BINNENLAND. arrondissement hij zich verlresbaar stelt. De verkiezing van een candidaat, die aau dat voorschrift niet heeft voldaan, zal nietig worden verklaard, of, beter gezegd, de stemmen, die op hem uitgebracht zijn, werden geacht als van nul en geeuer waarde, zoodat de caudidaat, die officieel zijae cau- didatuur keubaar gemaakt eu de meeste stemmen verkregen zal hebben, als geko zen zal worden beschouwd, indien hij na aftrek der nietig verklaarde biljetten de volstrekte meerderheid heeft. Verder wordt straf bedreigd tegen een ieder, die zich candidaat stelt in meer dan twee arrondis sementen, alsmede tegen iederen verspreider en drukker van stembiljetten met den naam van een met-verkiesbaren candidaat, eu tegen den verantwoordelijken uitgever vau een blad, waarin zoodauige stembiljetten zijn ingestoken.Ten slotte houdt het voorstel eeue bepaling in, volgens welke een Afge vaardigde zich niet candidaat mag stellen zonder vooraf (gelijk Boulanger herhaal delijk gedaan heeftl voor het mandaat, dat hem reeds opgedragen is, bedankt te hebben. Naar men zegt, hebben reeds een groot aantal Afgevaardigden, tot verschillende groepen der republikeiusche partjj behoo- rende, zicb bereid verklaard aan dit wets voorstel hunne goedkeurjng te verleenen. Het eerste nommer van een nieuw blad is verschenen: Le Désarmement. Het maakt een brief bekend, dien het van Gladstone heeft ontvangen, waarin deze verklaart dat het te Parijs gevormde comité, met het doel om te voorkomen, dat Europa weldra een militair kamp zij, al zijne sympathie heeft. Hij zou er persoonlijke zijne mede werking aan geven, indien hij niet op zoo hoogen leeftijd was en zijne plichten, ver bonden aau zijne betrekking in Engeland, niet zoo gebiedend waren. Misschien, schrijft hij verder, zult gij met genoegen vernemen,dat Sir Robert Peel reeds in 1842, toen de wapening van Europa zelfs niet het derde der verhouding van nu had, als eerste Minister de militaire toerustin gen buitensporig en gevaarlijk voor den vrede achtte. Wat zou hij thaus niet zeggen van de geduchte legers, die Europa met zooveel kosten op de been hondt? Hetzelfde nommer geeft ook een brief van Emilio Castelar over »het monster achtige van de toekomstige worstelingen. Men zie Europa, zegt hij, met e9ue strijd- wacht van tien millioen meiischen, waarvan de eene helft slechts éene begeerte beeft: zich te werpen op de andere helft om die van kant te maken. Ziedaar waaartoe wjj gekomen zijn te midden der beschaving en intellectueele ontwikkeling in deze eeuw! In de Tweede kamer van Denemar ken is de tweede lezing der begrooting af- geloopen. Op het budget van den Minister van oorlog is een bedrag vau &-l3 millioen geschrapt, waarvan 31/s millioen voor vol tooiing der fortificatiën van Kopenhagen, en 1 millioen voor aankoop van geschut, benoodigdhedeu in het tuighuis, euz. Ook op de begrooting voor marine zijn eenige posten geschrapt, te zamen ten bedrage van 1 millioen. Uit Madrid wordt gemeld, dat de Spaanscbe Regeeriug voornemens is, haren Gezant in Marokko door een euergiekeu vertegenwoordiger te doen vervangen en zich bezig houdt met de voorbereiding van maatregelen ter bescherming vau Spanje's belangen in Marokko, naar aanleiding van hetgeen dienaangaande ook in Frankrijk, Duitschland eu Italië wordt gedaan. Uit St. Petersburg wordt gemeld, dat de Keizerlijke Raad bij hervatting der be raadslagingen over het ontwerp van Tol