgen opNiet zonder kommer zien wij derhalve de toe komst tegemoet, wanneer wij deuken aan het groote kwaad, dat daar dreigt en waar van men thans onophoudelijk het zaad strooit in de harten der jeugd. Het Gouvernement vau het kanton Bern heeft zich tegen deze passage verzeten wil de afkondiging van het mandement slechts toestaan op voorwaarde, dat de zeer ge matigde en ware woorden eruit worden gelicht. De katholieke Zwitsersehe bladen protesteeren tegen het besluit van het Berusche Gouvernement en de Lihertè vau den grond. Het oudste, uaar gissing tien jaren, zat tegen den muur geleund en hield een kind van nauwelijks twee jaren in zijne armen, ter- wjjl het schreide en aan eene harde broodkorst knaagde. Daarnaast lag de derde, een weinig oudere lijder, uitgestrekt. De kinderen bedel den niet, maar op een papier, dat op den grond lag, kon men slechts deze woorden lezen Wij hebben vacler noch moeder.n Maar Uwe Majesteit is onwel; ik kan mijn verhaal tot een gelegener tijd uitstellen. Neen, o neen, dokter! ga toch voort ik verzoek het u. Met genoegen, Mevrouw I hernam de dokter en vervolgde: ik tast in mijn zak en ontdek, dat ik al mijn gereed geld heb uit gegeven. Terwijl ik overleg, hoe mjj het spoe digst iets te verschaften, komt juist een soldaat voorbjj en blijft staan. Bij het flauwe schijnsel eener straatlantaarn zie ik tranen blinken in de oogen van deu kraehtigen man. Hij nam de deerniswaardige groep daar voor zjjn voe- Freiburg merkt op, dat hierdoor niet al leen het woord vau eeu Bisschop, maar het onderricht zelfs van het Hoofd der Kerk is getroffen. De woorden, door Mgr. Haas aangehaald, komen voor in de en cycliek, welke Z. H. tot sluiting van het jubilé-jaar heeft uitgevaardigd en wel ke wij in haar geheel hebben meege deeld. De H. Vader waarschuwt daariu speciaal tegen het godsdienstloos ondorwjjs; en wat is nu natuurlijker dan dat een Bisschop de vermaningen des Pausen tot de zijne maakt? Meu is dan ook over het verbod van het gouvernemeut van Beru ton zeerste verbaasd en bedroefd. Opmer kelijk is het ook, dat de Bondsraad dit maal niet het minste bezwaar heeft ge maakt tegen de beslissing vaii een kantonale Regeering, terwijl dit wel geschiedde, toen het katholieke Gouvernement van het kanton lueerii aan eeu Jansenistisch Priester ver bood van de katholieke kerken iu het kanton gebruik te makeu. Waarom, mag men vragen, kwam de Bondsraad in Lucern tusscbenbeide en in Bern niet? Het bericht dat Prins Alexander van Battenberg een morgauatisch huweljjk met eene zangeres wil sluiten, is, volgens den Weener correspondent der Times, geheel ongegrond. Op 22 Februari is, naar men uit Rome meldt, de eerste Amerikaansche katho lieke pelgrimstocht van New-York afge reisd met bestemmiug naar de eeuwige stad en Jeruzalem. De pelgrims worden den 14 Maart te Rome vervracht, waar zjj tien dagen zullen vertoeven. D6 Fransche Kamer heeft aangenomen het wetsontwerp, waarbij verzekerd wordt de vrijheid en de geheimhouding van de stembus. De minister'ëele verklariug heeft in de Kamer niet het succes gehad dat het Ka binet had verwacht. Du lezing werd met ojivallende koelheid aangehoord. Toen de Minister-presidont Tirard de tribune verliet, klonk eeu mager applaus uit bet centrum. Iu aanmerking genomen, zegt een blad, hetgeen het nieuwe Ministerie van zijn eerste onderhoud met de Kamer kou verwachteu, kan men zeg gen dat het een volkomen insucees is. De meerderheid scheen eene gereserveerde houding aan te nemen, het Ministerie af te wachten niet in zjju werken, maar bjj het eerste het beste incident. Eenige Afgevaardigden, ouder welke Si- gismond Lacroix en PichoD, van de uiterste linkerzjjde, hebbea een wetsvoorstel iu ge reedheid gebracht, waarbij het aan eon candidaat der Kamer verboden wordt zich gelijktjj.lig in meer dau twee kiesdistricten candidaat te stellen. Dit voorstel is gericht tegen Boulanger, die bjj de algemeene verkiezingen zich in tal van arrondisse menten verkiesbaar wil stellen en alzoo een soort vau plebisciet op ziju naam houden. Om aan het wetsvoorstel uitvoering te verzekeren, wordt bepaalü, dat elke can didaat vooraf aan den Prefect van het de partement bericht moet geven, in welk ten een poos lang zwjjgend op; vervolgens haalde hij een vijffrankstuk uit zjjn zak; on getwijfeld alles wat hij bij zich had, want hjj nam het uit zjjn zak zonder te zoeken. Daar, zeide hjj tot het oudste kind, koop wat eten voor u en uwe broertjes en ga dan met hen naar huis. Thans trad ik nader. Kameraad, zeide ik, en vatte zijne hand, ik zie met genoegen, dat uw beroep uw hart niet heeft verstaald en het zal mij zeer aangenaam wezen, nat'er ken- dis met u te maken. En ik, antwoordde hij koeltjes, ben op die kennismaking volstrekt niet gesteld. Kameraad! gjj zjjt zeer menscklievend, maar beleefd zijt gij niet. Dat ben ik, als 't mjj behaagt. Wie mij vinden wil, die zoeke mijPierre Capu'et, korporaal hjj het eerste garde-regiment. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 1