stoi, betreffende hervorming der provin ciale besturen, zes van de acht daarin op genomen bepalingen heeft verworpen. De Presidenten van de TransvaalscheRe publiek eu den Oranje-Vrijstaat zullen den 4den Maart bijeenkomeu te Potchefstroom, en niet, gelijk aanvankelijk bepaald was, te Parijs. Zij zullen daar het vraagstuk van het vormen eener Unie behandelen. De Kaapkolonie en Natal hebben de uitnooui- giug van den Heer Reitz aangenomen om op de den 20sten Maart te Bloemfontein te houden coufereutie het vraagstuk der invoerrechten eu der spoorwegen te be handelen. GEMENGDE BSRIQ HTEN. Booze plannen. De Engelsche //Economist// bevat een zonderling opstel over vde toekomst van Nederland.// Yan een //wel onderricht// correspondent uit Berlijn ontvangt het de waarschuwing, dat men in ons land ten onrechte zonder vrees is voor buitenlandsche verwikkelingen bjj de troonopvolging. //Mannen van zaken te Ber lijn gelooven niet, dat de üuitsche Eegeering tevreden is met de regeling van dit vraagstuk en achten het niet onmogelijk, dat zij op ge heel onverwachte wijze tusschenbeide treedt." De mEconomist// hecht ni-t het minste ge loof aan die onrustbarende mededeeling maar wijdt toch een lang artikel aan eene gebeur lijkheid, welke het zoo goed als onmogelijk acht. Het blad gaat uitvoerig na, welke redenen Duitschland zou kunnen hebben om ons land te beklagen. Het verlangen naar de monden van den Rijn, naar eene groote vloot en naar kolo niën treedt daarbij natuurlijk weder op den voorgrond, als aanloksclen voor //diplomaten, die niet zulk een nauw geweten hebben als hunne Engelsche mededingers// Gelukkig voor ons, is de slotsom van „The Economistiidat er geene enkele reden voor Duitschland bestaat zich in onze zaken te men gen, en dat men thans in Europa aan elk volk vrijheid laat zijn eigen Eegeering te kie zen. Wij lezen verder ook, dat ons land, be halve op het verzet van Frankrijk en Eusland, er op zou mogen rekenen dat Engeland zich //moreel, zooal niet metterdaad (physically) aan dezelfde zijde zou scharen". Dat ware inder daad zeer //moreel// van Engeland, welks diplo maten met zulk een //nauw geweten// bedeeld zijn Ten slotte krijgen de //vrieuden in Berlijn" eene vermaning, omdat zij ditmaal volkomen noodeloos de alarmtrom hebben geroerd, want er is geen schijn van een voorwendsel, niet enkel voor een grooten strijd, maar z.ilfs niet voor eenige diplomatieke onderhandeling. Wij kunnen dus gerust zijn, zegt het //Han delsblad.// (O.) De aanstaande'Bond van den Heer H. M Werker te Amsterdan tot het afschaffen van allen verplichten krjjgsdienst wordt door ver schillende katholieke bladen, met name door „Maasbode", „Huisgezin" en „Zoom", met in genomenheid begroet. *De Tijd" verwacht niet, dat het eigen lijke doel van deze nieuwe beweging in afzien bare toekomst zal bereikt worden; misschien zullen volgende geslachten er ran profiteeren kunnen, maar zij die thans leven, hebben er niets aan. Het blad noemt de verwachting, dat Nederland ooit door eenigen bond er toe zal gebracht worden, de conscriptie af te schaf- en en een leger van uitsluitend vrijwilligers daarvoor in de plaats te stellen, zuiver eene illusie. Afschaffing van conscriptie kan volgens //de Tijd// enkel het gevolg zijn van groote staatkundige en maatschappelijke gebeurte nissen en hervormingen, waarop het kleine Nederland zeker zeer weinig invloed zal uit oefenen. Over dit verschil in zienswijze zal de //Maas bode// eerstdaags met //de Tijd" van gedach ten wisselen. G Wat de liberalen alleen raet het mili tairisme bedoelen, maar door hen altijd zoo zorg vuldig mogelijk verborgen wordt gehouden, verklapt thans het liberale Vaderland in de volgende regels, die voor ons gelukkig alles behalve „ontijdig" komen Wij voor ons zien de noodzakelijkheid niet in, om godsdienstleeraars onvoorwaardelijk van dienstvervulling vrij te stellen, achten het daar entegen in menig opzicht wenschelijk, dat ook zij van de taak niet worden uitgesloten, om de iva- penen te leeren dragen tegen de dag en, die komen kunnen en waarin het vaderland wellicht aan de beproefde toewijding van al zijne zonen behoefte heeft." (Msb.) Door het hoofdbestuur der Maatschappij van Landbouw in Limburg, is een adres ge richt aan de Tweede Kamer, waarin het zijne volle instemming betuigt met de wijzigingen in de artt. 2 en 8 van het wetsontwerp ter bestrijding van de knoeierij in den boterhan- del, zooals die door het bestuur der Yereeni- ging tot bestrijding van de knoeierijen in <ien boterhandel onder de aandacht der Eegeering zijn gebracht. Aan dit adres zijn eenige be schouwingen toegevoegd, waarin adressant o. a. er op aandringt, dat „boter" voortaan //boter// blijve heeten, en het aan de margarine-fabrie ken overgelaten worde, zoodanigen naam aan hun product te geven als zij goedvinden, mits niet dien, van hetgeen hun product iu werke lijkheid niet is. Naar wij vernemen, kan binnen enkele dagen de Memorie van antwoord op het ver slag betreffende het ontwerp tegen overmati- gen arbeid van vrouwen en kinderen verwacht worden. Een gewijzigd ontwerp, waarbij de fabrieksinspectie is opgenomen, zal de Memorie vergezellen. Vad Door de Prov. Staten van Zuid-Holland is verworpen, na uitvoerig debat met 52 tegen 18 st. een voorstel van den Heer Borret om het Regeerings-ontwerp betrekkelijk de provin ciale kiestabel dadelijk te behandelen. Daarna is aangenomen met 46 tegen 22 stemmen, een voorstel van den Heer Buys, om het ontwerp naar Ged. Staten te renvoyeeren, ten fine van advies, om dit daarna in de sectiën te over wegen. De volgende vergadering is bepaald op 8 Maart. Een door vele notarissen en candidaat-notaris- sen onderteekend adres, houdende bezwaren tegen de zaakwaarnemerij is aan de Ministers van binnenlandsche zaken, justitie en financiën aangeboden door de commissie, die zich met de redactie belast heeft, en die zeer welwil lend door den Minister is ontvangen. De Mi nister van justitie heeft haar verzekerd, dat de herziening van de wetten en besluiten op het notarisambt voortdurend nog een onderwerp van ernstige studie bij zijn departement uit maakt. Bij ministeriëel besluit wordt de voor bereidende klasse der Rijksnormaalschool te Sneek met 1 April opgeheven. Reeds is tegen genoemden datum aan de Heeren J. Visser en W. Deinum eervol ontslag verleend als onder wijzers aan genoemde inrichting. Blijkens 'de pas verschenen statistische opgaven der Vereeniging van den II. Vincen tive van Paulo in Nederland over 1887 werd door de verschillende conferentiëu in het Bis dom van Haarlem de som van f216,260 uitge- gevenjterwijDde inkomsten bedroegen f256,727. In eene kleineZuidhollaadsche gemeente kwam een armoedig gekleed man ee.-e herberg binnen, nart een leitje in da hand, waarop was geschreven: „Hebt medelij len met een armen, stommen man, die bijna van gebrek sterft". Zijne armoeiige kleeding en zijn grootmoedig gelaat, waarop niet het minste bedrog was te lezen, hadden de gewenschte uitwerkhg op de gasten e i ieder zonderde eene kleinigheid voor den stomme af. Met een aardigen stuiver in de hand wilde hij dankbaar vertrekken, tosa een der aanwezigen hem forsch toesprak; //Z'g ereis man, jij bent niet stom!" De gewaande stomme sprak op luiden toon: //Waarachtig mijnheer! ik ben stom." De lick- lust, hierdoor veroorzaakt, won het van de geraaktheid over deze brutale fopperij. Wel hid den de gevers spijt over hunne mildheid, doch dn verzekering van den bedrieger, dat hij wer kelijk in grooten nood verkeerde, bracht hen er toe, k m niet aan ds politie over te leveron. Door C. deJoagteOostzaanziin de eerste piepkuikens van dit jsar aao Z. M. den Koning ten geschenke aangeboden. In het dorp O. in ds gemeente O. (Friesland) moest onlangs ds toren van de kerk hersteld worden. Es'ne aldaar wonende vrouw, aau wier woorden door vele dorprlingeu nog al gezag wordt toegekend, deed de voorspelling, dat een dar timmerknechten, die grijze kousen aau had, van boven zou uederstorteu eu dadelijk een lijk zou zijn. Da voorspelling was oorzaak, dat alle timmer lieden zwarte kousen aantrokken. Te Heemskerk, Beverwijk en Velzen zijn de mazelen epidemisch keerschonde verklaar I. Good Healthdeelt mede, dat de Japanners een gezondheidsberg bezitten, de Kujiyama, die, naar het volksgeloof z gt, in staat is bij de bergbeklimmers de jmeest uiteenloopeude ziekten te genezen, mits zij den top van dcu berg bereiken. Nog bezit Japan een tweeden bergtop, waarvan die genezende kracht zou uitgr.au, namelijk de top van de Hakotie, op ongeveer 50 mijlen ten zuiden van Tokio gele gen. De gezondheidsberg is een iu 1709 uilg/braade vulkaan; hij wordt vooral des zomers door een aantal zieken beklommen, die te vergeefs op andere vrijze herstel van huune ziekten hebben gezocht. In ons vaderland hebben wij gven gezondheids- berg, waarop de meest uitcenloopende ziekten te gene ten zijn doch vinden wc vergoeding in de kwakzalversmiddelen, welke bijna alle hierin overeenkomen, dat het gebruik ervau alle kwr-len heet te gtnezeu. Eene nieuwe aanwending der electriciteit bij de Amerikaansche marine. Z mals reeds lang bekend ie, wordt het luchtledig ge deelte van de buis vau een goed geconstrueerde!) bakbarometer lichtgevend, wanneer men het instrument schudt. De oorzaak van dit verschijn sel wordt verklaard door da wrijving van hst kwik tegm den glaswand, waardoor electriciteit wordt opgewekt. De Amerikaansche marine maakt hiervan gebruik bij de betoaning van vaarwaters. Aan de tonnen worden ui. Geisslerbuizin bevestigd, waarin de spanning der lucht tot een minimum is gereduceerd. Yan biunen zijn d zs buizen voorzien van eeu houten raamwerk, waarmede het kwik iu aanraking komt als de golven de ton bewegen. De electriciteit, die dan door de wrijving tusschen kwik en raamwerk wordt opgewekt, maakt de ton in het donker zicht baar. Ineen der voornaamste win kel- strateu te Athene heeft men eene onderaardache gang ontdekt ouder het trottoir, welke blijkbaar door dieven gegraven werd, met het doel de wiukels in die straat te plunderen. Het inzakken van eenige steenen onder het gewicht van eeu kind, dat met eeuige moeite uit bet ocstanc gat werd opgehaald, gaf aanlei ding tot het ontdekken van de gang. De makers is men nog niet op het spoor. De oorzaak van het slechte weder van den laatsten tijd is eindelijk ontdekt! De eer van deze ontdekking komt toe aan een snug- gsren correspondent van een Amarikaansch blad. Wal is er eenvoudiger, zegt hij. dan liet toe te schrijven aan de massa's stoom, die de duizende.n locomotieven, welke op de wereld in gebruik zijn, dagelijks omhoog werpen? Iu Noord-Awerika zijn er meer dan 30.000 loco motieven, die wekelijks ruim 53.000.000.000 kubieke yards stoom iu de lucht zenden, die in den vorm van regen weder bentden komt. Deze sloom omstreeks 7,000,000 kub. yards per dag zou voldoende /ij i, om elke 24 uureene regenbui te veroorzaken. Indien men het aantal andere machines zonder condensor op 8 maai dat der locomotieven schat, bedraagt de geheele hoeveelheid stoom, die wekelijks de lucht ingaat meer dan 470.000,000,000 kub, yards „Is dit niet voldoende voor een zondvloed? vraagt hij. Behoeft men te vragen waarom onze stormen zoo verwoestend zijn? Binnenkort zuilen 50 a 60ver- pleegden uit het krankzinnigengesticht „Voorburg" te Vucht (N.Br.) overgebracht, woideu naar het gesticht „Meerenberg", bij Bloemen daal (N.H.) hetwelk, na de aanzienlijke vergrooting, nu ruimte genoeg aanbiedt om de bedoelde patiënten, allen Noord-Holanders en die te Vucht sleclus tijdelijk waren opgenomen, zelf te huisvesten. Eeu tienjarige knaap is te Holy- head (Wsles) voor 14 dagen gevangen gezet om dat hij eene hem opgelegde boete vati 2 p. s. niet betaalde. Men heeft, op grond van de bepalin gen tegen het gevangen zetten van jongs kinde ren, de aandacht der Regeering gevestigd op het geval. Men schrijft uit Leiden. Wij hebben hier de laatste dagen eer.e kleine herhaling te zien gekregen van de anti-socia listische opstootjes van voir twee jaar. Reeds maakten wij melding van het mislukken der aangekondigde sociaal-democratische verga dering iu het bierhuis van P. op de Laugegracht, eu h«t inwerpen der ruiten in dit gebouw op Zonda -avond. Reeds den dag te voren had een klein voorspel plaats. DiZelfda P. trachtte toen nl. het socialistisch orgaan Recht voor Allen op straat te rentes, iets wat hier, na de betooging der „Oranjeklanten" in 1887 uiet meerpla.ti had. Onmiddellijk toonde het publiek, dit niet te willen dulden; het nam tegen P. eene zeer dreigende houding aan, zoo dat deze genoodzaakt was in het politicbureau te vluchten. Na dit vorrval en het vernielen zijner woning schijnt P. troost te hebben gezocht bij de Haag- sche vrienden, tengevolge waarvan ten aantal van deze tergisteren-avond in de stad versche nen en Recht voor Allen begonnen te venten. Doch dit werd hun krachtdadig belet. Eeue groote volksmenigte kwam op de been, joeg de socialisten uit elkaar en vervolgde hen iu ver schillende richtingen. De politie deed wat zij kon, om heu te beschermen, zoodat eerst vier, later nog twee eene toevlucht vonden in het politiebureau. Hier bleken zij van wapenen wel voorzien te zijn. Sommige droegen wapenstokken in den geest vau die der Haagvche politie, eeu had een schoenmakershamer; twee andereu droe gen ougelalen revolvers. Al deze wapenen zijn in beslag genomen. Eeu drietal andere socialisten vluchtten in een tramwagen en reden daarmee naar het station, op de hielen gevolgd door eene tierende volksmenigte, die heu tot in de wacht kamer vervolgde, zoodat de politie de grootste moeite had, de menigte van het perron te weren en de Hagenaars eene veilige huisreis te ver zekeren. Vermoedelijk zullen zij hunne pogingsu tot propaganda te Lsiden voorloopig niet her vatten. Door enkelen hoorden wij klagen over de houding der politie, dis Zondag avond het inwer pen dor ruiten uiet zou hebben belet en bij het begin der vergadering door volkomen afwezigheid zou hebben geschitterd. Deze grief is ten eene- male onrechtvaardig. De politie he:fi gedaan wat zij kon. Dal zij bij den aanvang der ver gadering afwezig was, is niet te verwonderen; wijl noch door P. noch door een der anderen om bewaking van het lokaal was verzocht, ge lijk anders bij dergelijke gslegenhedeu feeds geschiedt, o. a. bij de opening van het lokaal van het Leger des Heils, waar dan ook etne voldoende politiemacht aanwezig was. Dat de vergadering in besloten huizs tot eeoigerlei orde verstoring aanleiding zou geven, was niet te voorzien. Zoo spoedig deze dreigde en de politie gewaarschuwd was, heeft zjj onmiddellijk maat- rvgelen genomen eu het gebouw doen ontruimen, wanrdoor dadelijk het tumult wordt gesust. Trouwens, de geest der bevolking is hier, zooals de laatste gebeurtenissen tooneu, zoozeer tegen de socialisten gekant, dat hun ver/chijoen hier telkens weer tot opstootjes aanleiding zal geven, en zij het beste zullen doen, met zich niet hier te vertoouen. Van andere zijde meldt men ons nog, dat de in het politiebureau binnen gebrachte socialisten op de vraag, wat zij met de wapenen, die zij bij zich droegen, moesten verrichten, ten ant woord gaven: „Ons verdedigen, wanneer wij het te kwaad krijgen." Of hunne komst in verband staat met het voorgevallene aan de woning van den bierhuis houder P. op Zondag-avond, is eene vraag, doch zeker is, dat hunne komst naar Leiden reeds oj) Zondag-avond was bepaald, nalat de bekende leiders Van der Stadt eu Bos dien avond uit Leiden naar 's-Gravenhage waren getogen. Te Sint-Petersburg is Zaterdag door den Czaar de eerste Russische visecherij— tentoonstelling geopend. In het wrak van de verongelukte Schevenii.gsche bomschuit De vier Gebroeders, hetwelk de vorige week ondeistboven uit zee te Nieuwediep werd binnengebracht en thans is gekenterd, zijl) de lijken gevonden van zes der omgekomen opvarenden, te weten van schipper Kuj i Dijkhuizen, Wouter Dijkhuizen, Arie Dijk huizen, Arie Roos, Maarten Bron, Sr. en Maar ten Bron, Jr. De bemanLÏng der bom bestond uit z-even kop- peu, zoodat het lijk van éeu hunner nog wordt vermist De ioteling A. D. Rietveld, te Bergambacht, gedoraiciliëerd te Noordeloos, her ft dezer dagen No. 1 getrokken. Ditzelfde nummer was iu vroegere jaren ook aan zijne vier oudere broeders le beurt gevallen. De 16-jarige arbeider JR. de S, in dienst bij den Heer D. Kuit, te Berlikuin, werd 29 Nov. jl. door dezen met/31 naar den Rijks ontvanger te Drotirijp gezonden oaa grondbelas ting te betalen; maar hij kwam ni/t !e;ug. Hij is doorgeloopen naar L;euwarden, heeft daar o. a. een nikkel horloge gekocht en op het spoor plaats genomen naar Amsterdam, om daar pleizier te maken. In die groote stad was de jongen echter met zichzelven verlegen; hij vroeg een politie-agent om raad, vertelde dazen de zaak en verzicht hom naar Leeuwarden terug tezee- deu. Hij had toen vau het geld nog ƒ17 over. Wat dsn jongen hiertoe gebracht ueeft, is niet te verklaren; ziju patroon was zeer tevre- deu over hem en liet hem meermalen geld be talen, soms wol ƒ150. De eenige reden, die ge gist kan worden, is de begeerte om een nikkel horloge te bezitten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 2